Briel uit de Drunensche haai Drunen, 15 Fibbruoari 1934. Munheer, Wen weer, wen weer! Woar inoet 't noar toe? Es 't zoo deur goi zee Pirke, dan hemine in vurloop van een moand vol op zomer. En hij kan 't weten, dè mijnt ie tenminste. Hij goi bij oons deur veur unnen „weerprofeet", die brood lust. Over weer hoeven we dus vandoag nie lang te hoornen, mèr nou over de Vaastenoavond. Zoo'k heur is die van 't joar overal flink en gezellig gevierd. I)è moet ook. Dè heurt erbij. We hoeven er gin groote spatsen van te moaken, zoo es in 't buitenland, in Frankrijk en Dutslaand. Nie noodig! We vieren carneval in oons eigen durp. Hier doen ze 't zoo, doar zus en op un driede plek wir aan- ders. Wij hebben of kiezen gin Mis Carneval op de wielerboan, dan kan nen ine er toch zeker ginne floater mee sloan. Bij jullie is tur ook wir gezellig noar toe gegoan. Afijn dè zemme nou mistal van Wolk gewoon, ziedde. Ik vurtel nou wel over ju 11 je en zoo, mèr zeker zeilde nijsgierig wè wij er in Drunen van gemokt hebben. Drunen, dè mooi plotske tusschen den Dwerg en de Scheed, is wir us doanig uit den hoek gekomen. Drie doagen op rek uitvoering. Woar? Zak oew zeggen, 's Zondags gaaf de Hermenie de „Volharding" bij Dorus El shout een uitvoering mee meewer king van un duo uit Tiel, mijn ik. Ik zij ur nie gewist, want dun bruine kon 't nie trekken. Dè is mèr flauwe kul van me, want jk zij doneteur en dan hedde vrij toegang. Hendig is dè, mèr es ge dan van de vrouw thuis moet blijven, dan hedde nog nie veul. Joa, 't is toch zoo! Drieka mijn 't zoo kwoad niet, mèr in pesaant. Ik was net van plan gewist dun Vaastenoavond goed in te zetten. Spijt ha'k er van, want zukke dingen moak ik 't liefst zelf mee. Zoo'k heur omgoan moet 't mooi zijn gewist. Welnou, dè is zat gezeed, woar of nie? 's Mondags was tur uitvoering op 't kloster veur hul lie lee, terwijl dur Densdag un uitvoering gegeven wier veur gemengd publiek. Ik zeg ook tegen 't wijf „loat ons dun Densdag soamen goan". Dè veur- stel wier mee nlgemeene stemmen goed gekeurd, dè will zeggen, Drieka vond 't goed. Dun Dinsdag luidde Tienusse en Driekas kannen zien loopen, de Sticht noar veuren, recht uit noar 't kloster. We han gin tijd meer om bij Gielen efkes oan te goan, want onderwegens heurden we al dè me vlug moesen zijn i om nog un goei plotske te krijgen. 't Was mèr goed dè me gespoeid han, want veur half zeuven was de zoal al stamp vol. Nog steeds bleven er meensen bij komen. De zoal was vort veuls te klein, wani. veul moesen dur eigen behelpen mee un klein stonplotske. Doar wier nie om gemopperd, hillemoal nie, want hier geldt ook 't auw spreekwoord: „Wie 't irst (komt, wie 't irst moalt". Ik kan mee de haand op 't hart zeg gen, dè me unnen mooie en gezellige oavond hebben gehad. Alleman hee iels geheurd of gezien dè noar zunnen zin moes zijn. Heel deftig gezeed was 't een geva rieerd program. Doar wier begonnen mee de gimme- melestiek. Dè was potverdikke in orde. Misschien, of zeker weet ik, dè veul dè zoo nie han gedocht. Ge zieged hier ook wir „wie volhauwt, wint". Die hebben eer van dur werk, dè kande gerust zeggen. Toen kreeinme muziek Och, dè hak oew nog nie vurteld. Zes of meer lee van de hermenie van 't kloster hebben hooge prijzen gehoald op 't konkoers. Die luikes magen we wel us van harte geluk wenschen mee hullie suuksessen. Mee deze dan, mun beste wenschen. Die prijswinners gaven nou durren nummer, woar ze prijs mee gehaald han ten beste, dun Densdag. Dè ging goed, mèr veur de muziekant en muziekliefhebber vijn ik vurvelend, dè tur altij nog onder de kijkers en luisterers zijn, die niks om muziek ge ven. Dè ge nou gin muziekliefhebber zijt, dè is nog tot doar oan toe, mèr dan inoette toch in ieder geval zurgen dè ge un aander nog kaans gift om er van te kannen genieten. Dan kwamen er tooneelstukskes. Wè hek toch gelachen! 