Wialüscls summum Ëoon Mn - Mm 38. FABRIKANTEN EN HANDELAREN SPAART KOSTEN EN MOEITE ticulieren) geldt deze regeling in het algemeen niet, maar wordt de belas ting voldaan door betaling van een aanslag door den Inspecteur der Ac cijnzen maandelijks, 3-maandelijks of jaarlijks (al naar den aard van ^et bedrijf) op te leggen na aangifte door den fabrikant. Ook voor hetgeen voor eigen gebruik van den fabrikant of voor zijn gezin van den bedrijfsvoorraad genoten wordt, wordt de belasting op deze wijze, dus door aanslag na aangifte, gevorderd. Men zal daarvoor, gelijii o.a. voor de Inkomsten- en Personee'e belasting, een aangifte-biljet hebben in te vullen en de fiscus kan de ver strekte cijfers ten allen tijde laten con troleeren. Hoeveel bedraagt de belastingl De belasting bedraagt 4% over den kostprijs der goederen. V,oor een aantal z.g. „weelde-artike- len", welke in een bij de wet gevoegde tabel met name zijn genoemd bedraagt deze belasting 10%. Wij zullen bij gelegenheid een op somming van deze „weelde-artikelen*' in ohs blad opnemen. Wat wordt verstaan onder verkoopsprijs Dat is de zuivere prijs die den koo- per in rekening wordt gebracht, dus verminderd met cventueele kortingen en verhoogd met alle kosten, die de koöper aan den verkooper voldoet. In dien vracht en assurantie in den ver koopprijs .zijn begrepen, mogen deze kosten worden afgetrokken. Ook de accijns (bijv. bij tabak) blijft buiten beschouwing bij de bepaling van het bedrag, waarover de belasting geheven wordt. Ook de verpakking wordt niet meegeteld, voor zoover de verkooper deze tegen den berekenden prijs wil terugnemen. J. v. M. Belasting-consulent. (Wordt vervolgd). denkt aan de voor BESTE L-ORDERS ingevolge Art. 19 in practische bloes, al of niet bedrukt mei firmanaam REGISTERS tot inschrijving van ontvangen fac'uren voor fabrikanten en han. delaren REGISTERS tol inschrijving van dubbelen der verzonden faciuurs voor fabri kanten, in elke gewenschte dikte, is hit billijkst en vertrouwdst adres: Met het oog op de overstelpende aanvraag van deze artikelen is directe bestelling zeer gewenscht. BUITENLAND. De spoorwegramp in Frankrijk. Het doodencijfer van de treinramp bij Pat ijs is nog steeds stijgende en varieert, volgens de verschillende berichten, tusschen de 201 en 220, terwijl nog steeds vele gewonden in levensgevaar verkeeren. Een eenvoudige officieele plech tigheid had plaats in het Gare de l'Est, welke door vertegenwoordigers der regeering, der spoorwegen, der politie en de familieleden der slacht offers werd bijgewoond. In de vesti bule was een katafalk opgericht, waarvoor het woord werd gevoeid door den voorzitter van den raad van beheerder spoorwegmaatschap pij, Renaudin, en den minister van Openbare Werken, Joseph Paganon. Uit het onderzoek van de deskun digen, die zich per specialen trein naar de plaats van de ramp hebben begeven en in het bijzonder de sig nalen hebben gecontroleerd, schijnt reeds gebleken te zijn, dat de ma chinist en de stoker van den expres- trein Parijs—Straatsburg niet de schuld dragen aan de ramp. In af wachting van de nadere resultaten heeft de rechter van instructie te Meaux echter, zooals kort gemeld, reeds gelast, dat de beide mannen in vrijheid gesteld moeten worden. De deskundigen hebben reeds vast gesteld, dat de seinen slecht werkten, zoodat hun schuld niet vast staat. De verklaringen van eenige reizigers bevestigen, dat de knalsignalen niet tijdig zijn ontploft. Kerstrede van den Paus. Bij de Kerstviering in het Vaticaan heeft de Paus een rede gehouden, die geen enkel bepaald politiek on derwerp aanroerde, maar meer een intiem, overwegend religieus karak ter droeg. Ook de H. Vader besprak de bui tengewone zegeningm van .het H. Jaar, dat zoovele menvchen gelegen heid had geboden zich naar het huis van den gemeenschappelijken Vader der Christenheid te