Toegewijd aan Handel, en Gemeentebelangen. hflflR ERFDEEL, FEUILLETON i Gemeenteraad. dik NUMMER 94. WOENSDAG 22 NOVEMBER 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN, Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des moigens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. LOON-OP-ZAND. Gronduerkoop Schoolstraat. Oueryaue ELtcir, Bedrijf. Nituive straat in Loon-op-Zand. Straatnamen. De raad der gemeente te Loon- op-Zand vergaderde Zaterdagmid dag ten gemeentehuize te Kaatsheuvel onder voorzitterschap van Weth. L. J. v. d. Horst. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde Verkoop Schoolstraat. 1. Aangehouden verzoek van de Gez. Damen om aankoop van grond in de Schoolstraat en ruiling van gronden. B. en W. handhaven, zooals uil het prae—advies gebleken is, hun voorstel, nadat zij met adressanten overlegd hebben. i>c neer v. d. Hoven verklaart zich tegen het voorstel, niet zoozeer om dat hij de prijs te laag vindt als wel om de zaak zelf. Spr. is tegen ver breeding van het betrokken pand. De heer Koestenberg betoogt dat deze strook grond elk belang voor de gemeente mist. De ruil stelt de gemeente in slaat den grond doel matig te gebruiken. Dit geeft voor spr. den doorslag. Hij vindt boven dien het aanbod zeer billijk, daar de grond in de Schoolstraat zelfs in den duren tijd maar f 1U0.heeft opgebracht. Zooals het terrein er op hel oogenblik ligt acht spr. het on bruikbaar. De heer Nieuwstadt is van mee ning dat een prijs van f 1U0 per M niet in het belang der gemeente is. Spr. vindt de school voor de eerst komende jaren groot genoeg en ge looft niet dat zij zal behoeven te worden uitgebreid. Op het oogenblik staan er nog twee lokalen leeg en van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. Nancy keek opgewekt rond. De kamer was grooter dan ze had verwacht en er stonden soliede, stevige meubels in. Een zware tafel in het midden en twee mak kelijke stoelen aan weerszijden van den schoorsteen. Een divan was tegen den muur gezet en op den grond lag een dik tapijt. Verder zag ze een mahoniehouten boekenkast met veel goed-gebonden dee- len en op het vroolijke behangselpapier hingen een paar olieverfportretten. Het interieur was niet luxueus of bijzonder mooi, maar het maakte op Nancy een prettigen, degeljjken indruk. Ze had ternauwernood den tijd gehad om rond te kijken, of de deur ging open en een andere vrouw kwam de kamer binnen. Dit moest Mary Judson zijn. Het was een groote slanke vrouw van een jaar of vijf en dertig, veertig. Ze had dik, grijzend haar, een mager gezicht en een energieke uitdrukking in de oogen. Ze had geen onprettig gezicht en scheen resoluut en flink. Het meest vielen de oogen op: diepliggend in het gezicht, met zware, bijna mannelijke wenkbrauwen. Maar de oogen zelf had den een eigenaardige uitdrukking, het eene oogenblik keken ze hard en onbarm hartig, het volgende moment vol teeder- heid en gevoel. In ieder geval waren het oogen, die scherp om zich heen zagen en waaraan men kon merken, dat de eige nares over 'n goed stel hersens beschikte. Sarah Ellen zei me, dat u me spre- daar komt bij dat het aantal leer lingen der St. Jansschool dalende is. Bovendien kan de uitbreiding volgens spr. als zij ooit noodig mocht zijn evengoed geschieden aan de St. Bernardusschool. Spr. vindt het niet gewenscht dat eventueel de lokalen voor de ULOschool in rechtstreeksche verbinding staan met die van de lagere school. Den aan geboden prijs vindt spr. te laag. Het voorstel wordt