W. M □SPs« \J \o. 97. Zaterdag 2 Dec. '33. 56e Jrg n no DERDE BLAD. Ons U/eeKpraatje. De winkeliers èn de plaatselijke pers in het Zuiden cLs lands zijn in beroering gebracht door een eigenaardige reclame van 't grootste der Nedciiandsche warenhuizen, de ))lhjeukori« n.l. en wel speciaal de Kvjiterdamsche nederzeunig dier onderneming. Ze het in de bedoelde plaatselijke bladen een annonce opnemen, waarin werd aangekon digd, dac er een speciale en goed- koope trein uit het Zuiden zou loopen naar Rotterdam teneinde den Zuiderlingen gelegenheid te bieden om hun Sinterklaasinkoopen in hel genoemde warenhuis te doen. De opzet siaagde; op a.le plaatsen waren de beschikbaar gestelde plaalskaarlen in no time uitver kocht. Tegen het optreden van »de Bijenkorl'« èn tegen de plaatselijke bladen, welke de bedoelue annonce plaatsten, heelt zich nu de veront waardiging gelucht van een aantal middenstandsorganisaties. Het is ieder namuilijk duidelijk, dat een verkoopmethode, ais nu door het warennuis toegepast, niet van per manenten aard kan zijn. Een trein reis van enkele guldens, verblijf kosten, waarmee tenminste wel een rijksdaalder zul zijn gemoeid, drukt veel te zwaar op de enkele artikelen, welke van tijd lot tijd in een huis houding benoodigd zijn. Dat neemt echter niet weg, aal velen op een zeker moment zullen willen proli- teeren van de geboden gelegenheid om aan het doen van gelegenheids- inkoopen een uitstapje te verhinden. En de plaatselijke winkeliers worden ten zeerste gedupeerd, als 't maken van zoo'n uitstapje juist wordt georganiseerd in een tijd, welke, wat den verkoop betrelt, zooeel goed moet maken van een slecht jaar. De winkeliers teren een jaar lang op de onderineik en juist als ze aan de room toe zijn, snoept een iiuanlieel krachtig concern haar die voor den neus weg. Dat zijn tenslotte geen ridderlijke handels methoden. Wat »de, Bijenkorfft ondernam, is tenslotte uiterst ontactisch en voordeel zal deze onderneming er tenslotte niet van hebben. Ontac- tiscu is het, omdat de wrevel tegen de verkoopmethoden van de gruote warenhuizen in het algemeen, in onzen tijd groot is en nog groeiende. Die wrevel geeft zelfs groeikracht aan een nieuwe opkomende politieke beweging. Door wat »de Bijen korf nu ondernam, kan die wrevel slechts worden geprikkeld en versterkt. En misschien noodig blijkende maat regelen tegen de warenhuizen ver haasten. Maar nu de kwestie of plaatselijke- dan wel streekbladen een advertentie als de hierboven bedoelde behooren te weigeren. O.i. is er tegen de opname van zoo'n annonce niets in te brengen. De couranlier ver. koopt iets, juist zooals elke andere handelaar iets verkooptde cou rantier verkoopt plaatsruimte voor reclame in zijn blad. Vraagt een winkelier zijn klant, of hij van buiten de stad of streek komt, alvorens hem zijn waar te ver knopen Zoolang de tekst van adverlentieën niet in strijd is met de eischeii van openbare orde of met de zeden, dan kan er voor weigering geen absolute reden voorhanden zijn. De handelaar (uitgever) plaatst een advertentie niet uit sympathie voor den inzender, maar hij doet dat als goed koopman, voor zijn eigen voordeel. En als hij een advertentie weigert, dan doet hij ook dat om zijn voordeel. Een eigenaardig bewijs daarvan gaf de uitgever van een plaatselijk krantje, die per circulaire aan alle zaken- doenden kennis gaf van zijn weige ring om de annonce van de Bijen korf op te nemen en op grond daarvan de neringdoenden opwekte om meer bij hem te adverteeren. Wanneer men iets aan een zeker principe verplicht meent te zijn, dan moet men zijn geachlen be gunstigers niet per circulaire van de beoefening der deugd kond' gaan doen, want als men materieel