Kiel uil de Branenscte haai VOOR OE KEUKEN. Drunen, 18 Louwmoand 1934. Bah, bah, wèn oakelijk, sraerrig weer Nee je, gil' meen dan mèr wè vorst. I^an is 't tenmeenste nog dreug. Dun dam bij oons, munheer, dè lijkt wel 'n moeras. Ge diende op stelten te loopen; van 'l huis noar de schuur. Hoe hedde 't mee die Zondoagen ge steld? Zedde ze nogal zonder halsbrèken deurgekomen? Mee de Korsemus zèk thuis geble ven. Ge wit goed hoe dè goi. Dan komt dun deze us oangeloopen en dan dun dieën. Mèr mee Driekoningen zèk tegen oons Drieka „Kom, we goan us noar oons Catrien in Vlijmen". In lange tijd zeinme doar nie gewist. En dan kannen me doar ook uil pur suant nijjoar goan wenschen. 't Haai wel wè din, eer ze ür toe bev sluiten kon om dur stamhuis te vur- loaten, mèr te leste, joa 't lukte; Drie- ka ging mee. We waren ur welkom. Dè begrèpte. Doar wier geproat over 't weer, het vee, de vèrkes en zoo voorts. Toen komt Joaneke van oons Ca trien thuis. „Dag Tienusoom, dag taante Drie- ka. Al wè wenschelijk is war. Dè ge mèr veul jaarkes maagt léven. Wor mèr honderd, dan hemme nog un fisje". Wè inoette doar op zeggen? „Daank oew", dè paast nog 't beste. „Zeg Tienusoom", zegged, godde toavud mee noar de uitvoering". „Dè litter oan, wè 't is", zèk. „De zingende meisjes van Halle", Tienusoom. „Kin ik nie. Hou wè hèk doar lest van gelezen?" „Meens zèdde gek of krijdde 't", schoot Drieka uit durre slof. Ik waar mèr efkes Ost Indiesch doof. „Ge moet 'l gauw weten, Tienus oom", vuurde Joaneke oan, „want dan moet ik plots goan besprèken veur oew. 't Begint om zeuven uren en het duurt twee uuren of zooiets". „Oh", zèk „dan kant net. Besprèèk dan mèr un plots veur me. Wulde? Wè kost dè?" „Twee dubbeltjes". ,,'t Is nie veul. Woar goat dè dan van uit?" „Van den Missienaaikring hier uit Vlijmen. Die uitvoering geeft ze veur de donateurs". „Mooi werk, Alia go mèr gauw". Driekas hak mèr niks gevroagd. Die moet van zukke dingen niks of nie veul hebben. Dè is hendig es ge dè wit. De uitvoering was in 't patronoat van Vlijmen. Aachter de Froater- school. Deur de goei zurgen van Joa- nekes han me uu fijn plotske gekregen. een pension te Weenen, alwaar hij gevangen werd genomen. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Twee personen te Dessau terechtgesteld. Op de binnenplaats van de gevan- genis te Dessau zijn hedenmorgen om halfacht de kuiper Karl Hans en de mandenmaker Bieser met de handbijl door den scherprechter terech'gesteld. Beide personen wa^en door de recht, bank op 13 Juli 1933 ter dood ver. oordeeld wegens moord op een S A.. man in Hecklingen. Dit is de eerste executie in Anhalt sedert 1886. Auto ongeluk in Zuid-Frankrijk eischt vier dooden. Op den weg van Aix naar Marseille heeft gisteravond een ernstig auto. ongeluk plaats gehad, waarbij vier jonge mannen om het leven zijn ge- komen. De verongelukte auto, waarin vijf jongelieden zaten, die van een diner bij een vriend terugkeerden, reed met groote snelheid tegen een vrachtauto op en werd geheel vernield Vier der inzittenden waren op slag dood de vijfde inzittende kwam er met eenige, betrekkelijk lichte verwon, dingen af Paal op het hoofd gekregen. Bij het afbreken van palen van het electrisch net te St. Oedcnrode, kreeg de 54 jarige arbeider W. v. Gerwen een paal op het hoofd en schouder, tengevolee waarvan hij zeer zwaar gewond werd