DG ECHO HI HET GUN rlrnri No. 17. Zaterdag 24 Fcbr. 1934. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. Ons Weekpraatje. Of het nu komt, doordat het voorj ar in aanlocht en de groote schoonmaak in 't zicht is, welen we niet, maar feit is, dat het dienst- bodenvraagsluk op het oogenblik weer zeer actueel is en stof levert voor menige geschreven, gedrukte of gesproken beschouwing. Gelukkig, dal er nog zooveel DuiLche meisjes de ijdele hoop blijken te koesteren, dat ze via een dienstbetrekking in ons land een rijken Nederlander voor Duitschers zijn alle Neder landers rijk 1 aan den huwelijks- haak kunnen pikken. Anders zag het er voor onze huisvrouwen, voor zoover die meenen, dat ze 't zonder gedienstige niet kunnen stellen, opeiuos uit. De Hollandsche meisjes willen nu eenmaal niet meer «dienen®. Een of andere huisvrouwen organisatie, van welke we ons den naam niet meer kunnen herinneren, heeft een proef op de som genomen. Alleen de resultaten van die proef kunnen we nog in onze aanteeke- ningen terugvinden. Per advertentie werd een dienst bode gevraagd, loon f35.per maand plus kost en inwoning. Naar mannelijke begrippen is d it voor een jonge vrouw of meisje 'n pracht van een baan. Laten we aannemen, dat kost en inwoning op f40.per maand mag worden getaxeerd, dan bedraagt liet dienstbodeloon f75. per maand of circa f 17.per week. Wordt de dienst goed vervuld, dan is tr ook geen steeds maar weer dreigend ontslag, zooals mannen dat tegenwoordig kennen, maar het bestaan is «verzekerd®, ondanks crisis en werkloosheid. üp de bedoelde advertentie echter kwamen slechts drie brieven binnen en deze drie sollicitanten trokken zich alle drie subiet lei ug, toen ze vernamen, dat »de groote wasch« aan huis werd gedaan 1 Ook werd een annonce geplaats, in welke een kantoorjuffrouw werd gevraagd, op een salaris of heet dat msschien «honorarium®? van f 10.per maand, zonder kost natuurlijk en zonder inwoning. Voor deze betrekking meldden zich 300 (drie honderd) gegadigden aan. Dat zijn dan misschien de vrouwen, die stiijden voor het recht om zich in het leven een van den man «onafhankelijk® bestaan te ver zekeren 1 Door deze resultaten worden nu sommige vrouwen, blijkens haar publicaties in kranten, bewogen om te betoogen, dat de kantoorjuffies haar arbeid met zooveel meer liefde en toewijding, met interesse en be langstelling vervullen, omdat er zooveel gelegenh den zijn om zich op behoorlijke wijze voor kantoor- arbeid voor te bereiden en te be kwamen. Zij wenschen iets dergelijks nu voor huishoudelijk personeel, met regeeringssteun en rijkssubsidie. Natuurlijk 1 Wat zouden we tegen woordig kunnen bedenken, zonder dat er rijkssubsidie aan te pas komt 1 Toch achten we de idéé deugdelijk en uitvoerbaar, mits het practici zijn en kenners van de moderne vrouwelijke mentaliteit, die de zaak uitwerken. Het moderne meisje verlangt vooral een «keurig® baantje. Van een tientje per maand kan ze nog wel wat mooie flodderjaponnetjes koopen en op chique manier honger lijden, als ze dan maar »op kantoor« mag zitten om er met heur vingeren de toetsen eener schrijfmachine te beroeren. Het aanzien van een baan beslist, of ze deze al dan niet mei toewijding kan vervullen. Voor dienstbode spelen is niet meer naar de standing van het moderne meisje. Wie een practische oplossing van het vraagstuk zoekt, streve naar de toekenning van een academischen titel voor onze dienstmaagden. De staat stelle eenvoudige cursussen in en geve aan de meisjrs en vrouwen, die zoo'n cu i sus hebben door- loopen, het recht om zich Doctor in de Hygiëne en Voedingsleer te heeten. Haar ambtskleeding worde welt-lijk geregeld en beschermd Een huishoudster