E ECHO VM BET I m No. 9. Zaterdag 27 Jan. '34. 57e Jrg. DE FINANCIËN OER GEMEENTEN IN 1932. Aan de N.R. Crt. is het volgende onileend Van de statistiek der gem een le- financiën heelt Wederom een nieuwe publicatie hel licht gezien, die lil vergelijking niet die o»er vroegere jaien thans gegevens bevat ben el lende de rekeningen der gemeenten over 193U, alsmede betredende de begroetingen voor 19J2 en zeils reeds enkele eijlers over 19o3. hen keus doende uil de 111 de inleiding medegedeelde bijzonder heden zij vernield, aal de inkomsten van den gewoiun dienst voor ade gemeenten te zameii volgens de primitieve begroeiingen van 192o lot a 933 zijn gestegen van 1 öOÓ nnlhoen lol 1 711 mii.ioen, de uit gaven van 1002 milhoeii totf7i2 ïnillioen. Het beurag der schulden is in lielzellde tijdvak geslegen van li/iü lol l2i/b ïnillioen. De rekeningen over 1930 van 903 gemeenten leverden in totaal een batig slot vour den gewonen dienst op van 130 inihioen, terwijl de reke ningen van 1/3 gemeenten een na- deeng slot gaven van 12.4 nnlhoen. Het bedrag der Rijks— en p;o- vinciale bijdragen en voorschotten wegens noodlijdenden steeg van nog geen 1 6000 aan vijl gemeenten over 1925 tot ruim 1 i m.liioen aan 22 genieenten over 1932. De schuldenlast per hoofd van üe beoolhuiy. Dat de verhoudingscijfers van de groep der grootste gemeenten ais regel het hoogst zijn en kleiner worden naar gelang zij betrekking hebben op de groepen van kleinere gemeenten blijkt onder meer duide lijk uil het bedrag der schulden per hoold der bevolking op i Januaii i0o2, welk cijler voor ue groep van gemeenten boven lüo.UUU inwoners ol bo-3 en voor de gi oep van minder dau 2001 inwoners 1 oü beliep, terwijl voor alle gemeen ten te zaïnen ge middeld 1 zO/ gevonden wordt. lil nel lolaaioedrag der schulden op Januari 1932 ad 12392 ïnillioen is 1 oöl nnllioen begrepen aan Rijks- voorschotten voor woningbouw, uit voering landarbeiderswet enz. Niet inbegrepen is het bedrag der door de gemeenten gewaarborgde leeningen; dit bedrag beliep in 1932 in totaal voor alle gemeenten tezamen f81 ïnillioen. Rente en aflossing. Nauw in verband met den schul denlast staan ook de verschuldigde bedragen voor rente en aflossing op die schulden. Voor 1932 is in de gemeentebegrootingen geraamd voor alle gemeenten tezamen wegens rente f 107 millioen en wegens af lossing fG8 millioen, hiervan komt alleen al voor de groep der grootste gemeenten resp. f58 millioen en f 3 millioen, ruim de helft uitmakend van het totaalbedrag voor alle ge meenten tezamen. 'belastingen en andere inkomsten. Behalve de opbrengst an elk der belastingen wordl voor de groepen van gein enten en voor alle gemeen ten tezamen vermeld het aantal ge meenten, waarin elke belasting ge heven wordt en voorzoover de be lastingen beslaan in het hellen van opcenten op de Rijksbelastingen, een veidèeling der gemeenten naar hel aantal geheven opcenten. Zonder de in hel gemeentefonds gestorte belas tingen beliep de geraamde opbrengst van alle gemeentebelastingen teza men over 1932 f l7ü m.liioen en met inbegrip van de in het fonds gestorte belastingen f 2b 1 millioen. Van laatst genoemd bedrag bedroeg tiet aantal der zakelijke belastingen 158 millioen van de persoonlijke belastingen naai hel inkomen en het vermog n f 129 millioen en van de verler.ngsbelas tingen f73 millioen. Winsten uit bedrijven Hoe belangrijk de winsten en retributies der gemeentebedi ijve, zijn, vooral voor de grootere ge nnenten, blijkt wel hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.00b inwoners deze opbrengst over 19..0 per hoofd