SPAART KOSTEN EN MOEITE openbare terechtzitting tegemoet kan worden gezien. Ongewenschte expansie. De «Sint Jansklokken» schrijven betreffende de actie, die door het dagblad «De Nieuwe Dag» gevoerd wordt óók in Brabant dat bij eventueel slagen van de aclie, dooi de N.V. De Spaarnestad te Haarlem met genoemd blad gevoerd, bereikt zou worden le. verzwakking der katholieke lokale pers 2e. ernstige bedreiging van de bestaansmogelijkheid van het katho lieke groolulad 3e. minder goede verzorging van het hoofddoel, dat bij »L)e Nieuwe Dag» voorzit en moet voorzitten een goed lokaal Amsterdamsch orgaan te stellen tegenover het «Volk» en «De Courant, het Nieuws van den Da^«. Het weekblad zegt verder o.m. «Het is daarenboven buitenge woon twijfelachtig, of deze groote nadeelen zouden opwegen tegen het zeer problematische voordeel dat «De Nieuwe Dug» ook in de pio- vincie »De Courant» zou kunnen beconcurreeren. Hel lijkt ons niet voor tegenspraak vatbaar, dat deze actie, door »L)e Spaarnestad» met »De Nieuwe Dag» ingezet, buitengewoon geschikt is 0111 inplaals van hel collegialileitsgevoel eeu vinnigen concurrentiezucht te doen ontstaan. E11 daarvan is ook al niets goeds te verwachten, onder geen enkel opzicht en bijzonder ook niet voor een rustige redaclioneeie leiding. Het zou ons dan ook niets verwonderen en het is hel blad ook reeds hier en daar gebleken dat «De Spaarnestad» bij de directies van onze zuidelijke bladen een zeer onaangenamen indruk heeft gemaakt. Deze expansie, die aan andere be langen, welke dan ook, dienstbaar is, dan aan het katholieke gemeen schapsbelang, bevalt ons volstrekt niet. Wij voelen deze affaire aan met een zeer onbehaaglijk gevoel. Wat moet hier gebeuren, 0111 het reëele katholieke gemeenschapsbe lang want daarop alleen komt het aan te beschermen op trouwe leden te blijven, die zoo wel tegen de linksche als rechtsche revolutie zullen waken. De plaatselijke leider deelde nog mede wie de prijzen hebben behaald bij den schietwedstrijd, welke zullen worden uitgereikt bij de eerste alge- meene vergadering. De Voorzitter dankte allen voor hun aandachtig gehoor en sloot de vergadering met den gebruikelijken groet. A.s. Zondag is er algemeene vergadering in de zaal der Congre gatie voor de leden van het Begra fenisfonds. BUITENLAND. Litwinof verbekt naar Italië. Liiwioof is met de .Conté di Savoia* naar Europa vertrokken. Al. vorens naar Kusiaud terug te keeren zal hij, een bezoek brengen aan iiahë en met Mussolini conierceren. Roosevelt en Luwinot hebben in hun atscheidsboodschappen verklaard, dat het behoud van den vrede de hoeksteen moet zijn in de betrekkin gen der beide landen. Reeds Fransch-Duitsche onderhande lingen Naar van zeer betrouwbare zijde wordt vernomen zijn de Fransch Duitsche onderhandelingen langs di plomaueken weg in zake ontwapening reeds begonnen. De kerkvervolging in Mexico. Naar de «Kaïhoheke Wereldpost" meldt is de kerkvervolging in Mexico opnieuw ontbrand. Mgr. Martinez is over de grens gezet. Het plan zou bestaan alle bisschoppen te verbannen. De Russisch—Amerikaansche onderhandelingen en Japan. Hirota, de Japansche minister van buitenl. zaken heeft een langdurig onderhoud gehad met den Ameri kaanschen ambassadeur, die ver klaarde, dat alle geruchten, volgens welke tusschen Rusland en de Ver- eenigde Staten overeenkomsten ten nadeele van Japan zouden zijn ge sloten, onjuist zijn. De Amerikaansche buitenlandsche politiek met betrekking tot het verre Oosten is niet veranderd. Amerika zal ook in de toekomst zijn neutra liteit streng bewaren. Besprekingen