ÏS ECHO VU UT ZUIDEN rnr D ECHO-PUZZLE. ^orll. Zaterdag 3 Febr. '34. 57e Jrg. TWEEDE li LAD. Ons WeeKpraatje. Thans zijn we er inderdaad van overtuigd geraakt, dat het niet oin de uitvinding van den «eeuwigen lucifer» kan zijn geweest, dat de ^vveedsche lucifers—magnaat zijn aardsch bestaan moedwillig ver kortte. Wat 's sof I üp den eersten dag reeds, waarop de nieuwe vinding jn het publiek belaug geëxploiteerd ging worden, hebben we kennis gemaakt met bet product, want moeder—de—vrouw is zuinig en heelt in haar leven al heel wat verdriet gehad over des heeren gemaals verkwistend lucifersgebruik eu over de omstandigheid, dat ze in de keuken altijd met d'r handen op een leege plaats greep, als ze het gasstel wilde ontsteken. Als een kostbaar present voor ons en »een ware uitkomst» voor zichzelf, kwam ze Maandag j.l. dan ook met den «eeuwigen lucifer» aandragen. Het begin van het verbruik was niet erg aanmoedigend. Wanneer het ding brandt, slinkt het nog al sterk naar alcohol en toen moeder de vrouw op een gegeven moment dan ook onze werkkamer betrad, snoof ze haar neusje op zeer na drukkelijke wijze en uitte ze de verbijsterende veronderstelling, dat weEnfin, met dergelijke per soonlijke aangelegenheden hebben onze lezers ook eigenlijk niets te maken. We hebben in echlgenoote- lijke tegenwoordigheid eenige, ons ontlastende proefnemingen met den eeuwigen lucifer gedaan en toen bleek het stukje griffel ongeveer voor de helft verbruikt. Een paar uur later trouwens was het lieeie ding reeds op, terwijl inmiddels als slacht offer van sputterenduitschietende vlammen onze rechter snorhelft het had afgelegd bij een poging om een peukie te bevuren. We hebben eerst gedacht aan een toevallige fabricatiefout en schaften ons een tweede exemplaar van het product eener opzienbarende uit vinding aan en spoedig daarop een derde. Ook onze linker snorhelft is nu foetsie, drie vingers zitten, uit hoofde van bekomen brandwonden, in veiband gewikkeld en het heele huis is met een geneverlucht door trokken. lil twee dagen tijds hebben we drie eeuwigheden beleefd en dat kostte ons driemaal lü cent, tesamen 30 spie. Moeder de vrouw heeft ons voorgerekend, dat we tegen dien prijs drie pakken tijdelijke lucifers hadden kunnen hebben, van in totaal dertig doosjes en een geza- menlijken inhoud van 1800 houtjes. Toen besloten we om het eeuwige maar weer met het tijdelijke te ver wisselen. Wat wij, menschen, onder eeuwig verstaan en aardsche zaken betreft, och, dat is alles zoo heel erg be trekkelijk. Neem b.v. het perpetuum mobile, het eeuwig beweeglijke. Zoo lang de wereld bestaat is er naar gezocht, maar tevergeefs. Tenzij dan, misschien In het abstracte hebben we iets kunnen ontdekken dat op het per petuum mobile gelijkt. B.v. jubileum viering 1 In het vorige jaar hebben we met hartstocht den 4UU-jarigen geboorte dag gevierd van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands en nu constateerden we met ontzetting, dat er menschen zijn die al weer ontdekt hebben, dat het straks 350 jaar zal geleden zijn dat Willem van Oranje onder moordenaarshand viel. En die menschen hebben met spoed een Nationaal Herdenkingscomité opge richt. Het zal dus haast niet anders ku men, of we krijgen weer een na.ionaal festijn, met een officieele eeiplechligheid van hoogc oomes, feestredevoeringen met mogelijk een fascistisch déraillement van een feest redenaar en ten besluite de lintjes Inmiddels zal er weer een ander