al bij de totstandkoming der sociale wetten, Patrimonium niet achter bleef. In zijn slot wekte de secr. op om manmoedig voort te arbeiden aan Patrimonium's doel. Nadat de voorzitter een woord van dank tot den secretaris heeft gericht voor diens uitgebreid overzicht over de 25 jaren van Patrimonium's be staan, neemt de 2e voorzitter het woord om de heeren J. J. Dalmaijer en W. M. Dalmaijer, die resp. als voor zitter en secretaris de afdeeling vanaf de oprichting hebben gediend, namens de afdeeling dank te zeggen. Hierbij werden aangeboden een boekwerk van Dr. B. Wielenga: „De Bijbel als Boek van Schoonheid" aan den voorzitter en „De A. R. Gemeentepolitiek", van Dr. Noteboom aan den secretaris. Voorzitter en Secretaris dankten in korte bewoordingen voor deze ver rassing. Het lid P. Faro droeg eenige verzen voor, die hij voor deze gelegenheid had gedicht, waarmede hij veel succes oogstte. De heer Feijten uit Utrecht heeft als declamator met zijn voordrachten van ernst en luim de feestvergadcrin? op bijzonder aangename wijze weten bezig te houden; hij verstaat werke lijk de kunst de nummers maar „uit zijn mouw te schudden". Dat de vergadering zijn medewer king op hoogen prijs sletde en zulks telkens door luid applaus bewees, valt dan ook te begrijpen. (Slot volgend nummer). RAAMSDONKSVEER. Bij het correspondentschap der arbeidsbe middeling in deze gemeente stonden in de afgeloopen week als werkloos ingeschreven 308 personen, gesplist als volgt185 grondwerkers, me taalbewerkers, 33 opperlieden, 18 transportarbeiders, 4 timmerlieden en 2 metselaars. De bietenaanvoer aan de haven alhier is dezer dagen geëindigd. In geheel zijn tijdens de campagne aan de losplaats der haven aangevoerd ton, bestemd voor de Coop. Suikerfabriek te Zevenbergen. Zondag bracht de Harmonie »St. Bavo» een serenade bij P. van Onzenoort, in de Luiten-ambacht- stiaat, die de vorige week zijn gou den jubileum heeft gevierd als lid van het R.K. Zangkoor, aan de Pa rochiekerk »St. Bavo» op het Dorp. Zondag en Maandag j.l. gaf de R.K. Tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid» een goed geslaagde uilvoe ring in het St. Henricusgebouw. Op gevoerd werden»de Rooie Prins» een sociaal tooneelspel in drie be drijven van J. Grosfeld en »hel Wonderkind», een klucht in een bedrijf van P. Gerda. Beide avonden was de zaal goed bezet. De spelers vervulden allen uitstekend hun rol, wat wel bleek uil het herhaaldelijk applaus dat hun ten deel viel. De uitvoeringen werden opgeluisterd door het bekende accordeon—trio van het Veer, die zeer in den smaak vielen van het publiek. Het trio dal ook in de omliggende gemeente goed bekend is, mag er wel zijn. Op Zondag 3 December a.s. zal St. Nicolaas ook het Dorp met een bezoek vereeren. Omstreeks een uur zal hij arriveeren aan de Boter- fabriek en alsdan plaats nemen op zijn schimmel om een rondgang door het Dorp te doen. Eenige heeren, die zich daartoe bereidwillig ter beschikking hebben gesteld, zullen tijdens de rondgang een collecte langs de huizen houden Ook zal er gelegenheid zijn tot het geven van oude kleeren, speelgoed, enz. hetwelk in dankbaaiheid zal worden ontvangen. De opbrengst van de collecte, enz. is voor de arme kinderen. Zooals andere jaren, zal de harmonie »St. Bavo», dezen tocht met muziek opluisteren. RAAMSDONKSVEER. De film avond »Ben Hur« was druk bezocht, eerst door de kinderen, later dooi de volwassenen. Duidelijke beelden, mooie vertelling maakte deze avond tot een avond van zeer veel genot. Naar we vernamen komen alhier onder de schoolgaande kin deren veel gevallen van mazelen voor; gelukkig evenwel niet van ernstigen aard. Woensdagavond zal dhr. Schipper van het C. N. Vakverbond voor de Besturenbond alhier spreken teneinde te komen tot het in het leven roepen van een Socialen cursus. Wat een belangstelling èn bij de kinderen èn bij de grooten, Zondag voor St. Nicolaas, die gezeten in een rijtuig bespannen met twee paarden, vooraf gegaan werd door de Harmonie en gevolgd door een menigte van kinderen. Het is te verwachten dat de collectanten heel wat hebben opgehaald ten bate van het