Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. "hflflR ERFDEEL FEUILLETON Joseph Hockinq. NUMMER 2. 1 WOENSDAG 3 JANUARI 1934. 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE j Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. (franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. WAALWIJESCHE Telefoon Na 88. STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telegr.-adresECHO. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regit Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. JMT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD LOON-OP-ZAND. De gemeenle-beyrooling in den raad. Salarisvermindering en salarisverhoging. Een tekort van f8200 op de beg rooiing. Belasting verhuoging De raad der gemeente Loonopzand kwam Vrijdagavond te 7 uur bijeen tot voortzetting der vergadering van Woensdag. Voorzitter Weth. v. d. Horst, loco burgemeester. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Aanwezig alle leden. Aan de orde Behandeling der gemeente- begrooting 1934. De Voorzitter opent de bespre kingen met een korte inleiding. De begrooting was reeds enkele maan den geheel gereed, aldus spr., en B. en W. konden er toen op wijzen dat zij erin geslaagd waren een sluitend budget te vormen zonder verhooging van belastirgen en zon der verlaging van salarissen. Nadien is echter van de regeering een schrij ven ontvangen waarin wordt mede gedeeld dat de werkloosheidsuitkee- ring in 1934 niet gelijk zal zijn aan die van 1933 en slechts 46/75 daar van zal bedragen. Daardoor is de begrooiing een waardeloos papier geworden. Het zou minder erg zijn als voor het becijferde tekort van f2168*>.40 een .leening kon worden gesloten, doch dit bedrag zal uit de gewone middelen gevonden moeten worden. De regeering stelt zich echter op het standpunt dat de huidige toestand voorloopig wel bestendigd zal blijven en dus nor maal te noemen is, en juist daarom eischen regeering en Ged. Staten dat alles zooveel mogelijk uit de gewone middelen zal worden betaald. Daar om zijn B. en thans genoodzaakt voorstellen te doen tot belasting- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Nadruk verboden. "9. Als je me de formule maar eens wil de laten zien, zou ik het misschien kun nen vinden. Ik zal je geheim niet ver raden, Mary Ik vertrouw je alles, alles toe, Nan cy, dat weet je wel. Maar ik beloofde mijn vader voor zijn dood dat ik het nooit iemand zou toonen, voor ik rubber kon maken. Daarom kan ik het niet la- len zien. Ik zou het graag willen, maar ik durf niet! Ik ben mijn vader bij zijn leven nooit ongehoorzaam geweest en ik wil hem niet ongehoorzaam zijn nu hij gestorven is. Daarom, daarom Welnu?, vroeg het meisje. Ik heb vandaag bezoek gehad van iemand, zei Marv. En ik weet niet wat ik hem moet antwoorden. Bezoek gehad? Ken ik hem? De vrouw schudde het hoofd. Neen, hij is hier nog nooit geweest, zoolang jij hier bent. Hij heet Langham en mijn vader zei altijd, dat hij een genie was. Hij werkte als assistent bij mijn va der en kort voor zijn dood is hij wegge stuurd ik weet niet waarom. Waarom vond je zijn bezoek onaan genaam? Hij vroeg of hij het laboratorium mocht gebruiken en ik voel er veel voor, het hem toe te staan. Vader zei altijd, dat bij na een gesprek met Langham geïnspi reerd scheen en dat hij hem aanvuurde om te werken, misschien heeft hij op mij dezelfde uitwerking. verhooging, tot salarisverlaging en tot verlaging van subsidies. Daarom is de arbeid vaiU dei