Brief uil de Druneusclie Daal Brief uit de Drunensche haai. 10 November 1933. Munheer, 't Is Allerzielen-moand Unnen jongen meens, zal dè even goed beseffen es ikke, wè dè beteekent. In di moand zal bekaant elke meens denken oan dun een of aandere, die al uit di léven is weggegoan. Dun eene zal 't barder vulen es dun aandere, dè is zeker. En veural in de zen moeilijken tijd. Doar zal nog al eens gezucht wor- ren, leefde bij of zij mèr, dan stonnen me er heel aanders veür of dan hamme steun en opbeuring oan hum of heur. Zoo gogged! Hoe lang zugged nog duren, dè me dè woordje „crisus" nog moeten blij ven gebruiken? Zu dè nooit van dezen èèTdbojem verdwijnen? Es ge dè beurt, leest en ziet, dan is doar gin hoop op. In gin joaren! Woar moet 't noar toe? Hopen meensen loopen leeg; kannen gin werk vijnen; worren dur ontslag oangezeed, want 't bedrijf rendeert nie meer, en (meer. En toch; zullie moeten ook léven! De wenleï stoi veur de deur. Zoo 's mèrgens loat ie zun eigen al vulen en zien. De waai is wit en un dun vlieser- ke ijs lig op de plaskes. Zèn dur bier in ons laand béter veuruitzichten? Zoo wijd, es 't meen bekind is, gin! Ge denkt musschien, munheer, „wè zedde gij toch de zoak van de zwarte kaant aaf, oan 't bekijken". Dè is woar, munheer, ik veur meen kijk, ur duster tegen oan; tegen de toe komst. Van de wèèk moes ik in Dru iven zijn, veur un poar haafte bod schappen. Ik kwaam veur den middag deur de straot, mèr dan ziedde wè: Vrimde meensen mee koffers of un tascb onder durren erm. Huis veur buis goan ze oan, 0111 iets te vurkoopen. Ze probeeren allemoal zoo lang es 't kan om op un irrelijke menier oan de kost te komen. Nie alleen vrimden ziedde deur de stroat of langs de buizen goan, mèr ook meensen, jong meensen uit ons eigen durp ziedde loopen, stoan of fietsen. Ik zeg mèr zoo, 't is nie alles es ge unnen jongen meens op 't mid den van den dag mee un bodschappen- tascli of unnen stoop ziet fietsen. Dè zee genog! Veur hullie is tur ook gin werk te krijgen. Mee dun besten wil van de wèreld nie. Mistal hebben die veur in- kele joaren teruug dur eigen gauw, Nou loopen ze thuis. Op un febriek bij oons of bij jullie boeven ze dur genoemd de Italiaan Guiseppe Cas par Mezzofanti, die van 1774 tot 1849 leefde en die niet minder dan 114 schijnt machtig te zijn geweest. Diep tragisch drama te Uden. Jongeman doodt zijn besten vriend. Een diep tragisch drama heeft te Uden Woensdagavond plaats gehad en een buitengewone opschudding in het stille dorp verwekt. De 14-jarige Johan Lemmers, wiens vader directeur is van de plaatselijke boterfabriek, is achter een stapel hout en ijzerafval op het terrein van de aannemersfirma Louwers dood gevonden met een vreeselijke hoofdwonde en sporen van wurging aan den hals. De politie die zeer spoedig aan wezig was, heeft, nadat Dr. Peeters den dood door geweld geconstateerd had, een zeer intensief onderzoek ingesteld en waarschuwde het parket uit 's-Hertogenbosch dat onmiddel lijk ter plaatse arriveerde. Het politioneel onderzoek had tot gevolg dat een kameraad van het slachtoffer, zekere .1. L. werd gear resteerd. In den nacht heeft de jongeman een volledige bekentenis afgelegd. 