aan beide lichaamsdee- len. De getroffene werd voorzien van H, H. Sacramenten der Stervenden. Later is hij aan de gevolgen be. zweken. Brand in Franciscaner gesticht bij Neuwied. In het St. Joseph-huis nabij Wald- breitbach in het Wied.dal, een ge. sticht der Franciscanen, is een groote jbrand uitgebroken. Het vuur ontstond n de bovenverdieping van den lin kervleugel van het hoofdgebouw en breidde zich snel uit tot vijftien der Goed zeuven uren begon 't. Doar wier cfkus mee de Christelijk groet en un paassend wordje geopend en toen kwaam dur unnen munheer, die dun leider van de uitvoering bleek te zijn. Hij vurtelde, dè tie uit Halle kwaam, un plotske in de buurt van Brussel in Bels. Halle is, zoo es ie zee, un bèverdplots. Doarom is 't bekind. Mèr tegensworrig, de leste tien joar, wor 't ook zeer bekind om zun zingen de mèskes. Hij vurtelde wè tie oons toavund zu loaten zien en beuren. Tien mèskes zun oons liedjes loaten heuren en „zien", zoo es wij die van te vcuren nog nooit han meegemokt. Dieën munheer stelde oons dan zun tien „tooneelspeulsterkes" veur. Ge moet me nie kwoalijk nemen dèk ze zoo nuuin. Doar schiet me op dun oogenblik gin béter woord te binnen. 'I Waren mèskes van zeuven tot de virtien joar. Ge kant begrijpen dè wij nijsgierig waren, wè die te zien zun geven. Ze begonnen mee het zingen van de „Gloria". Dun heer Chesquire, zoo hiet de leider van de „Zingende meisjes van Halle", haai oons vurzocht, di stoande te oanheuren en noa afloop nie te klappen. Wè was dè schon. Eenvoudig, mèr toch zoo, dèk ur koud van wier. Tien, in het wit geklcede, onschuldige mes- kes, zingen doar mee heldere stemme- kes en mee noar omhoog gerichte eugskes en over de borst gekruiste haanden un lied ter eere van God. Un poar bewegingen worren er bij gemokt. Dè valt in 't geheel nie op, want onwillekeurig denkte „dè heurt zoo!" Dè was het begin. Hier en doar wier nog geklapt. Per abuis natuur lijk Ter eere van 't Driekoningenfist kregen me un heel oud Driekoningen liedje te heuren. Wir mee geboaren. De Drie Koningen ziedde opkomen. Eenvoudig oangekleed. Unnen ge kleurde lap over 't wit kleeke en un gouwe kroontje op. Een van de Ko ningen droagt un star in de haand. Ze zingen en moaken bewegingen op de moat van de muziek, 't Zèn gin ge mokte menieren. Integendeel, 't is al les effe natuurlik en fijn aafgemeten en aafgepaast. Munnen brief zu te lang worren, om ielk nummer, dè ze zingende veur- droegen, apart oan oew te vurtellen. Toch wuk oew nog efkes vurtellen, dè tur nog „versjes" opgezecd wieren, deur een meske afzunderlijk. Dè was gin opzeggen, dè was veur- droagen. Die bewegingen en geboaren, die zon jong doar bij mokte, neeje dè was gewoonweg schitterend. Op zun hoogst aacht joar oud en un volsloa- gen „veurdroagsters" op het gebied van zukke sort dingen. Nog us, munheer, dè woord „veur- droagster" paast hier musschien nie, mèr ik kin gin aander om mun eigen zalen, die geheel zijn leeggebrand. In het St. Joseph hui9 en het be- lendende Mariahuis zijn in totaal 1200 zenuwpatiënten ondergebracht, voor wie in allerijl een ander onderdak moest worden gezocht. Behalve het ziekenhuis liep ook de kerk groot gevaar. DRAISMA-vanVALKENBURC'S-- g - A ••iLF.VrRTPflAh L jy B\W r-LEEUWARDEN RECHTZAKEN. Te haastig! 