Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I ERFDEEL, lloorieelig Slagen FEUILLETON Winkelnieuws. Lgpfte iniWrfflii!. Voor. I Waalwijksche Steenkolenhandel Mol Gaat lekedecêmischejmdfiasta NUMMER 91. ZATERDAG tl NOVEMBER 1933. 660 JAARGANG. i Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.60. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Bij contract llink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. I)IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. IS DIT WEL JUIST? Naar aanleiding van het schrijven van den propaganda-leider der N.S.B. in den Kring den Bosch past o.i. een korte beschouwing. Al vroeger hebben wij erop gewe zen dat de Nederlandsche Nationaal- Socialisten zich steeds terugtrekken wanneer men hen aanvalt op de principieele punten die hun levens beschouwing raken. Dan heet het met verwijzing naar sommige pro grampunten der beweging dat de christelijke geest in den Nederland- schen Nat.-Soc. staat ongerept zal blijven en dat de beweging elkeen in zijn wereldbeschouwing vrij laat en zich uitsluitend op de practische politiek werpt. Een van tweeën moet waar zijn de N.S.B. heeft de fascistische wereld beschouwing, zooals we die kennen uit Italië of Duitschland, tot haar grondslag, ofwel zij steunt daarop niet. Nemen we het eerste geval, dan staat het a priori vast dat de bewe ging voor elk christen onaanvaard baar is. En er zijn tal van teekenen die erop wijzen dat wij niet geheel in het ongelijk zijn indien wij de N.S.B. van buiteniandsche besmet ting verdenken. Er is b.v. niet veel scherpzinnigheid voor noodig om een groote overeenstemming te ont dekken tusschen de programma's der Duitsche en der Nederlandsche Nat.-Soc. De »Haagsche Post» somde verleden week nog een veertiental punten op uit Mussert's program, die met huid en haar zelfs zonder een enkele poging om de herkomst te verdoezelen uit het »Waswill Adolf Hitier» van Feder zijn over genomen. Nu is het waar dat deze punten zoo goed als alle louter van den aard der »practische politiek» zijn, maar is het dan zoo bout te veronderstellen dat ook de diepere gronden zullen worden overgenomen? van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. DAN NAAR MOL! Daar vindt U de grootste sorteeringde laagste prijzen de beste kwaliteitende laatste Nouveauté's. MOL blijft goedkooper. Natuurlijk houd ik van je. Ik houd van iedereen, die ik hier in Yorkshire heb leeren kennen. Dat bedoel ik niet: ik bedoel: hou den van mij op een andere manier. Het was Ben's bedoeling niet geweest, dit onderwerp op een dergelijke manier aan te roeren, maar hy was buiten zich zelf van zenuwachtigheid. Hij was het tvpe van een jong mensch uit Yorkshire. Natuurlijk hadden de Harrow- en Oxford jaren hun stempel op hem gedrukt, maar hij was een product van de ^orkshire- fabrieksstad gebleven. Tot nu toe had hij, ondanks het feit, dat hij populair was bij de meisjes en door zijn vader een echte „lady-killer" werd genoemd, nog nooit echt van iemand kunnen houden. Hij had standvastig beweerd, dat hij met geloofde in al die sentimenteele dingen en dat hij er niets mee te maken wilde hebben. Daar hij vast besloten was te trouwen, had hij zijn ouders medege deeld, dat hij dat op een practische, za kelijke manier in orde maken zou, als ae tijd gekomen was. Ik geloof niet in idyllen en liefde romans, had hij zijn moeder verklaard, die hem meer dan eens verweet, dat ny te lichtvaardig speelde met het hart van de meisjes. Het huwelijk is de meest on-romantische instelling die er op de wereld bestaat: het is niets anders dan een doodgewone zakenkwestie. Toch dacht Ben allesbehalve gering over ziehzelf. Hij was tamelijk knap en Mogelijk hebben de leiders daarover tot nog toe niet gedacht, maar wie waarborgt ons voor de toekomst? Toen Mussolini in Italië zijn actie begon wist hij nog niets van een fascistische levensbeschouwingeerst later en niet door Mussolini is deze gemaakt en in toepassing gebracht. Hiermede willen wij maar zeggen dat wij er, ondanks de ver klaringen der fascisten-leiders, nog niets