't Was ge woon vurschrikkelijk zoo mooi es die waren. Een was un blijspel en ,d' aander un operette. Doar kannen me gerust te- vreje over zijn, over die uitvoering van dun Densdag. Ge zieged ook wir hier mee dè ge deur soamenwerking heel wè kant hereiken. Zeker moeten doar lui aachter zitten die tur veul over hebben om alles zoo de hoogte in te brengen. Dè tie dan rustig deur goan. En 't is te hopen, dè ze zoo veul steun krijgen en meewer king, dè ze nog grooter en mooier din gen tot staand brengen dan ze al ge- doan hebben. Kijk doar jullieën fietser mèr us nou. Ik heb zitten lusteren en ekspres un stukske van mun velleke pepier leeg i geloaten om hum, zun femilie en jullie I Wolksche allemoal soamen van harte geluk te wenschen mee zun prestoaties i te Antwerpen. Dè hee tie er es jonge fietser nier wè goed 'aafgeheft doar. Om op zon goei plots te eindigen. Loat um volhauwen munheer en woarschouwt hun, dè tie gin erm of heen of nek brekt, want dan is 't ke- pot. Munheer ge zult wel snappen dè 't op dun oogenblik nie vroeg meer is. Doarom de groeten van ons tweekes, hou doe, TIENUS. wil zeggen: sneller in gang komen. Een beetje meer aanzet en hij is van wereld-klasse. Hij verheugt zich tegenover ons over de goede pers die hij heeft en waan van de resultaten reeds zichtbaar zijn. Voor a.s. zomer heeft hij reeds 32 con tracten loopen. En dan fluistert zijn helper ons in het oor: deze jongen zal het ver brengen; hij leeft door en door soliede en hij ziet zijn toekomst duide lijk voor zich. Slaats vertelde ons nog dat hij gaarne omniums zou rijden met nummers achter kleine motoren er bij. Daar draait hij best achter. Hij vraagt ons of wij er met die, die en die eens over willen spreken en dan moet hij zijn maat Cesar Bogaert aflossen. En in dezelfde uitvoerige beschou wing over Woensdagavond, die we in de N. Rott. Crt. van Donderdag trof fen, zegt dezelfde Haagsche sport-cor- respondent, die de Zesdaagsche in Antwerpen voor dat blad meemaakte, hel volgende: Er was geen enthousiasme. Het pu bliek had liever jachten gezien. De korte ontsnappingen die het winnen van een ronde binnen anderhalve mi nuut brachten, deden niets op de mas sa. En dat steeds maar domineeren van dezelfde 5 koppels, die steeds maar gelijk bleven, werd niet als goe de sport geaccepteerd. Dat er goede kijkers onder de massa waren, bleek, toen de jury een vergissing beging. De Bruycker-v. Hevel en Slaats-Bo- gaerl waren ontsnapt en hadden 3/4 ronde genomen. Op dat moment kreeg Pijnenburg een defect aan zijn machi ne en kwam Wals in de baan. De jury liet Wals met de twee onthvluchten meegaan inplaats van hem naar het peleton te verwijzen en zoo kregen PijnenburgWals een ronde waar zij geen recht op hadden. Met een in hel volgen van koppel- wedstrijden geroutineerd landgenoot hebben wij het koppel SlaatsBogaert gevolgd, dat vier ronden had achter gestaan. We hebben dit koppel zes ronden op het gcheele veld zien ne men en het stond tegen tienen volgens ons alleen aan de leiding. Er werd echter medegedeeld, dat dit koppel 2 ronden achter stond. Opzet? Booze bedoeling? Het zij verre van ons zulks te be weren, noch ligt het in onze bedoeling dat te suggereeren. Het groote publiek had echter alleen oog