Thuisstiksters gevraagd Rijksschool v* Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk* Amerikaanschen zijde.koning en de heer Beka Sekula uit Luzern. De waarde wjrdi op f 90 000 geschat Mevrouw Hind wil toi lederen prijs de postzegel uit de prachtige collectie van haar overleden man houden, welke collectie binnenkort geveild zal wor den en waarvan de opbrengst op meer dan een millioen pond sterling wordi geschat, maar de heer Bela Sekula is van plan om de Oceaan over te steken, ten einde deze philatellistische rariteit in de wacht te sleepen. Het belooft een unieke verkooping te worden die allerwege de belang stelling van postzegel verzamelaarstrekt. Noodlottige overslroomingen in Albanië. Tengevolge van het noodweer va de laatste dagen is Zuid Albanië ge teisterd door hevige overstroomingen waardoor vele huizen werden vernield en waarhij verscheidene personen om het leven zijn gekomen. Naar tot nog toe bekend is hebben de overstroomingen 26 slachtoffer gemaakt, terwijl verscheidene personen door het instorten van huizen, die doo het water werden ordermijnd zijn gewond De regeering heeft onmidde lijk maatregelen getroffen voor hulp verleening aan de bevolking in het overstroomde gebied. GEMENGD NIEUWS. Auto door een trein gegrepen. Chauffeur, moeder en 2 kinderen ge dood BINNENLAND. Minister Verschuur voor de radio. Min. Verschuur heelt gisteravonc over beide Nederlandsche zenders een radio rede gehouden, teneinde de sfeer van vertrouwen tusschen volk en regeering te bevorderen De minister keerde zich tegen hen die de inflatie voorstaan. Deze sprong in het duister kan en mag de regeering niet maken. Min. Verschuur wees op de om standigheid dat alle groepen lijden en dat daarom eensgezindheid en samenwerking noodig is. Uitvoerig sprak hij over de export vermindering. Hoewel de regeering hiervoor alle krachten inzet, be twijfelde de minister niet dat ei na de crisis een blijvende verminde ring zal moeten geconstateerd worden. Lindbergh vertrekt en komt terug. Colonel Charles Lindbergh en mevrouw Lindbergh zijn gister morgen opgestegen ten einde naar Genève te vliegen, dat de Ameri- kaansche vlieger langs de directe route zou trachten te bereiken. 's Middags is Lindbergh echter op Waalhaven (Rotterdam) terug gekeerd, omdat hët weer te slecht was. Boven Frankrijk is hij naar Holland teruggekeerd. Hij vertrekt weer hedenmorgen. De verzorging van nregeerings- k eien« allertreurigst. Een Maasbode - correspondeni schrijft, dat het over het algemeen mei de verzorging der regeeringskoeien allei treurigst is gesteld. Koeien, die den stal gewend waren, jaagt men eenvou dig weiden in. welke voor het meeren deel zijn kaalgevreten of plat getrapt, zoodat er bij wijze van spreken.geen sprietje gras meer over is voor de dieren om hun honger te stillen. Pest in Indië. Het hoofd van den dienst der volks, gezondheid voor Indië, constateerde dat de jongste cijfers omtrent hei voorkomen van pest in Ned. Indië aantoonen, dat 1933 een topjaar zal worden Het aantal pestvrij gemaakte woningen liep sedert 1915. toen 230 000 woningen werden verbeterd, terug tot 50 000. Bij het huidige tempo der woningverbetering zal de Preanger neg 30 jaar met pest besmet zijn. De bedrijfsradenwet. De Minister van Sociale Zaken heeft in een der lokalen van zijn departe ment geïnstalleerd de onlangs door hem ingestelde commissie, als bedoeld in art 8 van de Bedrijfsradenwet. 