I 10 slot te Laeken. Bij het verlaten van het slot werd de nieuwe Koning door den burgemeester van de hootdsiad en den gemeenteraad gefeliciteerd. Van het slot te Laeken begaf Koning Leopold zich door een deiachement cavalerie begeleid, naar de Kamer Ook het 'vertrek van den vorst werd weer door een salvo van 101 schoten aangekondigd. Koning Leopold ging naar het parlement langs de Brusselsche bin nenstad. Le troepen van het garnizoen brachten in de straten, waar de Koning passeert de militaire eer- bewijzen. Bij den ingang van het parlement was een regiment inlanterie opgesteld. De Koninginnen, eveneens begeleid door een detachement cavalerie, be- gaven zich rechtstreeks naar 't paleis te Brussel langs de Koningstraat en de Wetstraat. Na de beëdiging in: de Kamer hebben Koning Leopold en Koningin Astrid zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat begeven en aldaar een krans neergelegd. Een nieuw eeresaluut van 101 kanon schoten kondigde het vertrek van den nieuwen Koning en de nieuwe Koningin uit het parlementsgebouw aan. Langs den doortocht van den stoet waren de schoolkinderen en de oud strijders opgesteld. Prins Hendrik woonde Vrijdag, ochtend de plechtigheid der eeds aflegging van den nieuwen Koning in het parlementsgebouw bij De Prins de huiskamer terug-1 en zijn gevolg keeren Vrijdagmiddag naar Nederland terug. wij nog Woensdag konden berichten, heeft een zeer tragisch naspel gehad. De dader, die voortvluchtig was, blijkt n.l. zelfmoord te hebben gepleegd. De politie te Eindhoven neeft Woens dagmiddag in een greppel in een der bosschen bij Woensel net lijk gevonden van den moordenaar van de 23-jarige B. Grachten, dun 2(i-jarigen Th. P., die met hetzelfde wapen, waarmee hij zijn gewe zen verloofde om het leven had gebi acht, een einde aan zijn leven bleek gemaakt te hebben. Omtrent den moord zelf wordt nog 't volgende gemeld: De jongelui hadden drie jaar geleden verkeering aangeknoopt, doch ongeveer een jaar geleden kwam hieraan een ein de, toen de timmerman naar zijn ouders te Kevelaar terugkeerde. Hij schreef het meisje daarop dat hij het herstel dezer verloving wenschle. Wanneer zij daarin niet toestemde, liet liij in den brief mer ken, dan zou hij „met de revolver wel verder afrekenen". Het meisje hechtte aan deze bedreiging weinig waarde, doch haar ouders waarschuwden de Eindho- vensche politie die een rechercheur naar Kevelaar zond en die daar de revolver in beslag liet nemen, waarna de timmerman wegens het onbevoegd dragen van wa penen gestraft werd. Eenige dagen geleden verscheen hij plotseling te Eindhoven en wachtte het meisje, dat bij de Philips fabrieken werk zaam is, Dinsdagavond om zes uur bij den Woenselschen overweg op. Hij trok haar van de fiets en zeide: Ik zal om half 9 bij je thuis komen om daar mijn ring en foto's in ontvangst te nemen. Inderdaad heeft de man zich 's avonds aan de woning in de Keldermanstraat 104 vervoegd, nadat hij tevoren eenigen tijd heeft staan wachten in een open gangetje van een woningcomplex aan den overkant. Na de familie Grachten de hand te hebben gegeven heeft hij eenigen tijd met de ouders staan praten, en naar het meisje gevraagd. Zij verscheen wel dra en bleef met hem in de gang, terwijl het gezin zich in trok. Plotseling vielen er twee schoten. De vader vloog de gang in en zag toen zijn dochter zonder een woord te spreken, bloedend ineenzygen. Daar P. de revol ver op den ouden man richtte, durfde deze niet verder doortasten. Hij week te rug en wist langs de achterzijde van de woning op straat te komen, waar hij P. nog juist in de gang tegenover het huis zag verdwijnen. Men waarschuwde aan stonds een dokter en de politie, waarna dr. van Alphen de Veer constateerde, dat het meisje een schol in den rechter slaap en in den enkel had gekregen. De levens geesten waren nog niet geweken, maar op weg naar het ziekenhuis is het meisje overleden. 