't Was kermis in Waalwijk. Aan de Grootestraat 9tonden wel 40 auto's geparkeerd, toen in den namiddag om 5 uur de schilder P J. K. uit Tilburg in te groote vaart kwam aanrennen, terwijl de weg om de vele auto's toch al gevaarlijk wa9, de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Zijn te woest rijden wa9 mede oorzaak, dat er een rashond werd overreden. Er werden 3 getuigen uit Waalwijk gehoord. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot f25— boete, subs. 10 dagen hechtenis. Hij sputterde erg tegen en beweerde geen schuld te hebben. Hij zou van zijn vonnis in verzet gaan, dus ver wachten we hem nóg 'ns in Den Bosch! Mishandeling. J. L. arbeider te Almkerk was door de rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Op 29 Mei had hij S. Pauli gewelddadig geslagen, waardoor deze werd verwond. Geen peulschilletje! De man kwam dan ook in hooger beroep de proef nemen, of er niet wat afkon. Maar de eisch van den Adv. Gen. luidde bevestiging van bet vonnis. \J krèk uit té drukken, zoo ik 't mèèn. Dus neem me dè nie kwoalijk. Gek war, allemoal kwamen ze diep uit Bels en toch konde alles goed vur- stoan. Ze droegen 't veur in 't West- lnandsch, zoo es de leider vurtelde. Uit zun proaten konde merken, dè liij was tegen de verfraansing van Bels. Hij vurtelde dè tie op 't raandje woonde van Bels Broabaant, dè vroeger joa- ren bij oons Broabaant heurde. Hij din en doei nog al wè tie kan om de echtf. Vloamsche folklore of auw gebruiken en zeden wir veur dun dag te hoalen en te onderhauwen es ze nog heston. Ik kreeg belangstelling veur Ches quire en ging dus us wijer inferinee- ren. Hij is geboortig uit Gheluwe, un plotske bij Korlrijk. Toen tie achttien joar was ging ie al doen oan folklore. Di onder leiding van de bekinde Vloamsche priesterdichter cn folklo rist, Gezelle. In dezelfde kerk woar Ge- zelle onderpastor was in Kortrijk, was Chesquire eurgenist. Ik zeg ook: „ammel goed en wel, mèr woarom of hoe komt hij er dan toe om mee die mèskes dè oan te vat ten." Noa dè tie eens un lezing haai ge- hauwen over liederen en vcural zooge- noamde gistelijke liedcien. gaaf ie un zanguitvoering mee mèskes en liet die toen ook bewegingen moaken. Un zuster van Chesquire vroegt uni toen; zij was leeroares oan un school veur onderwijzeressen, of hij dè ook us woi preheeren mee kender van ge woon, heel doodgewoon meeusen. Dè heet ie gedoan cn nou hee tie al meer es drie honderd en vèflig uitvoe ringen mee zun zingende mèeskes aachter de rug. Wir vroeg ik „mèr woarom krijg hij dè dan zoo schon gedoan mee die kènder?" Och, dè is turn nou sjuust. Hij bouwt vort, op wè de kènder doen. Hij richt zun eigen mee zun muziek; die tie mistal zelf gemokt hee van de lie- kes, die tie uitvuurt, en mee de bewe gingen noar de kènder zelf. De kènder kannen dus dur eigen lèvendje uitlèven onder leiding van Chesquire. Munheer, musschien kijkte wè op oew neus, dèk oew nie veul van Dru ilen heb vurteld in dees skriptum, mèr over virtien doag hoop ik de schoai in te hoalen oa. over dè groot fist van een voetbalclub in oons durp. Dees uitvoering hee me zoo getrof fen deur dun eenvoud en 't echt na tuurlijke, dèk me vurplicht vuulde om jou doar 't een en aander van te schrij ven. De Missienaaikring van Vlijmen zij ik dan ook van harte dankboar en ik hoop dèk de „Zingende meisjes van Halle" nog eens gauw maag truug zien. De groeten van oons tweekes. Hou doe. TIENUS. Stevige