geboorte—, doodshuwelijks—, regeeringsof hersteljubileum zijn ontdekt en dan zwijmelen we rustig voort in feestroes en lintjesdroomerij. Wie een jubileum zoeken wil, kan er altijd wel een ontdekken. Wie wil er wat op touw zetten? Voor dit jaar kan hij kiezen uit 20 jaar vrede of 5 jaren crisis, uit.... Och, laten we kort zijn. Spreek met uw gemeente—, provincieof rijks archivaris en het komt in orde! Voor een fuif is altijd wel een aanleiding te bedenken. In het Volksblad vonden we een dezer dagen de volgende familie annonce Hoera 1 Morgen 28 Januari is onze lieve man en pappie Klaas Pieters 28 jaar. Nog vele jaren toegewenscht door Mammie. Klaasje. Jantje. Zonder schrifteojke toestemming is eem ,'e overname uit deze rubriek verbod n. DE GESCHIEDENIS VAN I'RINSES GROENBLAD. Prinses Groenblads herinneringen aan haar eerste kinderdagen waren wondermooi, zoo teer, zoo door weven van zon. dat het een lente sprookje leek. Dat was haar levens begin ook geweest, een lentesprookje. Ze kon zich nog heel goed her inneren, hoe ze in een kort, licht groen jurkje in een gouden hangmat had geschommeld, die door een zaehten wind heen en weer bewogen werd. Vele gelijkgekleede speelge nootjes waren om haar heen. Toen werd prinses Groenblad heel over moedig en liet zich verschrikkelijk verwennen. Ze deed 'n ragfijn spinne- websluiertje over haar bleeke ge zichtje, verborg zich in de groene schaduw van den Boomburcht en liet zich door haar hovelingen ver zorgen en beschutten. Eens op een dag reed de Tijdfee op haar zonnewagen door het land, zwaaide haar tooverstaf en sprak »De bloesems zu len vergaande bladeren blijven bestaan.» Toen k' am er plotseling een hef tige windstoot door het geheele rijk en als sneeuw dwarrelden de witte en roze bloesems naar beneden. Ze vielen op de aarde en vergingen als de sneeuw. En da Tijdfee sprak Ik heb jullie iets moois ontnomen, blac'volk. Daarvoor in de plaats krijgen jullie nieuwe groene kleed jes En werkelijk, prinses Groenblad en haar geheele hofhouding pronk ten al in nieuwe gewaden met statige lange slepen. Ze verscheurden de oude verbleekte kinderkleertjes en als de wind nu woei, ritselden en ruischten hun nieuwe kleeren als zijde. Prinses Groenblad voelde zich als een koningindoor haar jongste kamenier liet ze zich den spiegel voorhouden, die gemaakt was van een dauwdrop en gevat in zonne goud, om te zien, of de nieuwe kleur goed bij haar gezicht paste. Toen knikte ze, poederde haar fijne neusje met het stuifmeel, dal de bijen ge maakt hadden en maakte zich mooi voor het avondfeest. Op dit feest werd gedanst op de muziek van een vogelorkest; de wind was zoo vriendelijk om fluit te willen spelen en de dikke brom vliegen zoemden de baspartij. Op dezen avond werd prinses Groenblad erg gevleidde wind fluisterde haar allerlei compliment jes in het oor, ja, hij danste zelfs een paar keer met haar. Toen echter vond ze, dat hij zich teveel ver oorloofde en trok zich, met haar hofdames, terug. Maar niet iederen avond werd er gedanst en pret gemaakter kwa men ook minder prettige uren. Dan had de wind een slechte bui en werd een ruwe klant, die woedend te keer ging. Dan blies hij met volle wangen wolken stof op den Boomburchlen de kleine kameniers hadden handen vol werk om alles netjes te houden. Soms konden ze den regen over halen om hen te helpen bij de groote schoonmaak. Maar dan scheen deze het alleen maar leuk te vinden om ze met ijskoud water te besproeien, zoodat