tusschen Mussolini en Litwinof. Verwacht wordt, dat de bespre kingen tusschen 'Mussolini en Litwi nof zich op éép punt zullen con- centreeren, n.L de kwestie der wereidontvvapening, gezien het feit, dat de andere kwesties, welke de beide landen betreffen, geregeld zijn door het sluiten van de handels overeenkomst van 1928 en 1932 en het vriendschaps-, nonagressie- en neutraliteitsverdrag van Septemberjl. en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven. Wij doen de rest en het kost U geen cent' meer. DRUNEN. J.l. Zondag hield de Bijz. Vrijw. Landstorm na de Hoog mis een algemeene vergadering in de zaal der Meisjes-Congregatie. De heer Rabou uit den Bosch hield een propagandarede, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid van het bestaan van den Vrijw. Land storm. De B. V. L. wil vrede en eendracht bewaren, daarom wekte spreker allen A.s. Zondag zal een collecte worden gehouden voor het Crisis- Comité. Zondag werd in de zaal bij den heer Th. Élshout de eerste groote Winter-uitvoering gegeven door de Harmonie »De Volharding» met medewerking van het humoristische duo Henny en Willy van Noort uit Amsterdam. Nadat het concert met een num mer was geopend, hield de heer Sikkers een korte toespraak waarin hij zijn voldoening te kennen gal over de groote opkomst. Onder de leiding van den heer v. Huiten werden de nummers op keurige wijze uitgevoerd. Ook het optreden van het duo was een volledig succes. Vooral met het blijspel »Piet Potje» werd onbedaar lijk gelachen. Tot slot sprak de heer Sikkers een woord van dank tot den Directeur en de leden. Het publiek werd dank gebracht voor zijn moreelen en finan- cieelen steun. Een extra woord van lof aan den heer J. Princen uit Waalwijk, die met zijn accompagnement niet weinig tot het welslagen van dit concert heeft bijgedragen. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den h- er Th Leijlens is opgedragen aan Schapen donk Jehoel. CAPELLE. Tengevolge van het schrikken van zijn paard geraakte de kruidenier F. W. j.l. Vrijdag met kar en paard in de Nieuwstraat in de sloot. Na veel moeite werd een en ander weer op den kant ge bracht, waarbij bleek, dat 't onge val, behoudens eenige materieele schade, betrekkelijk goed was afge- loopen. De Crisis Rundvee-Centrale verwerkt haar afrekeningen, be treffende door daar aangekocht vee. middels de plaatselijke Boerenleen banken, hetgeen voor belanghebben den te dezer plaatse een groot gemak is, daar zij thans de hun toekomende gelden bij den kassier der Boerenleenbank alhier kunnen ontvangen. Bij de j.l. Zaterdagmiddag gehouden verkiezing van twee notabelen der Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk werd de heer C. Oerlemans herkozen, terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. G. Paans en A. van Dommelen. De Ned. Herv. Jongelings— vereeniging op G. G. aan den Loonschendijk houdt a.s. Donder dagavond 7 uur in de Ned. Herv. Kerk aldaar haar jaarvergadering. Na afhandeling der jaarverslagen van secretaris en penningmeester, zullen door de leden onderwerpen, afgewisseld met voordrachten, wor den ingeleid. Tot ouderling en diaken der Ger. Kerk aan 't Bruggetje werden respectievelijk gekozen de heeren R. van Drongelen en J. A. Maris. Het 2e elftal der voetbalvereen. »Capelle« speelde j.l. Zondag cp eigen terrein voor de le Masse BVB tegen DEVO uit 's Bosch en verloor met 4—1. \y Het aantal tewerkgestelden bij de gemeentelijke werkverschaffing bedroeg in de afgeloopen werk week 82. Bij het dezer dagen gehoudetf examen slaayde de heer Joh. v. d. Hoek te Vrijhoeve-Capelle voor Godsdienstonderwijzer. j Blijkens de laatste verantwoor ding werd door de plaatselijke afd. van de Macht van het Kleine voor de stichtingen voor on- en minver mogende lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede aan giften ontvangen een bedrag van f (36.66 VRIJH.