rTTTnn No. 105. Zaterdag 30 Dec. '33. 56e Jg. TWEEDE KLAD. GEMEENTERAAD. LOON GEZAND. Afscheid van den burgemeesler. De exploitatie der ijsbaan. De raad der gemeente Loonop zand vergaderde Woensdagavond ten raad huize, onder Voorzitterschap van Weth. v. d. Horst. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. Afscheid v. d. burgemeesler. Alvorens tot de afweiking der agenda over te gaan doet de Voor zitter voorlezing van een ingekomen schrijven van burgemeester J. L. van Besouw, luidende alsvolgt: De Voorzitter sprak vervolgens een afscheidswoord. Hij zeide onge veer het volgende Toen eenige maanden geleden de burgemeester plotseling niet meer inslaat was de vergaderingen van den raad te leiden, heb ik namens allen de hoop en den wensch uilge sproken, dat hij spoedig weer in beterschap z.-u mogen toenemen en weer den Voorzitier>zetel zou mogen innt men. Het het ft echter niet zoo mogen zijn. Wij kunnen ons voorstellen dat de slap, die die burgemeester heelt moeten zetten, voor nem zeer zwaar is geweest, zeker zoo zwaar als voor ons die hem moeten missen. Hij had zoo vur.g gehoopt straks weer in ons midden te kunnen zijn en daarom temeer dwingt het van ons allen veel respect af dat hij gemeend heelt in deze zware tijden niet meer aan de taak van burge meester te kunnen beantwoorden en om gezondheidsreden.n ontslag te moeten nemen. Zeker is zijn toesiani niet achteruitgaande, maar zeil heeft hij begrepen, dat zijn gezondheid niet meer zoo zal wor den dat hij werkzaam zou kunnen zijn als burgemeester van deze plaats. jeugdigen leeftijd kwam hij als burgemeester hierheen. Hij had groole idealen en uie idealen zijn in vervulling gegaan. Toen hij hier kwam lelde onze gemeenie nog slechts huisindustrie,kleine looierijen en kleine landbouwbedrijven. Wal is er ouder zijn bestuur gewrocht? Wij mogen daar trots op zijn en ook hij. De kleine fabriekjes zijn Zonder schrifteijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verbod n. EEN ZELDZAAM GEHEUGEN. Een zeldzaam sterk geheugen be zat een Fmnsehman, die aan het hof van Frederik den Grooten kwam, om zijn buitengewoon talent te laten bedonderen. De koning las een vrij lang gedicht van Rousseau voor en de Franschman herhaalde het woordelijk. Men nam andere stukken, waarvan men zeker wist dat hij ze niet kende; maar hij her haalde ze even gemakkelijk. Toen besloot Frederik de Groote den Franschen dichter Voltaire, die aan zijn hof ve> toefde en er om be kend stond, dat hij zoo ijdel was, een póèts te bakken. Voltaire had beloofd 's avonds eenige pas voltooide gedichten voor te lezen en de koning noodigde ook den vreemdeling uit; maar hij had hem verzocht niets over zijn kun digheden te vertellen aan Voltaire. Bovendien verzocht hij hem, tegen Vollaire te zeggen, dat de ode al lang bekend was, dat hij ze al als jongen op school had moeien leeren, als bewijs zou hij het gedicht dan nog eenmaal opzeggen. Vollaire verscheen en droeg zijn werk voor. »Dat is een prachtig gedicht, mijn lieve Vollaire», zei de koning. »Zeker is hel mooi», zei de Franschman. »En goed opgezegd 1» Opgezegd?» vroeg Frederik ver baasd. »wat bedoelt U daarmee, mijnheer »Wel, bet gedicht is al tamelijk oud I» groote bedrijven geworden, deland- bouw heeft zich ontwikkeld, groote stukken woeste grond zijn onder zijn bes'uur ontgonnen, onze winkel stand is opgekomen, onze plaats mag gezi. n worden. Onder zijn bestuur hebben we hier een maré- chaussée kazerne gekregen, 't onder wijs heeft zich steeds ontwikkeld en ik ben ervan overtuigd dal het onderwijzend personeel hem zal blijven prijzen tot in lengte van da^en. De ambtenaren waren zijn vrienden, wier belangen hij al lijd voorstond. De gemeenlenaren zullen nooit een betere burgemeesler krij gen. Steeds was hij toegankelijk voor i dereen en achtte zich ni« tie hoog om alle inwoners even vriendelijk te ontvangen. Met raad en daad wist hij hen bij te slaan. De burgemeester gaat heen, maar het zal \oor hem een groote vol doening zijn te weten dat hij hier zijn vrienden