voordeel van de deugd gaat zoeken, wordt de deugd etn ondeugd. Heeft de uitgever van e«.n plaatse lijke krant dan geen verplichtingen tegenover de plaatselijke winkeliers DE ANGST VAN JAN. Jan trof het deze keer wel bijzon der ongelukkig: 2 dagen voor Sin terklaas moest hij schoolblijven. Het was niet de eerste keer dat hij van den meester deze straf kreeg, want een braaf boontje was hij nu juist nooit geweest. Maar anders was dat nooit zoo erg. Het was wel jammer dat hij dan zoo doodalleen in een onvriendelijk schoollokaal moest zitten terwijl zijn vriendjes buiten aan het rakken waren, maar dat was tenminste nog te overkomen. Maar dat hij juist nu een uur op zijn eentje in het schemerdonki r moest blijven zitten, dat zat hem toch wel dwars. Vandaag leek het lokaal der oude school met zijn witte muren en de fel gekleurde teekenplaten en de zwarte borden hem nog veel triestiger dan anders. Eigenlijk vond Jan er wat geheim zinnigs aan, want het was juist of hij uit alle hoeken van de klas, uit alle lessenaars zachte geluiden hoorde. Hier ritselde het, daar hoorde hij stappen en in de klas ernaast werd er voortdurend geklopt. Jan had zich steeds als een heele bolleboos gevoeld, die eigenlijk voor niets en niemendal zou op zij gaan. Maar in dit halfdonker lokaal was het hem of hij maar zoo'n heel klein mannetje was, dat angstig in een hoek was gekropen. Af en toe was hel voor Jan bijna niet uit te houden. Dan trappelde hij zelf voortdurend met z'n voeten om toch maar de andere geluiden niet te hooren. Hij zou wd hebben kun nen huilen of heel hard «Meester» roepen, maar daar had hij weinig aan want meester zou hem toch niet hooren. Dat hij ook zoo dom moest zijn om nu vlak voor den grooten dag, nu de Sint al eiken dag in het dorp is, een prop papier in de inktpot van den meester te stoppen. Het was wel niet zoo kwaad bedoeld en alleen maar om eens te zien wat voor een gezicht de meester wel zou zetten, maar afgaande op de manier waarop die was uitgevallen moest het feit toch wel ernstiger zijn als Jan zelf wel dacht. En het ergste was dat de meester al direct gewe ten had dat niemand anders dan Jan deze kwajongensstreek gedaan zou kunnen hebben. Zoodoende zat Jan nu nog steeds op de schoolbanken en hij piekerde maar steeds over zijn eigen dom heid. Een uur zou hij moeten blijven en hij wist dat de meester niet met een halve straf genoegen nam en hem niet zou laten gaan voor de zestigste minuut verloopen zou zijn Die tijd leek wel een eeuwigheid, er kwam maar geen einde aan, en het was of er tusschen elke kwar tierslag van de kerkklok wel een uur verloopen moest. Zoo had de klok nu al tweemaal geslagen en moest er dus de helft van Jan's straftijd opzitten. En om den lijd vlugger te doen opschieten telde Jan de seconden en telkens als hij bij zichzelf «zestig» zei, dacht hij: alweer een minuut. Maar wat was dal? Hoorde hij daar niet iets? Juist het geluid van voetstappen, en het kwam steeds naderbij door de lange hol klinkende schoolgang. Nu was het al bij de vierde, bij de derde klas,.... Allerlei gedachten flitsten Jan in Zeer zeker. De plaatselijke krant behoort een cultureel orgaan te wezen, hetwelk de plaatselijke be langen tracht te behartigen. Maar dan buiten het zakelijke gedeelte van de krant om. Een plaatselijke krant zal in haar redaction, ele kolommen telkens als dat pas geeft, aansporen om inkoopen zooveel mogelijk ter plaatse, althans in de eigen streek te doen, omdat hgt hemd nu eenmaal nader behoort te wezen dan de rok en omdat de plaatselijke winkeliers ook voor een belangrijk deel mee de kosten helpen dragen van de plaatselijke gemeenschap. Ook in velerlei andere vormen worden in de redactioiu ele kolommen