62-JARIGE AMSTERDAMMER VERSTIJFD DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN Loopt nu weer „als de beste" »lk beu op het oogenblik 62 jaar oud en leed al sinds lange jaren aan rbeumatiek in de beenen, die hoe langer hoe erger werd. Ten slotte was het zoo ernstig, dat ik vanaf mijn 60e tot voor kort als het ware verlamd te bed moest blijven. Daar ik zeer levenslustig ben, werd alles geprobeerd, doch niets hielp. Ein delijk kwam op raad van een kennis, die goed succes heeft gehad met uw middel, ook Kruschen Salts aan de beurt en zie, 3 maanden reeds nadat ik begonnen was Kruschen Salts te gebruiken, kon ik in de kamer loopen met een stok, en daarna ging het zienderwijze vooruit. Tegenwoordig maak ik eiken dag een ochtendwan delingetje door de Amstellaan, en als de beste hoor! En dit alles schrijf ik uitsluitend toe aan Kruschen. Dank, dank, dank ervoor S. Z. te A. l)e oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontslaan is door te trage werking der inwendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezond heid kunnen benadeelen, zich steeds meer in uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere werking aan, zóó dat alle opgehoopte schadelijkeafvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. De pijnen wor den nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Daarna zal »de kleine dage- lijksche dosis« IJ inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, over tollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a fU.90 en fl.OU per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag, Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. BUITENLAND. De intrede van Koning Leopold IJL De eedsaflegging van den nieuwen Koning Leopold 111 heeft heden plaats gehad. Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Februari is de rouw, door het Belgische hof aangenomen, tijdelijk opgeheven. De Koning heeft om elf uur 's ochtends in de Kamer den consti tutioneelen eed afgelegd Om acht uur 's ochtends werd deze plechtigheid door klokkengelui en door een eere saluut van 101 kanonschoten aange kondigd. Om 9 uur 15 bevond de gererale staf van het leger zich te paard voor den hoofdingang van het Ruzie in de Belgische Kamer. In de Kamer, waar het adres van antwoord op de te verwachten Troonrede van Koning Leopokl 111 werd besproken, zijn de commu nisten en socialisten bijna hand gemeen geworden. Bij de opening van de vergadering had de Vlaamsche nationalist mr. Borginon, verklaard, dat de- Vlamingen niets te danken hadden aan de regeering van Koning Albert, die de belofte van gelijkheid en rechtsherstel, in 1913 gedaan, op het oogenblik van zijn tiagischen dood nog altijd niet had ingelost. Later insinueerde de communist Jacquemotte, dat de omstandigheden, waaronder Koning Albert den dood vond, zeer geheimzinnig zijn ge bleven. Er zou nog een andere lezing dan de olficiecle van deze omstandigheden bestaan. Jacque motte verweet den socialisten hun al te eerbiedige en onderdanige houding ten aanzien van de nage dachtenis van Koning Albert en van de monarchie. Hij schreeuwde te midden van het tumult, dat zij hun republikeinsche beginselen hadden verloochend. Dit verwijt had tot gevolg, dat sommige socialisten op de com munisten toeliepen, schreeuwend, dat het ploerten waren. Het per soneel van de Kamer moest tus schenbeide komen om de vijandig tegenover elkaar staande leden te scheiden. De vergadering werd gedurende eenige oogenblikken geschorst. Ten slotte is het adres zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Door de autoriteiten; worden communistische relletjes gevreesd bij de blijde intrede van het erf prinselijke paar. Amerikaansche Automobielproduclie stijgt snel Januari werd volgens het Ameri- kaansch Automobielblad »Au omo- tiel lndustries« een goede maand met bijna loü.UUO nieuwe auto's, waarbij vooral Ford een groot aandeel had. Wonderlijk snel sprong Fords productie naar boven en beliep deze in de laatste week van Januari meer dan 3800 stuks per dagin de maand Januari haalde hij bijna 60 000 stuks en heeft voor Februari de bedoeling van 75.000 stuks te maken. pelijke en oeconomische belangen hunne speciale bedenkingen tegen de gevolgen van een wet volgens het ontwerp. De voornaemste bezwaren werden samengevat in een motie, welke onder groot enthousiasme met eenstemmig heid werd aangenomen. In deze motie sprak de vergadering als haar meening uit, dat: lo. het belang van de gemeenschap niet kan zijn gediend door onttrekking van het wegenfonds aan de bij de instelling van dat fonds gegeven be stemming; 2o. dat de voorgestelde