UITKNIPPEN! ANTON HOLTGREFE HEEFT WEER EEN ATTRACTIE!! aanvang HEDEK. Sluilfng Maandag d December, 's avonds 10 nor. PHIJZEH UIIHEU Dinsdag 5 December, vanal 's middags 2 uur. U kunt dus gemakkelijk een dubbele St.Nicolaas hebben! ANTON HOLTGREFE AANDACHTIG LEZEN EEN BUITENKANSJE! Vertelt het tegen Uw kennissen! Pracht-prijzen te verdienen WAT li MOET D0EN1 Honderden prijzen in 3 series HOOFDPRIJZEN KNIPT HET UIT EN LEES HET NA En zegt het voort. U kunt dus uw besteed bedrag com bineeren zoo zelf wilt voor Uw kansen! Fa. P. T. BIERLAAGH-VAN OER HEIJDEN „De Ijzerhandel" No. 94. Woensdag 22 Nov. 19:3. 56e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 22 November '33. Waalwijk-nummer van »(Jns Nederlunda. Thans is bij A. J. G. Strengholts' Uitgevers-Mij. N.V. Amsterdam, ver schenen het speciale «Waalwijk- nummer» van Nederland, «Uns oflicieel orgaan van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De omslag van het smaakvol uit gevoerde nummer bevat het hooid- gebouw van het raadhuis, de titelpagina de kaartjes van de voor naamste spoor-, tram- en autobus- Verbindingen, met de cijfers van den reisüuur van Waalwijk, het centrum der schoenindustrie. Van den rijken inhoud, die in woord en beeld de beleekenis onzer plaats in talrijk opzicht, zoowel op industrieel als handelscullureel als onderwijsgebied duidelijk naar voren brengt, nueuien we o.a. een artikel van den burgemeester «Wat Waal wijk. den vreemdeling biedt«. De voorzitter van Waal wij ks Belang«, de heer Jud. Timmermans Phzn. schrijft over de beteekenis van Waalwijk als «Centrum dei- Langstraat», de heer Jan Tielen, secretaris van Waal wij ks Belang« over het werk van «Waal wij ks Be lang voor Waalwijk als toeristisch centrum«, de heer Christ v. Lieiiipt, voorzitter van den R.K. Midden standsbond, afd. Waalwijk over «Waalwijk als Winkel centrum. De heer J. W. v. Heesbeen beschouwt de Waalwij ksche Lederindustrie, de heer J. C. Spapens, de voorzitter •van de Vereeniging van Waal wij k- sche Schoenfabrikanten. «Waalwijk van ouds het centrum der Schoen industrie, speciaal voor betere en en luxe schoencn«. De heer Ir. van der Waerden, Directeur der Rijksvakschool be schrijft de inrichting der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers en haar onderwijs,' Drs. G. J. de Vries, Directeur der R.K. H. H. S.- H.B.S. brengt Waalwijk als Onder- wijs-centrum naar voren, terwijl ten slotte de archivaris, de heer J. van der Hammen Niczn. een interes sante verhandeling geelt over «Waal- wijks veileden« met drie zeer interessante en typische foto's n.l. «de Fransche kostschool in 1855, de gasfabriek in I8ü4 en hotel Verwiel in 1871. Het zou ons te ver voeren om nader in te gaan op al deze interes sante artikelen, die een ieder zeer ter lezing zijn aanbevolen. Bij '1 doorlezen van deze kost bare en voor onze plaats, haar handel en industrie zoo belangrijke uitgave, misten wij tot onzen spijl de Kamer van Koophandel, die we in dergelijke uitgaven van andere plaatsen steeds aantroffen. Het nummer is voorts verlucht met een rij schitterende foto's van plaats en omgeving, we noemen Roestelberg, Ned. Herv. Kerk, Kerk van St. Jan, Kerk van St. Clemens, de Rijks vakschool, het Raadhuis in- en uitwendig, de Kloosterwerf, Plantloon, de Veemarkt, de Duinen, enz. enz. Ten slotte treffen we er foto's of beschrijvingen in van onder staande Waal wij ksche zaken Leder- fabriek Gragtmans Wiesman, Waalwijksche Ghroomlederfabriek voorheen van Dooren de Greeff, N.V. Lederfabriek P. v. Loon Gz., N.V. Stoomlederfabriek «de Kroon«, N.V. Lederfabriek v.h. Van Iersel, Witlox en Co., Schoenfabriek fa. A. en J. de Kort, fa. M. Bergmans en Zonen, Mesco-Schoenfabrieken,fa. U. A. Donkers, N.V. Stoomschoenfa- briek