Dl ECHO VIN an ZUiiiEK Kern UaalviiK der O. m MIJNHA JStxe&t Vrijdag 8 uur Ken interessante prijsvraag, No. 92. Woensdag 15 Nov. 1933. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. Zooals in de Vergadering der R.K. Kiesvereeniging op Donderdag j 1. reeds is aangekondigd en blijkt uit de in dit blad opgenomen adv. rtenlie, zal op Donderdagavond 8 uur, in den Foyer van Musis-Sacrum, de opricbtiugs vergadering plaats heb ben van den Kern Waalwijk. Wij zouden over de/en Iiern nog een enkel woordje willen zeggen. In het Parlijorgaan wordt de taak van dezen Kern als volgt omschreven: »Om voor zichzelf tot eigen bezit »te maken de gezonde gedachten »op algemeen Staatskundig gebied »(slii(lie) en het juiste inzicht »omtrent concrete politieke maat regelen en vraagstukken (docu- »mentatie)«. Dergelijke kernen worden opge richt in alle belangrijke plaatsen in Nederland. Er moet verband bestaan tusschen den Kern en de plaatselijke afdeeling der R.K. Staatspartij (Kiesvereeni ging). Dit vei baud is in het nieuwe reglement der R.K. Kiesvereeniging voorzien, doordat minstens 2 be stuursleden der Kiesvereeniging lid van den Kern moeten zijn. De taak van den Kern omvat eigenlijk ook nog de p-opagnnda, doch de vorige jaar alhier opge richte parochiale propagandaclubs, zullen voor een zeer groot gedeelte deze taak van den Kern Waalwijk overnemen. De propagandistische taak van den Kern Waalwijk, zal zich dus in hoofdzaak bepalen tot voorlich ting van de par. propagandaclubs, enz. De toestand wordt dus nu aldus: De R.K. Kiesueieeniging krijgt in hoofdzaak een organisatorische taak. De Kern Waalwijk heeft tot eigen bezit te maken Sludie en Documen tatie der Staatskundige en politieke problemen en maatregelen. De parochiale Studie en Propa gandaclubs bebben te zorgen voor een zeer nainu contact met de R.K. Kiezers in hun parochie. Er is een nieuw Reglement der R.K. Kiesvereeniging in bewerking waarin een en ander is vastgelegd. De Ke>n Waalwijk is dus een geheel z> Ifs'andige vereeniqing die in nauw contact staat met Kiesvereeni ging en par. propagandaclubs. De Kernleider brengt elke maand verslag uit aan de Centrale Partij leiding. De Kiesvereeniging heeft te zorgen voor de totstandkoming van den Kern Waalwijk. Het zal nu iedereen duidelijk zijn wat met den Kern Waalwijk be doeld wordt en iedereen zal kunnen nagaan of hij voor de medewerking aan het voorname werk van dezen kern de geschiktheid en de ambitie bezit. Het spreekt vanzelf dat wij hier voor in de eerste plaats een beroep doen op het intellect, de intellec- tueele jeugd in Waalwijk, alsmede op de Werkgevers. De Katholieke en politii ke zaak is ook hun zaak. Van Werkgeverszijde beklaagt men er zich wel eens over dat de Re geering zoo weinig voor hen doet. R.K. Werkgevers leg Uw hand eens op Uw hart en gaat eens na welke groep de grootste belangstelling toont in de vergaderingen der R.K. Kies vereeniging? Zelfs in die vergade ringen wa «r Candidaten gesteld moe ten worden voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer en de afgevaardigden voor den Sta- tenkieskring worden aangewezen. De belangstelling in de vergade ringen der plaatselijke Kiesvereeni ging werkt door in de vergaderingen der Staten Kieskringen, vandaar uit in de vergaderingen der Rijuskies- kringen, en vandaar uit in de Partijleiding. Heeft U nu zichzelf niet iets te zeggen Daarom zeiden wij dat de Katho lieke en politieke zaak ook Uw zaak is. Andere groepen, middenstanders, ambtenaren, arbeiders zijn ook ab soluut in den Kern gewenscht, omdat bij bestudeering van bepaalde maat regelen vooral, ook hun gezichtspunt noodig zal zijn. In verschillende Kernen in andere plaatsen zijn ook Eerw. Heeren Geestelijken vertegenwoordigd. Wij meenen daarom een beroep te moeten doen op alle lagen der Waalwijksche bevolking om onzen Kern zoo krachtig mogelijk te maken. Laat het Verk nu niet over aan een paar menschen; er moet flink aangepakt worden en al zal het