hierna in stem ming gebracht, waarbij de stemmen staken zoodat het punt in de vol gende vergadering opnieuw aan de orde zal komen. Voor stemden de heeren Snoeren, v. d. Horst, v. Lier, Roestenberg, M. Dingemans, Beerens en Groot zwagers. Tegen de heeren de Kort, Snap haan, C. Dingemans, Nieuwstadt, Nijkamp, v. d. Hoven en Maas. De heer Vrinten was bij de stem ming nog niet aanwezig. Divarsstraat Loonop—Zand. 2. Bespreking vorming nieuwe straat te LoonopZand. De Voorzitter zegt dat de heer Hoesen voor het door hem aan te koopen perceel een diepte wenscht van 40 M. inplaats van 35 M. Spr. zet aan de hand van een schets- teekening de daardoor ontstane nieuwe situatie uiteen. Die 5 M. zouden moeten worden afgenomen van een perceel dat eerst aan de N.V. Neerlandia was toegewezen. Neerlandia had er echter bezwaar tegen dezen strook af te staan en meende haar oorspronkelijk voorstel te moeten handhaven. Nu hebben B. en W. aan Neerlandia een per ceel aan de overzijde der straat aangeboden, terwijl het eerste per ceel dan natuurlijk van de gemeente blijft. In dezen geest willen B. en W. de zaak thans regelen. De heer Roestenberg heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld naar de situatie. Hij vindt het voorstel van B. en W. aannemelijk. De Voorzitter wijst op de moge lijkheid dat het nieuwe bouwterrein een schadepost zal beteekenen voor de Bouwvereeniging die haar wo ningen toch al moeilijk kan ver ken wilde, zei Mary Judson, toen ze de kamer binnenkwam. Dan, met een blik op JessieZe zei me, dat u de dochter van Elyah Briggs bent. Wilt u hier plaats nemen? Waar inee kan ik van dienst zijn? Nancy nam haar goed op, voor ze ant woordde. Met echt meisjesachtig instinct merkte ze direct op, dat, ofschoon haar japon in huis was gemaakt, die van goede stof was; haar schoenen leken van goed model; over het algemeen kreeg ze den indruk, dat ze graag meer van Mary Jud son te weten zou komen. Ik hoop dat we u niet storen, zei Nancy, maar Mr. Briggs gaf me dezen brief vooru mee en daaruit kunt u de re den van ons bezoek zien. Mary Judson keek even naar Nancy's lachend gezicht en maakte daarna den brief open. Ze las hem door en daarna, 't meisje van het hoofd tot de voeten opne mend, las ze hem nog eens. Toen was er een oogenblik stilte. Elyah schrijft, dat je Nancy Treva- nion heet en dat je uit Cornwall komt, begon ze plotseling. Nancy knikte toestemmend. Ben je een van die moderne, ciga- retten-rookende, cocktail-drinkende jon ge meisjes of ben je een normaal kind?, vroeg ze. Ik weet niet wat ik u moet antwoor den, Miss Judson, zei ze met een helde ren lach. Cigaretten? Neen, ik rook niet. Ik drink ook geen cocktails, maar ik ben dol op dansen. Mijn vader stierf een paar weken geleden en liet mij arm ach ter, zoodat ik mijn eigen brood verdie nen moet. En ben je van plan dat te doen? Ze vroeg het bruusk en plotseling. Ja, dat ben ik van plan. Maar je bent niet groot gebracht om je eigen brood te verdienen. Neen, dat ben ik niet, antwoordde Nancy. Miss Judson keek uit het venster, naar de grijze, doodsche straat, en scheen in gedachten verzonken. Daarna, na een nieuwen blik op Nancy, kwam er een zachte uitdrukking in haar oogen. Ik merk, dat je een flink en braaf meisje bent. Ik ben blij, dat u zoo over mij denkt, miss Judson. huren. De heer Snoeren gelooft niet dat dit eenige invloed zal hebben. Iemand die wenscht te bouwen doet dat z.i. toch ook al was het nu juist niet in deze straat. Dat de woningen der Bouwvereeniging leeg