verhooging van lasten, waardoor in het bijzonder getroffen worden de motorrijtuigen, welke de belangen van handel, indu. strie, land- en tuinbouw, alsmede die van het p.atteland dienen, n 1. de vrachtauto's en de autobussen, aan die belangen groote schade zal berok kenen en het bedrijfsleven nog meer zal bemoeilijken; 3o. dat als een gevolg van voor melde belemmering en inkrimping de opbrengst uit hoofd van de voorge stelde mottorrijtuigenbelasting hoogst nadeelig zal worden beïnvloed; 4o. dat het in strijd moet worden geacht met recht en billijkheid, om een deel der volksgemeenschap te belasten ten bate van eenig bedrijf, welk het ook zij 5o. dat, indien de wenschelijkheid of noodzakelijkheid aanwezig wordt geacht tot het voorstellen van wettelijke voorzieningen, waarbij de belangen van eenig tak van het bediijfsleven zijn betrokken, in de allereerste plaats vertegenwoordigers van dien bedrijfs tak worden opgenomen in Commis sies of welke andere colleges ook, waaraan ten aanzien de voorzieningen een adviseerende dan wel uitvoerende taak wordt opgedragen; 6o. dat het bedrijfsleven zich niet verzet tegen het opleggen van lasten, indien de toestand van 's Rijks finan ciën vermeerdering van lasten drin gend noodzakelijk maakt, doch dat het dan als een eisch van redelijkheid billijkheid mag laten gelden, dat en de lasten door alle staatsburgers wor. den gedragen naar stelsels, welke steunen op de grondwet; I en waarin besloten wordt het Bestuur van den Bond van Bedrijfs- autohöuders uit te noodigen. de Re geering te verzoeken, het ontwerp van wet betreffende de Instelling van een Verkeersfonds terug te nemen. BINNENLAND. FISCUS GEEFT PARDON TOT 1 MEI. De minister van Financiën inaakt bekend, dat de termijn, gedurende wel ken gelegenheid bestaat om onjuiste belastingaangiften straffeloos te ver beteren, wordt verlengd tot 1 Mei a.s. Wetsontwerp Verkeersfonds. Op Vrijdag 16 Februari j 1. werd in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een groote openbare vergadering gehouden ter bespreking van het door de Ministers van Finan ciën en van Waterstaat aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp van wet betreffende de Instelling van een Verkeersfonds. Deze vergadering ging uit van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland, waarvan de Algemeene Voorzitter de heer A J. ten Hope, in een inlijdende rede de voornaamste bezwaren tegen het wets voorstel uiteenzette. Daarna ontwikkelden vertegenwoor digers van uiteenloopende maatschap- VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Propagandavergadering R.K. Kiesvereenlging. 't Is een verheugend feit dat de belangstelling voor de brandende politieke vraagstukken van dezen tijd ook in onze gemeente steeds toe neemt, wat weer bleek uit de talrijke opkomst op de gisterenavond ge houden vergadering der U.K. Kies- vereeniging. Het volijverige bestuur stelt wer kelijk alles in het werk om 't publiek door bekende en- uiterst deskundige sprekers te doen voorlichten over de politieke stroomingen die ook ons volk beroeren. De voorzitter der R.K. Kiesvereen. de heer J. v. Heesbeen sprak zi|n vreugde over dit drukke bezoek uit en leidde met enkele goedgekozen woorden den spreker van dezen avond in. Vooraf deed hij nog een paar huishoudelijke mededeelingen n.l. dat het reglement der Kiesvereeniging thans in druk verschenen was en a.s. Zondag den leden zal worden thuisbezorgd. Verzocht werd met 't oog op de berooide kas hiervoor een kleinigheid bijv. 10 cent te betalen. Voor gevallen dat zulks bezwaarlijk is, wordt het reglement gratis af gegeven. Rede Max van Poll. zich veroorloven, dank zij diverse bronnen waardoor uit het buiten land veel verdiensten ons land bin nenvloeiden, o.a. uit scheepvaart 200 millioen, uit Ned. OostInd. cultuur 300 a 400 millioen uit be leggingen in het buitenland 2 5 300 millioen enz. Aan de hand van vaststaande feiten toonde spr. aan dat deze inkomsten waren geslonken tot hoogstens ll3, door den vernie tigden wereldhandel, de terugloo pende prijzen enz. Als men al deze factoren goed onder het oog ziet kan niemand aannemen dat ir. Mutsert of welk ander leider ook herleving van den wereldhandel of verhooging der prijzen kan brengen, evenmin als het hem