Toegewijd een Hendel, Industrie en Cemeentebelengen- ^votitreKHiiiQ. mcördbpaband VELO'S zijn niet duur HftflR ERFDEEL. >WMlWUK< I FEUILLETON Opheffing Rechtbanken en Kantongerechten. Winkelnieuws. Wie nadenkt, neemt waarborg. Mol Gaat Voor. luSSKk HOL is waarborg. MOL ;>IMER 90. ZATCRDAG 9 DECEMBER 19». tte JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ent. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. I)IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. $8. Telegr.-adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. EERSTE BLAD. Wij nemen met instemming het volgende artikel over uit «Het Nbld. van Heusden» De opheffing van de Rechtbanken te Tiel en te Winschoten en van 39 kantongerechten, waaronder ook de kantongerechten Heusden, Zaltbom- mel en Waalwijk uit onze naaste omgeving, is thans een voldongen feit geworden en met 1 Januari 1U34 zal dun bestaan tot het verledene behooren. Nadat de pogingen der regeering tot opheffing van 34 kanton gerechten in 1924 en tot het doen verdwijnen van 4 rechtbanken en 40 kantongerechten in het voorjaar van 1033 schipbreuk hadden geleden, werden in October j.l. de geschorste ontwerpen van Minister Donuer door zijn tegenwoordigen ambtgenoot van Schaik weer ter tafel van de Tweede Kamer gebracht, zij het dan ook met eenige wijzigingen van ondergeschik ten aard. Met koortsachtigen spoed zijn de ontwerpen in de beide Kamers der Staten-üeneraal behandeld en reeds de vorige maand verschenen ze als wetten in het Staatsblad, waardoor Min. v. Schaik 'n succes kon boeken, waarnaar twee zijner ambtsvoorgangers tevergeefs hadden gestreefd. Dat dit succes nimmer zou zijn verkregen indien de tijdsomstan digheden er niet toe hadden geleid, daarvan zijn wij overtuigd, maar waar op dit oogenblik elke door de regee- ring voorgestelde bezuiniging, hoe gering ook, door de Staten-üeneraal wordt geaccepteerd, daar was het voor haar zeker moeilijk om bij uit zondering de ontwerpen te wijzigen in het rechtsgebied en de zetels van ArrondissemenlsRechtbanken en Kantongerechten te verwerpen, al was het bekend, dat ze al zeer weinig financieel voordeel zullen bllflt goedkooper. opleveren en zeker geen voordeel, dat evenredig zal blijken te zijn aan de nadeelen aan de ophelfing ver-j bonden, Hoe dit ook zij, Staatsblad No. 923 bevat een Koninklijk Besluit van 23 November 1933, waarbij is bepaald, dat de wetten van 17 November t.v. houdende nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels van recht banken en kantongerechten, zoo mede eene ^et van dienzelfden datum houdende wettelijke bepalingen in verband met de nieuwe vasistelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten in werking treden met ingang van 1 Januari 1934. De Kantongerechten, Heusden» Zaltbommel,Waalwijk, Geldermalsen Oss, en Veghel worden alle, hetzij bijna geheel, hetzij gedeeltelijk toe gevoegd aan het Kantongerecht te 's Hertogenbosch, zoodat dit kanton zóó uitgestrekt wordt, dat al dadelijk bij de behandeling in de Kamers de vraag is gesteld of in dit kanton niet direct een tweede kantonrechter dient te worden benoemd. Het kanton Heusden komt geheel bij 's Hertogenbosch behalve de ge meenten Woudrichem, Almkerk, de Werken c.a. en Werkendam, die gaan ressorteeren onder het kanton üo- hem. Het kanton Zaltbommel it geheel en al onder 's Bosch live de gemeenten Heerewaarden Rossum. Zoo ook het kanton ilwijk, waarvan alleen de ge— iermalsen worden de aan de Noordzijde der rivier de Waal ge legen gemeenten Haaften en Waar denburg aan het kanton 's Herlogen- bosch toegevoegd. Ook de justiciabe- len van groote gedeelten der kantons Oss en Veghel zullen zich vanaf 1 Januari a. s. voor kautongerechts— zaken, naar Brabant's hoofdstad hebben te begeven. Welk een last eri welke belang rijke kosten een en ander voor tal van justiciabelen met zich zal brengen laat zich gemakkelijk denken. Voor het afleggen van successie- en schat- tingseeden, voor voogdijzaken enz. moeten bv. de inwoners van