Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON HfiflR ERFDEEL. i belasiinavrii. Ma en Billijk. i NUMMER 104. WOENSDAG 27 DECEMBER 1933. 56e JAARGANG. Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 18. Telegr.-adres: ECHO, Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.60. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Zooals wij Zondagochtend per bul letin bekend maakten, is te Lagny, m den omtrek van Parijs, Zaterdagavond een sneltrein op een andere gereden De ramp was ontzettend. Het aantal dooden bedraagt bij de 200 en, daar er vele zwaar gewonden zijn, vreest men dat dit getal zelfs overschreden zal worden. Voorts zijn er ongeveer 300 gewonden. Mist schijnt de oorzaak van deze botsing te zijn. Het ongeluk is geschied bij de brug van Chaveneau bij Lagny aan de Mar- ne, een goede 25 K.M. van Parijs. Daar is de sneltrein ParijsStraatsburg met een snelheid van 80 K.M. per uur op den expres-trein ParijsNancy ge- loopen. Beide treinen hadden vertra- ging. Zij moeten ongeveer tegelijker- lijd even voor half 8 van het Ooster station zijn vertrokken. Het ongeluk geschiedde nog geen half uur na het vertrek, nog voor achten. Mist schijnt aan het ongeluk niet vreemd te zijn. Ook ijzel moet hebben meegewerkt om het zoo'n omvang te geven. Wat er precies gebeurd was viel uit de eerste berichten niet op te maken. Het schijnt dat de machinist van den trein ParijsStraatsburg door een onveilig signaal is gereden cn daar door schuld aan het ongeluk heeft. Hij is dan ook in arrest gesteld. Zijn trein heeft den trein ParijsNan cy in elkaar gereden. Deze bestond uit oud materiaal, houten wagens, die op en over elkaar schoven, als harmoni ca's ineengedrukt en versplinterd werden. De trein naar Straatsburg was samengesteld uit moderne stalen rijtuigen en had dus een veel groote ren weerstand. Er speelden zich verschrikkelijke looneelen af, die met geen pen zijn te beschrijven. Een geweldig geweeklaag steeg na een korte stille van verbijste ring uit den wrakhoop op. Hartver scheurend klonken de kreten der ge wonden, die beklemd zaten tusschen de versplinterde wagons en aan wiet bevrijding aanvankelijk niet te den ken viel. Reddingsmiddelen waren slechts in onvoldoende getale bij de hand. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Er zijn onder de slachtoffers geen Nederlanders. President Lebrun is naar het too j neel van den ramp gereisd. Uit ver schillende landen is aan de Fransehc Regeering deelneming Retried. BINNENLAND. De Pelikaan op de thuisreis. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is tie Pelikaan te Batavia opgestegen om de terugreis naar Ne derland te aanvaarden. De vliegers willen trachten de vlucht in nog kor ter tijd te volbrengen als de heenreis. Het vertrek van hel vliegtuig werd per radio uitgezonden. In aanmerking genomen, dat de post van den Postjager met die van de Pelikaan in totaal 450 K.G. woog, dan is het wel buitengewoon, dat d'ï post thans over de 500 K.G. weegt en de Pelikaan naar schatting 100.000 brieven meekreeg. Onder instemming ring wordt een nationale beweging voorbereid, om de geestdrift, gewekt door de thans uitgevoerde vlucht van de Pelikaan naar en van Ned.