Brtel uil de Drunensche haai Badioprograinina. Drunen, 21 December '33. Munheer, 't Joar is wir bekaant uit. VVoar moet 't noar toe? 't Is gek, 't is gek. Ermoei lijen, dè doen veul meenscn mee zonne vroege wenter, dè 't bar is. Meensen, die mèr un goei tientje in de wèèk vurdienen en un huishau wen hebben mee zeuven of aacht kèn- der; hoe moeten er die in zonne tijd toch komen? 't Kan onmeugelijk. Stook die moet ur van eigus zijn, doar kannen ze nie buiten en tijd om we hout goan te sprokkelen, die hau wen ze nie mver. Eten, eten veur de kender, dè is de groote kneup, dè schiet ur host of nie genog mèr over, want irst moet van dè bietje geld nog een groote huishuur aaf. Kleerkes veur dur kender koopen, doar maag un moeder, die mee zon wèèkgeldeke moet rondkomen, nie oan denken. Zelf telt ze in zukke zoa- ken al joaren nie meer mee. Zij en durre ineens, loopen mee kleer, die ze veur durre trouw al han of die ze van dun een of aandere, die toch meelèèfden, iets gevuul hee, ke- doo gekregen hebben. Veur dur eige, alia, mèr veur de kender! Ge moet die onderkleerkes mèr us zien. 't Zèn tuddekes, meer nie! En dan mee zon kauw. Unnen auwer hee alles veur zun kender over, dè witte gij net zoo goed es ikke. Doarom kan ik me 't lijen van zukke meensen goed veurstellen. Nie genog botterhammekes veur de kender. Spek of vlees of aaier of iets hartelijks, doar wordt of maag zelfs nie oan gedocht worren. En hullie moeten toch deur 't léven. iMèr ge moet nie vroagen hoe? Doarom, munheer, wul ik langs dezen kaant us een beroep doen op alle Dru nensche meensen en hullie us heel be* lèèfd en vriendelijk vroagen om toch us rond om dur heene te kijken of dè ze hier of doar nie zonne „stakker" kannen helpen. Nim di echter van meen oan: Nie de harde roepers lijen ermoei, mèr die me-ensen, die tur nie op uit durven goan en toch èrm zèn. Die zèn dur in oons durp toch nog wel. Och, ielkendeen hee toch wel wè te missen, 't Hoef gin geld te zijn. Hille- moal nie. Doar wordt wel us gezeed„Es ge iels gift (eetgeraai of kleer) dan wor bet toch mèr weggegooid". Krèk, doar hedde het nou. Die dè zeggen, die hebben gelijk. Menig stoal- Ije zuk oew doarvan kannen vurtel- len, dè dun zoogenoamde ermen, het geen hij van unnen goed bedoelenden meens gekregen hee, oan dun mis hoop smijt. Ik zal mèr zoo goed zijn om gin fei len hier zoo in het openbaar oan te hoalen; want dan zu dun een of aan dere doar soms dun dupe van kannen worren. En dè is hillemoal mun be doeling nie. Integendeel, dèk wul doen is in 't belang van dun èrme, veural veur deur deze kriesus zwoar getrof fen werk- of vakmeens. De Korsemus. 't mooi fist, stoi wir veur de deur. Iemus, die in goeien doen is, zie mee plezier al die Zon- en Fistdoagen tegemoet. Mèr liefst zeuven of aacht in de vir- lien doag. Kersboomen, stallekes worren ur gezet. Kerskes braanden in dun boom en veur 't stalleke. Plezier komt ur in huis, behalve bij lun erme meens. Doar is meer vurdriet. De kènder zen vol van die listen. In de school is tur over geproat. Ze zèn entoesiast, mèr es ze thuis' komen, wè dan? Nikse Un stalleke, un heel klèntje mèr? Kan nie lijen. Un daander joar es Papa of Voader we meer vurdient. Zoo gogged elk joar, van 't een in 't aander. Oew kender iets