Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Ceft gevatte koude Iftfahacdt's Voedecs HflflR ERFDEEL. .MGOPDBPABAMD FHUILLE 1 ON Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG UITGAVE j Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enx. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. 18. Telegr-adresECHO. is spoedig verdreven met Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist NUMMER 12. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1934. 57e JAARGAN De Echo van het Zuiden, Waalwjjksclie en Lanptraatschc Courant. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regM. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BINNENLAND. Werkloosheid in Nederland. De Minister van Sociale Zaken heeft aan een redacteur van het Ned. Corr. bureau gegevens verstrekt a n- gaaude den omvang der werkloosheid hier te lande De stijging van het aantal werkloozen blijk zoover ge komen te zijn. dat een derde der Nederlandsche arbeiders zonder werk i4. De minister moest uit de cijlers constateeren dat de werkloosheid meer en meer een permanent karakter gaat dragen. Ook meende de minister dat de werkloosheid het dieptepunt ongeveer heeft bereikt. De stijging over 1932- 33 staat tenminste in geen vergelijking tot die over 1931 32 Voor 1931 heeft de Regeering voor werkverschaffing en steunverleening 46 millioen beschikbaar gesteld, hoewel er naar raming in 933 voor deze doeleinden 75 millioen is besteed Hel bedrag voor 1934 is ontleend aan de weikeiijke uugaven van 1932. Deze teruggang van 75 op 46 millioen moet gezien worden in verband met het ieit, dat over 1931 nog maar i3 mill, was besteed. De stijging der werkloos heid is over deze drie jaren n 1 onevenredig veel kleiner dan desiijging van Je uiigege en bedragen. Dit blijkt uit het volgende: 1931 13 millioen 15 1 (percentage werkloosheid). 1932 46 millioen 26 9 (percentage wei klooshcid) 1933 75 millioen 28 1 (percentage weiktoushcid). In de jaren 1931 1933 is de werk. loosheid verdubheld, maar zijn de steunbedragen bij .ia verzesvoudigd. .Wat ons bij de bestrijding der werkloosheid te doen siaat, zei de minister, is drieërlei: in de eersie plaats moet ernstig worden gewaakt tegen verdere belemmeringen van ons bedrijfsleven. Dit is thans zoo breek. baar, dat het uiterst voorzichtig be. handeld moet worden. Het is een volksbelang en voorna- melijk ook een a'beidersbelang, dat de werkgelegenheid die cr nog is, blijft bestaan. Voorts zal de werkverruiming de volle aandacht der regeering moeten hebben Ik ben overtuigd, dat wanneer een beroep gedaan zal worden op onze aroeidcrs om deze werkverruiming ook financieel mogelijk ie maken,dn beroep niet te vergeetsch zal zijn. Ik ben daarvan overiuigd, omJai de verant- wooidclijke leiders zich volkomen bewust zijn van de economische en morccle belangen welke hier op het spel staan. Tenslotte zal werkverschaffing uit- komst moeten brengen Zooveel moge. lijk geel ik daaraan mijn aandacht, alweder omdat de moreele schade der crisis voor de iudividuea en hun gezinnen daardoor wordt verkleind. Men mag zich echier niet ontveinzen, dal deze werkverschaffing slechis een hulpmiddel is en dat e^n weikeiijke vermindering van het leger der weikioozen slechis kan worden ver- kregen door uitbreiding van een rtëcle en normale werkgelegenheid". Nederland en Nedei lundsch-Indië. Ten behoeve van de we kelijke ver betering van het ruilveikeer tus- sch n Nederland en Nederlandsch lüdië zullen, naar de regeering heeft medegedeeld, zeer binnenkort eenige doeltreffende maatregelen worden