ze bibberend en klappertandend vroegen, of hij alsjeblieft op wilde houden. Dat was niet aardig van hem maar als verontschuldiging voerde hij aan, dat de schildwacht zeker op zijn post was ingeslapen en de gieter niet gesloten had. Maar daar mede was het leed nog niet ten einde; er kwamen veel lastige be- Alsalle menschen in hun jubileum koorts dergelijke huiselijke akkefiet jes naar buiten gaan uitdragen, dan wordt het voor de courantiers inder daad een gouden tijd en zal de crisis gauw zijn afgeloopen voor ze. Maar waar is het einde? Zouden we het nog beleven dat de mededeelzaamheid der menschen inzake hun huiselijk geluk zoover gaat, dat ze bijv. adverteeren als volgt EindelijkHeden constateerde de huisarts bij onze suikertante Antje Meelrijk pleuris met longontsteking. Haar hoopvolle neven en nichten, enz. GEMEENTERAAD, NIEUWKUIJK. De gemeenteraad van Nieuwkuijk kwam Dinsdag 30 Jan. des avonds 7 uur in openbare vergadering bijeen. Voorzitter waarn. burgemeester G. B. v. d. Ven. Afwezig de heer H. v. Engelen. De Voorzitter begint deze eerste vergadering van het jaar met de leden een voorspoedig 1934 toe te wenschen. Spr. hoopt hierbij dat 't komende jaar gunstiger perspectie ven zal brengen dat het vorige. Ingekomen stukken. Besluit Ged. Staten goedkeuring der begrooling 1934. Processenverbaal van kasopname. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Adres van de bewoners van het Hoog met het verzoek om 't elec- trisch net tot aan genoemde wijk te doen uitbreiden. De Voorzitter wijst erop dat dit adres bij de PNEM thuis hoort en adressanten zich aldaar kunnen ver voegen. De heer v. d. Besselaar meent dat als de gemeente iets bijdraagt, het net lot deze wijk kon worden uit gebreid. Spr. hoort dat het geen bezwaar zou zijn om de kabel onder den spoorweg door te krijgen. Hij zou dan ook deze menschen tegemoet willen komen. De heer Wilgers zou ook indien eenigszins mogelijk hier helpen. Wordt besloten het adres met een bijgaand schrijven der gemeente aan de PNEM te doen doorzenden. Benoeming leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim. De aftredende leden de heeren v. d. Leede, Hornman en de Bont worden met algemeene stemmen herbenoemd. In de vacature Th. Keetels wordt gekozen Jan W.lgers en in de vacature hoofd der Bijz. Meisjesschool mej. Lauwers. Voorstel van B. en W. tol het aanleggen van dennenbosch op ont gonnen 10 H.A. boschgrond in werk verschaffing op St. Margriet. De Voorzitter zegt dat van deze 10 H.A. grond er 8 van ontgonnen zijn er klaar liggen. Het grootste deel dezer gronden werd door dhr. v. d. Broek om in groes te leggen orfgeschikt bevonden. Volgens zijne meening zou de grond het best ge schikt zijn tot aanleg van dennen bosch. De heer A. Mostermans vindt dat bemesting dan ook achterwege kan blijven. De Voorzitter zou het aanleggen van sloolen ook doen plaats hebben, zulks met het oog op brandgevaar. De mast zal tegen brand worden verzekerd. Na eenige discussie besluit men op het advies van dhr. v. d. Broek in te gaan en dus dennenbosch aan te leggen. Aankoop der gronden te Vlijmen voor werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat deze aan gelegenheid al reeds i; ter sprake gebracht. Men had gehoopt hiervoor andere gronden te kunnen vinden omdat de prijs der gronden te Heesbeen nogal hoog is, doch dit is tot op heden nog niet gelukt. Daai de werkverschaffing ten einde loopt, zou spr. den raad willen aan raden niet langer