-Indic, in praetische banen te leiden, met het doel Nederland's plaats in de lucht vaart in de toekomst te bevestigen en te versterken. Postjagermorgen naar Athene. De nieuwe motor voor den- Postja ger is te Grottaglie aangekomen. Van daag wordt een proefvlucht naar Athene gemaakt. Het Studiecomité NederlandIndië deelt mede, dat de Postjager heden (Woensdag) van Grottaglie naar Athe ne vertrekt ter voortzetting van de reis naar Ned.-Indië. Het vertrek van Batavia is bepaald op 5 Januari. Brand in de. Amsterdawsche Telefooncentrale. Vrijdagavond is brand ontstaan in een telefooncentrale te Amsterdam. van de Regee- De hoofdverdeei der genieenle- telefoon werd geheel verwoest. Het ongerief dat den Amsterdam- schen telefoon-abo n.é's hierdoor be rokkend is, is natuurlijk zeer groot. De directie der gvineenteteiefoon re kent er op, dat het ten maand zal du ren voor de verwoeste hoofdverdeeler zal zijn hersteld. Pas na een maand zal men dus kun nen beginnen met het aansluiten der gestoorde 3 en 4 nummers, al deze abonné's moeten stuk voor stuk wor den aangesloten, zoodat het dan nog drie weken kan duren, voor de laatste verbindingen hersteld zullen zijn. In verband met den brand die Vrij- cagavond in de Telefooncentrale te Amsterdam gewoed heeft, is een mon teur in arrest gesteld, die van brand stichting verdacht wordt. De man ontkent pertinent iets met den brand uitstaande te hebben en is in hongerstaking gegaan, die hij ech ter reeds Zondagmiddag beëindigd heeft. Reprimande van Nat. Soc. burgemeester. Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid Kupersheeft, heeft de minister van hinnenlandsche I zaken gezegd dat uitingen van den heer v. d. Voort v. Zijp, nat.soc. burgemeester van Maartensdijk, in een poliliek-agressieven vorm waren gegoten, welke onvereenigbaaris met de zelfbeperking die een burge meester heeft te betrachten. In Limburg is de burgemeester van Amstenrade tot leider der N.S.B. benoemd. KERKNIEUWS. Mgr. Arnold Frans Diepen. Z. H. Exe. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, herdenkt op 7 Juni van het komende jaar zijn vijftig jarig priesterjubilé. Mgr. Diepen werd geboren te 's-Her togenbosch 12 Maart 1860, priester ge wijd in 1884 erf werd in 1915 benoemd tot Coadjutor van Z. H. Exe. Mgr. W. van de Ven. In 1919 werd Z. H. Mgr. A. F. Diepen tot bisschop verheven als opvolger van Z. H. Exc. Mgr. W. van de Ven. Mgr. A. Hermus. Mgr. A. Hermus, Directeur van het Doofstommen Instituut te St. Michiels Gestel, herdenkt als zoodanig op 20 Juli van het komende jaar zijn zilve ren jubilé. Mgr. A. Hermus werd geboren te Klundert, 25 Febr. 1862, priester ge wijd in 1887, en werd, na professor te zijn geweest aan het Seminarie „Beek vliet", benoemd tot rector te Oerle, daarna in 1902 tot leeraar en 1909 tot Directeur van het Doofstommen In stituut St. Michiels Gestel, als opvol ger van Mgr. Terwindt. Priesterjubilea in het Bisdom 's-Hertogenbosch, Anno 1934. 60 jaar Priester, 30 Mei Nadruk verboden. Ben zat onbeweeglijk in de auto. De schok, die hij had ontvangen, was ruwer geweest dan hij had verwacht. Bijna zonder precies te beseffen wat hij deed, greep hij het stuur en reed lang zaam naar Laburnum Cottage. Onder den verderen rit keek hij zwijgend voor zich uit, woedend en verbitterd. Toen ze La burnum Cottage hadden bereikt, legde hij zijn hand op Nancy's arm. Zie je een andere mogelijkheid om je oud tehuis te koopen?, vroeg hij. Nancy schudde ontkennend 't hoofd. Die bestaat ook niet, en je zult nooit slagen, nooit, nooit! Heb je alle hoop op gegeven? En