w. i-firsaa IMF* Oe Foto-prijsvraag-oplos singen worden ingewacht tot uiterlijk DONDERDAGAVOND. echter in slecht gezelschap is geraakt en daardoor aan den drank verslaafd is. Zijn vrouw heeft hij daarmede al een vroegen dood bezorgd en zijn bedrijf is erdoor ondermijnd, zoodat het tenslotte op een faillissement uitloopt. Hij verliest zijn godsdienst, wordt communist en gaat schelden op den stand waaruit hij zelf is voortgekomen. Tenslotte is het een droeve gebeurtenis het sterven van zijn jongste zoontje, dat hem in zijn ziel grijpt en hem zijn eigen schuld en zijn eigen misstappen doet inzien. Oe vertolking van dit dramatische gegeven stond op een hoog plan, waardoor het stuk boven het flauw- sentimenteele verheven bleef. Vooral de gebroeders Brokken hebben ons dezen avond weer van hoogstaande amateurskunst doen genieten. De lene als de ontaarde vader met zijn woeste, opstandige natuur, de andere als diens broer en man met een edel karakter. Beide zoo tegenstrijdige karakters wisten zij op de juiste wijze te typeeren. Dan noemen wij den jongenheer Brouwers, die in zijn moeilijke rol getoond heeft een goede tooneelaanleg te bezitten. P. Dekkers als de huisknecht en Chr. Duivekam als de oudste zoon gaven al evenzeer uitstekend spel te zien. Van de vertolkers der kleinere rollen moeten we op de eerste plaats de veteraan W. Hooft noemen, die zich ondanks zijn jaren nog steeds heel goed op het tooneel blijft thuisvoelen De dronkaard v. Dorst werd door Klijn op zeer goede wijze getypeerd, evenals de geldwolf van Borg door van Delft. Tooneelaankleeding en grimee ring waren uitstekend verzorgd en droegen ertoe bij deze opvoering te maken tot eene die den goeden naam van »O.O.G.» en van haar regisseur, den heer H. van Engelen, bevestigt. In de pauzes gaf de heer Frans van Straaten eenige soli op zijn accordeon. manier over, nadat de leidster een kort woord gesproken had waarin Pluimvee-tentoonstelling. - t .De pluimveehouders—vereeniging zij de hoop uitte dat van de patro-1 «Waalwijk en Omstreken» zal op b naatsmeisjes velen zich later bij de en 7 Januari a.s. een tentoonstelling rL.J.V. zullen aansluiten. I hnnHpn in Koor oinUinhnni aaCa Het was goed half tien toen deze mooie avond beëndigd werd. Vandaag houdt 't Patronaat zijn jaarlijkschen feestdag. Vanmorgen is in de parochiekerk een H. Mis opgedragen en vanavond is er een feestelijke bijeenkomst van bestuur en leden. Concert. De liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst« gaf Zondagavond haar eerste Winterconcert in de zaal van den heer P. van Cromvoirt. Het programma bevatte ditmaal uitsluitend zangnummers met eigen materiaal uit te voeren en was terwille van de dansliefhebbers, om vroeger dan gewoonlijk met het bal te kunnen aanvangen. Toch was er variatie genoeg in het gebodene. Een viertal goed ge kozen koren werd afgewisseld met 3 enkele kwartet-nummers en soli. De nieuwe directeur der liedertafel de heer Ligtvoet trad dezen avond voor het eerst met zijn zangers voor het publiek op en maakte een zeer verdienstelijk debuut. De ver schillende koren kregen een goede vertolking, zoodat we goede ver wachtingen van de nieuwe leiding mogen koesleren. De mooie kwartetten die gezongen werden bewezen dat er zeer goed materiaal in de liedertafel aanwezig is, terwijl de solisten, de heeren H. °orzaakte. Om