weigeren, munheer. dè ge zelf vroeger ook hed gehad en nog gère zud hebben, dè is hard, dè witte gij ook wel. Zukke auwers lijen dubbel: dur kènder moeten ze teleurstellen in dur vurlangen, in dur plannekes, die ze onder mekare al zoo fijn han kloar ge mokt; zelf worren ze geploagd deur de gedaachten oan durren eigen jon gen tijd, bij voader en moeder thuis. Zoo kan ik deur blijven goan en drie, vier kolommen in oewen kraant vol schrijven, mèr doar zèn die „tob- bers" nie mee geholpen. Mekare hel pen en uit oew oogen kijken en hel pen woar ge kant, es ge 't zelf kant missen dan altij, dè is de weg. Mee proaten't is gek, 't is erg, 't is vurschrikkelijk; doar schiette nie veul mee op. Doen! „De doad bij 't woord vugen", zee meen voader altij en dè moeten we nou ook us goan toepazen. Zoo is dan 't èènd van 't joar drie en dartig en hoe zal vier en dartig be ginnen? Dè zal ook nie veul meer veur lichting geven veur veul. Zoo ik er tenminsten tegen oan kijk. Ik geleuf dèk hierveur de donkere of zwarte kaant van 't léven heb beke ken, doarum zak nou mèr us over iets aanders goan proaten. Netuurlijk hedde gij in jullieën kraant 't vurslag gelezen over de uit voeringen, die tur op 't kloster de veu- rige wèèk gegeven zijn. 't Vurslag op zun eigen was goed, hier en doar un bietje oan de zute koant en doar mee uit. Beter was 't gewist es tur wè kri tiek, gezonde kritiek dan altij, in ge geven was. Kijk us, zoo hedde zoo weinig oan zon erslag. Doar zit tot.;a! niks in. Doar hedde alles mee gehad! Woarom nou nie us gewezen op foutjes en fouten. Beslist, munheer, dè zo de zoak bij oons ten goeie komen. 't Sprékt van eiges, dè ook ik van de pertij zij gewist en doarom zak dan ook mèr zoo vrij zijn om jouw :t een en daander us efkus te schrijven hoe ik er over dèènk. 's Woensdagsoavus. Glad, donker en koud. Gemengde uitvoering. De uitvoering begint, zoo es altij 't gebruik is, mee inkelde nummers van de hermenie. Die goan dur best in, es ze mèr nie te lang duren. (Df'is meen inzicht, es ik zoo de zoal onder de mu ziek us rondkijk). Twee nummers! Aafgeloopen. Inde haanden klappen. De muzikaanten goan weg en de gordijnen worren toe getrokken en mee unnen kneup, die vaast zit oan un groote scheur oan mekare vaastgemokt. Dan heurde un geloop, un getimmer en geroep. Dan ziedde wir us unnen geverfden of opgeboarden of gepruikten kop deur un spleet van de gordijnen ko men en dan heurde bellen. De veur- zegger kruipt in zun hukske en open g°i 't gordij. 't Valt tegen. Un lullijk tooneel. Hil lemoal nie oangekleed. Waacht efkes 't moet musschien wel zoo. Neeje, 't is un studentekoamer. Die heb ik me altij aanders veurge- steld. 't Goi goed. Mèr dan komt ei unnen „wulde" op. Unnen schoor- steenvèger of zooiets mee unnen bes- sem. Hij rammelt alles in mekare. De lol fel host om; de noagemokte schor steen valt in deugen. 't Stuk is nou al bedurven. 't Kan nie meer gered worren. Jammer is dè veur de mennekes, dje reusen oanleg hebben veur tooneel, die dan op zon half aafgebroken, in mekare geram meld tooneel wijer moeten speulen. Ge kant zien. 