4 Wij ontleenen aan de Prov. Bos sche Crt. nog de volgende bijzon derheden; Toen de 14-jarige J. Lammers van de Mulo-school naar huis is gegaan, is hij niet, zooals gewoonlijk geschiedde, bij zijn ouders gekomen, doch is rechtstreeks met zijn kame raad J. L., die in Den Bosch ter schoole gaat en waarmede hij reeds jaren bevriend is, naar diens huis gegaan. In de schuur van den heer Lou wers zijn de jongens aan het stoeien geraakt, waarbij zij blijkbaar wat wild zijn geweest. Plotseling viel de jeugdige Lammers, die door zijn kameraad met de handen om den nek was neergedrukt, bewegingloos neer. 2ijn gelaat trok blauw op en de jongen gaf geen teeken van leven meer. Blijkbaar was de greep om den hals al te vast geweest. Toen hij bemerkte dat zijn kame raad niet meer bewoog heeft hij hem aangeroepen en aan de hand getrok ken en alles gedaan wat het verstand van een 17-jarige jongen ingeeft om in zulke omstandigheden te verrich ten. Het baatte echter niet en piot eigen nie oan goan te presenteeren, want dan krijgen ze ook al gauw 't eind in dur haand: „wij kannen gin volk gebruiken; tegen dun Zotterdag zen dur wir zooveul ontslag oangezeed". Woar moet 't noar toe, mee die jong meensen. Ze hebben veul tijd; veul te veul. Ze goan prakkezeeren, komen bij me- kare. Pluizen alles wijd uit. En dè gaaf heb hier de roadio-distrebutie op 't oog. Dè is tur ook deur. Die krijmme ook! Wanneer, en wie doar veur zurgt Joa, kèk us, munheer, dè is zoo veer ik weet, nog nie bekind. Wel bek om heurcn goan, dè tur twee of drie Dru nensche noar gedoan hebben. Meen dunkt, dè 't doarom plicht is, om 't een niks es ze altijd mèr goed veurgelieht i van de drie inwoners te gunnen. Die wieren, mèr dè is en kan nie. En zoo krijgen me allerhaande din gen te heuren en soms ook te zien, die in aander laanden al droeve werkelijk heid zijn geworren. Doarom, munheer, moeten we alle moal doen we me kannen om, un mid del of liever gezeed „middelen" te vij nen om die werkeloosheid te vermin deren. Uitroeien, nou doar zal wel gin kaans toe zijn. Duitschland, dè doei al wè 't kan om van de wenter dur volk oan 't werk te hauwen. Doar goan ze mee schrik de wenter in. Millioenen werkeloozen! We kannen ur aimmel veul over proaten, mèr veul er oan doen, dè kan nen me nie. Wel iets! We kannen bij vurbild beginnen, mee zooveul meugelijk de werkeloos- beid uit ons durp zelf te vurdrijven. We hoeven nie alles buiten Drunen te hoalen of buiten Drunen te loaten moaken. Es tur zoo alleman en overal over docht, dan zumme wel un ver- aandering zien hier en doar, dunkt me. Mèr joa, wè schiet ik ur mee op, munheer, al vurtel ik 't oew nog zoo netjes. Unnen inkele ;meens zal me gelijk geven en un aander, nou heurt me nog nie. .1 Loat ik er dus mèr over dè crisus- onderwerp aafschaaien en oew us wè aanders vurtellen. We krijgen wotterleiding! Drunen goi veuruit. Mooi zoo, es de belaasting mèr nie omhoog goi, dan is 't meen allang goed. Mee vurplichte oansluiting zullen ze meen nie laastig vallen. Temeenste dè zuk nie denken. 't Is zon oarige wereld, want zoo'k beur, zak onderhaand ook vort belas ting moeten betoalen veur mun perre- plu. En es 't zoo deur goi zak mun pijp ook nog aaf moeten schaften. Op de tebak komt ook wir unnen bonk be laasting bij, zeggen ze. Ik geleuf wel dè 't nie meevalt, olm 't roer recht te bauwen, op dè groot schip, dè ons laand moet vurbilden. 't Is overal mee uitkijken en oppazen en uitmeten om ur te kunnen komen in deze tijd, veur ons meensen, in ons eigen huishouwentje. Dus moet 't ze ker unnen heelen toer zijn veur 't groot huishouwen van ons laand. Mèr wir de zurg op zij gezet. Drunen komt onder 't muziek. Ik bedoel nie, dè tur un vliegmeshien mee muziek boven Drunen komt vliegen; nee, ik zen doar even goed veur bekwoam en bij maacht om veur die dingen te zur- gen es iederen aandere, volgens imeen. Ik vijn 't van eene kaant toch un mooi iets. Nou kan tur alleman van profeteeren zeg mèr, zonder groote