Verhoeven en M. Pullens (tenoren) en A. Boom en A. de Brouwer (bariton-zangers) met hun nummers een welverdiend succes oogstten. Het accompagnement was bij den heer Joh. Vissers in goede handen. houden in haar clublokaal in café v. d. Pluijm. Biljartclub (Royal*. In hotel «Royal» van den heer J. v. d. Lee alhier is een biljartclub opgericht onder den naam «Royal». Het bestuur bestaat uit de heeren Maaijwee, v. d. Lee en Werther. Nog dezen winter zal getracht wor den enkele vriendschappelijke wed strijden te spelen. Praclijk— Examens. De praclijkexamens in Boek houden en Handelscorrespondentie af te nemen vanwege de R K. Ver- eeniging van Leeraren tot bevorde ring van het Handelsonderwijs met zetel te 's Bosch, zullen plaats heb- ben o.m. te Tilburg en 's Bosch. Woensdag 28 Dec. v.m. Duitsch, Spaansch, n.m. Engelsch en Espe ranto; Donderdag 28 Dec. v.m. Fransch, Nederlandsch en Wdfens- dag 27 Dec. en Donderdag 28 Dec. v.m. en n.m. Boekhouden, Handels- rekenen, Statistiek, Recht- en Han delskennis. De aanmelding moet voor 1 Dec. aan de bekende adressen geschieden. Over tapijten. Likeurvlekken verwijdert men met behulp van zacht warm Wöter. Oudere vlekken bevochtigt men lijke taak van ons Verbond geweest, om die kennis, die ons volk hier ontbreekt, I bij te brengen. Dat is een zeer moei- ZILVEREN JUBILEUM AFD. „PATRIMONIUM", SPRANG, 't Was gisteren. Dinsdag 28 Novem afdeeling van het Ned. Werkl. Ver bond „Patrimonium" werd opgericht. Reeds lang werden door de Afdeeling voorbereidingen getroffen om dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en werd besloten een samenkomst te houden, waarin de herdenking van dit feit op waardige wijze zou kunnen worden gevierd. Deze feestelijke samenkomst werd dan gisteravond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier gehouden en wij mogen deze feestvergadering wel schitterend geslaagd noemen. De ver gadering had een zeer aangenaam ver loop, waarvoor in 't bijzonder de hee ren der feestcommissie een woord; van dank niet mag worden onthouden. Van het gebouw wapperde de ver- eenigingsvlag; de zaal was door de ijverige zorgen der feestcommissie in een echte feestzaal herschapen. Even voor den aanvang werd het bestuur met de feestcommissie op de gevoelige plaat gebracht. Toen de klok even half acht wees, was de zaal geheel gevuld met leden van Patrimonium, hunne vrouwen en verloofden, en genoodigden. Als vertegenwoordiger voor het VeTbondsbestuur was aanwezig de heer Hagoort van Utrecht: voor de Gewes telijke Organisatie Zuid-Holland was tegenwoordig de heer W. A. J. Dal maijer van Rotterdam. De Kerkeraad om bespot. Maar het loon op dien ar- beid is dan ook het behoud van ons volk. Er dreigen in den tegenwoordigen tijd veel gevaren. Voor heel ons volk, maar voor den arbeidenden stand in het bijzonder. Laat ik enkele gevaren mogen opnoemen. Daar is het gevaar, om onder socia len druk, door dorre ongeloofspredi- king te vervallen in troosteloos pessi misme en steenkoude ongevoeligheid. Daar is het gevaar dat elk voorstel tot stoffelijke verbetering toejuiching ondervindt en niet meer wordt ge vraagd naar, noch gerekend mèt, de ordinantiën des Heeren voor het leven der maatschappij. En anderzijds is er ook het gevaar dat we ons van alle sociale actie verre houden, omdat we meenen dat onze ziel daardoor schade