Italwl io dil Bi. mmmmammmmmmmmm Spr. schelste de groote hervormin gen die de laatste jaren in de we reldorde hebben plaats gehadde overgang naar de dictatuur in zoo vele landen. In dezen tijd is volgens spr. orga- niseeren beslist noodig willen de middenstanders zich handhaven. De liberale ideeën hebben afgedaan, nieuwe banen moeten worden in geslagen. De taak van de bouwvak patroons besprekende, zeide spr. dat zij moeten zorgen hun organisatie zoo uit te breiden dat zij met recht kan gelden als de representatie van alle bouwvakpatroons. Gestreefd moet worden naur sanclionneering der besluiten der organisatie door de overheid, eerst dan zullen alle mis standen die in het vak voorkomen kunnen worden opgeheven. Spr. wees vooi ts op de nood zakelijkheid van aansluiting bij de algemeene middenstandsorganisa ties. Deze aansluiting zal mede leiden tot meer standsbewustzijn. Spr. eindigde met te zeggen dat als doel der organisatie gesteld moet worden het aankweeken van liefde voor vak en stand. (Applaus). De voor/iller dankte de heer v. Liempt voor zijne bezielende rede. Vervolgens had een filmvertooning plaats. Eerst werden enkele komi sche filmpjes gedraaid, waarmede de aanwezige hartelijk konden lachen, terwijl als hoofdnummer een bedrijfsfilm vertoond werd door de fa. Panhuysen, in welke film de fabricage van triplex werd uitgebeeld. De voorzitter bracht, na afloop van deze zeer intressante film, een woord van dank aan de fa. Pan huysen, voor de medewerking die zij aan dezen avond heeft willen ve leenen. Onderwijl de gastvrouw de Bra- bantsche koffietafel verzorgde wer den onder l aanwezigen souvenirs rondgedeeld, beschikbaar gesteld door de fa. Weenink te Amsterdam. Aan de Brabantsche Koffietafel, die hierna werd aangeboden ging het zeer gezellig toe, evenaD later op den avond, toen de stemming nog werd verhoogd door voor drachten e.d. onder de goede leiding van den heer Baeten uit Waspik. De actieve commissie van samen werking, mag met voldoening op deze welgeslaagde, collegiale bijeen komst terugzien. Wcialivijksche Biljartclub. Volgende maand zal de Waal- wijksche Biljartclub welke gevestigd is in het café van den heer A. van Berkel haar 12'/j—jarig bestaan herdenken. Hiervoor heeft zij een groot biljart-tournooi georganiseerd, waar voor de meest vooraanstaande vereenigingen zijn uitgenoodigd. Tevens ligt het in de bedoeling om den heer A. van Berkel, welke onafgebroken 121 a jaar lid der vereeniging is, een huldeblijk aan te bieden, hetwelk op een speciale feestavond door de vereeniging te geven, zal geschieden. Biljarten. In café »'t Vosje« van den heer W. Pullens alhier vond Zaterdag avond de sluitings-wedstrijd plaats van het biljart-tournooi, dat door de aldaar gevestigde E. B. B. was georganiseerd. Ditmaal was »Ons Genoegen«, uit bet café van dhr. Kemperman alhier op bezoek en wist E. B. B., althans het Ie 5-tal de eerste nederlaag te bezorgen, zij het dan ook op punten, want het club gemiddelde van beide 5-tallen was precies gelijk n.l. 3.89. De u.tslag was als volgt: Eerste 5-tallen. .Ons Genoegen" „E. B. B." Fr. Slaats 100 W. Pullens 84 J. de Graaft 88 H. Klijn 100 Th. van Weert 100 los. Slaats 73 Dijkstra 78 L. v. d. Geld 100 R. Pullens 100 M. van Mierlo 41 466 398 Tweede 4-talten. Adr. Klerkx 75 H. Maats 35 J. Rom outs 47 F. de Vries 75 P. Horman 47 K. Leijten 75 G. Rombouts 42 Adr. Verheijden 75 211 250 Hoogste serie Ons Genoegen F. Slaats 25 E. B. B. Adr. Verheijden 35 De eind-uitslagen van het tournooi is thans als volgt: Eerste 5-tallen. Ie prijs Ons Genoegen 466 pnt. gem. 4.90 2e prijs Amusement 406 pnt. gem. 4 18 3e prijs W.B.C. 412 pnt. gem. 3 92 4e prijs Volhouden 350 pnt. gem. 3.24 Tweede 4-tallen. Ie prijs Ons Genoegen 211 pnt. gem. 2.67 2e prils W. B. C. 255 pnt gem. 2 65 3e prijs Vo houden 212 pnt. gem. 1.89 4e prijs Amns'ment 179 pnt. gem. 1.80 E. R. B. Ie 5-tal 1 wedstrijd verloren. E. B. B 2e 4-tal ongeslagen. Loterijen. Door B. cn W. is aan den R.K. Vrouwenbond en aan de vereeniging „Visscherslust", alhier, vergunning verleend tot het organiseeren van een Joterij. Oplichter aangehouden. Zondag is door de gemeente-pol it ie aangehouden zekere v. H. uit Eind hoven. die hier ter plaatse al herhaal de malen pogingen tot oplichting had in tiet werk gesteld. Dinsdag is de man ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. Storm. Zondag zijn door den Westerstorm in onze haven twee bootjes (waarvan een woonschuit je) van de vischhandc- larcn Gebrs. Harteveld, gezonken. De mcnschen waren afwezig. Het water in de haven was zeer hoog, waarvan mede de ijsbaan profiteerde. Deze staal nu over haar geheele uitgestrekt heid flink onder. Als we nu nog wat vorst kregen, zou er vlak bij huis prachtig te profiteeren vallen. I Met een mes gestoken. Zaterdagavond is in de Grootestraat nabij de Haven een twist ontstaan, waarbij de jongeman H. uit v.m. Be- soijen zekeren M. een messteek heeft toegediend. De beide mannen hadden in café Leijtens een stevige borrel ge dronken en kregen bij de afrekening ruzie wie het gelag zou moeten beta len. In het café bleef het bij een mond- gevecht. doch toen beide personen bui ten waren gekomen, trok H. plotseling eer mes en gaf M. daarmede een steek in den buik, waarna hij op de vlucht sloeg. De verwonding belette M. ech ter niet den vluchteling achterna te gaan tot hij hem in v.m. Besoyen had ingehaald cn aan de Marechaussée- kazerne had afgeleverd. Daar werd proces-verbaal van het gebeurde op gemaakt. M. moest zich onder geneeskundige behandeling van Dr. Langemeijer stel len, doch zijn verwonding bleek niet van ernstigen aard. Weer in bedrijf. Men meldt uit Helmond aan de Prov. Crt. Uit goede bron vernemen wij, dat de fabriek der N.V. Gebr. van Thiel te Helmond in Juni a.s. weer in bedrijf zal worden gesteld. I)e schoenindustrie in Den Bosch. De Voorzitter der Bossche Kamer van Koophandel zeide in zijn Nieuw jaarsrede ten aanzien der Schoenindu strie het volgende: De schoenindustrie gaat evenals zoovele andere industrieën gebukt on der de gevolgen van de moeilijke om standigheden. De contingenteering van schoenwerk is in 1933 echter lang zamerhand doorgewerkt en heeft ecni- ge verbetering veroorzaakt. Schoen- en Lederindustrie in Tilburg cn Omgening. In de Maandag gehouden vergade ring van de Tilburgsche Kamer van Koophandel sprak de Voorzitter, do heer Jos. de Pont, een Nieuwjaarsrede uit, waarin hij in het algemeen moest constateeren, dat handel cn nijverheid in het afgeloopen jaar weinig veran dering ten goede heeft ondergaan. Sprekende over de scheen- en leder industrie in het bijzonder, zeide spr.: De schoenindustrie was in het af geloopen jaar vrij goed van werk voorzien. Het aantal gefabriceerde pa ren nam toe, doch de verkoopwaarde daalde aanmerkelijk. Tengevolge van de strengere cn meer juiste toepassing van de Crisis Invoerwet, vooral wat betreft schoe nen geheel of voor het grootste ge deelte van leder, werd de invoer van dit artikel tot meer redelijke propor ties teruggebracht. De lederindustrie. Voor