lukken zou voor de mil Harden die in Duitschland en andere landen belegd zijn de rente betaald te krijgen. Als diepste oorzaak van de crisis wordt algemeen aangenomen de on— gebieidelde vrijheid op het gebied van productie en voortbrenging. Over dezen vooruitgang der techniek vertelde spr. de frappantste staaltjes. De productie moest zoodoende het verbruik wel in groote mate over treffen. Deze ongebreidelde vrijheid ge durende twee eeuwen reeds als een verworven goed beschouwd, was weer een reactie op de al te groote gebondenheid, die er heerste onder het gildewezen. Nu men de droevige resultaten van dit onbeperkte vrijheids-ideaal ziet, komt de reaclie, welke vooral bij Nat.-soc. en Fase. tot uiting komt. Zij dienen zich aan als heelmeesters tegen dit kwaad en doen het voor komen of de corporatieve staat een uitvinding van hen is, doch spreker toont met tal van feiten aan hoe tientallen jaren geleden reeds van Katholieke zijde op beteugeling van deze onbeperkte vrijheid werd aangedrongen. Verschillende sociale wetten toonen aan dat ons land in het bedrijfs leven reeds jaren eerder regelend optreedt dan in welk ander fascis tisch of nat.-soc. geregeerd land ook. Spreker ontvouwde dan 't stand punt der Katholieke kerk ten op zichte van den totaalstaat, waarin de geheele mensch, dus ook zijn zieleleven onderworpen zou zijn aan de staats-gemeenschap. Dat deze heidensche grondstelling steeds door de kerk is bestreden toont spreker aan met uitspraken van St. Thomas van Aquino en St. Ignatius, die getuigden dat de ziel van den mensch niet kan aangewezen zijn op den staat. Trots alle andere voorspiegelingen toonen de gebeurtenissen in Duitsch land hoe de staat zich ook met de geestelijke leiding en vorming belast. Wij schieten, zegt spr., niet te kort in waardeering voor de staats lichamen, want voor de stoffelijke behoeften is de mensch aangewezen op een ondergeschikt zijn aan de ge meenschap, maar van het zieleleven moet de* staat afblijven. Dit be ginsel moet iederen Katholiek heilig zijn en hij kan zich niet verant woorden als hij niet zooveel in zijn vermogen is, meewerkt om een partij, die een dam opwerpt tegen deze verkeerde stroomingen te ver sterken. Het bewaren der eenheid in de R.K. Staatspartij is thans noodzake lijker dan ooit om zooveel mogelijk te kunnen bereiken en onze groote geestelijke goederen te behouden. Spr. hoopt dat de aanwezigen door zijn uiteenzettingen nog meer dan voorheen van deze noodzakelijkheid moge zijn doordrongen. Het langdurig applaus dat op deze keurige rede volgde vertolkte de waardeering en de volle instemming van de vele aanwezigen. De heer v. Heesbeen sprak namens allen een hartelijk dankwoord tot den heer van Poll en hoopte dat niemand na dit duidelijke betoog en de. vermanende woorden van het Episcopaat nog zijn stem aan de Staatspartij zou onthouden, te boeien. Allereerst toonde spreker aan hoe de Fase. en Nat. Soc. stroomingen voornamelijk veroorzaakt zijn door de verschrikkelijke economische crisis. De slachtoffers dezer wereld ellende zijn door de schoone voor spiegelingen een gemakkelijke prooi, maar dat door de beoogde omvor mingen in het staatsbestuur de eco nomische crisis niet is op te lossen en de voorgespiegelde zegeningen niet zijn te verwezenlijken, wilde spr. eens nader aantoonen aan de hand van sprekend cijfer materiaal. Spr. wees daarbij het bedrag van 763 millioen gulden waarmee in 1927 de invoer den uitvoer overtrof. Deze Daeerdere uitgave kon ons volk De heer van Poll, die hierna het woord vei kreeg, had tot onderwerp: »In de branding der Fascistische en Nat. Soc. stroomingen». Deze begaafde spreker wist met zijn helder zakelijk betoog de aan wezigen van het begin tot het eincje toch beter dan in welke gelegenheid heeft zijn inzichten R.K. naar voren te brengen en steun er voor te zoeken. Spr. geeft hierna de aanwezigen gelegenheid om vragen te stellen. Enkele vragenstellers. De heer Bakker vraagt hoe de Katholieke Staatspartij staat tegen over het feit dat er 57 politieke partijen in ons land zijn en hoe hel standpunt is ten opzichte van het huidige kiesstelsel. De heer van Poll vond het op zich zelf een'jammerlijk verschijnsel van geestelijke verdeeldheid dat er zooveel partijen waren, doch uit