der bevolking t 20 beliep, terwijl alle belastingen tezamen vo«»i deze groep 1 per hoold opbrach ten. Voor alle gemeenten tezamen was de verhouding een geheel andere, n.l. resp. 18 en 133. BUITENLAND. Vlootd scussie te Sngapore. Te Singapore hebben besprekin gen plaats tusschen Engelsche, Aus tralische en Nieuw—Zeelandsche marine-autoriteiten. Omtrent deze besprekingen wordt hel striksle stil zwijgen bewaard, doch toegegeven wordt, dat de noodzakelijkheid, de keten van de defensieve middelen van het Britsche Rijk in het verre Oosten te versterken in samenhang mei die van Nederlandsch-Indië en de Philippijnen, het voornaamste onderwerp der discussies uitmaakt. Üe politiek uit de radio in Delg P. De Belgische regeering heeft be sloten binnenkort een wetsontwerp in te dienen, waarbij de politiek uit het nationaal instituut voor ladio- uilzendingen wordt gebannen. In de Kamer heeft Min. v. Cau- welaert bij de besprekingen over de posterijenbegrooling er op gewezen dat de radio tol alle huizen door dringt en dut politieke redevoeringen luisteraars in hun politieke overlui ging kunnen kwetsen. Deze toestand kan tot ernstige misbruiken leiden, aldus de minister. Het is niet goed, dat men onder den dekmanh 1 dei vrijheid, dwor middel van de radio in alle kringen revolutionnaire denk beelden kan verspreiden. De regee- ring is vast besloten het huidige sy steem te veranderenzij kan niet toestaan dat politieke onderwerpen wel. e ook, voor de microfoon woi den behandeld. WetelaU nloonslelling 1935 Ie Btusst l Naar wij vernemen worden uit Brussel pogingen gedaan om zich alsnog van een Nederlandsche de 1- nemingaan de Wereldtentoonstelling 1933 aid.«ar te verzekeren, een deel neming, welke, nu de Nederlandsche regeering gemeend heeft zich alzijdig te moeten houden, een geheel par ticulier karakter zal moeten dragen. Drie Duilsche geestelijken veroordeeld. Voor de buitengewoi e rechtbank te München begon het proces tegen ile di ie voorge.uimen tijd gearres teerde katholieke geestelijken, pastoor Mühler, kapelaan 1 haler en rector Sollacher. De drie beklaagden worden be schuldigd van overtreding van de verordening van de*i rijkspresident van 21 Maart j.l. Pastoor Mühler zou in het einde van September of begin October tijdens het souper in de pastorie een gruwelberichl hebben medegedeeld, dat door kapelaan Thaler aan den derden beklaagde Sollacher was verteld, die hel weer verder had verteld aan twee onder wij /.en ssen. Pastoor dr. Mühler werd veroor deeld lol 4 maanden gevangenisstraf, kapelaan Thaler tot 3 maunden en rector Sollacher tot 5 maanden ge vangenisstraf. Bovendien werden de drie beklaagden veroordeeld tot het betalen van de kosten van het geding. In de motiveering van het vonnis luidt 't o.a. Vastgesteld weid, dat pastoor Müh ler de beweringen over de gebeur tenissen in Dacliau, die hij van een communist gehoord had, aan zijn k-pelaans heelt verder vuteld. Kapelaan Thaler heeft deze mede- deelingen weer verteld aan rector Sollacher, die ze op zijn b.urt verder verspreidde. Deze beweringen waren niet waar en dientengevolge geëigend het aan- z.en van de regeering te schaden. BIN N HTS LAND. Wijziging van den Raad i an Slate. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tol wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State. Aan de M. morie van Toelichting wordt het volgende ontleend De drang naar versobering leidt lot het voorstel het aantal leden van den Raad van State te vermin deren. Zonder schriftecjke toestemming is eeni„'e overname uit deze rubriek veiuoii n. DE KINDEREN Uil AMERIKA. (Slot.) De auto, besluurd door Henri, vloog over de donkere wegen, die naar Heidehuyzen voerden. Achter in zaten Robert en Maud. Jet meisje, aangestoken door het voor beeld van haar broer, die rustig sliep, dommelde langzaam in en de beide broers, die hun passagierljes niet wilden wekken, spraken zoo weinig mogelijk. Plotseling zei Henri: »Hoe meer ik over je plan nadenk, hoe minder geschikt het me lijkt. Ik vind ver drinking te ruw. Bovendien, de ge volgen met da politie, enz., liggen niet in onze lijn.» »Nee», antwoordde zijn broer. »Ik vind vergiftiging ook beter. Dat zal ik dan ook maar doen, denk ik.» Maud was uit haar sluimer ont waakt en had het gesprek gehooid. En haar oververmoeide hersenen gaven de woorden een heel andere beteekenis. Trillend van angst greep ze Roberts hand, die opschrikte uit zijn slaap. »Robby, als je eens wist.... ik ben zoo bang.» »Ik blijf bij je,» troostte de jongen en legde een beschermenden arm om haar bekende schoudertjes. De auto reed de oprijlaan van het huis in; dadelijk ging de voor deur open en een jonge vrouw ver scheen. Een vriendelijke, zachte stem klonk »Daar zijn jullie einde lijk. Ik hoop, dat je een goede reis heb gehad.» Henri, die het eerst uitgestapt was, kuste haar, stelde haar toen glimlachend voor: »Dit is nicht Ans mijn vrouw, en wat Jantje be treft, die zullen we morgen te zien krijgen, want die slaapt zeker, niet Ans »Ja en hoe! En nu, Maud en Robert, ik ben blij jullie te leeren kennen, ik weet al, dat ik veel van jullie zal gaan houden. Ik zal mijn uiterste best doen. jullie iets van je gemis te vergoeden...» Ze zweeg want ze dacht aan het groote ver driet, dat deze jonge kinderen a' hadden ondervonden. Robert be groette haar op 'ijn gewone vrien delijke *ijze. Maar met verbazing ke*en de beide broers naar Maud. Heel koel raakte ze even de hani van Ans aan en haar groote blauwe oogen keken vijandig. Wat had het aardige kleine meisje van daarstraks zoo veranderd? Ans deed of ze niets merkte. »Kom vlug binnen. De tafel staat al gedekt: ik hoop, dat jullie, on dunks je vermoeidheid, mijn scholels toch eer aan zult doen.» »Ik ben inderdaad heel moe Me vrouw. En ik zou graag meteen naar mijn kamer gaan,» klonk de heldere stem van Maud. Sprakeloos van verbazing keken de broers naar het meisje dat zoo onbeleefd het vriendelijk aanbod van Ans afsloeg. En deze zei: «Mevrouw? Wat is dat nu Maud?» Het was Robert, die lusschenbeide kwam. «Nicht Ans; mijn k eine zus is werkelijk heel verin eid Ik geloof dat het beter is, als wij dadelijk slapen gaan.» »lk zal jullie naar je kamers terug Het wetsontwerp brengt dit van veertien lot tien, een aantal, naar het oordeel der regeering voldoende om den Raad de goede uitvoering van zijn taak mogelijk te maken. Er moet uiteraard gelegen heid zijn tot aanpassing. Een over- gangsb. paling waakt er daarom voor, dat deze terugbrenging niet ineens geschiedt. Opdat de juiste verhouding bewaard blijve, wordt tevens hei maximum aantal staatsraden in builengewonen dienst verlaagd. Mede wordt ook voor üe leden van den Raad van State, de vice- president daaronder begrepen, een leeftijdsgrens gesteld, bij 't bereiken waarvan ontslag wordt verleend. De regeering wil deze leeftijdsgrens op 75 jaar stellen. Zendtijd niet verdteld. Zaterdag zal Hilversum zwijgen. De door den minister aan de V.A.R.A. ontnomen zendtijd (als strafmaatregel wegens het pauseeren na de omroeping van het bericht van v. d. Lubbe's terechtstelling) zal niet worden verdeeld onder de andere omroepvereenigingen. De Hilversumsche zender zal dien dag dus zwijgen. Minister