gerust op zijn dat de beweging in ons land van alle onchristelijke smetten vrij zal blijven. Beschouwen wij de tweede moge lijkheid dan moeten we constateeren dat de beweging in het geheel geen levensbeschouwing tot ondergrond heeft. In dit geval mogen we het Nederlandsche fascisme een ziellooze en volmaakt overbodige instelling noemen. Zielloos omdat het zich noch op hoogere, noch op materia- listischen grondslag heeft ingesteld, en deze grondslagen als onnoodig voor den opbouw van een staats stelsel naast zich wil neerleggen. Is echter wel een staatsbestel denkbaar dat niet op een dezer grondslagen steunt en is er in de geschiedenis een aan te wijzen? De christelijke staat steunt op de christelijke wereld beschouwing, Rusland op een mate rialistisch idealisme, Italië op het fascisme, Duitschland op 't nal.-soc., maar denkt het Nederlandsche nat.- soc. zich dan daarboven te kunnen verheffen Maar als deze beweging zielloos is, sluit dit tegelijkertijd in dat zij overbodig is. De vele goede punten daar hij goed zijn brood verdiende, was hij bijzonder in tel bij de meisjes en meer dan eens was het hem gebleken, dat hij zonder een enkel bezwaar een meisje uit de beste families van Leeds zou kun nen trouwen. Daarom was het misschien niet te verwonderen, dat Ben een groo- tcn dunk had van zijn eigen persoonlijk heid en dat hij er van overtuigd was, dat hij zijn hand maar behoefde uit te ste ken, om te kunnen nemen waar hij zin in had. Toen Nancv voor het eerst op Wood- rovd kwam, had hij haar een beetje cri- tisch hekeken en zelfs met een zweem van achterdocht. Hy wist wel, dat ze tot een van de oudste families in Engeland behoorde, maar hij had altijd beweerd, dat hy niets om familie gaf. Er waren er zooveel van in Yorkshire, die allemaal in zaken waren gegaan, om het hoofd bo ven water te kunnen houden. Bovendien wist hij, dat hij een „goede partij" was, en dat een 011de bekende naam geen cent waard was in deze moderne tijden. Daar om had Ben, zooals gezegd, Nancy een beetje achterdochtig aangekeken, hoewel hij moest toegeven dat ze een knap. aan trekkelijk meisje was. Wat hem in hooge mate verbaasde was, dat ze hem in geen enkel opzicht als iets bijzonders be schouwde en ook geen enkele poging deed om met hem te flirten. Ze was heel aardig voor hem, sprak vertrouwelijk en openhartig en ging vriendschappelijk met hem om. Maar dat was dan ook al les. Heel anders dan Alice Lister, die, zooals zijn vader dat noemde, zichzelf aan zijn voeten gooide, scheen Nancy Jessie's gezelschap boven het zijne te ver kiezen en scheen veel liever met zijn va der een gesprek te hebben dan met^ hem. Dat had Ben een beetje van de wys ge bracht. Wat was ze eigenlijk op stuk van zaken? vroeg hij zich af. Niets meer dan een schoolkameraad van Jessie en zoo arm als een kerkrat. Als ze me maar een beetje leerde kennen zou ze wel veranderen. Maar ze was niet veranderd. Ze had nauw genoeg begrepen hoe het met Ben gesteld was en dat hij binnen eenige ja ren een van de rijkste menschen uit de streek zou zijn, maar dat scheen niet de minste indruk op haar te maken. die men in haar program aantreft wij geven dit grif toe zijn immers evengoed te bereiken binnen de bestaande partijen. Als de R.K. Staatspartij te log is en periodiek een4-jarigen winterslaap maakt, dan is dat op de eerste plaats de schuld van de katholieken die thans in de fascistische beweging een groote mond opzetten, maar die schijnbaar nooit bedacht hebben dat zij zelf het leven in de katholieke partij hadden moeten brengen. Voor ons blijft de principieele beschouwing, die maatstaf geeft voor alle dagelijksche problemen, de hoofdzaak. Een hoofdzaak, die wij niet meenen te mogen prijsgeven voor mogelijke misstanden waarvan wij bovendien wellicht zelf mede de schuldigen zijn. Daarbij gaan de christelijke partijen den weg op naar de coöperatieve maaLchappij, die het individu en niet den staat voorop plaats. De resultaten zullen misschien vrijwel gelijk zijn, maar de weg er toe is een cardinaal verschil. kenbondssecretariaat mededeeling