lijdt. Gode zij dank zijn er onder ons volk velen geweest, die trots alle ver leiding, het geloof behielden, omdat ze in hun harten de werking van den Heiligen Geest ondervonden. Maar hoevelen zijn er weggezworven door de kwade invloeden op fabrieken en werkplaatsen, alleen omdat ze niet hadden de wapenen die voor den strijd noodig waren?! Kennis verbreiden naar de ordenin gen Gods op het sociale levensterrein, stond en staat nog nummer één op Patrimonium's Program. materiaal in de liedertafel aanwezig I met de likeur die de vlekken ver-1 der Ned. Herv. Kerk was vertegen-1 aanwallen^n^ den vijand op eigen terrein kan i leveren als het moet en waarheid van )m de hard geworden I woordigd door de heeren C. B. Tim-1 c" Mi massa weer zacht te maken, daarna mermans en W. J. Nieuwenhnijzen en l(WMJ !!?f wasent men met lauw water na. I verder waren afgevaardigden van ver- K.E.M.l. I schillende plaatselijke vereenigingen Bekendmaking. De Burgemeester van Dongen De zangers hebben zich dezen gfeft belanghebbenden in overweging Patronaat St. Cecilia. Het R.K. Meisjespatronaat »St. Cecilia« heeft Zondagavond in de zaal der Bijz. Meisjesschool te v.m. Besoijen de jaarlijksche uitvoering gegeven, die evenals vorige jaren weer ten volle geslaagd is. Onder de talrijke aanwezigen, de zaal was zoo goid gevuld dat men plaats te kort kwam, waren vele heeren geestelijken, bestuursleden van den RK. Vrouwenbond en ook de Waal wij ksche afdeeling van den K.J.V. De ZeerEerw. heer pastoor Buijs opende de avond met den Chr. groet en sprak daarna een welkomstwoord tot de aanwezigen. Hij gaf in het kort den inhoud van het te spelen tooneelstuk weer en avond van hun heste zijde doen kennen. Op het bal dat te circa 10 uur aanving ging het zeer gezellig toe. Biljartconcours. Ter viering van haar 7'-jarig bestaan organiseert de Eerste Baard- wij ksche Biljartclub (E.B.B.) ge vestigd in het café »'t Vosje« van den heer W. Pullens een biljart- concours. Hieraan nemen de volgende biljartclubs deel»0ns Genoegen« (café Kemperman) Waalwijk, WBC (caté A. van Berkel) Waalwijk, »Amusement(f (café Smolders) Waal wijk en »Volhouden« uit Sprang. Alle clubs komen uit met een eerste 5-tal en een tweede 4-tal. Het eerst komt »Volhouden« uit Sprang op bezoek n.l. a.s. Zaterdag-1 ontbreken. De beste aanbeveling alvorens in relatie te treden met Petrus Hermanus Velsen, geboren te Dongen 5 Febr. 1875, wonende te Amsterdam, Karei du Jardinstraal (34 beletage (Z.), die onder den naam Centraal Bemiddelingsbureau voor Hypotheken en Assurantiën hypo1 theekgelden aanbiedt, bij hem in lichtingen in te winnen. Postzegels Voor het Kind.» Van 11 December tot en met 10 Januari a.s. worden uitgegeven de Weldadigheidspostzegels en Prent briefkaarten »Voor het Kind». Hoewel steeds meer de bestemming van deze uitgifte bekend wordt, dank zij de wijdvertakte organisatie van propaganda en verkoop in tallooze plaatsen van ons land, mag een enkel woord van aanbeveling niet avond. Om de 14 dagen volgen dan de overige deelnemers dus op Zaterdagen 9 en 23 December en (3 Januari a.s. Er zijn 2 bekers, 2 kransen, 2 takken en 2 medailles beschikbaar gesteld, terwijl voor de leden van E.B.B. zelf, die het hoogste ge- ligt in de woorden op iedere post zegel en op iedere briefkaart »Voor het Kind.» Het totaal aantal kinderen dat door de