Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ÜflflR ERFDEEL, mop FEUILLETON ft van 't fi0£5"l J' Joseph Hockino. NUMMER 7. ZATERDAG 20 JANUARI 1034. 57« JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't gebeele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. S*. Telegr.-adres: ECHO Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg°.l. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD NAAR BETEREN TIJD. Al wéér? zoo zal menige lezer van den kop boven dit artikel zich afvragen. Wil men het ons wederom wijs maken, dat de crisis zoo goed als bezworen is en dat we een betere toekomst tegemoet gaan? Het is ons al zoo dikwijls voorspeld ge worden... En tóch krijgen we dezen keer gelijk. We bedoelen n.l. allereerst te betoogen, dat we een beteren tijd, voor wat de natuur betreft, tegemoet gaan. Heusch, straks zal het lente zijn en dón komt de zomer. Dat ge looft u onvoorwaardelijk van ons, nietegenstaande.op het moment de winterstormen nog gieren,sneeuw en hagel ons koud-natte huiveringen bezorgen. Ondanks het winteriche van het heden gelooven we aan eei. spoedig komenden beteren tijd. Om dat we het zien. 's Morgens is het vroeger licht, 's avonds valt de duis ternis later. Het scheelt eiken dag maar een paar minuten, maar die vormen toch duidelijke teekenen van een beterend verloop. De hoornen staan nog kaal en houterig, maar wie door bosch of park wandelt, ziet, hoe de struiken reeds eenig nieuw leven vertoonen. De hotten worden dikker en krijgen groenende punten. Het zijn maar kleine aan wijzingen, maar ze geven ons een machtige zekerheid. Door die kleine teekenen wé en we het, dat het straks weer zefier zal zijn. Zal er eindelijk ook niet een beter economisch leven komen dagen? Men méént eenige teekenen te zien. De scheepvaart herstelt zich iets, de van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Nadruk verboden. Bedoelde ze dal? Als dat zoo was, ston den de kansen van zijn jongen slecht. HÜ werd woedend toen hij hieraan dacht. Maar toch twijfelde hij: als Nancy door een rijken Yorkshirer te trouwen, tien duizend pond kon krijgen, waarom had ze het dan nog niet gedaan? Neen, neen, hij geloofde er geen woord van, maar hij moest het voorzichtig aanleggen en probeeren er achter te komen. Hoe vind je Yorkshire? vroeg hij na een pijnlijke stilte. Heel mooi in sommige opzichten. Aardige menschen? Heel aardig. Waar hou je meer van, van Corn wall of van Yorkshire? Dat was een verstandige vraag van den ouden Beel, want niettegenstaande haar ergernis was ze gevoelig voor alles wat het tehuis betrof. Trevanion Court scheen haar nog meer dan vroeger de lieflijkste plaats ter we reld. Cornwall! Yorkshire! zei ze. Dat is niet te vergelijken. Dus je denkt er niet aan om ginds te blijven wonen? werkloosheid mindert een weinigje, bekwame mannen doen hoopvolle uitspraken, de chaos in het munt wezen ontwikkelt zich langzaam tot een nieuwe orde. Laten we toch gelóóven in de teekenen. Met sug gestie alléén is niets te bereiken, maar wanneer suggestie op eenigerlei reëelen grond steunt, dan kan ze tot wonderen van heelende energie voeren. Als de dokter bij een zieke eenige verbetering constateeit, kan het tot een spoedig algeheel herstel leiden, wanneer de zieke in de belering gelóóft, maar het herstel-proces wordt vertraagd, als de patiënt blijft lamenteeren, dat zoo'n dokter goed praten heeft, maar dat voor hem of haar, patiënt, tóch geen heil meer is weggelegd. Zulke zwartgallige geesten gaan dood vóór hun tijd. We moeten mééwerken aan het genezingsproces door geloof en ver trouwen en door de omstandigheden gunstig te beïnvloeden. Dót kunnen weookdoen ten opzichte van de crisis. Nu er eenige teekenen van ople' ing zijn, moeten we die kracht bijzetten. Kijk r's aan: het is zoo zoetjes aan voorjaar. In dezen tijd kwam vroeger veel werk los. De een liet den binnenboel eens schilderen, de ander zijn tuin opknappen. Vrouwen kregen schik om eens een stel nieuwe gordijnen te koopen of de linnenkast aan te vullen. Onder houdswerken van allerlei aard liet men uitvoeren en het noodigste werd vernieuwd. We hebben dat alles een poosje nagelaten, »omdat het crisis was«. Intusschen zullen straks de stroppen naar voren ko men, wanneer blijkt, dat door ver- waarloozing veel voor goed verloren ging. De crisis heeft nu lang genoeg geduurd, we moeten weer wat laten doen. Uit welbegrepen eigen- Hoe zou ik dat