A. H. van Schijndel, Timtur- Schoenfabrieken, fa. Gebr. Slaats, N.V. G. van Loon's Import-Maat schappij, LevensverzekeringMaat schappij «Noord—Braband«, Kleer makerij de GreefT-Verwiel, Waal wijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Hotel Verwiel, Hotel «de Twee Kolommen«, Huize Roestel berg. Uit bovenstaande opsomming zal men eenig idee krijgen van de belangrijke uitgave, die voor ons ligt en die niet zal nalaten groote- lijks te bevorderen den naam onzer plaats in ons land en verre daar buiten op industrieel en handels gebied, op het terrein van het onderwijs en cultureele leven en dat ook aan onze pracht-omgeving meer en meer bekendheid zal geven. Wij brengen een woord van warme hulde aan de uitgevers en samenstellers, voor deze ook typo grafisch schitterende uitgave, maar ook aan 't gemeentebestuur en Waalwijks Belang, die direct be grepen welk belang hier te dienen was en aan de fabrikanten, hande laren en anderen, die medewerkten om dit nummer op zoo'n wijze tot stand te kunnen brengen. Wij zouden het gaarne zien in handen van alle Waalwijkere voor 't heden, maar ook voor de toe komst. Gemeenteraadsvergadering Openbare vergadering van den gemeenteraad van Waalwijk, te houden op Vrijdag, 24 November 1938, des namiddags om 7 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening tot afwijking van de wettelijke tarieven voor de per- sonetle belasting, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 Aug. 1933. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 October 1933 tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Burgemeester Smeelelaan aan G. Keetels. 3. Alsvoor van een perceel bouw terrein aan de Eerste Zeine aan G. Th. Maas. 4. Alsvoor van een strook bouw terrein aan de Burgemeester van der Klokkenlaan aan Ir. C. van der Hoeven. 5. Alsvoor tot verleening eener bouwhypotheek. b. Van den Minister van Econo mische Zaken. Mededeeling, dat de bij raadsbe sluit van 29 September 1933 vast gestelde verordening ingevolge artikel 9, eerste lid, der winkel sluitingswet, de koninklijke goed keuring heeft verworven. c. Van den Directeur der Rijks vakschool. Alhier. Jaarverslag der school en van het daaraan verbonden proefstation ten bate van de schoen- en leder industrie. 2. Voorstel tot het treffen van regelingen met omliggende gemeen ten inzake hulpverleening bij brand. 3. Voorstel tot vernieuwing van de rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Geldersche Credietver- eeniging. 4. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van school geld voor l.o. en u.l.o. 5. Voorstel tot wijziging der be grooting 1933. 6. Bezwaarschriften schoolgeld. Waalw. IJsclub. In de achterzaal van Hotel Verwiel werd Maandagavond een algemeene vergadering van aandeelhouders der Waalw. IJsclub gehouden. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer N. v. Loon, de matige opkomst. De aandeel houders stellen blijkbaar het volste vertrouwen in de leiding van hel bestuur. De notulen der vorige algemeene vergadering werden na voorlezing door den secretaris, den heer A. van Hilst, onveranderd goedgekeurd. De penningmeester, de heerJ. v. Heesbeen, bracht hierna finantieel verslag uit over het afgeloopen ver- eenigingsjaar. Niettegenstaande de gunstige ijs- periode en de daardoor verhoogde ontvangsten was de finantieele positie der vereeniging er niet op vooruil gegaan vanwege verschillende extra kosten aan het terrein der ijsbaan. Vorig jaar bedroeg het bezit der vereeniging f882.G0, het batig saldo van het afgeloopen jaar bedraagt fl.09, zoodat het bezit thans f 883.