voor de 5 groote koppels. Het zag Slaats-Bogaert niet en wij gelooven, dat de jury hen op dat moment ook onvoldoende in het cog had. Geen hand kwam op elkaar als SlaatsBogaart op haast stiekeme wijze een ronde namen. Het trok geen aandacht, er was geen gejuich, want men staarde zich blind op het groote vijftal. Als BuysseDeneef, Pijnen burgWals, SchönRichli, Loncke- Charlier of Van KempenBraspen ning demarreerden, roerde de menigte zich, maar het mooie stille werk van Slaats—Bogaart ging onopgemerkt j voorbij. Er zat geen virtuositeit in hun ontsnappingen, althans geen virtuosi teit voor de menigte, doch hun kiezen van het goede moment was niettemin bewonderenswaardig. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer dq Redacteur, Mag ik nogmaals eenige plaatsruim te naar aanleiding van den aanval, die mij aangenaam is, op mij gericht in Uw blad van 14 dezer door een „Stu dent". Ik kom in werkelijkheid veel in Til burg, zoowel in textiel- als lederkrin gen en hoor daar veel over het „pro en contra" van den gouden standaaru en devaluatie van den gulden. Ik vraag alleen dit, Geachte Inzender: Waar heb ik de R. K. Hoogere Handelsschool met zijne Professoren aangevallen? Bewijs mij dit eens! Ik zal hiervoor wel de gelijk passen. Dit is eene verdachtma king! In mijne jonge jaren bezocht ik twee kostscholen, een Protestantsche en de laatste school was een „R. K. Middelbare", in 't Waalsche land, voor de talen, waar ik „intern" was en waar aan voor mij, als eenigst Protestant, nog aangename herinneringen zijn ver bonden. Wanneer ik over „theoretici" spreek, zijn dit niet „the man of the street doch nuchtere handelsmenschen die wellicht wat eenzijdig worden voorge licht. Over devaluatie wordt in Tilburg en omgeving verschillend geoordeeld. Het is mij wel degelijk opgevallen dat in de eerste crisisjaren omtrent 1921 en daarna omtrent 1931, zoowe indus trie, als hoeren- en tuindersbedrijf be gonnen te spreken over bovengenoemd onderwerp. Typeerend was het dat de hardste schreeuwers er het ellendigst finantieel voorstonden. Mijn zelf ge construeerde finantieele thermometer functionneerde uitstekend! Het is er mede gegaan als met de „Gemeenten". Zij die het hardste met, geld gooiden, lieten dit door de zuinige Gemeenten mede betalen. Naar mijn inzicht zou men door de valuatie de stroppen overhevelen naar degenen, die in bovengenoemde bran ches een conservatief beheer voerden en zich niet aan ultra gewaagde spe culaties overgaven. Leege beurzen, dit maal eens geen kranke zinnen. Ik hoop deze vlieger eens niet opgaat. „Oeconomie" heb ik niet gestudeerd, doch met studie over dit onderwerp veel gelezen van de hand van buiten- landsche en binnenlandsche welbeken de Proffesoren. Bijna zonder uitzon dering waren het deze Hooggeleerde Heeren met elkander oneens. Welke conclusie moet nu een zakenman trek ken? Mijns inziens voor ons land, zich maar te houden aan datgene wat hier steeds keurig heeft gefunctionneerd. Over dit zoo ingewikkeld onderwerp wil ik slechts één argument naar vo ren brengen. Heeft men van Hoogge leerde zijde het goud zijn waarde niet willen ontnemen? Later is men hierop weer teruggekeerd. Wat zien wij nu den laatsten tijd? Amerika dat vóór een paar jaar stikte in zijn goud, vluchtte tijdens de experimenten van Roosevelt met dit edel metaal naar veiliger plaatsen in Europa. Gedeelte lijk schijnt de terugtocht nu weer te geschieden. De assurantiepremies van dit aardsche slijk zijn tot ongekende hoogte opgedreven voor vervoer naar N.