's Ministers installatie rede werd beantwoord door den voorzitter van de commissie, prof. mr. A C. Josephus Jitta. De Zeven Provinciën. De uitspraak van het vonnis van den Zeekrijgsraad te Soerabaja in de zaak van de eerste groep muiters van De Zeven Provinciën is uitgesteld tot 14 dezer Gezant ie Washington. Jhr. mr. H M. van Haersma de Wiih, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Praag, is thans benoemd tot Nederlandsch gezant te Washington. Salariskorting. Het bericht omtrent de voornemens van de regeering ten aanzien van den vorm van de nieuwe salariskorting sonen gezeten waren, tegen een boom voor het rijkspersoneel wordt, met een gereden De dames F. en van D. enkele correctie, bevestigd. I beiden uit Breda, werden ernstig ge Zondagochtend omstreeks 10 minu ten voor elf heeft op den onbewaak- ten spoorwegovergang op den Lei- densctienwcg, onder de gemeente Hoogland, even voorbij de splitsing van de lijnen Amersfoort Zwolle en Amersfoort Apeldoorn,een ontzettend ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen, op slag zijn gedood. Een auto, een zg Gooitax, welke op de rails stond te wachten om den trein, welke om 10 43 uit Apeldoorn te Amersfoort moet aankomen, te laten passeeren, werd gegrepen door trein 159, welke om 10 47 uit Amersfoort naar Apeldoorn vertrekt. Het wagentje werd ongeveer 150 meter meegesleurd en geheel vernield, waarbij van de inzittenden, dechauffeur en twee kinderen, meLjes van resp, twee en vijf jaar, direct werden ge dood, terwijl de moeder van de kin- deren in hoogst ernstigen toestand werd opgenomen. De vrouw is naar net ziekenhuis Lichtenberg te Amers foort overgebracht. De ouders van de vrouw, wier vader voorman bij de spoorwegen is en die vlak bij den overweg woont, zouden haar met haar man en kinderen op oezoek ontvangen. De man was uitgestapt om te zien of de weg vrij was De familie, Sijberden geheeten, is woonachtig te Baarn, waar de man luinman is. De chauffeur, de 28 jarige Willem Bastiaan Bakker, afkomstig uit Hilversum, was werkzaam bij de garage Gooitax in Baarn, waar hij omstreeks vijf maanden in dienst was. Het ongeluk is toe te schrijven aan een zeer zware mist, welke het zicht uiterst bemoeilijkte zoodat de machi nist van den trein, hoewel hij uit alle mHcht remde, het ongeluk niet vei mocht te voorkomen 1 De vader van mej. S. zou aan den overweg op de uitkijk gestaan hebben naar zijn dochter en kleinkinderen. Toen de taxi naderde, zou hij een eeken voor doorrijden hebben gege ven, daar hij in de meening verkeer de, dat er geen trein in aantocht was Helaas is deze vergissing noodlottig geworden. De vader beweerd dat hij juist een teeken gaf om niet door te rijden. De moeder is inmiddels ook over. leden. Ontzettende vliegramp in New-Jersey. Een vliegongeval met ernstige ge olgen had in den staal New Jers« y plaats, toen een waarnemingstoestel naar beneden stortte en terecht kwam op het dak van een huis, dat onmid dcllijk in brand vloog. De piloot en de passagier, een persfotograaf, werden gedood. Voor zoover viel na te gaan, kon niemand uit het onmiddellijk in lichte laaie staande huis ontkomen Het brandde tot den grond toe af, zoodai e bewoners in de vlammen moeten zijn omgekomen. Het is echter niet bekend, hoeveel personen zich tijdens de ramp in het huis bevonden. Volgens latere berichten zouden in het huis vijf personen zijn verbrand. Jongeman door auto gegrepen. Maandagavond ongeveer half acht is te St. Willebrord een ernstig auto ongeluk gebeurd. De 21 jarige arbeider Mol uit St. Willebrord. gemeente ^ucphen, reed per rijwiel met zijn verloofde huiswaarts, komende van den rijksstraatweg Breda-Roosendaal. Ter hoogte van de Bremstraat in de nabijheid van St. Willebrord kwam van tegenovergestelde richting een vrachtauto in snelle vaart aanrijden, bestuurd door den 18 jarigen chauffeur B, woonachtig te Rucphen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak werd Mol door den vrachtauto ge grepen en tegen den grond geworpen. Zwaar g.