zou men boven dien het recht kunnen geven om zich Grootmeesteresse te noemen. We zouden te spreken krijgen van b.v. Mevrouw L)r. Mienlje Blank- schoon, Grootmeesteresse der huis houding van den heer Pieter Kreuk niet Een en ander behoefde den staat niets te kosten, want zoo'n vrouwe lijke dokter zou met plezier voor een derde van het sale ris werken, dat Mienlje Blankschoon als een voudig dienstmeisje versmaadt. Het tweede derde-dei 1 zou de huisvrouw dus jaarlijks aan den staat kunnen schenken als opleidingskosten en het derde deel houdt ze in haar privé-kas. BINNENLAND. BEGIN AMSTERDAM-RIJNKANAAL. In de Eerste Kamer heeft de minis ter-president kortelings de beteekenis van de werkverruiming andermaal in het licht gesteld en aangekondigd, dat zoo spoedig mogelijk met de uitvoe ring van verschillende werken een be gin zal worden gemaakt. Zooals men weet, ligt het in de bedoeling der re geering om voorloopig 60.000.000 hiervoor te besteden. Het plan omvat de vervroegde en versnelde uitvoering van werken, wel ke in de toekomst noodig zullen zijn, als de aanleg van kanalen en havens, de normalisatie van rivieren, wegen- on bruggenbouw, aanleg van vliegvel den. Tot de werken, waarmede nu spoe dig een begin zal worden gemaakt, be- hooren een afwateringskanaal in de Geldersche Vallei en het Amsterdam- Rij nkanaaL MINISTER VERSCHUUR NAAR ROME. Op het oogenblik worden te Rome onderhandelingen gevoerd om te ko men tot een regeling der handelsver houdingen tusschen Nederland en Ita lië. Ten einde dit overleg te bevorde ren, heeft de minister van Economi sche Zaken mr. T. J. Verschuur, zich voor eenige dagen naar Rome begeven. DE FANTASTISCHE BERICHTEN DER N. S. B. Het Tweede Kamerlid Goseling heeft den Minister van Justitie gevraagd of hij niet van oordeel is, dat aanvulling van het Wetboek van Strafrecht noo dig is, zulks tot het tegengaan van het verspreiden van onware en tendentieu ze berichten. HEINZ LIEPMANN VEROORDEELD. De Duitsche schrijver Heinz Liep- mann is door den Amsterdamschen politierechter veroordeeld tot één maand gevangenisstraf, wegens belee- diging van het hoofd van een bevrien- den staat. Hij had in zijn boek „Vaterland" de volgende passage geschreven: „Doch Hindenburg is de man, die, toen de na- iionaal-sociulisten reeds twee millioen stemmen veuoren hadden. Hitier op den 30sten Januari 1933 tot kanselier maakte, omdat de onderzoekingscom missie uit den Rijksdag vastgesteld had, dat het goed van Hindenburg „Neudeck", in het kader van de Ost- hilfe gelden gekregen had. Toen werd Kitler rijkskanselier en verdween de onderzoekingscommissie." Regeling handelsver houdingen Seder! a ndItalië. Naar wij vernemen is de minister van Economische Zaken, mr. T. J. Verschuur, na de bespn kingen met zijn collega dr. Sap, minister van Landbouw van België, deze week naar Home vertrokken om aldaar de leiding op zich te nemen bij het voeren van onderhandelingen om tr komen tot een regeling der handels verhoudingen tusschen Nederland en Italië. Te Rome bevonden zich reeds de heeren dr. H. Hirschfeld en ir. Louwes, maar in verband met den van Italiaansche zijde uitgesproken wensch om over uitgebreider terrein te onderhandelen, was de aanwezig heid van min. Verschuur gewenscht. Men verwacht, d »t de besprekingen deze week zullen eindigen. Minister Verschuur, die gastvrijheid geniet hij den Nederlandschen gezant te Rome, mr. J. A. N. Patijn, zou hoogstwaarschijnlijk ook confereeren mit den Italiaanschen minister president Mussolini en in audiëntie worden ontvangen door Z. H. den Paus. Één jaar geëischt tegen overste Kikt buoni. De advocaat -fLcaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, mr. A. Brantjes, heeft