io „DeFcfio m hel Zuiflm J. ELEKAN, H. de Bont-v. Huiten IEMAND „KERKKLOKJE" Burgemeester Van Lanschot be antwoordde in geestigen toon de lange rij van spiekers en meende dat moed en optimisme bij de over heidstaak goed zijn. Over hel algemeen worden de be- groolingsdebatien gevoerd op voor Den Bosch ongewoon rustige aange name wijze. Het Fascisme in den Bosschen Raad. Al vijf vergaJeruigen volgepraat mei „algemccae Oescaouwingcn" en nó^ niet aan de bcgrootiiig begonnen! Merkwaardig stonden in de 5e bij eenkomst de debatten druk in de bescnouwing van het lascisme, terwijl er zoowat de politiek in grooten stijl van de Ëuropeescbe mogendheden mee lusscbendoor gingen 1 Het lid Van de Wal. C. H., bad de S U. A. P voor de voeten geworpen voorberei der te zijn van bet lascisme en daar trokken oij de replieken verschillende •prekers aan 't boomen over da> fascisme dal in Nederland veld wint. De leider der S A P. betoogde, dal het hen alleen maar ging om het voorkomen vaa een blocdoad. Maar bereiders van bel lascisme zijn de rooden niet 1 Want ir. Mussert wordi gcsicuud door bet gruoi kapitaal en daardoor Wordt miluairisme en oorlog in de haud gewerkt. Het fascisme krijgt ionkjes en lachjes van de groot- industrieclen. dat lascisme, oat ecu poging is om het kapitalistische stelsel te behouden. Tot zoover was die politieke scher- mutsciiug, die met bel Bossche ge. mceutcociang niets te maken heelt ee.i gerommel dat ons niet aangaat maar bedenkelijker werd het locn bet lid van Hoeckcl, de leider van de naar hem genoemde K. K. groep in den Raad. bet lascisme begon ie verheerlijken. Laat mcu in ons land maar ecus een stemming houden over hel regecringsbelcid aldus spi.f 'tzou niet zoo gunstig uitvallen als ïu Duitscnland. Spr prees wat de fas Cisien in Italië bereikt hadden ais atweer van het communisme. Hei lid Van Hoeckcl, zeil niet lot een partij behoorend, somde het goede vau hei fascisme op. Maar u vergeet het grootste kwaad van hel fascisme, begon hel lid M«.y ring voorzitter van de K. K. Raads fractie. 't Doet hier pijnlijk aan. dat het lid van HoeCkel een verheerlij king houdt op het fascisme. Bedenk toch dat de grootste en gevaarlijkste fout van het lascisme gelegen is ïu de siaaisalmacdt, waartegen de Paus opkwam. L' wekt hier verkeerde indrukken, waar u alleen opsomt wai er goed is in het ongcwenscbie stelsel, 't Doet pijulijk aan dat de heer Van Hoeckel bet goed recht bestrijdt vau het bestaan der R. K. Staatspartij, die aan hel cnristelijk beginsel vast houdi en dus eeu groote taak ie vervullen hceli Dat we allemaal onbewust wal van het fascisme te pakken hebben is eeu te boute bewering! L>e politieke strijd in den Bosschen Raad duurt voort NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 30 Nov. 1933. In Concordia had een vergadering plaats van de afd. Heusden van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. Tot bestuurs lid werd herkozen de heer A. de Haan. Als nieuw lid daarin werden gekozen de heeren A. van der Pol en Abr. de Roon. Voorts werd besloten de con tributie vast te stellen op 1,50, 2.50 en 3.50. In 't vervolg moeten niet- leden 1,60 entrée betalen. Heden herdenkt de heer And. Ar- noldus den dag, waarop hij voor 40 jaren werd aangesteld tot koster der Ned. Herv. Kerk. Tevens is hij thans 40 jaren aanspreker en lijkbezorger. Door bijzondere omstandigheden had het R.K. Zangkoor Dinsdagavond pas haar gewone Cecilia-feest. Dezen keer was het in hotel van Dijk, waar men den avond genoeglijk doorbracht, terwijl allen hoogst voldaan waren over de keuken. Longa I speelt hier morgen in de S.O.S.