begeven. Zijne Heiligheid vond verder in zijn toespraak gelegenheid de steri lisatie ter sprake te brengen, welke hij veroordeelde en welken maatre gel hij als antipathiek kwalificeerde. Deze maatregel aldus de Paus wordt thans reeds in ver afgele gen landen toegepast en andere lan den bereiden zich voor, om hem toe te passen. Maar een decreet van het H. Of ficie van 1931, evenals 's Pausen En- eyebek «Casti Connubii» hebben de sterilisatie van katholiek standpunt streng veioordecld, welke veroor deeling de Paus als Prefect der hooge Congregatie bekrach igi. Wat den wereld toestand betreft, deze biedt veel duistere aspectenen bergt groote gevaren in zich. Bekend is, naar de H. Vader in herinnering bracht, het woord van Napoleon, die zeide, dat voor hel voeren van oorlog geld, geld en nog eens geld noodig is. Daartegenover zeide de Paus ech ter, dat temidden van de chaotische verwarring, de oneenigheden, de tal rijke, geen einde nemende onder handelingen, het weergaloos getob van alle menschen, aan den Plaats bekleder van Christus op aarde niets anders overbleef dan vast te stellen, dat thans gebed, gebed en nog eens gebed noodiger is dan ooit. Tot dit gebed riep hij allen op de meest dringende wij'e op. Burgerooi log in China. In China is het weer eens flink raak. In de provincie Foekien is een opstand uitgebroken. Drie dagen ach tereen, Zaterdag, Zondag en Maandag is de stad Foetsjau het centrum van den opstand door vliegtuig- eskaders van de Nankingregeering gebombardeerd. Het luchtbombardement, waaraan telkens door acht toestellen werd deelgenomen, had een verschrikke lijke uilwerking. In totaal werden namelijk 5G0 personen gedood, ter wijl 1 (>00 personen werden gewond. Het hoofdkwartier van het negen tiende leger werd geheel verwoest. Talrijke huizen stortten in of gingen in vlammen op. Drie der aanval lende vliegtuigen werden neerge schoten. De leiders van den opstand zijn op de vldcht geslagen. Van de bevolking maakte zich een wilde paniek meester. Een groot deel d< r inwoners heeft in allerijl de stad verlaten en kampeert in de open lucht. BINNENLAND. De Nederlandscbe conjunctuur. In de zoojuist verschenen Decem- ber-aflevering van De Nederlandsche Conjunctuur wordt medegedeeld, dat een niet onbelangrijk aantal indices betreffende den oeconomischen toe stand sinds eenigen tijd maand voor maand gunstiger aanwijzingen geeft dan in dezelfde maand van het jaar tevoren. Nauwelijks behoeft hierbij te worden opgemerkt aldus het vervolg dat een begin van ombuiging niet b teekent, dat het niveau, waarop de indices zich bewegen, belangrijk verbeterd zou zijn. Integendeel is het absolute peil der cijfers nog zeer ongunst g, terwijl met de mogelijkheid van nieuwe inzinkingen van dat peil steeds rekening te houden valt. Autosnelwegen in ons land. De Commissie voor autosnelwegen heeft een complex opgesteld waarin o.m. voorkomen de volgende ver bindingen Amsterdam—Leiden (Oost)—Den Haag—Rotterdam Breda-Zundert- grens (richting Antwerpen). (Arnslerdan-) Vianeiv Gorinchem- Breda. Amsterdam Utrecht Vianen— 's Hertogenbosch. (Amsterdam—) 's Hertogenbosch- Eindhoven Roermond —Geleen Maastrichtgrens (richting Luik). De vlucht van de Pelikaan. De »Pelikaan« is Donderdag te 19.30 (A.T.) te Djask aangekomen en reeds een uur later doorgevlogen naar Bagdad. Het vliegtuig heeft een nieuw benzine reservoir bijgekregen en kan nu langer in de lucht blijven. Wel licht zal de vlucht vanaf Athene tot Amsterdam zonder tusschen- landing worden volbracht. In Amsterdam worden reeds alle voorbereidingen getroffen om de vliegers Zaterdag feestelijk te ont vangen. Drie ministers zullen tegenwoor dig zijn. De vlucht van »de Posljagera. De »Posljager« is Donderdag avond Bagdad gepasseerd en is te Basra aangekomen. De Nederl. regeering vraagt mildere straf' voor Van der Lubbe. De Nederlandsche gezant, graaf