U misschien aangenamer toeschijnen 's avonds thuis bij den haard te kunnen blijven zitten, laat Uw ge meenschapsgevoel en het groote be lang dat op het spel staat, ook eens een woordje meespreken. Indien er direct nog niet zoo veel voor vo lt denk dan aan het Fransche spreekwoord: »l'appétit vient en mangant«. Bovendien is het toch heden een eisth van algemeene ontwikkeling dat men ook over alg. politieke problemen eens kan meepraten zon der bang behoeven te zijn blunders te slaan. Wij verwachten daarom gaarne dat Donderdagavond een flink aantal ontwikkelde Katholieken zich voor den Kern Waalwijk zullen opgeven, én bereid zullen zijn Waalwijk, ook op politiek gebied, tot het centrum der Langstraat te doen uitgroeien, 't Is niet noodzakelijk, om lid van den Kern te zijn, dal men den Kiesgerechtigden leeftijd heeft. Het Beduur der R K. Kiesnereen. Waalwijk. In de Prov. N.-B. en Bossche Crt. van gisteravond troffen wij een inge zonden stuk van e< n kernleider van een niet verplichte kern der R.K. Staatspartij in den Kring Heusden. Inzender meent daarin een aanval te moeten doen op de R.K. Kies vereeniging alhier, wegens het te lang talmen met het oprichten van een kern Waalwijk. De schrijver van het epistel is echter wel bijzonder slecht op de hoogte van den toestand hier ter plaatse, en had o.i. daarom beter gedaan zich niet met deze zaak te bemoeien Het feit is dat in Waalwijk verleden jaar reeds clubs zijn opge richt in den geest als de «kernen». Hieruit is na de aanschrijving van het partijbestuur aanstonds de »Kern Waalwijk» gevormd, welks leider en leden zijn ingeschreven. De bedoeling van hetgeen thans nog moet geschieden is echter een reorganisatie, die noodig is om de vro-ger opgerichte »propagai>da- clubs» met hun zuiver propagandis tisch karakter te bewaren, en de »kern», als studieclub, daarvan on afhankelijk te stellen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 15 Nov. 1933. Wij hebben reeds een paar malen een interessante prijs vraag aangekondigd. We willen er thans iets meer van zeggen. Wij zullen van de zaken van aan onze prijsv raag deelnemen de winkeliers of zakenmenschen in een onzer volgende nummers een foto plaatsen, met daar onder ver nu ld een nummer zonder meer. Nu moeten na plaatsing van alle foto's onze lezers ons schrift'lijk mededeelen naast't nummer, naam, huisnummer, straat, enz. welke winkels of bedrijven zijn afgebeeld Later nemen wij de foto's nogmaals op maar dan met de namen en een korte beschrijving. Men kan dan zien of men juist heeft opgegeven. Voor de winkeliers dus een mooie reclame, het cliché van hun zaak wordt eerst afgedrukt met een nummer, dan moeten de lezers gaan zoeken en ver gelijken of hun meening juist is; later drukken wij hun zaak opnieuw af maar dan met naam en beschrijving Dus een attractieve reclame, vooral in den St. Nicolaastijd,omdat ieder een de zaken moet gaan be kijken. Ieder winkelier kan tegen een kleine vergoeding deel nemen en zal dat in zijn wel begrepen eigenbelang ook doen. Zaterdag moet de deelname binnen zijn. Onze lezers vinden er een leuke bezigheid in, die hen in staat stelt een geldprijs te bemachtigen van f25.-, f 15.-, f 10.-, 4 van f2.50 en een aan tal troostprijzen, dus een aardig buitenkansje. Allen dus op voor onze Prijsvraag 1 Nadere bijzonderheden volgen. De Administratie. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Dit jaar zijn aan de beurt van periodieke aftreding de volgende leden dér Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat A. de Haan, Heusden; G N. van Loon, Waalwijk; H. Verheijen, Dongen;.!. B. Verschuren, Loonop- zand allen van de afd. Grootbedrijf. J. P. Elemans, Raamsdonksveer C. Jansen, Geerlruidenberg, H. Rom- bouts, Raamsdonksveer; P. E. Schel- lekens, Dongenallen van de afd. Klein—bedrijf Loterij-vergunning. Door B. en W. is aan de R. K. Voetbalvereeniging »Quick» alhier vergunning verleend tot het houden eener loterij. CONCERT LIEDERTAFEL. De