kunnen, Mr. Beel. Ik zou liever in een schuur willen wo nen in mijn eigen land, dan in een paleis in Yorkshire. Waarom doe je het dan niet, liefje? Iedereen zou blij zijn om je terug te zien. Ik zie zelf dat het huis niet is als vroe ger, als jy er niet bent. Nietwaar, Jack Maar jonge Jack gaf wyselyk geen ant woord. Hij had op heete kolen gezeten, terwijl zyn vader sprak, en was bang, dat alle kansen verloren waren. Ik zou alles voor mijn jongen over hebben, ging de oude man voort. En je weet heel goed, waar het hem om te doen is. Waarom wacht je dan langer? Nu je eenmaal hier bent, moest je maar hij ons blijven, drong hij aan, en zijn stem klonk vleiend. Goeden dag, Mr. Beel. Ik moet nu weg. Lk hen met een vriendin hier en kan niet zoo lang wegblijven. Waarom heb je zoo'n haast? mop perde de oude man. Kijk eerst eens rond nu je eenmaal hier bent. Ik heb een boel nieuwe dingen laten maken en alles is prachtig onderhouden. Als God wil, zul len we een goede oogst hebben dit jaar. Ga eens mee naar het veld en vertel me, of je ooit mooier kudde schapen in Corn, wall hebt gezien. Vanmorgen niet, zei het meisje ge decideerd, ik moet nu heusch weg. En hoe lang ben je van plan hier te blijven? Een maand. En ga je dan terug naar Yorkshire? j —Ja. Drie jaar zijn gauw voorbij; als de optie verloopen is, is 't afgeloopen, denk daar aan, deerntje! belang, maar ook om de beterings- tendenzen te versterken, welke zich in hei economisch leven ongetwijfeld opdoen. Zoo iets geeft moed en vertrouwen. Door te laten arbeiden, maken we van zwakke aanwijzingen duidelijke teekenen en die zullen ons over de crisis heenhelpen. Werkt mede om het jaar 1934 tot het eerste van een duidelijke maatschappelijke opleving te maken. BINNENLAND. Nederlandsche Zuiuelindusirie. Het jongste kwartaaloverzicht van de Slatistiche afdeeling ner Amster- damsche Bank, opent met een be schouwing over de Nederlandsche Zuivelindustrie van Dr. F. E. Post- liuma, Oud Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Wij ontleenen hieraan't volgende i De jongste ontwikkeling, welke de j Nederlandsche Zuivelindustrie sedert de laatste decennia der voiige eeuw j Deze woorden klonken als een bedrei ging en ze waren ook als zoodanig be doeld. Maar Nancy scheen er geen aan dacht aan te schenken. O, die tien duizend pond zal ik wel krijgen, zei ze uit de hoogte. Van je eigen geld? Natuurlijk van mijn eigen geld. Tien duizend pond van een ander is niet hetzelfde, zei hij nadenkend. Waarom wist ze niet, maar die woor den hinderden haar. Gesteld dat ze met Ben Briggs zou trouwen en Trevanion Court als huwelijkscadeau kreeg, dat zou dat toch niet hetzelfde zijn als het terug te koopen van eigen verdiend geld en over de vreugde van het opnieuw bezit ten zou een schaduw vallen. Het huis zou, moreel gesproken, niel aan haar, maar aan Ben behooren. Je herinnert je wat ik je twee jaar geleden gezegd heb, nietwaar?, ging de oude voort, ik zou het een beroerde geschiedenis vinden, maar als je erop gesteld bent, zou je je naam niet behoe ven te veranderen, en hij fluisterde de woorden als er kinderen zouden ko men, zouden ze Trevanion kunnen blijven heeten. Denk daar aan, deerntje, denk daar aan! Nancy vloog weg, zojnder een woord te antwoorden. De twee mannen keken haar na, terwyl ze de laan uit rende. Maar ze was niet ver gekomen, of ze merkte het getrippel van pooten achter zich en voelde iets kouds en nats op haar hand. Het was John, de hond, die haar was gevolgd. John, John, John! Hier! hoorde ze den ouden Beel roepen. Maar John bleef naast haar loopen. Jy wilt wel bij mij blijven, nietwaar? zei het meisje, het dier streelend. John blafte van vreugde en keek het meisje met zijn groote trouwe oogen aan. Laat hem maar roepen, lachte ze, blijf maar by me, als je wilt. heeft doorgemaakt, kenmerkte zich door verder gaande intensiveering bij de melkproductie en een rationa lisatie van het zuivelbedrijf. Hetgebruik van kunstmest, selectie van zaden, maar voornamelijk de toepassing der beginselen van de Wetenschappelijke fokkerij, de ver edeling van den veestapel hebben hier het melkrendement per H. A. sterk opgevoerd. Aan deze ontwikkeling parallel ging in de laatste 40 jaren een ver- belering in de outilleering van het zuivelbedrijf op technisch en bacte riologisch gebied. De fabriekmatige bedrijfsvorm overweegt thans in de Nederlandsche zuivelnijverheid. De bereiding van boter en kaas