Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. hflflR ERFDEEL. JKmXBRABAND inas!& WIIZIOING VAN ONZE ATTRACTIE! FEUILLETON 'd ANTON H OLTGRëF E VAN BELANG! IETS NIEUWS! '1643 Wegens het koude weer vervalt het tellen van onze geëtaleerde kaartjes. IN PLAATS NIERVAN: Elke 10de kooper, elke 25ste kooper, elke 50ste kooper en elke 100ste kooper ONTVANGT EEN WAAROEVOL ARTIKEL GRATIS. Alleen koopert welke voor minstens Fl. 1,00 bestedsn kunnen hieraan meedoen. Zie hiervoor onze uitgestalde prijzen in den dam naast onzen winkel. 0E PRIJZEN WORDEN DIRECT MEDEGENOMEN. De reeds uitgegeven telbriefjes worden alsnog vergoed bij inlevering met een contant bedrag van 10 °/0. ZEGT HET VOORT EN KOOPT BIJ ONSI Fa. P. T. BIERLAAGHVAN OER HEIJDEN „DE IJZERHANDEL" HOEK RA*OHUIlPLtlN TE WAALWIJK. SUMMER 96. WOENSDAG 29 NOVEMBER 1938. §6e JAARGANG. Waalwykscbe en Lanptraatsche Conrant, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAAJ.WIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN telefoon No. .18 Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.60. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND Rede. van prof. mr. Aalberse. Op de vergadering van den partij- bond der H.K. Staatspartij heeft prof. mr. P. J. M. Aalberse een politieke rede gehouden. Hij begon met te wijzen op het gewicht van dezen tijd. Door een samenloop van allerlei uit elkander liggende fac toren is een crisis ontstaan in de wereld voornamelijk van oecono- mischen aard, die ook geestelijk en zedelijk groote verwoestingen aan richt. Een crisis van zoodanigen diepgang als de wereldgeschiedenis nooit heeft aangewezen. Onder die omstandigheden is scherpe onrust zich van de volks gemeenschap komen meester maken, i Velen zien geen uitkomst meer. In Duitschland, dat zoozeer geleden heeft door oorlog en vredesverdrag, dat monument van oeconomisch onverstand, is het nog erger dan hier. Maar alles bijeen is er een hoogst gevaarlijke en ziekelijke toe stand ontstaan, waartegen wij ons met behoorlijke geneesmiddelen moeten trachten te beschermen. Als de zieke geen uitkomst meer weet, komt gewoonlijk de kwakzal verij, zei jhr. de Geer in de Kamer. Inderdaad, de politieke en oecono- mische kwakzalvers rijzen als pad denstoelen uil den grond. Hun ^wetenschap viert hoogtij. Daarnaast hebben wij ook te doen met een staatkundige crisis. En te dezen opzichte komt de critiek vooral los in hoofdzaak v;m men- schen, die practisch noch theoretisch op de hoogte kunnen worden geacht. Alles komt intusschen neer op reactie tegen gezonden volksinvloed en de kracht eener organisatorisch krach tige arbeidersbeweging. En niet in het minst tegen een te ver gaande sociale wetgeving en sociale verze kering. o Veel critiek wordt er nu door allerlei politieke nieuwlichters ge- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. 19. En wat zou dat dan nog?, herhaalde Marv Judson. Zijn werk was niet nutte loos. Ze staarde een oogenblik uit het venster. Het succes van de wereld is gebouwd op mislukkingen. Is dat een troost?, kon Nancy zich niet weerhouden te zeggen. Het hangt er van af, antwoordde de vrouw kortaf. Maar ik heb toch met je te doen. Er klonk zoo'n oprechte deelneming in haar stem, dat Nancy's oogen zich met tranen vulden. je hent erg ontmoedigd, nietwaar? Ik kan het niet helpen, bekende Nancy. Misschien ben ik wel te onge duldig. maar als ik zie, wal er verkocht wordt en ik denk dan aan mijn eigen werk dat zooveel beter is, dan verlies ik den moed. Ik dacht vanmorgen, dat ik vandaag misschien zou slagen, maar het is me al niet beter gegaan dan de vorige keeren. Vertel me eens, hoe het is gegaan? vroeg Marv Judson. Nancy gaf haar onderhoud met Joe Fletcher ten beste. En hij vroeg je ten huwelijk, niet waar? Tk veronderstel, dat dat zijn bedoe ling was. Hierna heerschte een lang stilzwijgen, zoo lang, dat Nancy het hoofd naar Mary Judson "keerde. Haar lippen beefden en haar