't Stuk lopt nie meer. De moed is tur uit. De beste jong kraacht kan hier zunnen rol ook niet j meer redden. Hij blijft wel in zunnen 1 rol en speult urn netjes op zun Dru- nensch proatend uit, mèr 't is nie spontoan. Al die op 't tooneel ston- nen, op unnen inkelden uitgezunderd, begrepen niks of heel weinig van dur re rol. Ge kon het duidelijk zien; ze lééfden nie in de persoon in, die ze moesen veurstellen. Ze gingen nie in dur speulen op. Mèr nou moet ik nie te wijd goan, want de misten stoan pas veur dun irste keer op 't togneel. Dus te kloagen hemme nie. Noa di stukske kwaam wir wè daanders. Wir un blijspelleke. Di zaat ur bè.- ter in, dè konde al direct merken. Dè liep en de personen wiesen hier te meenste we ze dinnen. Wel wieren sommige dingen deur dieën knèècht van dieë kunstschilder, overdreven en hillémoal op unnen vurkeerden toon gezeed, mèr over het geheel genomen, I ston di op het gebied van veurdroagen op un hooger peil, dan 't veurgoande Toen kreemme wir muziek. Twee nummers. Dan wir gehoamer en getimmer en lawaai. En es dan de gordijnen open goan, ziedde un schandoalig oange- kleedde boerenherberg, die tur alleen mèr op zon tooneel kan bestoan, mee un stuk of zes flinke, frissche boeren can unnen lekkeren pot bier. Dè is Kartoes, de opperette! Ergens aachter 't tooneel heurde un pioano oangoan. Dè is mis. Die haai veur het tooneel moeten stoan, dan haai dè veul béter gestemd mee de bang, want in een woord gezeed, die was schitterend. Kijk us, munheer, dè witte veuruit \an Drunen; zang is in orde. 't Speu len van de rollen; alle lof. De auw too- neelmannen komen wir veur den dag. Ze hebben dur eigen wir us efkes loa- ten zien en heuren. Ik noem nie gère noamen, mèr toch wuk hier eenen meens op dun veur- grond hoalen; de Kartoes, die deur Jan IJpelaar gespeuld wier. Es ge dè gezien had hoe hij in lèèfde, in de per soon van dieë zoogenoamde roover. 't Kon nie béter en unnen beroeps- speuler zuggecl um nie vurbèteren, nim dè mèr van meen oan. Tegenover zoo iemand staken de zes boeren aaf, die ook in di stuk mee speulden of beter gezeed, bij di stuk „bijstonnen", want van speulen was gin sproake. Ik weet nie of dè moes of nie. Mèr in ieder geval din dè bij meen zoo iner oarig oan. Daander speulers waren best, hoe wel dur inkelde bij waren, die 't men- neke won zijn en dur eige zoo op dun veurgrond won plotsen, deur hullie drukke geboaren en bewegingen, dè ze meer kwoad es goed dinnen oan 't stuk. Ik heb hier zoo op inkelde dingen gewezen, die veur sommige plezierig en veur aander minder oangenoam zallen zijn. Mèr geleuf me, munheer, ik heb dè gedoan om zoodoende te moaken, dè een en aander bij un vol gende uitoering, die ik gauw vur- waacht, us in de goaten gehauwen zal worren. Deur zon uitvoering te geven, heb ben ze wir us loaten zien, dè ze verdu veld goed op 't kloster dur auw, goei tooneelclub, wir gauw terug znn kan nen hebben. Es nou die mannen, die doar oan die dingen hebben meegespeuld, de koppen us bij mekare staken en zin nen, wij wullen, dan was het kloar. Ze moeten dun twidde Korsdag mèr us bij Doreske Elshout goan kijken, es „Kunst en Vriendschap" doar bij jul lie vandoan „De familie Loberg" op komt voeren. Aon zon tooneelclub kan nen ze un veurbikl nemen, want dè stuk dè ze doar op komen vuren, is gin hendig hor, dè vurtel ik oew. Zook van de wèèk om heurde goan, is het nogal un „proatstuk", dus doar- deur is