r ai NETTE WERKSTER R.K. DIENSTBODE Brandkast losse en harde turf GELD SI. gevraagd Rust, kalmte en zellbeheersching Brief uit Waspik. T£ KOOP HANDEL IN L. W. J. C. Christ publiek oerkooven L. W. J. C Christ, 11950.- Trouwkaarten of Trouwbrieven 5—7% notulen mededeeling en uiteenzetting van de door de regeering genomen crisismaatregelen voor de landbou wers. Ijverige boereribonders, die het weekblad van den N.C.B. lezen, hebben die maatregelen bevattelijk en vrij volledig daarin gelezen. Het bestuur sprak ook een aanbevelend woord voor den cursus in land- bouwboekhouden, welke door dhr. v. d. Zanden, landbouwleeiaar te Tilburg, in Loon op Zand gegeven zal worden. Daar de kosten nogal hoog zijn in dezen malaiselijd, werd geopperd het geven van subsidie uit de afdeelingskas, welk idee door het bestuur afgewezen werd op grond van 't feit dat aan den U.K. Jonge Boerenstand subsidie gegeven werd. Onder de aanwezigen meiktenwe o.m. op de Z.Eerw. heeren pastoors der parochies St. Joachimsmoer en Loon op Zand. 's GRAVEMOER. Door de Stich ting tot Bevordering van Ijsvermaak gevestigd te 's Gravemoer, is een terrein aangekocht gelegen aan den Nieuwen Weg tusschen 's Gravemoer en Waspik, dat sedert is uitgegraven en klaar gemaakt als ijsbaan. De baan, die 27 M. breed en "z.30 M. lang is, ligt zeer gunstig aan den provin cialen weg en is dus gemakkelijk per fiets of auto te bereiken. De Stichting zal de baan exploiteeren in samen werking met de verleden winter opgerichte Vereeniging Ijsbaan 's Gravemoer. Het lidmaatschap bedraagt voor buitenleden ft per persoon en f 2.50 voor gezinskaarten, terwijl verder dagkaarten tegen betaling van 2.5 cent verkrijgbaar zullen zijn. Op Zondagen is de baan alleen voor leden toegankelijk. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid <ler Red.). Postscripta ui! Waspik. Een nieuwe lenle en een nieuw geluid. Verleden Zondag traden alhier 11 nieuwe leden tot de sinds Januari j.l. bestaande K.J.V. toe; tevens werd opgericht de K.J.M. (omvatten de katholieke meisjes van 1216 jaar) en met een prachligen bries van 23 leden gaan zij in zee. Deze gebeurtenis, neen, dit feest was te grootsch en te blij om slechts onder den vorm van een zakelijk plaatselijk bericht of in een vormloos rijmelarijlje vermeld te worden. Niet waar, geachte lezers, zoo gij getuigen waart van deze ont roerende plechtigheid, dan zijt gij het wel met me eens, waart gij tot uw spijt afwezig, dan wenscht ge er meer van te hooren. »Wij beloven trouw aan het kerkelijk en wereldlijk gezagw, als een bazuinstoot klonk de fiere K.J.V.- belofte en zij die tot hed« n, als er sprake was over onze jeugd, sliepen, schudden wakker, zij, die ten ge volge van de crisis politieke hobbel paarden wilden gaan berijden, be dachten zich misschien, toen zij van den inhoud en jeugdige kracht dezer leuze kennis kregen. Wij wenschen allen, die het hart op de rechte plaats dragen, geluk met het bestaan en den wasdom dezer bijna 50 leden sterke jeugd- vereenigingop de eerste plaats het kerkelijk gezag, dal een bekroning zag van zijn werk en toewijding en daarnaast het wereldlijk gezag, dat dat jammer genoeg afwezig was. Het is zeer wel bekend, dat deze jeugdvereeniging zoowel hier als elders, niet die belangstelling geniet, welke zij verdient. Zeggen wij het ronduitzij staat aan de noodige critiek bloot. En zoolang deze critiek bestaat in het aanvoeren van gegronde, weldoordachte bezwaren, zal niemand haar bestaansrecht ontkennen, maar deze soort afkeu ring is wel zeer sporadisch tegenover de van mimichling getuigende scheld woorden, die door hen gebezigd worden, die in hun kortzichtigheid altijd oordeelen naar eenige uiter lijkheden en zelf gewoonlijk te laf zijn er een bepaalde overtuiging op na te houden. Wanneer jonge menschen werkelijk