arme kind. VHERTOGENBOSCH. B. en W. stellen den raad voor een gedeelte van de traverse, gelegen tusschen de Vughterbrug en de Willemsbrug te vemeteien. Het rijk is bereid in de kosten 75 pet. bij te dragen. Ter plaatse komt een rondpoint met een middellijn van 45 M. ais centrum, waaromneen het rij vei keer zich in één richting moet bewegen. Verder worden aangebracht een gazon, trot toirs enz. De kosten worden geraamd op f 22.904. Voor den bouw van nieuwe kan toren en werkplaatsen voor het licht en waterbedrijf aan de Kruisstraat en Dood Nieuwstraat vragen zij een crediet van f lo3.5uU. De aangeboden gemeenterekening over 1932 wijst een batig saldo vau f 190.9Ü4. 's BOSCH. Alhier overleed plotse ling op 52-jangen leeltijd, toen hij op 't perron stuud om naar Berlijn te vertrekken, de heer M.Aarts,aig. procuratiehouder en secretaris der directie der fa. de Gruijler. De heer Aarts was bij deze iirma en in de stad een zeer geziene persoonlijkheid. TILBURG. Heden herdenkt de Kring iilburg van de Mij. tot Be vordering der Geneeskunst zijn 75- jarig beslaan. Hedenmiddag wordt eene receptie gehouden en vanavond een feest vergadering, waar Dr. Ph. laminiau, voorzitter van den Kring, een overzicht zal geven van de ge schiedeuis dezer 7o jaren en verder ProKssor Barge uit Utrecht zal spreken. Dr. Hoek te Boxtel en Dr. Schei delaar te Tilburg zijn 5U jaar lid van dezen Kring, waaronder ook Kaats heuvel en Loonopzand behooren. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 28 Nov. '33. Het Kinderkoor onder leiding van den heer Ermattinger geelt a.s. Donderdag in Concordia een uitvoe ring. levens zal worden opgevoerd een tooneelstukje van Jan Ligthart, genaamd »Toch timmerhout». Morgenavond zal onze burge meester de heer H. J. v. Eggelen voor de R.K. Werkliedenvereeniging in het v.m. Patronaatsgebouw een voordracht houden over de Nederl. arbeidswetten, waartoe ook andere belangstellenden zijn uitgenoodigd/ In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij M. L Verdwenen is een kermisspaarpol met f80. De uitslag van den comp. wedstrijd S.O.S. op 1.1. Zaterdag tusschen Longa en Achilles Veen was 8—2. P.S.V. I won hier Zondag van D.E.S. Alem in de 2e kl. B. van den U.K. V. B. met 2—0, doch P.S.V. II verloor in de jeugdcompetitie van D.V.Ü. Haarsteeg met 0—5. Juliana alnier won Zondag met 1—2 van Baardwijk II in aid. A le kl. van den B.V.B. haar 8en wedstrijd. Zoodoende staat zij nog ongeslagen aan den kop. \j Zaterdagavond bij gelegenheid van de opening van de Heusdensche Winkelweek, waaraan door 42 win keliers wordt deelgenomen, maakte de Heusd. Fanfare een muzikale wandeling door de stad, die veel menschen op de been bracht. i/ Zondagavond gaf de R.K. tooneelvereen. »Kunst en Vermaak» in het Vereenigingsgebouw haai eerste winteruiivoering, met mede werking van het klein orkest. De rollen, zoowel van het drama als van het blijspel, waren aan personen toevertrouwd die als geknipt waren voor hun taak, zoodat het publiek volop genoten heeft, terwijl ook de nummers van het klein orkest in ieder opzicht voldeden. De mede werkers hadden dan ook den lof en den dank door den ed achtb. lieer van Eggelen dubbel en dwars verdiend. In de vergadering der damclub V. D. werd besloten te spelen in 4 klassen. In de hoofdklasse komen de Graag, de Joode en Pellekaan, in de le klas Bax, A. Deurloo en G. Jonker, in de 2e klas J. Deurloo, Swagemakers, Ant. Sluimers en Abr. Sluimers, in de 3e klas Gijsb. Jonker, Fitters, Brouwers en Schreuder. A.s. Maandag vangt de clubcompetitie aan. BUITENLAND. meerderheid verkregen in den ge meenteraad van Lausanne, en bij de verkiezing voor de regeei ing van het kanton Genève een nieuwe over winning behaald. Voor het eerst hebben de socialisten thans de meerderheid verkregen in de regeering van een Zwitsersch kanton. Onder de gekozenen behoort ook de leider der Geneefsche socialis ten Nicole, wiens revolutionaire ten- denzen maar al te hekend zijn. Het nieuwe Fransche kabinet. Herriot, die aangezocht was een nieuw ministerie te vormen, heeft wegens gezondheidsredenen bedankt. Daarna is Chautemps de