van Limburg Stirum, heeft in op dracht zijner regeering aan den Duilscben rijksminister van buiten- landsche zaken, Freiherr v. Neurath, een schrijven gericht, waarin hij de rijksregeering verzoekt, de in het rijksdagbrandstichlings-proces tegen v. d. Lubbe uitgesproken doodstraf in een mildere straf te veranderen. Dit verzo. k wordt hiermee ge motiveerd, dat de Duitsche strafwet voor het door van der Lubbe ge pleegde delict de doodstraf niet voorschreef op het tijdstip, toen van der Lubbe zijn daad beging. Fonds ter financiering van bijzondere, sludieuluchten. Naar de Tel. verneemt is onder leiding van dr. H. Coiijn en met medewerking van alle leden van de Regeering een groot comité gevormd, dat zich ten doel stelt zoo snel mogelijk cn wel zoo mogelijk nog vóór Nieuwjaar een uitge breide geldinzameling te organi seeren, ten einde een fonds te slichten, uit welks baten kostbare experimenten op luchtvaartgebied kunnen worden gefinancierd. De vorm ng van het comité houdt verband met de schitterende prestatie van de »Pelikaan« en komt in hoofdzaak voort uit de geestdrift, die alom in het land hierover heerscht. De wijze waarop de geld inzameling zal plaats vinden is nog niet bekend. In dit comité hebben, behalve alle leden der Regeering, ook zitting de elf commissarissen van de Ko ningin in de verschillende provincies. Aan een groot aantal andere autori teiten zijn reeds uitnoodigingen gestuurd. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 31 Dec. 1933: Ne l. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst en nam. 2 uur Ds. v. d. Roest van 's Gravemoer. Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en nam. 5 uur (Oudejaarsavond) Ds. J. C. Hagen. Maandag (Nieuwjaarsdag) Ned. Herv. Kerk 9.30 u. leesdienst. Geref. Kerk 9.30 u. Ds. J. C. Hagen. Wegens de voortdurende pre dikantsvacature bij de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft dit jaar geen verkiezing voor ambtsdragers plaats gevonden en hebben ouderlingen en diaken ook over 1931 nog zitting. CAPELLE. A.s. Zondag des v.m. half tien en des nam. half drie zal in de Ned. Herv. Kerk alhier op treden Ds. Cupeius. Op 10 Jan. 1934 des v.m. van 912 uur zal ter gemeentesecretarie zitting worden gehouden voor hel inschiijven der dienstplichtigen be stemd voor de lichting 1934. A.s. Zondag des nam. 2 uur zal in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk optreden Ds. Mühl- nikkel uit Waalwijk. Bij de j.l. Zondag gehouden verkiezing van een ouderling voor de Geref. Kerk alhier werd de heer Jac. van Drongelen gekozen. Gedurende de afgeloopen week werd aan werkloozen ingevolge de vorstverletregeling uitbetaald een bedrag ad f 317.08. Bij K.B. van 7 Dec. m33 No. 22 werden de ingestelde beroepen ter zake het behouden de O L. scholen aan de Nieuwslraat te Cnpelle en te Vrijh. -Capelle ongegrond ver klaard, zoodat de scholen tegen nader te bepalen datum zijn opgeheven. Men deelt ons mede dat de regeerinö plan zou hebben het pro- testantsche deel der gemeente Loon opzand bij Sprang—Capelle te voegen Nu de dooi weer is ingetreden zal deze week een aanvang worden gemaakt met de voortzetting der werkverschaffing. RAAMSDONKSVEER. De onver mengde margarine is in het eerst volgend tijdvak voor rechthebbenden verkrijgbaar bij de volgende winke liers: op het Veer bij Hub. Broeders en A. H. Zijlmans en op het Dorp bij Adr. de Bont. Het vleesch in blik is de volgende weik verkrijgbaar bij de slagers G. A. van Rooij en Wed. C. A. Bouwens. Tot het verrichten van dood- schouw in het jaar 1934 is in deze gemeente aangewezen de genees kundige Ch. A. H. A. M. Lips. De R.K. Tooneelvereen. »St. Bavo» hield op 2en Kerstdag in het St. Leogebouw haar teiste winler- uitvoenng. Opgevoerd werden het tooneelspel in 4 bedrijven «Kruis vaart» van J. Grosveld en »Üe Wonderbeer» klucht in een bedrijf door