geen ander amusement kennen of kunnen ge nieten dan dansen of kermishouden, dan pleit dit meer dan voldoende voor hun beschavingspeil, dan moet een opvatting van het leven, zooals die door onze jeugdvereeniging wordt gehuldigd voor hen een dwaasheid gelijken, maar deze louter vege- teereude wezens hebben geen recht zich over ideëele instellingen uit te laten en ik roep hen toeDoet uw klompen uit, want de grond waar gij staat is heilig. Dan is daar nog de bittertafel mentaliteit, waar de een of andere bakker (op z'n Zondagsch uit) zijn brood-kpek- en beschuit-verstand meent te moeten luchten. Och, als uw broodklanten liever anders hooren, dan beweert ge met even veel plezier het omgekeerde van wat ge nu zegt, niet waar, edele denker Kritiek van een dergelijk gehalte is nogal gemakkelijk te begrijpen en liefdevol te verdragen, erger wordt het, als de tegenwind uit een hoek gaat waaien, waar men krachtens' een verantwoordelijken post en het bezit vaa een of andere lageronder- wijsakte meer verstand en inzicht mocht verwachten. De onderwijs- »krachl«, die beweerde dal er slechts straatmeisjes bij de K.J.M. waren aangesloten, noodig ik beleefd maar dringend uit eens nader te om schrijven, wat er eigenlijk met dit laag en grof scheldwoord bedoeld wordt Deze courant is mijns inziens de plaats niet om over dit voorval breeder in te gaan, maar ik noodig u uit in een vakblad van het onder wijs met mij hierover te polemi- seeren.WiltU bedenken dat ik den volgenden keer het hierbij niet zal laten, maar zwaarder geschut zal opstellen en zoonoodig tot den gasaanval zal overgaan. In dezen tijd, donker en droevig, maar ver licht door Quadragesimo Anno, betreuren wij een dergelijke uit lating allerdiepst en zien erin een volslagen gemis aan medeleven met de ploeterende menschheid. En wat gaat er in de toekomst nog meer gebeuren? Ziet, na de feestkleuren van dezen dag, beginnen zachtjens de groene hemden van Den Jongen Werkman te schemeren. Ze zijn er nog niet. maar dat ze komen, dat staat voor mij vast. Dan gaat de vlag op den toren en vragen we een nieuw klokketouw, want het oude luiden we stuk. Angorensis. Waspik, 9 November 1933. K. J. V. We leven op heden ten dage niet meer Zooais, toen ons Grootmoeder jong was. Toen speelde de trekpot een heel grooie rol, Rn 'n buurpraatje kwam nooit van onpas. Zie ze daar zitten, de dames van toen I Ze gluren schuin over 't gordij. tje, En kijken naar „Krelis van Jaap" die daar schuw Zoowat vrijt met .Jan PieterZoon's Trijntje." Ze kwebbelen maar door, en geen haar is er goed, 't Kwaadspreken schijnt niet te hind'ren .Hij" is veel te lui, „zij" kwezelt zoo maar. De goedmoedigste zegt„Och 't ijn kind'ren. De tijd ls verandert, er kwam heel veel nieuws. Het strijkje, de dancing, de bios. De auio of motor verplaatst ons thans vlug. We zijn uit ons isolement los. Het menschelijk opzicht dat zijn we thans kwijt. Wat deert ons een blik door 't gordijntje? Krelis van Jaap vrijt, (maar nu niet meer schuw) Met het modern, Clysma—rookende Treintje. Wel jrmmer, dat de mentaliteit Van 't menschdom er mei op vooruit gaat. Dat, als het godsdienstig gevoelen betreft, Men daar zoo maar wat over heen praat. Dan ziet men, dat tóch mensch'iijk oozicht bestaat De vrijste, brutaalste lacht schamper. Om 't spottende woord van 'n laagstaand soort mensch. Hem antwoorden durft hij amper. Er zijn er echter Goddank, ook nog wel Die van dergelijke karakters gruwen. En die, ook publiek, ieder vuilsprexend mensch Gerust op zijn vest durven sp..wen. Zij vreezen geen spot en minachtend woord Zij strijden voor Christus, hun Koning 1 Niet in het geheim, maar publiek op de straat Zij kijken naar straf noch belooning. Ook hun deert het menscheiijk opzicht niet meer, Niet slechts in 't moderne leven, Maar ook op godsdienstig