vindt nog tot op zekere hoogte toepassing op de boerderij, doch treedt vergeleken met de fa briekmatige productie op den achter grond. Bijzonder is dit het geval hij de boter, waarvan wederom gegevens nemende over 1932 79.8 millioen K.G. of ruim 94 pet. in zuivelfabrieken en slechts nog 5.4 millioen K.G. op de boerderij bereid wordt. Met betrekking tot de kaas is de bereiding op de boerderij van groote beteekenis. Van de 119.5 milloen K.G. kaas werd in 1932 87.1 mil lioen K.G. in zuivelfabrieken en 33.4 millioen KG. op de boerderij gemaakt. Van de melkproducten vindt de productie uitsluitend in zuivelfabrie ken plaats. De verwerking van de melk in de fabriek is een voortzetting van het bedrijf op de boerderij. Aldus heeft de'Nederlandsche boer het in het algemeen ook economisch opgevat en is overgegaan tot oprichting van fabrieken op coöperatieven grondslag. Op het oogenblik bestaan er in Nederland 916 zuivelfabrieken, waar van nagenoeg 550 coöperatieve. En ze vervolgden samen hun weg. Ben je van plan dat toe te staan? zei de oude man kwaad tegen zijn zoon. Wat toestaan? Dat ze je hond inpalmt? Ze mag nemen, wat ze wil, ant woordde Jack. Begrijp je niet, vader, dat John niet eerder terug komt, voor dat zij hem terug brengt; en dan. Beide mannen zwegen een poos. Toen begon de oude Jack opnieuw: Misschien heb je gelyk jong. Ze is zoo trotsch als een prinses, maar een mooie meid is ze en ik zou haar graag als schoondochter hebben. Ik zal haar krijgen, wat er ook ge beurt. Als ze terug komt zal ik met haar spreken. Maar dan moet u er niet by komen. Waarom niet? Omdat u alles bederft. Vanmorgen ook al. Waarom? U praat op een verkeerden toon met haar. U kwetst haar door haar te laten merken dat ze geen geld heeft. Oude Jack zweeg een oogenblik; toen begon hy spottend te lachen. Luister, jongen. Ik ben niet voor niets zeventig jaar geworden. De men schen zeiden, dat je moeder de lastigste vrouw uit Cornwall was en toch heb ik haar klein gekregen. Ik ken de vrouwen en ik heb vanmorgen meer voor je ge daan dan jij wel denkt. Maar vader Hou je mond en wees geen kind, zei de oude Jack en liet hem alleen staan. Gedurende de drie volgende dagen kwam Nancy Trevanion niet naar Treva nion Court. Ze gaf al haar tijd aan Miss Judson, hopend op deze manier haar verdriet te vergeten. Maar vergeefs. Ze Deze coöperatieve zuivelfabrieken hebben zich op enkele uitzonderin- gen na gewestelijk weer aan- j eengesloten in provinciale honden, welke op hun beurt een landelijke organisatie hebben gesticht, den Algemeenen Nederlandschen Zuivel- bond (F. N. Z.) Onze buitenlandschen handel. Het jaar 1933 sloot voor onzen buitenlandschen handel met zeer ongunstige December-cijfers. Onze uitvoer (zonder gouden en zilveren munten muntmateriaal) verminderde volgens de maandstatistiek van den Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma kon de belofte aan haar vader niet ver geten en het heerlijke landschap om haar heen was als en stil verwijt. Op den vierden dag van haar verblijf begon ze er eindelijk met Mary Judson over. Het is 2 mijl hier vandaan, waar schuwde ze. Voel je je sterk genoeg? Sterk genoeg? herhaalde de oudere vrouw. Ik voel me als herboren. Toen ik hier kwam, voelde ik me zoo slap als een vaatdoek en nu voel ik me tot alles in staat. Je ziet er veel beter uit. Het is hier ook heerlijkI Ik heb je nooit willen gelooven, als je over de zee en het strand en de lucht hier sprak, maar nu voel ik zelf dat het waar is Niet dat ik hier zou willen wonen, voegde ze erby, er bestaat voor mij geen andere stad dan Leeds, maar het is heerlijic voor ^en vacantie. Je hebt me beloofd het oude huis te laten zien, daar verlang ik ook naar. Na het ontbyt begaven de vriendinnen zich op weg. John volgde zyn meesteres op de hielen. Meer dan eens han ze hem gezegd terug naar zyn baas te gaan, maar de hond was altyd weer bij haar terug gekomen. Die hond houdt van je, merkte Ma ry op. En ik van hem. Ik kreeg hem als kind al. Zal zyn eigenaar het niet vreemd vinden, dat hij niet terug komt? Nancy gaf geen antwoord. Ze had Mary Judson niets verteld van Jack's voorstel. Eindelijk bereikten ze den top van den heuvel en Trevanion Court lag voor hen. Wordt vervolgd. e Echo van het Zuiden, Waalwjjkselie en Laagslraatscle Courant •14. Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bijt AKKER'S 'han/

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1