Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ERFDEEL. KERN WAALWIJK FEUILLETON op Donderdagavond 8 uur R.K. STAATSPARTIJ I roept bij deze leden op voor een te vormen der R„K. Staatspartij in de Foyer van Musis Sacrum. DCOR ERVARING ROK' Gemeenteraad. NUMMER 92 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz, franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE j WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. 38. Telegr.-adresECHO, Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. T)IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. SPRANG-CAPELLE. Fin. zorgen van het Armbestuur. Het beleid van den Opzichter. Pers. B?lasting Afscheid van den heer de ïiooij. Werk verschaffing. De raad der gemeente Sprang- Capelle vergaderde Vrijdagmiddag ten gemeentehuize, onder voorzitter schap van burgemeester C. Meijer. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van 13. en W. proces-verbaal van kasopname bij den Gent.-Ontvanger. Van Ged. Staten goedkeuring van verschillende raadsbesluiten. Van de A. R. K. A. en den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren, adres sen inzake verlaging der salarissen van ambtenaren van den Burg. Stand. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomep. 2. Goedkeuring begrooting Burger lijk Armbestuur Capelle voor 1934. De begrooting sluit op f8593. met een gemeentelijke subsidie van f1600.Het Armbestuur kan zich niet langer met eigen middelen redden. B. en W. stellen voor de begrooting goed te keuren, maar zij willen trachten het subsidie als voorschot te verstrekken, zoodat het uit een event, overschot in een vol gend jaar wordt terugbetaald. Het Armbestuur zelf vindt een dergelijke regeling gewenscht, doch het is de vraag of Ged. Staten ermee accoord zullen gaan. De heer Michaël constateert dat B. en W. zeer weinig vertrouwen schijnen te hebben in de hoogste autoriteiten. Heel de armengeschie- denis moet aan den gemeenteraad onttrokken worden, want de beslis- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. 15. Misschien wel, was het antwoord: in ieder geval ben ik niet van plan erin toe te stemmen. Toe te stemmen in wat? Dat jij gaat inwonen bij Mary Jud- son en een betrekking zoekt als ontwerp ster bij de een of andere textielfabriek. Zoo? En waarom niet? Er was iets in de stem van het meisje dat hem een onbehaaglijk gevoel gaf. Ze sprak nog altijd schertsend en ze glim lachte er zelfs bij, maar ondanks alles was hij niet op zijn gemak. Ondanks haar glimlach scheen er een afstand tusschen hen beiden te bestaan, die niet te over bruggen was. Maar het sprak van zelf, dat hij zich niet van de wijs liet brengen. Geen meis je op de wereld zou een betere partij kunnen vinden dan Ben Briggs en dat zou Nancy ook wel inzien. Misschien ben ik verkeerd van wal ge stoken, gaf hij toe, na een oogenblik stil te. Misschien had ik dit niet moeten zeggen. Maar het idee dat je van ons wilt weggaan om je eigen brood te gaan ver dienen, hindert me en maakt me zenuw achtig. Maar waarom in Godsnaam? Omdat ik andere plannen voor je heb, antwoordde hij onbenullig. Omdat je andere plannen voor me hebt, herhaalde het meisje. Ja. En waarin bestaan die dan? Deze vraag bracht hem in het nauw. Ofschoon hij geen oogenblik twijfelde sing schijnt niet van hoogerhand gesanctionneerd te worden. Spr. zou daarom liever zien dat dergelijke zaken niet meer in den raad be sproken werden en dat het B A. zich rechtstreeks zou wenden tot de hoogere autoriteiten. Wat heeft men eraan als men de cijfers van het j tekort op de begrooting verwerkt j maar de begrooting wordt afgekeurd? Zoo is het onmogelijk een begrooting i kloppend te maken, meent spr. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat j ook B. en W. het onprettig zouden vinden als Ged. Staten de voorgeno men regeling!niet zouden goedkeuren. Daar echter de wet deze procedure stelt kan er niet van worden afge weken. Wordt het voorstel van den heer Michaël aangenomen, dan zou het Armbestuur en dus de armlastige bevolking er de nadeelen van onder vinden. Spr. vindt het gewenscht te trachten het benoodigde geld als voorschot te geven, dan heeft de gemeente kans dat er later nog iets van terugkomt en bovendien weet zij zeker dat het Armbestuur het geld niet klakkeloos zal uitgeven. De heer Michaël zegt dat hij niet het Armbestuur maar de gemeente wil uitschakelen. Het Armbestuur moet zich, volgens spr., maar wenden tot de hoogere autoriteiten opdat deze zelf het tekort bijbetalen. Het is voor spr. geen kwestie van geld, doch het gaat over den vorm waarin het geld aan het Armbestuur verstrekt woidt. Het is slechts een «papieren neus« zegt spr. De heer Verheijden. Daar staat tegenover dat er veel Armbesturen waren die deden als Tijl Uilenspiegel De heer Michaël. Die zijn van onderaf gaan afbreken. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat de regeling in de wet is vastgelegd en daarvan dus niet kan worden afgeweken. De heer Michaël. Wat heeft men op het oogenblik aan een wet? Weth. v. d. Willigenburg. Wij willen probeeren een weg te vinden om een uitzondering op de wet mogelijk te maken. Gelukt dat niet dan hebben wij ons best gedaan. aan het bevredigende van hun gesprek, moest hij toegeven, dat hij het niet met tact had ingekleed. Hij zag de trotsche uitdrukking in haar oogen; hij merkte de koele klank van haar stem op. Ze glim lachte nu niet meer en hij voelde zich een beetje uit het veld geslagen. Luister, Nancy, stak hij plotseling van wal, je vertelde vader een oogen blik geleden, dat je arm was achtergeble ven en dat je je hebt voorgenomen, tien duizend pond bij elkaar te verdienen. Dat is zoo, stemde ze toe. Wel, dat is eenvoudig onmogelijk, dat heeft vader je immers ook gezegd. Zeker, zei ze aarzelend. En vader heeft gelijk. Hij weet wat het beteekent geld te verdienen, hoewel er geen plaats in Engeland bestaat waar meer en gemakkelijker geld wordt ver diend dan hier in Leeds, zal het je hier ook niet lukken. Weet je, wat de firma Elyah Briggs Zoon het laatste jaar over gehouden heeft? Ik heb er geen flauw begrip van. Neen, dat zou ook niet mogelijk zijn. Weet je wel, dat tien duizend pond niets beteekent voor een zaak als de onze? Het doet me genoegen dat te hooren. Dat dacht ik wel. Nu, jij wil tien duizend pond verdienenwaarom je zoo'n groot bedrag noodig hebt, weet ik niet, en ik zal het je ook niet vragen. Nancy bleef zwijgen. Zie je, begon Ben opnieuw, de kwestie is, dat ik veel van je houd, heel veel en ofschoon we elkaar pas drie we ken kennen, zou ik in staat zijn alles voor je te doen wat je maar wou. Je hebt het maar te zeggen en ik zal het voor je doen. Dat is heel aardig van je, antwoord de het meisje. Hij kon zich niet direct realiseeren, wat ze anders had moeten zeggen, en toch bevredigde haar antwoord hem niet. Hy stelde zich voor, hoe Alice Lister op zijn woorden gereageerd zou hebben! Het is heelemaal niet noodig. ging hij voort ik heb nog nooit in mijn le ven gevoeld voor een meisje wat ik nu voor jou voel. Ik moet, of ik wil of niet, aan je denken, dag en nacht. Heb je daar dan niets van gemerkt? Ik ben bang dat ik er niet erg op heb gelet, antwoordde Nancy. Als je het dan ronduit 'wilt weten: De heer Michaël. Dat is ook mijn bedoeling, maar het Armbestuur moet zich maar rechtstreeks tot de hoogere autoriteiten wenden. De heer Kerst vraagt of 't subsidie van f 1600.als sluitpost bedoeld is. Weth. v. d. Willigenburg antwoordt bevestigend. Hij merkt echter op dat het geen slag in de ruimte is en gebaseerd is op het tekort van 1933. De heer Kraak vestigt er de aan dacht op dat de groote tekorten gewoonlijk ontstaan door de groote bedragen die voor ziekenverpleging moeten worden vergoed. Steeds meer gaan de menschen zich echter voor deze kosten verzekeren. Spr. verwacht daarom dat deze kosten omlaag zullen gaan en dat het subsidie niet geheel verbruikt zal worden. De heer Michaël zegt dat in de vorige vergadering al over deze ver zekering gesproken is. Spr. gelooft dat B. en W. nog niet voldoende informaties omtrent deze kwestie hebben ingewonnen. Hij is van meening dat het Armbestuur voor deze verzekering moet zorgen. Ook het bedrag voor den armendokter zal dan omlaag kunnen worden gebracht. Weth. v. d. Willigenburg merkt op dat