Rijswijk, van Haaften, van Brakel en van Boekei zich naar 's Hertogenbosch begeven. En ook in strafzaken voor luttele overtredingen 1 Iemand b.v. wonende te Brakel heeft gereden met een rijwiel zonder licht. De man heeft het inderdaad gedaan, maar hij heeft het gedaan om heel spoedig de hulp van een medicus, die direct noodzakelijk was, te gaan inroepen. Om dit nu aan den Kantonreciiter te kunnen mededeelen ï^pst hem geen ander middel dan op den dag der zitting naar Den Bosch te reizen. Nu kan men wel zeggen dat hij zich door iemand kan laten vertegen woordigen, maar we weten allen wel, dat zulks in strafzaken in de praktijk slechts «zeer sporadisch voorkomt. Dat de Reenter in een kanton van de grootte van 't toekomstige kanton 's Hertogenbosch zijne jusliciabelen ook maar eenigszins kent, is natuur lijk onmogelijk. Gevolg hiervan is, dat de kantonrechter als vertrouws- man van velen is verdwenen. Veel, ja heel veel, meer dan vroeger wor den de jusliciabelen nummers en vooral in strafzaken kan en zal met bij/ondere omstandigheden der ver dachten geen rekening meer worden gehouden. j Ook in pachtzaken zal het verlies van den plattelandskan tonrechter worden gevoeld, Hij heeft zich in alle mogelijke toestanden en om standigheden ingeleefd, hij heeft wat verstand gekregen van landbouw en veeteelt, hij weet ook de pachtwaarde der landerijen in de verschillende deelen van zijn kanton. Hoe nu de stadskantonrechter, die nauwelijks anders kent dan aangelegde wegen? Het komt ons voor, dat vele uit spraken in crisispacht/.aken ook al zijn de bijzitters nog zulke goede deskundigen, dan nog kunnen zij onmogelijk op de hoogte zijn van de pachtwaarde en de omstandigheden waarin verpachters en pachters in alle deelen van het kanton verkeeren minder juist zullen uitvallen dan wanneer de plattelandskantonrechter nog een woordje had kunnen mede spreken. Maarde teerling is geworpen en 39 plattelandskantongerechten staan op het punt te verdwijnen. Het platteland wordt successievelijk van alles beroofd. Wat zal er nk de Kantongerechten weer volgen? WaSCI1MACU1i\LS vau ai 11.30.- WMlMGMACttlMtS van al II 13 BUITENLAND. ai rale Electricileitsvoorziening. Tijdens de debatten in de begroo ting van Waterstaat heeft Minister Ka Iff bevestigd, dat wij staan voor de noodzakelijkheid van een meer centrale regeling der eleclriciteits— voorziening in Nederland. De regeering en de Indische financiën. In een uitvoerig betoog heeft mi nister Colijn 'n schril licht geworpen op den somberen toestand der In dische financiën. De Kamer was zichtbaar onder den indruk. De premier heeft bovendien onder de oogen gezien wat het kabinet te doen zou staan, als de korting op Indische pensioenen zou worden verworpen. Hij wees op deze drie mogelijkheden, welke dan open staan: aftreding van het geheele kabinet, Kamerontbinding en invoe ring bij ordonnantie, heelt hij wèl opgesomd, doch een keuze heeft hij niet gedaan. Undertusschen is het wetsontwerp met 0—33 stemmen aangenomen. Mr. Aalberse had zich bij repliek absoluut tegen verklaard. De Postjager vertrekt Vrijdagnacht. De Postjager is geheel gereed voor de groote vlucht naar lndië. Het vertrek werd vas'gesleld op den nacht van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelseh van Joseph Hocking. Nadruk verboden. 22. Nancy keek bedrukt. Ze moest Mary Judson twee pond per week betalen voor kost en inwoning en ze bedacht, dal haar drie honderd pond al aardig ge slonken waren. Ik heb het onaangename eerst ver teld, ging Shawcross voort. Ik weet dat het een onmogelijk laag salaris is en ik heb lang geaarzeld, voor ik het u durfde te zeggen, maar er is een andere kant aan de zaak. Zoodra we zullen sla gen, deelt u mede in ons succes. Dat is heel vaag. Dat moet ik toegeven. Maar ik zal het u uitleggen. We beloven u honderd pond per jaar om te beginnen, maar als we aan het eind van het jaar bijvoor beeld duizend pond overhouden, zullen we u daarvan tien procent geven. Ik heb een klein ontwerp bü me: wilt u het even doorlezen? Het is een schema van het voorstel; we hebben vertrouwen in uw en in ons werk, kunt u dat vertrouwen deelen? Nancy keek het papier zorgvuldig door. Het was een overeenkomst voor 2 jaar; gedurende dien tijd verbond ze zich uitsluitend te werken voor de firma Shawcross en Greenwood. Ze zou een minimum salaris van 10 pond genieten, maar als de zaken succes hadden, zou het salaris verhoogd worden in evenre digheid met de verdiensten. Als b.v. de winst vier duizend pond per jaar be droeg, zou ze een salari# Man vijfhon derd pond ootv Wat vindt u ervan?, vroeg Shaw cross na een lange stilte. liet meisje Oewaarüe hot stilzwijgen. Als ze thuis gewoond ba(l, zou ze net voorstel direct aangenomen hebben, maar ze moest twee ponu per ween be- taien aan Mary Judson en dat zou elke penny van baar salaris opslokken. Ze zou geen cent bezitten voor zakgeld, en kieeren; dus was bet inderdaad een on aannemelijk aanbod. Ze dacbt er aau, dat baar vader duizenden eu duizenden bad uitgegeven voor baar opvoeding en dat bet saiaris dat haar werd aangeboden niet genoeg was om van te leven, net was vernederend en ze voelde er veel voor om kort en goed te weigeren. Bo vendien, wat zou er vau haar geliefkoosd plan komen op die manier? Ze was haar nieuw ieven begonnen met het idee om Trevanion Court terug te koopen en tot nu toe bad ze nog niets bereikt. En toch wilde ze niet weigeren. Ze dacbt er aan, dat ze acht maanden lang geen penny had verdiend. Gedurende ai dien tijd had ze moeten uitgeven zonder iets er bij te krijgen en ze had geen be tere vooruitzichten voor de toekomst. Als ze Mr. Shawcross aanbod weigerde, had ze kans, dat ze elke penny die ze nog bezat, zou interen. Honderd pond per jaar was tenminste voldoende om te eten en een dak hoven haar hoofd ta hebben. Bovendien, als de firma zou slagen, als haar firma bekend zou worden, dan zou ze deelen in de winst en na twee jaar zou ze vrij zijn en andere contracten kunnen maken met groote firma's. Wat vindt u ervan? herhaalde Mr. Shawcross opnieuw. Natuurlijk ben ik u dankbaar voor uw aanbod, begon het meisje, maar.... en ze bedacht wat Elyah Briggs haar had gezegd den dog van haar vertrek: als je ooit mijn hulp of mijn raad noodig hebt, kom dan maar bü me. Neemt u myn aanbod aan?, vroeg de ander. Moet ik roeteen een beslissing nemen? Ik zou het liefste direct beginnen. Zooals ik u zei, heb ik vertrouwen in uw werk en ik zou zoo gauw mogelijk wil len beginnen. Ik zal u binnen 48 uur mijn besluit mededeelen, is üat goed? Maar waarom wilt u wachten? U vertelde me dal u zich met niemand ver- bonüen bad. Dat is zoo, maar dat contract tee kenen beteekent me binden voor twee jaar tegen een salaris waarvan ik niet kan leven. Ik vind bet heel vriendelijk van u, maar u begrijpt daL dit alles nieuw voor me is, terwyi u er ai wekeu over hebt nagedacht. Ik kan niet zoo maar 'n beslissing nemen. Ik moet eerst raad vragen. Maar u zult toch niemand onze plannen vertellen?, vroeg Shawcross ang stig. Ik zal niets meer vertellen dan noo dig is, antwoordde het meisje, en dan nog strikt verlrouwelyk. Wien wilt u om raad vragen? Mr. Elyah Briggs. John Shawcross keek nadenkend voor zich uit. Elyah Briggs is een eerlük man, zei hy. Als hü belooft er niet over te spre ken, kunt u hem gerust alles vertellen wat ik u in vertrouwen heb gezegd. Maar het moet onder de strikste geheim houding gebeuren. i Direct nadat Shawcross was wegge gaan, belde Nancy Woodroyd op. I Met wie?, vroeg de stem van Elyah i Briggs. Ik ben het, Nancy Trevanion. Nancy, kind, zei de Yorkshire-man, 'j je stem klinkt me lieflijk in mijn ooren; waar ben je al dien tijd geweest? Waar om ben je zoo lang niet bü ons geweest Ik wou morgenavond bü u komen, antwoordde Nancy. Dat spüt me vreeselyk, maar ik ben bezet, juist morgen en overmorgen heb ik veel te doen. Maar is het iets drin gends? Ja, antwoordde Nancy. Van groot bHang. Luister dan, wat ik doe. Ik zal de auto naar je toe sturen. Ik ben twee uur