minister van binnenlandsche zaken in het kabinet Sarraut, er in geslaagd een ministerie te vormen, dat er als volgt uitziet: Minister-president Chautemps zou tevens de portefeuille van Binnen landsche Zaken bezattenvoorts Justitie, Steeg; Oorlog, Daladier Buitenlandsche Zaken, Paul Bon cour; Financiën en Begrooling, George BonnetOorlogsmarine, Sar raut Luchtvaart Pierre ColOnder wijs Monzie; Openbare Werken, Paganon; Arbeid, Frot: Handel Laurent Evnac Landbouw, Queijle; Handelsmarine, BertrandPen sioenen, DucosKoloniën Piétry Posterijen, Mistier; en Volksgezond heid, Bonneway. Dit is dus een kabinet van repu- blikeinsche concentratie, zonder so cialisten en neo-sociabsten, waarin de uiterste rechtervleugel door de groep Piétry wordt vertegenwoordigd. Flandin heeft den premier evenwel zijn steun toegezegd. Waar het socialisme nog veld wint. Het socialisme in Zwitserland be leeft tegenwoordig een opvallende reeks achtereenvolgende successen. Nadat de socialisten in October de meerderheid in de gemeenteraad en in het gemeentebestuur van Zürich met een grooten voorsprong hadden behouden en zij daarop in het begin van deze maand 45 dei 1UÜ zetels in 't kantonnale parlement van Genève hadden veroverd, hebben zij de BINNENLAND. Naar samenwerking in den Aether? De Minister en de V.A.R.A. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnenlandschs Zaken tegen a.s. Vrijdagmiddag een confe rentie belegd met de besturen van de viergroote Omroepvereenigingen. De conferentie, welke in het ge bouw van het Hoofdbestuur der P.T.T. zal plaats vinden en door den Minister zal worden gepresideerd, zal ook worden bijgewoond door den voorzitter van den Radio-Raad. Minister de Wilde heeft in de Kamer nadrukkelijk verklaard, dat de V.A.R.A. in het gareel moet blijven, daar zij anders zal worden opgeheven. De minister deelde m; de, dat hij brief op brief ontvangt met het verzoek om de V.A.R.A. af te schaffen. De minister is niet voor nemens dit te doen, daar hij te vee respect heeft voor wat tot stand gekomen is. De minister wil de historisch gegroeide verhoudingen respecteeren. De V.A.R.A. mag hem dan niet als vijand beschouwen. Intusschen draagt de V.A.R.A. door de groepen, waaruit zij voorkomt, het karakter van een strijdmidde met alle gevaren daaraan verbonden. Ned. Katholiekendag 193b te Den Bosch. Bij schrijven van 4 November 1931 gaf het Hoogw. Episcopaat van Nederland aan het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Katholie kendag opdracht, een vergadering te houden te 's-Hertogenbosch op 22 en 24 Juni 1934. Daar zal behan deld worden het zoo actueele onder werp: »Het gezag«. Bevoegde spre kers zullen daar over oorsprongen uitoefening van het gezag in Kerk en Staat, in gezin en onderneming, uiteenzettingen geven. Het hoofdbestuur heeft de voor bereiding krachtig ter hand genomen Binnenkort zullen nadt-re bijzonder heden worden btkend gemaakt. GEMENGD NIEUWS. »Thans wil ik bekennen Dezer dagen werd een bedelaar onder politiebewaking in zeer ern stigen toestand in een ziekenhuis te Lissabon opgenomen. Hij had een heele serie misdaden achter den rug. Toen hij zijn laatste uur voelde naderen, kreeg hij berouw en vroeg om een geestelijke. Toen bleek, dat deze afwe/ig was, omvatte de stervende een crucifix, smeekte de aanwezigen om vergiffenis en sta melde met bijna onhoorbare stem «Ik ben de eenige schuldige aan de vreeselijke daad, welke indertijd de heele wereld met ontzetting vervulde. Een onschuldige boet nu iveds sinds jaren voor mij in de gevangenis. Thans wil ik bekennen Hier sneed de dood zijn hekente- nis af. Nu leeft heel Portugal onder den druk, dat in een zijner straf gevangenissen een onschuldige als slachtoffer van een gerechtelijke vergissing zijn leven in ketens ge klonken voortsleept. Publiek en pers dringen er dan ook bij de politie en justitie op aan alles in het werk te stellen, den sluier van het geheim op te heffen. Een geheimzinnige moord. Eengeheimzinnige geschiedenis heeft zich afgespeeld te Chicago, waar het door kogels doorboorde lijk van de jonge schoondochter van een vrouwe, ijke dokier, was