liedertafel „Oefening Ver maak", die zich gelukkig nog steeds in groote belangstelling mag verheugen, heeft haren donateurs voor dit eerste winter-concert iets zeer bijzonders be reid. Zijn we gewoon aan een prima solist(e), thans bood zij ons een con cert aan in samenwerking met niet minder dan de Kon. Liedertafel „Sou venir des Montagnards" te Tilburg, met wie zij al zoovele tientallen jaren vriendschapsbanden onderhoudt en die nu weer eens stevig zijn bevestigd. En deze samenwerking heeft geleid tot een uitstekende avond, zoowel wat de prestaties der Souvenir voor de pauze als 't gezamenlijk optreden der heide mannenkoren in de Frithjof- Sage betreft. Toen dan 'ook (le voorzitter onzer liedertafel, de heer A. C. van der Heij den den avond opende met een toe passelijk woord van welkom, was de zaal zeer goed bezet. De voorzitter wees op de aangename verhouding tusschen de heide gezelschappen, wat opnieuw bleek bij de gezamenlijke re petities en deze uitvoering. Hij liet den moeilijken strijd der mannenkoren uitkomen, in dezen tijd van sport, gra- mofoon en radio e.m.a. Hij wees op 't schoone van den mannenzang en riep aller steun en medewerking daarvoor in, en wees vooral op de noodzakelijk heid van ernstige repetitie, wil men de plaats behouden die een lidertafel toekomt. De Kon. liedertafel „Souvenir der Montagnards" verzorgde het geheele programma voor de pauze en zette in met een paar liederen van, Wierts; we mogen vooral van de overige noemen „Die macht des Poësie" van H. Mohr, met een bariton-solo van den heer Ed. Verschuuren en „Les Marins de Kermor", met tenor-solo van den heer Leo Verschuuren en Serenade d'Hiver van Saint Saëns. De heer M. Lejeune vergastte ons op een Aria uit „Herodiade" van Masse net. Wij halen van het mooie program- De uitvoering van dit mooie, groote koor door de beide liedertafels was een, groot succes en liet ook hier weer zien wat samenwerking, ook op dit terrein, vermag; een succes voor so listen en leden, maar niet minder voor beide directeuren. Aan 't slot sprak de heer A. C. van der Heijden een dankwoord lot bestu ren, leden en solisten. Hij deed dit op de hem eigen wijze; plaatsruimte ver biedt ons ditmaal daar uitgebreid op in te gaan. Zijn dank was voor allen en alles, z'n aansporing om mede te werken en te steunen idem. De heer W. Bijvoet, voorzitter der „Souvenir des Montagnards", dankte in 't kort op geestige wijze en daarna begaf men zich nog een uurtje aan den dans, op muziek van een hijzonder aar dig en goed strijkje van de „Souvenir" zelf, een waardig slot voor dezen kunst vollen en mooien avond, die de goede verhoudingen tusschen de beide lie dertafels, maar ook TilburgWaal wijk zeker heeft verlevendigd of be vestigd. Grond-aankoop van Haren. Het verheugende nieuws dat wij nog in de Waalwijk-editie van ons vo rig nummer konden vermelden, n.l. den aankoop der Oostzijde van de Baardwijkschestraat door de N.V. Ivo van Haren's Schoenfabrieken, alhier, om geleidelijk daarop een 100-tal win kel-, middenstands- en arbeiderswo ningen te bouwen, blijkt op cenig punt aanleiding tot misvatting te geven. Sommigen concludeerden daaruit dat het in de bedoeling van genoemde N.V. zou liggen, om de te bouwen win kels in eigen exploitatie te nemen, het geen zij een minder verheugend feit voor de plaatselijke winkeliers acht ten. Wij kunnen dezulken echter gerust stellen en verzekeren, dat hun conclu sies wel wat voorbarig zijn geweest. Hel ligt niet in de bedoeling der Di rectie om zelf winkels te exploiteeren, maar wel om de winkels aan particu- genoegen Piet van den Hoek, die men algemeen zoo goed mag, te kunnen Icliciteeren. Piet is reeds in het bezit van een gouden horloge met inscriptie voor 25-jarigen trouwen dienst bij wijlen den beer Max Govaerts. Moge, wat dhr. Robbers wenschte n.l. dal Piet nog vele jaren bij de Ko lommen zal werkzaam zijn, be waarheid worden. De liedei tafel »Oefening en Ver maak» had de goede gedachte den