-wond werd het slachtoffer opgenomen en kort daarna is de jonge man in een nabijgelegen woning aan de gevolgen der ernstige ver- wondingen overleden. Zijn verloofde kwam door den schok in een naast den weg gelegen sloot terecht. Zij kwam er meteenige lichte verwondingen af. Haar rijwiel werd totaal vernield De bestuurder, die als roekeloos ijder bekend staat is aangehouden Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Door de tram gegrepen. In den afgeloopen nacht is op den weg Nijmegen—Kranenburg de 70 ja- rige D door de tram gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hij eenige uren later overleed. wond. De beide heeren kwamen er wonder boven wonder zonder ver- J wondingen af. De gewonden zijn naar Sint Ignatius ziekenhuis te Breda ver voerd De auto werd geheel vernield. Door een machine gegrepen. De arbeider T D. uit Zuidbroek werd Zondagmiddag bij de stroocar tonfabriek van de N V. Hooites en Beukelaar door een as van de ma- chine gegrepen en rondgeslingerd Met zware verwondingen is de man in levensgevaarlijken toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Vrouw in brand geraakt. De 76 jarige weduwe S die Zater dag te Groningen in brand is geraakt en daarbij ernstig werd gewond, is aan de gevolgen hiervan in het Aca demisch ziekenhuis aldaar overleden. Watersnood bij de Gele Jiivier. Een nauwgezet onderzoek in de gebieden welke geteisterd zijn gewor. den door de overstroomingen van de Gele Rivier in China heefi aangetoond dat bij benadering 50 000 menschen door dezen ramp het leven verloren hebben, dat twee millioen er schade van hebben ondervonden, en dat een millioen door den honger dreigt om te komen. Te Tsjangjoean Poejang en Toeng ming verdronken 20 000 menschen en in Hoeabsien alleen reeds 15 000, terwijl hier tevens 70 000 koeien, muilezels en paarden zijn omgekomen Doordat het water in de overstroomde gebieden blijft stilstaan kan men daar duizenden lijken zien ronddrijven. De nood van de vluchtelingen was zoo groot, dat ouders hun kinderen weggaven in de hoop, dat zij voor den hongerdood bewaard zouden blijven. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWb. Gerard v. d. Berk. Het zal voor de vele muziek liefhebbers van Waalwijk en om geving een aangename verrassing zijn te vernemen dat de bekende concert- en radiozanger Gerard v. d. Berk op Zondag 19 Nov. a.s. in onze gemeente zal optreden, en wel op het jubileum-concert, dat de Harmonie »St. Jan« dien dag geeft in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk. Zoowel om zijn buitengewoon fraaie tenorstem als om de eenigs- zins romantische loopbaan van dezen Brabantschen boerenzoon is v. d. Berk een zeer populairen zanger. In St. Oedenrode, zijn geboorte plaats en naaste omgeving, was hij reeds op vrij jeugdigen leeftijd een zeer gewaardeerd amateurzanger die men vaak als solist op diverse uitvoeringen kon hooren. Zijn bij zonder mooie tenorstem trok ten slotte de aandacht van een bekend musicus die hem een eervolle zan gersloopbaan voorspelde als hij het boerenbedrijf er aan geven kon en zich in de zangkunst onder kundige leiding ging bekwamen. In de bekende zangeres Mevr. Noordewier-Reddingius heeft de heer v. d. Berk daarna een zeer begaafde leerares gevonden. Den laatsten tijd is hij woonachtig te Amsterdam en oogst als concert-zanger in binnen- en buitenland veel succes. Ook zijn optreden voor de radio is telkens een groot succes en komt zijn po pulariteit zeer ten goede. Binnen enkele dagen debuteert hij tevens als opera-zanger. Zijn eerste optreden als zoodanig wordt met hoog ge stemde verwachting tegemoet gezien. Wij gelooven dat het bestuur der Harmonie »St. Jan» met deze keuze een buitengewone attractie voor haar jubileum-concert heeft gevormd en dat de belangstelling voor deze bij zondere uitvoering wel overgroot zal zijn. Auto legen een boom gereden. Onder de gemeente Princenhage (NB) is een auto, waarin vier per MARKTBERICHTEN. VEE EN PAARDEN- Rotterdam, 7 November. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 156 paarden, ,2355 vette en magere runde ren, 646 nuchtere kalveren, 4 varkens, 11 veulens, 745 vette en graskalveren, 69 biggen, 198 schapen of lammeren en 20 bokken of geiten. Prijzen per kilo: vette koeien 55 60 ct., 4852 ct. en 3038 ctT; vette ossen 5054 ct., 4248 ct. en 3236 ct.; stieren 4450 ct., 4044 ct. en 34 36 ct.; vette kalveren 100108 ct., 8595 ct. en 6075 ct.; schapen 36 ct., 32 ct. en 30 ct.; lammeren 38 ct., 34 ct. en 32 ct.; schapen 16, 12 en 7; lammeren 14, 12 en 7 per stuk. Prijzen per stuk van mager vee: nuchtere slachtkalveren 11, 8 en 6; nuchtere fokkolveren 12, 10 en ƒ8; biggen 12, 10 en ƒ7; slachtpaarden 130, 80 en 65; werkpaarden 160, 130 en 80; hitten 75, 60 en 40; veulens ƒ50 en 40; stieren 260, 190 en 130; kalf koeien 250, 210 en 160; melk" koeien 240, 190 en 140; vaarzen 130, 110 en 90; pinken 90, 70 en 45; graskalveren 55, 40 en 30; biggen p. week 1.10 en 1.20. CORRESPONDENTIE. In onze brievenbus vonden wij een Ingezonden Stuk uit Capelle betreffende een voorval bij de uit voering der Chr. Zangvereeniging «Hallelujah» in de Heistraat in de Ned. Herv. Kerk. De naam van onderteekenaar is onleesbaar en de inzender onbekend. Reeds herhaaldelijk is er op ge wezen dat Ingezonden Stukken of berichten, waarvan ons de inzender niet bekend is niet worden opge nomen. RED. AGENDA. WAALWIJK. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek heeren K.enV. Gymnastieklokaal O.S. Woensdag 8 uur. Tooneeluitvoe- ring »Job» in den Gildenbond. W.G.V. Donderdag 5'/4ö'/a u. adspiranten afd. D.van 63/4—8 u. afd. C.van 8'/,10 u. afd. leden. W.G.V. Vrijdagavond 7.158.30 uur en 8 45—10 uur. Donderdag 8 uur. Alg. vergadering R.K. Kiesvereeniging i.d. Gildenbond. Vrijdag 8 uur, R.D.B.-Theater, »Gluck uber Nacht». Zaterdag 8 "/4 uur. Lezing Dr. Ernest Claes, Hotel Verwiel. Zaterdag 8uur repetitie Frith- jofsage met solisten. Algemeene op komst gewenscht. Liedertafel Oefe ning en Vermaak. Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel Oefening en Vermaak. Maandag 8 uur. Groot concert der Kon. Liedertafel «Souvenir des Mon- tagnards» in vereeniging met de Liedertafel «Oefening en Vermaak». Verslag over het schooljaar 1932-1933. Algemeene beschouwingen. Hel aantal leerlingen, dat gedurende het afgeloopen jaar de aan of vanwege de school gegeven cursussen volgde, bedroeg 407 tegen 347 van het voorafgaande cursus jaar. Onder te verdeelen als volgt: 1. Dagcursussen, alle dagen van 8.30 12 uur en 1.305 uur.. Zaterdags van 8.3012 uur. Aantal leerlingen. 1931-1932 1932-1933 A. Looierij 6 10 B. Mach. Schoenmakerij a. Bovenwerkafdeeling 15 10 h. Onderwerkafdeeling 12 - 14 C. Korte cursussen werden niet gegeven. D. Wandelcursussen. a. Hand- en Maatschoen makerij 71 57 b. Cursussen in Waren kennis c. Cursussen in Onder- werkmaken en ter opleiding voor diplo ma A 96 178 II. Winteravondcursussen. A. Mach. Schoenmakerij- afdeeling manl. 137 126 Mach. Schoenmakerij- afdeeling vrl. 10 12 B. Looierij-afd. manl. 1. Dagschool. A. Looierij-afdeeling. De looierij-cursus telde 10 leerlingen ko mende van: Amsterdam 1; Lochem 1; Zwolle 1; Waalwijk 1; Breda 1; Vlijmen 1; Reijen 2; Steenwijk 1; Ned.-Indië 1. Onder de deelnemers aan dezen cursus bevond zich een vrouwelijke leerling, die de scheikunde en verdere theoretische lessen volgde en verder volontairde in het schei kundig laboratorium van het Rijksproefsta tion. Van de 8 leerlingen, die den cursus voor het eerst en regelmatig volgden, behaalden er 7 een diploma, terwijl de leeftijd varieer de van 1827 jaar. Gezien de omstandigheden, waaronder de ledernijverheid in ons land verkeert, was het aantal van 10 leerlingen voor de looierij uitzonderlijk goed, zoodat wij voor den ko menden cursus een geringere opkomst ver wachten. In de looierij-afdeeling van onze school worden alle bekende leersoorten bij herha ling gefabriceerd, zij voorziet voor een groot gedeelte in de behoeften der schoenmakerij- afdeeling aan zool- en overleder, maar maakt daarnaast alle soorten technisch le der waarmede zij de gewenschte volledig heid bij haar onderwijs bereikt. Dit werd