u ff De Omzetbelasting. >1 y ia o< di w 'f d c tl d 1 Ir 1 li. J I te laten betalen, die toch als be lastingbetalers reeds den aanh g der baan bekostigd hebben. l)e huur van f 37.50 vindt spr. zeer laag. Spr. geelt toe dat er op de baan leiding moet zijn. Zijn groote be zwaar is echter dat de inwoners moeten betalen voor het gebruik maken van de baan. De heer Snoeren weet dat er wel een poging lot contact met Loon- opzand's Belang is geweest. Het bestuur heeft echter na die eerste poging niets meer gehoord. Het blijlt evenwel bereid tot samen werking en zal het zeer op prij stellen daartoe in de gelegenheid te worden gesteld. Met den heei Roeslenberg heelt spr. bezwaar tegen de voorgestelde contributie-regeling. Volgens deze zouden n.l. inwoners dezer gemeente geen dagkaarten kunnen krijgen. Spr. vindt nel meer practisch een kleine entrée te heffen. De h« er Roeslenberg vraagt hoe R. en W. zich de exploitatie der consumptie-tent voorstellen. Hij wijst erop dal deze kan leiden lot onaan genaamheden onder de calé-houders. De Voorzitter zegt dat wel degelijk met Loonopzanu's Belang is rekening gehouden. Ook tot de vorige ver gadering was deze vereeniging uit- genoodigd, maar er is niemand geweest. Spr. vindt het zeer aange naam te vernemen, dat Loonop- zand's Belang wil samenwerken, vooral daar de ijsbaan ook door vele menschen uit Loon wordt bezocht. Den heer Snoeren merkt spr. op dat de menschen veel duurder uit zijn als zij telkens entiée moeten betalen dan wanneer zij een seizoen kaart nemen. Een bedrag van fl,5() kan men toch geen zware last noe men, in Raamsdonk is de contri butie f(i.Er dient een klein kapitaaltje gevormd te worden waar uit event, de kusten van het onder houd der baan betaald worden. Het geld zal echter uitsluitend voor de baan besteed moeten worden, zoodal K. B. er geen voordeel aan heelt. Spr. wijst erop dat de ijsclub toch inkomsten zal moeten hebben. Over de exploitatie van een consumptie- gelegenheid wil spr. nog niet in den breede uilweiden. Hij is niet voor den bouw van een consumplietent en zag liever dat aan enkele inge zetenen vergunning gegeven werd tot het plaatsen van kramen. De heer Snoeren zegt nogmaals dal hij wenscht dat de inwoners vi ij blijven en niet gedwongen worden om aan te slu ten. De Voorzitter zal met deze op merking rekening houden. Hij vindt het billijk dal ook inwoners dag kaarten kunnen krijgen. Ook de ijs club zal daartegen z.i. geen bezwaar hebben. De lieer Snaphaan kan zich niet vereenigen met het voorstel om f 1.50 contributie te heffen. Hij vindt het niet billijk dat de gemeentenaren moeten betalen voor helorganiseeren van wedstrijden e.d. De Voorzitter merkt echter op dat de contributie noodig is voor de gewone exploitatie-kosten en niet voor wedstrijden, deze kunnen zich zelf bedruipen. De heer M. Dingemans wil het entrée voor kindei en lager gesteld zien. Hij vreest dat het voor het Burg. Armbestuur niet gemakkelijk zal zijn uii te maken wie in aan merking komen voor eengralis kaart. De heer Maas komt er tegen op dat de bewoners van de Sprangsche Vaart entrée hebben moeten betalen Al wonen deze menschen in de ge meente Sprang Capelle, toch belmo ren zij lol Kaatsheuvel. Uok voor collecles e d. wordt steeds bij hen aangeklopt. De Voorzitter zegt dat B. en W. het moeilijk vonden hier een beslis sing te nemen. Per slot van rekening wonen deze menschen niet in Kaats en zijn zij dus uil een gemeente. Daarom hebben W. hen laten betalen. Spr. heeft er echter geen enkel bezwaar tegen deze menschen te beschouwen