regelmatig de plaatselijke belangen en niet het minst de be langen van den middenstand, voor gestaan en behartigd. En zeer zeker kan in zeer bij zondere omstandigheden, als de nood ter plaatse groot zou zijn b.v. of zeer bijzondere gevaren dreigen, de couranlier overwegen, of hij zich niet vrijwillig tekort behoort te doen door bepaalde annonces te weigeren, welke op zich niet ongeoorloofd van inhoud zouden wezen, maar aan locale belangen te veil schade kunnen aanrichten. Alvorens dan echter van zijn goed zakenrecht afstand te doen, mag hij wel dege lijk zijn overwegingen ernstig stellen. Hij kan ptrsoonlijke schade aan vaarden ten bate van de plaatselijke winkeliers, maar zullen die ook bereid wezen om de schade des courantiers te dekken? Men vergete bovendien niet, dat zoo'n besluit der bedoelde uilgevers, schoon maar duur voor hen zelve is, doch practische uitwerking moet missen. Als de Bijenkorf zelf zou verlangen om op den ingeslagen weg voort te gaan, dan kan die onderneming, waar het op geld niet aankomt, ook op duizenderlei andere wijzen de gezochte publiciteit bereiken. Als ze aanvankelijk den vorm koos van een advertentie in de plaatselijke bladen, dan is dat, omdat de groote handelsonder neming het heeft ervaren, dat adverteeren in de krant de goed koopste en meest doeltreffende vorm van reclame is. En daarin geeft ze d n plaatselijke neringdoenden wel wat te leeren. Waarom waren vele korte oogenblikken door het hoofd. Zou hij het dan toch werkelijk zijn? Het moest wel want de meester zou geen vijf minuten vroeger komen als hij gezegd had, en behalve de meester kon er niemand anders in de school. Niemand alleen Sint. die immers overal kan komen 1 Er was voor Jan geen andere uit leg mogeli|k dan dat St. Nicolaas in hoogsteigen persoon hem eens kwam opzoeken. En dat zou zeker niet met goede bedoelingen geschieden, want voor kinderen die in de school moeten nablijven is er bij Sinter klaas geen pardon, dat had de meester hem straks nog wel zoo uitdrukkelijk gezegd. Met iedere stap in de gang begon Jan's hart snéller te kloppen. Hij wilde achter zijn lessenaar kruipen, maar wat zou het hem helpen Maar opkijken durfde hij niet en hij duwde zijn hoofd stijf tusschen zijn armen. Daar was het gioote momentHet slot knarste, de deur ging open en de voetstappen kwamen binnen. Er klonk een stem. Maar Jan zag niets meer hoorde niets meer en voelde niets meer. Dit was hem te machtig en het eenige wat hij kon doen was te stamelen Vergiffenis Sinterklaas I En toen schoot Sinterklaas in een gulle lach, zoo'n hartelijke lach dat Jan het waagde even over zijn arm te kijken..!,. «Sinterklaas» was niemand anders dan de meester, die maar even was komen zeggen dat Jan wat vroeger naar huis mocht gaan omdat het anders te donker voor hem zou worden. Meester lachte Jan eens recht hartelijk uit, maar de kleine bengel hoorde het al niet meer want hij rende de school uit om maar heel gauw bij Moeder thuis te zijn. Want per slot van rekening ben je daar, ook voor Sint Nicolaas, nog maar het veiligst. winkeliers zoo boos om die ééne annonce van de Bijenkorf in de krant? Omdat ze hel succes ervan dadelijk aanvoelden. Die eene annonce bleek trouwens ook vol doende om alle beschikbare trein- kaarijes iu bijna geen tijd te plaatsen. Als het anderen betreft, kan de winkelier de waarde van het adver teeren in de krant wel beoordeehn, alleen voor zich zelf achten som migen het bij voorbaat een sof. Komt terug van de dwalingen uws weegs, vóór ge u door handiger lieden in den put hebt laten wérken 1 Sinterklaas-legenden. Wat zouden de Amsterdammers wel doen met den gevelsteen van De Bisschop. De Bisschop is het hoekhuis Dam—Damrak, jaren