kosten te moaken. O, joa, dè ge op dun duur betoalt veur un eigen toestel, dè is wel woar, mèr doar moette mèr nie óver pToaten. Mee de roadio-distrebutie zijn be- poald veul meensen ingenomen, doar om maak Jijen dè dè gauw veur me kaar komt. We zallen mèr aafwaachten. Munheer, nou nog us wè daanders. Luster! Ik goi un auw koei uit de sloot hoalen. Musschien zit 111* veur sommigte un 'reukske oan, mèr dè moete dan mèr efkus wegdenken. Witte nog dè tur unnen zekere Barth uit Drunen, us un antwoordje op inun- nen brief geschreven hee? Hedde gij nog iets van um gebeurd? Neeje, ook nie zeker, sinds ie van un nen zekere „André" zun vet hee ge had! Dieën Barth wou Drunen hij léven in bloazen. Nou is 't jammer dè tie óp zon ongelukkige menie-r un begin ge mokt hee. Hij woi do Sunter Kloas aafsprèken om ook us overdag in Drunen un be- zuuk te komen brengen. Dè wordt zoo zuiltjes oan tijd, niewoar munheer. Doarom, zuk dieën Barth, es ie nog zin hee om zukke dintren op touw te zetten, oan wullen roaijen om onder haand us een begin ermee te moaken. Ik zij ur glad veur, om Sunterkloas in eigen persoon, u's tegen dun zesde van daander moand, hier in Drunen te vurzuken. Afiin, ik hoop dè Barth dees poar regeltjes leest en 11011 nie stil blijft zit ten. mèr de boel oan 't draaien brepgt. Meen bulp heetie! Godde gij noar de zesdaagsche, mun heer, in Amsterdam, es doar Frans Slots rijdt. Nou mokt dan dè ge hum moed in sprèkt hor en dè tie doar zun eitzen goed plotst. Munheer, ik schaai Ur wir aaf. Zeg wèk zeggen woi, un daander week za k oew lis un portret van 111e sturen. Wè zegde doar van? Nou de groeten van meen en Drieka's en hou doe, TIENUS. naar het ziekenhuis in Den Bosch noodzakelijk. De man had een mes steek in de hartstreek opgeloopen. Per vrachtauto is hij naar den Bosch ver voerd, waar bleek dal hij was overleden De marechaussee uit Geffen, in samenweiking met de gemeentepolitie uit Heesch, stelde onmiddellijk een onderzoek in. Daarbij is komen vast te staan dat v. B naar de paardenmarkt te Oss is geweest en na afloop daarvan in gezelschap van genoemde woon wagenbewoner eenige calé s heeh bezocht Het troepje was min of meer beschonken en waarschijnlijk is twisi de oorzaak van het misdrijf geweest. Het slachtoffer was 35 jaar, gehuwd en vader van 9 kinderen. Het politieonderzoek is in vollen gang. seling drong het tot den knaap door door dat bij zijn speelmakker, waarmede heer S hij zoovele jaren had omgegaan, van het leven had beroofd. Buiten zinnen van schrik heeft de ongelukkige toen daden verricht die hem noodlottig moesten worden. Hij heeft het lijk opgehangen in dezelfde schuur waar het drama had plaats gehad. Daarna is de jongen weggevlucht en doelloos rond gaan dolen. Naderhand is hij weer naar de schuur gegaan, waar hij het lichaam heeft losgesneden en naar buiten gedragen. Daar heeft hij het lijk onder een stapel afval van hout en steenen neergelegd, zoodanig dat het moest schijnen dat de jongen van een dak was gevallen. Hij sloeg met een grooten steen op het hoofd van den ongelukkige Lammers, waardoor een ernstige scheurwonde in het achterhoofd ontstond. Bovendien moet hij een zware buis zoo over het lijk hebbeft geworpen, dat het scheen alsol deze buis de hoofdwonde had toe gebracht. De ongelukkige dader van dit gruwelijk feit is toen weer het dorp ingeloopen. De ouders van Johan Lammers deden in de buurt rondvragen waar hun zoon toch kon zijn, en ook aan den dader werd deze vraag gesteld. Deze toonde zich verwon derd en ging met de buren' en familieleden op zoek. Eindelijk, heel laat