zie je er toch geen kans toe om te slagen? Neen. Denk eraan, ik wil je niet opgeven, nooit. En er zal een tyd komen, dat je mij het jawoord geven zult. Nancy antwoordde niet, maar de stilte die op deze woorden volgde, scheen een ontkennend antwoord te beteekenen. Ik wil je niet dreigen, ging Ben voort, maar nooit zul je je plannen kun nen uitvoeren zonder mij. Deze woorden schenen Nancy een on heilspellende beteekenis te hebben. Ik zal het toch doen, Ben, antwoord de ze, terwijl ze uit de auto stapte. Goeden nacht, en wel bedankt voor het thuisbrengen. Je zult het nooit kunnen, nooit, herhaalde hij, terwijl hij zonder groet wegreed. ti WAALWIJK, Grootestraat 140 Telef. 200. N. M. J. Crefecoeur, geb. te 's-Her togenbosch, EineTitus-pnst. van Goirle. verblijvende te Vught. 50 jaar Priester, 7 Jurfi: Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, gebo ren te 's-Herlogenbosch, Bisschop van 's-Hertogenbosch; A. J. van Erp, ge boren le Geffen, Deken en Pastoor te St. Oedenrode; P. B. H. van Eijl, gebo ren te Tilburg, Pastoor te |Udenhout; H. van de Veerdonk, geboren te Berli- cum, Pastoor te Tilburg (Heikant) en N. J. A. iWouters, geb. te Tilburg. De ken en Pastoor te Heusden. 40 jaarj Priester, 19 Mei: Dr. J. P. Leblanc, geb. te Waalwijk, Pastoor te Tilburg (Het Goirke); C. J. van Doremalen, geb. te Best, Pastoor te Gemonde: A. P. van Gerwen, geb. te Oirsehot, Pastoor te Hapert; Dr. G. E. P. van Heek, geboren te Berlicum, Pastoor te Tilburg (Het Heike); J. A. van Iersel, geb. te Haaren. Pastoor te Tilburg Hoof straat)A. F. P. M. Lombarts, geboren te Loon-op-Zand, Kaatsheuvel, Pastoor te Moerdijk: B. Verbakcl, geb. te Beek en Donk, Pas toor te Beuningen; M. Versterren, ge boren te Ravenstein, Pastoor te Ves- sum; A. M. L. H. van de Westelaken, geboren te Den Dungen, Emeritus rector te Oisterwijk (Catharinenberg) F. van Zeeland, geboren te Roxtel. Pas toor te Bakel. 25 jaar Priester, 5 Juni: G. L. J. van Dijk, geboren te Tilburg, Pastoor te Schijndel; F. A. J. A. Goy- arts, geboren te Tilburg, Regent van het Seminarie te St. Michiels Gestel; A. J. W. van der Heijden, geboren te Vught, Pastoor te Dintelre; A. v. Hout, geboren te Zeeland, Pastoor te Velp; W. J. J. J. de Klijn, geboren te Raams- donkveer. Pastoor te Tilburg (H. Mar- garetha-Maria)M. Metten, geboren te s-Hertogenbosch. Pastoor te Baten burg; F. A. J. M. Meuwese, geboren te 's-Hertogenbosch, Rector te Budel- Dorpplein; A. A. Thijssen, geboren te Reugen, Pastoor te Sterksel; H. G. Ver hoeven, geboren te Bladel, Pastoor te Empel; Drs. J. A. A. M. Verhoeven, ge- horen te Heusden, Pastoor te Tilburg (St. Anna); J. Vissers, geb. te Veghel. Pastoor te Oss (H. Gerardus Majella); M. Wassenberg, geboren te Boekei. wegreed. Nancy stond eenige seconden peinzend voor de deur, voor ze binnenging. Even als de eerste keer van zijn huwelijksaan zoek had hij die woorden als een voor spelling geuit. Ze huiverde ondanks zich zelf. Maar zoodra ze de deur geopend had, Verdween dit angstige gevoel. Nancy, Nancy, riep Mary Judson opge wonden uit, ik heb het gevonden, het is gelukt! Wal is gelukt! Ik heb rubber gemaaktHet is nog nooit zoo goed geslaagd. Kom mee, dan zal ik je het laten zien! HOOFDSTUK XV. .Experimenten. Mary Judson beefde van opwinding, terwijl haar oogen schitterden. Ik ben er den heelen avond mee be zig geweest, zei ze heesch. Vertel me er