4, •u ph'in mn ei' «inïf'5 sielasSinrt-vooi vestigóaarbank samen met die van de Vav, Ijzondere spaarbanken, die over Boel v»n 1932 gegevens verstrekten, dandeUijki» het saldo tegoed te zijn ge.'s-Gravenian f888 millioen tot <957 mi"'*, vr ,s m-i 69 .nillioen (7 8°/0) Van v„ op 1931 werd voor de Rijksspaarbank en de alstoen verge leken bijzondere spaarbanken tezamen een toeneming met f 84 millioen (10 4°/0) geconstateerd Hierbij zij aa-geteekend, dat de bevolking einde 1932 tegenover die van einde 193 een vermeerdering van 1 5°/0 aanwees (in 1931 tegen <930 1 8°/0). De rente gekweekt uit de beleggin gen bedroeg bij de Rijksspaarban f22 millioen (in 1931 <20 midoen en bij de 281 bijzondere spaarbanken waarvan hieromtrent opgaven zij omvangen f22 millioen (in 1931 bij 279 bijzondere spaarbanken f 22mi Het saldo-tegoed der inleggers bij deze banken op het einde van he jaar '931 (latere gegevens ziin nie beschikbaar) bedroeg rond f457 mi Ouitschiand's econo mische toestand. Het is moeilijk op de hoogte te komen van den gang van zaken in het nieuwe Duitschland. De meeste berichten die daarover het buitenland bereiken moesten het oordeel van een scherpe censuur trotseeren, en van het andere dat uiilekt is het hee dikwijls moeilijk den grond van be trouwbaarbeid vast te stellen. Aan ee i beschouwing in de Nieuwe Rotterdamsche Crt. over de econo mische „verbeteringen" die het nieuwe regiem bereikte, ontleenen wij hei volgende De middelstand ondervindt weer de drukkende gevolgen, omdat in een arbeidersstand, die in zijn geheel doo verdunning van loon en arbeidsduu geducht in zijn irkomsten is beknot geen koopkracht meer zit. Juist ove de depressie voor den winkelstand bereiken ons op het oogenblik ernsti ge verhalen. De achteruiigang van hel adverienticwczen in Duitschland is ir dit opzicht ook zeer leerzaam. De stand, die van de revolutie het meest heeft verwacht, heeft er materieel wellicht het meest onder te lijden. Af en toe krijgen we ambtelijk» cijfers over de werkloosheid in Duitsch land in handen. Wij zullen er hiei eenige laten volgen. Eén schrikwek kend, den heelen toestand als in een magnesiumlicht zettend cijfer willet wij naar voren halen Ofschoon er, volgens de rffioeele gegevens, in October 1933 1.92 millioen minde werkloozen waren dan in 1932, was de opbrengst van de loonbelasting die de zuiverste maatstaf voor hei betaalde loon behoort te zijn, me die van October 1932 vergeleken, mei 1 8 millioen mark verminderd Dn was een voor het heele jaar 1933 kenmerkend verschijnsel. Hiernaa kan men het geluk, dal een Duitschen arbeidersstand door de revolutie is ten deel gevallen, rekenkundig bepa len. Men voert in Duitschland, ter ver klaring van het feit aan dat de loon belasting voor dienstboden verminderd is, en dat men, als premie voor hei in dienst nemen van nieuwe arbeiders, de loonbelasting voor nieuwe tewerk gestelden heeft laten vervallen, terwijl verder de extra loonbelasting voor ongchuwden is afgeschaft Dit alles bij elkaar geeft in hoofdzaak slechts een te diepten kiik op den aard der werkverschaffing en der nieuw gere zen noodzakelijkheden, maar is niet voldoende om het zonderlinge ver schijnsel van de aanzienlijke vermin dering van de loonbelasting te ver klaren. Het schenken van de loonbe lasting voor de nieuwe aangestelden zonderling onrecht tegenover degenen die moeten doorbetalen ware ook niet noodig geweest, als gezonde oeco- nomisrhe ontwikkeling de verhoogde werkgelegenheid had verschaft. Men ziet echter uit het bovenstaan de hoe kunstmatig