aangetroffen op de operatietafel van haar schoonmoeder. Thans is de echtgenoot Wynekoop. die van een reis naar Kansas Chy terugkeerde, bij aankomst te Chicago in hechtenis genomen. De geheimzinnige moord is thans opgehelderd. De dader heeft n 1. een volledige bekentenis afgelegd. Het is de schoonmoeder van het slachtoffer, de moeder van dr. Wynekoop een reeds bejaarde en zelt te Chicago bekende arts die bekende dat zij op haar schoondochter had geschoten, nadat de jonge vrouw met chloroform onder narcose was gebracht. Zij had een levensverzekering op haar schoon dochter gesloten. Na een verhoor, dat uren duurde, bekende zij, dat zij gedreven door een impuls Rhita Gardner had dood. gescholen en daarna de woning had verlaten en een lange wandeling had gemaakt. Zij had de jonge vrouw onderzocht en was op het idee ge. komen omdat zij wist, dat haar zoon door zijn huwelijk ongelukkig was. Het onderzoek leidde tot een kleine behandeling, waarbij Rhita liever een weinig narcoee kreeg. Plotseling had dr. Wynekoop gemerkt, dat haar schoondochter niet meer ademde en ook kunsimatige ademhaling, die zij onmiddellijk toepaste had geen sue ces, Toen zag zij den geladen revol ver en kwam op het idee te schieten. Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat ondanks de beken, tenis vele geheimzinnige details on opgehelderd blijven, Menschenroovers gelyncht. Uit San José in den staat Califor- nië wordt gemeld dat het lijk van Brooke Hart, den zoon van een rijken koopman in die stad, gevonden is in de buurt van Alameca aan de baaf van San Francisco. Hart jr. was in begin November ontvoerd door men schenroovers, waarna spoedig een telefonisch verzoek was gericht tot den vader om losgeld voor zijn zoon. Sindsdien zijn twee van medeplich- ligheid aan dit misdrijf verdachte lieden door de politie gearresteerd. Zij deelden mede dat de jongeman was doodgeslagen reeds voor het telefonische verzoek was gedaan, Het lijk was toen in de baai van San Francisco gegooid. De doode was enkel te identificeeren door een boor- deknoop. Het vertoonde tal van on derhuidsche bloeduitstortingen. Een menigte te San José, heett zich, in wo'ede ontstoken, naar de gevangenis gespoed ener de beide gedetineerden ui gehaald. De familie was niet bij machte het volk te weerstaan. Beide mannen werden dicht bij de gevan genis aan een boom opgeknoopt onder luid applaus van de toeschou wers De commissaris van politie moest naar het hospitaal worden gebrachl daar hij bij het gevecht om de gevangen klappen had opgeloopen. Pastoor verdronken. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is de Zeereerw. heer pastoor B. J. Brouwer, te Nieuwersluis nabij de Vechtbrug met zijn auto in de Vecht gereden. Hij zat alleen in den wagen. On middellijk werden pogingen in het werk gesteld hem te redden, doch dit gelukte niet zoo snel. Nadat men ruim een kwartier bezig was, kon de pastoor ten slotte uit den wagen be vrijd worden. Doktoren konden toen echter slechts den dood constateeren Het stofLlijk overschot is later naar de pastorie te Loenersloot vervoerd De pastoor was zeer gezien in de omgeving en had onlangs nog onder groote belangstelling zijn 40 jarig pastoorschap gevierd. Hij bereikte den 63 jarigen leeftijd. Het ongeluk mo< t worden geweten aan het feit, dat pastoor Brouwer, die tamelijk slecht van gezicht was, boven dien met den weg niet goed op de hoogte bleek te wezen. Doodelijk ongeluk in kiezelgroeve. Maandag is in de kiezelgroeve te Diependaal, gelegen op de grens van de gemeenten Schinnen en Spoulbeek een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij één man is gedood en één ernstig gewond, terwijl drie menschen ter nauwernood aan den dood zijn ont snapt. De 25 jarige ongehuwde chauffeur K. Habets uit Klinen was in genoemde groeve om zand te halen. Hij werd daarbij geholpen door de gebroeders D» rrez en zekere Hendriks uit Vaes. rade. Toen zij met het laden bezig waren de auto stond tegen den vasten kant van de groeve, welke ongeveer tien meter hoog is schoven plotse, ling over een lengte van ongeveer 25 Meter eenige honderden meiers grond naar