staan vindt spr. jammer, maar hij acht dit niet te voorkomen, daar de menschen die willen bouwen dat toch doen. Weth. v. Lier meent dat er wel schade uit kan voortvloeien als in de nieuwe straat huurwoningen worden gezet, De heer Snoeren zegt dat huur woningen evengoed ergens anders gebouwd kunnen worden. De laatste 3 maanden zijn er b.v. 7 gezet. De strop van de woningen der Bouw vereeniging vindt spr. dat ze te ver achteraf gelegen zijn. De heer Nijkamp ziet ook geen schade voor de Bouwvereeniging. Weth. van Lier merkt op dat het gewenscht is de komvorming in de hand te werken en de zgn. lint bebouwing tegen te gaan. De Voorzitter zegt nog dat het in de bedoeling van B. en W. ligt de straat in 1934 in werkverschaffing te doen aanleggen en pas in 1935 ge heel af te werken. Dit met het oog op den zeer slecb'en finantieelen toe stand van de gemeente, tengevolge Waarom? Aardig zijn maakt een meisje maar ijdel. Dat hangt er van af, is het niet? Een vroolyk, aardig gezicht getuigt dikwijls van een goed en opgeruimd karakter. Ja, en er zijn veel menschen met 'n goed karakter, zei de vrouw nadenkend. En daarom wil ik een beetje uit voerig met je spreken. Ben je erg lastig?, voegde ze er aan toe, ben je lastig met eten en heb je veel grillen. Ik heb altijd een geweldigen eetlust, lachte het meisje, en wat bedoelt u met grillen? Dat je niet lastig bent als ik niet in de puntjes kook want ik kan me niet anders voordoen dan ik ben. Elyah schrijft me, dat je uit een bekende fami lie stamt. Ik heb daar geen verstand van, maar ik weet wel, wat het beteekent arm achter te blijven. Mijn vader liet mij ook niet al te veel na toen hij stierf, niets an ders dan mijn dwazen hoogmoed. Ik ver onderstel dat dat bij jou net zoo is. Want hoogmoedig zijn is dwaas, en toch weet ik het niet altijdze zweeg eenige oogenblikken en ging toen voort: Geen Judson heeft ooit menschen op kamers hoeven te nemen en daarom kan ik er, ondanks alles, niet toe beslui ten. Ik zou me er voor schamen als do menschen zeiden: Ja, maar jij moet j kamers verhuren om te kunnen leven, en toch, wat is er eigenlijk voor schande in? Ik dacht dat ik genoeg bezat om van te leven, en dat was ook het geval zoo lang ik me gezond en sterk gevoelde. Maar een paar weken geleden ben ik ziek geworden en toen moest ik wel iemand bij mij in huis nemen. Als ik maar n pond per week meer inkomen had, konden alle commensaals voor mijn part naar de maan loopen; maar ik bezit dat eene pond niet en daarom moet ik mijn hoogmoed wel laten varen. De vrouw sprak op een bijna harden, ruwen toon, maar Nancy voelde, dat er iets anders achter zat. Ze zag de men- schelijkheid van dat hart, ze voelde wat er in die vrouw omging en ze voelde zich door iets onverklaarbaars tot haar aange trokken. Ik geloof niet, dat ik u veel last zal veroorzaken, miss Judson, zei ze eindelijk. Laten we de kwestie van den anderen kant bekijken: ik ben uw gast van verschillende regeeringsmaat- regelen. B. en W. zouden gaarne het werk ineens in zijn geheel uit voeren, doch zij kunnen er de mid delen niet voor vinden. De heer Snoeren vraagt of het de bedoeling is alleen trottoirbanden te leggen. De Voorzitter wil het voorloopig liever zonder materiaalkosten doen. Moeten er banden gelegd wor den -dan is het misschien beter in eens den weg nu te maken. Spr. beantwoordt in dit verband enkele sch iltelijke vragen van den heer Snoeren, betreffende de toe standen van Weteringstraat en Plein. De vervuiling der Weteringstraat heeft spr. met