vrü en dan kun je nu met mü praten. Binnen het uur was Nancy op Wood royd, waar ze hartelük werd begroet door de heele familie Briggs. Je weet wel, hoe blü we zün, je te zien, Nancy, zei hü, en we zün een beet je boos, omdat je zoo weinig komt. Maar wat is er aan ue iiunuV Je ziet er opge- wonuen uit. is er ïeis gebeuru? i\eeu, antwooiuue Nancy, er As niets gebeuru. maar ik wnue u graag persooiuyk spreken, -ik heb uw rauu noouig. uver zakeu? ja, ais bet mogelük was, zou ik u graag aueeu willen spreken. Niet, omdat ik iemand hier in uuis niet vertrouw, maar ik neb anderen geheuiinouuiug oe- ïoofd. ben bad niets büzondcrs gezegd; hy scheen even verheugd over Nancy s komst ais de andereu en hy luisterde op lettend naar eik woord. Maar by de laatste woorden was zijn blozend gezicht bleek geworden eu zyn lippen beelden. Maar je mag niet al je tijd aan vader geven, riep Jessie. Zal net onderhoud lang dureu, meisje?, vroeg Elyah Briggs. Neen, dal geloof ik niet, antwoord de Nane>, voor u is het niets belang rijks; voor mü natuurlük wel. Is er vuur aan in de bibliotheek, moeder vroeg Mr. Briggs. Ja. Je zei innneis, dat Mr. Barra- cloueh vanavond zou komen. i Prachtig. We zullen de zaak eveu besprektu en dan hier terugkon tr- i n je moet hier vanavond blüven, Nancy, je mag niet voor middernacht terug naar Laburnum Cottage. Ik zal Dixon zeggen, dat hü klaar staat met den wagen. Waar ga jü been, Ben? Ik moet vanavond uit, antwoordde Ben, een beetje zenuwachtig, en hü ging snel de kamer uit, terwyi Mr. Briggs en Nancy zich naar de bibliotheek begaven. HOOFDSTUK. XIJ. Ben Brigg's telefonische boodschap. Ben Brigg's vrienden plachten te zeg gen: Ben Briggs krijgt altüd alles gedaan wat hü wil. Misschien kwam dat, omdat hy zyn wil tot nu toe altüd had doorgezet. Hy had een echt onverzetteHjk Yorkshire- karakter, hü gaf nooit iets op waarmee hü eenmaal begonnen was. Hü was een klein-gebouwde, stevige jonge man, mt een vastberaaen gezicht. Dy bud geen kwaad hart, maar zyn kennissen zmueu toch wel eensBen kon kwaadaardig zyn ais de duivel, als bü bet met leiuanu aan den stok had. I Dus bad bü geen oogenblik zyn hoop opgegeven om met Nancy te trouwen. Weliswaar had Nancy hem niet aan gemoedigd, maar dat veranderde niets aan Ben's besluit. Hü bad totnogtoe alles bereikt, door dat bü zün plannen zorgvuldig bereken de. Hü was ervan overtuigd, uat hy be greep wat voor meisje Nancy was. Even sterk van karakter als hü zelf. Hy wilde op de hoogte blüven van alles wat cr met haar gebeurde en hij was er bly om, dat ze nog niet was geslaagd een betrek king te vinden als ontwerpster. Ben ken de natuurlijk Nancy's teckeningen en hoe wel luj moest toegeven dat die byzonder mooi waren, beweerde hü altüd, dat er geen zaken mee waren te doen. Ik hoop dat ze niet slaagt, zei hy in zichzelf. Ze wil haar oud huis terug- koopen en hoe meer ze wordt teleurge steld in haar verwachtingen, hoe eerder ze zich ons gesprek zal herinneren. En als ze inziet, dat ze niets zal bereiken, zal ze bü mü terugkomen. Kort nadat Nancy haar intrek had ge nomen bü Laburnum Cottage, kwam Ben Sarah Ellen tegen, de meid van Mary Judson. I Ben kende Sarah Ellen al een paar jaar. Ze had in zün vaders fabriek gc- I werkt, maar moest dat opgeven wegens baar slechte gezondheid. Sarah Ellen was een stille, weinig belangrijke vrouw van een jaar of dertig, en niemand zou veronderstellen, dat ze een romantiscn hart bezat. f Maar Ben wist beter. Ze was verherd op een van de arbeiders uit zyn vaders fabriek, wiens vurige wensch het was om voor zichzelf wat te kunnen begin nen. Maar zijn loon was te klein en hy had geen geld. Ezra Day beschouwde Sarah Ellen als zün toekomstige vrouw, maar hü zou. zooals hü beweerde, nooit trouwen, voor hij genoeg geld had om een winkeltje in Dingle Street te begin- nen' Wordt vervolgd. e Echo van het Zuiden, ftul«yksfit en Laiigstraatsche Courant* MAAMCMAKïy VAM VERZEN/ RiWQ OP MET LEYIM

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1