tegenwoordigen opzichter, daar zij betrekking hebben op de rekening over i932, toen deze opzichter nog niet was aangesteld. De opmerkingen van de commissie betreden verschil lende hooge uitgaalposten. De uitvoering van het werk aan de brug is geheel aan den Binnen- polder van Capelle overgelaten, de gemeente geelt daarin slechts een bijdrage van '/3. Spr. weet echter dat de gemeente-opzichter er niettegen staande dit verschillende malen een kijsje heeft genomen. Wat de controle dei bouwplannen betreft merkt spr. op dat ook de plaats, lijke architecten er verkeerde manieren op nahouden en b.v. een bouwplan ter inzage sturen als het huis re.ds klaar is. B. en W. zouden voor dergelijke handelingen proces verbaal kunnen geven. Spr. gelooft dat de commissie naderhand spijt van haar opmeiking heeft gehad. De heer Michael is van meening dat de opzichter wel degelijk toe dient te zien bij een werk waar de gemeente '/3 aan betaalt. Spr. merkt op dat in 1933 lal van bouwplannen zijn ingediend waarvan de goedkeu ring maandenlang uitbleef. Toen men voor het verkrijgen der goedkeuring nog naar Waalwijk moest, had men de plannen steeds binnen 14 dagen terug. De heer Kraak zegt dat de com missie niets tegen een bepaald per soon heeft. Zij heeft geen spijt van haar opmerkingen, die in het alge meen gemaakt zijn. De commissie heeft b.v. in de rekening verschil lende posten gevonden die haar zeer hoog voorkwamen, en zij bedoelt te zeggen dat de opzichter dergelijke dingen nauwkeurig moet contro leeren. De heer Boer maakt nog aan merkingen op de hooge post voor het uilsteken der vlaggen. De heer Michael wil dit werk aanbesteden. De Voorzitter zegt dat't beklimmen van den toren te Sprang hoogst ge vaarlijk is, waarom het uitsteken der vlag daar f 10 kost. De commissie geeft voorts in overweging den gemeentebode een salarisverhooging toe te kinnen, en daartegenover zijn toelage voor kas tekorten te doen vervallen. De Voorzitter zegt dat naar de meening van B. en W. een te sterke band gelegd wordt tusschen den omvang van het werk dat de ge meentebode voor de FN KM doet en zijn salaris. Aanvankelijk was zijn salaris gesplitst. De toelage voor kastekorten meenen B. en W. te moeten handhaven, deze uoet geen scnade aan de zorgvuldigheid waar mede de bode zijn taak vervult. De heer Kraak kan zich vereenigen met de kleedingloelage van 150, echter niet met de kastekort-toelage van f25. Vele menschen moeten vele kleine bedragen innen, doch krijgen nooit vergoeding voor een event, tekort. De heer Boer is het daarmede eens. De Voorzitter zegt dat hierover bij de begrooting nog kan worden gesproken. De heer Kraak zegt nog dat het de commissie verwonderd heeft dat op de rekening 1932 geen post voor landpacht was verantwoord. De Secretaris zegt dat deze bedra gen eerst na het opmaken der reke ning zijn ingekomen en daarom op de n kening 1953 verantwoord zullen worden. De heer Boer weet dat pachters, die het goed kunnen betalen, drie jaar huur achter zijn. De commissie zou deze gelden onmiddellijk willen invorderen. Weth. v. d. Willigenburg zegt toe dat B. en W. zullen trachten deze gelden binnen te krijgt n, ook die van de onderhandsche verpach tingen. De rekening wordt op advies dei- commissie voorloopig ongewijzigd vastgesteld. 5. Aanbieding begrooting dienst 1934. De begrooting sluit op een bedrag van f 174 585.91. Voor werkverschat- fing is f 21). 