ge nomen. Lie tot dusverre voor Nederl. lndië gevoerde opendeurpolitiek heelt nood gedwongen in zooverre eenige beper king oudergaan, dat aan een vernie. ligendecoucurrentie vauÜ verheidswege paal en perk wordt gesield Men bt hooit dergelijke tijdelijke maatregelen echier in hel raam van dezen tijd te beschouwe ivan politieke verwikke lingen is dan ook geen sprake geweest ter wijl oplegging van naudels ver dragen niet aan de orde bchoetde te komen. Verhooging van den steun aan atn tuinbouw. De regeering heeft het voornemen, met het oog op de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin de tuinbouw verkeert, den bijslag over 1933. waar voor een bedrag van f5 mulioen uit de schatkist beschikbaar was gesteld, nog met een niet onbelangrijk bedrag te verhoogen. Verwacht word», dat de overgang tot den nieuwen oogst voor tuinbouw bedrijven daardoor belangiijk zal worden verlicht. Loonsverlaging bij van Gend en Loos. De directie van Van Gend en Loos heeft aan de betrokken arbeidsorgani saties medegedeeld, dat het voornemen bestaat met ingang van 1 April 1934 een nieuwe loonregeling in te voeren. Het ligt in de bedoeling de loonen met ingang van dien datum met 6 pet. te verlagen Verbetering Diamant-industrie. Een zaak voor de hoofdstad van buitengewone beteekenis, de plannen om de zoo kwijnende diamant industrie in de naaste toekomst te doen herleven, heeft thans haar beslag gekregen. Gisteren in den namiddag is de laatste hand gelegd aan de voorbereiding van het werkschema. Een groote combi- fWJXtWOY VAM VERZEKER! MG OP METLEVEM natie is nu tot stand gekomen om het herstel der Amsierdamsche diamant, nijverheid op doeltreffende wijze ver der te bevorderen. De groote man is hiervan de heer Archer. De Amsierdamsche Bank fourneerde de 6 millioen gulden, en men schat 2500 menschen aan he» werk te kunnen brengen en houden in de toekomst. Verkeersfonds. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage heeft Maandagmiddag de openbare verga- i dering piaais gehad, welke de K N A C de A N W.B en de B.B N. hadden belegd ter bespreking van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot instelling van een veikcersfonds. De zaal was zeer druk bezet en allerwege kwam protest tegen 't ont werp. De kwestie te Veen. B. en W. der gemeente Veen hebben, naar wij in de „Tel lezen, uitvoering gegeven aan het beslun van den ge meenteraad om tot tijdelijk gemeente ontvanger den heer Schouten te be noemen. Zoual9 men weet hebben B en W. zich tegen dit besluit verzet en ge ijverd voor de combinatie der betrek" kingen van secretaris en ontvanger- waarin zij geruggesteund werden door een missive van den minister, waarin te kennen gtgeven was, dat verdere financieele sieun van het rijk niet verleend zou worden als aan de eischen van de regeering niet ten volle werd voldaan Thans zijn den heer Schouten alle stukken, bcnevene de sleutels van de kluis ter hand gesteld. Met belangstelling wacht men than9 den verderen loop van zaken af BUITENLAND. De toestand in Frankrijk. De toestand in Frankrijk blijft even verward en gevaarlijk. Ministe ries komen en gaan. Nu zijn weer Bencour en Marchandeau in het ministerie opgenomen. Een der meest leekenende daden is dat de bekende Parijsche politie chef Chiappe van zijn functie is ontheven en benoemd tot algemeen president in Marokko. Hij heeft daar voor echter bedankt en twee pal tijen, vooren tegenstanders van dit besluit der regeering, bekampen zich hevig en men vreest voor ernstige ongeregeldheden, en vele hoepen met tanks zijn naar Parijs gediri