—CAPELLE. Op Vrijdag 24 Nov. had in 't café van den heer J. Treffers de trekking plaats van de verloting die door de voet- balvereeniging »Sparta» uit boven genoemde gemeente was uitgeschre ven. De uitslag was als votgt De eerste prijs een heerenrijwiel viel ten deel aan den heer W. Chabot alhier. De prijzen kunnen afgehaald worden bij den heer G. v. d. Schans Azn., te Viijh.—Cupelle. De Jeugd-club van den Chr. FaOrieks- en Transportarbeidersbond kwam Vrijdagavond in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Brug getje in vergadering bijeen, onder leiding van den plaalselijkeii jeugd leider. Op Vrijdag ló Dec. wordt wederom een vergadering gehouden, alsdan zal een Hoofdbestuurder als spieker optreden. De Herv. Jong. Vereeniging «Gideon» aan den LoonschendijK komt a.s. Donderdagavond in het kerkgebouw in jaarvergadering bij een. Secretaris en penningmeester brengen verslag uit, benevens eenige onderwerpen en voordrachten ter inleiding. WASPIK. Donderdagavond werd ten gemeentehuize de derde Waspik scue Winkelweek, waarvoor dit jaar buitengewoon veel belangstelling bestaat, geopend. De Burgemeester, de Edelachtb. heer P. Dekkers, acht het zich lot een bijzonder genoegen deze derde winkelweek te openen. Spreker prees den ijver der deel nemende winkeliers 0111 in deze benarde tijden een winkelweek te organiseeren. Met den weiisch, dat deze derde winkelweek, evenals de beide vorige, in alle opzichten moge slagen, verklaarde spreker deze derde Waspiksche Winkelweek voor ge opend. De voorzitter der R.K. Winkeliers- vereeniging, de heer W. A. de Glas, sprak een woord van dank tot den E delachtbaren heer Burgemeester voor zijne welwillendheid om de winkelweek te openen. De Weleerw. heer kapelaan Hens, sprak namens den geestelijken adviseur der R.K. Winkel ersver- eeniging, den Zeereerw. heer pastoor Huijbers, die tot zijn spijt verhinderd Was de opening dezer winkelweek bij te wonen. Spreker wenschte ook den deelnemenden winkeliers veel succes toe en raadde de gemeente- naren aan hunne inkoopen zooveel mogelijk te doen bij de georgani seerde winkeliers. De Harmonie «Volksvlijt en Voiksverniaak« maakte vervolgens een muzikale wandeling door de gemeente, waar aai} behalve de aan de winkelweek deelnemende winke liers, velen deelnamen. Bij een rondgang door de gemeente bleek, dat alle deelnemers hun best hadden gedaan en hunne etalages met ver lichting keurig haduen verzorgd. In den loop der week staan nog verschillende atlractie's op het pro gram. De groote verloting zal worden gehouden in de a.s. week. Door Zijne Hoogwaardige Excellentie, den Bisschop van 's Her togenbosch is benoemd lot kapelaan te Zevenbergen de eleerw. heer H. Hens, kapelaan dezer parochie. Gedurende ruim twee jaren heelt kapelaan Hens alhier zijue geeste lijke bediening uitgeoefend en heelt hij zich in de parochie alom bemind welen te maken. Als geestelijk adviseur van de R.K. Werklieden- vereeniging, het Wit-Gele Kru»s, den Bond van Groote Gezinnen, Direc teur van de H. Familie, propagandist van het R.K. Leekenapostoiaat enz. heeft kapelaan Hens nuttige werk zaamheden in de gemeente verricht en wist hij deze vereenigingen tot hoogen bloei te brengen. Wij wen- scluii, dat het hem 111 zijne nieuwe parochie goed moge gaan. De heer A. M. van der Rijken opende