150 uitgetrokken, welk be drag B. en W. f 230U0 te laag achten. Volgens de laatste circulaire van Binn. Zaken kan dit laatste bedrag echter buiten de begrooting blijven. De begrooting wordt gesield in handen van een commissie bestaande uit de heeren Verheijden, Kerst en Vos. 6. Verkoop gemeente-eigendom men. B. en W. stellen voor de 6 pCt. leening van f 1Ü.5ÜU af te lossen en de f7000 kosten van wegenverbete ring te voldoen door verkoop van f25.3002 pCt. Grootboek—inschrij vingen. Volgens de berekening staat tegenover het renteverlies van 1632.o0 dat hieruit ontstaan zal, een bespa ring van f945, zoodat de transactie de gemeente een voordeel geeft van f300. Het verloren kapitaal zal dan door jaarlijksche reserveering wor den teruggekregen. De heer Verheijden vraagt zich af of het wel gewenscht is de Grooiboek- inschrijvingen op het oogenblik te verkoopen. Spr. gelooft dat niet. De j>tand der builenlandsche polithk in aanmerking genomen gelooft spr. dat er een stijging der koersen der Grootboekinschrijvingen te ver wachten is. Het thans te verkrijgen voordeel zal niet opwegen tegen de te verwachten kapitaalsveigrooting. Spr. noemt zichzelf een groot oor stander van de handhaving van den gouden standaard, en hij schaart zicb in deze achter mannen van de practijk, zooals Colijn, Trip en Vissering. Spr. gelooft dat de maat regel. n van Roosevelt met zijn brain trust» die hij vertaalt als «hooggeleerde ezels» tot kapitaal- vlucht zullen leiden. Het kapitaal zal dan nergens beter terecht kunnen als in Holland of Zwitserland. Uit hoofde van deze overwegingen is spr. in princiep tegen het voorstel. De heer Michael vraagt vertaling van enkele door dhr. Verheijden gebruikte Engelsche termen. De heer Verheijden geeft deze, en voegt eraan toe iedere vogel zingt zooals hij g< bekt is. De heer Michael vindt het voorstel van B. en W. zeer goed. Hij houdt niet van die profeten die ook maar wittebrood eten. Weth. v. d. Willigenburg wil het zekere liever voor het onzekere nemen. De raad moet z.i. zelf weten of hij het risico wil nemen nog even te wachten. Het voorstel wordt aangenomen de heer Verheijden blijft buiten stemming. De heer Verheijden hoopt in het algemeen belang dat de raad geen gelukkig besluit genomen heeft. De heer de Uooij merkt op dat het beter is dat de gemeente zicb met op speculatie toelegt. Pers. Belasting. 7. Wijziging verordening tot hef fing van opcenten op de Personeele belasting vastgesteld 31 Aug. 1933. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten de verordening op de heffing der Fers. Belasting hebben teruggestuurd met de bemerking dat de minister er geen goedkeuring aan gegeven heeft. De ontlasting der lagere klassen is naar de meening van den minister te groot tegen over de verzwaring der lasten voor de hoogere klassen Een pro gressie verschil van 150 opcenten is te hoog, de minister wil hoogstens met een verschil van 100 opcenten genoegen nemen, verdeeld in 10 klassen. B. en W. zijn van meening dat de minister te weinig rekening houdt met de practijk. De verzwaring der lasten voor de kleinere inkomens zal leiden tot vele kwade posten. B. en W. stellen dan ook ooi- het vorige raadsbesluit te handhaven en nogmaals op goedkeuring aan te dringen. De heer Verheijden betreurt het dat hij in de vorige vergadering niet aanwezig was. Was hij wel aanwe zig geweest dan zou hij zich hebben vereenigd met het voorstel Timmer mans. In werkelijkheid past het voor velen niet dat groote woningen 200 opcenten krijgen. Spr. kan niet met het voorstel van B. en W. accoord gaan doch kan zich wel met de bedoeling van den minister vereenigen. Hij vestigt er de aandacht op dat de minister in deze streek wel bekend is.. Spr. vindt het een gelukkig ver schijnsel dat van hoogerhand wordt ingegrepen, want Ged. Staten zeker die van NoordBrabant hebben een politiek gevoerd van «laatmaar—waaien.» Spr. heeft er verstomd van gestaan hoe men sommige dingen maar heeft laten doorgaan, Daarom verheugt spr. zich erover dat men van hoogerhand Ged. Staten de duimschroeven gaat aanleggen. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat er ook andere argumenten aan te voeren zijn, Er zijn vele menschen die een heel laag loon hebben maar toch een hooge Pers. Belasting moe ten betalen. Bovendien is de men schen den last opgelegd der zieken huisverzekering. Ook het voorstel dat de heer Michael in de vorige vergadering gedaan heeft voldoet niet aan hetgeen de minister eischt. De regeering heeft volgens spr. niet voldoende notie van de aanslagen der Pers. Belasting in deze gemeente. B. en W. weten dat het besluit toch niet goedgekeurd zal worden, maar zij willen toch niet klakkeloos aan de wenschen van den minister gevolg geven. Wordt het besluit op- ni« uw afgekeurd dan kan men nog met de minister overleg plegen. De heer Verheijden merkt op dat het voorstel van B. en W. vele menschen in het geheel niet con venieert. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat dit niet te voorkomen is. De heer Michaël wijst op de zware lasten voor de middengroep. De heer Verheijden wijst erop dat in Waalwijk talrijke middenstands- woningen leegstaan. De menschen kunnen de huren niet meer betalen. Spr. vindt het voor Sprang-Capelle een geluk dat nog zoovele menschen in de schoenindustrie werkzaam zijn, en een behoorlijk loon verdienen. f De gezinsinkomsten van sommige arbeiders zijn volgens spr. veel hoo ger dan van vele «kapitalisten.» Weth. v. d. Willigenburg verwacht dat het wel tot een bespreking met den minister zal komen. Daaruit kunnen B. en W. dan weten wat de uiterste grenzen zijn waartoe de ge meente kan gaan, en naar aanleiding daarvan willen zij een nieuw voor stel doen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 8. Onderhandsche verhuring van gemeente eigendommen. Eenige landerijen worden ver pacht conform het voorstel van B. en W. Voor de woning van oud—veld wachter Gouda vragen B. en W. een huur van f3, terwijl de huurder slechts bereid is f 2.50 te geven. De verhuring dezer woning wordt aangehouden. 9. Mededeelingem. Werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede dat weer 3 werkverschaffingsplannen ter goed keuring aan het departement zijn gezonden. Zij betreffen het verder uitvoeren der verkaveling van kade- gronden en het werk aan broek- gronden van particulieren. Openstelling Secretarie. Naar aanleiding van een verzoek der Secretarie-ambtenaren wordt besloten de kantooruren voor de Secretarie te stellen op v.m. 9—12'/2 uur en nam. 25uur. Ontslagname C. de Rooij. Van den heer C. de Rooij is een schrijven ingekomen waarin hij ont slag neemt als raadslid wegens ver trek naar een andere gemeente. De Voorzitter dankt den heer de Rooij voor het vele wat hij gedurende zijn lidmaatschap van oen raad voor de gemeente gedaan heeft. De heer de Rooij is nog niet lang lid van den raad, maar in dien korten tijd heeft hij zich doen kennen als iemand die de hem toevertrouwde belangen serieus wist te behartigen, die bereid was zich voor het algemeen belang te geven, zegt spr. Het spijt spr. dat de heer de Rooij de gemeente gaat verlaten en hij wenscht hem en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats veel voorspoed toe. (Applaus). De heer de Rooij spreekt een dankwoord tot B. tn W. en de raadsleden voor de aangename wijze waarop hij met hen heeft mogen samenwerken. Spr. heeft in den korten tijd dat hij zijn raadszetel innam mogen ondervinden dat, als hier nu en dan bepaalde belangen naar voren kwamen, dit nooit ge schiedde op een heftige wijze zooals elders soms gebeurt. Spr. hoopt het beste voor gemeente, burgemeester en raadsleden, en in het hijzonder •litte hij den wensch dat de raad in korten tijd de belastingen zal kunnen verlagen. Gevaarlijk verkeer. De heer Verheijden dankt B. en W., Secretaris, Secretariepersoneel, raadsleden en allen in en buiten de gemeente voor de ondubbelzinnige bewijzen van deelneming en sym pathie hem betoond bij het ernstig ongeval hem op 2 Aug. overkomen. Hiermede is deze zaak voor spr. evenwel niet opgelost. Op zijn ziekbed werd hij van verschillende zijden aangezocht den burgemeester drin gend te verzoeken bij het politie corps aan te dringen strenger op te treden ten aanzien van het weg verkeer. Het aantal min of meer ernstige aanrijdingen is in deze ge meente legio in de laatste maanden. Men stoort zich absoluut niet meer aan maximum snelheid of dat het