-York op de „lucht", ik bedoel zee- kasteelen. Wat de devaluatie van den gulden betreft, wil ik alleen dit zeggen. Men heeft van zekere zijde (eene politieke minderheid) steeds voorgehouden dat na zoo'n wereldoorlog een „krach" in een wereld, waarin men zich rijk waan de, niet uit kon blijven. In mijn leven maakte ik reeds vijfmaal heftige crisis sen mee. Deze „krach" stelde ik meer malen gelijk met den na Napoleon- tischen oorlog, ca. 100 jaren geleden. Levenservaring is tegenwoordig ook al „taboe". Ik verkeerde in mijn vorig ar tikel bij den heer van Lanschot toch in 'deftig katholiek gezelschap. Ik ga nog al dikwijls met dit Kamerlid ac- coord en zeker hij een zijner uitspra ken, toen Z.Ed. zeide, dat wij precies daar waren 100 jaar geleden. De adem tocht was toen nog vrij van belasting. Z.Ed. zeide eveneens dat de schulden last van Nederland veel le zwaar was. Jammer, dat Z.Ed. er niet bijgevoegd heeft: Het Nederlandsche kaartenhuis kon wel eens ineen zakken. Ik zou als leek eerder eens aan „Amortisatie" gaan denken. Dit is toch niets nieuws in de annalen onzer ge schiedenis. Ik vraag of het niet ontzet tend is, dat de Nederlandsche Staat op dit oogenblik eene vlottende schuld van ruim 700 millioen heeft. Ik vraag wie zijn hieraan schuldig? Men kan ze met den vinger aanwijzen!! Vandaar de zeer gemotiveerde angst in zekere politieke kringen!! Tenslotte, U raadt mij aan de arti kels in de „Maasbode" eens te lezen. Ik ben vrij man en hoop daaraan eens aandacht te besteden, hoewel men mij niet gemakkelijk zal overtuigen. Waar schijnlijk is de „Student" R. K. Indien Z.Ed. Protestant was, dan adviseerde ik de Zaterdagsche overzichten over de „Geld Fondsenhandel" in de Nieu we Rotterdamsche Courant te lezen. Ik lees deze reeds 45 jaren en „last not least" in dit zelfde avondblad A van 14 Febr. van den heer A. A. van San- dick. Voor 't geval U R.K. Student zijt, mag ik dit blad en dus zeker deze artikels niet aanbevelen, daar ik niet wensch te treden tusschen U en de Weleerw. R.K. Geestelijkheid. Hiermede neem ik afscheid van U en dank U voor de aanwijzing in de „Maasbode" mij ver strekt. Dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, Uw abonné, A. M. VERHEIJDEN Adr.zn. 's-Grevelduin-Capelle, 15 Febr. '34. RECHTZAKEN. Dood door schuld. Voorde rechio. le Breda heeüierechi geslaan schipper G. v. Zw., 41 jaar oud, wonende te Raamsdonksveer, door wien9 onvoorzichtig rijden in den vroegen ochtend van 3 Augustus 1933 zijn auto, onder Zevenbergen, op den Rijksweg een duikeling maak ie en aan den linkerzijde van den weg in een tuin kantelde, waarvoor een der inzittenden D P. J. v. S. onder de auto kwam te liggen, tenge volge waarvan v. S. door verstikking om het leven kwam. Na verhoor van 7 getuigen w.o. dr. J. P. L. Hulst uit Leiden als deskun dige en drie getuigen a-décharge vor derde de off. van just, wegens dood door schuld 4 maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende 1 jaar. Verdachte weet het ongeluk aan het slachtoffer die hem in de bocht gehinderd zou hebben, doch vroegere verklaringen bevatten daaromtrent niets. Mr. Houben al9 verdediger zich aansluitend bij de woorden van deer- nis van den off. van justitie jegens het slachtoffer en zijn ouders betoogde dat er geen sprake was van een be schonken bestuurder en bepleitte vrij spraak wegens gebrek aan bewijs van schuld aan het ter laste gelegde. Na re en dupliek werd de uitspraak bepaald over 14 dagen. Mishandelingen. De rechtbank te Breda heeft giste ren de Th M v. d B. uit Tilburg die in den nacht van 3 op 4 