aL inwoners dezer gemeente. Spr. wijst erop dat tot nog toe alle ge maakte kosten voor de ijsbaan uit de ontvangen enlréegelden zijn be streden. De heer Beerens wenscht dat ook van de enlréegehlen vermakelijk heidsbelasting moet worden betaald. Ook wil spr. verbieden op hel ijs alcoholhoudende dranken te tappen. De Voorzitter zegt dat een en ander reeds bij verordening ge regeld is. De heer Roestenberg is er tegen dat er een kastelein vergunning wordt gegeven voor het exploiteeren van een consumptie—gelegenheid. Liever zag. spr. dal zooals lot nog toe enkele kraamhouders een staan plaats krijgen. De heer Groot/.wagers kan met het voorstel meegaan als de moge lijkheid wordt uitgesloten, dat school kinderen, die onder geleide van het onderwijzend personeel naar het ijs gaan moeten betalen. De Voorzitter vindt er niets tegen aan het verzoek van dhr. Groot zwagers te voldoen. De heer Nij kamp wil het entrée voor menschen uit de buitenge meenten zien vastgesteld. De Voorzitter acht het gewenscht dit niet te laag te stellen, daar het anders veel te druk loopt. Het is niet noodig veel menschen van builen te trekken, daar het geen handelszaak is. Hier dient men er rekening rnede te houden dat de baan is opgezet van de belasting centen van de inwoners. De gemeentenaren moeten dus op de eerste plaats gebruik van de baan kunnen maken Daarom zou spr het entrée voor menschen van buiten gerust hoog houden. De heer Grcotzw igers vraagt of nu voortaan alle kosten door de ijsclub betaald worden. De Voorzi ter zegt dat alleen in de commissie nog bekeken moet worden of het wenscbelijk is de baan te verbreeden, de kosten daar van zijn natuurlijk niet voor reke ning der ijsclub. De inkomsten der club moeten zoo ruim zijn dat er eenig kapitaal gevormd wordt, zoo dat later wellicht de contributie verlaagd kan worden. De heer Roestenberg wenscht dat de gemeento zeggenschap houdt. De Voorzitter zegt dal de gemeente ten allen tijde haar wenschen Kan naar voren brengen en de overeen komst altijd kan opzeggen. De heer C. Dingemans merkt op dat de ijsclub streng moet toezien dat de menschen niet over ijs van een nacht gaan. De heer Vrinten wil de baan 's avonds ontruimen. De Voorzitter zegt dat dit wel aan de ijsclub kan worden over gelaten. Eergisteren is de baan ontruimd daar zij anders g- heel bedorven zou zijn. Ook spreker is voor vroegtijdige sluiting 's avonds, men kan overdag lang genoeg schaatsen. Besloten wordt conform het voor stel van B. en W. Het entrée wordt gesteld op 10 cent voor personen boven 1(3 jaar en op 5 cent voor kinderen beneden dezen leeftijd. De studenten van bet broederhuis kunnen voor elke 10 personen een gezinskaart krijgen. De overeenkomst wordt tot wederopzegging aangegaan. Commissie lot Wering van Schoolverzuim. heuvel builen B. en 5. Benoeming leden Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Naar aanleiding van een nota van Ged. St den stellen B. en W. voor, tot één Commissie voor de geheele gemeente te komen. De twee beslaande Com missiën treden op 1 Januari a.s periodiek af. Aan de vorming van één Com missie voor de geheele gemeente, wmschen B. en W. de voorwaarde te verbinden dal evenlueele zaken welke Loonopzand betreffen, te 'her plaatse behandeld moeten worden, hetgeen door een sub-commissie kan gebeuren. Op voorstel van B. en W. worden tot leden der commissie benoemd H. van der Linden, Ouder Bijz. Onderwijs. J. de Kort, Ouder Openb. Onder wijs (de Moer). P. Michaël, Ouder Bijz. Onderwijs. P. B. Bisselink, Onderwijzer Bijz. Onderwijs, J. Kryl, Onderwijzer Openbaar Onderwijs. Mej. Crabbendam, Onderwijzeres Bijz. Onderwijs. J. B. van Opstal, Onderwijzer Bijz. Onderwijs. 