dezer dagen een nieuwe zaak in manufacturen, dames-en heeren- inodeartikelen enz. enz. Het ruime heerenhuis van dhr. Tweehuijzen, is onder bekwame leiding v. architect en aannemers in 'n keurig ingericht winkelhuis veranderd. Den onder nemer wenschen wij, in zijne nieuwe zaak, waarvan de opening tegelijk met die der derde Waspiksche Winkelweek plaats had, veel succes toe. Voor een talrijk publiek gaf Zondagavond de Tooneelvereeniging H. O. R. A. uit Roosendaal in de concertzaal van den heer H. van Iersel een uitvoering, waarbij werd opgevoerd het tooneelspel in vier bedrijven »'t Verleden spreekt«. Met het opvoeren van dit nummer heeft H. O. R. A. een groot succes geoogst. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag middag had alhier de opening plaats van de St. Nicolaasweek, welke is georganiseerd door de R.K. Midden- stanusvereen. afd. Geertruidenberg. Um 3 uur trok een llinke stoet, waaraan ongeveer 2U0 kinderen, getooid met vlaggetjes waarop den slagzin stond vermeld«Koopt in Middenstandszaken» deelnamen en voorafgegaan door de harmonie Apollo benevens verschillende leden der Middenstandsvereen. alsmede het geheele Comité van Actie door de gemeente om zoodoende de be weging der Middenstandsvereen. tot uiting te brengen. In het R.K. Parochiehuis had de officieele opening plaats waarbij naast den burgemeester, die de toe zegging had gedaan de winkelweek te openen, verschillende vooraan staande personen uit de gemeente, wo. de raadsleden, tegenwoordig waren. De heer A. Bellaard, voorzitter van het comité van actie, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en verzocht daarna den burgemeester den heer J. Bianchi de winkelwee te openen. In zijn rede gaf de burgemeester te kennen steeds met belangstelling de plaatselijke Middenstandsorgani salie te volgen. Het is bekend dat de Middenstand door de slechte tijdsomstandigheden een moeilijke tijd doormaakt, welke nog wordt verzwaard door de oprichting van coöperaties en warenhuizen. Het is het goed recht van den Middenstanc om voor zijn bestaansrecht actie te voeren tegen warenhuizen etc.^doch wanneer ik U Middenstanders een goeden raad mag geven, neem dan dit goede van de warenhuizen over n 1. houdt rekening met de wenschen en behoeften van 't koopend publiek en neemt een voorbeeld aan de bereidwilligheid en wellevendheic waarmede men de koopers aldaar tegemoet treedt. Het verheugde spr dat de plaatselijke Middenstanders thans gezamelijk een Sl. Nicolaas- actie hebben voorbereid en hij sprak den wensch uit dat al hun werken en moeite met succes bekroonc zouden worden. Wanneer de Mid denstand zorgt voor deugdelijke waar tegen concurreerende prijzen dan mag de Middenstand ook reke nen op de algeheele medewerking van de inwoners van Geertruiden berg. Spr. spoorde allen aan deze St. Nicolaasactie daadwerkelijk te steunen en verklaarde deze St. Nicolaasweek voor geopend. Hierna sprak de heer Voermans, voorzitter van de R.K. Werklieden- vereeniging, eenige waardeerende woorden tot het bestuur der R.K. Middenstandsvereen., waarna in optocht werd getrokken naar hotel Stal, alwaar de heer Jansen in goed gekozen woorden allen welkom heette, de winkeliers aanmoedigende samen voor de gemeenschappelijke lelangen te blijven strijden, waarna lij het woord gaf aan den heer W. Sassen, aan wiens rede wij 't vol gende ontleenen Spr. constateerde lot zijn groot genoegen dat er nog voldoende ondernemingsgeest is bij de leden om met vereende krachten, met schoone en vreedzame middelen te streven naar verbetering en verhef ing hunner zaken. Daarnaast