Decem- oer zekere C. S. met een mes in den Duik stak en tegen wien wegens po ging tot doodslag 1 jaar gevangenis- siraf was gcëischt, veroordeeld tot 6 maanden met aftrek der preventieve nechtenis, wegens zware mishandeling De 28 jarige A. P. v. G. uit Tilburg tegen wien 8 maanden was gevorderd wegens diefstal en mishandeling van vrouw van O. aldaar die hij met zijn mes aan de linkerschouder verwondde, kreeg eveneens 6 maanden met altrek van het preventief. HERPT. Bij de jl. Maandag ge houden gccostumeerde voetbalwed strijd tusschen de Herptsche Vete ranen en een elftal van de R.K. V.V. Brabantia was de uitslag gelijk spel 4-4. I)e beslissing werd gegeven door pynalty's ten gunste van de Herptsche Veteranen. \J Het Kruisbooggezelschap »A1 doende leerl men» hield Maandag avond de prijsuitdeeling van de ouderlingen wedstrijd. De eerste prijs was voor B. de Wilt, 2e A. de Kort Nzn 3e Jos. de Kort, 4e Antoon Fitters, 5e Fr. Couwenberg. Een en ander werd besloten met een tractatie op worstebrood. Door den agent van de P. N. E. M. werd Maandagmorgen alhier, zonder dat er iets van bekend was, ten kantore van de F. N. E. M. te 's Bosch, of wel bij de eigenaar van de woning, zo der deze te waar schuwen, de stroom verbroken, waardoor de be oners dier woning in het donker kwamen. Van een en ander werd de F. N. E M. in kennis gesteld. SPRANGCAPELLE (V.m. Sprang) Predikbeurten Zondag 18 Febr.: Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Cuperus van Capelle bediening H. Avondmaal; nam. 2 uur Ds. v. d. Roest van 's Gravemoer. Geref. Kerk v.m. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. Vergadering der Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond »Patrimonium» op a.s. Zaterdag des avonds 7.30 uur in de zaal van den Chr. Volksbond. AgendaOpening, Notulen, Inge komen stukken, Verslag Afd. Zuid- Holland, Rekening en verantwoor ding penningmeester, Bestuursver kiezing, Afscheid door den voorzitte' Benoeming afgevaardigden jaarver gaderingen, Rondvraag en sluiting. In onze gemeente komen in tal van gezinnen gevallen van mazelen voor, zoodat de laagste klassen der school voor een gedeelte ontvolkt zijn. De ziekte is gelukkig niet van ernstigen aard. De Afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders komt Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in feestvergadering bijeen met hunne vrouwen en afgevaardigden van zusterorganisaties enz. Voor het eerst wordt de feest vergader ing in één avond gehouden, nu het na de verbouwing der zaal niet meer noodig is deze over twee avonden te ver- deelen. Het programma bevat ver schillende voordrachten en samen spraken, zoodat het een gezellige avond belooft te worden. CAPELLE. Naar wij vernemen heeft de heer W. v. Vuuren, welke zijn herbenoeming in beraad had gehouden, bedankt als secretaris dei- plaatselijke Koleninkoopvereeniging. De jeugdclub van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond komt Donderdag 22 Febr. des avonds half acht in het Gebouw voor Chr. Belangen aan 't Bruggetje in ver gadering bijeen. Het lid A. v. Over steeg zal een onderwerp inleiden, terwijl eenige leden een voordracht zullen houaen. Deze samenkomst staat onder leiding van den plaatse lijken jeugdleider den heer .lac. Vos. In de Geref. Kerk aan het Bruggetje hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. F. K. Keizer. Het algemeen bestuur der Koleninkoopvereeniging zal onder leiding van den voorzitter dhr. Jac. Vos a.s. Woensdagavond in vergade ring bijeenkomen ter benoeming van een nieuwen secretaris