6. Behandeling schrijven Commis saris der Koningin Inzake de Veld wachtersverordening. Op deze verordening zijn enkele aanmerkingen gevallen, welke nadere regeling vragen. Daar B. en W. aangaande dit punt nog een rapport zullen uitbrengen wordt het aangehouden. De heer Roestenberg stelt dan voor de vergadering te onderbreken en op een anderen avond bijeen te komen ter behandeling der begroo- ting. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar en bepaalt de voortzetting op Vrijdagavond 7 uur. Eenige kleine punten worden nog afgewerkt. Van den Burgemeester is een ver zoek ingekomen om per l Januari te worden ontslagen als Ambtenaar van den Burg. Stand. Het ontslag wordt op de meest eervolle wijze verleend. Voorle>ing wordt gedaan van het verslag der Commissie van Toezicht op het L. O. Over het algemeen kan de commissie tevredenheid uitspre ken over het onderwijs al is dat op Wat wenschen w' U van harte In 't aanstaand nieuwe jaar Dat het U voor den wind mag Precies zoo goed als haar. Dat Mientje hier zoo glunder kijkt, Niemand, die dat verbaast: Wie naar Persil grijpt, weet Ik ..ariio er vast niet naast" gaan, vooruit: sommige plaatsen nog voor verbete ring vatbaar. In totaal worden de lagere scholen bezocht door 1051 leerlingen, waarvan op de St. Jans- school '285, St. Bernardsschool 289, St. Theresiaschool 287, Maria-school 205, R K. Jongensschool Berkdijk 132, R. K. Meisjesschool Berkdijk 123, Openb. School Loonschendijk 35, Chr. School Loonschendijk llii, R.K, Jongensschool Loonop'and 213, Openbare School de Moer 53. In totaal zijn er <11 leerlingen minder dan vorig jaar, De toelnlingsleeftijd is met een half jaar verhoogd. De heer Roeslenberg klaagt over de outillage der Chr. School in den Loonschendijk. De Voorzitter zal daarover spreken met het schoolbestuur. Het aftredend lid der Commissie, w'elh. v. d. Horst, wordt herkozen. De vergadering wordt daaina ge schorst. HERPT c.a. Vergadering van den Raad der gemeente Herpt c.a. op Vrijdag 22 December '3d des voorm. 11 uur. Afwezig de heeren van Herpt en Cou wen berg. Wijziging der gemeentebegroting voor 15)33. De Voorzitter zegt dat volgens besluit der laatste vergadering het griendhout in »dcn dikke» is ver- verkocht. De opbrengst een bedrag van f5)0.75 moet op de begrooling geplaatst worden alsook de steun welke van het Rijk ontvangen is nl. f55.per H.A. Tevens moet de post pensioensbijdrage voor den Burgemeester met f9.6u worden verhoogd. Aldus wordt besloten. Wetsontwerp tot opheffing der gemeente. B. en W. stellen voor het wets ontwerp te aanvaarden maar daarbij den wensch uit te drukken om de dorpen Doeveren en Heesbecn als nog bij Heusden te krijgen. Dan zouden zij gaarne bet wachtgeld van den secretaris geregeld zien als volgt jaren het volle s Maris, 5 volgende jaren 70 pCt., volgende 5 jaren (30 procent en vervolgens 50 pCt. en de 3 eerste jaren mede tellen als dienst jaren voor later pensioen. Het lid Buijs zegt dat het wets ontwerp helaas geen nieuws heeft gebracht, het plan is gebleven zoo als reeds door Ged. Stalen is voor gesteld. Zells de zoo vurig hegeerde en gevraagde uitbreiding van Heusden met de plaatsen Heesheen en Doe veren is achterwege gebleven. Voor spr. zijn er geen termen aanwizig om voor het ontwerp te stemmen. Spr. wenscht dat het zeer enge gebied van Heusden betere afmetin gen zal krijgen, want wat de opper vlakte betreft is Heusden nuzeerin