raad vanavond moeilijk. Het is niet aangenaam belastingverhooging te moeten opleggen als de druk op de bevolking toch al zoo zwaar is. En evenzoo valt het zwaar tot salaris verlaging over te gaan. De heer Roestenberg maakt enkele algemeene opmerkingen. De raad staat voor geen gemakkelijke taak, zegt spr. Wij zouden geen redelijken zin hebben als wij dit paskwil zouden noemen. De salarisverlaging had spr. wel verwacht, doch hij had liever gezien dat deze werd door gevoerd in verhouding tot de draag kracht. Het voorstel om 5 pCt. te verminderen over de geheele linie vindt spr. onevenredig. De hoogere salarissen mogen z.i. gerust een hoogere korting hebben, waardoor de lagere minder verlaagd behoeven te worden. Spr. vindt het ook ongerijmd dat door B. en W. ook een voorstel is gedaan tot verhooging van 't salaris van den ambtenaar v. d. Wildenberg. Enkele jaren geleden wilde men dit salaris al verhoogd zien, doch toer. maakte de raad er bezwaar tegen dat er twee hoofdambtenaren zouden zijn. Nu wordt toch weer voorge steld om het salaris van v. d. W. op dezelfde hoogte als dat van den lsten ambtenaar te brengen. De raad heeft zich indertijd al neergelegd bij een verhooging van f250 bij het huwelijk van dezen ambtenaar, maar het thans gedane voorstel vindt spr. in strijd met de vroeger uitgesproken bedoeling van den raad. Spr. keert zich vervolgens tegen het voorstel tot het aanstellen van een vrouwelijke ambtenaar, dat in strijd is met het indertijd genomen raadsbesluit om geen vrouwelijke arbeidskrachten in dienst te nemen. De Voorzitter acht het beter bij de betrokken hoofdstukken over deze salariskwesties te spreken Spr. wil eerst de voornaamste wijzigingen toelichten. Afgaande op de uitgaven over het loopende jaar, durven B. en W. aannemen dat een bedrag van leven, ging ze voort en ik wil mijn doel bereiken voor ik sterf. Misschien kan hij m\j heipen en het is ook in jouw belang. Praat niet over sterven, Marv. Je zult zien, dat je honderd jaar wordt! En om mij behoef je je niet bezorgd te ma ken. Maar ik heb ie beloofd het huis te rug te koopen en ik wil mijn b elofte na komen, Nancy. Hij kan mij misschien hel pen; vanavond komt hij terug. Vanavond? Ja, ik wilde jou eerst vragen welke beslissing ik moest nemen. Ze vertelde Nancy in korte woorden Langham's betrekking tot haar vader, vertelde het een en ander uit zijn leven, hoe hij scheikunde gestudeerd had en dat er groote verwachtingen van hem wer den gekoesterd. Hij heeft het laboratorium noodig, zei Mary. Hij zegt, dat hij een belangrijk experiment wil doen en dat niemand in Leeds zoo'n goed ingericht laboratorium beeft als mijn vader. In ruil daarvoor zal hij mij bij alles assisteeren waarbij ik hem noodig mocht hebben. Is dat geen vreemd aanbod? Misschien wel. Ik heb er niet bij gedacht. Ik herinner me wel, dat mijn vader zei, dat Langham een aangeboren talent had voor chemie. Heeft hij er eenig idee van, wat jij aan het ontdekken bent? vroeg Nancy. Niet het minst. Ik heb hem voor zichtig ondervraagd, maar ik ben er ze ker van, dat hij er niets van af weet. Het is een stroohalm, waar ik mij aan vast klem, Nancv. Misschien kan hij mij van dienst zijn. Ik weet zeker, dat vader er geen bezwaar tegen, zou hebben gehad. Dien avond, nadat de twee vriendin nen gegeten hadden, diende Sarah Ellen den bezoeker aan. Hij droeg een nieuw pak en zag er heel wat beter uit dan den nvond, dat Ben Briggs hem had opge kocht. Dit is mijn vriendin miss