in den avond, werd het lijk door den slager Hoefs gevonden. De vriend van het slachtoffer werd onder deze omstandigheden door de politie ondervraagd en heeft zijn ongelukkige daad direct bekend. De arme knaap is per auto naar 's-Hertogenbosch overgebracht. De meest eigenaardige verhalen doen de ronde waarbij de onmoge lijkste en gruwelijkste veidichtselen werden opgehangen. Heel Uden is diep begaan met het lot van beide families. Iwee dooden bij een aanrijding. Gisteravond ongeveer 6 uur is op den straatweg tusschen Noordhorn en Niezyl onder de gemeente Zuidhorn een ernstig ongeval gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Op dat moment n.l reden op den straatweg de ongeveer 30 jarige arbei dersvrouw De Haan en haar 12 jarige dochter. Zij werden achterop gereden een auto, bestuurd door den uit Leeuwarden. Door hei verblindende licht van een tegenkomer werd de heer S. dermate het lichi ontnomen, dat hij de beide fietsende vrouwen op den weg niet opmerkte. De wagen reed de beide wielrijdsters aan, die op den grond vielen. Zeer ernstig gewond werden de beide slachtoffers opgenomen. In allerijl werd de marechaussee gewaarschuwd, terwijl ook dr. J P. C. Tichelaar uit Zuid hom spoedig ter plaatse verscheen. De geneesheer constateerde den dood De lijken werden in den loop van den avond naar het lijkenhuisje te Zuidhorn overgebracht. De auto werd in beslag genomen. Vlot gekanteld. Twee arbeiders verdronken. Gisteren is in den vrcegen morgen een noodlottig ongeval gebeurd in de Wieringer Meer. De arbeiders uil Barsingerhorn en Middenmeer staken per vlot een der kanalen over en in den regel gaan op dat vlot, dat bin nenkort door een brug zal worden vervangen, zooveel mogelijk arbeiders. Toen het vanmorgen nog duister was. is dit vlot gekanteld en geraakten vier arbeiders te water. Een wist zich aan het vlot vast te klampen en twee konden worden gered, doch twee arbeiderseen zekere Potter uit Middenmeer en Mandemaker uit Bar singerhorn zijn verdronken. De bur gemeester van Medemblik was op de plaats van het orgeval aanwezig De politie uit Medemblik en Middenmeer stelt een onderzoek in. Moord te Heesch. Een 35-jarige man doodgestoken. Gisteravond kwam zekere J. van Boxtel uit Uden in gezelschap van eenige woonwagenbewoners in het calé de Zwaan aan den rijksstraatweg den Bosch - Grave onder de gemeente Heesch. Nadat de mannen hadden plaats genomen, bemerkte de vrouw van den caféhouder, dat v. B. plo'seling van zijn stoel gleed. Aanvankelijk dacht zij dat de man beschonken was, doch toen zij bloed op de vloer zag, vroeg zij hem wat hem mankeerde, waarop de man antwoordde dat hij gestoken was Onmiddellijk werd het café ontruimd en de burgemeester van Heesch ge waarschuwd. Dr. van Binsbergen uit Nistelrode verleende eerste hulp en achtte overbrenging van den getroffene van den Chr, Bouwvakarbeiders bond in vergadering bijeen, welke samenkomst werd bijgewoond door den Hoofdbestuurder A. Mobach van Utrecht. RAAMSDONKSVEER, De Kon. Erk. Postduiven vereen. Prinses Juliana» zal op Zaterdag 18 en Zondag 19 November a.s. 111 de zaal van J. Kamp aan de Keizersdijk hare 11e groote nationale tentoon stelling van postduiven houden. De tentoonstelling beslaat uit 10 klassen, verdeeld als volgt: Schoonheidsklasse1 oude doffers, 2 oude duivinnen, 3 jonge dollers, 1 jonge duivinnen. Vhegklasse 5 oude doffers, oude duivinnen, 7 jonge dollers, 8 jonge duivinnen. Boven 800 K.M. klasse: 9 doffers, 10 duivinnen. lnieggeld bedraagt 40 cent per duif. lnmanuen Vrijdag 17 Nov. tot 9 uur a.m. Prachtige prijzen, beslaande