blijft behouden. Het zal hem rust geven als hij kan zeggen dat de Loonopzandsche be volking hem blijft eeren als burge meester, die 33 jaren de gemeenie bestuurd heeft. Ik weet mij den tolk van allen als ik de hoop uitspreek dat God hem nog vele jaren in goede ge zondheid moge geven, in het belang van zijn huisgezin en dat wij hem nog dikwijls in ons midden mogen zien, zoodat hij geen vreemde voor ons zal worden. Hierna sprak de Secretaris, de heer M. A. v. d. Wee, ongeveer als volgt Ik stel het in hooge mate op prijs dat ook aan het gemeente- persomel gelegenheid wordt ge geven om van den burgemeesler afscheid te nemen. Temeer voel ik mij daartoe gedwongen, nu ik vele jaren met hem op zeer vertrouwe lijke wijze heb mogen samenwerken. S eeds kwam deze draad van ver trouwelijkheid tot uiting en alle ambtenaren zullen daarom zijn heengaan betreuren. Wanneer ik hem van ganscher harte loewensch dat hij nog vele jaren van rust zal mogen genieten, dan houd ik in ij ervan overtuigd dat het geheele personeel van de gemeente zich daarbij aansluit. Hij is voor ons steeds een burgemeester geweest, die voor onze belangen wist op te komen en in wien wij een pleit bezorger vonden van de belangen die aan onze positie verbonden zijn. Wij vonden in hem niet alleen een chef, maar het was ook zijn streven om het personeel op steeds hooger peil te brengen. Daarvoor onze erkentelijkheid en warm gevoelden dank. Ik hoop dat Gods mildsten zegen op zijn verder leven moge rusten. Hiermede is deze korte plechtig heid afgeloopen en wordt overge gaan tol de afwerking der agenda. Grondueikoap Schoolslraut. 1. Aangehouden verzoek van de Gezusters Damen te Kaatsheuvel om aankoop van grond in de Schoolstraat en ruiling van gronden, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben geslaakt. De familie Damen heelt haar bod, tegelijk met den voorgestelden ruil, tot f 1800.verhoogd. Zonder deze ruiling wil zij voor het perceel in quest ie (bouwterrein) f2aüü be- »Gut?» riep Voltaire verwonderd. »Ik heb het gedicht pas g» maakt. »'t Spijt me erg, mijnheer Vollaire; ik heb het al op school moet« n leeien; ten bewijze zal ik het voor U opzeggen. En tot groote ontzetting ^*an Vol taire droeg de Franschman het ge dicht woordelijk voor. Woedend sprong de ijdele dichter op, verscheurde zijn gedicht en wierp het in de kachel. Hij vond /.ich zoo op, dat de koning het raadzamer vond hem de heele toe dracht van de zaak te vertellen. Maar Voltaire was pas hee emaal overtuigd, toen hij zelf eenige malen een proef had genomen met het werkelijk buitengewone geheugen van zijn landgenoot. UIT HET HUISHOUDEN VAN EEN KONINGIN. Welk tafelceremonieel er ten tijde van koningin Victoria in Engeland heerschle, daarvan vertelt een Engelsch tijdschrift ons iets. Precies 15 minuten voor eiken maaltijd vormen de gasten een hal ven cirkel. 'De kapel speelt. »The roastbeef of Old England» en de Koningin verschijnt in de zaal. Ze geeft de dames een hand en begroet de heeren met een lichte buiging. Dan betreedt ze de eetkamer, ze gaat altijd het eerst, ongeacht wie haar gasten zijn. De leden van haar familie zitten aan haar linker-, de gasten aan haar rechterzijde. talen. Evenwel blijven B. en W. hun eerste voorstel, behoudens voor wat betreft het nadere bod, handhaven, nu daaraan belangen, zij het dan ook toekomstige, voor de gemeente vastzitten, welke niet geelimineerd mogen worden. De Voorzitter zegt dat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat de school zal moeten worden uitgebreid. Ook het vakonderwijs, dat voor de nijverheid van zoo groot belang is, moet immers op doelmatige wijze worden ondergebracht. De heer N ij kamp oppert de mogelijkheid dat in schooluitbrei- ding eventu' el kan worden voorzien door een verdieping op het gebouw te zetten. De Voorzitter wijst op de groote moeilijkheden die daarmede ge paard gaan, vooral als er slechts een lokaal behoeft te worden bijge bouwd. De heer Snaphaan zegt dat er in de school nog lokalen leeg staan. Daarom vindt hij het niet