zoover het treft zoolleder in huiden en croupons, nam de exportgelegenheid af, zoodat de binnenlandsche markt door een grooter aantal concurrenten werd be twist. De hausse op de huidenmarkt omstreeks MeiJuni 1933 was van weinig invloed op de prijzen van zooi leder. De markt voor halzen en liezen werd iets gunstiger cn daar de vraag hel aanbod overtrof kon een iets be teren prijs worden bedongen. Een groot gedeelte van den voorraad kon worden geëxporteerd. De zwakkere tendenz der huiden markt in de tweede helft van 1933 was oorzaak, dat prijsverbetering vooral voor croupons niet kon worden door gevoerd. De afzet van reparatielcder werd aanmerkelijk kleiner doordat er zooveel goedkoop schoenwerk aan de markt wordt gebracht, dat het vaak goedkooper is nieuw schoeisel aan te schaffen, dan het bestaande te laten repareerch. Het toenemende verbruik van rubber voor schoeisel deed het verbruik van zoolleder eveneens dalen. Voor de overlederfabricage was de toestand in hoofdzaak dezelfde, ech ter met dien verstande, dat het bin nenlandsche verbruik toenam en er iets meer kon worden uitgevoerd. De heer Jos. de Pont werd als alge meen Voorzitter der Kamer herkozen. Inbraak in Schoenfabriek. Men meldt uit Dongen In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door inbreker een bezoek gebracht aan de schoen fabriek van de firma Van Tuyn en Co. te Dongen. De daders zijn door het uitbreken van een plank in de achterdeur naar binnen gekomen en zijn recht door de stikkerij en de fabriek naar 't kantoor gegaan. Waarschijnlijk vermoedden zij daar een belangrijk bedrag te vinden, bestemd voor de uitbetaling der looi.en, doch daar dit reeds Vrijdag avond was geschied, kwamen zij te laat. Zij hebben getracht de brand kast te forceeren, doch dit is hun niet gelukt. Alleen een kruk van de deur hebben zij gebroken. Op de gehavende deur hebben zij de tnededeeling achtergelaten»Tot een volgenden keer«. Daarna hebben zij het geheele kantoor overhoop gehaald, maar niets van hun gading kunnen vinden. Om hun woede over het poovere resultaat te be koelen, zijn zij de fabriek ingegaan, waar zij allereerst met een mes eenige paren gevlochten heeren schoenen hebben stuk gesneden. Daarna hebben zij een pot dressing en een pot met cementlijm genomen en deze leeggegoten over gereed liggende schachten (onderdeden van schoenen). Zij hebben ook daar een kast opengebroken en deze be smeurd. 's Morgens werd de inbraak ont dekt. XIEUWKUIK. Op Zondag 14 Januari j.l. weril door de harmonie „De Een dracht" in de zaal van den heer Th. van der Geld haar eerste groote winter-uit- vocring gegeven. Deze uitvoering was alleen toegankelijk 'gesteld voor heeren donateurs en begunstigers met hunne dames. De zaal was flink hezet. De mu zieknummers werden onder leiding van den directeur, den heer F. Houët, zeer verdienstelijk uitgevoerd, wat wel ge tuigde het daverend applaus na elk num mer. Ook het humoristisch gedeelte van het program was goed verzorgd en vol deed uitstekend. Vooral de opvoering van een blijspel had bijzonder succes, waarin elk speler zijn rol op meesterlijke wijze speelde. Hoewel elk speler in zijn rol goed was, mag toch een bijzonder woord van lof niet onthouden worden aan den jongen heer W. van Wijk, die in dit blijspel in zijn rol uitblonk en hel publiek een paar uur heeft doen schateren van het lachen. De uitvoering der harmonie is schit terend geslaagd. De begeleiding op de piano werd door M. van Helvoirt op meesterlijke wijze vervuld. Op Zondag 21 Januari a.s. zal dezelfde uitvoering herhaald worden voor niet leden en we twijfelen niet of ook dan is de zaal stampvol. In het café F. Brok hield de plaat selijke Sticrenvereeniging Maandagavond «en vergadering voor belanchebbende boeren om te komen tot oprichting eener controlevereeniging van melkvee. Na een onderlinge bespreking besloot men genoemde vereeniging te doen ojy- richten. VLIJMEN. Openbare vergadering van 'ten gemeenteraad on Donderdag 18 Jon. 1931. des nam. ten 7* uur ten Raadhuize dezer gemeente. 