één jaar gevangenisstraf geëischt tegen kapitein—luitenant ter—zee P. Eikeboom. Mr. Brantjes was van oordeel, dat de overval van «De Zeven Provinciën» aan vcrdachte's schuld is te wijten. Verdachte heeft nagelaten doeltreffende maatregelen te nemen i rn de muiterij te voor komen hij heeft zich aan grovelijk verzuim schuldig gemaakt. R.K. Hondelshuogeschool. Woensdag 7 Maart zal de zesde herdenking plaats vinden van den geboortedag van de U.K. Handels- hoogeschool te Tilburg. Des morgens zal de curator J. Verhoeven in de parochiekerk Heuvel een H. Mis van dankzegging opdra gen en daarna houdi de rector magnificus prof. H. A. Haag een herdenkingsrede in de aula van het conservatorium der R.K. leergangen. Hollandsche Geneesmiddelen. In een Indisch blad kwam eenigen tijd terug een artikeltje voor, met als aanhef«Wie Holland kent, kent Mijnhardtw. En zoo is het. Op het gebied van verpakte geneesmiddelen neemt de Phaim. Fabriek A. Miju- harut N.V. te Zeist een vooraan staande plaats in en grooi en klein heelt wet eens, zoo mei gebruihl, dan toch gehoord van de veie spéciulnés die uoor haar gefabneeera worden. Laten wij sieclils noemen l'uiol, Mijn hard I's lablellen, Mijnhurdl's Poeders en niet te vergelen lvorol, de pas door haar in den handel gebrachte heenijke, lrissche en rei nigende tandpasta. Deze fabriek is niet alleen modern geoulilleeid uoch bovendien worden alle produclen onder voortdurende apolhekcrscon- liöie bereid. De naam «MijnhardU slaat borg voor zuiverheid en alge- heele onschadelijkheid. Holland heelt dus ook op dit gebied geen buitenlandsche waar ïiuodig. Up de Nederlandsch-Fab' ikalenliuis- lenloonsleiling is de Firma Mijnhai dt vertegenwoordigd en heelt daar een eigen stand m.t diverse liarer ver- paklegeneesmiddelen en waar iemand U ook gaarne inlichtingen geeft over de ivoiol-prijsviaag, waai aan iedere bezoeker der tentoonstelling kan meedoen. Aan de oplossing dier prijsvraag moet een aardige prijs verbonden zijn. Katholieke Illustratie. 68e Jaargang. No. 21. De diepe indruk, die het tragisch overlijden van den koning der Belgen alom lieeft gemaakt, teekent zich ook in het nieuwe nummer van ons katholieke familieblad af. Fraaie foto's verhalen uit het leven van den geëerden vorst en verwijzen ook reeds naar zijn opvolger, Leopold 111 en zijn gezin. Veider worden we weer onthaald op een keur van afwisselende, rijk g. illustreerde arti kelen, als «Bij Sliauss thuis», »kar- ga-door», «Met een beef-eater mee den Londenschen Tower door», en andere. Naast den gedegen histori- schen roman staan licht getinte verhalen»De dienstbode» van A. Westerman, «In den engelenbak» van H. B. v. d. Sande, en «Man en paard» van Arthur J. Boyle. De dames worden weer gediend met allerlei nuttige lessen op tiaar terrein en de sportredacteur volgt getrouw de evolutie op het Roomsche voet balveld. In de Witte Raaf zijn Van Olden burg—Ermke en Willy van Mook de vertellers; R. IJmer en Cats Jr. rijmen weer lustig en Edo Levius levert tusschen allerlei andere humo ristische bijdragen zijn wekelijksche spotternij. Zonder schriftei^ke toestemming is eeni^fe overname uit deze rubriek verbod n. Een nieuw prIHraadsel. Het actieve K. E. M. I.—magazijn zendt ons een nieuwe prijsvraag, waaraan zij wederom als prijzen 5 mooie etsen verbindt voor 5 goede oplossers. Wij vertrouwen dat velen onzer lezers (kleine en groote) zullen mee doen aan dezen aardigen wedstrijd Met 21, 22. 1, 23, wordt alles geschreven en gedrukt. 5_6—7 vindt men tegenwoordig aan elke v ooideur. 8-9 ligt om eiken wagen. 11-12-2—1 zijn is niet gezond. 18—19 is een lengtemaat. 15-16-17- 18-25 is een lengtemaat. 