terrein ziet men hun Voor geen enkele spotter meer beven. De kwezelkc s—tijd van voorheen is voorbij Aan hun kleeding reeds ku t ge het merken. Terwijl, door den drang om het goede te doen Steeds nieuwen 't gelid gaan versterken. Gij raadt het reeds, Lezer, 't is 't groote armee Het leger der duizenden jong'ren, Die, overvoerd van het wufte gefuif Naar eenvoud en reinheid thans hong'ren. Noem ze K. J. V. of noem ze de Graal. Of noem ze... het kan me niet schelen. We moeten ze prijzen, en hopen maar dat Ook wij in hu'i succes mogen deelen. Hoe slechter de massa, hoe grooter de strijd, Wel langzaam, maar zeker, zij winnen! Thans strijdsters voor God, vaak miskend of geplaagd. Maar straks zegt hun Petrus„Kom binnen." Ook K. J. V.—Waspik, Gij had weer succes. Wij kunnen U feliciteeren f Verdubbeling in aantal als Zondag,ziedaar Dat wet.schen wij ook ve e k< eren. RIJMELAAR. RECHTZAKEN. Poging tot doodslag. Voor de rechtbank te 's-Hertögen- bosch hffeft gisteren terechtgestaan L. v O 33 jaar, rijs- en grintwerker te Werkendam terzake dat hij J v. d Steenhoven aldaar op 10 Sept opzette lijk van het leven heeft trachten te berooven door op korten afstand een revolverschot op hem te lossen. V. d Steenhoven bekwam ernstig letsel, maar werd niet doodelijk getroffen Hij moest in Gorinchem geopereerd worden. De doktoren verklaarden dat de verwonding zwaar lichamelijk letsel had veroorzaakt maar niet doodelijk was Waar het schot echter in de hartstreek terecht kwam, had het ge- makkelijk doodelijk kunnen zijn. Verd. schreide en zeide veel spijt »an het gebeurde te hebben V d. Steenhoven had hem willen doodslaan en toen had hij uit zelfverdediging gehandeld. Getuigen deelden mede, dat het café v d. Steenhoven reeds gesloten was doch verd. nog naar binnen wilde. V d. Steenhoven was toen met een slijpplank naar buiten gekomen, had daarmede verd. geslagen Onmiddellijk daarop viel het schot. Getuige v. d. Steenhoven zelf wist niet meer of hij gedreigd of geslagen had. Hij was zeer onzeker in zijn verklaringen, wat den president deed vragen of er misschien een afspraak was gemaakt tusschen pariijen. De verdediger ont kende dit pertinent. Uit het getuigenverhoor bleek dat verd. weer gehandeld had op aanstich ting van een ander. De zaak werd uitgesteld tot 30 Nov. om nog een getuige te hooren. Een verzoek van den verdediger om verd op vrije voeten te stellen werd door de recht bank afgewezen. Ernstige mishandeling van zijn grootouders Voor de rechtbank te 's Hertogen bosch heeft gisteren terecht gestaan de 24-jarige zwerver H. C. G.te Zeelst, terzake, dat hij zijn grootouders, bij wie hij inwoonde, ernstig heeft mis handeld. De oorzaak was onbeteekenend geweest. Er was iemand gekomen om te werken en toen verd. wilde mee werken, wat hij niet mocht, is er ruzie ontstaan. Verd. verklaarde in drift gehandeld en het niet zoo bedoeld te hebben. De 70-jarige Grootvader H Goos sens had een knuppel genomen om zich zoo noodig te verdedigen, maar verd. had hem dien afgenomen en er mee geslagen. De 75 jarige groot moeder had er een hersenschudding door bekomen. Het O.M. zei, dat verd die onbe. zorgd den kost had bij deze oude menschen, wat hij had moeten waar deeren, zich grof ondankbaar heeft getoond en zich beestachtig heef: ge dragen. Al heeft hii het zoo niet be. doeld, hij had alleen reeds den hoogen ouderdom der oudjes moeten eerbie digen. De eisch luidde 3 jaar gevan genisstraf. Mr. Schipperijn pleitte clementie De uitspraak werd bepaald op 23 November. Beleediging van loterij-directeur. De reel tbank deed uitspraak in de zaak tegen den uitgever H A K.die terecht gestaan heeft terzake, dat hij in een no van de Vraagbaak een art. heeft geschreven waardoor de directeur eener ioterij onderneming B B. zich beleedigd achtte, en terzake waarvan