winterscholels. De stamppot, die zoo lekker lang warm blijft en die in den winter heer lijk verzadigd werkt op den door kou gescherpten eetlust; de stamppot met zijn gemakkelijke bereidingswijze van in één pan gekookten maaltijd hij vormt een gerecht, dat in de Neder, landsche keuken in Noord en Zuid geliefd is In het Noorden wenscht men den stamppot 2ÓÓ stevig, dat .de lepel er in blijft staan*; iti het Zuiden daaren tegen eet men het gerecht gewoonlijk veel slapper, meer in den vorm van een dikke soep Maar door het ge- heele land heen treft men '9 winters in alle gezinnen toch minstens één of tweemaal per week het samenge kookte mengsel aan de boerenkool met worst, de hutspot met klapstuk, de zuurkool met spek, desavoyekool met varkenskrabbelije9, enz enz Wie het begrootelijk vindt, om in zoo'n stamppot altijd vleesch mee te koken, die kan ook andere maatrege len nemeneen schaaltje gekookte witte boonen, op het laatste oogenblik door de gestampte groenten en aard- appelen gemengd op dezelfde wijze dus, die men bij de ingemaakte snij - boonen gewoonlijk volgt vergoedt geheel de voedingswaarde van het vleesch terwijl mocht het gerecht daardoor aan pittigheid tekort komen de toevoeging von een kleine hoeveel, heid Maggi 's Aroma den smaak weer op peil brengt. Behalve de witte boonen, laten zich in verschillende samenvoegingen ook de groene erwten gebruiken in huts pot en in boerenkool b v. kan op die manier gemakkelijk het vleesch wor- den uitgespaard. Stamppot van appelen of »heete bliksems (4 personen) 1 K.G. aardappelen, 1 K.G. zoete appelen. 1 K.G. zure appelen, 300 G (3 ons) door regen spek, 500 G (1 pond) witte boonen, 4 theelepeltjes Maggi '9 Aroma, 10 G. (1 af. gestreken eetlepel) zout. Zet de geweekte boOnen op met ruim water en laat ze gaar worden (ongeveer 1'/, uur) voeg er na '/a uur wat zout bij. Zet na uur in een andere pan ook het spek op, met ongeveer l/a L. water; laat het '/a '->ur koken, doe er ean de geschilde aardappelen bij met het overgebleven zout en leg daarop de geschilde appelen, in vierdepartjes gesneden Laat op een zacht vuur het gerecht gaar worden (nog ongeveer 30 a 40 minuten). Neem het spek uit de pan, stamp de appelen met de aardappelen door elkaar, roer er losjes de witte boonen door eu de Maggi'9 Aroma en proef, of misschien toevoeging van wat sui ker of wat zout noodig is. Doe hei gerecht op in een dekschaal en presenteer het in plakjes gesneden spek erbij. Boerenkool-stamppot 4 personen) 1 K.G. aardappelen, l'/j KG. boerenkool. 500 G. (1 pond) groene erwten, 20 G. (2 afge- streken eetlepels) zout, 80 G (4 afgestreken eetlepels) boter of vet, 4 theelepels Maaggi 's Aroma. Zet de geweekte groene erwten op met ruim water en laat laat ze gaar worden (ongeveer l'/a uur); voeg er na '/2 uur wat zout bij. Zet na 3/4 uur in een andere pan de schoongemaakte, fijngehakte (of fijngesneden) boerenkool op met ongeveer '/a L. kokend water en de rest van het zout 5 laat ze een kwar tier koken, leg er dan de geschilde aardappelen p en laat die mee gaar worden ('/2 uur). Stamp de kool met de aardappelen en het vet of de boter door elkaar, roer er losjes de groene arwten door, tegelijk met de Maggi's Aroma Gebruik onder het stampen, als het gerecht te droog mocht zijn, eenige lepels van het erwten-kooknat. »«llye Monle Carlo. De Balkan misere begint. Vandaag