(39 bedraagt. Door de heeren J. Spijkerman en Th. v. Delft werden de bescheiden van den penningmeester onderzocht en in orde bevonden. Uit het jaarverslag dat hierna dooi den secretaris werd uitgebracht bleek dat het afgeloopen jaar het meest succesvolle sinds het bestaan der ijsclub mocht worden genoemd. Trots toepassing van alle mogelijke middelen ter verbetering was de conditie van het ijs echter niet altijd goed te noemen. De pomp heeft heel goede diensten bewezen, doch de thans opgedane ervaringen hebben geleerd dat het, om een goede baan te krijgen, noodig is haar uit tediepen. Gewezen werd op de in de naaste omgeving met steun der overheid, in werkverschaffing aangelegde ijs baan. In hoeverre deze van invloed zal zijn op de Waalwijksche baan zal dienen te worden afgewacht. Het bestuur heeft zich tot de plaatselijke commissie voor werkverschaffing gewend om te wijzen op het uitdiepen der haan als object voor werkver schaffing. Het verslag van den secretaris wordt onder dankzegging goed gekeurd. In onze 2 etalages bevinden zich gekleurde kaartjes met letters, bijvoorbeeld C-L-R, enz. In de eene etalage b.v. 43 kaartjes, in de andere etalage b.v. 37 kaartjes. U moet deze kaartjes tellen en opgeven als volgt: OORBEELD: Huishoudetalage. Gereedschapetalage. C 3 x C 7 x L 5 x L 2 x R 8 x R 4 x S 2 x S 9 x Samen 18 stuks. Samen 22 stuks. U schrijft dit op een briefje, dat U van ons ontvangt bij een contante toonbank-aankoop van f 1,of f 2,50 of f 5, U levert ons het ingevulde briefje in, waarna U den uitslag op 5 December kunt vernemen en Uw eventueelen prijs meenemen. Serie 1 voor aankoopen van f 1,Serie 2 voor aankoopen van f 2,50. Serie 3 voor aankoopen van f 5, Koopt voor f 2,dan kunt U 2 telbrief jes inleveren voor Serie 1. Voor f 4,4 briefjes voor Serie 1 of 1 briefje voor Serie 2 pluo 1 briefje voor Serie 1. Voor f 9,50 9 briefjes voor Serie 1 of 4 briefjes voor Serie 1 plus 1 briefje voor Serie 3 of ,2 briefjes voor Serie 2 plus 4 briefjes voor Serie 1 of 1 briefje voor Serie 3 plus 1 brief je voor Serie 2 plus 2 briefjes voor Serie 1. Na 4 December vs avonds 11 uur kunnen geen telbriefjes meer worden ingeleverd. DE PRIJZEN zijn tentoongesteld in den Dam naast onzen winkel, 's avonds verlicht. RAADGEVING: Het tellen der letters kan het beste bij lamplicht geschieden met het oog op het spiegelen der eta- lageramen. Wij raden U, goed uit te zien: de kaartjes zijn alle goed zichtbaar geplaatst, doch gemakkelijk over te slaan met tellen. Bij gelijke tellingen wordt geloot onder bevoegd toezicht. SERIE 1. (Aankoop f 1. Prijs 1. 18-deelig etui messen, lepels en vorken, roestvrij. Prijs 2. 14-deelig keukenstel. Prijs 3. Koperen sierkoffiekan. Prijs 4. Doos messen. Prijs 5. Autoped. SERIE 2. (Aankoop f 2.50.). Prijs 1. Vliegende Hollander. Prijs 2. Kinderfietsje. Prijs 3. Koperen ketel. Prijs 4. 14-deelig keukenstel met rek. Prijs 5. Doos messen. SERIE 3. (Aankoop f 5. Prijs 1. 18-deelig etui matgeslepen messen, lepels en vorken, roestvrij. Groote Vliegende Hollander. Koperen ketel. 14-deelig keukenstel met rek. Theeblad met kunsttegel. Verder doozen messen, keukenstellen, koffiemolens, olie- en azijnstelletjes, messenbakken, kinderkoffiemolens, 100 scheerapparaten, enz. enz. Prijs 2. Prijs 3. Prijs 4. Prijs 5. HOEK RAADHUISPLEIN WAALWIJK. De aftredende bestuursleden, de heeren Nieuwkoop en Pullens, wor den bij acclamatie herkozen. De Voorzitter komt nog even nader terug op het schrijven gericht aan de commissie voor werkverschafling waarvan in het jaarverslag melding wordt gemaakt. Het bestuur heelt alleen het idee om het terrein uit te diepen aan de commissie voor gelegd. zonder verder uitgewerkte plannen. Immers kan er van die werkzaamheden niets komen als het terrein niet door de gemeente wordt aangekocht, De werkzaamheden be staan hoofdzakelijk in het verplaatsen van grond die voor het dempen van den