door het O M. tegen K een geldboete van f75 subs 25 dagen is geeischt De rechtbank veroordeelde verdachte wegens eenvoudige beleediging tot f 10.subs. 10 dagen. Dagbl. de Nieuwsbron. BUITENLAND. De Amerikaansche Russische bespre kingen. De besprekingen te Washington tusschen Huil en Lttwinof gaan den goeden kant uit. Een onverwijlde erkenning van de Sowjet regeering door de Amerikaansche regeering wordt verwacht. De nieuwe troebelen op Cuba. De berichten over de nieuwe revo lutie op Cuba zijn nog verward: het schijnt dat de regeering van San Mar- tin en kolonel Batista zich handhaaft. Een nader bericht over de gebeur, tenissen te Havana stelt het aantal dooden te Havana op 50, dat der gewonden op 125 Werkverschaffing in V. S. President Rooselt heeft een uitbrei. ding aangekondigd van de federale steunplannen, waardoor door middel van een program van openbare werken, werk zal worden verschaft aan vier millioen menschen, die thans voorkomen op de lijst van hen die voor steun in aanmerking komen. Ziet België af van Ouclig Voor de commissies voor buiten, landsche aangelegenheden van België s Kamer en Senaat heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Hy mans, een exposé gegeven, waarin hij, naar leden der commissie hebben medegedeeld, het verdrag van Ouchy onuitvoerbaar noemdehij was dan ook niet van plan het parlement te verzoeken, dit verdrag te ratificeeren GEMENGD NIEUWS. Geen Sweepslakeloten te krijgen. Rotterdamsche rivierpolitie neemt er 60 000 in beslag. De Rivierpolitie heeft aan boord van het Engelsche ss .Tringa", welk schip de Rotterdamsche haven was binnengeloopen pl m 60 000 Sweep, stake.loten in beslag genomen, die werden gevonden in de hut van den marconist. Deze loten werden hier aangevoerd om verhandeld te worden. Procesverbaal is echter door de politie niet opgemaakt omdat het vervoer als zoodanig niet is verboden en de loten nog niet in exploitatie werden gebracht. Onder een stapel hout bedolven' Twee arbeiders gedood. Gistermiddag waren te Bunnik vier arbeiders bezig met het lossen van een wagen timmerhonf, welk hout zooals gewoonlijk, werd opgestapeld. Twee der arbeiders stonden op den eenigen meters hooge stapel, twee andere werklieden bevonden zich tusschen den stapel en den wagen. Toen een der arbeiders naar beneden was geklauterd, sloeg de stapel hout plotseling om. De arbeider, die zich nog op den stapel bevond, een zekere van Doorn, viel gedeeltelijk met den stapel mee, doch kon onderweg op een anderen stapel springen. Daaraan heeft hij zijn leven te danken. De stapel hout kwam terecht op de twee op den grond staande arbeiders, den 43 jarigen C de Kruiff uit Lang. broek en den 31 jarigen P. Pauw uit Utrecht. Onmiddelijk werd met man en macht de stapel hout opgeruimd om de slachtoffers te bevrijden. Toen men hen tevoorschijn had gebracht, bleken beiden te zijn overleden. De Kruiff laat een vrouw met twee kinderen achter. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het luister. De arbeiders waren zeer bekwaam in het opstapelen van hout. Zij deden dit werk reeds langen tijd Vanmorgen heeftde Arbeidsinspectie uit Utrecht een onderzoek ingesteld De lijken van de beide slachtoffers zijn voorloopig op last van de politie te Bunnik gebleven, doch zullen na het onderzoek der Arbeidsinspectie wor. den vrijgegeven. Auto tegen brugleuning gebotst. Eer. doode Omstreeks half twee Dinsdagnacht kwam nabij Zoeterbeek de 23 jarige M Hamilton uit Den Bosch in een bestelauto van de Clysma sigaretten fabriek over den Eckartschenweg naar Nunen Op de brug over de Dommel reed H. plotseling tegen de leuning Deze brak af, doch de auto bleef hangen De bestuurder, die zooals later bleek, onder den invloed van sterken drank verkeerde, kon zich bevrijden De naast hem zittende 23 jarige on gehuwde J de Lange uit Eindhoven bleek evenwel ernstig gewond. Hij is kort daarna overleden. De politie heeft den auto in beslag genomen. Uit de bietencampagne. Aan de Coop. Beeiwortelsuikerfa. briek Dinteloord. werden in de afgeloopen campagnewerkwet k niet minder dan 29.