het stuk nog un stuk moeilij ker om op te vuren, zoo 't heurt. Dè gif ammel niks es de lui mèr wullen en veural es un club onder goei lei ding stoi en dè is bij „Kunst en Vriend schap" het geval, dè weet ik. Munheer, un joar geleje schreef ik oew munnen irsten brief. Ik bedaank oew dan ook, dè ge zoo trouw mun briefkes in de kraant hed gedrukt. Di joar zemme goed en gezond deur ge komen, Drieka en ik. Van jou hèk ook gin klaachten geheurd, dus dè zal ook wel in orde zijn. Ik wensch oew en oew femilie en al de lui die geregeld mun brieven lezen, unnen zoalige Korsemis en zoalig uit einde en un zoalig nijjoar. Meer kan ik nie doen, woar of nie. O joa, veul plezier mee al die Zondoa- gen, dè sprèkt van eigus. Witte wè, komt us over gewaaid mee die doagen es 't nie te koud is. Ge zet welkom, dè witte. En Drieka zal zurgen dè de kof fie bruin is; dè beloofde ze me doar krèk nog. Nog us: veul plezier en un zoalig uiteinde en de groeten van meen en Driekas. Hou doe. TIENUS. Dit barak.concours staat geheel afzonderlijk van het concours in den Gildenbond. Uitgeloofd worden een vijftal prijzen, welke bij den heer H. van Heesch aanwezig zijn. Inleggeld 10 cent per 5 stooten, wie 5 serie's achtereen speelt krijgt een lot voor de gratis verloting van een tweetal prijzen. Ieder die in het bezit is van 5 loten op eigen naam ingeschreven, krijgt bovendien een bewijs voor deelneming aan de Brabantsche Koffietafel, welke wordt gehouden op den sluitingsdag, half Januari, waarbij tevens de gratis ver loting en prijsuitreiking plaats vindt. Als extra prijs voor de a.s. Feest. dagen wordt voor ieder concours een vette gans beschikbaar gesteld voor degene die van Zaterdag tot Dinsdag, avond de hoogste punten behaalt. (Dagprijs). Liefhebbers van barakken vinden dus volop gelegenheid dezer dagen hun hart eens op te halen Behalve de kans een flinken prijs te winnen steunen zij hiermede het werk der T B.C.-vereeniging wier kas momenteel dringend versterking behoeft, Het bestuur der T.B C- Vereeniging. ABONNEERT U OP DIT BLAD. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 21 Dec. '33. Woensdagmiddag had in de R.K. Meisjesschool de uitdeeling plaats van kleedingstukken in den loop van het jaar aldaar vervaardigd door de leer lingen der verschillende handwerk- cursussen. Men kan begrijpen dat deze uitdeeling bij allen zeer welkom was bij dezen strengen winter. Toen Adr. L. zich nabij de Herpt- sche Poort bevond, had hij het onge luk door de gladheid te vallen, waar bij hij een pols brak. Gelukkig dat er menschen in de buurt waren, want de man kon uit zichzelf niet overeind komen. Over de uitvoering van den heer Runge uit Bommel, met zijn mond harmonicagezelschap, Woensdagavond gegeven in Concordia, is evenals de vorige keer maar één roep en niet minder over het kinderzangspel: „Jan Lustig" en het duo zangers van Opij- nen. Evenzoo t'rok het accordeonspel van den zevenjarigen Jac. v. Riemsdijk een ongekende belangstelling. Gaarne zullen de talrijke bezoekers den heer R. met zijn vereeniging nogmaals hier weerzien. J Op den hoek van de Wtttebrood- straat nabij de brug aldaar reed een vrachtauto een trambus in de flank. De laatste werd deerlijk gehavend en een wonder mag het genoemdworden, dat de passagiers