en bespreking agenda voor de a.s. ledenvergadering. Onder leiding van den heer F. Hommel hield de afdeeling van den Chr. Fabrieks— en Transport arbeidersbond in het gebouw voor Chr. Belangen haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. Secretaris en penningmeester brachten een uitvoerig jaarverslag uit, waaruit bleek dat de toestand der vereeniging gunstig genoemd kan worden. Uit voerig verslag volgend nummer. RAAMSDONKSVEER. Zondag hoopt om half tien in de Veersche Herv. Kerk op te treden ds. Guittart, om 2 uur zal Z.Eerw. optreden in de Dorpschc kerk. Naar we vernemen werd dhr. Verboon, maréchaussée alhier, tijde lijk overgeplaatst naar de Brigade te Apeldoorn. De heer A. Redert heeft be dankt als voorzitter van de Chr Historische Kiesvereeniging alhier. Het jaarfeest van ue Herv. Jongelingsvereeniging dat bepaald was op lü dezer, moest wegens on voorziene omstandigheden uitgesteld worden, De prachtige jachthond van den heer d-. n heer de R. werd door ten auto overreden en gedood. raamsdonksveer Door de gemeente Raamsdonk is het voorbeeld gevolgd van vele andere gemeenten om een geïllustreerde gemeentegids uit ie geven. De gids voor Raamsdonk en Raamsdonksveer, is dezer dagen ver schenen. Met de verspreiding is reeds -en aanvang gemaakt Op den omslag priiki het gemeentewapen en het nieuw Gemeentehuis. Hel boekje bevat ver schillende toto's en is verdeeld in 12 nootdsiukken Het lsie hoofdstuk bevat net voorwoord van den Burgemeester Jen Edelachib Heer A. J. W. M. Moons, waarin o.a voorkomt, dat de uiigilte van de gids van groote be eekenis is, omdat daardoor meer ockendheid wordt gegeven aan deze plaats, die in betrekkelijk korten tijd zich door haar landbouw, handel, in- Justrie en scheepvaart, van een kleine gemeente heeft weten op te werken lot <ren gemeente van middelbare grootte in deze provincie. De gemeente, die buitengewoon gunstig gelegen is aan een groot vaar water, spoor, tram en hoofdverkeers. wegen, leent zich bij uitstek voor de vestiging van industrieën. Prachtige, zeer gunstig aan groot vaarwater ge. legen industrie - terreinen kunnen door de gemeente tegen zeer matige prijzen ter beschikking worden gesteld. In het 2e hoofdstuk wordt de historie der gemeente uitvoerig behandeld 3. Hierin worden de gebouwen genoemd, welke behooren tot de monumenten van oudheidkundig belang, dit zijn o a. de Ned. Herv. Kerk, het voormalige Raadt uis en het voormalige schoolhuis te Raamsdonktdorp). 4. Geeft een beschrijving van het nieuwe Raadhuis te Raamsdonksveer, dat in 1929 in gebruik is genomen. 5. Landbouw, Nijverheid en Handel; Bank- en Spaarinstellingen In dit hoofdstuk zijn opgenomen, de verschillende land- bouwvereenigingen, de voornaamste industrie bedrijven, en de bank en spaarinstellingen in de gemeente. 6. Verkeer Bevat o.a de verkeersmid delen te water en land, in de gemeente. Hotelwezen en Post- en Telegraaf kantoren wordt hier ook het een en ander behandeld. 7 Onderwijs. 8. Kerkgenootschappen. 9 Armwezen. 10. Maatschappelijke steun, hierin zijn ondergebracht de vereenigingen op het gebied van ziekenverpleging en gast en ziekenhuizen in de gemeente o a. 11 Vereenigingswezen Dit bevat o a. de Vereenigingsgebouwen en de Ver eenigingen die in deze gemeente be staan op alle gebied. 12 Gemeente wezen en instellingen De verschillende foto's die in de gids prijken, bewijzen, dat de gemeente Raamsdonk als een zeer aantrekkelijk woonoord kan worden beschouwd. In één woord het boekje ziet er

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5