A. F. Rombouls. Beide stukken werden uitstekend opgevoerd, wat wel bewees hel herhaaldelijk applaus dat den spelers ten deel viel. De groote zaal was lot in alle hoeken gevuld. Op Woensdag 3 Jan. a.s. zal door Ue Kon. Ei k. Harmonie De Eendracht in de harmoniezaal haar eerste winleruilvoeiing worden ge geven. Aan deze uitvoering zullen hunne medewerking verleenen Henri en Dina 't Sus uit Ginneken. De uitvoering vangt aan om half acht. GEERTRUI DEN BERG Zaterdag middag j.l. is het kiuumschip '1 hur van de recdetij Arie Smu, welke den diensi onderhoudt lusschen Rotterdam en Geeriruidenberg, lusschen Dnm melen en Geertruideuberg op ten ijsschots gevaren, waardoor de schrotl van het schip boven water kwam tt liggen en zoodanig tusschen het ijs Ockneld geraakte, dat het schip un eigen beweg ng niet meer vlot kon komen. Daar ter plaatse geen sleep booihulp aanwezig was, werd de huip ingeroepen van een ooot van dezell- de maatschappij welke gestaiionneerd was te Willemstad en eerst Zondag morgen omstreeks tien uur arriveerde, omdat wegens sluiting der telefoon kantoren niet eerder kon worden ken- nisgegeven van de netelige positie waarin de Thor verkeerde. Hel per soneel, alsmede een 10 tal passagiers waren genoodzaakt om gedurende den nacht van Zaïerdag op Zondag op hei schip te blijven. Toen de boot uit Willemstad was gearriveerd, werd de Thor spoedig uit haar netelige positie verlost en kwam Zondagmorgen omstreeks ell uur te Geertruidenberg aan. Zaterdagmiddag zette mej. v. d. Pol uit Raamsdonk haar fi.-ts tegen de é.alage van de firma Andié van Hilst alhier, om in genoemden winkel eenige boodschappen te doen. Toen zij wederom uit den winkel kwam, bleek haar rijwiel te zijn verdwenen en had men hiervoor een ander in de p aats gezet. Aangifte werd gedaan bij de marechausssees die de zaak iD onderzoek hebben. Predikbeurten op Zondag 31 December 1933. Evangelisatie Immanuel des n. m. half zes Ds. van Dijk uit Breda. Ned. Herv. Kerk des n. m. 7 uur Ds. Zuurdeeg. Donderdag 21 December j.l herdacht onze stadgenoot de heer A v. <t Linde, majoor van de rijks veldwacht, den dag waarop hij voor 25 jaar als rijksveldwachter in dienst irad. Dezen dag is voor den geachien jubilaris niet ongemerkt voorbijgegaan talrijk waren de felicitaties welke hij dien dag mocht ontvangen. Des mtd dags werd hem door den heer Jon kers, rijksveldwachter, in hartelijke bewoordingen namens de brigade van de rijksveldwacht Geertruidenberg en de daaronder ressorteerende gemeente politie een souvenir aangeboden, be slaande uit een rookfauteuil en rook- iafel. Verder sprak de oud majoor der rijksveldwacht. de heer v. Elshout, den jubilaris toe alsmede de chef van politie uit Raamsdonksveer, die mede namens den Bu gemeesiervan Raams donk, alsmede zijn personeel, hem feliciteerde met zijn jubileum Zeer onder den indruk bracht de jubilaris deze huldeblijk dank, waarna eenige foio 's werden gemaakt en men nog geruimen lijd gezellig bijeen bleef. Tot zijn spijt moet het bestuur van de jeugdherberg mededeelen, dai Gedeputeerde Staten van Noord Bra hant de door den gemeenteraad aan vaarde garantie voor rente en aflossing van een leening ten bate van de ver bouwing en inrichting van havenka zerne, niet hebben goedgekeurd, hoe wel er voor de gemeente prac'Fch geen risico aan verbonden is Hier- door is er opnieuw vertraging geko men in de verbouwingsplanncn. Dit is echter des te meer te betreuren, omdat een architect van de vereeni- ging Monumentenzorg de verbouwings. plannen hier ter plaatse is komen kenren en daarna toes'emming tot de verbouwing heeft gegeven. Het bestuur had gehoopt in Januari de aanbeste ding te doen, doch dit moet nu op nieuw ui'gesteld worden. Ondertusschen, het bestuur en de centrale in Amsterdam, geven den moed niet op zoodat er reeds ijverig wordt gezocht naar andere middelen om het benoodigde kapitaal bijeen te brengen. De verloting ten bate van het plaatselijk crisis comi'é, georganiseerd door de R K. Middenstandsvereeni- heeft een batig saldo opgeleverd vsu' 1ÜÜ 88. buitenkansje voor het crisis. comi.