zuiver politiek oogpunt beschouwd vond hij het niet zoo erg, want die versnip pering komt een aangesloten partij als de R.K. Staatspartij ten goede. Iets anders zou het zijn als die versnippering ook in de vertegen woordigende lichamen intrad, waar door het onmogelijk kon worden een regeerings-meerderheid te vor men. Er is echter reeds een wet aan genomen om dat euvel zooveei mo gelijk binnen bepaalde perken te houden. Was die wet er voor de verkiezing al geweest, dan zouden de R.K. Staatspartij wel 32 in plaats van 28 zetels zijn toegewezen en er zouden wel 'n paar partijen minder zijn vertegenwoordigd. Mocht het noodzakelijk blijken dan zal de regeering nog verder gaan en maatregelen nemen dat partijen bijv. minstens 2 of 3 zetels moeten halen terwijl anders al de op die lijst uitgebrachte stemmen vervallen. Daarmede meende spr. reeds ge deeltelijk het standpunt ten opzichte van het kiesstelsel te hebben ver klaard. Hij voegde daaraan nog toe dat legen hel algemeen kiesrecht geen principieele bezwaren bestonden doch dat de R.K. Staatspartij ten deze op een zeer breed standpunt standpunt stond en verschillende omstandigheden haar houding nader bepaalden. Zij maakt er geen dogma van doch waakte voor juiste toe passing der katholieke beginselen. Een en ander werd vrij uitvoerig door spr. toegelicht. De heer Bakker verklaarde zich met het antwoord bevredigd. De heer v. Heeswijk vroeg de opinie over den corporatieven staat zooals voorgestaan door Mr. Romme. De heer v. Poll zegt dat nog niemand de juiste inrichting hiervan kan aangeven. Het zal waarschijnlijk gaan ln die richting dat er een belangenkamer met vertegenwoor digers van bedrijfsgroepen met wet gevende bevoegdheden komt die den staat zijn arbeid verlicht, maar er zal een staatkundige macht moeten blijven die als opperste scheidsge recht er voor waakt dat niet iedere bedrijfsgroep te veel zijn eigen be langen dient, 't Is echter als geheel nog een studie-object, maar de R. K. S. P. zit niet stil. Men dient daarop zijn vertrouwen te stellen en af te wachten. De heeren v. Eindhoven en Bakker vroegen nog of de S. D. A. P. niet werd beschouwd als een revolution- naire partij, gezien ook de uitlatin gen in verband met het gebeurde op de Zeven Provinciën, terwijl de S.D.A.P. toch niet zooals de N.S.B. voor ambtenaren verboden was. De heer v. Poll antwoordde dat, als de S.D.A.P. hetzelfde zou doen als de N.S.B. gedaan heeft tegenover de regeeringsvoorschriften, dezelfde maatregelen tegenover haar zouden volgen. Als revolutionnair wordt algemeen die partij beschouwd die met gewelddadige middelen aan de macht tracht te komen en deze middelen openlijk aanbeveelt. Zoo lang de eenling of een blad zich in revoiutionnairen geest uitlaat, kan daar de partij in zijn geheel niet voor aansprakelijk gesteld worden, omdat er dan in grondwettelijken zin niet voldoende houvast is. In alle partijen, ook de Katholieke, kunnen die elementen aanwezig zijn. Wel kunnen strafrechterlijke maat regelen als in de nieuwe wet van minister van Schaik geregeld, hier tegen toegepast worden, die hun succes niet zullen missen. Dat blijkt den laatsten tijd reeds overduidelijk. Spr. betoogt dat al te krasse maat regelen vaak een verkeerde uitwer king hebben. In Rusland, waar de communisten steeds zijn onderdrukt, zijn ze niettemin aan de macht gekomen, terwijl de betrekkelijk weinig communisten in Holland, die toch de volle vrijheid genieten, zich vrij koest houden. Uitvoerig en meer gedocumenteerd dan in het bestek van dit verslag kan worden aangegevert, werden de verschillende vragenstellers tot hun tevredenheid van antwoord gediend en kreeg het publiek een goeden kijk op de verschillende politieke problemen en voor de hechte ver trouwde rots die de R.K. Staatspartij vormt in deze branding, zal de waardeering bij de bezoekers zeker gestegen zijn. Wit.Gele Kruis De openingsavond van den Moe dercursus, die door het Wit—Gele Kruis gehouden wordt, werd door een dertigtal huismoeders bijgewoond. Namens het bestuur heelt Mevr, Hoffmans-v d. Schoot een kort ope. ningswoord gesproken, waarin zij de hoop uitte dat het aantal leden nog waarna de eerste cur- zou toenemen, susles begon.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 11