en wordt jaarlijksch getoond op de tentoon stelling van het werk der leerlingen, welke tentoonstelling steeds gehouden wordt in aansluiting aan de sluiting van den cursus. i Evenals vorige jaren mochten de in dez» cursus bereikte resultaten de bewonderi,; wekken van de bezoekers, welk bezoek ecl ter zonder bezwaar talrijker zou mogen zij B. Machinale Schoenmakerij-afdecli^ Deze afdeeling, die ook bij herhaling langrijk werk levert ten bate van den Voo, lichtingsdienst, omvat eigenlijk 2 cursusse van 1 jaar, die ieder afzonderlijk gevolc kunnen worden, maar toch samen het gf heel vormen. De geheele cursus voor dei afdeeling duurt dus 2 jaren. Beschou\Ve we even de beide afdeelingen afzonder^ a. Bovenwerk-afdeeling. Deze trok 10 leerlingen, waaronder Belg en 1 werklooze. Alle leerlingen verkregen aan het ein, van den cursus een diploma, terwijl de lee tijd varieerde van 1724 jaar. Zij kwamen uit: Waalwijk 3; Kaatshe„ vel 2; Amsterdam 1; Dubbeldam 1; schedé 1Groenlo 1 en Turnhout (België b. Onderwerk-afdeelihg. Deze afdeeling had in totaal 17 leerlij gen, 15 Nederlanders, 1 Zwitser en 1 Bel; waarvan echter 10 werkloozen, waarvan 7 den cursus niet afmaakten, maar korter langer bleven tot zij weer door de industri werden opgenomen. De rest, 10 leerlingen volgden den cursus tot het einde, terwijl van hen een diploma verwierven. De leel tijden varieerden van 1727 jaar. Zij kwamen uit Waalwijk 4, Sprang i Kaatsheuvel 1, Dongen 3, Tilburg 2; Gil» 1; Udenhout 1; Valkenswaard 1; Bandoen (Java) 1; Mechelen (België) 1 en Hendscbi ken (Zwitserland) 1. c. Wandelcursussen. In den loop van dit cursusjaar weide: een drietal cursussen op Hand- en Maal schoenmakerijgebied beëindigd en wel t<. Winterswijk, Zwolle en Hilversum, terwij ook de cursus te Goes ter opleiding van Di ploma A werd afgewerkt en gesloten. Vac dezen laatsten cursus deden 6 deelnemers examen en slaagden er 5. Nieuwe wandel cursussen werden begonnen te: Groningen met 12 deelnemers. Hilversum met 11 deelnemers. Doetinchem met 11 deelnemers. Enschedé met 14 deelnemers. Rotterdam met 9 deelnemers. Overwogen wordt er nog een cursus bi te nemen, maar dan is deze leeraar ook vol komen bezet op alle dagen dat hij les kan geven. De verdere werkzaamheden van de zen functionaris voor school en proefsta tion zijn voor ons instituut van groot Iic- lang. Het is onmiskenbaar een verblijdend tee ken, dat in dezen, voor het handvak zeer zorgvollen tijd, de vraag naar vakonderwijs eer toe dan afneemt. De leeftijd der deelnemers legt tevens tuigenis af omtrent het levendige besef van de noodzakelijkheid, om zich in het vak tt bekwamen. De leeftijd varieert namelijk van 1757 jaar. De duur van de cursussen is meestal ongeveer 1 jaar en dan geduren de 1 middag of avond per week. D. Cursussen in Onderwerkmaken. Deze cursussen worden ook gegeven voor de Hand- en Maatschoenmakerij, evenals de cursussen voor diploma A, die op een enke le uitzondering na (Goes) worden gegeven door leeraren in los dienstverband. a. Onderwerkmaken, Emmen Doetinchem Roermond Groningen Gouda Winterswijk Apeldoorn Enschedé 14 deelnemers. 12 deelnemers. 9 deelnemers. 27 deelnemers. 13 deelnemers. 10 deelnemers. 7 deelnemers. 12 deelnemers. b. Opleiding voor Diploma A, in: Venlo Rotterdam Amsterdam Den Helder 17 deelnemers. 20 deelnemers. 25 deelnemers. 12 deelnemers. Van de cursussen Rotterdam en Amster dam namen resp. 12 en 13 leerlingen deel aan het examen en slaagden er resp. 9 en 10. Van de cursus Venlo deden 9 examen 7 slaagden en wel 2 geheel en 5 voor het theoretisch gedeelte. t Wordt vervolgd. ADVERTENTIëN. De heer en Mevrouw IVO VAN HAREN-OOMENS betuigen hiermede hun har- telijken dank voor de belang stelling bij de geboorte van hun dochter IDA. Waalwijk, November 1933. Vast werk. H. DE RUIJTER-MOONEN 50975 Mr. v. Coothstraat.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 8