beneden Hendriks en J. Derrez, als mede de vrachtauto werden onder het afschuivend zand bedolven. Een zonderling te Gestel overleden Te Sint-Michielsgestel nabij 's-Her. togenbosch woonde ongeveer een tiental jaren de gepensionneerde postambtenaar Jan Beterman uit Esch bij Boxtel, die bekend stond als een zonderling en thans overleden isi Nadat hij op pensioen gesteld was, heelt hij eerst te Gestel bij de zusters in het klooster gewoond. Na zeven jaar ging hij Dij verschillende menschen in de kost. De laaiste jaren woond hij op een paar kamers, waar niemand dan hij mocht binnenkomen. Hij zorgde geheel voor zichzelf en leefde voora< van eieren en zoetigheden. Vieesch nam hij nooit tot zicb. Zijn buren, Lammers, vertelden dat zij sedert eenige dagen niets meer van hem gehoord hadüen. Zij hadden den burgemeester gewaarschuwd en deze was met den veldwachter, den kape laan, den notaris en den dokier ge. komen om een onderzoek in te stellen. Daar de 67 jarige zijn woning altijd met kettingen, grendels, sloten en pinnen afsloot, kon men eerst niet binnenkomen. Toen men eindelijk door een kapot geslagen ruit het huis was binnengedrongen vond men Beier, man dood op zijn matras op zes stoelen bij de kachel liggen. Het mag als een wonder beschouwd worden, dat hij niet verbrand is, daar zijn ecne been met een sok er aan, naar beneden hing, vlak bij de kachel. Het was een eigenaardige gewoonte van den ouden man, steeds op zes stoelen te slapen, olschoon hij boven een groot ledikant bad staan, lederen avond hoorden de buren geschuifel: de zonderling sleepte dan zijn matras van boven naar beneden, om zijn bed op de stoelen in gereedheid te brengen. Men vond een grootaantal aangebroken kisten sigaren en een groote hoeveel heid potten jam in zijn kast. In zijn bed lagen een paar buidels met geld. Up last van den burgemeester werd zijn groote kofier op zolder openge. broken, waarin men ook nog heel wat geld vond. De oude man had in 't geheel geen familie, hij had zijn vader nooit gekend, daar hij op driejarigen leeftijd in een weeshuis te Amsterdam terecht geko men was. Aan deze instelling heeft hij f 1000 nagelaten. Zijn huisraad en nog f 1000 vermaakte hij aan de Vincentius. verceniging van Gestel. Als eigenaardigheid is nog te ver melden, dat hij in het slechtste weer tot des avonds 9 uur in zijn tuinije rondliep. Hij was zeer aan de courant gehecht en voelde zich diep ongelukkig als deze wat te laat kwam. Het testament is ook zonderling. Zijn stoffelijk overschot moet door schooljongens naar de laaiste rustplaats gebracht -worden. Na de begrafenis krijgen de jongens een zeer overvloe. dige Brabantsche kofiïetalel er, gedu. rende 25 jaar zullen zij op 25 Nov. rijkelijk getracteerd worden. Hij heeft nog verschillende geldsommen aan vereenigiiigen nagelaten. Men zal zoo- veel mogelijk er naar streven aan de verlangens van den zonderling te voldoen Hij is geheel naar zijn wensch begraven. Een vrouw drie maal ter dood yeroordeeld. De rechtbank te Essen heeft vrouw Konsylia uit Gladbeck, die een jaar geleden haar drie kinderen vermoordde door ze in het Rijn Hernekanaal te werpen, drie maal ter dood veroordeeld. Den morgen na de daad heeft de vrouw zich bij de politie aangegeven en een ver klaring afgelegd, die zij later echter herriep, door te beweren, dat zij de kinderen tijdelijk in den kost had gedaan bij een kennis en dat deze den drievoudigen moord begaan zou hebben. Bij het gerechtelijk onder zoek keerde de vrouw echter tot haar oorspronkelijke verklaring te rug en bekende zij, den drievoudi gen kindermoord begaan te hebben tengevolge van echtelijke twisten. De vrouw is volkomen toereken baar verklaard. Achttien kinderlijkjes in een wate leiding. In Quebec (Canada) hebben werk lieden, die belast waren met het rei nigen der waterleidingen, de lichamen ontdekt van 18 pasgeboren babies, die vastgeklemd zaten tegen de roos ters van de toevoerbuis, waardoor Quebec van water wordt voorzien. Het plaatselijk blad verklaart dat de lichaampjes moeten zijn geworpen Op elhe wond Parol

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 7