zijn wij dan den Balkan binnengereden en onze ondervin dingen waren werkelijk echt Bul- kaneesch. Het begon reeds aan de Hongaarsche grens waar enkele be hulpzame soldaten onze papieren afteekenden en ons daarna aan het verstand brachten, dat wij nu nog eens 5 kilometer terug moesten rijden, om hun werk door een hoogeren te laten controleeren. Aan de Yoego Slavische grens precies hetzelfde, alleen moesten wij daar 4'/a K.M. van onze route afwijken en een soldaat in den wagen mee nemen, die allergevaarlijkst gewa pend was. Op zichzelf echter was hij een zeer welwillende soldaat, die Duitsch sprak en alle kroegen in het dorpje afliep om zijn supe rieur te zoeken, die zijn definitief stempel op onze papieren moest drukken. Toen de man eindelijk gevoi den was en zijn werk verricht had, lag Yoego Slavië voor ons open. De wegen waren over het algemeen goed, maar zóó vol boerenwagens met schrikachtige paarden, dat er aan opschieten niet te denken viel. Aan die brave Hongaarsche paardjes kan men deze schrikachligheid nu eenmaal niet kwalijk nemen. Een auto zien zij nooit en hun voerman, gehuld in een langen leeren, met schaapsvel gevoerden en met rose linten afgezelten jas, ligt gewoonlijk op zijn wagen te slapen, tenminste wanneer hij niet zingt omdat hij dronken is. Die vu ige Hongaarsche paardjes voelen dus geen leiding, schrikken van zoo'n voor hen zoo vreemdsoortig voorwerp als een automobiel en beginnen dan te steigeren of dwars over den weg te gaan staan, totdat de voerman wak ker wordt, de leidsels grijpt en zijn paarden tot bedaren brengt, hetgeen ivaak lang kan duren ik bedoel voordat de voerman wakker wordt. Een aanrijding met zoo'n boerenkar koste ons een onzer mistlampen. Door de schok werd de voerman eerder dan anders wakker en toen hij bemerkte, dat zijn paarden on heil gesticht hadden, legde hij de zweep er over en reed snel weg. Op een conversatie met ons scheen hij niet gesteld te zijn en toch be greep hij niet eens wat Wieleman hem in het Hollandsch toewenschte. Wij hadden vandaag tot aan Nis, een 90 K.M. van de Bulgaarsche grens willen doorrijden, maar verder dan Belgrado zijn wij niet gekomen. De oorzaak daarvan was ook weer echt Balkaneesch. Over de Sawa, de rivier, die Belgrado van het overige land ten Noorden scheidt ligt geen brug, of liever gezegd de brug is er wel, die is pas afgebouwd, maar er is nog geen weg er heen, zoodat alle ver keer per stoompont overgezet moet worden. Om den aanlegsteiger te bereiken moet men een 3 K.M. door moerasland rijden. Dat gaat heel goed, zoolang de grond stijf bevroren is, maar nu juist de dooi was inge vallen, beteekende deze rit door het weeke moeras met een zwaargeladen Rallyewagen een onheiroepelijk weg zinken in den weeken bodem. Lang hield onze Ford het uit en sleepte ons met alle bagage, schoppen, houweelen takels en wat al niet meer door den weeken kleigrond heen, maar eindelijk bleef hij dan toch in den weeken bodem steken en zakten de wielen in een oogenblik tot aan de treeplanken in den modder weg. Daar was geen uitkomen meer aan, er moesten paarden gehaald worden om den wagen er uit te sleepen. Een voorbijkomende soldaat belastte zich met de boodschap, maar toen de paarden alsmaar uitbleven trokken Wieleman en ik zelf op onderzoek uit en kwamen 11a een half uur met twee voerlieden en twee paarden terug