de vermindering van werkloosheid in Duitschland ver kregen wordt. Men beseft in regee- ringskringen dan ook zeer wel. dat met een dergelijke werkverschaffing geen verbetering van het oeconomische leven te bereiken is, eer het tegen deel, om de reden waarop hierboven reeds is gewezen. De schijnbaar gun stige cijfers beschouwt men dan ook in hoofdzaak als van psychologische beteekenis Zij houden bij de burgerij den moed erin, en moeten daarom van gunsiigen invloed zijn. Er is' echter in Duitschland op het oogen blik, bij den middenstand zoowel als in de arbeidetswereld, reeds een leven dige teleurstelling waar te nemen. De regeering ziet dat niet zonder bezorgd heid, daar dergelijke gevoelens juist in die kringen, sterken weerklank vinden in de gelederen van de a2n hangers. De revolutionaire elementen in de SA, die hier en daar machtig, en nergens ongevaarlijk zijn, vinden er argumenten te meer in tegen het sociale en oeconomische beleid van Hitier. In regeeringskringen houdt men vooral zijn hoop geves'igd op betere tijden, waarvan het intreden tegen dezen zomer op het oogenblik tot de nationaal - socialistische leerstellingen hoort. Die hoop op den zomer heeft een heel goede redenDe nieuwe welvaart is dan een volstrekte nood zakelijkheid, omdat tegen dien tijd de gelden voor werkverschaffing op zul- len zijn. Als nu de conjunctuur halsstarrig blijft en geen wonderen gaat verrich- ten, waar moet dan verder geld van daan komen Niemand weet hef. Want daarover zijn hoog en laag het een9 in Duitschland Uit den belas tingbetaler is het niet meer te halen Men geeft zich dus voorloopig over aan een nog niet bijster gerechtvaar digd optimisme, omdat men niets anders heeft om zich mee te troosten (GEMEENTERAAD. DRUIMEN. Een Nieuwjaarswensch van den Voorzitt r. Nieuwe Legesverordening Het schoolgeld voorde Vakschool De raad der gemeente Drunen vergaderde Maandagavond ten raad- huize onder voorzitterschap van burgemeester mr. R. v. d. Heijden. Aanwezig waren alle leden. Nieu wjaarswoord. Alvorens tot de afwerking der agenda over te gaan wenscht de Voorzitter de leden van harte het beste voor het Nieuwe jaar. Spr. werpt een korten terugblik op het afgeloopen jaar en moet dan constateeren dat 1933 nog steeds niet heeft gebracht de zoo vurig verlangde verbetering in het economische leven. Toch mogen we voor onze gemeente niet ontevreden zijn, meent spr. Zeker, landbouw, tuinbouw, veeteelt maken nog zeer slechte tijden door, maar dank zij de regeeringsmaat- regelen is de toestand voor de boeren weer eenigszins dragelijk geworden. Het bedrijfsleven heeft zich in het afgeloopen jaar weliswaar niet in dien bloei mogen verheugen als we in vroeger jaren kenden, maar toch was de arbeidsgelegenheid in de schoenindustrie in vergelijking met in andere plaatsen bevredigend te noemenook hieraan hebben de regeeringsmaalregelen mede gewerkt. Onze gemeente maakt dan ook in vele opzichten een gunstige uitzon dering in het geheel van gemeenten, waarvan er vele noodlijdend zijn. Spr. wil dit danken aan het feil dat de gemeente niet, als zoo vele andere, afhankelijk is van een bepaalden lak van bestaan. Industrie en landbouw vullen elkaar uitstekend aan en spr. meent dan ook dat er in de toekomst naar gestreefd zal moeten worden deze verscheidenheid te bewaren, terwijl het z.i. zelfs te wenschen ware dat getracht werd het eenzijdig karakter der industrie op te heffen. Spr. gaat vervolgens na welke crisislasten de gemeente in 1933 te dragen had. Uitgegeven werd aan werkverschaffing