oogen stonden vol tranen. oefend op het individueele kiesrecht. Spr. heeft reeds in 1906 uitvoerig een slelsel van organisch kiesrecht ontwikkeld, dus reeds voordat de heer Mussert de kinderschoenen ontwassen was. Spr. is van oordeel, dat men den klassenstrijd het best kan bevechten door de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zoo krachtig mogelijk te steunen Nationaal-socialisme en fascisme streven naar den totalen staat, welke voor geen katholiek principieel te aanvaarden is. Het voorbeeld van Duitschland zij ons ten deze een baken in zee. In Duitschland is niemand en niets meer te vertrouwen en vooral de jeugdopvoeding is volledig in handen van den staat gekomen. Ook die der katholieke jeugd, het con cordaat ten spijt. Ook bij onze oos telijke buren zal de historische waarheid eenmaal werkelijkheid worden, dat elke dictator een tyran wordt. Na nog enkele uitweidingen over de corporatieve staatsgedachte, niet evenwel die van het nationaal- socialisme, die er een principieel verwerpelijke uitwerking aan geeft, en over de noodzakelijkheid van meer eendracht tussch» n leiders van bedrijven en de arbeiders, be»prak spr. de wenschelijkheid eener staat kundige hervorming, die de R. K. Staatspartij voorstaat. Aan dit kabi net beloofde spr. loyalen steun, tot tijd en wijle de zekerheid ontstaat, dat de vorming van een regelmatig parlementair kabinet mogelijk is. Ministers Marchant en Oud en den Vrijz. Dem. bond. In de algemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond is het zitting nemen der heeren Marchant en Oud in de regeering goedgekeurd. Ook het beleid van mr. Marchant inzake de opheffing van openbare scholen droeg de goedkeuring der vergade ring. A7. V. P. de Gruyter yaut uitbreiden. De N.V. P. de Gruyter en Zoon te 's Bosch die reeds groote com plexen fabrieken en kantoorgebou- j wen heelt in de OrthensL aal aldaar gaat thans tot uitbreiding over. Zij heeft aan de aannemersfirma Jac. van Dun te 's Bosch opgedragen een fabriek te bouwen op het nieuwe industrieterrein voor de somma van f 194.780 De fabriekscomplexen van De Gruyter zullen tegenover de sluizen in de rivier De Dieze opgetrokken worden en een oppervlakte van ruim 16.000 vierk. M beslaan. De totale bouwkosten zullen met de machine rieën op ruim vier ton komen. Kanaalplannen in W.-Brabant. De Kamer van Koophandel voor Westelijk Noordbrabant heeft be sloten aan het Adviesbureau voor civiel-ingenieurswerken te Den Haag de opdracht te verstrekken tot het maken van een plan in groote lijnen voor de ontwatering en de scheep vaart in Westelijk Noordbrabant. (leen verkorting van den arbeidstijd. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroo ting van Sociale Zaken, zegt minis ter Slotemaker de Bruine, dat hij geen termen kan vinden om totstand koming te bevorderen van een wettelijke regeling voor verplichte verkorting van den arbeidstijd. Wel acht de minister een wede- MAAJ3C HAPPY VAM VERZEKER!MG OP HET LEVEfl Je bent veel te aardig, zei de vrouw op bet laatst. liet is geen wonder, dat aue mannen je willen trouwen. ik zou liever willen dat ze mijn werk namen. Dat weet ik wel. Soms denk ik wei eensmaar ik zal je maar niet ver tellen wat ik denk. Doe liet asjeulieft wel. Ja, Nancy-nef, jij bent jong en knap en ik ben al oud- en leelijk. Je bebt aan bidders genoeg en ik had ze nooit. Waar om cok wel? En toch was er één de vrouw zuchtte diep. Eén?, herbaalde Nancy. Ja. Er kwam een uitdrukking in Mary Judson's oogen, die Nancy er nog nooit in had gezien. Het kon hem niet schelen dat ik leelijk was, dat ik geen geld hadmaar God heeft het niet ge wild, dat ik zou trouwen. Hij stierf den dag na onze verloving en sinds dien dag is mijn leven grauw en triestig gewor. den. Vertel het me, vroeg het meisje. Ik kan het niet, zei de vrouw, hoe wel het al 15 jaar geleden is. Maar van een ding ben ik zeker kindje; als je van een goeden jongen houdt, die jou