in de vorige vergadering be- sloten is. dat diegenen, die zich kunnen verzekeren, daartoe verplicht zijn en voortaan niet meer door het Arm bestuur geholpen zullen worden. De heer Michaël. Hebben 13. en W. daarvoor al iets gedaan Weth. v. d. Willigenburg. Het raadsbesluit moet eerst nog door Ged. Staten worden goedgekeurd, De heer Daimaijer meent te weten dat ue vergadering, die indertijd in Sprang gehouden is, niet geheel buiten het gemeentebestuur is omgegaan. Ais in denzelfden geest ook in Capelle en Vrijhoeven gewerkt wordt is er z.i. heel wat te bereiken. De heer Kraak is daarentegen van meening dat het gemeentebestuur niet moet meewerken aan propagan da voor particuliere instellingen. De Voorzitter beaamt deze op merking. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aange nomen. Gem.-rekening. 3. Voorloopige vaststelling ge meenterekening dienst 1902. In haar rapport over deze rekening zegt de Commissie van (Jnuerzoek dat de kosten voor de brandweer zeer hoog zijn geweest en dat de organisatie dei brandweer verkeerd is. 13. en W. erkennen dat deze op merking gegrond is. Over het geheel ik ben van je gaan houden. Daarom kan ik me niet met dat dwaze plan van je ver eenigen, om werk te zoeken als ontwerp ster en met die Marv Judson te gaan sa menwonen. Ben's zelfvertrouwen was nu heelemaai teruggekeerd. Nu het hoogste woord er uit was, voelde hij zich weer meester van de situatie. Ik weet wel, dat ik nog jong ben, zei hij maar ik kan als het moet nu al de beschikking krijgen over een groot kapitaal. Vader heeft me meer dan eens gezegd, dat hij zich terug wil trekken uit de zaak. Ik begryp nog altijd niet, wat dit allemaal met mij te maken heeft en er was een zweem „hauteur" in haar stem. Begrijp je dat niet? riep Ben uit. Maar het heeft alles met je te maken! Ik heb je gezegd, dat ik van je ben gaan hou den en als we eenmaal getrouwd zijn, heb je practisch gesproken zooveel geld tot je beschikking, als je maar mocht willen. Ik zal een goede man voor je zijn en je zult tot de eersten uit de stad gaan be- hooren. Als je er op gesteld bent, wil ik me zelfs beschikbaar stellen voor een ze tel in het Parlement, ofschoon ik weinig geef om politiek. Maar ik zou alles voor je doen, alles, alles. Geef je mij geen ant woord? Kunnen we het niet eens wor- den? Ben had, terwijl hij sprak, geen oog van Nancv af gehad en hij was diep teleur gesteld over het weinig effect, dat zijn woorden schenen te hebben. Bij zijn te leurstelling kwam nog een ander gevoel. Had hij wel den juisten toon getroffen? vroeg hij zich af. Misschien .waren de meisjes uit Cornwall heel anders dan die uit Yorkshire. Hij bedacht eensklaps dat Nancy een Trevanion was en tot een van de meest trotsche families uit Engeland behoorde. Zou er misschien een groot verschil bestaan tusschen haar en de meisjes, waarmee hij gewend was om te gaan? Was het misschien verkeerd ge weest op die manier over geld te spre ken? Maar hij dacht aan haar gesprek met zijn vader, hoe haar grootste ambitie scheen, tien duizend pond binnen een bepaalden tyd bij elkaar te verdienen. Dat was toch eigenlijk de oorzaak, dat hij zoo gesproken had. Ten slotte was hij ervan overtuigd, dat hij geen oogenblik verkeerd had gedaan. En toch voelde hij zich niet voldaan. Hij keek angstig naar de veranderde uit drukking op haar gelaat: die leek hem een mengeling van ironie en boosheid, verontwaardiging en twijfel; hij kon niet uitmaken, wat er in haar omging. Want Nancy gaf geen antwoord: mis schien dacht ze na over wat hij haar had voorgesteld. Natuurlijk is het een eer voor me, begon ze eindelijk met groote moeite, en Neen, zoo moet je het niet opvatten, viel Ben haar in de rede, ik wilde je niet vleien. Ik heb in ernst gesproken. Ik heb nog nooit voor eenig meisje ge voeld, wat ik nu voel voor jou en ik zal je alles geven wat je maar verlangen kunt. Ik zal een mooi huis laten bouwen in het beste deel van Leeds, je kunt net zooveel personeel houden als je maar wilt en de mooiste Rolls-Royce, die er voor geld te krijgen is. Je gelooft toch, dat ik van je houd! Moet ik dat als een huwelijks-aan zoek beschouwen?, begon