Deckers. De minister van Defensie, dr. Deckers, is van zijn builenlandsche reis in de Residentie teruggekeerd. I\st-explosie. Uit Bandoeng wordt gemeld: In een kampong in 't Bandjaran- sche is een pestexplosie uitgebroken. In een kort tijdsverloop stierven 32 personen. De veldpolitie isoleerde de geheJe kampong. Middenstand en Kamers van Koophandel. Te_ Utrecht is een vergadering gehouden teneinde meerder contact lusschen de middenstandsorganisa ties en de Kamers van Koophandel te krijgen. De Chr. Ilist. Unie beslaat 25 jaar. Ter viering van het 2o-jarig beslaan der C. H. Unie is te Utrecht een vergadering gehouden, waar prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman de geschiedenis der partij heeft be sproken. De Minister van Sociale Zaken, prof. Siotemaker de Bruine heeft de toekomst der Unie geschetst. Een onbetrouwbaar Wethouder. Het gemeentebestuur van Zand- voorl heeft In t onaangename bericht van de regeering gekregen, dut het rijk ov»r het tijdvak van 23 Nov. 19 .2 tot en nut lti Sept. 1933 geen subsidie zal geven vour de steun regeling. Dit beteekent een schade voor de gemeentekas die op om en nabij de f lb.000 kan worden ge raamd. De aanleiding tot dezen ingrijpen den maatregel zou, naar wij ver nemen, gelegen zijn in de verre gaande slordigheid, waarmede de wethouder voor Sociale Aangelegen heden de rijksregeling in de steun- verleening heeft uitgevoerd. De regeering heeft gemeend dit eens duidelijk bekend te moeten mak. n. De hoofdzaak zou echter zijn dat de Wi thouder onju sie opgaren heeft gedaan van de salarissen die tie voor steun in aanmerking komende werklooztn zouden ontvangen. Het slaat niet vast dat dit op/ettelijk is brengen zei Ans teleurgesteld. Zij ging hen voor, de trappen op «Jullie slapen zoolang in de toren kamers. Henri wilde een van de vleugels van het huis in laten rich ten maar de lijd was te kort, zoo dat er nog aan gewerkt wordt.» Zij opende twee deuren vlak naast elkaar. De kameis met het ouderweRche meubilair zagen er heel gezellig uit, zoodat Robert uit riep: »\Yat eenig ziet het er hier uit. We zullen het hier b st uit kunnen houden, nicht Ans. »Nu dan zal ik jullie alleen laten. Goeden nacht, Robert. Slaap lekki r Maud. Als jullie iets noodig hebt, hoef je maar te bellen. Goeden nacht.» »Goeden nacht,» zei de jongen. »Nog wel bedankt, Ans.» M tud zei niets. Toen Ans de deur achter zich gesloten had, keerde Robert zich naar zijn zusje. «Waar om ben je zoo onbeleefd legen Ans? Je houding was meer dan ergerlijk.» Zonder te antwoorden liep Maud naar het raam, opende bet, boog zich naar builen en stootte het hoofd tegen het traliewerk. »Dat ducht ik wel zei ze toen zacht. »Robert we zijn gevangen Een oogenblik, dacht de jongen dut ze ziek was... maar Maud, die die deze gedach'e raadde zei huilend »Ik weet wel, wat ik zeg. Ze wil len ons doen verdwijnen, om ons geld in hun bezit te krijgen. En woordelijk herhaalde ze wat ze in de auto gehooid had. »Laten we weg gaan. Ik ben hier bang.» De jongen haalde het snikkende kind naar zich toe. »Je hebt het natuurtijk wel gehoord, maar niet begrepen. En in je vermoeidheid haal je je dingen in het hoofd, die er niet zijn. We zullen nu bellen en opheldering vragen.» »Robby doe dat niet. Je maakt het gevaar nog grooter.» Maar reeds weerklonk het scherpe geluid. »Het is het eenige wat ik doen kan. We zullen dit misver stand uit den weg helpen.» In de eetzaal zaten Ans, Henri en Frans bij de met bloemen versierde tafel, toen de bel ging. Ans sprong op: »Ik zal wel gaan kijken; mis schien is Maud ziek.» De twee man nen volgde