BTnWITii Ons WeeKpraatje. Concurrentie werkt prijsregelend in cLu goeden zin des wuurds, hetgeen wil zeggen, dal concurrentie een te hoog op\oei'eii van de winst marge bij ueu omzet van 'l product tegengaat. ïViaar ook hier is de regel met \olslrekt en iaat deze zien niet tot in het absurde door voeren. 13ij overdreven concurrentie gaal zelis alle voordeel voor den consument verloren en keert zicli voor üem ten kv\ade, wat goed en nuttig voor hem bad kunnen zijn. De concurrentie, zuoals we die thans in liet winkelbedrijf kennen, is lunesl voor allen en daarom een maatschappelijk kwaad. We zullen den lezer niet niet cijiers vermoeien. Van tijd lot lijd heeft hij in de krant kennis kunnen nemen van de resultaten van gehouden onder zoekingen, Welke hem leeiden, dat b.v. hel aantal »kapperszaken« in ons land jaarlijks niet eenige hon derden toeneemt, inelleöeiistaande in dit vak reeds van een groote overmaat kan worden gesproken en zelis uitnemende vaklieden daar door een moeilijken strijd om het bestaan hebben te voeren. Er zijn voorts plaatsen, zelfs kleine sleden in ons land, waar op elke dei tig in oners een kruidenierszaak kan worden geleid. Uin dan maar enkele voorbeelden te noemen. De any* breidelde concurrentie, welke men elkaar aandoet, kan niemand ten voordeel wezen. Ze is v- rkluuibuur, laten we dat aan stonds vaststellen. Een kat, welke in het nauw zit, maakt rare spron- geu, maar een mensch, die geen bestaansmogelijkheid meer ziel, probeert ook van alles. Of die mensch zich al bij een werkgever vervoegt, zeggende ziezoo, nier ben ik om te komen werken, düt geeft hem niets. Zijn weikkracht is niet van noode en daarom wordt hij niet geaccepteerd. Toch moet die man leven en eten. Wat is tenslotte dus natuurlijker, dan dal hij zich op den »liandel« werpt, het »vrije« bedrijf, dat een ieder mag uit oefenen. Hij maakt een spoedcursus door en zegt dan aan het publiek ziezoo, hier ben ik, jullie kapper, die bereid is om voor een koopje te gaan werken. En daarmee maar dat zegt hij er niet bij het vet van de boterham zal schrappen van de werkelijke vaklieden, die een langdurige en dure schooi van theoretische leering en praclische ervaring hebben moeten doorloopen. Het publiek is met des nieuwen kappers kunsten, hoe goedkoop dan ook verricht, ook al niet ge diend, maar dat merkt het publiek eerst later, na de schand' onder- ouden en de scha geleden te hebben. Even gemakkelijk als de wille keurige »men« tegenwoordig kapper wordt, werpt deze zich op het kruideniersbedrijf, op den verkoop van sigaren en aanverwante artikelen op het omzetten van aardappelen en groenten, ja op wat ook. Wat ze tekort komen aan vak kennis, trachten ze te vergoeden door het verknoeien van prijzen. En de bona-lide winkeliers moe.en met deze laatste mee. Tin bate van den consument? Heelemaal niet. De nieuwe vakmenschcn laten zich door groothandelaars van twijfel achtige reputatie onbewust van allerlei minderwaardigen rommel in de handen stoppen en de werke lijk vakkundigen, die de oude zaken trachten te handhaven, koopen bewust een kwaliteit minder dan gewoonlijk in om de prijsconcur rentie het hoofd te kunnen bieden. In ongebreidelde concurrentie echter schuilt tenslotte niet alleen een gevaar voor winkelier en con sument, maar ze ontwricht op den duur heil het economisch leven. Goede zaken verliezen haar stabili teit en de uitkomsten der nieuwe onderneming! n zijn als regel zoo teleurstellend, dat het percentage barer