bij den wa gen, waar wij inmiddels al de eerst- bestelde paarden voorgespannen zagen. Toen onze voerlieden dit bemerkten werden zij kwaad, draai den hunne paarden om en liepen zonder een woord te zeggen weg. Naar geld vroegen zij niet, zoodat wij hun boosheid opvatten als ge krenkte Balkantrots. Wieleman zette zich aan het stuur, de voerman legde de zweep over de paarden en met vereende paar- dekrachten van motor en van dieren werd de Ford uit de modder ge trokken. Toen begon een phantasti- sche rit over het kleimoeras door kuilen en door gaten, waarbij de wagen somtijds kwam te staan nog schuiner dan op de bekende proef- plaats op de Amsterdamsche Ford fabriek. Sprenger van Eyk en ik, die er achter holden waren ieder oogenblik overtuigd, dat de wagen om zou slaan, nu eens naar den rechterkant en een oogenblik latei- naar de andere zijde. Maar telkens herstelde de Ford zich weer en kwam wederom recht op zijn vier wielen te staan, waarna dan telkens Wieleman zijn hoofd even builen het raam stak om ons toe te grijnzen. De inhoud van den wagen lag in- tusschen onderste boven door elkaar. Zoo ongeveer drie kilometer duur Je dat roughrijden door den weeken moerasgrond en toen stonden we dan eindelijk aan den oever van de Sawa met Belgrado aan den over kant. Ons gezelschap was inmiddels aangegroeid met den voerman en zijn paarden benevens een 12 tal nieuwsgierige polderjongens, die al lemaal door elkaar schreeuwden om ons iets uit te leggen wat wij maar niet begrepen. Totdat het eindelijk tot ons begon door te dringen dat de Ford zich nu wel braaf door de modder had heengewerkt maar dal er geen boot was om ons over te brengen. Die varen 's avonds niet meer cn is de hoofdstad van het Yoego Slavische rijk van hit noor delijke gedeelte van het land afge sloten. Hier konden slechts overreding en dinaren helpen, het laatste het meest, begrepen wij en met een roeibootje liet ik mij naar de overzijde over zetten, waar de veerpont lag. De kapitein van de schuit weigerde echter over te zetten, daarenboven vertelde hij, dat het ook niet meer ging, het vuur was u;t en de machi nist naar huis. Onder dergelijke omstandigheden blijft een Fordrijder nog slechts één kans op redding over en wel om te telephoneeren naar den dichtstbijzijnden Ford dealer. Dit deed ik dan ook en mij werd beloofd, dat spoedig hulp zou komen opdagen. Inderdaad na eenige minuten verscheen dan ook iemand van de Ford garage, die den hals- starrigén kapitein wist te vermm wen. De machinist werd gehaald, de machine onder stoom gebracht en na een klein uur voeren wij af naai den overkant, waar Wieleman en Sprenger van Eyk temidden van een volksstam nieuwsgierige boeren en polderjongens geduldig zaten te wachten. Rooken konden zij niet omdat alle cigaretten reeds rondge deeld waren, maar de conversatie met de inboorlingen vlotte bijzonder. Vooral Wieleman had het Yoego Slavisch al bijzonder goed aange leerd en maakte als maar meer vrienden, vooral nadat Sprenger van Eyk een uitdeeling van dinaren had gehouden om ieders hulp en bewezen diensten te beloonen. Zoo innig was inlusschen de vriendschap geworden, dat toen dan eindelijk het pontveer met ons wegvoer een zestal van die oeverbewoners mee op de pont sprongen en met ons overvoe ren naar Belgrado, vanwaar zij niet

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 7