geerd. Het gaat nu de rechterzijde tegen socialisten en communisten. De strijd tegen de Nuzi's in Oostenrijk. Het onbevredigende antwoord van Duilschland heelt de Oostenrijksche regeering gedwongen een beroep te cjoen op den Volkenhond. Maar groote verwachting voor de houding van Duilschland heeft men daar niet van. Als gevolg daarvan vormen zich overal »eigen hulp» tegen de nat. socialisten, als burgerwachten, heim- wehr e.d. In Tirol is heel de burgerwacht geconsigneerd en is alle macht gelegd in handen van den gouverneur. Dat zal van grooten invloed zijn op de andere bondsstaten. De burgerwacht eischt ontbinding der sociaaldemocratische partij en christen socialisten. Ook in Oosten rijk kan men verrassende dingen verwachten. De -Duitsche leger-eischen. In zijn antwoord op de Fransche aide-mémoire van 1 Januari, oppert de Duitsche minister van Buiten- landsche Zaken von Neurath ver scheiden bezwaren tegen de Fransche denkl eeldrn. De voornaamste ge schilpunten betreffen: de sterkte van de Bijksweer en haar bewapening, de ongelijkheid in de lucht, en de controle. l)e Duitsche regeering, die tegen verder uitstel i. z. de rechts- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van Joseph Hocking. Nadruk verboden. 49. Heb je dan geen mensclielijk gevoel meer? riep het meisje. Neen, antwoordde hij, dat heb jij voor goed in mij gedood. Hij keek haar valsch-lachend aan: ik vroeg om een /.oen, nietwaar? Nu, die zal ik hebben en zooveel als ik maar wilen hij kwam dichterbij, terwijl hij zijn handen uitstak. Het meisje verloor geen oogen- blik haar tegenwoordigheid van geest. Iedere zenuw trilde van angst, maar ze wist zich te heheerschen. De oude hoog moed kwam in haar op. Hoe durfde die kinkel haar zoo te behandelen! Wil je op zij gaan, vroeg ze kalm, terwijl ze hem strak in de oogen keek. Waarom wist hij niet, maar hij gehoor, zaamde haar. Als ze kwaad was gewor den of angst had getoond, was hij de baas gebleven, maar nu reageerde hij op zijn oude boereninstinct dat zij altijd n Trevanion bleef en hij een Beel. Maar zijn weifeling duurde maar een seconde, hij, jonge Jack, was op dit oogenblik heer en meester over Trevanion Court en dit meisje, dat geen cent bezat, had hem diep beleedigd. Ik zal niet op zij gaan, schreeuwde hij buiten zichzelf en je zult eens zien wat ikVerder kwam hij niet. Voetstappen kwamen naderbij en een stem vroeg: is hier iets gebeurd? Nancy herkende tot haar grogte vreug de de stem van John Trefry. Ik ben blij, dat ik juist voorbij kwam, miss Treva nion, zei hij; wou die kerel u lastig vallen? Jack knarsetandde van woede. Hij wist dat hij sterker was dan John haar krijgen, mompelde hij in zichzelf. Maar Nancy kon zich niet langer he heerschen, de zenuwspanning week en ze barstte in tranen uit. Nancy, wat is er? vroeg de jongeman angstig. Ik was zoo bang, snikte ze, o John, waarom ben je niet gekomen? Ik verlangde er zelf naar, zei hu, maar ik durfde niet, Nancy Maar ik verlangde zoo naar je, John en toen je niet hij mij kwam, ben ik naar jou gegaan John hoorde haar trillende stem, voel de wat er in haar omging. Morgen ga ik tei ug naar Leeds, ging het meisje voort, er is daar een jonge rijke man die met me trouwen wil en me Trevanion Court als huwelijkscadeau wil geven; wat moet ik doen, John? Nooit had John Trefry zulk een zwaren strijd gestreden. Maar hij sprak geen woord" Hij wist dat Nancy nooit volko men gelukkig zou zijn als ze haar oud tehuis niet terug kon winnen en hij kon haar daarbij niet helpen. Bovendien zou hij het zichzelf nooit hebben kunnen