schenkt iet ook voldoening dat ook builen den kring van den Middenstand meer waardeering voor deze stand groeien de is. De goede zijde van dezen slechten tijd is ongetwijfeld dat er toch een verandering in 's menschen jeest is gekomen en dat ten aanzien van het persoonlijk— en groeps egoïsme in den allerlaatsten tijd vooral hoopvoller geluiden zijn te lemerken. Het feit dat een stevige Middenstand bij de economische aardbevingen, ik zou willen zeggen schokbrekend optreedt, wordt meer en meer beseft en aangevoeld. Het is de taak van den Middenstand om zijn tijd te begrijpen door zich per soonlijk te pei fectionneeren en zijn oedrijven zoodanig te outilleeien dat er meer groeiende belang- telling voor den Middenstand blijft. Wanneer wij rekening willen houden met mild te zijn jegens elkander ook in beoordeeling van zaken en van waren, dan ben ik ervan overtuigd dan zal de gemeenschapszin zege vieren over de zelfzucht. Want in deze twee werelden kan men zeggen igt het zielenconflict der geschiede nis waaronder thans de menschheid zucht. Er wordt gevraagd hoe zullen we de crisis verbeteren en oplossen? Jet antwoord zou kunnen zijn de zelfzucht van volkeren en standen op den achtergrond te brengen. Want ten aanzien van onze evennaasten mankeert nij ons allen nog al eens svat. Denken wij vooral in dezen tijd aan den werkloozen vader, hoe hij zijn vrouw en kinderen moet onder- ïouden. En evenzeer aan den tob- jenden boer die niets voor zijn producten krijgt en ook geen koop kracht heeft. Daarom zou ik ook aan de plaatsgenooten willen ver zoeken dat zij willen bedenken dat iet een gemeentebelang is om een welvarende middenstand te hebben en te behouden. Wij dienen ook verder, aldus spr., als gemeenschapsmenschen de hooge organisatiemuren, die zoo hoog zijn pgebouwd dat men elkanders be- angen niet meer ziet, af te breken in het belang der gemeenschap. Alle standen moeten naast elkander staan. 3e gemeenschapszin dient weer als eugd hersteld te worden. Immers iet maatschappelijk vraagstuk in zijn geheel zoowel als het Midden- tandsvraagstuk in het bijzonder, can slechts tot een richtige oplossing worden gebracht door wederinvoe ring en praclische doorwerking der christelijke beginselen in het leven der maatschappij. Rieten dak door ratten vernield I)e middenstandsvrouw dient zich ook beter aan te passen en zich meer op de hoogte te stellen ten aanzien van het noodzakelijke, dat is het saamhoorigheidsgevoel bij den Middenstand zeil. De middenstanctsjeugd dient eerst en vooral meer de gemeenschapszin te beoefenen en de zedelijke verhef fing en menschelijke broederschap van ons volk mede in betere banen te leiden dan in de periode die achter ons ligt. Tenslotte deed spr. nog een beroep op de vrouw, de koopende vrouw, die in feite is de kas voerster der natie. Zij heeft het in haar handen, wat spr. zou willen noemen het lot van den middenstand. Indien de vrouw zich zou willen toeleggen om zooveel als mogelijk is in eigen gemeente te koopen, dan zou dat ai een groote hulp en steun voor den Middenstand zijn. Dan is spr. ervan overtuigd, indien ook de winkelier zorgt voor goede sorteering en lage prijzen, dat deze winkelactie zeer zeker geslaagd kan genoemd worden. Spr. deed nog maals een beroep op aller mede werking en wenschte uit naam van het Middenstandsbestuur het Winke lierscomité een goed succes toe. Aan de aannemers Mertens en Welerings te Raamsdonksveer is opgedragen het aanleggen van een kerkhol met daarbij behoorende werken voor rekening van het R.K. Kerkbestuur alhier. De biljartclub Geertruidenberg behaalde