f6500 en aan sub sidie werkloozenkassen f 1850, samen dus f8350. Daarbij komt de pacht- reductie van 5 pCt. die de gemeente 3750 kostte, zoodat de crisislasten in totaal f12800 bedroegen. In het oon der werkverschaffing werd door de regeering 57 pCt. bijgedragen De uitgaven an het Burgerlijk Arm bestuur beliepen f7650. Naast deze onaangename feiten wil spr. ook enkele goede herinne ringen aan 1933 bewaren. Het aantal inwoners liep nl. vooruit met 53 tot *563; 33 bouwvergunningen, waarvan 14 voor nieuw te bouwen woningen werden verstrekt. Spr. memoreert ook de raadsbesluiten tot aanleg van een waterleiding, tot verkabeling van iet electrisch net en tot adhesie betuiging aan het plan tot uitbreiding der gemeentegrenzen. Spr. dankt tenslotte den raad en de wethouders voor de in 1933 ondervonden medewerking en hij ïoopt en vertrouwt in 1934 weer op dezelfde medewerking te mogen rekenen, opdat in onderling ver trouwen veel voor het belang van Jrunen kan worden gedaan. De heer A. v. d. Wiel dankt den voorzitter namens den raad voor zijn goede wenschtn en wenscht hem wederkeerig veel heil en zegen in 1934. Wij zijn ervan overtuigd, zegt spr., dat de leiding der gemeente in goede handen is en dat de belangen der gemeente door B. en W. zeer goed worden behartigd. Alle zaken worden nauwkeurig gewikt en ge wogen voor zij ter tafel komen, zoodat wij met een gerust hart de meeste voorstellen kunnen aannemen. Alles wordt op strikt rechtvaardige wijze en zonder aanzien van personen ichandeld, hetgeen de raad op ïoogen prijs stelt. Er zijn vergade ringen geweest die niet rustig waren, er zijn woorden gevallen, die hier niet gesproken hadden moeten wor den. Dat moesten wij voorkomen, als iemand behoorlijk is krijgt hij ook behoorlijk antwoord. Het belang der gemeente zou er mee gediend zijn als wij in de toe- comst nog meer eensgezind samen werkten. Het doet mij genoegen dat in de vorige vergadering eenstemmig besloten is tot wijziging van het reglement van orde, daaruit blijkt at de raad het er over eens is dat de beste vergaderingen zijn,: kort en zakelijk. Uitingen als in het afge- oopen jaar zijn gehoord worden door het grootste deel van den raad Ondanks de nieuw de oranje-band en van de ora tabletten 70 cent abletten 10 cent. omz van afgekeurd. Spr. spreekt tenslotte de hoop uit dat de burgemeester zich nog jaren aan het belang van Drunen zal mogen geven. De heer W. v. d. Wiel merkt op dat hij het met deze woorden in het geheel niet eens is, al heeft de heer v. d. Wiel gezegd dat hij namens den raad sprak. De heer Vesters zegt het volko men eens te zijn met de rede van den heer A. v. d. Wiel. Vervolgens wordt overgegaan tot de agenda. De notulen der vorige vergadering worden zonder wijzigingen vastge steld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken a. bi sluit van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van de wij ziging van het geldleeningsbesluit ad f 17750. b. besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 10200. c. besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het raads- hesluit tot aankoop van een perceel grond. d. besluit van Ged. Staten tot ver daging van de goedkeuring der gemeentebegrooting 1934, e. besluit van Ged. Staten tot goedkeuring der bouwverordening dezer gemeente; f. bericht van Gedeputeerde Staten, houdende mededeeling van de ont vangst der algemeene politie-veror- dening. g. mededeeling van den heer Veltman dat hij zijne benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aan neemt. h. processenverbaal van kas opname. Ten aanzien van punt c vraagt de heer W. v. d. Wiel of deze aan koop wel doorgaat,spr. heeft het tegendeel gehoord. De Voorzitter zegt dat de koop zeker door zal gaan, doch dat er mede gewacht wordt tot een der eigenaren over enkele maanden meerderjarig zal zijn, zoodoende worden onnoodige kosten en moei ten gespaard. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Wijziging der gemeentebe grooting 19 *4 in verband met de daarop gevallen aanmerkingen van Ged. Staten. De Voorzitter geeft een toelichting op de nota van aanmerkingen, waaruit blijkt dat het nteerendeel der aanmerkingen van administra tieven aard zijn, en dat het eind cijfer geen wijziging behoejt te on dergaan. Uit de nota blijkt dat de vermin dei ing der uitkeering uit het ge meentefonds voor deze gemeente geen invloed heeft. Besloten wordt in de begrooting de noodige wijzigingen te brengen en Ged. Staten van antwoord te dienen, conform het voorstel van B. en W. Leg'esverordening. 3. Vaststelling eener nieuwe ver ordening op de heffing en invorde ring van leges. De Voorzitter zegt dat de nieuwe verordening in hoofdzaak gelijk is gebleven aan de oude, de wijzigin gen betreffen slechts de leges voor bouwvergunningen en jachtacten. Er worden jachtacten van 3, 6 en 9 gulden beschikbaar gesteld. De heer v. Drunen vraagt of de leges voor bouwvergunningen vroe ger ook reeds bestond. De Voorzitter antwoordt ontken nend. Spr. vindt het echter billijk dat de menschen voor dit soort vergunning ook wat betalen. Voor allerlei kleine werkzaamheden die ter Secretarie gedaan worden moet iets betaald worden, maar tot nog toe was dat niet het geval voor bouwvergunningen, ofschoon deze zeer veel werk van het Secretarie- personeel vragen. De heer v. Drunen is het daarmee niet eens. Z.i. bouwen de meeste menschen alleen omdat zij moeten en niet uit luxe. Als men een woning bouwt van f2000 of f3000 moet men daarvoor f5 betalen. Spr. vindt dit veel te veel en wil de leges tot de helft terugbrengen. De Voorzitter zegt dat 't moeilijk is de juiste hpogte der leges te be palen. Hij is van meening dat een recht van f 5 niet onevenredig zwaar diukt op de bouwkosten. Onbillijk heden worden z.i. al voldoende ondervangen door de bepaling dat ten behoeve van onvermogenden vrijstelling gegeven kan worden. Voer de menschen die het kunnen betalen ziet spr. er in 't geheel geen onbillijkheid in. Men moet niet denken dat de gemeente op deze heffing iets verdient. Tot nu toe moest de gemeente aan de Gezond heidscommissie jaarlijks f200 betalen voor het onderzoek der bouwplan nen, en nu de Gezondheidscommissie is opgeheven zal dit onderzoek in de toekomst wellicht nog meer gaan bedragen, daar het in de bedoeling ligt voor kringen van gemeenten bouwkundigen aan te stellen. Som mige gemeenten betalen voor het onderzoek van elk bouwplan zelfs f 15. De heer v. Drunen blijft de heffing voor sommige menschen bezwaarlijk vinden. Voorzitter. De menschen bouwen toch niet om de 14 dagen een huis. Het voorstel wordt zonder stem ming aangenomen, met aantrekening dat de heer v. Drunen tegen de heffing van leges voor bouwvergun ningen is. 4. Vaststelling verordening op het vergunningsrecht ingevolge de Drank wet. Deze vergunning, die slechts tot 1 Jan. was goedgekeurd, wordt on gewijzigd opnieuw vastgesteld. 5. B< noeming lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, ten gevolge van de niet—aanneming der benoeming van P. Vrijhoeven. Door B. en W. worden voor deze functie voorgedragen de heeren H. v. Delft en M. v. Domnn len. Na een drietal stemmingen wordt gekozen de heer H. v. Delft. Schoolgeld Vakschool. 7. Wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld voor de Schoenmakersvakschool. De Voorzitter zegt dat indertijd een regeling bestaan heeft volgens welke de leerlingen uit Drunen maximum f 15 en die uit de buiten gemeenten f25 moesten betalen. De inkomsten waren toen ongeveer f 11 per leerling. Door Ged. Stalen wordt thans een nieuwe regeling voorge steld, zulks op advies van den inspecteur van het Nijverheids onderwijs. De nieuwe regeling is als volgt bij een inkomen beneden f700 nihil, bij f800 f4, bij f 1100 f7, bij f1400 f 11.50, bij f3000 f43.50 enz. Voorts wordt een kinderaftrek toegepast van resp. 5, 10, 20, 30, 45, 60, 70 en 85 pCt. bij een kindertal van resp. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 en 9. De heer v. Drunen wil alle inko mens van minder dan f1000 vrij stellen. De Voorzitter vindt een schoolgeld van f4 en f 6 niet te hoog, vooral daar de gelegenheid bestaat om htt in maandentermijnen te betalen. Men krijgt voor dit weinige geld dan toch goed vakonderwijs. De heer v. Drunen betoogt dat al die kleinigheden zich opstapelen en tesamen een groot bedrag vormen. Iemand die zelf geen huisgezin heeft kan dat volgens spr. niet begrijpen. De heer A. v. d. Wiel vraagt of de regeling moet worden vastgesteld zooals door den inspecteur is voor gesteld of dat de raad de vrije hand houdt. De Voorzitter zegt dat het de be doeling is dat in groote lijnen aan deze regeling wordt vastgehouden, de raad kan er echter wel kleine wijzigingen in brengen, daartegen zal waarschijnlijk geen bezwaar zijn. Dezelfde regeling geldt voor alle ambachtscholen. De heer A. v. d. Wiel gelooft niet dat Drunen zelf beter zal worden van deze regeling. Bij de vroegere regeling werd het grootste deel be taald door de leerlingen van buiten, die het in den regel wel betalen kunnen, die worden van de nieuwe regeling beter. De Voorzitter merkt op dat de oude regeling zoo was dat van de Drunensche leerlingen er slechts 3 betaalden. De progressie die thans wordtjvoorgesteld is veel hoogerdan vroeger. Spr. merkt op dat het schoolgeld na een jaar ahijd nog gewijzigd kan worden, wanneer blijkt dat de regeling niet voldoet, De heer W. v. d. Wiel vindt de nu voorgestelde regeling beter dan de vorige vooral omdat nu een groote kinderaftrek wordt toegepast. De heeren A. v. d. Wiel en de Wijs willen het voorstel aanhouden om het nader te bekijken. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, doch hij ziet er geen nut in daar er zich toch geen nieuwe gezichtspunten zullen naar voren dringen. De heer A. v. d. Wiel zegt dat vroeger de menschen uit Drunen minder betaalden. Men liet alleen door de buitengemeenten voldoen, heigeen spr. ook billijk vindt daar Drunen toch voor de kosten zit. De Voorzitter ontkent dit laatste, alle gemeenten dragen in de kosten bij in verhouding tot het aantal leerlingen dat zij op de scnool heb ben. Daarom gaat het ook niet aan de inwoners van Drunen boven anderen te bevoordeelen. Het voorstel wordt zonder stem ming aangenomen. 