1. Ingekomen stukken. 2. Herbenoeming lid scbaarconimiss;e 3. Herbenoeming aftredende leden der Commissie tot wering van schoolver zuim. 4. Machtiging aan Burg. cn Weth. tot het houden van de gewone verpachtingen en verhuringen. 5. Stemming ovef het aangehouden wetsontwerp betreffende onheffing van -'e gemeenten Hedikbuizen, llerpt, Nieuwkuik en Oudheusden en tot uit breiding der gemeciiten Drunen, Flens den en Vlümen. 6. Circulaire van Ged. Staten betref fende salarissen gemeente-ambtenaren. 7. Wijziging begrooting 1933. 8. Rondvraag. SPRANG-CAPELtE (V.m. Sprang). De Chr. Gymnastiek-Vereen. „Kracht Vlugheid" uit Waalwijk (v.m. Be- soijen) geeft a.s. Maandagavond 22 Januari in de zaal van den Chr. Volks bond, alhier, een gymnastiek-uitvoe- ring. Voor onze plaats is dit eens iets nieuws; een dergelijke uitvoer'ng werd hier, zoover wij ons herinneren, nog niet gegeven. Het programma waarmee deze jeug dige vereeniging naar hier komt, ziet er wel aantrekkelijk uit. Het bevat o.a. vrije oefeningen voor dames en hee ren, brugwerken voor dames en hee ren, rekwerken voor heeren, staaf- oefeningen voor dames, paardspringen voor heeren, vrije oefeningen voor da mes en heeren met muziek en groepen. Voorts ook vrije en orde-oefeningen voor aspiranten. De oefeningen wor den verder afgewisseld door een 2-tal voordrachten. Wij wenschen Kracht en Vlugheid gaarne veel succes toe cn wekken de ingezetenen op hunne belangstelling voor deze soort van sport te toon en door een bezoek aan deze uitvoering. CAPELLE. Naar we vernemen zal de alhier benoemde gemeente, veldwachter, de heer A Keinemansfe Molenaarsgraaf, met ingang van 1 Maart e k. in functie treden. Het kind van C. H in de Nieuwstraat had het ongeluk zich dermate aan poU en hand te Voor plaats en streek is ADVERTEEREN in dit blad NOODZAKELIJK, maar ook VOLDOENDE! Dagelijks stijgt onze lezers kring, zoowel hier, als buiten. branden, dat geneeskundige hulp van Dr. R. noodzakelijk was. - Het eerste elfial der voetbalver. .Capelle" speelde j 1. Zondag voor de 3<j klasse K. N V. B. een uilwed strijd te Besoijen tegen het sterke R. W B. Als de scheidsrechter begin nen blaast, stellen beide elftallen zich op en daar R W. B. den toss gewon nen heeft, spelen dezen mei den vrij steiken wind in den rug. De bal gaai van doel tot doel, maar door den sterken wind loopen verscheidene goed opgezette aanvallen van R. W. B op nieis uit. Na 25 minuien gelukt het Capelle met een mooi schol, dal onhoudbaar was, de leiding te nemen, die zij lot de rust behoudt. Na de rust krijgen de onzen den wind in den rug en na 20 minuten spelen9 vergrooten zij hun voorsprong, welk doelpunt ontslaat na een prach ligen ren van delinksbuilen.de R W. B. doelverdediger loopt uit zijn doel, om het gevaar te bezweren en B heeft den bal voor hel inschieten, 2 - 0 R. W. B gaat nu alle zeilen bijzet ten en tien minuien later heeft dit succes, want het gelukt haar een legenpunt te maken, doch niet ont moedigd weet Cappclle 2 minuten later door haar