11-27—18-29-18-22 doen kinderen als ze lastig zijn. 25—26—24—23 groeit in het water. 20 19—8—9 is een onderdeel van een school. 7—8—9—13—14 is een herstelde breuk. 3—4—6—10 verkorte meisjesnaam. TEUXS GOEDE DAAD. Toen Teun de Wit zeven jaar was, had hij zijn moeder eens hooren z< gg< n »Als ik zoo'n bontkraag had, als die dame uit de stad, die hier vanmiddag door het dorp ging, zou ik het 's winters niet meer koud hebben.» Toen had de kleine jongen zich voorgenomen, wanneer hij groot en rijk zou zijn, zijn moeder zoo'n bontkraag te geven. Groot was hij gewordenvoor zijn veertien jaar was hij een reus. Rijk was een andere zaak. Boer Peet, waai hij schapenjongen was, betaalde hem meer in kleeren en voedsel, dan in geld. Het geld stuurde hij trouwens dadelijk naar zijn moeder. Toch had hij van extra verdiend geld een klein sommetje bij elkaar kun nen sparen, dat ongeveer twintig gulden bedroeg. De boerderij van boer Peet «Ruimzicht», lag geheel verlaten te midden van de landerijen. Het dichtbijzijnde dorpje was een uur gaans. In den winter zag men er geen ander levend mensch dan de brievenbesteller, in den zomer was 't er natuurlijk drukker, want dan kwamen de menschen uit de stad. En 's zomers is het, dat Teun wat geld verdient door voor de vreem delingen boodschappen te doen, enz. Nog één zomer en dan zal hij in staat zijn den bontkraag voor zijn moeder te koopen. De jongen denkt over al deze dingen na. Hij is alleen op de boerderij. De boerin is's mor gens met haar dochters in de sjees naar de stad gegaan, om nieuwe kleeren te koopen voor het trouw feest van hun neef, Gijs, de zoon, is op de fiets naar het dorp gegaan, terwijl de boer zelf, met zijn geweer op schouder, er op uit is gelrokken om te pr obeeren den vos te vangen die hem een paar kippen gestolen heeft. Wat een wind I Ondanks het fel brandende vuur zit Teun te r Hen. Hij staat op en gaat naar den stal waar de schapen, die zijn kudde vormen, dicht tegen elkaar gedrukt staan. De twee honden Kees en Nero, begroeten hun baasje met vroolijk geblaf en Teun, blij niet alleen te zijn, maakt het zich gemakkelijk in het stroo. Maar Nero is opgestaan en spitst zijn ooren, terwijl Kees legen de deur opspringt en woedend aanslaat. Wie is datEen bezoeker. Er komt 's winters nooit bezoek op de hoeve. Wie dan Een voorbijganger, die verdwaald is? Een benelaar? Zal hij opstaan om te zien, wie er is? Hij aarzelt nog, als plotseling de deur ruw wordt opengesmeten. Tegenover hem staan twee mannen, beide een groote pet diep in de oogen gelrokken en een das om het onderste deel van hun gelaat te ver bergen. »Maak je honden stil, of we slaan ze neerl» Grommend gaan de dieren ligjen als Teun ze het bevel geeft «We zullen je geen kwaad doen. Zeg ens, waar het geld van je baas is en dan zullen we jou met rust laten 1» «Het geld? Denk jullie, dat ze dat mij zullen zeggen?» »Geen praaljes 1 Dat zul je best eens gezien heb' en »Het geld wordt naar de bank gebracht 1» «Wel mogelijk, maar er moet hier toch ook nog zijn I» »De baas, de boerin, en de kin deren zijn allemaal weg, ze hebben hun geld meegenomen.» »Geen praaljes meer; zeg ons direct waar het geld is. Anders zul len we eerst met jou afrekenen en dan net zoo lang zoeken, tot we het gevonden hebben Bliksemsnel denkt Teun na. De mannen zien er uit, dat ze in staat zijn te doen wat ze zeggen. Hij kan niet vechten tegen twei en als ze hem neerge slagen hebben zullen ze het geld van den baas toch meenemen. Maar de hoeve is aan zijn hoede toever trouwd de baas vertrouwde hem. »Ga maar mee», zegt hij plotse ling. «Nu ben je tenminste verstan dig». Teun gaat hen voor naar zijn eigen kamerlje. Hij doet een kast open, legt een stapeltje opzij«Hier, dat