op het biljartconcours te Oosterhout met haar eerste vijftal een le prijs, terwijl het tweede vijftal een 3e prijs behaalde. De heer C. Stal behaalde een le prijs voor het hoogst aantal punten, de heer J. Otto een le prijs perso neel, terwijl de heer M. van Rooij een le prijs wist te behalen voorde hoogste serie. Een zoontje van v. Vught uit Raamsdonksveer kwam j.l. Zondag in deze gemeente zoodanig met zijn iets le vallen dat hij een hersen schudding opliep. Dr. Jaspers ver eende de eerste geneeskundige hulp. Zaterdag en Zondag des avonds ten 8 uur had in het R.K. Parochie- luis een uilvoering plaats welke werd gegeven door de R.K. tooneel vereeniging »St. Joseph», onder- afdeelingder R.K. Werklieden vereen. Opgevoerd werd het tooneelspel in drie bedrijven «Hellas», terwijl het blijspel »Het elfde gebod» het geheel lesloot. Beide avonden was de op komst van het publiek goed te noe men en werd er goed werk geleverd. ij hopen deze vereeniging weer spoedig op de planken te zien. Predikbeurten op Zondag 3 3ec. a.s.Evangelisatie lmmanuel des nam. half zes Ds. van Dijk uit Jreda; Ned. Herv. Kerk des v.m. 1U uur Ds. Zuurdeeg. Vrijdagavond had in het café Modern in de Brandestraat alhier een vergadering plaats van 't comité voor de St. Nicolaasactie, georgani seerd door de R.K. Middenstands vereen. alhier, waarbij alle bakkers en slagers, leden van bovengenoem- den bond, waren uitgenoodigd. Het doel van deze vergaüeriug was om de slagers en bakkers, die unaniem jesloten hadden niet aan de St. Nicolaasactie deel te namen, alsnog tot deelname over te halen. Na angdurige discussie werd door de slagers besloten aan de actie deel te nemen voor wat betreft de gesneden vleeschwaren. Daar de afgevaardigde van de bakkersvereeniging geen vrij mandaat had, werd besloten de jakkers persoonlijk te bezoeken. Naar wij thans vernemen hebben zich ook de bakkers bereid verklaard aan de St. Nicolaasactie deel te nemen voor zoover betreft het deingoed, omdat 't brood ingevolge de saneering hier buiten moet vallen. Door de gemeentepolitie werd tegen den landbouwer B. M. uit Made procesverbaal opgemaakt we gens het vervoeren van aardappelen zonder voorzien te zijn van de ver- eischte vergunning ingevolge de andbouwcrisiswet. Voor den land- louwer beteektnt dit een aardig schadepostje, omdat naast het jrocesverbaal ook zijn vijf mud aardappelen in beslag genomen werden. ST. JOACHIMSMOER. Woensdag 22 November vierde het Parochiaal Zangkoor alhier 't feest harer patro- nesse, 't welk 's morgens aanving met een gezongen H. Mis en des avonds in een genoegelijk en aan- le prijs 197 12e prijs 410 2e 164 13e 362 3e 227 14e 489 4e 269 15e 175 5e 1068 16e 576 6e 337 17e 105 7e ff 293 18e 74 8e ff 82 19e 290 9e 956 20e 1140 10e 1496 21e 1014 11e 298 Het rieten dak van een boerderij in de buurl van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groo'.e gaten, die door ratten werden ver oorzaakt. Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent, met het gevolg dat hij 's morgens tal van doode ratten vond en nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rodent heeft hem voor honder den guldens reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schade lijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan de rattenplaag door aanwen ding van Rodent. Het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos 50 et of een dubbele doos 90 cL en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O. a. bij alle drogisten. Imp.: Fa. B Meindersma - Den Haag A 47

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 2