De Uitvaart van Koning Albert. Voor de vierde maal sedert den angstwt kkenden Zondag—ochtenc toen de bevolking van dehoofdsta en iets later die van het geheele lanc opgeschrikt werd door het onge lootlijke nieuws van den tragischen dood van Koning Albert, was Brus sel Dondeidag, den dag van de plechtige uitvaart van den zoo roem rijken als eenvoudig menschelijken voist, onder een dreigenden heme" ontwaakt. Het is elsof ook de natuur met de menschen meetreurt. Reeds 's morgens om 7 uur stonden honderdduizenden menschen op el kaar geperst achter de gesloten hek ken van het stadspark tegenover het koninklijk paleis in de Koningstraat en verder op het plein voor de hoofdkerk van de Sfc Gudule. Hetzelfde was het geval in de richting van Laeken. Daar was het een menschenzee, zooals men er nog □ooit in de Belgische hoofJstad heelt gezien. Talrijke infanterieregimenten waarvan verscheidene uit andere garnizoenssteden zijn gekomen, vorm den een onafzienbare militaire haag en een indrukwekkende eerewacht. Overal langs den weg, waar de stoet zal voorbij komen, hangen gevel aan gevel de vlaggen halfstok en zijn de blinden neergelaten. Donker omfloerste straatlantarens branden en dit geeft aan de 1 ilome terslange waarlijk koninkl. Konings straat of Rue Royale, een ongewoon en bijzonder indrukwekkend aspect. Op denring-boulevard, achter hel paleis en tol voorbij de Halle-pooit en het Zuider Station, hebben de oud-slrijdersvereenigingen zich op gesteld. Ditmaal ook de Vlaamsche oud-strijders met half opgerolde Vlaamsche zwart-gele Leeuwenvaan dels en hun bonte vlaggen met het Vlaamsche wapenschild. Een feit van groote beteekenis is deze deelneming ongetwijfeld. Zij toch, de 80.000 Vlaamsche infanteristen en artille risten, die vier lange jaren aan den IJzer aan den lijve hebben gevoeld wat het beteekende suldaten te zijn in een op on-Vlaamsche wijze gedrild en aangevoerd leger, zij, die zich sedert November 1918 vanalledeel- neming aan de vaak met anti Vlaamsche bedoeling georganiseerde betoogingen van royalisme ten op zichte van het vorstenhuis hebben onthouden, zij zijn hier eindelijk in den geweldig imponeerenden stoei, die om half acht voorbij den dooden koning, den oud-strijder en den goeden mensch begint te defdeeren, Het kanon-affuit, waarop de lijk kist, bedekt met de Belgische vlag, was geplaatst is langs de groote middenpoort van hel koninklijk paleis naar buiten gebracht. Een zee van bloemen strekt zich uit in den vorm van een reusachtige halve maan in den voortuin van 't paleis. De zwaar verminkten uit den grooten oorlog, een bijzondere aangrijpende groep, bevindt zich voor 't Bellevue- paleis, dat tot nu toe door prins Leopold en prinses Astrid is be wound. Daar verschijnen, om half acht, bij het einde van het statige Paleizenplein aan den hoek van het paleis der Academiën, het oude paleis van den prins van Oranje, Raadsels. 1 x medeklinker x rivier in Noord—Italië x lichaamsdeel x moedt-r xxxxx de hoofdgod der Germanen Op de kruisjeslijnen komt hetzellde woord te staan. 2 Er liep een mannetje over de brug, met zeven katten op zijn rug. Elke kat had zeven jongen, Hoeveel pooten gingen er over die brug? 3 1 2 3 8 werktuig om te boren 19 6 nog eens 5 9 6 holte in een wand 5 3 7 niet droog 7 2 8 kleine kever 4 2 5 7 8 3 niet »pro» Mijn geheel :1234256789 4 7 2 8 is een andere naam voor reuzenslang. 4 x medeklinker x lidwoord x speelgoed van meisjes x lichaamsdeel x vaarwel x rood worden x beschermmiddel tegen regen xxxxxxxx God der zeeën en oceanen. Op de kruisjeslijnen komt het zelfde Vvoord te staan. de eerste vaandels en delegaties van de oud-strijdersbonden. In zwaren gestrekten pas vangt het défilé aan Plotseling klinkt het commando lête gauche en met de tranen in de oogen, maar tuchtvol als bij een parade vroeger voor den levenden koning, slappen de veteranen nu voorbij de lijkkist. Misschien zijn er 80,(100, misschien wel zijn het er 100,000. Bijna drie uren lang duurt reeds het difélé van oud-strijders en nog ziet men het inde niet. Om tien uur verschijnen deleden van de regeering, de ministers van staat en een groot aantal kamerleden en senatoren, de leden van het Ho van cassatie en van appèl en de leden van het Rekenhof en van den hoogen mijnraad. Maar het défilé duurt nog altijd voort en eerst met een uur vertraging kon de lijkstoet worden gevormd. De stoet. Reeds heeft het militaire escorte zich tusscben het Paleizen plein en de St. Goedele kerk opgesteld. Het zijn een escadron bereden gendar merie, de regimentskapel van de bereden gidsen, de kranig mar— cheerenae Fransche marine-fuseliers en andere Fransche infanterie detachementen in de bekende blauwe uniformen, 150 officieren en soldaten van een regiment Engelsche horse—guards, waarvan