ge daan van het besluit tot opzegging van het tarievenbestand. De Koning van Afghanistan vermoord. De Afghaansche gezant te Londen heeft gisteravond bericht ontvangen, dat koning Nadir Chan van Afghanis tan gistermorgen vermoord is. Zijn zoon is gistermiddag tot koning uit geroepen. Het is al weer eenige jaren geleden, dat de kranten, die aanvankelijk voort durend te berichten gehad hadden van de fantastische hervormingen, welke koning Amanoela in het pas onafhan kelijk geworden Afghanistan invoerde, die vervolgens dezen sprookjeskoning volgden op een zegetocht door Europa waarop hij zich van Moskou tot Lon den met geschenken liet beladen, ten slotte vol stonden van den zegevieren den opstand, waarin de „zoon van den waterdrager", Batsje-Sakao, snel de macht in het land wist te veroveren. Van de barbarij, waaraan het land BUITENLAND. België zegt tarievenbestand op. Ook België heeft thans aan het Vol- Gedurende de eerste week van haar verblijf, toen Ben zichzelf moest beken nen, dat ze heel anders was dan de meis jes die hy kende, had hy nog niet aan haar gedacht als aan een toekomstige „Mrs. Ben Briggs". Hij zou met haar geflirt hebben, als ze daar het type voor was geweest, maar dat was dan ook alles. Maar bij eiken dag die voorbij ging, begon Ben zich meer voor haar te interesseeren. In plaats van 's avonds naar zijn club te gaan of bui tenshuis bridge te gaan spelen, zocht hij een voorwendsel om bij Nancy in de buurt te blyven en toen hij merkte, dat dit heelemaal geen indruk op haar maak te, voelde hij zich niet weinig teleurge steld. Toen de eerste week verstreken was, hield hij op uitsluitend een critisch toe schouwer te zijn en begon haar hevig te bewonderen. Ja, ze stond veel hooger dan de meisjes die hy tot nu toe had gekend en in zijn hart gaf hij een oud gezegde gelijk, dat beweerde, dat afstamming en familie heel wat waard zijn. Het zou een pracht-vrouw voor me zijn, bekende hij zichzelf. En het zou toch ook wel indruk maken, als hij kon ver tellen, dat hij een Trevanion had ge trouwd, waarvan de voorouders nog aan het Hof verkeerd hadden! Toen er veertien dagen waren verstre ken, wist hij, wat hij van plan was. Al les wel beschouwd, was er geen meisje in heel Leeds, dat met Nancy kon verge leken worden. Er was iets in haar, dat hij nooit te voren had ontmoet. Ze had wel geen geld, maar dat kwam er eigen lijk weinig 00 aan; hij bezat genoeg voov hen beiden! Zij bezat iets dat meer waard was dan geld: ze had een karakter, ze was een persoonlijkheid. Hij was vast besloten, haar tot zijn vrouw te maken. Want het was geen oogenblik in hem opgekomen, dat Nancy er niet in zou toe stemmen. Natuurlijk zou ze happig op hem zijn. Was hij niet Ben Briggs, een van de beste partyen uit heel Leeds? Hoe zou het in haar kunnen opkomen om hem te weigeren? Wanneer zou ze weer zoo'n kans krijgen? Als hij niet met haar trouwde, moest het meisie haar brood gaan verdienen als gouvernante of iets dergelijks» en welk meisje zon zoo gek Telephoon 216 Telephoon 216 EN GROS TELEPHOON 2'6, EN DETAIL Door deze maak ik aan mijn geachte cliënlèle bekend, dat onder staande prijzen zijn vastgesteld door de P r ij z e n-C ommissie, afd. Noord-Brabant en Limburg en welke geldig zijn vanaf 6 Nov. j.l. f 2.40 2.30 f 1.40 f 1.60 1.60 f 1.30 f 1.30 Afmeting Anthraciet 50/80 30/50 WILLEM SOPHIA f 2.30 WILHELMLNA f 1.80 2.20 WALES 3.00 VOOR DE KEUKENKACHEL HENDRIKNOOTJES WILHELMINA EIERKOLEN VOOR CENTRALE VERWARMING BRECHCOKES afmeting fl0/en 40'60 30/40 en PARELCOKES 80 cent per mud afgehaald of thuisbezorgd. Bovenstaande prijzen der Anthraciet zijn berekend niet per mud doch per 70 K.G. fr. huis. Alle soorten kolen en cokes worden prima gezeefd en afgeleverd bij elke hoeveelheid. Bestellingen worden aangenomen bij mij aan huis GROOTE STRAAT 142 Aanbevelend, ED. VAN TILBURG. Telephoon 216 Telephoon 216 zijn dat te doen als hij haar wilde trou wen? Neen, het eenige dat hem besluite loos maakte, was de gedachte, dat hij misschien iets beters zou vinden. Want hij geloofde in de Yorkshire-theoriedat