vereenigingen tezamen wordt verzorgd is over de 5U.00U Het is dus een groot nationaal helang dat voorziening behoeft. In aanwezig. Opening. Te ca. kwart voor acht opent de voorzitter der feestcommissie, de heer J. C. de Roon, de bijeenkomst en ver zoekt te zingen Ps. 103 1, waa'rna hij in een kort openingswoord de aanwe zigen namens de feest-eommissie een hnrteliik welkom toeroept, daarbij al ler medewerking inroepende voor het welslagen der feestvergadering. Vervolgens geeft hij de leiding over aan den voorzitter van Patrimonium, die na het zingen van Ps. 08 10 leest Psalm 20 (onberijmd) en voor gaat in Gebed. Hierna spreekt de voorzitter zijn openingsrede uit. Openingsrede van den voor zitter van „Patrimonium", dhr. J. J. Dalmaijer. Geachte Vergadering, Nu wij in dit avonduur bij elkander gekomen zijn om te gedenken hoe de Heere onze God onze afdeeling vijf-en- twintig jaar heeft willen sparen, is het mij een aangename plicht U allen een hartelijk welkom toe te roepen. In het bijzonder doe ik dat aan het adres van de afgevaardigden van ons Verbond en de Gewestelijke Organisatie Zuid-Hol land, waarbij onze afdeeling is aange- dwaling terdege weet te onderschei den: en daarnaast het bewerken der volksovertuiging in dien zin, dat het volk oog krijgt voor den eisch des Heeren en weer band voelt aan de tra dities van ons volk uit zijn beste dagen, dèt is de taak van» Patrimonium. Vijf-en-twintig jaar lang hebben wij hier aan die taak mogen arbeiden. In zwakheid, zeker, maar daartoe door de kracht en de genade Gods in staat gesteld. Die daden des Heeren willen we vanavond samen gedenken. Onze se cretaris zal U daarvan in zijn verslag meer verhalen, zoodat ik met dit korte openings- en welkomstwoord kan vol staan. Ingekomen stukken. De Secretaris doet voorlezing van enkele ingekomen felicitaties enz. Tngekomen was een telegram van den oud-eere-voorzitter der afdeeling. Ds. P. van Toorn van Rotterdam, dat luid als volgt: Den heer J. J. Dalmaijer, Sprang. In den voorzitter wensch ik de eeheele afdeeling Patrimonium van harte geluk met haar zilveren jubilé. God geve U een gezellige verga dering, zegene U en doe U imoedig voorwaarts gaan. Ds. VAN TOORN. Onder applaus werd besloten het volgende antwoord langs teletrrafischen wenschte de aanwezigen 'n prettig^n middelde halen ook enkele° draag één maand brengt het Nederlandsche sloten; aan de afgevaardigden der Ned. I ^*eg aan Ds. van Toorn te zenden: avond. Het programma werd daarna ingezet met het prachtige Vaandel lied. De tooneelcluh trad vervolgens op met het 5-bedrijvige tooneelspel »St. Elisabeth van Hongarije«. De meisjes hebben van dit moeilijke stuk een zeer goede vertolking gegeven en daarmede de belang stellenden geboeid, hetgeen wel bleek medailles zijn uitgeloofd. Dat belooft dus een mooi concours te worden en vooral voor de Waal wij ksche deelnemers is een spannende strijd te verwachten om de supprematie in onze plaats. St. Nicolaasbezoek. Met leedwezen hadden vele inge zetenen van v.m. Baarwijk reeds vernomen dat het comité dat zich volk hiervoor zijn bijdrage bijeen en I Hervormde Kerk alhier; aan Ds. Ha- dat is een belangrijk bedrag. Ver leden jaar werd ondanks de crisis nog zelfs f135.000 verdeeld. Dit jaar staan echter ook al die vereenigingen er moeilijker voor,de inkomsten verminderen want de subsidies