haar, toen zede trappen opliep naar de kamers van de kin deren. Robert had de deur geopend ill U allemaal even binnenkomen? Er is hier een misverstand, dut uit den weg geruimd moet worden. Maud is bang, ze hoorde in de auto, dat U zei, dat er was sprake van De jongen zweeg verlegen. Wal hem zooeven zoo gemakkelijk had geleken, was opeens heel moeilijk 1 Maar Frans was in lachen uilge- arslen. »lk weet het al, llenri, we spraken over het hoofdstuk van mijn roman Ja, Maud, kijk maar niet zoo verbaasd. Ik schrijf een raman en daar moeten we een slot voor vinden.» Hij ho de de kamer uit, om even later terug te komen met dicht beschreven velletjes pa- rier, die hij Maud voorhield. »Zie je welRobert lachte schaterend mee Maar Henri was ernstig ge bleven »Zoo,» zei hij toen langzaam. »Ik moet zeggen, nat het in ons gestelde vertrouwen groot was. Maud ik stel mijn huis en haard zonder meei voor jullie open en jij verdenkt ons van zulke plannen.» Het meisje boog het hoofd. »Xeel Henri vergeef het haar!» zei de jongen. Maar deze ging door »L) ar om lijkt het me dan ook maai beter, dat Maud niet bij ons blijft maar naar een kostschool gaat.» Robert boog het hoold: »Ik begrijp het. We hebben U diep beleedigd.» Snikkend liep Maud op Ans toe en stotterde «Vergeef me, ik schaam me over mijn gedrag! Ans drukli het schokken e meisje tegen ziel aan. zei tegen haar echtgenoot Henri wees niet zoo hard. Hel arme kind heeft er genoeg spijl van.» En Frans hielp ook mee «Beste Henri; het is een nacht merrie van een vermoeid kind. Neem het niet te tragisch op Kleintje, omhels bem maar eens. Daar wacht hij op.» Even later zaten ze allen aan tafel en deden de lekkernijen, dii Ans met zooveel zorg had gemaakt eer aan. Maud had haar tranen gt droogd en was weer het aardigi kleine meisje, dat ze van de hooi hadden gehaald. Toen ze klaar waren en naar hui kamers wilden gaan, overhandigd Robert zijn neven een brief en zei »Die heeft Vader me gegeven om aan jullie te overhandigen.» Tegei zijn zusje vertelde hij op de trap »Het is een cheque, die ze best ge bruiken kunnen Toen Maud den volgenden dag wakker werd, vond zij een papiertje wider haar deur geschoven, waarop Fians met groote Ie'ters geschreven i;ul »Leve de kinderen uit Amerika.» E. W. VOOR DE KNAPI'ERTS. Hoe bint dat? Vrouw Grote heeft baar wasch te drogen gehangen op het erf; het zonnetje schijnt lekker. Maar met het weer valt niet te spotten. Piot- teling begint het hard te reg nen en vrouw Grote haalt de wasch zoo snel mogelijk binnen. In de keuken spa t ze de natte lijnen heel sbak lusschen twee kasten en hangt daar het goed op. Na een poosje hoort ze een har den slag uit de keuken. Ze holt er naar toe en ziet, tlal de beide kas ten omgevallen zipi. Dut moed de hond gedaan heb- I» n !- zegt ze tegen haar dochter, die ook op het lawaa«isaan komen loopen. »Dat kan niet. Moeder, want Pluto was hij mij! »l)al is ook zoo. Ie keuken had ik op slot gedaan Hoe komt het dan als er niemand in dien tusschentijd binnen is ge weest Oplossing: Vrouw Grote had er niet aan ge dacht, dat een natte lipi bij het drogen korter wordt De kasten hadden den last niet meer kunnen houden en waren op een gegeven oogenblik omgekl pt. TANTE TINE, Oplossingen. B ark Breda ada a Negen, arbeid, raaf, ei, groen, eend, niet, kam- r, oven, maan l, tante, zien, ons, naar, ni. uw, elk, steeds, clo*n, haast, ij-beer, Nijl. Na regen komt zonneschijn. Til, zoet, raad, zeef, geel, riet, >i, geld; draadlooze telegrafie. TWEEDE liLAD. XHONNEEKT U Ol' DIT BlzVD.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5