ook liefheeft, is dat beter dan veel geld ver dienen, beter zelfs dan het oude huis te- i rugkoopen. En toch zou ik zelf graag 1 veel geld verdienen, voegde ze er na een ogenblikje bij. Geld verdienen? U? riep Nancy uit. Ik wist niet dat u daaraan behoefte had. Mary Judson lachte bitter. In dat opzicht ben ik een echte Yorkshire-vrouw, zei ze; alle Yorkshirers houden er van om veel geld te verdienen en er is nog een andere reden.... Wel, jij vertelde me, dat je je vader op zijn sterfbed beloofde Trevanion Court terug te koopen ik heb mijn vader ook iets beloofd. Wat dan?, vroeg het meisje. En het was ook op zijn sterfbed. Je zult wel van hem hebben gehoord, veronderstel ik. Ik heb veel over hem hooren spre ken, antwoordde Nancy. Hij was de knapste man uit Leeds, antwoordde de vrouw trotsch. HJJ had meer verstand in zijn pink, dan al deze millionairs bij elkaar in hun hoofden. En als hij was blijven leven, zou hij zeker zijn geslaagd. Ik weet wel, dat de men- schen hem „onpraclisch" noemden, maar hij had groote ideeën. Jou heeft je vader een erfenis gelaten, maar mijn vader liet me ook een erfenis na. Wat is dat dan?, vroeg Nancy. Ik moet volbrengen wat mijn vader's ideaal was, antwoordde de vrouw. Hij heeft jaren en jaren aan 'n grootsch plan gewerkt, waarmee hij, als hy was ge slaagd, duizenden en duizenden verdiend zou hebben. Hebben ze je hier niet ver teld, dat hij me scheikunde heeft geleerd? Nancy knikte toestemmend. Sinds zijn dood heb ik er verder aan gewerkt en ik weet, dat ik het doel bereiken zal, sprak de vrouw met schit terende oogen. De menschen lachten mijn vader uit, ging ze voort. Ze zeiden dat hij er dwaze fantasieën op na hield en dat hij zijn tijd verspilde met nonsens. Maar ik zeg je, en Nancy voelde Mary Judson be ven toen ze haar hand vastgreep, ik zeg ie dat ik zijn naam in eer herstellen zal; ik zal de wereld laten zien, dat hij de grootste man van Leeds was. Acht maan den! Acht jaar beteekent niets, als je iets groots bereiken wilt. Vertel me alles, smeekte het jonge meisje. StIk hoor Sarah Ellen ko men; spreek er niet over als ze in de ka mer is: het is een geheim. HOOFDSTUK X. Synthetische Rubber. Een uur later, terwijl Nancv zich bij het vuur verwarmd had en een goeden maaltijd had gehad, nam Mary haar mee naar het terrein achter het huis, naar het gebouwtje dat „het laboratorium" werd genoemd. Je hent er nog nooit binnen ge weest, nietwaar?, fluisterde ze, terwijl ze een vreemd gevormd sleuteltje uit haar zak haalde. Neen, antwoordde Nancy. Geen vreemde is hier ooit binnen geweest, vervolgde ze fluisterend, Jü lijke regeling van den arbeidstijd van chauffeurs zeer gcwenscht. Het ontwerp—werktijdenbesluit voor kantoorpersoneel ligt gereed, maar de invoering wacht op betere tijden. Uiteraard stelt de nood der lijden ook grenzen aan de subsidies voor de werkloozenkassen. Toch is de regeering bereid bij wijze van groote uitzondering een nader te bepalen verhooging in overweging te nemen van de over 1933 te verleenen sub sidies van werkloozenkassen ten einde die kassen in staat te stelten het jaar 1934 met eenig bezit in te gaan, zulks echter met inachtneming van voor de kassen bepaalde ma xima voor subsidie-percentages. Verplichie keuring van onderwijzers Het gebeurde te Ee, waar een aan tal schoolkinderen werd besmet met tuberculose door een aan deze ziekte lijdenden onderwijzer, heeft de regee ring aanleiding gegeten maatregelen Bij Apoth. en Orogisten te overwegen ten einde herhaling te voorkomen In de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken deelt minister Slotemaker de Bruine mede, dat een regeling in voorberei ding is. Of periodieke keuring van onderwijzend personeel mogelijk zal zijn, wordt nog onderzocht. Een wets ontwerp omtrent een en ander is te verwachten. De Nyenrode-zaak. Het vooronderzoek in de Nijenrode* zaak is ge loten, zoodat binnen af- zienbaren tijd de behandeling der bent