juist dat nu reeds over een tekort aan ruimte wordt gesproken. Spr. blijft bij zijn vroegere bewering dat.de prijs die voor den grond gegeven wordt niet hoog genoeg is. Het terrein dat verkocht wordt is z.i voor de gemeente van evenveel waarde als het andere terrein. De Voorzitter wijst nog eens op de voordeelen van deze transactie en meent deze mooie gelegenheid niet ongebruikt te mogen laten. Het voorstel wordt in stemming gebracht en aangenomen met 8—7 -«temmen. Voor de heeren Snoeren, v. d. Horst, v. Lier, Roestenberg, M. Dingemans, Reerens, Grootzwa gers en Viinten. Tegen de heeren: v. d. Hoven, de Kort, Maas, Snap haan, C. Dingemans, Nieuwstadt en Nijkamp. Gronduerkoop Loon-op Zand. 2. Verzoek van M. Cools en A. van Esch en van C. Biands, allen te Loonopzand, om aankoop van bouwterrein en wel voor wat M. Cools en A. van Esch betreft, een terrein van 15 M. straatbreedte, ge legen langs de R.K. Meisjesschool en voor wat C. Brands aanguat hel terrein van 7 M. gelegen naast hel bouwterrein dat onlangs aan G. Hoesen is verkocht. B. en \V. stellen voor tot dezen verkoop te besluiten, met bepaling van den koopprijs opftiü.per M De raad gaat met dit voorstel accoord. Hu'puerleentng bij brand. 3. Voorstel om met het Gemeente bestuur van Waalwijk een overeen komst aan te gaan in zake het verleent n van hulp bij branden van meer dan gewone beleekenis. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten, evenwel onder de opmer king dat de hulpverleening alleen in zeer uitzonderlijke brandgevallen zal worden gevraagd. Normaal zal de hulp der Tilburgsche brandweer worden geprefereerd, waarmede een contract is gesloten. De heer Grootzwagers vraagt of er aan deze overeenkomst geldelijke gevolgen verbonden zijn. De Voorzitter antwoordt dat er alleen kosten gemaakt zullen worden wanneer de hulp der brandweer Bij een dergelijken maaltijd draagt de Koningin altijd handschoenen slechts bij een gala—diner verschijnt ze zonder. Niemand mag direct een opmerking tot de Koningin maken. Wanneer een gast denkt, dat hij iels zeggen kan, wat de Koningin zou kunnen interesseeren deelt hij het een anderen gast mee; de laatste praat er verder over door en zoo bereikt het de koningin uit de tweede hand. Er is echter geen regel, die de Koningin van Engeland verhindert, een vraag te richten tot één der gasten. Zoodra zij zelf een gang be ëindigd heeft, moet iedere gast aan tafel hetzelfde doen. DOMME KINDEREN. Bohbie heeft nog nooit vla gege ten. Het komt voor het eerst op tafel, trillend en zacht. »Zou je wel wat lusten, kleine man vraagt Moeder. Bobbie trekt zijn neusje op: »Nee Mam, liever hard gekookt». Raadsels. 1 Mijn geheel 1, 1, 2, 3, 2, 4, 5, 6, 5, 7, 8, 3, 9, is een vak dat je op school leert en dat door de meeste kinderen prettig wordt gevonden: 3 112 niet hier 2 4 5 niet arm 5 10 kunstmatige kweekplaats voor bloemen en vruchlen 3 4 5 afsluiting van rivieren gevraagd wordt. Het voorstel wordt aangenomen. Explodatie Ijsbaan. 4. Bespreking exploitatie ijsbaan. B. en W. stellen voor op het indertijd door de vereeniging Kaats heuvels Belang gedane verzoek een beslissing te nemen. Deze vereeniging heeft zich bereid vei kluard de noodige stappen te doen om een ijsclub op te richten, hetgeen voor de exploitatie der ijsbaan van belang is. Niet alleen toch is het voldoende dat de baan er is, maar speciaal is het voor een goede en blijvende berijdbaarheid iioodig dat deze in behoorlijke orde wordt gehouden. Daarbij moge worden geaacht aan de noodige baanvegers, een z.g. baanwachter, controle enz. Nevens het personeel dat daartoe vereischt wordt, is het noodig dat er ter plaatse enkele localen of ge legenheden komen, zooals o.m. voor hel plaatsen van rijwielen, het bergen van kleeding, een bergplaats voor eventueele materialen, terwijl het tevens niet ongewenscht is dat er een kleine coiisumptietent wordt geplaatst, waar eventueel koffie, thee of chocolade veikrijgbaar wordt gesteld. Gevoegd bij de groote wenschelijk- heid om de baan in goede condilie te