de minderheid. Heusden zou met iet oog hierop volgens spr. het eerst voor opheffing in aanmerking komen als hel tenminste waar is dat kleine gemeenten geen bestaansmogelijk- ïeid meer hebben; Geografisch behooren Heesbeen en Doeveren even goed bij de uitbrei ding als deze gemeente die nu nog zelfstandige gemeente is en geen uit hoek of gehucht. De nieuwe gemeente kan voor spr. ook nooit een geheel vormen, daar Heusden niet centraal gelegen is. Spr. verklaart zich ten slotte voor behoud der gemeentel.zelfstandigheid Ook de leden v. d. Broek en Ver hoeven verklaren zich tegen het wetsontwerp. De Voorzitter vreest dat men niet veel zal hebben aan het tegen stem men daar de raad onzer gemeente zich eenmaal voor heeft verklaard. Spr. zegt dat het beter is hel wets ontwerp aan te nemen onder uit drukkelijke voorwaarden dat Doe veren en Heesbeen bij de uitbreiding worden gevoegd. Het lid Buijs zegt nog niet in te zien welke voordeden samenvoeging zal mede brengen en vraagt den Voorzitter of hij deze kan mede deden. De Voorzitter zegt dat hij dat niet zal doen, maar blijft er bij dat wat hij zoo juist gezegd heeft, de beste oplossing is en ook een gemotiveerde eisch Daarna wordt het wetsontwerp onder deze voorwaarde aangenomen Verkiezing van een lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodiek aftreden van den heer P. v. d. Broek. Deze wordt met algemeene stem men herkozen en neemt onder dank zijne benoeming aan. Daar niemand van de rondvraag gebruik maakt sluit de Voorzitter de vergadering. ui De meeste fabrikanten en handela ren zullen ongetwijfeld reeds vergun ning voor belastingvrije inslag van grond- en hulpstoffen, resp koopwa ren en verpakkingsmiddelen (waarov r wij in onze vorige artikelen uitvoerig schreven) hebben aangevraagd. Velen hebben, naar wij vernamen, de verlangde machtiging reeds van den Inspecteur der accijnzen ontvan gen. Maar er blijken er toch nog ver schillenden te zijn, die deze aanvrage, hetzij uit lakschheid, hetzij uit on wetendheid, achterwege lieten. Niet voor de eersten (die moeten de schade en het ongemak als gevolg van hun lakschheid maar ondervinden), maar voor hen, die een verkeerde op vatting hadden, w'llen we nog even op het volgende wijzen: Sommigen meenen, dat een aan vrage voor belastingvrije inslag vooi hen van geen belang is: le. omdat zij slechts handelen in belastingvrije artikelen; 2e. omdat zij als fabrikant geen grondstoffen verwerken die belast zijn. 3e. omdat zij geen „fabrikant" meenen te zijn. De onder le. bedoelde handelaren, willen wij er even aan herinneren, dat het toch allicht de moeite loont om vrijstelling te vragen voor verpak kingsmiddelen, als pakpapier, touw, doozen, enz. De fabrikanten onder 2e. bedoeld, doen toch goed voor hun hulpstoffen (bijv. machine-oliën en vetten) en eveneens voor hun verpakkingsmid delen vergunning voor vrijen inslag (c vragen. De 3e categorie is nog zeer groot. Zij dienen te bedenken dat het begrip „fabrikant" in deze wet zeer ruim ge nomen is en men daarbij niet altijd aan een „industrieel" behoeft te den ken. Ook een kleermaker, banketbak ker, modiste, restaurateur, boer of tuinder, kortom ieder die goederen teelt, voortbrengt, vervaardigt, bereidt of bewerkt, is fabrikant in den zin dezer wet. Zij hebben dus van de door hen af te leveren producten omzetbe lasting te betalen en kunnen van de daarvoor benoodigde grond- en hulp stoffen en verpakkingsmiddelen (dus ook voor toonbankrollen, wmkelbui- len, hoedenzakken, e.d.) vrijstelling vragen. In hun eigen belang adviseeren