^68 000 K. G. bieten verwerkt, een aantal K G. bieten als nog nooit in een week hier werd j bereikt en waarmede dus alle vorige records zijn geslagen Vroeger jaren verwerkten de mid- delmatige fabrieken ongeveer zulk een kwantum in de geheele campagne. worden gegeven In den R.K. Gildenbond Ie Waalwtfk om 1.30 uur namiddag voor de meisjes en om 3 uur voor de jorgens van alle scholen uit Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, waarvoor een lijst wordt aange. boden door den heer BOLT INI. Alle kinderen vrl| toegang voor één dag in de week. Adres: Mevr. KILA, Groote straat 104 A, Waalwijk. Wordt gevraagd EEN FLINKE bij Notaris CHRIST, Waalwijk. een in prima staat zijnde merk LIPS. Brieven onder No. der advert, a, h. Bureau v. d. blad. 50992 keeren weer terug na het gebruik van Milnbardt's Zenuwtnbletten, Glazen Bnisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De roofoverval te Namansdorp. De advocaat—generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot ver werping van het beroep van F. L. die als een van de daders van den roofoverval te Nutnansdorp waarbij de landbouwer J. de Reus werd doodgeschoten in den avond van 3 Januari 1933, door het gerechtshof te Den Haag is veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. ADV EKTE1N Tle«. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig maar smartvol, met geduld en volle onder, werping aan Gods Heiligen Wil gedragen lijden, voor zien van de H.H Sacra menten der Stervenden, onze beminde Echtgenoot, Vader, Behuwd en Groot, vader, De Heer Antonius Maria van der Lee Echtgenoot van Mej. Maria Joanna Loonen. Antwerpen Antoinette Seys-v. d. Lee. J. Seijs en kinderen. Waalwijk Jacques M arie Johanna Antoon Paule v. d. Lee Harbion en kind. Lucia. Frans. Waalwijk, 10 Nov. 1933. De Uitvaartdienst zal plaats hebben op Dinsdag 14 Nov. om 9 uur in de parochiekerk van O. L. Vr. Eenige en algemeene kennisgeving. FRANS VAN GEENEN 2e Zeine 39 Waalwijk. Notaris te Waalwijk, 50962 zal ten verzoeke van de erven van den Heer J. BROEDERS LEPPERS, te diens woonhuize aan de Grootestraat no. 92 te Waalwijk (Besoijen) op Wo» nS- dag 15 November 1033 des voormiddags te i0 uur, om contant geld bestaande onder meer uittafels, stoelen, tapijten, haarden en kaches, beelden, platen, schilde rijen, gordijnen, kasten, bureau, buffet, serviezen, glas- en aarde werk en alles wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. De goederen zijn te bezichtigen Dinsdag lb November 1933 voor middags van 9 tot 12 uur en namiddags van 2 tot 4 uur in het pand Grootestraat no 92. Notaris te Waalwijk, bericht: dat het op 8 November 1933 provisioneel verkochte perceel weiland, toebehooi end aan de erven van JOHANNA VAN BERS te Elshout, is in gezet op Toeslag vindt plaats op Woensdag 22 November 1933, des avonds te 7 uur in het café van F. v. DELFT te Elshout, waarbij tevens afzon derlijk zullen worden ver kocht de op dat perceel staande Canadascbt. boo- men In 2 koopen. 50994 Ook zonder borg, v. Hypoth Tijdel bedr. kapitaal, overn, en uitbr. zaken. Afl. oudeschuld, part. leeningen, ook kl. bedragen enz. Deposito Credietbank Gondscheslngel 129 Botterdam. Degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wijlen den Heer en Mevrouw BROEDERS-LEPPERS te Be soijen, gelieven hiervan schrif telijk opgave te doen vóór den 1 December 1933 ten kantore van den Notaris L. W. J. C. CHRIST te Waalwijk. 50996 Waalwijksche Stoomdrukkerij Antnon Tieten Tel. 12729. 5009

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 8