te talmen voordat Heesheen de gronden zelf gaat be werken. Spr. geeft een overzicht waaruit blijkt dat de gemeente na aftrek rijksbijdrage voor werkver schaffing slechts f 1726.47 betaald heeft. De heer Wilgers wil liever over gaan tot het omwerken der z.g. heuvels. De heer A. Mostermans zegt dat dit op f1500 per H.A. komt. De heer Wilgers z gt dat 1 H.A. land onder den Dijk beter is dan 5 ja zelfs 10 in de hei. De Voorzitter ontraadt 't voorstel- Wilgers. Na nog eenige discussie hierover gaat men tot stemmen over en wordt met 4—2 stemmen besloten den grond te koopen. Tegen stemden dhr. v. d. Besselaar en v. d. Ven. Machtiging van B. en W. tot het houden van verhuringen en ver- koopingen in 1934. Deze machtiging wordt verleend. Verzoek B. K. Voetbalvereeniging van het Patronaat St. Jan om be schikbaarstelling voetbalterrein. Wordt goedgevonden tegen beta ling van fl.— 'sjaars. Herbenoeming lid Burg. Arm bestuur. Met 4—2 stemmen wordt benoemd L. de Goeij, in de vacature P. v. Spijk. Herbenoeming Armenartsen. Met algemeene stemmen worden de aftredende artsen Dr. van Seters uit Drunen en Dr. Weijers uit Vlij men herbenoemd. De Voorzitter brengt ter sprake de kwestie van het pleegkind van Wilgers. De heer Wilgers vraagt voor dit kind openbaar onderwijs en volgens de wet moeten we hem dit geven. Daarvoor moet de ge meente f50 aan Vlijmen betalen. De heer v. d. Besselaar is er op tegen dat de gemeente hier op kosten wordt gejaagd voor een kind uit een andere plaats, en stelt voor dit aan te houden. Wordt goedgevonden. Door den heer Wilgers wordt den Voorzitter namens den raad een Zalig Nieuwjaar gewenscht. Spr. hoopt dat de goeae verstandhouding en de aangename samenwerking die de raad steeds van den Voorzitter heeft ondervonden, ook in de toe komst zal blijven voortbestaan. De Voorzitter dankt en sluit de vergadering. BUITENLAND. Duitschlands antivoord aan Oostenrijk. Het antwoord op den Oostenrijk- schen stap te Berlijn (het protest tegen den steun dien de Oostenrijk- sche nazi's uit Duitschland krijgen) is in een Dinsdagavond verzonden memorandum omschreven. Het ant woord wijst hel Ooslenrijksche stand punt van de hand. Amerika's VIieg tuigbonw. Het Huis van Afgevaardigden heeft president Boosevelt gisteren gemach tigd tot het doen bouwen van 1184 vliegtuigen, welke 95 millioen zullen kosten en dienen voor de moderni satie van de vloot. De Russische stratosfeertocht mislukt. De drie luchlvaarders van de Osoaviachim, den ballon, waarmede Dinsdag uit Moskou een tocht naai de stratosfeer is ondernomen, waarbij om 11 uur 's morgens een record hoogte van 20.600 meter was bereik!, zijn omgekomen. Bij het dorp Potiusky aan den spoorweg Moskou Kazan, heeft men het schuitje ge vonden met hun lijken. Het schijnt dat het schuitje van den ballon is afgerukt. Uit waarnemingen van ooggetuigen is gebleken, dat bij het neervallen zoekers of liever vijanden die de hovelingen slechts met veel moeite van Prinses Groenblad af konden houden. In lange rijen kwamen de rupsen, kevers, spinnen, die op een goed onhaal op den Boomburcht rekenden, zonder dat ze er iets voor terug wilden doen. Een dikke rups, die er door de kameniers uitgegooid was, gelukte het om 's nachts het slaapvertrek van de prinses binnen te dringen en haar prachtige blader kleed heelemaal stuk te bijten. Wat was de prinses boos I Ze was on troostbaar bovendien merktzen ze, dat haar vriendinnen haar er hei melijk om uitlachten. Toen beval