Trevanion, stelde miss Judson voor. Nancv keek den man onderzoekend aan. Zijn gezicht beviel haar niet en hij geleek meer op een kleermakersbediende d«n op een knap chemicus. Zijn lichaam was slecht gebouwd, smalle schouders, smalle borst, kromme beenen. Maar eeni- f 60.000 zal noodig zijn om de kosten te dekken, welke de werkverschaffing en de steunverleening zullen vragen. Deze kosten zijn te verhoogen met f2610 wegens ongevallen- en ziekte verzekering. Wanneer wij normaliter, althans voor de laatste jaren, daarin van rijkswege' een subsidie van 75 pCt. kregen of in casu f47583.60, dan ontvangen wij voor 1934 daarvan slechts het 46/75 deel of 129184.60. Terwille van een goede financieele verhouding, achten B. en W. het noodzakelijk dat op de begrooting voor het jaar 1934 de juiste cijfers worden aangegeven. Met deze inleiding als opzet is het noodig dat de uitgaven worden ver hoogd met: ongevallenverzekering f 450 ziekteverzekering f 420 werkverschaffing en steunuitkeering f20000 f20870 Daarentegen zijn de ontvangsten te verminderen met f 815.40, doordat inplaats van f30.000slechts f29184.60 zal worden ontvangen, zoodat een bedrag van f21685.40 moet worden gevonden om de begrooting sluitend te maken. ning: zijn hoofd was goed gevormd, zijn breed voorhoofd getuigde van intelligen tie, zijn oogen keken scherp onderzoe kend rond. Deze man, wie en wat hij verder mocht zijn, was iemand van groo te gaven. Het is vriendelijk van u, mij nog ens te willen ontvangen, miss Judson, begon hij. Je bent getrouwd, sinds je van mijn vader bent weggegaan, hè? Ja, ik heb twee kinderen. En daar moet ik aan denken, aan hen en aan mijn vrouw. Ik zeg niet. dat ik geen goed loon verdien op de fabriek, maar ik wil iets beters dan mijn leven slijten in een we verij. Ik wil mijn kinderen een goede op voeding geven en dat kan ik niet bolwer ken van het loon dat ik verdien. Natuur lijk kent u mij wel? Mijn vader sprak dikwijls over je. Ja, dat is zoo. Uw vader deed meer voor mij, dan alle professoren van Yorkshire College samen. Als hij was blijven leven, zou hij iets groots hebben bereikt. Hij wist, dat hij verstandig deed op de zen toon te spreken. Er was één zwakke plek in Marv Judson: ze aanbad de na gedachtenis van haar vader en vond het heerlijk, over hem te hooren spreken. Bovendien bestaat er geen tweede laboratorium als het uwe. Ik zou u bui tengewoon dankbaar zijn, als ik er af en toe gebruik van mocht maken. Ik kan u niets in geld vergoeden, miss Judson, maar ik weet dat u zich ook met schei kunde bezig houdt en misschien kan ik U. zooals ik al gezegd heb, af en toe van dienst zijn. Ik zou nacht en dag voor u werken, miss Judson; het beteekent mijn heele toekomst, waar ik nu mee bezig ben. Hoezoo? vroeg Nancy. Ziet u, miss Trevanion. ik heb een uitvinding gedaan, die ik wil perfection- neeren: of liever, het is geen uitvinding maar een ontdekking. Een ontdekking? Ja, het zal de geheele wol-industrie onderstehoven gooien! Ik wil open met u spreken, u zult er niet verder over spreken, daar ben ik zeker van. Ik heb een nieuwe .methode ontdekt om klerur- stoffen te bereiden. Engeland heeft mil- lioenen verloren door de aniline-kleur- De heer Nijkamp, rapporteur der begrotingscommissie krijgt hierna het woord. Het heeft het het Dag. Bestuur en de Commissie moeilijke uren bezorgd om een sluitend ge heel te vormen, zegt spr. Toch meent hij dat zijn taak als rapporteur vergemakkelijkt is door het feit dat een