leiders, welke in slaat blijken, om de aangegane verplichtingen op reëele wijze te voldoen of af te wikkelen, zeer klein is. Onder te groote concurrentie blijven er voor de winkeliers slechts twee mogelijkheden van bestaan. Lage prijzen, minderwaardige en onverzorgde artikelen, bed' og tegen over eigen leveranciers, of bi onderlinge overeenkomst een ver minderden omzet com penseeren door verhoogde winstmarge, dus met hooge prijzen. Met geen van beide oplossingen kan het belang van den consument en ook niet het algemeen belang zijn gebaat. We vragen ons afis hel in zulke omstandigheden nu eigenlijk niet het beste om het bedrijf en beslaan van neringdoenden te beschermen Dat wordt toch waarlijk een belang voor allen. Bescherming naast be hoorlijke publieke controle, behoeft niet tot excessen van winstbejag te leiden. Bescherming van den reëel en handel is noodig in dezen tij waarin zoovelen verwilderd naai een bestaansmogelijkheid grijpen. Hoevele eerlijke en vakkundige sigarenwinkeliers zegenen niet het voornemen van de regeering tot uitvaardiging van een verbod tot verkoop beneden banderolleprijs. En zouden met zulk verbod de belangen worden geschaad van de lookers, die tot heden voor 2 cent onder banderolleprijs sigaren koch ten en rookten, die voor 4 cent Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verbod VAN HET GOEDE TE VFEL. Ina verzorgde de nachtegalen zoo goed, en toch stierven zij. Mijnheer Vogelaar had één lief hebberij en deze liefhebberij bestond uit I et houden van vogels. Alle soorten waren bij hem vertegen woordigd. B.v. lijsters, roodborstjes, meesjes, kanaries, nachtegalen, een vinkje, papegaaien e. a. De nachtegalen, dat waren wel z'n grootsten trots, want je moet weten, flat er haast geen vogellief hebbers zijn, die deze beestjes goed kunnen verzorgen. Nu wilde deze mijnheer eens dol graag met z'n vrouw op reis; maar het grootste bezwaar was altijd, dat hij niemand de verzorging van zijn vogels toevertrouwde Mijnbeer Vogelaar had een doch tertje, Ina genaamd, deze was nu groot genoeg, dacht hij, om voorde beestjes te zorgen. Hij ontbood Ina bij zich en zei: «Luister eens, meisje je vader en moeder gaan op reis en nu moet jij voor m'n vogels zorg. n. Maar denk er om, datje, voor alles, heel goed voor d'r bent», Iua vond het wel een zware taak. n. maar ze zou haar uiterste best doen. Den dag voordat haar ouders op stap gingen, moest ze zeker wel honderd keer van haar v.ider hoo ien, hoe ze de beestjes moest voe deren, zoodat ze dit wel droomen kon. Den eersten dag dat Ina heele maal alléén voor de vogels zorgde ging alles uitstekend. Als ze bij de kooien kwam dan wisten ze al hoe laat het was, dan was het een lawaai, dat hooren en zien je verging. De een voor de ander wilde het eerst gevoerd worden, bet was e'en ware wedijver en als de beestjes water kregen dan moest je het geploeter van d'r zien ze «badderden» naar hartelust. De eerste dagen ging dit, zoo heel goed. Papa kreeg een keurig verslag over de verzorging van z'n geliefde vogels. De «nachtepielen» sloegen dat je er 's nachts wakker van werd. Zoo omstreeks een uur of vier, half vijf, kweelden ze hun hoogste lied. Ina wide de beestjes voor dit mooie gezang beloonen en ze zou ze van morgen af aan eens extra lekker eten geven. boven haar stand waren «aange kleed® Door een regeling van vestiging, door te stellen eisdien van waren- kenn s, van een minimum aan financieele draagkracht enz. kar. de bestaansmogelijkheid