worden verlaagd en de con tributies en giften komen schaarsch binnen. Maar wat het nog veel moeilijker gen, die zoo welwillend is een opwek kend woord te spreken; in één woord, U allen, vrienden en vriendinnen van Patrimonium, hartelijk dank voor Uwe aanwezigheid. Het Bestuur der afdee ling stelt het op hoogen prijs U hier te. zien, om samen de daden des Hee ren te gedenken. Vijf-en-twintig jaren lang heeft God onze afdeeling willen sparen en kracht Ds. van Toorn. Avenu-Coneordia. Rotterdam. De afd. Sprang van „Patrimonium" in feestvergadering biieen dankt U voor ontvangen felicitatie en bidt U Gods zegen voor Uw persoon en ar beid toe. DALMAIJER, voorzitter. Ingekomen waren verder srhrifte- liike felicitaties van: het oud-lid Vos uit Amersfoort; C. de Rooij, oud-pen- uit de aandacht waarmede het stuk jaarlijks formeerde om de St. Nico-1 maakt is dat steeds meer kinderen I willen geven haren arbeid te verrich-1 ningmeester. Utrecht, met een aardige gevolgd werd. Opvallend was he* laas-collecte en den St. Nicolaas— aankloppen die verzorging noodig I ten. Dat werk, mijne vrienden, is een I verrassing in den vorm van een prach- dat de meisjes in de zware dialoog (in dichtvorm) zoo duidelijk en zoo vast waren. Dit was wel de voornaamste kwaliteit van het spel en Zr. Josepha, die voor de regie zorgde, heeft in dit opzicht hare jeugdige krachten al heel wat ge leerd. Het tooneel, de verlichting en de costumeering, dit alles was uitstekend verzorgd, zoodat men ver-chillende malen prachtige tafe- reelen wist te scheppen. Naar wij hoorden komt de eer van dit werk toe aan de dames Verwiel. Het zou ons te ver voeren hier nog de namen te noemen van de meisjes die de verschillende rollen vervulden hetzij genoeg dat optocht organiseeren geroepen dan hun hun St. Nicolaas verrassing moeten missen. Gelukkig echter heeft de actieve afdeeling Baardwijk van de Jonge Werkman thans de taak op zich genomen om het bezoek van St. Nicblaas te regelen en voor den stillen Arme een inzameling te houden. A.s. Zaterdag te 3 uur n.m. zal de Sint per boot aan de Kanaalbrug bij den Overlaat arriveeren om vervolgens te paard vergezeld van twee zwarte knechts een tocht door bandeloozer door de moedeloosheid in het gezin. Daarom is aller hulp dringend noodig. Het wordt zoo gemakkelijk en zoo aantrekkelijk gemaakt: postzegels heeft eenieder noodig. Op iedere postzegel komt een toeslag van l'/2 tot 3'/a cent. Een serie van 6 mooie prentbrief kaarten kost 35 cent. Moge een ieder van 11 December tot en met 10 Januari a.s. zoovee) op alle gebied is ons werk meer dan ooit noodig. God doet ons beleven een tijd van groote bewogenheid. Het maatschappelijk leven is ontwricht. Na den grooten en bangen wereldoorlog ligt de wereld als 't ware zieltogend neer en wij voelen allen den druk waaronder de volkeren gebukt gaan. In dezen zorgvollen tijd heeft Patri monium zoowel plaatselijk als lande lijk een zware, maar mooie taak te vervullen. Het is misschien goed om in dit v.m. Baardwijk te maken. De J.W.ers mogelijk gebruiken Weldadigheids- I openingswoord nog eens op die taak alle rollen goed en de voornaamste zullen ondertusschen langs de huizen postzegels en Prentbriefkaai ten Voor I te wijzen, zelts uitstekend gespeeld werden. Na afloop van het tooneelspel kregen we nog eenige mooie rei dansen te