supplement op de begrooting is samengesteld waarin de voornaamste punten reeds zijn uiteengezet. Wanneer ooit, dan moesten thans ingegrijpende wijzi gingen doorgevoerd worden. Spr. brengt dank aan het Dag. Bestuur en den secretaris voor de bij het onderzoek verstrekte toe lichting. De opmerkingen der com missie zal spr. bij de verschillende hoofdstukken ter sprake brengen. Hierna wordt overgegaan tot de hoofdstuksgewijze behandeling der begrooting. Hdst. I. Vroegere Diensten. Hierbij worden geen opmerkin gen gemaakt. Hfdst. II. Algemeen Beheer. De salariskwesties. De heer Beerens vraagt inlichtin gen over de vermindering der sala rissen van burgemeester, wethouders, secretaris en ontvanger. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten hebben te kennen gegeven dat zij accoord zullen gaan met een ver laging van 6 pCt. B. en W. willen echter ook voor deze salarissen de verlaging op 5 pCt. stellen, evenals voor de lagere salarissen dus. Als de raad de vermindering van 6 pCt. prefereert kunnen B. en W. zich daarbij neerleggen. De heer v. d. Hoven heeft zich een andere wijze van salarisverla ging gedacht dan B. en W. Spr. wil de lage salarissen met 4 pCt, de middel met 5 pCt. en de hooge met 6 pCt. verlaagd zien. De heer M. Dingemans heeft nog een andere schaal ontworpen. Op de salarissen beneden de f 1000 wil hij geen verlaging toepassen, op die van f 1000 en f 1200 3 pet., op die van f 1200 2000 5 pet., en op die boven f 2000 h pet. Spr. vindt dat daarmede een betere kapitalen uit. Maar als mijn ontdekking j bekend wordt, zal er niemand tegenop kunnen. Dat wil zeggen, dat u hetzelfde idee wil uitwerken? Meer dan dat, miss. Het opent ge heel nieuwe gezichtspunten, er komen nieuwe mogelijkheden en als het geper- fectionneerd is, zullen we de Duitschers in alles de loef afsteken. Het is een ge weldige ontdekking, zei hjj opgewonden, ik heb alles hier bedacht en uitgewerkt; en hij wees op zijn voorhoofd. Dus u hebt de idee al uitgewerkt? vroeg Nancy. Ik ben gehandicapt, miss. De auto riteiten van het Yorkshire College wei gerden het gebruik van het laboratorium. En behalve het hunne is alleen dat van miss Judson goed genoeg voor miin ex perimenten. Ik bezit zelf wel een kleine werkplaats; ik heb er ieder e penny, die ik missen kon, voor uitgegeven, maar voor deze proeven is mijn werkplaats niet geschikt. Daarom heb Ik miss Jud- son's hulp gevraagd. Ik dacht wel, dat ze me de toestemming zou geven en in ruil daarvoor wil ik graag haar van dienst zijn als assistent. En bent u ervan overtuigd, dat uw werk zal slagen met behulp van miss Judson's laboratorium? Daarvan ben ik overtuigd. Hoelang zou ie het noodig hebben? Niet langer dan een maand. Hij ging voort met technische uiteen zettingen te geven en de beide vrouwen luisterden opmerkzaam. Het was duide lijk te zien, dat Mary Judson metT hem ingenomen was en toch keek ze Nancy af en toe vragend aan. Hoe lang bent u hier al mee bezig? vroeg Nancy plotseling. Mijn heele leven al. miss. Dit is het onderwerp, waaraan ik mij heelemaal i wijd. U kunt het den professor van Yorks hire College vragen. Is dit het eenige waarvoor u inte resse voelt? Practisch gesproken het eenige. Weet u dat heel zeker? Absoluut zeker? Het meisje keek hem doordringend aan. De man schrikte op of hem een wesp had gestoken. Nancy zag, dat hij zijn verhouding geschapen wordt. Voor de gemeenle is het geen bezwaar, die heeft er zelfs een voordeel bij van pl.m. f 40. De