het er allen zonder letsel afbrachten. HILVERSUM 296 M. V. A. R. A. V. P. R. O. A. V. R. O. V. A. R. A. A. V. R. O. HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. K. R. O. N. C. R. V. K. R. O. HIT VER SUM 296 M. V. A. R. A. V. P. R. O. V. A. R. A. A. V. R. O. V. A. R. A. HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. K. R. O. N. C. R. V. HILVERSUM 296 M. A. V. R. O. A. V. R. O. A. V. R. O. HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. HILVERSUM 296 M. V. A. R. A. V. P. R. O. HUIZEN 1875 M. N. C. R. V. RFCHTSZAKFN. Uitspraken. W. M. K., venter te Waalwijk, Algem. Politteverordening f3. boete of 3 d. h. H. L., nxpediteur Vlijmen, mis handeling te Den Bosch op 30 Sept. gepleegd op Th.van. Bergen. De doodslag te Oss. Voor de Bossche rechtbank werd onder enorme belangstelling de straf zaak beflandeld tegen P. H. v. R., 29 jaar, arbeider te Oss, thans ge detineerd, Ier zake, dat hij in den nacht van 3 op 4 Sept. 1933 te Oss, opzettelijk G. van Lieshout van het leven heeft beroofd door hem met een mes in het hart te steken, ten gevolge waarvan van Lieshout on middellijk overleed. In deze zaak werden 15 getuigen gedagvaard, die niet veel loslieten. Er is 6 jaar geëischt. Uitspraak 4 Januari. Doodslag te Boxtel. De rechtbank te 's Bosch heeft den arbeider M. M. W., te Boxtel, tegen wien 8 maanden was geeischt terzake dat hij tijdens de kermis H. Poirtes door messteken van het leven had beroofd, op grond van noodweer van rechtsvervolging ontslagen. V" ZONDAG 24 DECEMBER 8,30 Voetbnlmcdedeellngcn 8,32 Tulnbouwhalfuurlje 9,00 Orgelspel 9,20 Graniofoonrauzlek 9,10 Orgelconcert 10,30 Kerkdienst uit de Doopsgezinde Kerk te Hilversum 12,00 Filmpraatje 12,30 Kovacs Lajos Tusschenspcl van gramofoonmuziek 2,00 Uitzending van de Kerstvergadering der SDAP te Amsterdnm 3,00 Gramofoonmuziek 3,15 Vervolg uitz vergadering SDAP 1,30 Concert 5,15 Voor de kinderen 5,45 I)e Flierefluiters 6,10 Uitz Alg Ned Bond v H en K-bedienden 6,30 Concert V. P. R. O. 7,00 Kinderkerstfeest 11,30 Hoe zullen wij Kerstfeest vieren, spreker Ds W Mackenzie 8,00 Vaz Dias 8,05 Ds Diederiks spreekt een inleidend woord tot de uit£ uit Bethlehem 8,20 Kerstklokken uit Bethlehem 8,35 Radiotoonecl, Kerstspel 9,50 Piano-recital 10,10 Concert 11,00 Hoe Euuropa Kerstfeest viert 8,30 Morgenwijding 9,30 Morgenconcert 10.30 Hoogmis uit Amsterdnm 11,45 Gramofoonmuziek 12,00 KRO-orkest 12,45 Gramofoonmuziek 1,00 Jhr Dr Mollerus: Japansehe concurr in O-I 1,20 Orkest 2,00 Gramofoonmuziek 2,10 Plet Visser: Het herstel der Benedictijner Abdij Egmond 2,30 KRO-progr op den Phohi-zender 3,30 Liederen bij oude instrumenten 3.50 Gramofoonmuziek 4,00 Causerie namens Fed RK Vrouwenbonden 4,15 Liederen bij oude instrumenten 4,30 Zlekenhalfuurtje 5,00 Kerkdienst Geref Kerk Deventer 6,30 Duetten sopr en alt 7,30 Gewijde gramofoonmuziek 7,45 Voetbaluitslagen 7,50 Spreker 8,15 Vaz Dias 8,20 Uitz uit Bethlehem 8.35 Kerstavondprogramma 10,30 Vaz Dias 10,35 Gramofoonmuziek 10,40 Epiloog door het klein koor 11,00 Int Kerstgezangen MAANDAG 25 DECEMBER 9,00 Gramofoonmuziek 10,00 Kerkdienst Ned Herv Gem te Bergen N-H 11,15 Gramofoonmuziek 12,00 R'damsch Philhnrm Orkest 2,00 Kerkconcort 2,45 Dr J H Gunning JHzn leest voor 3,15 