rijden gevaar opleverd voor zijne medemenschen, zegt spr. Hij wil een paar zeer frappante staaltjes mededeelen. Aan de Capel- sche brug werd eveneens in Aug. een doodarme halfblinde school kameraad van circa 70 jaren door een Kaatsheuvelsche wielrenner tegen den grond gereden, hoewel buiten den weg staande. Het sujet draaide zich lachend om zonder notitie van het slachtoffer te nemen. Met de grootste branie hoorde spr een vlegel van 11 jaar vei tellen dat hij die nmorgen een Capelschen boer tegen de vlakte had gereden. Dit slachtoffer is spr. onbekend ge bleven. Indien dit eens een vader van een gro »t kroost ware geweest en invalide ware gebleven, wat dan Men schijnt het er volgens spr. onder wielrijders op aan te leggen persé ongelukken te maken. Spr. wil deze treurige toestanden onder het oog brengen van de hoofden der scholen, om naast het bijbrengen der verkeersregels van jongsaf het verantwoordelijkheids gevoel aan te kweeken. Ja zelfs de rijpere jeugd schijnt bezeten te zijn van eene onverschil ligheid, zooals in de voor-oorlogsche jaren nooit gekend is. Spr. gelooft dat vanuit de school meer bereikt kan worden dan met massa's proces- senverbaal. De Voorzitter onderstreept de woorden van den heer Vtrheijden. Men houdt gewoonweg wedrennen op de straat. De nieuwe politie zal streng toezien. Werkverschaffing. De heer Kraak dringt aan op werkverschaffing. Uit de rekening 1932 is spr. gebleken dat de begraaf plaats te Sprang f 260.heeft op gebracht. Spr. herinnert aan hetgeen hij vroeger heeft gezegd over den aanleg van een alg«-meene begraaf plaats voor Sprang en Vrijhoeven. Dit zou een mooie werkverschaffing zijn, die de gemeente geen geld kost, daar de rente jaarlijks terugkomt. De heer Verheijden zal er zijn stem niet aan geven als de gemeente zich waagt op het terrein der Ned. Herv. Kerk Aan de bestaande oude rechten zal spr. niet tornen. De heer Michaël is een andere meening toegedaan. De gemeente kan uit het werk een bron van inkomsten maken en heeft er bovendien een mooie werkverschaffing aan. De oude rechten moeten toch eens ver vallen. Waarom zou hi t niet mogelijk zijn dat de menschen op een fat soenlijkere wijze begraven werden? vraagt spr. Waarom een kerkelijke begra fplaatsboveneengemeentelijke zou gaan is spr. ni.it recht duidelijk. Laat de kerk voor zichzelf zorgen en de gemeente ook voor zichzelf, zegt spr. De heer Verheijden. Als we daaraan gaan tornen komen we nog voor andere toestanden. Weth. v. d. Willigenburg zegt dat de begraafplaats, als zij noodig is, in gemeenzaam overleg zal moeten worden aangelegd, zoodat alle ruzie wordt vermeden. De heer Verheijden zegt dat er nog geen plaatsgebiek is, in Capelle kan men nog grond genoeg bijkrijgen. De heer de Rooij vestigt de aan dacht op de mogelijkheid dat de menschen uit Capelle niet in Vrijh. begraven wenschen te worden. De heer Kraak legt er den nadruk op dat het hem niet te doen is om het Kerkbestuur een spaak in het wiel te steken. Hij beschouwt het slechts als een object van werkver schaffing dat de gemeente geen geld zou kosten. De heer Verheijden zegt dat het Kerkbestuur het werk ook zou kun nen laten uitvoeren. Spr. raadt aan met deze dingen voorzichtig te zijn De heer Boer wil niet aan de kerkelijke rechten tekort doen'. De heer Timmermans meent dat nog niet bewezen is dat een nieuwe begraafplaats noodig is. Er zou z.i toch slechts heel weinig werk te verrichten vallen. De heer Dalmaijer is het hiermede eens. De heer Verheijden zegt dat er op het kerkhof in Capelle nog plaats genoeg is. De heer Michael ontkent dit. Spr weet dat lijken te vroeg zijn opge graven. Besloten wordt dat B. en W. met het kerkbestuur over de zaak zullen spreken. De heer Boer wil bij wijze van werkverschaffing het perceel land aan het Vaartje laten opknappen I Spr. klaagt over den slechten toe stand van de Nieuwevaart. De heer Michael dringt aan op demping van de Binnenhaven te Capelle. a*.