-competitie tegen Zwaluwen I, Bra kei. PSV komt uit tegen Zwaluwen uit Vught. R.K.V.B. 2e klas. Juliana speelt hier tegen R.W.B. I, Besoijen, afd. IV, le klas B.V.B. In hotel 't Wapen van Amster dam speelden de heeren de Graag en Pellekaan een animeerende simultaan- séance tegen de leden der damclub VJD. Alle partijen eindigden in hun voordeel. Dinsdagavond gaf de dansclub onder leiding van den heer Landme ter te 's Bosch voor leden en genoo- digden een bal, waarvan door de lief hebbers een gretig gebruik werd ge maakt. RECHTZAKEN. Een gevaarlijke situatie. De autobus-bestuurder J. K. uit Oud-Heusden, was door het Kanton gerecht te Heusden veroordeeld lol 15.— boete sub», hechtenisstraf we gens overtreding der Motor- en Rij- wielwet. Een licht vonnis voor zoo'n gevaarlijke situatie, als verdachte ver oorzaakt had door het in gevaar bren gen van dc verkeersveiligheid. Hij was niet zijn wagen slechts eenige duimen breed van een vuilniskar afgebleven. Hij wilde er nog doorheen wringen. Hij kwam van zijn vonnis in liooger beroep en bracht nog een getuige 6 décharge mee. Nu werd het ingewikkeld en om de schuldvraag juist te kunnen beoor- deelen werd de zaak uitgesteld tot 14 Dec. om nog andere getuigen te hoo- ren. 'n Onwillige. Huibert S., koopman te De Werken, was veroordeeld door den Kanton rechter tot 10.boete of hechtenis straf wegens overtreding der Politie verordening der gemeente Werken dam. Hij stond met zijn koopwaren iedereen in den weg cn belemmerde het verkeer. Hij wilde van geen wijken weten en het gevolg was, dat, na her haalde waarschuwingen, de koopman op de bon ging! Maar liij kwam van zijn vonnis in beroep en meende verontschuldigd te worden, omdat de tijd zoo slecht was en hij toch alleen maar getracht had op den weg iets te verdienen. Er was toch al zoo weinig te vangen en je moet toch ie kost kunnen verdienen! klaagde de koopman. De president hield hem ook niet voor zoo kwaad, maar overtredingen moeten door straf gevolgd worden, daar kan zelfs een rechter niets aan veranderen. Eisch; bevestiging van het vonnis. MARKTBERICHT. Waalwijk, 30 Nov. 1933. Varkens f6 f9. Eieren 5 7 cent. AGENDA. WAALWIJK. Zaterdag GEEN repetitie Lieder- lafel «Oefening en Vermaak». Zatrdag 8 uur, Luxor Bioscoop, «Liefde, parfum en een testament». Zaterdag 8 uur, R.D.B.-Theater, «Vlug van stapel». Zondag 12 uur repetitie voor llen Liedertufel «Oefening en Vermaak». Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 6 en 8'/2 u. Luxor Bioscoop »Liefde, parfum en een testament». Zondag 6 en 8'/, u. R.D.B.-Tliealer, «Vlug van stapel». Maandag 8 uur, R.D.B.-Theater, «Vlug van stapel». Maandag 89.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S. Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. GEMENGD NIEUWS. De lynchpartijen in de Ver. Slaten. In verband met de weigering van de plaatselijke overheid van Salis bury (Maryland) om de belhamels le arresleeren, die een volksmenigte hebben opgei uid tot het lynchen van een neger, heeft de gouverneur van den staat Maryland een balaillon van de nationale garde derwaarts gezonden met de opdracht de schul digen te arresteeren. Inderdaad wer den vier hunner gevangen genomen. Zoodra echter het nieuws van de arrestatie bekend werd, schoolde een groote menigte samen, die een aanval ondernam op de kazerne, waar de militie ondergebracht was, die de arrestatie verricht had en die der mate in het nauw werd gedreven dat er niets anders overbleef dan tot ontruiming der kazerne over le gaan met medeneming der gevangenen. Na het vertak dezer troepen on dernam de opgewonden menigte een tweeden aanval op de kazerne, die echter