van nering doenden worden beschermd en liet belang van den consument gebaat. BUITENLAND. Ünriisl in Oostenrijk. In Oostenrijk is het de laatste dagen weer onrustiger. In bet dorp Lind is in het gemeentehuis, waarin ook de sociaal-democratische bur gemeester van het dorp zijn woning Heeft, een papieren bom ontploft. Te Villaeh werd een papieren bom gevonden, welke echter niet is ontploft. Te Betz in Beneden Oostenrijk is een dynamiet-aanslag gepleegd op een hydro-electrische centrale aldaar. Litwinof naar Berlijn vertrokken. De Russische volkscommissaris van Builenlandsche Zaken, Litwinof, is Dinsdagavond half lien van Rome naar Berlijn vertrokkenhij zal eenigen tijd in de Duitsche hoofdstad blijven vo>r het voeren van bespre kingen met de Duitsche regeering. Italië wil hd van den Volkenbond blijven. De groote raad van de fascistische partij heeft besloten, dal Italië slechts dan lid van den Volkenbond mag blijven, wanneer de Bond binnen den korst mogelijken termijn een grondige herziening ondergaat. Deze hervorming moet zoowel den opbouw en jde functies als de doeleinden van den Bond omvatten Gi deravond is hij weer naar Moskou doorgereisd. De prohibitie, agelgnchta. Het »lvnchen« van een beeld, dat de prohibitie voorstelde en dat op gehangen was aan een hoogen paal midden op de Broadway te New- York. was het teeken, dat aan de droogte in Amerika een einde was gekomen. Nadat een geweldige volksmenigte, welke op de Broadway was samen gestroomd, geruimen tijd om den paal had gedanst, werd het beeld naar beneden gehaald en in een doodkist gelegd, welke op een door een kameel getrokken kar werd ge plaatst. Achter dezen wagen vormde zich een reusachtige optocht, welke door de Broadway en devoornaamste verkeersaders der stad trok. Frankrijk handhaaft standpunt inzake ontwapening. Naar aanleiding van het onderhoud lusschen den Franschen minister van Buitenlundsche Zaken, Paul Boncour en den president der ont- uapeningsconf. rentie, Henderson, wordt de volstrekte ongegrondheid geconstateerd van de berichten, vol- De veelbeloovende dag voor onze nachtegalen was gekomen. Ze zouden getracteerd worden op pas gezochte mieren-eieren, dus kersverschel De miereneieren lagen nog niet in het voerbakje of de vogels zetten bun groote kijkers nog wijder open dan anders en slokten ze gulzig naar binnen. Binnen een minimum van tijd waren de voer bakjes leeg en boorde je de snavels van de heeren in de bakken kloppen, alsof ze zeg gen wilden «Krijg ik niet meer, het was zoo lekker». Het gevolg was, dat Ineke al weer met een nieuwe voorraad kwam aanrennen, die even vlug als de vorige verorberd werd. Daar stond ze van te kijken dat die kleine beestjes zóóveel konden eten, had ze nooit gedacht. Eiken dag kregen alle vogels het eten en drinken dat ze noodig had den en de nachtegalen bovendien hun bakjes heelemaal vol met mie reneieren. De beestjes kregen een uitstekende verzorging en alles liep reusachtig goedtot op een morgen Ineke weer bij de nachtcgaalkooien kwam en er ééntje dood vond. Wat schrok ze daar van! Maar hoe kon dal? Ze had het beestje toch net zooveel voer gegeven als de andere twee, die nog leefden en lustig op hun stokjes wipten. Hoe moest ze haar vader deze droeve boodschap brengen? Ze zou maar niets schrijven. Het kind wilde, dat hij maar niet was weggegaan, dan zou dit aardige beestje ook niet gestorven zijn. Nu lag het onderin de kooi en ze dorst er haast niet naar te kijken. Twee dagen daarna