uit bekers, lauwerkransen, medailles en Kunstvoorwerpen, zijn beschikbaar gesteld. De keuring zal geschieden door keurmeesters van G.Y.K. De insckrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd voor Woensdag l5 Nov. a.s. bij den secretaris der vereenigmg C. A. van Eijl, Koningsslraat 84 J. Evenals andere jaren zal het aantal inzendingen dit jaar weer groot zijn. Door den gemeenteraad is in de j.l. gehouden vergadering besloten de gevraagde medewerking te weige ren op eene ingekomen aanvrage van het bestuur der Bijz. Lagere Meisjesschool te Raanisdonkpiorp), 0111 beschikbaarstelling der noodige gdden voor de aanschaffing van sMioolmeubelen en leermiddelen volgens artikel 72 der L. O. 1920. Zondag a.s. zal Ds. Guittart optreden des morgens half 10 inde Dorpsche Herv. Kerk en des nam. 2 uur in de Veersche Kerk. Tot leden van 't Kiescollege werden gekozen dhren D. Lankhuij- zen 3z., J. G. Lankhuijzen Pz., H. Netten en C. H. Timmermans A.Czn. Naar wij vernemen zal de opening van het Vereenigingsgebouw 1/ dezer plaats hebben 111 tegen woordigheid van leden en belang stellenden. De vacature ontstaan door hel vertrek van dhr. Waverijn naar Nijmegen werd vervuld doordat de assisentdienstgeleider dhr. Bedet, thans te Nieuw Namen overgeplaatst werd, evenwel niet naar R'veer G'berg, maar naar Made. GEERTRUIDENBERG. De heer Zondag een zware wedstrijd op hel I Bianchi, burgemeester dezer ge- programma. üp eigen terrein out-1 meenle, is herbenoemd tot lid van vangt het dan DEVO uit 's Hei to-1 de vleeschkeurings—commissie te genbosch, dat van de 4 gespeelde I Raamsdonk, wedstrijden er reeds 3 gewonnen I In verband met de verhoogde heeft en een gelijkgespeeld. We I leerlingen-schaal zal onze stadgenoot gelooven evenwel, dat »Capelle» zijn I ue heer W. Elshout, onderwijzer DRUNEN. Door eenige leden van de harmonie der Jongens congregatie is in studie genomen «Cartouche», operette 111 één bedrijl door Albert Mosmans. Voor den a.s. damwedstfijd op de Jongenscongregaiie alhier be staat veel animo. Reeds hebben zich 33 deelnemers aangemeld. De collecte ten bate van het Crisis—Comité die Zondag j.l. werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opgebracht f 12.25. HERPT. In de Aankoopcommissie voor Noordbrabant, door welker medewerking de Crisis—Rundvee centrale de beperking van den rundveestapel ter hand neemt, heeft zitting de heer Chr. v. Herpt alhier. Door dhr. Adr. v. Bokhovëi is ontslag aangevraagd als districls- secrelaris voor de^ardappelcentrale en is door de Gem. Aardappelcentrale in diens plaats benoemd de heer Chn. v.Heijst alhier. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des voormiddags half tien en des nam. half drie op te treden Ds. Bartelema uit Zeist. Bij de te Waalwijk gehouden najaarskeuring van springstiertn werden die van de landbouwers M. van Pelt, M. Nieuwenhuizen, J. J. Pruijssers, A. Timmermans en G. A. Stam uit deze gemeente goedgekeurd. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. M. de Roon, thans werk zaam ten postkantore te Zallbommel, slaagde dezer dagen voor het be kwaamheidsexamen bij de Poste rijen Voor het le elftal der voetbal vereniging »Capelle» staat voor a.s. uiterste best zal doen om de punt jes in de wacht te sleepen, zoodat we een spannenden wedstrijd ver wachten. Het 2e elftal speelt dien dag te 's Her togen bosch tegen »Nivema» voor de le klasse B.V.B. De na-inleverlng van rijksgoe deren door dienstplichtigen, die op 1 Oct. 1933 naar de aanvullings reserve zijn overgegaan, zal voor zoover deze gemeente betreft moeten plaats