zien. Vooral het lintenspel en de schoenlappersdans mogen daarvan genoemd worden. Ook de gymnastische oefeningen die gede monstreerd werden, vielen bij het publiek zeer in den smaak. Pastoor Buijs heeft nog een slot woord gesproken en daarin vooral Zr. Josepha en de dames Verwiel collecteeren. Wij hopen gaarne dat deze collecte ten volle aan de verwachtingen zal beantwoorden en allen zoo ruim mogelijk voor dit mooie doel zullen bijdragen. Een schadepost. Gisteravond kwart over 7 reed een melkboer met een groote melkbus op zijn fiets door de Grootestraat. het Kind.» DRUNEN. De nieuw aange legde verwarmingsinstallatie in de R K. Kerk alhier, werkt uitstekend. Moge de weldoende atmosfeer die thans in de kerk aanwezig is, een aansporing zijn voor allen om vooral ook door de week zooveel mogelijk de H. Mis bij te wonen. Zondag 3 Dec. zal de bekende Jaren geleden heeft de bekende Dr. niet tegenwoordig kon zijn. De Kerkeraad der Geref. Kerk meen de het te moeten afmaken met een simpel briefje, waarin o.a. werd mee gedeeld dat hij zich niet officieel ter feestvergadering kon doen vertegen woordigen. Temeer betreuren wij zulks, waar de 'uhileerende afdeeling in het Geref, Kerkgebouw werd opgericht. Verslag Secretaris. Hierna bracht de secretaris, de heer W. M. Dalmaiier, een keurig verslag uit over het 25-jarig bestaan, waaraan wij heti volgende ontleenen In grove trekken schetste de secre- Schaepman eens gezegd„Ik wenschte I taris allereerst de wordingsgeschiede- Vlak bij de Markt kwam hij met dank gebracht voor het vele werk I een tweede wielrijder in botsing met I barytonnis! van de harmonie der dat zij zich voor deze uitvoeringhet jammerlijke gevolg dat de koste- Jongens—congregatie, de heer J. 'lijke inhoud zijner melkbus over de Merkx Jacz., deelnemen aan den straat vloeide. De wielrijders zelf Solistenwedstrijd te Woensel, in de kwamen er zonder kleerscheuren af. I eerste eere—-afdeeling. aan ons volk te kunnen geven een school van werklieden, met rotsvast geloof en kennis". Voor wat ons Pro- testantsch Christelijk volksdeel aan gaat is die wensch belichaamd in ons Verbond. Het jagen naar dit ideaal ligt geheel in de lijn van Patrimonium. In de Heilige Schrift lezen we een woord, dat in den loop der jaren vele malen in Patrimonium-brochures en nis van de afdeeling. waaruit bleek dat in weerwil van tegenwerking, de afdeeling het onder de trouwe zorgen van Ds. van Toorn, tot aardigen bloei wist te brengen. Ook memoreerde hij de oprichting van ziekenfonds, vak organisatie en verschillenden arbeid op christelijk-sociaal terrein. Spr. gewaagde, vooral bij het begin, van een zeer bloeiend vereenigin#sle- getroost hebben. De aanwezige K.J.V.'ers brachten hun dank op hun eigen origineele in Patrimonium-artikelen is aange-1 ven. j l haald, namelijk dit woord: „het volk I Ook door medewerking van de afd. vergaat, omdat het geen kennis heeft". I was de Chr. Volksbond tot stand ge- Dit woord geldt ook voor het sociale I komen, terwijl door de verzending van levensterrein. Het is altijd de heer-1 motie's en adhaësie-betuigingen, voor- ie inmtriil An A 1TT I HOP7HH Lr t P Om Hp lionl rfPnrAr^nn I WGntvli(Sr] Ar\r*r An lioonnn r* I KHI1 (int flVOnn I1. IIi pi I ..^1L ULjl I Rpri-Armrlo örl/ olhior onn r\o Uo. I T\c von Tr\nm

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 6