waren de twee andere nachtegalen ook dood. De beestjes hadden het voedsel zeker te lekker gevonden en er te veel van gegeten. Ze hadden heele dikke buikjes. Denzelfden avond kwamen Ineke's ouders thuis en k'egen het droeve nieuws te hooren. Haar vader was niet eens zoo heel erg boos. gens welke het Fransche standpunt eenigerb i evolutie zou hebben onder gaan. Naar namelijk Paul Boncour in een persconferentie heeft verklaard kunnen de oulwapeningswcrkzaam- heden slechts voortgang vinden op het terrein, dat onlangs door den minister in een rede in de Kamer nauwkeurig werd omlijnd. De minister kon derhalve tegen over Henderson verklaren, dat Frankrijk zich houdt aan het stand punt, hetwelk op I I October j.l., den dag dat Duilschland de ontwape ningsconferentie verliet, in volledige overeenstemming met Engeland, de Vereenigde Staten en Italië werd vastgesteld. De Joden in België. De Brusselsche correspondent van »de Msb.« meldt: De Joodsche kolonie in België is momenteel ongeveer 8o.0()0 personen sterkhiervan zijn er 4U.000 te Antwerpen, 30.000 Brussel en 3000 in Luik gevestigd. De red is over het geheele land verspreid. Uit Duitsciiland zijn hier slechts, tengevolge der jongste politieke ge beurtenissen in dat land, ongeveer 2000 Joodsche uitgewekenen gearri veerd deze zullen naar Palestina worden gezonden. In sommige kringen des lands beginnen protesten op te gaan tegen de aanwezigheid in het land van 80.000 Joden, die hier metterwoon zijn gevestigd en niet zelden tegen lagere salarissen werken, dan de Belgische arbeiders. Daar komt ook bij, dat er onder de armere klassen, die overwegend talrijk zijn, zich nogal rumoerige socialistische en communistische elementen bevinden. Wij gelooven echter niet, dat de protestbeweging tegen deze Joden in de eerste tijden een optreden van hoogerhand zal uitlokken. Duitsche protesten tegen zesdaagschen. Uit Berlijn ineldt men aan de Tel.: Nadat de Berlijnsche Zesdaagsche een slechts matig succes is geworden en de thans plaats vindende Keulsche Zesdaagsche in het geheel geen succes dreigt te worden, groeit in de Duitsche pers de stemming, welke de afschaf fing van deze eens zoo populaire wie lerwedstrijden verlangt, tot een bijna algemeen protest. Reeds verleden jaar heersehte er in de Duitsche sportpers een stemming tegen het sportvariété, dat de Zesdaag sche wordt genoemd en dat met zijn onvermijdelijk lawaai, zijn karakteris tiek genre, met zijn bont gekrioel van opgewonden inenschen en al zijn wis selende sensaties, een eigenaardige be koring uitoefent op de massa. Deze stemmen waren echter nog eerst principieel op een verandering uit. De protesten richten zich tegen bepaalde wantoestanden. Men wilde eigenlijk alleen maar een grondige hervorming Inncke begreep er niets van. Hij zei alleen dat 't heel jammer was voor de vogeltjes. Maar vader en moeder hadden buiten zoo genoten en vader had zooveel vogels hooren fluien, veel mooier dan in al die nare kooien.... Hij zag nu zelf in, dat, wilde je van het gefluit en gezang der vogels genieten, dan moest je ze in de vrije natuur hooren, daar waren ze op het mooist. En z'n huisliefhebberij daar had hij mee afgedaan Alle vogels gingen hun vrijheid tegemoet. En Ineke? Ze mocht fijn de vol gende keer mee een week-end naar 't Gooi, daar zou ze het gefluit van de «echte» nachtegalen hooren en van nog veel meer andere vogels, die haar vader alle bij namen zou noemen en dan kon ze ook zien hoe de vogels in de naiuur