met behulp van traangasbom- men en bajonetten werd afgeslagen. De twee advocaten van den te San José gelynchten Jack Holmes, die hem zouden verdedigen in het proces wegens ontvoering van den millionnairszoon Brooke Hart, waar van Holmes beschuldigd werd, zul len namens de familie van Jack Holmes een aanklacht indienen te gen den gouverneur van Californië, James Rolph Jr. en tegen de auto riteiten van het district Santa Clara en de stad San José wegens het niet treffen van de noodige maatregelen om den volgens hen onschuldigen arrestant tegen de menigte te be schermen, terwijl gouverneur Rolph bovendien zijn voldoening over de lynchpartij uitsprak. Opnieuw is een slachtoffer geval len aan de lynchwoede. Te St. Joseph in den Staat Missouri heeft een woe dende menigte de gevangenis be stormd en een neger wegens het mishandelen van een jong meisje uit zijn cel gesleept en hem op de bin nenplaats van de gevangenis opge hangen. Vervolgens overgoot men het lijk met een brandbare stof en stak het in brand. Auto slort in Chili van een heuvel. Te Antofagasta heeft een ernstig auloongeluk plaats gehad, waarbij niet minder dan zeven personen den dood vonden. Bij het afrijden van een heuvel weigerden de remmen van den wagen en deze stortte om laag in een aan den voet van den heuvel liggend dorp. De zeven in zittenden werden op slag gedood. Drama te Vreeswijk. Hedenmiddag heeft zich op den Lekdijk .te Vreeswijk een drama af gespeeld, hetwelk aan een persoon het leven heeft gekost. Op dien tijd bevonden zich nabij het peilhuis op den dijk twee perso nen, zekere Th. v. H. een zekere H. C. van Straten, beiden inwoners van Vreeswijk. Vermoedelijk in verband met een stroopersaangelegenheid is oneenigheid tusschen beide mannen ontstaan. Wat er precies gebeurd is. weet men nog niet, doch op een gegeven «ogenblik weid Van S. met een vijl of een mes in de buikstreek gestoken, waardoor hij levensgevaarlijk gewond werd. De dader vluchtte. Van S kon strompelend en met veel bloedverlies zijn woning bereiken, waar hij ineen zakte Geneeskundige hulp was spoe dig aanwezig, doch hedenavond is het s'achiofL-r, gehuwd en vader van 4 kinderen, aan de g volgen van de verwondingen overleden. Voor zijn dood kon van S. nogmededeelen.dat hij door Van H. was gestoken. De dader is door de politie van Vreeswijk in zijn woning gearresteerd Op het gemeentehuis is hem een verloopig verhoor afgenomen, waarbij hij bekende de daad te hebben ge pleegd. Het onderzoek wordt voort gezet. Het parket van Utrecht kwam hedenavond nog ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het euvel der uitverkoopen. Narr de «Msb.» verneemt wordt ten Departemente gewerkt aan een vooi stel van wet tot beteugeling van liet euvel der uitverkoopen. Heffing op koffie. Naar het «Weekblad voor Krui denierswaren» verneemt zal de hef fing op koff.e worden gegoten in den vorm van een invoerrecht op ruwe koffie van 25 ct. per K.G. Ongeluk in een fabriek te Princenhage. Donderdagmiddag waren arbeiders in de Savalfabriek te Princenhage bezig met een hydraulische pers' waarin chemische producten worden samengeperst. Deze producien zijn tot ontploffing gekomen. De ont ploffing was zoo hevig, dat de ruilen uit de sponningen werden gerukt, deuren ontzet en een muur scheurde. Beide werklieden werden meters ver weggeslingerd. Een van hen, de 21-jarige C. Nagelkerke, werd zoo krachtig tegen een andere machine geworpen, dat hij vrijwel op slag dood was, de ander kreeg geen letsel, hoewel zijn kleeren aan llarden werden gescheurd. Andere arbeiders kregen lichte brandwonden aan gelaat en armen. Het lijk is naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda vervoerd. Het Bredasche parket was spoedig ter plaatse teneinde een onderzoek in te stellen. In afwachting daarvan kon men geen verdere inlichtingen verstrekken. Groot prices wegens smokkelen vaa deviezen. Voor de groote strafkamer te Cüs. seldorf is aangevangen een proces wegens het smokkelen van deviezen, dat verscheidene dagen zal duren. Terecht staat de 38 jarige te Kofice in Polen geboren koopman Naihan Zimmer, die sinds 1927 als Neder lander is genaiuraliseerd. Hij zou deel uilmaken van een grooten internatio nalen effcciensmokkelbond welke zijn zelel heeft te Aniwerpenen Amsterdam. Zimmer wordt ervan beschuldigd, voor ongeveer twee millioen maik effecten tegen lagen koers in Neder land en België te hebben gekocht, over de grens naar Duitschland te hebben gesmokkeld daar te lande met groote winst te hebben verkocht en de bedragen in marken naar 't bui tenland gesmokkeld te hebben. Het smokkelen der deviezen moet hebben plaats gehad via een centrale te Heerlen. Bij het verhoor ontkende Zimmer onwettige zaken te hebben gedaan, Kaiserin Hermine. Aan de .Matin" wordt het volgen de uit Doorn gemeld: .De ex keizer heeft bekend gemaakt, dat zijn vrouw, prinses Hermine, voortaan moet worden gekend onder den litel van .Kaiserin". Grooftestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLFEOINO. Tegen de uitverkoopen. Naar verluidt bereid de regeering een voorstel van wet tot beteugeling van het euvel der uitverkoopen voor. Man doodgestoken. Gisteravond omslretks 6 uur is v. S. doodelijk gewond gevonden aan het Peilhuis te Vreeswijk Bij onderzoek bleek hij een steekwond juist in de maagstreek te hebben. Zekere van H. is aangehouden verdacht den steek te hebben toegebracht. Hij is in arrest gesteld en aan een verhoor onder worpen, v. S. was gehuwd en vader van vier kinderen. Verdronken. Eergisteren is het 8 j trige dochtertje an den heer N. te Sommelsdijk, te water geraakt en verdronken. Twee kinderen verdronken. Gistermiddag zijn twee dochtertjes 2 en 3 jaar oud, van de familie B. Bleeker aan den Hasselaarsweg te Heer—Hugowaard—Noord in een onbewaakt oogenhlik in een sloot geraakt bij de ouderlijke woning. Tot haar grooten schrik ontdekte vrouw B. plotseling dat heide kin deren in de sloot lagen. Zij haalde hen er uit en waarschuwde onmid dellijk dr. Zwarteveer. Deze paste kunstmatige ademhaling toe. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken zijn evenwel mislukt. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS Kamer van Koophandel en Fabrieken. De stemming voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat, afd. Kleinbedrijf, zal plaats hebben op Donderdag21 December. Centrale H. L S. Naar het .Vakblad voor de Schoen makerij" meldt, heeft de heer ir. C. Raming alhier, wegens zijn drukke werkzaamheden als voorzitter der Federatie van Schoenfabrikanten, be i dankt als bestuurslid der Centrale j H. L S. Zijn plaats zal worden inge nomen door den heer J. Verheij te Nijmegen. Winkelsluiting a.s. Zondag. Van verschillende zijden bereikt ons de vraag of de winkels a.s Zondag, in verband met de St Nicolaasdrukte, geopend mogen zijn Wij kunnen mededeelen dat dit met het geval is en de winkelsluiting dus Zondag is geregeld als gewoon. CrisisComité par. St. Clemens. De heer Jos Loeff is benoemd tot voorzitter van het R K. Crisis-comité in de parochie St. Clemens. Om den K. N. V. B.—beker. De volgende wedstrijden om den Nederl. Voetbeker zijn voor Zon dag 24 Dec. vastgesteldTegelen— WSC, AllianceBaardwijk. Rijkspostspaarba nk. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maant November ingelegd f51975.73, terug, betaald f 652 9 88. Het laatste door dat kantoor uit. gegeven boekje draagt het nummer 15546. ST. NICOLAAS-BEZOEK TE V.M. BAARDWIJK. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer over de komst van St. Nicolaas te v.m. Baardwijk, hedenmid dag 3 uur, kunnen -wij nader melden, dat het, vanwege den lagen waterstand in het kanaal, voor den Sint onmoge lijk zal zijn met zijn stoomboot uit Spanje aan de brug bij den Overlaat te arriveeren. Hij zal daarom in de Bergsche Maas voor anker gaan en verder te paard, via den Noordelijken Kanaaldijk den weg naar Baardwijk afleggen. Hij kan te ongeveer 3 uur aan de brug verwacht worden, waarna de tocht door de straat aanvangt, i Wij herinneren nog even aan de collecte voor den stillen arme, die tijdens dien tocht door de J.W.'ers langs de huizen wordt gehouden en die wij gaarne in ieders milddadigheid aanbevelen. Na den tocht gaat de Sint naar het Patronaatsgebouw, waar de kinderen van de leden der R.K. Werkliedenver- eeniging en der R.K. Vakvereeniging van 5 t.m. 9 jaar. door den H. Man ge- tracteerd zullen worden. GEESTELIJK ADVISEUR. Tot geestelijk adviseur van den Kring Waalwijk van den R.K. Bond van Werkmeesters en ander toezichthou dend personeel is benoemd de Wel- Eerw. lieer Kap. J. R. van Rooij. DRAISMA-yanVALKEMBURG'S LEEUWARDEN BINNENLAND. Naar de oplossing van het Radio- vraagstuk. De conferentie met de Omroep- vereenigingen. Ondr presidium van den minister van binnenlandsche zaken heeft gis termiddag in het gebouw van 't Hoofd bestuur der P.T.T. de aangekondigde conferentie met de omrocpvereenigin- gen over het zendervraagstuk plaats gehad. Aanwezig waren met den directeur- generaal, den heer Damme, de heeren Boetje van Enserink (P.T.T.), van Boeven, en prof. Gerbrandy, resp. voorzitter en lid van den Radioraad, Vogt en Corver (A.V.R.O.), Witteman en Schippers (K.R.O.), van der Deure, ds. v. Leeuwen en Keuning (N.C.R.V.), dc Vries en Lebon (V.A.R.A.). De besprekingen hadden een aange naam verloop. De Voorzitter deelde mede, dat de Regeering besloten heeft dat de zend apparatuur in één hand behoort te komen, en dat daarvoor slechts twee wegen openstaaneen Staatsbedrijf of een Gemengd Bedrijf, aan welken laatsten vorm de Regeering de voor keur geeft. Drie van de Omroepveree- nigingen sloten zich bij dit standpunt aan. De A.V.R.O. had ernstig bezwaar en verklaarde alleen te zuilen mede werken omdat geen anderen uitweg werd gelaten. Besloten werd een commissie te be noemen, welke met bekwar.^.. jpoed de juridische, financieele en techni sche vraagstukken zal onderzoeken, welke oplossing eischen en voorstellen zal ontwerpen, welke in een volgende vergadering ter tafel zullen komen. Deze commissie zal bestaan uit 9 leden, n.l. 3 van het P.T.T.-bedrijf, 2 van den Radioraad en 4 van de Om- ro e pvereeni gi n gc n De heer van Boeyen zal als voor zitter optreden. uic ccn aüauiuul V Olledfifje reclame wil hebo voor plaais en züne advertenties In Wddtwtjuscn* cu Lrtijgstraatacna Courant, en het voor Kaatsheuvel, Loonopzand, Waalw^k en Waspik. Vollediger en beter reclame kan geen enkel b^ad bieden, men bereikt dan zro«at z'.'-e inwoners d^r streek. WULWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIHLEN van 2-5 December In Calé ..CENTRAAL" D. VAN DEN BOOMGAARD Stationsstraat 19 Rechtskundig advlsenr TE 'b BOSCH, Havenstraat 5 (nabij het Station.) ADVIES in alle belasting aangelegenheden. INVULLEN beschrijvingsbil jetten. Opmaken van BEZWAAR SCHRIFTEN wegens te hoogen aanslag enz. enz.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 14