rechtsbuiten den stand op 3 1 te brengen. Nog 13 minuien zijn dan te spelen en niet. legensiaande een der achterspelers van R W. B. naar voren komt. om zijn voorlinie te helpen, bleef de stand ongewijzigd. De leiding van dezen wedstrijd bleek in goede handen te berusten, heigeen veel heeft bijgedra gen tot het vriendschappelijk verloop ervan. De eerste elftalspelers van Capelle hebben j.l Zondag weer eens getoond, dat willen voor hen ook kunnen is, waardoor zij op een mooien succes vollen wedstrijd kunnen terugzien. Het 2e elftal, dat voer de le klasse B V B. te Kaatsheuvel tegen .Kaats heuvelsche Btys" 1 speelde, had ni«t zoo'n glorieuzen dag, went met 13-0 moesten zij in de Boys hun meerdere erkennen. Op Donderdag 18 dezer des morgens tien uur zal in het café van Mej Wed. A v. d. Haart aan de Nieuwevaart alhier een vergadering gehouden worden van stemgerechtig de ingelanden van het waterschap .Het Eendennest, waarop aan de orde komt; 1 Vaststelling bedrag door den secretaris penningmeester te stellen borgtocht 2 Verkiezing van een secretaris penningmeester, wegens bedanken als zoodanig van den heer G. Teunen. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren M.v. Dongen, M C. J. Berkelmans en H. v. lersel allen ie Waspik. Vorige week werd door den heer J. Michaël, architect alhier, aanbesteed le. Deherstellimgswerkzaamheden aan de Machinefabriek van den heer H. v. Berkel te Waspik, welk werk begroot was op f 1040.Voor metsel en timmerwerk werd het laagst ingeschreven door den heer J. de Ruiler te Waspik voor f 090.— en voor het verfwrrk door den heer A. Hoovers te Waspik voor f63,80. Het werk is aan deze inschrijvers opgedragen. 2e. Namens de N.V. A. L. Sneep Co. alhier de uitbreiding der aan de haven te dezer plaatse gelegen pakhuizen der N.V., welk werk begroot was op f2164.en waarvoor inges?hreven werd als volgt: H. Vers'eeg, Capelle f 2277.-— H. Wagemakers, Capelle 2211 Adr. Rosenbrand, 2179. J. Quirijns, Capelle »2164.— Jac. v. d. B oek, Waspik »2149. Het werk is opgedragen aan de heeren Jac. v. d. Broek te Waspik en Adr. Rosenbrand alhier. Vorige week hield de afdeeling van den Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond een druk bezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer P. Hommel, hield de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede, terwijl de penningmeester, de heer Jac. Vos, de nieuwe regeling der werkloozen- verzekering breedvoerig uiteenzette en toelichte. Tot penningmeester van het bestuur der Geref. Kerk is in de vacature W. v. Drongelen beroemd de heer H. v. Barneveld. De Jeugd-club van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond komt a.s. Vrijdag 19 Januari des 's avonds half acht, in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje in vergadering bijeen, waarbij als spreker hoopt op te treden de heer C. van Baren van den Haag, Hoofd bestuurder van genoemden bond, met een lezing over »De Zuiderzee werken® toegelicht met lichtbeelden. Naar we vernemen is tot penningmeester van den Algemeenen Bouwvakarbeidersbond alhier in de plaats van den heer J. van Helden benoemd de heer C. de Rooij van de Rechtvaart. De Ant. Rev. Propaganda- club alhier, hield Dondei dagavond j.l. een druk be/ocble vergadering in hel gebouw voor Chr. Belangen. Wegens afwezigheid van den voor zitter, stond deze samenkomst onder leiding van den heer R. van Dalen. Door den heer A. Korteweg werd een onderwerp ingeleid over het Nationaal-Socialisme, waarop ver schillende aanwezigen vragen