de fa. Verschure be sproken. Er moet hier verbetering gebracht worden meent spr. De fa. Verschure voelt er echter niets voor een werk te gaan uitvoeren op ter rein der gemeente. Met een zinkput, die op het riool is aangesloten, zou een goede op lossing gevonden kunnen worden. Verschure heeft toegezigd het vuil voor eigen rekening op te ruimen en er nieuw zand op te brengen. De heer Beerens meent dat de weg in hoofdzaak bedorven wordt door de los- en laadplaats van de tram voor de looierij. Het meest radicale middel tot verbetering zou z. i. zijn het verleggen van de tram rails. Weth. van Lier vindt het voor de fabriek een kleinigheid op haar eigen terrein een zinkput te maken. De Voorzitter zegt toe dat B. en W. de zaak nog eens zullen bespre ken en zullen trachten den toestand zoo voordeelig mogelijk te verbete ren, b.v. door hel maken van een zinkput. Den heer Beerens wijst spr, er erop dat de tramlijn er iigt bij concessie van Ged. Staten en de ge meente daaraan dus niets kon doen. Ten aanzien van het plein te Loon- op-Zand zegt spr. dat de vorming van een plantsoen de fraaiste oplos sing zou zijn. Een bezwaar daar tegen is dat bet Plein dan niet meer als kermisterrein zou kunnen wor den gebruikt. Beter is daarom het plein opnieuw te beklinkeren. Daartoe willen B. en W. de reeds en help u alleen de kosten van uw huis houding dragen. Zou u het zoo willen opvatten?, vroeg miss Judson snel. Zeker, antwoordde Nancy, haar recht in de oogen kijkend. En gelooft u, dat we samen overweg kunnen? Daar ben ik bijna zeker van. Ik hoop natuurlijk, dat ik veel zal moeten werken en dan blijft er niet veel tijd over om te babbelen, maar we kunnen het el kaar toch gezellig maken gedurende de lange avonden. Maar je zult er geen pleizier in heb ben om met mij om te gaan. Waarom niet? En u zoudt me alles kunnen vertellen en van den tijd dat uw vader nog leefde. Miss Judson keek Nancy onderzoekend aan. Het mooie, ovale gezichtje, de ge voelige mond, de witte tanden, de vast besloten kleine kin, het glanzende haar* het leek de vrouw of het een wezen uit een betere wereld was. En u zult niet op me neerzien, om dat ik een commensaal moest houden?, vroeg ze, bijna deemoedig. Maar ik ben immers geen commen saal!, riep Nancv uit. Ik ben een vriendin, die bij u inwoont. Miss Judson stond plotseling op. Ga met me mee, zei ze, ik zal je het huis houden laten zien en je slaapkamer. Het is hier niet groot, maar het is gezellig en proper. Ik weet zeker, dat het me hier best zal bevallen, zei Nancy, nadat ze het aar dige huisje bezichtigd had, ik zou het niet beter kunnen treffen. Een half uur later verlieten de meis jes Laburnum Cottage; ze hadden afge sproken, dat Nancy er den volgenden dag haar intrek zou nemen. Het lijkt me een aardig meisje, dacht Mary Judson en toch kan ik niet uit haar wijs. Ze lijkt niet op het soort vrouw, dat ik in huis had willen nemen, als ik er eerder toe besloten had. Ze is jong en vroolijk, en het lijkt mt niet, dat ze leeft met dat doel voor oogen. dat iedere vrouw behoort te hebben. Eigenlijk moest ik haar niet nemen; zc zal een massa aanbidders hebben? Ze is jong en knap en aantrekkelijk, zou Ik het dan niet aan te gane geldleening van f25 000 tot f 27.000 verhoogen. Daarbij echter nog gelden te vinden voor de be strating der nieuwe straat zou echter bezwaarlijk gaan. B. en W. willen dit daarom nog laten wachten. Wij moeten ons verlanglijstje zooveel mogelijk inkorten, zegt spr. Het is onmogelijk verdere middelen uit