hun voedsel zochten. Ze zouden er dus samen een echt leuk reisje van ma ken. Wat vond ze dat fijn, de heele week moest ze eraan denken. TO BR. Foto No. 1 Van MiErlo 2 J. C. Pul Les-Aarts 3 Kinderen de Kort 12 HaWeko 4 Bergm Ans-Smits 5 Wed. Jac. SArs 16 C.v.d.WieL 28 N.V. Waveem 10 Van BIJnen 8 W. van RaaK-van Benthem 7 J. VEraa 20 W. SikkeRs 15 F. W. van Licmpt 11 A. OudkErk 19 F. PossEmis 14 C. MaikS 6 J. Tausch Zij werd een ander mensch eu gaf het ook aan huar kteine meid. «Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoest buien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon verrichten. Ik was kortademig en leed daai bij aan zware hoofdpijnen Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakke lijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds nut goed resullaala. Zoo schrijft ons Mevr. J. v» K. te M., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. ledi reen die van boislbenauwd- heden te lijden heeft, zal verstandig doen redding te zoekeu bij de van ouds beroemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdijsiroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag ol 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zui verende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden- extracten. Thans per llesch 11.—, l.nt) en 12.75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop Bonbons («gestolde® Abdijsiroop) voor buitenshuis 10.35 en 1 0.60 per doos. (Reel.) van het reglement in het belang van de rijders en tot redding van de be dreigde reputatie. Ditmaal heeft echter de critiek op de Zesdaagschen een scherper karakter aangenomen. Van hervorming is thans geen sprake meer; de gedegenereerde en degenereerende Zesdaagschen moe ten voortaan uit het nieuwe sportieve Duitschland verdwijnen. De nationaal-socialistische bladen zijn met de actie begonnen. De quasi- nationaal-socialistische pers heeft het wachtwoord overgenomen en ijvert nu met nog grover geschut om den ont aarden Zesdaagsche overhoop te schie ten. Zelfs de Duitsche Wielerbond, de verantwoordelijke instantie, heeft zich door de luidruchtige kanonnaden laten iinponeeren en deelt thans mede, dat hij de vraag overweegt, of, en in wel ken vorm de organisatie van Zesdaag schen in de toekomst nog kan worden gehandhaafd, zoodat een algemeen verbod van Zesdaagsche wielerwed strijden in Duitschland binnen het be reik der mogelijkheid is getreden. De Lindbergh's weer over den Oceaan. Het echtpaar Lindberg is per vlieg tuig het Zuidelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan overgestoken. Zij ziin te Natal, aan de Oostkust van Brazilië gedaald. Dc overtocht duurde bijna 16 uur. De koene vliegers zijn spontaan verwelkomd. Het proces te Leipzig. De getuigenverhooren in het proces 17 J. van den Dungen 29 H. KolstEren-Lagarde 32 VElo 40 EleClra 23 M. v. d. Mammen 18 Gez. de GroOt 30 KlErks-Sommers 24 A. SNoek 26 A. Holtgrefe 27 M. G. Pull Es-Heesbeen 22 J. Marks-MeEuwsen 31 KoFa 35 C. J. JutTe 42 E. M. Ockkers 21 N.V. KEmi 41 Kofa 9 Jac. v. d. Aa 37 Jac. MooNen 38 H. Stassar-Smits 45 I. C. MO Hier 39 H. SPeet 44 Van WEll-Appels 34 E. VErdurmen 25 J. VaM Mil 13 Th. van KemPen-Hombergen 36 de Rooi-Bourgonjen 33 P. C. v. EeuwIJk-Fransen 43 Van Mil-van Sprang Elk Wanlwijker leest de Echo en hee/t de kans op een prijs. J. KUIJSTEN, Waalwijk Wagenstraat 9. No. 99. Zaterdag 9 Dec. 1933. 56e Jrg. TWEEDE liLAD. ONZE FOTOWEDSTRIJD.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 5