de eerste. Ze ontsloot de deur by deze laatste woorden en Nancy trad een 1 ruimte binnen, die op de werkplaats van een werktuigkundige leek. Na de deur zorgvuldig gesloten te hebben, stak Mary Judson het electrisch licht aan. Wacht een oogenblik, zei ze, en ze ging naar de beide vensters om zich er van te overtuigen, dat deze goed gesloten waren. Nancy keek nieuwsgierig rond en zag, dat wat haar eerst een werkplaats geleken had, bestond uit een groot ver trek, vol met huizen, retorten en andere instrumenten, die men in elk chemisch laboratorium vindt. Er stond ook een boekenkast vol dikke boeken over schei kunde. Nancy zag er de meest bekende en totaal onbekende werken staan. Hier breng ik het grootste gedeelte \an mijn tijd door, merkte Mary op. Nancy knikte zwijgend. Menige avond had Mary zich hier opgesloten, terwijl Nancy zich nieuwsgierig afvroeg wat ze er in 's hemelsnaam uitvoerde. Natuur lijk herinnerde ze zich nog wat Mrs. Briggs haar had verteld. Amos Judson had hekend gestaan als een knap schei- j kundige, terwijl de menschen zeiden, dat Mary Judson de voetstappen van haar vader drukte. Menigeen geloofde, dat ze een beetje onwijs was en dat ze, evenals haar vader, een of andere hersenschim najoeg. Mc-er dan eens had Nancy de on gelukkige vrouw beklaagd, die dagen en nachten achtereen in deze kleine kamer doorbracht. Natuurlijk was het haar niet ingevallen, miss Judson iets te vragen. Je hebt scheikunde gestudeerd, nietwaar?, vroeg Marv Judson na een lang stilzwijgen, terwijl ze Nancy's on derzoekende blikken volgde. Het was mijn lievelingsvak in Cam bridge, antwoordde Nancv; maar het was ten slotte maar liefhebberij. Maar je hield er veel van? Ik was er wel knap in, al zeg ik het zelf, antwoordde Nancy, en de professor zei altijd, dat ik er veel aanleg voor had. Het is het mooiste vak ter wereld, zei Marv Judson enthousiast. De toekomst van de wereld ligt in de scheikunde. Het is de basis van alle moderne uitvindin gen, van alles, van alles! Leeds is een groote stad geworden door de resultaten van de chemie. Dat ben je toch met me eens, nietwaar? Marv Judson was een heel ander mensch sinds ze in het kleine vertrek ge komen waren. Ze was niet langer het stille, dorre schepsel van anders. Haar oogen glansden, haar gelaatsuitdrukking was levendig, heel haar wezen scheen j bezielcf. Mrjn vader bouwde dit, ging ze voort i en sommigen dachten, dat hij een stal aan i het bouwen was. Hij gaf hier honderden j en honderden ponden uit, en natuurlijk lachten de menschen om hem; maar mijn vader was ondanks alles een groot man. Ik moet toegeven, dat hij niet practisch was; daarvoor was hij te geniaal. Hy dacht alleen aan zijn groote plannen, maar hij bezat niet het geduld ze uit te werken; daarom is hij niet tot een resul taat gekomen. Bovendien begon hy aan iets nieuws, voor hij het oude heelemaal voltooid had; daarom heeft hij nooit iets tot een eind kunnen brengen. Als ik mijn vaders kennis bezat, zou ik wel kunnen slagen! In ieder geval heeft hy me veel nagelaten. Nagelaten?, vroeg .Nancy. Ja, zie je deze boeken?,"en ze wees naar de gevulde boekenkasten; dit zijn al zijn aanteekeningen. hier schreef hy alles in op. zoodat hy in ieder geval het materiaal heeft nagelaten, om te volbren gen wat hy heeft bedacht. En bent u van plan dat te volbren gen? Ik kan het niet, antwoordde de vrouw, daarvoor ken ik niet genoeg. Maar een ding is er, dat ik ten uitvoer brengen wil. Ik heb er maanden en maan den over gewerkt en ik zal niet rusten voor ik het gevonden heb. Stilhoor ik iemand komen? Nancy luisterde, maar er was geen ge luid te hooren. De mist was nog dikker geworden, het was windstil, buiten was de nacht pikdonker. e Ik zou voor niets ter wereld willen, dat een ander er achter kwam, fluisterde Marv Judson opgewonden. Ts het dan zoo belangrijk?, vroeg Nancy, een leetje ongeloovig. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1