heer Robbers, bij zijn eerste lustrum, een »lang zal hij leven» toe te zingen, met een hartelijk woord van felici tatie door den voorzitter, den heer A. C. van der Heijden, waarbij ook de directie van haar belangstelling blijk gaf. eggertu HANSPIDEKER Luxor-Bioscoop. Zaterdag 8 uur Zondag 6 en 87a uur Maandag 8 uur 's Werelds mooiste filmwerk hetwelk met de grootste span ning wordt tegemoet gezien ;R ICHARD0SWAIP In de hoofdrol Martha Eggerth. Daar de stroom van aanvra gers om kaarten blijft aan houden, moeten wij eenieder dringend verzoeken om zich hiervoor te wenden tot Wed. J. v. d. Broek-van Ree. ma deze nummers aan, omdat die ons 't meest bekoorden, niet alleen door de uitvoering ervan, maar ook om de nummers zelf, frisch en tintelend. Wat <le uitvoering betreft, die kan over 't geheel uitnemend genoemd wor den. Souvenir des Montagnards be schikt over uitnemend materiaal, vooral in de tenoren en bassen en welk pracht-ensemble de bekwame directeur uit dit prima materiaal van z'n be trekkelijk kleine groep weet te halen is wel zeer bijzonder. Aan de zangers en hun leider den heer H. van Loon daarvoor alle hulde, „De clou van den avond was natuur lijk de opvoering van de „Frithjof- Sage", meesterwerk van Max Bruch, door de beide liedertafels onder direc tie van den heer G. Gerritsen en bege leiding van den heer Jos. Vastersa- vendts. Dit machtige koorwerk, dat zooals we later hoorden door de Waal wijksche Liedertafel o.l.v. den heer Gerritsen in twee maanden was inge studeerd, heeft een sublieme vertol king gevonden, een vertolking die &f was in elk opzicht en nog meer be wondering vraagt als men weet, dat slechts éénmaal gezamenlijk werd ge repeteerd. De machtige koren in dit mooie werk, die opklonken uit dit koor van pl.m. 120 zangers, vervulden de hoor ders met bewondering, afgewisseld als ze werden door soli van mej. Anny Otten als Ineeborg en den heer H. van Loon, als Frithjof, beiden uit Tilburg. De soliste, een leerlinge van den heer van Loon, die hier debuteerde, be schikt over een fijn beschaafd, gelijk matig geluid dat natuurlijk aan vol heid zal winnen, terwijl ook haar voordracht bij verder optreden zich' zal ontwikkelen. Het ons bekende krachtige geluid van den heer H. van Loon, heeft nog niets aan expansie verloren, vooral z'n technisch en muzikaal zingen viel als steeds zeer te loven. De mooie bariton» soli van Frithjof werden waardig door hem vertolkt. Het kwartet werd verdienstelijk door Tilburesche leden gezongen; als eigenaardigheid willen we memoree- ren dat dit wras samengesteld uit vier bestuursleden, onder wie de gevierde voorzitter, de heer W. Bijvoet. lieren te verhuren, die ze zelf exploi teeren. Een zeer droevig sterfgeval. Eenige dagen na een ernstige operatie, overleed in het St. Nicolaas- ziekenhuis alhier, in den jeugdigen leeftijd van 24 jaren mej. Maria Joh Froklage, onderwijzeres aan de Meisjes-school in de St. Antonius parochie te Waalwijk, dochter van het algemeen gezien hoofd onzer openbare school. Zij stond bekend als een uitstekende j leerkracht, was bij collega's en kinderen zeer geliefd en daarom is haar zoo vroegtijdig heengaan voor deze school een groot verlies. Ernstiger en wreeder is het voor zeker voor haar ouders, uien vee leed de laatste jaren niet werd be spaard, deze dochter op zulken leeftijd zoo plotseling, na goede hoop nog, te moeten verliezen. Gods wegen zijn onnaspeurlijk, maar bijzonder wreed is deze slag. Geheel 'Waalwijk voelt intens mee met dit droeve sterfgeval waarvan wi ons gaarne tot tolk maken. Kg n olog en- Vereen ig ing Waalwijk en Omstreken. Maandag 20 November a.s. zal in »De Twee Kolommen» eene alge meene leden-vergadering gehouden worden ter herdenking van het 10- jarig bestaan en ter bespreking van de honden-tentoonstelling, die tegen het volgend voorjaar aan den Raad van Beheer is aangevraagd. Het bestuur twijfelt er niet aan of alle leden zullen tegenwoordig zijn en voordien de kwitantie, die