is al het geld, dat in huis is.» Hij gooit zijn zorgvuldig opgespaar de guldens, kwartjes en dubbeltjes op tafel. «Ook niet veel,» zegt een der mannen. »Je bedriegt ons toch niet?» vraagt de ander dreigend. Bleek, maar vastbesloten, zegt de jongen: »Dat is alles!» In zijn ge dachten voegt hij er aan toe:»V\at van mij is!» Want, om niet het geld van zijn baas te moeten geven heeft hij hun zijn eigen opgespaarde sommetje overhandigd. »lk dacht beter buit te hebben!» De man steekt rijn hand al uit om het geld op te pakken, als in de deuropening de hoer en zijn zoon verschijnen, Vader en zoon zijn Iwee reuzen de booswichten over vallen en vasibinden, tot de politie komt is het werk van een oogenblik. »Waarom gaf je ze jouw geld, Teun »Om het Uwe niet te hoeven geven, baas 1» Ondertusschen is iedereen thuis gekomen. Met verbazing luisteren de boerin en haar dochters naar het verhaal van Teuns goede daad. De boer, die den vos gevangen heeft, legt hem voor Teun op tafel. »Voor jou jongen 1» De oogen van den jongen stralen «Nu krijgt moeder eindelijk haar bontkraag 1 Ik zal hem laten maken »Dat zal ik wel doen! En hier heb je n<»g eens twintig gulden, om bij je spaarpotje te doenzegt de boer. Ach dat is te veel zegt Teun. «Nee dat is niet te veeMen ont moet niet alle dagen zoo'n braven jongen als jij J 6 E. W. EIGENWIJS MARIEIJE. «Nee, Marietje, je kunt morgen niet je nieuwe jurk aankrijgen. De (jurk is nog lang niet klaar, alleen maar geknipt. Er is niets aan te doen. Trouwens het is geen jurk om in te gaan wandelen. Je weet,, dat we afgesproken hadden, dat je I jurk klaar zou zijn voor het par tijtje bij tante Martha over acht dagen. Bovendien, en dat is de voornaamste reden, ik kan er van middag niet aan we ken, want ik moet uit.» Deze woorden van Moeder, die bedoeld zijn om Marietje te over tuigen van de onmogelijkheid, dat hgar jurk morgen klaar zal zijn, brengen het meisje integendeel op een idee, dat zij prachtig vindt, en dat zij, zoodra moeder weg is, ten uitvoer biengt. Ze zal zelf de juik afmaken. De slof is al geknipt en met de naaimachine zal dat niet zoo erg moeilijk zijn, denkt ze. «Laat ik maar beginnen.» Eenige minuten later is eigenwijs Marietje zoo ijverig aan het naaien, alsof haar leven er van afhangt. Ze krijgt de jurk nog wel niit lieele- maal afmaar moeder zal ze nu we[ af willen maken. Als deze thuis komt houdt Ma. rietje haar met een stralend gezich'je de jurk voor: «Nu maakt U ze wel voor me af, hè Mam »Leelijk kind, wat heb je gedaan Oh wat vei schrikkelijk 1 En al die naden heb je scheef gemaakt. De lieele jurk is verknoeiu Moeders verbazing is zoo groot, dat ze niets meer zeggen kan. Ze lijkt zoo boos, dat Marietje naar haar kamertje gaat, zonder Moeder om vergeving te durven vragen. Ze is heel bang, dat ze, door haar eigen schuld, nu geen nieuwe jurk zal krijgen. Maar den volgenden ochtend ver dwijnt haar ongerustheid, als ze moeder ermee bezig ziet en er onder haar handige vingers een jurk uit getooverd wordt. Aarzelend komt ze dichierbij en vraagt Is de jurk nog goed te krijgen »Ja, ik heb de naden er af geknipt, alleen jij kunt ze niet meer aan. Ik heb besiolen je nichtje Suus er blij mee te maken. Dan moet jij volgende week je oude jurk maar weer aan »Oh Mam, dan zal ik de eenige zijn, die geen nieuwe jurk heeftI» »Dat weet ik: eigen schuld plaagt het meest!» BELEEFD Klein Miesje komt uit school. »Oh mam, ik heb mijn armband ver loren 1 «Wat jammer», zegt de mevrouw die juist bij moeder op visite is. «Was het een mooie armband?» »Oh nee», antwoord klein Miesje. «Het was de armband, die U mij laatst gegeven hebt!»

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5