lang een ruïne, maar in dit jaar met den grond gelijk gemaaktop dezelfde plaats bouwt men thans een modern groot winkel- en kantoorpand. De gevelsteen van De Bisschop stelde drie geslachte kinderen voor in de kuip. Het is een griezelig Radeloos klaagde hij zijn nood aan etn uritnd l «Vele jaren aan de borst te suk kelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar 1 Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig verbouwen in, maar toch kocht ik den volgenden morgen Abdijsiroop. Na gebruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesschen was ik heelemaal van dien ellendigen hoest genezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig mensch ben. Zoo schrijft ons de heer L. K. te 's H., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de uorsl sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademha lingsorganen van slijm en andere ziekteverwekkende stoifen. Abdijsi roop verruimt de ademhaling, ver- drijtt benauwdheden, heelt de aan gedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, lnlluenza, Asthma. Alom verkrijg baar. Thans per llesch fl.fl.öl) tn f2.75. Vraagt voor gebruik bui tenshuis Abdijsiroop-Bonbons (»ge- stolde« Abdijsiroop), even genees krachtig Doos 35 en Gd cent. iReci.) arbeider te Drunen, hij nam de klem En zat bij 't verschijnen van den politiebeambte dus zélf in de klem Verdachte trachtte voor den kan tonrechter verklaarbaar te maken, wóórom hij daar gekomen was en wat hij ctaar deed anders dan stroo pen. Hij bracht ook twee getuigen 5 décharge mee, die naar het oor deel van den kantonrechter meineed pleegden. Dus is de zaak voor die getuigen nog niet uitDe derde getuige décharge was niet verschenen. Gelukkig maar! meende het 0. M., want dan zouden drie meineeden zijn gepleegd Conform den eisch werd Th. V. wegens overtreding der Jachtwet veroordeeld tot f 5U boete subs. 25 dagen hechtenis. De pseudo—inspecteur 1 De rechtbank te Den Bosch deed uitspraak tegen C. v. V., boekhande laar, Veghel, terzake: dat hij in April 1933 getracht heeft te Loon-op-Zand A. Reijnen te bewegen hem geld af te geven voor het aanschaffen, door hem Reijnen, van een register op de rijwielen door aan dezen Reijnen zich voor te doen als inspecteur van de rijwielregisters en aan dezen een in strijd met de waarheid zijnd verhaal op tedisschen zijnde evenwel het misdrijf niet vol tooid doordat Reijnen achterdocht kreeg en de politie waarschuwde. Verdachte gaf zich uit voor rijks ambtenaar in de inspectie voor de Langstraat De eisch was 8 maanden, de uit spraak 4 maanden gevangenisstraf. RECHTSZAKEN. Mtineedige yeluiyeu Een politieman zag in het jacht veld onder Helvoiit eeu klem liggen en wrachlte toen den strooper alom dien wegens overtreding der Jacht wet te verbaliseeren. Daar kwam eindelijk Th. V., los verhaal, een der vele Sinterklaas legenden. Drie scholieren, heet het, gingen met een goed gespekte beurs op reis en vroegen onderdak in een slagersgezin, 't Was de vrouw van den slager die haar man er toe aanzette om de knaapjes te ver moorden en in een kuip te ver bergen om hun geld machtig te worden. Het was St. Nicolaas, die in de vermomming van pelgrim, de kinderen, niettegenstaande ze reeds gezouten en gepekeld waren, weer tot hel leven terugriep Dat de Amsterdammers altijd zoo trouw het Sinterklaasfeest hebben gevierd vindt verklaring in het feit, dat St. Nicolaas patroon der zee vaarders was, in welke hoedanigheid hij, naar de vele oude verhalen luiden, ook een ware wonderdoener is geweest. Tegenover het Amsterdam van Sinterklaas staat slechts één andere plaats in ons land waar men den goeden Sint niet schijnt te willen vieren. Dat moet het dorpje Grou in Friesland wezen, waar traditio neel in Februari den feestdag van St. Pieter gevierd wordt. Is Sinterklaas als wonderdoener een legendarische persoonlijkheid, als bisschop heeft hij inderdaad bestaan. Hij moet omstreeks het jaar 300 te Patara in Lycië zijn geboren uit even vrome als schat rijke ouders. Hij werd bisschop van Myra in Klein Azië en moet zich inderdaad een reputatie als wel doener hebben gevestigd, want hi schonk geleidelijk heel zijn vermo gen weg. 