ver geven als hij een vrouw trouwde voor wie hij niet genoeg kon verdienen. Zoo kwam het, dat de woorden, waarnaar Nancy had verlangd, niet werden uitge sproken en ze ging terug naar Leeds met een bedrukt hart. Maar Mary Judson was in een zonnige stemming. De maand in Cornwall had wonderen verricht. Alle vermoeienis was verdwenen, ze was vol plannen voor de toekomst. Nancy moest er om glimlachen. Ik weet wat jij denkt, zei Mary, jij kunt je niet begrijpen, dat ik terug verlang naar Laburnum Cottage, maar ik zeg, dat Leeds de mooiste stad ter we reld voor mij is en blijft. Leeds is voor mij thuis. Bovendien ben ik vol plannen en voor er 6 maanden om zijn heb ik mijn doel bereikt. Welk doel, vroeg Nancy. De rubber. Dan zal je wensch in vervulling gaan, Nancy. Nancy zweeg. Ze voelde zich niet hoopvol gestemd. Niets was gelukt tot nu toe en er scheen geen enkele kans. dat er nu eindelijk een betere tijd ging aan breken. Ik weet wel, wat je denkt, proteeteerde de vrouw, maar ik weet ook dat ik zal slagen! Ik heb het mijn vader beloofd en ik zal het volbrengen. Meer dan ooit verlang ik ook om je het le huis terug te geven. Nancy, we zijn der te helpen in onze beloften. En toen Nancy in Leeds aankwam was ze ook onder den invloed van Mary's enthousiasme gekomen. Ze wilde er zelf zooveel mogelijk aan mee werken. En avond aan avond, als ze terugkwam uit de fabriek, werkte ze met Mary in het laboratorium. Maar één ding beschouw de ze als een handicap, dat Mary haar niet toestond om de formule te lezen. Ik weet dat ik het zou moeten doen, maar ik kan het niet over mijn hart krijgen, zei ze, vader liet me beloven dat ik zoo lang ik leefde, niemand de formule zou laten zien en ik durf de belofte niet te verbreken. En toch voelde Nancy dat ze, als ze de formule mocht bestudeeren, wel in staat zou zijn de rubber te bereiden. Want nog altijd ontbrak er een klei nigheid. Ze maakten herhaaldelijk rubber, soms scheen het bijna perfect, maar hij het volgende experiment mis lukte alles weer. Ze zochten tevergeefs op alle mogelijke manieren naar deze kleine tekortkoming, ze konden het niet ontdekken. De zomer ging zoo voorbij en de winter was op komst, maar *t succes bleef uit. Nancv merkte tot haar groote onge rustheid, dat de gunstige uitwerking van Mary's verblijf in Cornwall slechts tijde lijk was geweest. Toen de winter was ge komen, merkte ze, dat Mary er moe en bleek uitzag. De blos verdween voor goed van haar wangen en ze sleepte zich met moeite door het huis. Neen, neen, kindje, zei Mary, zoo dra Nancy begon te spreken over een paar weken vacantie. Ik durf niet van mijn werk weg te gaan. Ik ga niet weer uit Leeds voor ik rubber heb gemaakt. In den tijd dat het iuist drie jaar was dat Nancy in Yorkshire was gekomen, werd het'lente en met het mildere weer werden ook de vriendinnen wat hoopvol ler gestemd. Maar in haar hart was Mary ontroostbaar. Ik denk niet alleen aan me zelf, be gon ze, een dag na nieuwe teleurstellin gen, het is niet alleen om wat ik mijn vader beloofde. Het is ook om jou. Je moet je om mij niet bezorgd ma ken, Mary. Maar er zijn al drie jaar van de vijf voorbij en ik ben geen stap verder dan op den dag van je komst. Ik zal er van sterven. praat toch geen onzin! Jij wordt hon derd jaar! Als het me maar zou lukken! Maar ik voel me ellendig en doodziek. In dezen tijd was Nancy hard aan het werk op de fabriek van Shawcross. In deze twee jaar waren de eigenaars, of schoon ze nog geen fortuin hadden ge maakt, 'algemeen bekend geworden om hun smaakvolle patronen en ontwerpen. Volgens