alles van Neen, je moet het zelf zien. Ik heb de bestanddeelen afgewogen en ze pre cies zoo gemengd als mijn vader deed., en dit keer is het gelukt! Sinds mijn va ders dood is het nooit zoo goed geslaagd als vanavond. De handen van de vrouw beefden, haar stem klonk schor. Is het niet beter, als je eerst wat rust neemt? vroeg het meisje. Ik zie, dat je op bent en het is niet verstandig, nu weer naar het laboratorium te gaan. Ik kan niet rusten, antwoordde Ma ry ik zou geen oog dicht doen. Ga nu dadelijk met me mee, ik zal het je laten zien. Nancy voldeed aan haar verzoek. Zoo dra ze in het laboratorium waren geko men, veranderde Mary Judson in de we tenschappelijke koele vrouw, die ze al tijd was. t Kijk, zei ze, op een bruine stof wij zend, dit heb ik vanavond gemaakt. Nancy bekeek het critisch. Het leek op rubber, maar toch was bet meisje niet overtuigd; er rees een twijfel in haar op. Mary, begon ze, je zei, dat van de rubber, die je vader heeft gemaakt, eens drijfriemen zijn vervaardigd. Ben je daar heel zeker van? Twijfel je aan mijn woorden? vroeg (ie vrouw. Dat weet je wel heter, antwoordde liet meisje, je bent nel zoo min in slaat te liegen als de maan te grijpen, maar iedereen kan zich vergissen. Weet je heel zeker, dat die drijfriemen waren gemaakt van de rubber van je vader? De vrouw keek een oogenblik zwijgend voor zich uit. Ik heb daar zelf ook dikwijls aan gedacht, ging ze voort. Ik vroeg me af, of Joe Fletcher het maar gezegd heeft om mijn vader pleizier te doen en toch gewone rubber gebruikt heeft. Ik had 't Jim graag gevraagd, maar hij is ook ge storven, meer dan een jaar geleden. In ieder geval heb ik dit gemaakt; en ze wees naar de stof op de tafel. Heb je hier natuurlijke rubber hij j de hand?, vroeg het meisje. Ja, hier is het. Nancy vergeleek de twee soorten zorg vuldig. Je kunt ze ternauwernood van el kaar onderscheiden, is het niet?, vroeg de vrouw trotsch. Het lijkt verbazend veel op elkaar, ant woordde Nancy langzaam, en toch schijnt er een klein verschil te zijn.... Wat voor verschil? Ik weet het nietMaar dit, en zc wees naar de Paral rubber, schijnt iets ievends te zijn en het jouwe is dood. Neen, er is geen verschil tusschen. Kun je het nog eens maken?, vroeg Nancy, na een nieuw zwijgen. ïk zal het voor je oogen doen. Ik zal het nu maken. Maar je bent veel te vermoeid. Vermoeid! Ik voel geen moeheid meer. Let op. Eenige minuten later was Nancy haar onderhoud met Elyah Briggs en Ben's huwelijksaanzoek vergeten. Al haar liefde voor scheikundige experimenten ontwaakte in haar en ze was nu even enthousiast als de ander. Bovendien, als het Mary gelukte, zou ze Ben's woorden kunnen logenstraffen, en dan Ze keek oplettend toe, terwijl Mary Judson de bestanddeelen afwoog. Het waren doodgewone stoffen, glycose, the- riakel. Het mengsel werd in een ijzeren pan gegoten cn daarna in een electrischen oven geschoven. Luister, fluisterde Mary, ik zal op den stroom letten; in achttien minu ten heeft het de juiste temperatuur. Dan moet het er twee uur in staan en dan., de stem stierf" weg in een fluistering. Is dat alles?, vroeg Nancy. Ik zal het deksel er vast over leggen, ging de vrouw voort en dan hebben we niets te doen dan te wachten. Het ergste in de wereld is wel te moe ten wachten, geduldig, rustig afwachten. Het leek Nancy of haar toekomst afhing van de volgende uren. Gedurende