>> De Voorzitter neemt van een en ander nota. De vergadering wordt hierna ge sloten. DUSSEN. De leden van het Armbestuur benoemd. De raad der gemeente Dussen vergaderde Zaterdag ten gemeente huize onder vooi zitterschap van burgemeesters Snijders. Beide Wethouders waren afwezig. De notulen der vorige vergadering orden ongewijzigd vastgesteld. De heer Smink maakte er bezwaqr tegen dat in de notulen over «rijks ambtenaar» gesproken wordt, hoewel die uitdrukking in openbaie verga dering niet gebruikt is. maar wel in de besloten zitting. De Voorzitter zegt dit bezwaar te zullen aanteekenen. Aan de orde: De Voorz tter doet voorlezing van request dat namens den raad aan de Kroon is gezonden, en waarin vernietiging gevraagd wordt van het besluit van Ged. Staten tot opheffing der openbare school te Dussen. Rapport van bet onderzoek naar de mogelijkheid om voor plattelands gemeenten in Noord—Brabant, te tomen tot een gemeenschappelijke regeling van het toezichi op de na- eving der woningwet en de wel standsbepalingen. Wordt ter inzage gelegd. Verzoek van den plaatselijke Be stuurdershond, waarin wordt aan gedrongen op verbetering der steun- normen. B. en W. stellen voor hierop af wijzend te beschikken, daar zij al m >eite genoeg hebben om de tegen woordige regeling gehandhaafd te trijgen en zij geen kans zien de menschen nog verder tegemoet te tomen. De raad gaat daarmede accoord. Een verzoek van A. van Drunen om vergoeding ingevolge artikel 13 der L.O.Wet wordt ingewilligd.''v Verzoek van M. Huygen te Hank, om ontheffing van de hondenbelas ting. Adressant geeft als reden op dat zijn hond reeds lang gestorven is. De Voorzitter merkt op dat het verzoek veel te laat is ingekomen en stelt daarom voor afwijzend te beschikken. Daartoe wordt besloten. 2. Uitloting van obligaties. De volgende nos. loten uit No. 12 groot f 500 van de Obl. leening 1920 van f 10.000. Nos. 7 en 34 groot f 500 van de Obl. leening 1910 groot f 35.000. i? 3. Aanbieding begrooting 1934. De Voorzitter zegt dat de begroo ting gewijzigd is, na de laatste aan schrijving inzake de vermindering der rij ksu it keering. De begrooting sluit op f84.920.07 met een post onvoorzien van f 2348.60. Zij wordt in handen der begro tingscommissie gesteld. Benoeming Armmeesters. 3. Benoeming leden van het Burg. Armbestuur. De Voorzitter zegt dat het in dc bedoeling ligt 9 leden te benoemen. B. en W. hebben hun aanbeveling opgemaakt naar het advies van ver schillende liefdadigheids-instellingen. Achtereenvolgens worden gekozen A. v. Vught met 8 stemmen tegen 1 op C. Rombouts; Th. Colijn met 8 st. tegen 1 op M. Colijn A. van Dijk met 7 stemmen tegen 2 op C. van Vark A. van Honsewijk met 5 si. tegen 4 op C. Ansems. A. Verhoeven met 7 st. tegen 2 op A. van Dinteren en 1 ongeldjg J. Wetering met 7 st. tegen 2 op A. Huigen J. van Etten met 5 st. tegen 3 op A. Hofmans en 1 ongeldig P. van Mierlo met 7 st. tegen 2 op N. de Ronde; D. de Graaff met 5 st. tegen 4 op C. v. d. Stelt. 4. Uitbreidingsplan. De Voorzitter zegt dat B. en W. een uitbreidingsplan willen laten ontwerpen voor het terrein aan de Molenkade, en daarvoor het noodige crediet vragen. De raad gaat daarmede accoord. Rondvraag. De heer Smink merkt op dat de werkloozen in December weer van hun kassen gaan trekken. Spr. acht het gewenscht hen dan weer een toeslag van 50 cent per week te geven, daar zij anders minder krijgen uitgekeerd dan thans uit de gemeente kas. De Voorzitter wil dit bij de be grooting nog nader onder het oog zien, er is reeds f 9900 voor steun De Engelsche premier MacDonald in ge sprek met Mr. Cordell Hull over de stabili satie van het pond sterling, hetgeen voor de wereldhuishouding van groot belang is. Even belangrijk is voor aller gezondheid een steeds gelijkwaardig juist gedoseerd geneesmiddel, hetwelk in de echte „Aspirin"- tabletten door het Bayer-kruis gegaran deerd is.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2