ze de zon om met vurige pijlen naai de booswichten te schieten. Dat deed de zon graagmaar bij de jacht raakte mpnige zonnenpijl de blader- slepen van de hovelingendaar kwamen dan brandplekken op en dat zag er heel leelijk uit. Toen besloot prinses Groenblad de Tijdfee weer te roepen. »Geef ons toch een nieuw kleed, met mooie kleuren. We worden zoo vaal en zoo leelijk smeekte ze. »Een nieuw kleed kan ik jullie niet geven», antwooidde deze. »Dat mag maar eenmaal in 't jaar gebeuren. Maar ga naar toove- naar Herfst, die heeft de macht om jullie kleereu rood, geel, bruin en violet te verven. Wendt jullie tot hem 1» Dat lieten de bewoners van den Boomburcht zich geen tweemaal zeggen. Ze riepen toovernaar Herfst en zeidan »Is het waar, dat Gij zoo'n groot toovenaar zijtAls Gij ons nieuwe kleurige kleedjes toovert, moogt ge daarvoor vragen wat ge wilt «Goed», zei de machtige toove naar. «Onder die voorwaarde wil ik jullie meteen helpen». En in een oogwenk tooverde hij de vale kleeren om in stralend geel, violet, bruin en rood. Prinses Groenblad, die in goud- brocaat ruischte, sprak tot den too venaar: »En welk loon wilt ge hebben voor de bewezen diensten »Welk loon?» herhaalde de too venaar op een eigenaardigen toon. »Ik mocht kiezen. Wel nu, dan kies ik jullie leven. Nog eenige uren van vreugde zijn jullie vergund, dan komt de koude Noorderwind en blaast jullie ter aarde. Daar mag je dan slapen Toen begon het bladervolk te klagen en riep: »Dat is jouw schuld prinses Groenblad. Dat komt nu van je ijdelheid. En wij hebben je altijd zoo trouw behoed «Jullie zijt allemaal onderworpen aan de Tijdfee; ik ben slechts baai- dienaar», verklaarde deHerfst. »Mijn koningin gaf jullie veel moois, waarover je je verheugen kon. Nu is het haar wil, dat alles zal vergaan, dan blijven jullie gespaard voorliet verdriet, dat de winter brengt. Na deze woorden sloeg de Herfst zijn vleugels uit en vloog over den Bonmburcht. Dl NA VAN Z. Raadsels. 1 medeklinker getal tegenovergestelde v, geven deugelijk, uitstekend xxxxxxxxx beroemde schilder uit de 17e eeuw met een schaaf glad maken haren van paard of leeuw lofzang medeklinker x .x. 2 Van de volgende lettergrepen zijn drie personen te maken, die een rol in onze Vaderlandsche geschiedenis hebben gespeeld Al, ga, le, ma, mar, ra, on, par, po, re, tlia, va, van. 3 3 4 7 mannelijk schaap 7 2 2 3 groote waterplas 1 4 7 mak 7 4 3 5 2 meisjesnaam Mijn geheel 1 23343567 is een glazen k weekbak. 4 Van de volgende lettergrepen zijn vijf plaatsjes in Noord Holland te maken. Alk, dam, dam, e, enk, lem, len, hui, haar, maar, vo, zen. li n w 11 n s t Hoeveel sinaasappelen waren er? Een koopvrouw gaat met haar voorraad sinaasappelen naar de markt. De eerste koop ster heeft er een heele boel noodig en koopt meteen de helft van haar voorraad. De tweede koopster neen t de helft van de rest; de derde dame neemt weer de helft van de ovei gebleven vruchten en de vierde doet hetzelfde. De vijfde koopster neemt 23 sinaasappelen cn dan heeft de koopvrouw er nog twee over. Met hoeveel sinaas appelen kwam ze naai de markt Oplossing staat onder de oplossingen der raadsels; maar niet eerst kijken, Oplossing komt volgende week. Begin bij de groote letter D in het midden. Ga naar boven of naar beneden, naar links of naar rechts en eindig bij de punt, t en het ormt een zin die betrekking heeft op ons blad. ..X.. ...X... ..X.. .X. X

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5