sloot langs den Zomerdijk en het maken van een wal om het terrein kan worden gebezigd. Naar de meening van het bestuur dus een goed object voör werkver schafling. Des zomers zou het terrein bijv. voor kinderspeelplaats kunnen dienen en des winters zou men de beschikking krijgen over een uitste kende ijsbaan. De ijsclub zou deze van de gemeente kunnen huren. Over deze aangelegenheid wordt eenigen tijd van gedachten gewisseld en diverse mogelijkheden onder het oog gezien. Voor üelinitieve plannen zal de uitslag dienen te worden afgewacht van de stappen die hij de gemeente zijn ondernomen. De heer Spijkerman, die voorzitter der commissie voor werkverschafling is, zegt sympathiek tegenover deze plannen te staan, doch üeeft nog geen gelegenheid gehad de commissie hierover te hooren, daar deze door den beperkten vrijen tijd der leden niet gemakkelijk in vergadering bijeen is te krijgen. Waar er geen onderwerpen voor de algemeene vergadering meer te behandelen zijn wordt deze door den voorzitter gesloten. Heb ik mijn kind gedood door de R.K. Tooneelvereen.»O.O.G Men schrijft ons Onze Waalwijksche Tooneelver- eeniging «O.O.G.» zal a.s. Zaterdag en Zondag haar seizoen openen met de opvoering van het drie bedrijvige drama «Heb ik mijn kind gedood V» Dit stuk is geen oorspronkelijk werk is doch 'n bewerking vanMo- roma's gemengd tooneelstuk getiteld «Josien» bewerkt door Frits v. Duinen. Het is echter een werk dat van de vertolkers nog al veel vereischt en «O.Ü.G.» heeft het zich met deze keuze niet gemakkelijk gemaakt. Niet alleen dat de inhoud van dit spel een zeer sterken dramatischen inhoud heeft doch daarbij zit het vol conflicten en herhaaldelijk zijn de karakters der verschillende figuren in felle botsing met elkaar. Daarenboven is dejongensrol die in dit stuk voorkomt uiterst moeilijk van spel wat ook l'weer ten zeerste de vertolking ver zwaart. Het gegeven waaromheen dit stuk leven zich voltrekt is de gewone ge schiedenis uit het dagelijksche leven welke men maar al te dikwijls van nabij kan zien en ziet herhalen in onze maatschappij, n.l. hoe een mensch door speel- en drankzucht z'n geheele vermogen verkwist en tenslotte vrouw en kinderen tot aan het graf sleept en alles vernietigt wat hij ooit bezat zelfs 't dierbaarste wat den mensch kan worden ge schonken. Aan de hand van dit gegeven zou men echter geneigd zijn dit stuk te moeten aanduiden met de kwalificatie van «Draak», doch dan moest'took in z'n taal even ouwerwetsch aan doen. Doch dit is in 't geheel het geval niet Integendeel! Juist met heel veel tekst- en tooneelbegrip heeft de be werker hier ons een stuk realiteit voorgelegd wat in heel moderne stukken tevergeefs gezocht wordt. Zijn er tegenwoordig nog heel veel clubs die graag stukken spelen met daverende dialogen en waarbij de spelers vooral hij niet zeer strakke leiding hen op hun eigen manier «flink van katoen» kunnen geven, dit stuk is geschreven om 't meer fijne van 't spel recht te doen weder varen en talrijke malen zullen de toeschouwers kunnen genieten van stil intens gevoeld spel, waarmee juist zooveel ontroering kan worden gewekt. Wij mogen dan ook vei wachten al is deze geschiedenis niets nieuws meer dat «O.O.G.» met haar spel er toch zeer zeker in zal slagen de be zoekers dezer opvoeringen tot tranen toe te roeren, en geheel te doen meeleven met 't ontzettende leed dat dit huisgezin over zich voelt heen komen. Wij meenen dan ook dat 't over bodig is van dit stuk een aparte beschrijving te geven. Veel meer meldenswaardig achten wij het dat wij reeds nu kunnen melden dat verschillende tooneelclubs welke dit werk ook in studie hebben op aan- aden van den bewerker nog wel de

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5