é. J H. Belgraver is bij Bur gemeester wethouders ten verzoek ingediend vtigunniiig ingevolge de 1 liuderwci.lol opnchiing van een labritk lol ht uiioelcnen van een aardcwerkspuiiei Predikbeurten ,n de Evangeli- salie Ebcn Hatzer te <aamsdoi.ksvcer. Zondag 31 Dtccmb^ cks v m.9 30 en des u m. 6'/a uur 1C heer Roos uil Zeist. Maandag 1 Januaii 193A des v.m. 9,30 de heer Roos uil Zeist. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mtnlner de Kiuunltmouktr. In 't Noordbrobbuans blad zie 'k dè al de gezelschappen van de Kels- heuvel onslaande Zoaterdag ol Zon dag, dè zek VergeUn, den en Bur gemeester die be.iaankl lié, in lange rijen, es 't woure man veur man uaai.k zeilen komen brengen aan bun Vader die T vunegl mocht smoaken 33 joar on 't boold te stoan van de plots die Hem zoo na on 't hart leê. Ik. ken de Kelsheuvel nie goed meer, vroeger kwaam ik er nog af is, ik heur det zoo vruilgegoan is, swens dè dezen Burgemeester er is. Jammer mer de zukke menseheu bedaanken, ik zeg alij mer, ge wit wegge hel en ge wit nie wegge krijgt en doarom vijn ik het zoo mooi van de menschen van de Kelsh(?Uvel, desse dankboai beid belonen aan iimand die 't verdiendl. Mer ik zit me el'kens te bedenken, beurt bij Keisheuvel nog nie een plolske, ik mein allemoal del Loonopzund biet. Ik denk in men eigen, onzen Hannus, de jonge ies al 12 joar en zo 'k bi ur al oardig in de aardrijkskunde ihuis, die kun 't weten en werreglig bij weellet es die ooit burgemeester wordt dan hebben zer ne goeien oan uè verzeker ik Uw. Mer alle gekheid op een stokske onzen Hannus zee ik weet zeker voader, dè Kelsheuvel én Loonop- zaand één burgemeester hé, es dè dan wour is, en 't is woar want anders zeeli 't nie, dan vijn ik toch dè de menschen van Loonopzaund toch ok wel wè kan magen doen. Die meensen zeilen toch wel in alles net zoo goed behaandeld zijn es die van de Kelsheuvel, joa de's zeker unncn Burgemeester kent gin uit zonderingen, alle zijn ellen noa, eerlijk en recht dur zee net zooes en geminteraad in alles moet zijn, en doarom zoo ik zeggen en dè mèn ik. Loon breng dunk en hulde oan Hem die 't wérd is, 't is nog nie te loat. Nen abonné. van de Wolltkse kiaunt. GEMENGD NIEUWS. Arbeider in popiermolen gevallen. Een vreeselijk ongeluk is gtbturd op de papierfabriek berghuizen te Wapenveld. lie arbeider Biesterbos uit Wapen veld, die zijn wei kzaamheden op zolder had, is op on vei klaai bare wijze in den papiermolen gekomen en daar in vermalen. In de papierpap die op het roosier kwam ie liggen zag men vreemde bestanddt elen en kwam daar door lot de vreeselijke ontdekking van het ongeval. Vast slaat, dat B bij den papiermolen geen werk had te ver richten. Vrachlaulo te water gereden. Gistermiddag reed een vrachtauto van de fi ma M langs de Doggers vaart bij Den Helder. De auto moest plotseling stoppen voor een bij den onbewaakten overweg aankomenden trein Het remmen geschiedde echter zoo krachtig, dat mede tengevolge van de sneeuw, de auto slipte en in de vaart terecht kwam Behalve de chauf. leur zaten er twee jongtmanntn in de cabine. Twee wisten zich te redden, maar de derde, een ztkere C Bakker, ongeveer 26 jaar oud, is waarschijn, lijk onder hel ijs getaakt en verdron ken. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's Gravenhnge heeft H. Z. en H. L. W. G., wegens den overval met roof te Wateringen, veroordeeld tot resp. 8 jaar en 4 jaar en 1U maanden gevangenisstraf. en laat ons uwe advertenties plaatsen in andere bladen. U behoeft niets te doen dan ze ons even op te geven Wij doen de rest en het kost U geen cent meer. Omzelfielaslinii

Echo van het Zuiden | 1933 | | pagina 13