houden, waarvoor diverse belan gen pleiten en de omstandighi id dat het organiseeren van wedstrijden tot de groote aantrekkelijkheid van een ijsbaan behoort, wil het B. en W. voorkomen 't beste te zijn dat een ijsclub zich dezen arbeid entameert en voor de uitvoering van het een en ander zorgdraagt. Evenwel kan zij dat niet doen zonder over de noodige middelen te kunnen geschikken. Daarom is in onderlinge bespre kingen, de volgende contributie als basis genomen. fl,5ü per jaar voor een Gezins- kaart f Iper jaar voor afzonderlijke personen. Deze contributie geldt alleen voor de inwoners dezer gemeente, be houdens dut aan een nader te bepalen aantal gezinnen een gratis gezinskaart zal worden verstrekt, voorzoover zij n.l. ter beoord.eling van het Burgerlijk Armbestuur, tot betaling van f 1,50 niet in staat zijn. Voor de bewoners van buiun zullen dagkaarten worden ingesteld, waarvan de prijs nader zal worden bepaald. Voor de schoolkinderen, die onder leiding van het onderwijzend personeel van de ijsbaan gebruik maken, zou buiten den Zateidag en den Zondag, een uitzonderlijke regeling kunnen worden gelrotlen, door b.v. slechts een zeer geringe of geen vergoeding te bepalen. Op basis van het vorenstaande stillen B. en W. voor, de exploitatie van de ijsbaan aan een te vormen ijsclub te geven, tegen betaling van een huur van f37 50 per jaar en 20 pCt. vermakelijkheidsbelasting van de contributies. De heer Roestenberg vraagt of ook overleg gepleegd is met de vereeniging Loonopzand's Belang, zooals besloten was. Spr. heeft voorts met verwondering gezien dat wordt voorgesteld ook ingezetenen 5 4 5 9 8 we met onze oogen 3 2 1 8 5 waar we onzen dorst mee lesschen 5 2 7 5 handvat knop 2 Mijn geheel1,2, 3, 4, 5, 5, 2, 6, 7, 8, is een vervolgroman in een courant 5 4 8 0 hand 5 7 1 hulde, roem 0 7 8 vat 0 2 5 moment 0 3 4 5 ruiker, bouquet 5 4 10 heeft men in groote gebou wen, inplaats van trappen 3 x medeklinker rund geen ia niet hier reusachtig klem, kracht4 vuur De eerste letters gelezen van bo ven naar beneden, geven de hoofd stad van Engeland. 4 Welke 10 Europeesche hoofdste den kun je van de volgende letter grepen maken Ber, boe, brus, con, drid,gen,ha, ka, ko, lo, lijn, ma, me, nen, no, os, pa, pel, pen, rest, ro, rijs, sel, slan, ti, wee. 5 Verborgen meisjesnamen a. »Trck aan de rem, maar niet te fiard b. Tien min acht is twee. c. »Ma, riep U N Aan don Rand der gemeente LOON-OP-ZAND.. Mijne Heeren, Uit de dagbladen zult U reeds vernomen heb ben dat ik nan li. M. de Koningin, in verband met mijn gezondheidstoestand, heb verzocht mij met ingang van 1 Januari a.s. te ontheffen uit het burgemeestersambt dezer gemeente. Gaarne was 1!^ in deze laatste vergadering per soonlijk tot U gekomen; mijn gezondheidstoe stand verplicht mij echter mij schriftelijk tot U te wenden. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Toen Ik bijna 33 jaac geleden het burgemeesters ambt en het Voorzitterschap van Uwen Raad, met jeugdig vuur aanvaardde, wist ik reeds uit onder vinding, opgedaan in een kleine gemeente, welke taak mij stond te wachten. Toch kon ik toen niet vermoeden hoe Uwe medewerking met Uwen Voor zitter en de welwillendheid, welke de bevolking, die Gij vertegenwoordigt, steeds ten opzichte van haren Burgemeester heeft getoond, mijn taak, zou verlichten; hoc die 33 jaren, dio van mij vergden mij te geven aan het belang van deze gemeente en hare inwoners, dit afscheid thans zoo zwaar zouden maken. Het oogenblik, waarop een ander in deze moei lijke en sombere tijden mijn taak zal overnemen, is thans gekomen. Wanneer ik voor de laatste hl aal het woord tot U richt, dan is dit in de eerste plaats om openlijk dank te brengen aan God, voor Zijne hulp en Zijn steun in mijn bestuurs taak gedurende mijn ambtsperiode ondervonden. Aan Hem in de eerste plaats hebben wij alles te danken wat wij door onderlinge samenwerking tot stand mochten en konden brengen. Daarnaast is het aan de goede Verstandhouding, «lie er steeds in deze vergaderingen en in de ver