het mengen van de stoffen was Nancj'ivalm en zeker van zichzelf geweest. Ze volg de precies elk van Nancy's bewegingen en ze zou het zonder zich te vergissen, hebben kunnen nadoen. Nu was het werk volbracht, tenminste, dat dacht Nancy. Maar op het laatste oogenblik had Mary een bruin uitziend poeder over 't mengsel gestrooid. Wat is dat? vroeg Nancy. Mary Judson gaf geen antwoord. Wat is dat? herhaalde het meisje. Ik mag je het niet vertellen. Nancy, ik durf het niet. Is het belangrijk? Ja, heel belangrijk. Vertel me dan wat het is. Nancy was even koortsachtig-nerveus als de ander, 'maar Mary gaf geen ant woord. Hoewel ze haar de methode had laten zien, durfde ze haar niet alles toe vertrouwen. Twee uur en twee en dertig minu ten, fluisterde ze, zoolang moeten we wachten. Waartoe dient die electrische stroom? Om het mengsel te verhitten. Hoeveel volt is het? Twee honderd vijftig. Nu niet meer pratenwe moeten afwachten. Gedurende de volgende twee en een half uur besefte Nancy, hoe hard het is te wachten. Het eerste half uur ging vlug voorbij, maar daarna duurde iedere seconde een eeuwigheid. Ze probeerde te lcdfcn: het was onmogelijk. Er was een chaos in haar denken. Zou het lukken? Wat zou er gaan gebeuren? Waarom zou die kleverige massa in rubber verande ren? Wat gebeurde er in dien oven? Het was een onmogelijke geschiedenis, die niet meer beteekenis had dan de hocus- pocus van een kermisklant. En waarom eigenlijk zou het niet mogelijk zijn? Mary had verzekerd, dat het rubber dat op ta fel lag, eenige uren geleden door haar was bereid. Haar hoofd bonsde, haar ze nuwen waren tot het uiterste gespannen, de minuten kropen om Het eerste uur was eindelijk verstre ken. -i Ik ga naar huis om me wat bij hel vuur te warmen, dacht Nancv, die hui verde van kou. Maar ze verroerde zich niet. Ze scheen Vastgeketend aan haar plaats. Ze was bang, dat er iets gebeuren zou, terwijl ze er niet bij was. Kon ze maar wat doen. Maar ze had alleen te wachten. Ze pro beerde aan allerlei dingen te denken: aan haar meisjesjaren, aan de St. An- drewschool, aan de universiteit, maar het gelukte haar niet haar gedachten te con- centreeren. Alles hing af van deze schei kundige proef, die onder haar oogen ge beurde. Ze keek op haar horloge. Het stond stil; ze had vergeten het op te win den. Hoe laat is het? Kwart voor drieën. Natuurlijk. Mary Judson sprak automatisch, haar gedachten waren weg, ze keek met een plazigen, afwezigen blik naar den oven. Na een pauze, die een eeuwigheid scheen, sprak ze Nog een uur. Het leek Nancy een oneindigheid, ze voelde, of ze het 'niet langer kon uithou den. Duizend gedachten woelden door haar geest. Het was haar of ze stemmen hoorde. Wat is dat? Ik hoor voetstappen. Er staat, iemand buiten. Onzin. Iedereen in Leeds is naar bed, zei Mary. Nog twee minuten. Goddank, de tijd was voorbij. Die twee en een half uur zouden voor altijd in Nancy's geheugen gegrift staan. Zelfs een fiasco was beter dan dit eindelooze wachten. Ik zal den stroom uitschakelen. En de vrouw voegde de daad bij het woord. En eenige minuten later tilden beiden het zware deksel op. Nancy kon eerst niets zien. Een zware walm sloeg haar tegemoet en een minuut later zag ze een donkere stof voor zich. Wordt vervolgd. Waalwpscbe en Langstraalscke Conrant* 27. VELO TMBILLIARDS Wat?

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 1