wij nogmaals ieder belanghebbende: doe het direct. Formulieren en inlichtin gen gratis aan ons bureau. We kunnen thans, zooals we be loofd hadden, verder gaan met de be antwoording van diverse vragen, die we wederom zooveel mogelijk hebben samengevat. In ieder antwoord zullen dus verschillende vragers de verlang de inlichtingen kunnen vinden. Wie betaalt de belasting Deze vraag is op twee manieren op te vatten. Men kan bedoelen: „Wie betaalt de belasting" (aan den fiscus) of „Wie draagt de belasting", j De fabrikant (voor het begrip fabri kant zie o.m. de inleiding van dit ar tikel) betaalt de belasting aan den fiscus. Hij moet de belasting aan den kooper in rekening brengen die haar op zijn beurt weer op den consument kan verhalen. Deze belasting is n.l. niet als een bedrijfsbelasting bedoeld, doch als een i>er/>rzn7csbelasting. Maar de practijk zal wel leeren, dat zij ook van de bedrijven weer een be duidend financieel offer vraagt, om van den meerderen administratieven arbeid nog niet te spreken. Eerstens zijn verschillende artikelen, die fabri kanten en handelaren in hun bedrijf noodig hebben, als: machines, gereed schappen. drukwerken, kantoorbe hoeften. e.m.a., belast en kan men hiervoor geen vrijstelling krijgen. Verder zal de concurrentie ook wel een woordje meespreken om le bewer ken, dat, op welke manier ook, die belasting op den kap van den verkoo- per geschoven wordt. En hoe kan de kleinhandel die 4% vragen bij verkoop van artikelen ter waarde van enkele centen? Voor 20 centen is de belasting immers nog maar 0.8 cent. Zij zullen de prijzen hunner artike len moeten verhoogen, het eene meer, het andere minder, om gemiddeld de betaalde terug te krijgen. Wat in de theorie mooi en goed be doeld is, komt in practijk vaak heel anders uit, dat zal. vreezen we, ook bij deze wet weer blijken. Hoe wordt de belasting betaaldl De meest voorkomende wijze van betaling der Omzetbelasting is het plakken van zegels op de factuurs. Deze zegels bestaan uit twee deelen. Het rechtergedeelte (het grootste) wordt op de hij levering aan weder- verkoopers af te geven factuur ge plakt. Het kleinere linkergedeelte wordt geplakt op het duplicaat, dat men verplicht is te bewaren en in te schrij ven (zie vorig artikel). Door datum en jaar van gebruik op heide gedeelten te vermelden, wordt het zegel verder onbruikbaar ge maakt. De zegels zijn verkrijgbaar in waar den van 1 tot 40 cent, opklimmende met 1 cent, van 40 cent tot 1 gulden, opklimmende met 10 cent; van 1 tot 2 gulden, opklimmende met 20 cent; van 2 tot 4 gulden, opklimmende met 40 cent; (benevens 'n zeeel van 2.50), van 4 tot 10 gulden, opklimmende met 1 gulden en van 10 tot 250 gulden, op klimmende met 10 gulden. Voor zoover het zegels van niet te hooge waarden betreft, kan men ze tegen contante betaling hekomen bij de postkantoren en -agentschappen en de ontvangkantoren der accijnzen. Voor de zegels boven een zekere waarde geldt een andere regeling, die we hier niet nader behoeven te be spreken. Bovenomschreven wijze van beta ling door middel van zegels plakken geldt dus voor levering aan wederver- koopers. Voor leveringen door fabrikanten rechtstreeks aan verbruikers (bijvoor beeld de levering van drukwerk door een drukkerij aan haar klanten, of van gebak door den banketbakker, of van schoenen door een schoenfabriek of schoenmaker rechtstreeks aan par- ji ill sli fe tii d( d< w V< VI SI O V II Uil de Persil Iclonfcfilm „Wosch gemakkelijk, wosch voordeelig Si

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 12