Voorzitter zegt dat deze voor stellen moeilijkheden opleveren, om dat daardoor de besprekingen van B. en W. en de Commissie worden uiteengerafeld. Het verwondert spr. dat de heer Beerens in de commissie niet gerept heeft over dit voorstel uit de arbeidersfractie, waarmede hij toch op de hoogte was. De heer Beerens. In de begrootings- commissie heb ik eerst ook opge merkt dat de salarissen beneden f lOuO niet verlaagd mochten wor den. Het voorstelDingemans is pas in laatste instantie ter sprake ge komen. De Voorzitter. Had u dat dan liever eerst medegedeeld dan hadden wij desnoods de vergadering tot volgende week uitgesteld. Over een dergelijk ingrijpend voorstel dient toch eerst de begrootingscommissie haar oordeel uit te spreken. De heer Beerens. Bij de bespre kingen in de fractie is toch berekend dat de gemeente er f 40 voordeel bij zou hebben. De Voorzitter. Maar als U met dergelijke ingrijpende voorstellen komt mag de raad daarover niet klakkeloos oordeelen. Daarom had eerst de begrootingscommissie over dit voorstel gehoord moeten worden, anders wordt de arbeid der com missie teniet gedaan. De heer Vrinten vindt in de ver laging volgens een schaal als dooi den heer Dingemans voorgesteld ook een onbillijkheid. Onder die men- schen die minder dan f 1000 ver dienen zijn er immers die zeer goed betaald zijn. De heer Snoeren meent dat de heer Dingemans het volste recht heeft om nieuwe voorstellen te doen. Tegenover de opmerking van den heer Vrinten wil spr. stellen dat er ook krachten zijn die meer dan f 2000 verdienen en die te duur betaald zijn. De Voorzitter zegt dat het hier geen ondergeschikte wijziging be treft, doch een zeer ingrijpende de wijs raakte. Wat bedoelt u daarmee? vroeg hij' Waarom wist het meisje zelf niet pre cies; bijna ondanks zichzelf, zei ze, langzaam en nadrukkelijk: Er zijn andere dingen die u meer interesseeren dan kleurstoffen, heel an dere dingen; en één in het bijzonder. Nadat Langham was weggegaan, zaten de vrouwen zwijgend en in gedachten bij elkander. Waarom was je zoo vreemd tegen Langham? vroeg Mary. Ik vertrouw hem niet, antwoordde Nancy. Wat bedoel je daarmee? Ik weet het zelf niet. Zijn gezicht staat mij niet aan. Dat is toch geen reden. Dat is zoo, maar ik kan het niet beter verklaren. Zou jij doen wat hij mij vraagt? Neen. Waarom zou je hem weigeren? Ik heb er geen reden voor, de man doet zich eerlijk en openhartig voor en schijnt ernstig te willen werken maar als ik jou was, zou ik hem niet in het laboratorium laten. Maar wat voor kwaad kan dat. Het eenige waar ik bang voor zou zijn is, dat hij het geheim zou stelen. En dat is onmogelijk, want de formule is in de brandkast weggesloten en iedere copie vernietig ik persoonlijk onmiddellijk na het gebruik. En toch zou ik het niet toestaan, Mary. Het lijkt onredelijk, maar je vroeg mijn advies en ik denk er nu eenmaal zoo. over. Maar het lijkt zoo harteloos, zoi Marv. De arme kerel is afhankelijk van mijn toestemming en het is maar zoo wejnig dat hij mij vraagt. Denk eens als wy zelf eens in zijn plaats waren? Alles wat je zegt is waar, ik zou er geen reden voor kunnen geven, maar ik kan nu eenmaal den indruk niet van me afzetten dat hij voor iets anders komt dan hij ons verteld heeft. Zag je hem niet schrikken, toen ik het hem zei? Neen, ik heb er niet op gelet Wordt verv~lrtd. aalwpsclie en Langstraatsche Courant, oronHprdp 7p van mPP- J- T~>.-U >1—- ai-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1