hebben te Waalwijk op lb December a.s. A.s. Zondag des morgens half tien en des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente aan den Loonschendijk op te treden Ds. Ewoldt uit Bergambacht. Voor rekening van den heer aan de bijzondei e school te Raams- donksveer, met ingang van 1 Jan., op wachtgeld worden gesteld. I11 een get, mden vergadering van de hondeiiwresseervereeniging »Geertruidenberg» werd besloten in de maand December a.s. een lezing te houden voor leden, donateurs en genoodigden. Als spreker zal optreden de heer Ken emails uit Made met als onder werp »de opvoeding en eigenschap pen der honden.» De dalum van de lezing zal nader worden vastgesteld. Maandag a.s. zal in deze ge meente een collecte worden gehou den ten bate van het Roode Kruis. Een aantal dames uit deze gemeente hebben zich wederom beschikbaar Jac. Boezer, werd door den bouw-1 gesteld om te collecteeren. Laten wij kundige, den heer F. Michaël te I hopen dat velen zich Maandag met VrijhoeveCapelle, in het calé van Mej. Wed. A. v. d. Haart aan de Nieuwevaart aanbesteed het bouwen van een woonhuis met stalling aan de Zandschel, waarvoor als volgt werd ingeschreven Kleinloog& van Oversteeg Vrijhoeve—Capelle f 3765 Gebr. Spierings, Capelle f 3525 J. Michaël, Vrijh.-Capelle f 3489 J. Molegraaf, Capelle f 324b Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. De Ant. Rev. Propaganda-club hield Donderdagavond j.l. in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje een algemeene ledenver gadering, op welke bijeenkomst de heer A. Mets een onderwerp in leidde over «Werkstaking.» In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag 12 November op te treden Ds. P. K. Keizer. Men deelt ons mede, dat op de Propaganda—vergadering van den Chr. Besturenbond, te houden a.s. Maandagavond in de Geref. Kerk aan het Bruggetje, naast de beide sprekers de heeren De Hoop uit Waalwijk, en Vunderink van En schedé door een tweetal predikan ten een openings- en slotwoord zal gesproken worden. Woensdagavond werd in de Geref. Kerk een Dankstond voor het gewas gehouden. Deze Godsdienst oefening werd geleid door den plaat selijk predikant Ds. Keizer. Dinsdagavond kwam het be stuur van de plaatselijke afdeeling een Roode Kruis-bloempje zullen sieren. Met de distributie van onver mengde margarine is tot 3 Dec. a.s. belast de winkelier J. v. Beek. Uitslag van de aanbesteding op Woensdag 8 November j.l. voor het maken van een R.K. Kerkhof en Sportterrein, onder architectuur van de heeren Frans Reniers en Zoon. J. R. Verharen Te Breda f 81U0 Gebrs. du Pont te G'berg f 7849 J. van Alphen te G'berg f 7820 P. Mol te Oosterhout f 7630 A. J. du Pont te G'berg f 7597 P. van Beek te Oosterhout f 7500 H. Visser te Oosterhout f 7455 Jos Knoop te Made f 7443 J. v. Laarhoven te R'Veer f 74U0 Gebrs. Broekhoven te Oosterhout f 7384 J. v. d. Broek te Waspik f 7186 Mertens en Weterings te Raamsdonksveer f 6280 Gunning volgens bestek. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.e. des v.m. 9.30 en des n.m. 2 uur voor te gaan de heer Snaaijer uit Dordrecht. ST. J O AC HIMSMOER. Dinsdag avond vergaderde de afdeeling Loon op Zand van den N.C.B. in café Maas alhier ten gerieve van de Moersche leden, die wel haast even groot 111 aantal zijn als de Loonsche leden. De voorzitter, dhr. J. B. Besenis, opende op gebruikelijke wijze en deed na lezing der goedgekeurde gauw onngemeld oan un febriek of werkplots, woar ze gin ambacht kon- nen leeren; doar zèn ze oangenomen, mèr tot dur eige ongeluk.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7