een groot fortuin een noodzakelijke fac tor was voor een goed huwelijk. Er wa ren meisjes die vijftig duizend pond be zaten en misschien nog wel meer en die hem graag wilden hebben. En het trou wen met een meisje, dat geen cent bezat, was eigenlijk iets, waaraan hij nog nooit een oogenblik had gedacht. Maar op het einde van de derde week was die laatste aarzeling verdwenen. Nancy was „het eenige meisje op de heele wereld" voor hem geworden en zonder haar zou het leven hopeloos en saai zijn. Hy zou het -ïaar nooit laten merken: hij wilde de ongevoelige, niet- sentimenteele blyven, dii lachte om alles wat naar liefde zweemde, hoewel zijn hart begon te kloppen als Nancy de ka mer binnen kwam, of hij haar hoorde praten en lachen met Jessie. Zooals gezegd, had hij met de grootste belangstelling staan luisteren, terwijl Nancy zyn vader haar plannen uiteen zette en meer dan eens stond hij op b?t punt zich in het gesprek te mengen. In derdaad hinderde het idee hem geweldig. Nancy een kamer te laten huren in de stad en dan een baantje te zoeken als ontwerpster. Hij zou niet toestaan, dat een meisje, dat hij aardig vond, zooiets zou gaan doen, en hij zou het haar duide lijk vertellen ook. Maar zijn moed begaf hem toen zyn vader en moeder aanstalten maakten om naar bed te gaan en Nancy en Jessie hun voorbeeld schenen te volgen. Aarzeling en verlegen zijn waren dingen, die Ben Briggs niet kende. Er was veel van John Bull in zijn natuur: als hij zich eenmaal iets had voorgenomen, kon niets ter we reld hem hiervan tegenhouden! Toen ze gesproken hadden over den smaak der tegenwoordige menschen. bad hij zich in het gesprek gemengd. Dit bleef een punt van verschil tusschen ziin vader en hem en toen Nancv iets had beweerd, waar hii het volkomen eens mee was. kon hii zich niet weerhouden zich aan haar zyde te scharen: maar voor het overige was bij het heelemaal niet met haar eens! Hii had raflt de grootste aandacht tiaar haar geluisterd, maar hij was niet over zich zelf tevreden. Hij was kwaad, omdat hij zich zenuwachtig voelde; hij was kwaad, omdat hij de woorden niet kon vinden, die hij tot haar wilde zeggen. Niet dat hij een oogenblik twijfelde aan het resul taat van hun gesprek, maar hy voelde zich afschuwelijk zenuwachtig. Je bent hier gekomen als school vriendin van Jessie, ging hy voort, en natuurlijk noemde ik je Nancy. Zonder mijn toestemming, ant woordde het meisje, even geraakt. Vind je dat dan niet prettig?, vroeg hy verwonderd. Daar heb ik eigenlijk nooit over ge dacht. In ieder geval, voegde hy erbij, hoop ik, dat je me geen ..meneer Ben" meer zult noemen. Die tyd is voorbij. Inderdaad? Waarom, als ik vragen mag? Omdat ik ernstig met je wil spre ken en wel over iets. dat al die nonsens- plannen van je overhoop zal gooien. Nonsens? herhaalde Nancy. Je vader is een van de verstandigste men schen die ik ooit heb ontmoet en ik ge loof, dat hy het niet zoo dom vond wat ik zei. Maar miin vader weet niet. wat ik me voorgenomen heb: niemand weet dat behalve ikzelf. Ik heb er nooit met iemand over gesproken, en ik zou ie het niet zoo gauw hebban verteld, als ie niet dat gesprek met mijn vader had gehad. Maar ik ben blij, dat het nu in orde komt. Wat komt in orde? Alles. Luister, Nancy, ik ben het niet eens met alles wat ie van plan bent en >k wil niet. dat het gebeurt. Nancv kon zich niet vergissen. Hii snrak gejaagd, zijn altijd blozend gedicht was bleek geworden. Zijn linnen beef den en de cigaret trilde tusschen zijn vingers. Maar ondanks dit alles bleef hij Ben Brings, de zelfgenoegzame, voldane, innge man. Hii snrak met zulk een auio- "itaire overtuiging en zekerheid, dat Nancv zich haast beleedigd gevoelde. Dus je hebt ie voorgenomen den haas over me te snelen en me te zeggen, wat ik wel of niet mag doen?, vroeg het meisje met iets scherps in haar stem. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, WaalwUbsehe en Langstnatsrke ('tirtnl. m in i.—■■■■■■nrnnnnn- 14. DOOS 20 CT.-TUBE 55 en 60 CT. 1 20/ 130 12/ 20

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1