de overeenkomst hing Nancj's salaris af van de inkomsten van de la- hriek en had zij, ofschoon die inkomsten nog niet overweldigend waren, toch een flink inkomen. Het was een gelukkige dag voor hei de partijen toen we het contract teeken den. zei Mr. Shawcross op een dag. We zijn cr niet slecht bij gevaren. I Zeker niet, antwoordde het meisje lusteloos. Zeker niet! Weet u wel dal u meer verdient dan een van de andere ontwer pers in Leeds? Ik misgun het u niet. maar dit jaar krijgt u zeven honderd j pond, dat is lang niet mis. Hij had gelijk. Zeven honderd pond was een schitterend inkomen, vooral voor een meisje, maar het was veel min der clan waarop ze had gehoopt. Ze wist dal ze op deze manier nooit in staat zou zijn om Trevanion Court terug te koo- pen; drie jaar waren al voorbij en ze voelde zich mismoedig worden. Toen gebeurde er iets vreeselijks. Nan cv had meencn op te merken, dat Mary Judson den laatsten tijd weer wat beter was. Over een paar weken, zei Nancy te gen haar, gaan we opnieuw naar Corn wall, dat zal je goed doen, Mary. Ik zou het heerlijk vinden, ant woordde ze, maar ik ga niet weg voor ik heb volbracht, wat ik mijn vader heb beloofd. Kindjelief, zei ze, voor ze dien avond naar bed ging, ik weet heel ze ker, dat ik morgen om dezen tijd het ge heim gevonden heb. Waarom? Heb je er een voorgevoel van? Niet alleen een voorgevoel; ik ben er van overtuigd. Ik voel, dat de waar heid morgen geopenbaard zal zijn. Dat zou heerlijk zijn, nietwaar? Nancy keek haar bevreemd aan; er was een eigenaardige gloed in Mary's oogen. de vrouw, dan zou je hartewensch ten minste vervuld worden. Daar heb ik het meeste naar verlangd. Het zal heerlijk zijn, Mary. Ja, het zal gebeuren, (leef me nog een kus, Nancy. Nancy kuste haar nogmaals en wilde toen (le kamer uitgaan, maar Mary hield haar vast. Je bent zooveel voor me geweest, Nancy, zei ze liefkoozend, sinds den dag dat je bij mij bont gekomen is het leven voor me veranderd. Ik was een zure, oude vrouw, die maar voor écn ding scheen te leven. Niet (lat ik rijk wil de worden, voegde zij er haastig aan toe, ik had niets anders lief dan de nage dachtenis aan mijn vader en ik wilde «en menschen bewijzen dat hij (le gioot- ste man van Leeds geweest was. Ik was oud voor mijn tijd. toen hen jij gekomen, met je lief, hartelijk gezicht en je hebt me opnieuw jong gemaakt. Ik houd van je, kindje. Ik houd ook van jou, Mary. Werkelijk?, vroeg ze gelukkig, daar ben ik zoo blij om. Goeden nacht, lieveling. Morgen zal ik weten waarnaar ik zoo lang heb gezocht, en dan zul jij gelukkig worden. Wat doet ze vreemd, dacht Nancy, wat zou er aan de hand zijn? Maar omdat ze oververmoeid was sliep ze direct in en werd ze pas wakker loen er iemand hard op de deur bonsde. Miss Trevanion! Kom gauw! Is er iets gebeurd? vroeg het meis je slaperig. Iets vreeselijks. Kom gauw! Ze vloog naar de deur en zag Sara El len staan, doodsbleek van angst. Wat is er? vroeg ze hang. Miss Judson, stamelde de vrouw. Is ze ziek? Ze is gestorven, was het antwoord. Het duurde geruimen tijd voor Nancy een woord kon uitbrengen. Het nieuws kwam zoo plotseling, dat ze heelemaal verdoofd was. Eenige uren geleden had ze nog met haar zit'en praten en plannen maken, en nu, plotseling, was het ont zettende gebeurd. Dood! Gestorven! rico het meisje uit. Maar dat is onmogelijk! Maar het is zoo! Ik klopte drie keer op de deur en toen ik geen antwoord kreeg, ben ik naar binnen gegaan. Ze moet in den slaap zijn gestorven, want ik - - -

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1