Vioolrecital 3,45 Radio-kinder-koorzang 4,15 Kerstklokken, carillon St Jan Den Bosch 1,45 Kerstliederen 5,00 Vara-orkest 5,45 Voordracht Rollen Numan 6,00 Vara-orkest 6,30 Causerie door D .T van der Ven 6,50 Gramofoonmuziek 7.00 Gem Vocaal Solisten-ensemble 7.20 Ai-ia: De Nachtegaal 7,30 Vervolg Solisten-ensemble 7,45 Vaz Dias 8,00 Vara-orkest 8,45 Radiospel 9,15 Vara-orkest 10,00 Voordracht door Carel Rijken 10,15 Muzikaal allerlei 11,00 Gramofoonmuziek 7,30 Kerstwijdings-zangdienst Ned Herv Kerk te Rijswijk 8,30 Morgenwijding 9,50 Kerkdienst Geref Kerk Rotterdam. Voor ganger Dr A Kuyper 11,30 Kerstliederen 12,30 Gramofoonmuziek 1,00 Orgelconcert 2.00 Carillonconcert van Kon Paleis A'dam 3,00 Concert 4.45 Apeldoornseh Chr Mannenkoor 5,30 Orgelbespeling 6,00 Kerkdienst Ned Hers- Kerk Apeldoorn 7,30 Concert 8,15 NCRV-klein-orkest 9,35 Declamatie 10,00 Vervolg klein orkest 10,45 Vaz Dias 11,00 Gramofoonmuziek DINSDAG 26 DECEMBER. 8,00 Gramofoonmuziek 9,00 -Morgenwijding 9,15 Graiiiofoonmuziek V. P. R. O. 10,00 Orgel-recital 10,30 Kerkdienst Doopsgezinde kerk Amstcrdum 12,00 Lunchconcert 2,00 Kerstvertelling 2,30 Concert 3,15 Gramofoonmuziek 4,00 Gramofoonmuziek 4,30 Radio-kinder-koorzang 5,00 Verhalen voor kleinere kinderen 5,30 Gramofoonmuziek 6,00 Concert R. V. U. 6,30 Dr Fransen: Moderne Fransche lctterk 7,00 Het Omroeporkest 7,30 Plano-recital 8,00 Vaz Dins 8,15 Concert 9,00 Prijsvraag: Wie» spreekt daar? 9,30 Optreden vim de Comedian Harmonists 10,00 Gramofoonmuziek 10,15 Kovacs Lajos en zijn orkest 11,00 Gramofoonmuziek 11,15 Kovacs Lajos en zijn orkest 8,30 Morgenwijdiug K. R. O. 9,30 Gramofoonmuziek 9 clö Morgcnconccrt 11,15 Gramofoonmuziek 12,15 Kerstklokken, carillon St Jan Den Bosch 12,45 KRO-orkest I,30 Gramofoonmuziek 1,30 Gramofoonmuziek 2,00 KRO-orkest 2,40 Kerstprogramma 4,30 Gramofoomnuziek 5,00 De KRO-Boys 5,45 Gramofoonmuziek 6,15 KRO-Boys 7,15 Dr Eykcl over voorzorg bij besmett ziekten 7,35 Gramofoonmuziek 8,00 Het KRO-orkest 8,30 Vaz Dias 8,35 Jo Vincent zingt .8,45 Gramofoonmuziek 8,50 Jo Vincent zingt 9,00 Vervolg Solistcnconcert 9,45 Kerstspel 10,30 Vaz Dias 10,35 Het KRO-orkest 11,00 Gramofoomnuziek WOENSDAG 27 DECEMBER. 8,00 Gramofoonmuziek 10,00 Morgenwijding V. A. R. A. 10,15 Frans Nienhuys draagt voor 10,30 De Notenkrakers II,00 Frans Nienhuys draagt voor 11,15 De Notenkrakers 12,00 Vara-klein-orkest 2,15 Gramofoonmuziek 3,00 Voor de kinderen 5,00 Gramofoonmuziek J 5,30 Orgelspel 6,00 De Flierefluiters 6,45 Orgelspel 7,00 Joodschc zang en muziek, 8,00 Herhaling SOS-berichtcn 8,15 Vara-orkest 9,00 Zang met pianobegeleiding 9,20 Vara-orkest 10,00 Gramofoomnuziek 10,20 Vara-orkest 11,00 Gramofoonmuziek 8,00 Schriftlezing en medetatlc 8,15 Gramofoonmuziek 10,30 Morgendienst 11,00 Trio van der Horst 12,15 Gramofoonmuziek 12,30 Vervolg concert 1,30 Gramofoonmuziek 2,00 Cello-recital 3,00 Lezen van Chr Lectuur 3,30 Gramofoonmuziek 4,00 Bespeling studio-orgel 5,00 Kindcruurtjc 6,00 Landbouwhalfuurtje 6,30 Onderwijsfonds v d Biunenvaart 7,15 Ned Chr Persbureau 7-30 Envoy A v VI aard In gen spreekt 8,00 NCRV-klein-orkest 9,00 A Brombacher over elect riciteit Vervolg concert 10,00 Vaz Dias 10,45 Gramofoonmuziek

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 11