den gewonen dienst te vinden. De jongste maatregel der regeering kost de gemeente weer f 21.001), en het gevolg daanan is waarschijnlijk dat de begrooting geheel opnieuw opg zet zal moeten worden. Er moet beslist gesnoeid worden, al vinden B. en W. dit zeer onaangenaam. De heer Snoeren kan zich ermee vereeniging, maar hij vraagt zich af of de N.V. Neerlandia er wel mee accoord zal gaan. De Vooi zitter wil daaromtrent overleg plegen. Spr. wijst erop dat, mocht de toestand in 1934 beter worden, de raad nog altijd kan be sluiten tot de bestrating over te gaan. Weth. van Lier vindt 't gewenscht al vast een behoorlijk voeten rijwielpad te maken. De heer Nijkamp is het daarmede eens. Spr. wil al vast de trottoir banden leggen. Hij wijst erop dat de gemeente mogelijk in 1935 nog even goed met geldgebrek te kampen kan hebben dan thans; hij vreest zelfs dat de financieele crisis der gemeente langer zal nawerken als die in het bedrijfsleven. Daarom zou spr. het werk zoo eenigszins mogelijk in 1934 uitvoeren. De Voorzitter zegt toe dat B. en W. het mogelijke zullen doen. De verbetering van het Plein vindt spr. urgent. De heer Nijkamp raadt aan de mooie hoornen niet te rooien. De Voorzitter zegt dat dit niet zal gebeuren. Besloten wordt conform het voor stel van B. en W. Straatnamen. 3. Voorstel tot het geven van straatnamen. (Zie praeadvies .vorig nummer.) B. en \V. hebben in verband met de besprekingen in de vorige ver gadering hun voorstel eenigszins gewijzigd, zooals uit het prae-advies prettig vinden om jong en knap en aan trekkelijk te zijn? De vrouw siaarde eenige oogenblikken nadenkend voor zich uit. In ieder ge val ben ik blij, dat ik het zoo met haar heb afgesproken, ze heeft mij beloofd dat ze zich niet als commensaal beschouwen zal; het is alleen een gast die bij mij in huis komt wonen en me de kosten wat helpt dragen. Niemand zal ooit kunnen zeggen, dal ik den naam van onze familie oneer heb aangedaan. Den volgenden dag, onder alle mogelij ke beloften en vermaningen, verliet Nan cy Woodroyd om in Laburnum Cottage, Rhododendron Street, haar intrek te ne men. Je moet beloven op Zondag bij ons te komen eten, drong Mrs. Briggs aan. En ik zal je dikwijls komen opzoe ken, en denk er aan, dat we de vacanties samen doorbrengen, hoor, zei Jessie. En als ik ooit iets voor je kan doen, meisje, dan heb je het maar te zeggen, voegde Elyah Briggs er aan toe. Want ik kan je wel vertellen, dat ik veel van je ben gaan houden. Nancy was werkelijk onder den indruk van dit alles, te meer omdat ze wist, hoe eerlijk het was gemeend. Want al heb ben de Yorkshirers hun eigenaardighe den, er is misschien geen streek in Enge land, waar de bewoners zoo hartelijk en oprecht zijn. Van Ben Briggs nam Nancy geen af scheid. Hij was niet thuis op het oogen blik, dat ze wegging; hy was opzettelijk te voren de deur uitgegaan. Het was moeilijk te zeggen, wat er in Ben om ging. Hij had dien nacht na het gesprek met Nancy ternauwernood een oog dicht gedaan; het had hem voor den eersten keer in zyn leven een knauw gegeven. Het was niet alleen omdat hij verliefd was op Nancy en het hem hinderde, dat ze niet van hem hield. Er waren andere factoren. Ten eerste was hij hoogelijk verbaasd. Hij had er nooit een oogenblik aan gedacht, dat een meisje hem zou wei geren, hem, Ben Briggs. Wat verwachtte zo wel? Wat wilde ze meer? Hy begreep er niet» van. Wordt vervolgd. Waalwpsclie en Laagslraatsclie Conranti 17. m

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1