7. Onttrekking weg aan het opeu- baar verkeer. Opnieuw is door den Minister ge vraagd in het voor twee jaren ge nomen besluit een wijziging te bren gen. De raad heeft daartegeu geen bezwaar, daar dit van zuiver for- meelen aard is. 8. Distributie van onvermengde margarine De Voorzitter zegt dat deze boter door de gemeente wordt ingekocht voor 20 ct. per pond. terwijl de verkoopprijs moet bedragen 22 ct. B. en W. stellen thans voorde thans gemaakte winst, die al tot ongeveer f30 is opgeloopen te veideelen onder de ambtenaren, die zich met de distributie hebben belast. De heer W. v. d. Wiel vraagt of het niet beter is winkeliers rnet de distributie te belasten De Voorzitter vindt dit bezwaarlijk daar het kwantum te gering is en de winkeliers er niet eens opgesteld zijn. Bovendien haalt men de boter liever ter secretarie dan bij parti culieren. De heer Verhoeven vindt het treurig genoeg dal de menschen voor het oog van iedereen de boter moeten komen halen. Het voorstel wordt aangenomen. Rondvraag. De heer de Wijs verzoekt aan den volontair ter sectretarie, evenals vorig jaar weer een gratificatie toe te kennen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit voorstel graag overnemen, daar de volontair behalve zijn werk als admistratenr der bedrijven veel doet waarvoor hij niet betaald wordt. De heer A. v. d. Wiel is eveneens van meening dat het traktement van den volontair veel te laag is. De Voorzitter zegt dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om, wanneer de wijziging der gemeente grenzen doorgaat, het secretarie personeel uit te breiden. Ook als de grenswijziging niet verwerkelijkt wordt is bet wenschelijk een andere regeling te scheppen. De heer de Wijs vindt een grati ficatie billijk de volontair is reeds 23 jaar, heeft altijd gestudeerd, heeft volledige bevoegdheden en verdient nog slechts f 750. De heerW. v. d. Wiel meent dat er zooveel jongelui zijn die altijd gestudeerd hebben en die thans ook niet aan een betrekking kunnen komen. Besloten wordt de gratificatie te verleenen. De heer de Wijs stelt voor het bedrag der gratificatie te stellen op f500. Hij schaamt zich niet dit bedrag te noemen, daar hij er van overtuigd is dat de volontair dit bedrag verdient. De Voorzitter vindt dit bedrag veel te hoog. Hij wil niet beweren dat de volontair dit niet zou ver dienen, maar f500 kan men geen gratificatie meer noemen. De be looning moet toch eeu gratificatie blijven. De heer de Wijs. In Kaatsheuvel zijn toch geven van De Voorzitter. Maar de gemeente Kaatsheuvel is driemaal zoo groot als Drunen, en bovenndien is f250 geen f 500. De heer Vrijhoeven vindt een be drag van f100 voldoende. De heer A, v. d. Wiel meent dat dit te laag is, vooral daar de volon tair het diploma voor secretaris heeft. Spr. wil een toelage van f250 geven, De heer W. v. d. Wiel. Zoo goed zitten we nu niet in onze centen. Spr. vindt f 100 voldgende. Dat de volontair toevallig geen werk kan krijgen is jammer voor hem, maar dat overkomt zoovelen. De Voorzitter betoogt tot de ge meente tot heden altijd heel weinig aan de ambtenaren betaald heeft. Volgens de werkzaamheden, die te doen zijn, moest de eerste ambtenaar een beginsalaris hebben van f1500, en moest er een tweede ambtenaar zijn, die f1000 verdiende. De heeren Verhoeven en Vesters vinden f200 een billijke gratificatie. Wetb. v. Halder zou liever wal lager blijven. De Voorzitter zegt dat het moeilijk is de juistp hoogte vast te stellen, de gratificatie moet blijven beneden het bedrag dat in werkelijkheid ver diend is. Spr. stelt voor f200 te geven. Dit voorstel wordt zonder stem ming aangenomen. De heer de Wijs vraagt wie op dracht heeft gegeven tot het plaatsen van nieuwe werkstoelen in de vak school. De Voorzitter zegt dat B, en WT. niets van deze zaak afweten, als de stoelen zonder vergunning van B. en ook ook gratificaties ge- f250. jastin^ blijft de prijs van

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2