gaderingen van het Dagelijksch Bestuur heeft geheerscht, te danken dat wij in het belang dei- gemeente werkzaam konden zijn. Gij hebt mij de leiding niet moeilijk gemaakt. Daarvoor, mijne Hoeren, breng ik U mijn oprechten dank. Wanneer ik al degenen op moest noemen, die in deze 33 jaren deel hebben uitgemaakt van dit ('olfege en die met mij het Dagelijksch Bestuur hebben gedeetrl, zou mijn lijstje lang worden; hen allen, zonder uitzondering, zeg ik hartelijk dank voor hunne daden in het algemeen belang verricht, voor hunne tegemoetkoming in de ver gaderingen. voor de persoonlijke vriendschap van hen ondervonden. Bij het aanvaarden van mijn ambt riep ik God tot getuige «lat ik de belangen der mij dierbaar geworden gemeente met al mijn vermogen zou voorstaan en bevorderen. Of ik dien eed ben na gekomen. of ik al mijne krachten heb aangewend oni die belangen te bevorderen, laat ik ter be- oordeellng over aan Hem, die harten en nieren doorgrondt, en aan U, die nnast mij geroepen zijt geweest deze gemeente te besturen. Zeker zijn er in deze ambtsperiode besluiten genomen, die U of mij misschien minder aange naam waren; heb ik als burgemeester daden moeten stellen, waarmede Gij of de bevolking, die Gij vertegenwoordigt, het niet ten volle eens waartheb ik persoonlijke wenschen van de in woners onvervuld moeten laten; heb ik misschien onwetend personen gegriefd, die meenden in hun goed recht te zijn. Ik voel mij gedrongen U na drukkelijk te verklaren dat ik mij steeds bij al mijne daden heb laten leiden door het algemeen belang der aan mij toevertrouwde gemeente; dat het nooit mijn bedoeling is geweest iemand te kwetsen of hem in zijn goed recht tegen te wer ken. Heb ik iemand, onwetend, zoo behandeld, dat hij het tegendeel heeft gedacht, dan vraag ik hem mij te willen vergeven. Mijn taak gaat thans in jongere handen over. Laat steeds in «leze vergadering dezelfde goede verstandhouding blijven heerschen, dan zal Uw werk steeds vruchtdragend zijn. Moge, ondanks de grootc moeiIijkhc«len. wanrinede bijna elke gemeenie, tengevolge der wcreldwerkloosheid te kampen heeft, met Go«ls liulp de gemeente Loon- op-Zan«l steeds vooruitgaan; mogen hare indus- trieelen deze slechte tijden weerstand kunnen bieden; moge de middenstand en de landbouwers spoe«lig aan den druk der depressie ontkomen; moge het de nijvere arbeidende bevolking, ge heel ontworsteld aan den greep der werkeloosheid en alle inwoners dezer gtmeente, zonder uitzon dering, in alles naar wensch gaan. Naast U, Mijne Heeren, breng ik hier dank aan den Secretaris, met wien ik jarenlang op een zeer aangename en vriendschappelijke wijze mocht samenwerken; aan de geestelijkheid dezer ge meente, op wier medewerking en steun ik steeds in alles mocht rekenen en waarbij ik speciaal noem den HoogEerw. heer Pastoor der Parochie Kaatsheuvel en den ZeerEerw. Heer Pastoor der Parochie St. Joachlmsmoer, met wie ik vanaf liet begin van mijn ambtesperiodc werkzaam ben geweest; aan de ambtenaren ter secretarie, den Directeur en verdere ambtenaren der bedrijven, den Gemeente-opzichter en het personeel der openbare werken, de zeneeshecren, het onderwij zend personeel der openbare en bijzondere scho len, aan allen, die met mij, in dienst dezer ge meente, aan de bevordering liarer belangen heb ben medegewerkt. Als Hoofd der Politie noem ik nog afzonderlijk den Inspecteur en het verdere politiepersoneel, de Maréchaussee en de Rijks- veldwacht. Aan allen, in of bulten deze gemeen te, die op cenigerlei wijze mij behulrZnnm zijn geweest bij het vervullen van mijn taak, hartelijk dank. Ook de pers, die steeds onpartijdig heeft weergegeven, wat in deze vergaderingen werd besproken en besloten, mag ik niet vergeten. Met de bede, dat Gods zegen op de gemeente, diqi ik bijna 33 jaren heb gediend, op U en Uwe gezinnen moge blijven rusten, neem ik afscheid van U allen. De Burgemeester der gemeente Loon-op-Zand, J. L. VAN BESOUW. Kaatsheuvel, 26 December 1933.

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 11