ze weer, na 'n nieuwe pijnlijke stilte. - Maar natuurlijk!, antwoordde Ben driftig. Ben ik niet duidelijk genoeg geweest? Als dat niet het geval is, spijt het me, maar ik ben zoo nerveus, dat ik niet meer precies weet wat ik zeg.... Ik heb altijd gelachen om „gevoel" en „liefde" en al die dingen, maar ik ben er heelemaal van teruggekomen. Kom, laten we het in orde maken, en Ben, die ge durende dit gesprek op een afstand was blijven staan, deed een stap naderbij. Natuurlijk is het een eer voor me, begon ze opnieuw, maar het is onmo gelijk, mijnheer Ben. Onmogelijk? riep de jonge man, bui ten zichzelf van verbazing. I)at kun je niet meenen! En toch meen ik het. Maar waarom is het onmogelijk? Neen, neen, dat beschouw ik niet als een redelijk antwoord, en Ben's stem klonk heesch en gejaagd. Je houdt me voor den mal, hield hij vol, het is je geen ernst. En toch moet je het als zoodanig opvatten. Natuurlijk, ging ze voort, voel ik wat een onderscheiding het voor me is, maar om je de waarheid te zeg- is door de brandmeesters te veei personeel te werk gesteld, olschoon net aantal helpers in de instructie steeds Beperkt genouden is. Deloonen zijn reeus omlaag genraclit. De commissie nier^t voorts op dat het gewenscnt is üat üe gemeen le- opzicuter voldoende toezicnt noudt 13. en W. antwoorden hierop dal de opzichter pas in iy«l3 in iuiicue is getreden en sindsdien nog geen werk is uitgevoerd. De connote op de bouwplannen gesclnedt volgens het college zeer serieus. De heer Michael heelt niet gezien dat de gemeenle-opziciiler in jlUJ3 hij eenig werk heelt gekeken, loch zijn er groote wers.cn uitgevoerd, o.m. de verbetering van den weg. Nieuwe Vaart, Willem v. Gensvaart, Npr. wensciit ook meer activiteit van den opzichter te zien ten aanzien der controle van bouwplannen die soms veel te lang acliterwege blijlt. De Voorzitter zegt dal de opzien ter steeds een kijkje gaal n^men ais 13. en W. hem daartoe opdracht geven. De weg die de heer iUiciiaei noeml behoort echter aan 't polder bestuur en de gemeente heelt dus met dat werk niets te maken. Weth. v. d. Willigendurg vindt de uitlating van dhr. Michael niet geheel juist. De opmerkingen van de com missie slaan z.i. niet geheel op den gen, is zooiets nooit in mij opgekomen, i ot uit oogenbiiK is het niet m my op gekomen, uai je voor my iets meer voei- ue uan voor een van je andere meisjes- kennissen, en daarom i Andere meisjes-kennissen!, zei Ben verontwaardigd. ik neb nooit tevoren aan trouwen gedacht. Maar met jou is al les heel anders; ik houd zoo zieisveei van je. Kom, scheep me niet zoo af, het kan je toch geen ernst zijn. En het zou niet zoo kwaad voor je zijn, denk daar eens aan. In tiaar hart vond Nancy, dat hij geen ongelijk had. Was haar plan om zich op de manier, die zij zich voorstelde, door het leveii te slaan, eigenlijk niet dwaas? Ze wilde leeren ontwerpen maken en zou dan misschien een betrekking krijgen bij een textielfabriek, maar zelfs als ze daar in zou slagen, zou het dan mogelijk zijn tien duizend pond over te houden? liet scheen pure nonsens. En ze dacht aan dc lange jaren van struggle for life, aan het doodsche werk in een triestige omgeving, aan de eenzame uren in de berookte stad en aan de mogelijkheid ten slotte, dat al les op een teleurstelling zou uitloopen. In de drie weken, die ze in Leeds liad doorgebracht, was ze meer en meer on der den indruk gekomen van den macht van het geld. De kamer waarin ze zat, getuigde ervan en ze wist, dat alle com- fort ter wereld voor geld te koop is. Bovendien zou het haar dan mogelijk zijn, haar plan ten uitvoer te brengen. Als ze trouwde met Ben Briggs zou ze Trevanion Court kunnen terugkoopen, zou ze weer eigenares worden van het huis van haar vader. Ze hield niet van Ben Briggs en zijn manier van spreken had haar zelfs gehinderd, maar ze wist, dat hij het eerlijk met haar meende. Hy was ook niet de eerste de beste. Ofschoon hy eigenlijk iot de tweede generatie van de „parvenu's" behoorde, was hy op een goede school geweest en hy had drie jaar aan een bekende Universiteit gestudeerd. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1