't Is vermoedelijk die weldadigheidszin geweest, welke de legenden van wonderdaden het ont staan hebben gegeven. Algemeen bekend is het verhaal van de wijze, hoe Sinterklaas als bisschop van Myra die jonge maag den in haar nood te hulp kwam. Ze waren de drie dochters van een armen edelman, die niet in staat was om zijn dochters de in die dagen vereischte bruidschat voor een huwelijk mee te geven. Er kwam dan ook geen jongeman om de hand der dochters. Toen de nooc het hoogst was besloot de edelman om zijn dochters het benoodigde geld op minder eerbare wij/.e te laten verdienen. Den laatsten nacht, voor het wanhopig besluit ten uitvoer zou worden gebracht, lagen de drie SPORT. VOETBALSPORT. NEB. ELFTAL SAMENGESTELD. meisjes wakend in haar bed en buiten zat de vader, wanhopig van smart. En zie, opeens wordt door het venster een beurs met goud geworpen, die in een schoen terecht komt. Alle dochters kregen een bruidschat van een onbekende, die later door den ader wordt herkend als de bisschop Nicolaas. De Zwarte Piet, van wien Sinter klaas steeds vergezeld wordt, heeft ook heel wat te danken aan den wonderdoener. Door dien werd hij n.l. verlost uit de macht van den sultan der Agrareniërs. Tijdens een grooten hongersnood, zoo luidt weer een verhaal, ver scheen de goede Sint aan een rijk koopman in Sicilië en beval hem een schip met koren naar Myra te zenden, waardoor de bewoners der stad in het leven werden gehouden. Volgens een andere legende zou St. Nicolaas de gezonden hoeveelheid graan gezegend hebben, zoodat de voorraad niet minderde, maar strek ken kon, totdat de hongersnood voorbij was. Dit verklaart dan mede, waarom men Sinterklaas ziet afge beeld met drie brooden in de hand en dat het bakkersgilde hem tol schutsheilige verkoos. En nu weer een brokje échte ge schiedenis. Als bisschop van Myra werd St. Nicolaas tijdens de vervol gingen der christenen onder Licinius gevangen genomen en in den kerker geworpen. Keizer Constantijn hergaf hem de vrijheid en herstelde hein in zijn bisschoppelijke waardigheid. Met uitbundige vreugde werd liij weder ingehaald en het was een ware zegetocht, toen hij zijn bisdom doorreisde en overal de tempels der afgoden, die in zijn afwezigheid waren verrezen te doen afbreken. De dood van St. Nicolaas moet vallen tusschen de jaren 315 en 352, terwijl zijn toenaam van «Ban» er zijn n.l. verschillende heiligen, die Nicolaas zijn genaamd hem eerst werd gegeven in 1U8/, toen het gebeente van den heilige naar Bari in Apulië werd overgeuracht. Dat is nog met eenig geweld gepaard ge gaan, want Myra was toen in handen der Saracenen gevallen. Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verbod n. Het Ned. Elftal voor den wedstrijd te gen Oostenrijk op Zondag 10 December a.s. als volgt samengesteld: Doel: Van der Meulen (H.F.C.), aan voerder. Achter: Van Diepenbeek (Ajax) en Van Run (PSV). Midden: Pellikaan (Longa), Anderies- sen (Ajax) en Van Heel (Feijcnoord). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Lagendaal (Xerxes), Schoemaker (Quick), en Mulders (Ajax). Reserves: Van Male (Feijenoord), Le- lyveld (VCC), Graafland (HBS), Breitner (ADO) en Slot (DWS). Adam en Weber mogen op medisch

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 9