dezer dagen gepresenteerd wordt, honoreeren. Met het oog op de a.s. jubileum tentoonstelling vertrouwt het dat vele hondenliefhebbers als lid zullen toetreden of de tentoonstelling als danateur zullen steunen. Een lustrum. Zondagmorgen werd aan „Piet" van de »Twee Kolommen« de bronzen Horecaf-medaille uitgereikt met een toepasselijk woord van den gérant den heer H. Robbers, terwijl ook het bestuur der N.V. zich niet onbe tuigd liet en z'n collega's bloemen j aanboden. Veel stamgasten was 't een tabletten TECEM VERSTOPPING^ Tooneelclub Jonge Werkman.a De tooneelclub van »De Jonge Werkman«, heeft onder leiding van den heer Jac. M. Didden in studie genomen het 4-bedrijvige tooneelspel van Jan Grosfeld »01ferande.« Lezing Dr. Ernest Claes. Zaterdagavond heeft Dr. Ernest Claes, de bekende Vlaamsche letter kundige, voor de Waalwijksche Ont- wikkelingsclub in de achterzaal van Hotel Verwiel een causerie gehouden. De belangstelling die hiervoor be stond was zeer bevredigend. De avond werd geopend met een enkel woord van den voorzitter der Waalwijksche Ontwikkelingsclub, den heer Jan Verwiel, die o.m. de donateurs dank bracht voorden steun die zij de vereeniging geven. Dr. Claes, die daarna zijn causerie begon, heeft ons op vlotteen humo ristische wijze verteld over de streek waar hij zijn jeugd heeft doorge bracht, het armelijke Kempenland rond Avei bode, waar »de Witte» zijn jongensjaren sleet, die in Claes' bekendste werk beschreven zijn. De wijze waarop Dr. Claes de zeden van dit arme en ruwe volk schetste, pakte terstond zoodat de spreker een zeer aandachtig gehoor had. De talrijke humoristische voor vallen uit de schooljaren van de Sichemsche jeugd, de primitieve onderwijstoestanden, dat alles werd op zoo smakelijke wijze verteld dat het auditorium een en al oor was, en dat er een gulle lachloon in de zaal hing. Was zijn lezing in hoofdzaak een van humor tintelende vertelling, op het laatst toonde spr. het warme hart dat hij de bevolking waaruit hij voorkomt toedraagt Wel ruw en hard is dit volk van den Kempen- zoom, dat in naakte armoede is grootgebracht, maar toch heeft het een edele i borst. Dr. Claes sprak ivcht tot het hart en wij zijn er zeker van dat hij Vin geslaagd is bij zijn auditorium sympathie te winnen voor het armelijke volk. Een dankbaar applaus had de spreker tot dank. De heer Jan Verwiel sprak hem ten overvloede nog een dankwoord toe. De Waalwijksche Ontwikkelings- club heelt het winterseizoen op uit stekende wijze geopend. Ook de tweede lezing die op haar programma staat: Maandag 18 December door A. den Doolaard over het volk van den Balkan, belooft een mooie avond le worden. Plotseling sterfgeval. De bejaarde wed. v. M., wonende op de Kloosterwerf alhier, werd Maandagochtend door haar zoon, die haar als iederen morgen kwam bezoeken, dood te bed gevonden. Een hartverlamming had een einde aan haar leven gemaakt. Verrijzenis Het zeer talrijke publiek dat j.l. Zondagavond de zaal van het Patro naatsgebouw tev.m. Baardwijk vulde heeft er een bijzonderen avond van hoogstaand en stichtend kunstgenot meegemaakt. Het heeft met devote aandacht de ontroerende schoone uitbeelding gevolgd van het zuiver geestelijk Paaschspel «Verrijzenis», dat een gezelschap van circa 70 personen uit Reusel hier kwam op voeren. De leiding berustte bij den Eerw. Rector van Berkel, voor de Baardwijkers geen onbekende, wijl Z.Eerw. voor enkele jaren kapelaan der St. Clemensparochie was. Reeds destijds had kap. v. Berkel zich hier bekendheid verworven om zijn grooten ijver voor de verbetering van den Gregoiiaanschen zang, voor de opvoering van hoogstaande too- neelwerken en andere pogingen tot verheffing van het godsdienstig kunstzinnig peil der geloovigen en ter bevordering van het medeleven met de lithurgische plechtigheden der kerk. Z Eerw. heeft te Reusel een zeer dankbaar arbeidsveld gevonden voor REGIE Bi) Apoth cn Drogmca

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5