stelde, welke door inleider breedvoerig werden beantwoord. WASPIK, 15 Januari 1934. „De zielen der gerichtigen zijn in Gods hand en de foltering der buosheid zil hen niet treffen; voor de oogen der dwaztn scnenen zij te sterven, zij echter, zij zijn in vrede." (Offertorium van Allerheiligen.) In Memoriam GUSTAAF ANDRE WIJFFELS arls te Waspik1920193b. Ontstellend klonk in den vroegen Maandagmorgen het droeve bericht: de dokier is dood. En er is geen inwoner van Waspik, die bij het openvouwen van dit blad, niet weet van zijn overlijden. Hoe belangstellend en bezorgd ging het de laatste dagen van mond lot mond en van hart lot hart, of zijn plotselinge zit kie beter of erger werd Men wist dat hij ernstig ongesteld van zijn patiëntenbezoek was teruggekeerd, dat de ziekie in korten tijd hevig toenam. In weinige dagen is de beslissing gevallen. •Het is niet mogelijk hier in korte regels te beschrijven, wat deze man waard was en wal hij gedaan heeft. Dat kan men hooren van allen die hij hielp, vraag het aan de armen die zijn besie zorgen hadden Men kon het hem aanzien, hij had geen rust, als een ernstig geval, een onmisbare vader of een zorgzame moeder dreigde aan een gezin te ontvallen. Zoo gebeurde her, dat menschelijke hulp en weten- schap geen baat konden brengen, dat ook deze zeer knappe man machteloos stond en hij H H Missen liet lezen voor arme moeders om voor haar zielerust te zorgen, nu hij het voor haar leven niet gekund had. Dat hoorde niemand, weinigen zagen misschien, hoe intens hij werkte en de zorgen voor zijn 2ieken bij zich droeg, dag en nacbt Nog niet lang geleden was hij hier twaalf en een half jaar arts, dat eerste jubileum viel bijna gelijktijdig met het evenlang beslaan van het plaatselijk Wit Gele Kruis. Thans hangen onze pauselijke kleuren halfstok. In samen werking met deze vereeniging heeft hij ontzettend veel goed gedaan voor de bevolking van Waspik. Hiervoige een kleine statistiek, die luide spreekt. Vroeger haalde Waspik soms een ailerbedenkelijkst record, dat van het kindersterfte-cijfer. Voortdurend was het percentage ver boven het gemid delde van andere plaatsen. De Roomsch Kaïholieke bevolking telde '9 sterfgevallen van kinderen in 1919, 13 in 19.0, 8 in 1921 en in 1933 slechts 3. Thans kan men in het Jaarboekje van de Diocesane Federatie het Wit- Gele Kruis van 1933 vinden, dat Waspik een schitterend figuur maakt met zijn consultalie- en kleuterbureau. .Grooiendeels was dit ziin werk. Zeker, allen hadden zijn bijzondere toewijding, de moeders sprtken zijn lof bovenmate, maar van de kinderen was hij de vriend en deze vriendschap werd zijn groot succes en zijn blijde voldoening En nu spelen ze langs het hek van het kerkhof, dat zijn poorten open heeft voor hem, die ze voor andtren dikwijls tijdig gesloten vermocht te houden. Maar als deze kinderen mannen en vrouwen zijn geworden mogen ze dankbaar be seffen, wat hij voor hen geweest is. Wel groot was het geloof van deze man, die een zoo hoogen eerbied had voor het leven. Hij werd 42 jaar oud, de dood kwam vroeg maar heeft hem niet verrast Al werkende is hij be- zweken en zijn loon zal groot zijn. Vurig is het gebed van vele dankbaren,, dat God hem Genadig moge zijn. Dit zij een troost voor het radeloos? gezin, dat hem zoovele uren moest missen, omdat zijn plicht hem etders riep. Vergeten zullen we hem niet. Nooit. WASPIK. Op Zondag 28 Januari des n.m. 7 uur zal in het patronaats gebouw de algemeene vergadering

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6