koning Albert eerekolonel was, allen rijzige, echtEngelsche gestalten, in khaki gekleed100 matrozen van de Britsche oorlogsvloot zijn even eens in den stoet aanwezig. Vier detachementen Belgische infanterie met de stafmuziek en delegaties van de federatie van koloniale veteranen van de gedeporteerden van 1914/1918, van de politieke gevangenen in dm oorlogstijd, van oudslrijders en van de oorlogsweduwen en weezen. Verder nog deputaties van al de Belgische regimenten, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen, ook van de reserveregimenten de generale legerstaf; een deputatie van de geestelijkheid. Zes zwarte artilleriepaarden wor den voor het affuit gespannen, dal, door de prinsen Leopold en Karei en andere, met de Belgische konink- ijke familie verwante prinsen en staatshoofden en delegaties van vreemde regeeringen gevolgd, naar iet midden van het Paleizenplein wordt gebracht, om in den lijkstoet plaats te nemen. De belangstelling van de volks massa gaat vooral naar de vreemde militaire detachementen, naar het affuit en de met de Belgische drie kleur bedekte lijkkist van den Koning, naar de prinsen Leopold, Karei en dumbeit, naar den hertog van Nemours en naar de vreemde staat— loofden en diplomaten uit. Men lierkent den Prms van Wales, met veldmaarschalk Alleby, vlootadmi raai sir Roger Keyes, luchimaar- schalk Salmon, Villier, minister van de ZuidAfrikaansche Unie, prins Olaf van Noorwegen, prins Gustaaf- Adolf en prins Karei van Zweden, iresident Lebrun, minister-president Joumergue, maarschalk Pétain, irins Hendrik der Nederlanden, met viceadmiraal Rambonnet, baron lardenbroek van Hardenbrork, ceremoniemeester van koningin Wilhelmina en jhr. Laman Trip, coning Boris en prins Cyriel van Bulgarije, prins Nicolaas van Roe menië, prins Axel van Denemarken, rins Paul van Zuid—Slavië, prins Sjoela van Siam, prins Felix van iourbon. Verder zijn er deputaties van de regeeringen van Portugal, Duitsch- and, Brazilië, Afganistan, Oostenrijk, Zwitserland, Mexico, Cuba, Polen, £gypte, Letland, Columbia, Perzië, China. Dan volgen de leden van de Belgische regeering, de Belgische ministers van staat, de leden van (amer en Senaat, diverse justitieele ichamen, de Belgische en buiten- andsche militaire attachés, het dagelijksch bestuur van den ge meenteraad van Parijs, de generaals van het Belgische leger, de gouver neurs der provinciën, verscheidene looge ambtenaren der ministerieele departementen, gemeenteraadsleden van Brussel en voorsteden, deputa ties van Koninklijke academies en van universiteiten, inspecteurs van onderwijs, vreemde consuls, deoud- strijdersvereenigingen met vaandels en tenslotte de niet officieele groepen. Al deze autoriteiten en andere personen leggen het betrekkelijk zeer korte tracjet tusschen het paleis en de hoofdkerk, waar in de torens zware klokken luiden, te voet af. Bij de Sinte Goedelekerk, waar een emplacement voor de pers is gere serveerd, is de aanblik op den stoet werkelijk buitengewoon iudrukwek- cend. Onderofficieren dragen de lijkkist naar binnen, waar het lijk door de geestelijkheid wordt ontvangen en processiegewijs naar de katafalk geleic'. Het oude Gothische gebouw is reeds gedeeltelijk gevuld met ee- noodigden. In het koor zitten koningin Elisabeth, prinses Astrid en de twee zusters van koning Albert. Het interieur van de hoofdkerk is tot vlak onder de hoogste ramen met zwarte rouwdoeken behangen. In het koor hangen zwarte drape rieën, van zilveren franjes voorzien. Op de hooge, reusachtige katafalk de Belgische driekleur. Brandende kaarsen staan er om heen. Op de diiekleur liggen tuniek, stormhelm en degen van den gestorven Koning. Na de plechtigheden in de St. Goedele, die te 1 uur zijn afgeloopen, trekt de stoet langs het graf van den Onbekenden Soldaat. Hier is het zevende linie regiment opgesteld, dat bij het passeeren van de baar het geweer presenteert. De meeste vrouwen liggen geknield en «te stilte van hei publiek is druk kend als de affuit langzaam voorbij rijdt onder het gebeier van de klok ken van Sinte Maria. De muziekkorpsen van de voor bijtrekkende regimenten spelen hier de treurmarchen. Om kwart over tweeën is het oogenblik genaderd, waarop de stoet in het zicht komt van de konink lijke kapel te Laeken en een volk zijn beminden vorst ten grave heeft gedragen. Nog enkele minuten en het stotlelijk oversciiol zal in den graf kelder aan den schoot der aarde zijn toevertrouwd. In de crypt bevindt zich het graf van Leopold Iin een nis vlak daar tegenover is het graf van Leopold 11, zijn echtgeno te en prins Boude- wijn. Links van het graf van Leo pold I is de grafkelder voor Albert I gereed gemaakt. Vlak tegenover den hoofdingang van de kerk is een tribune o| gesteld, waarop met de prinsen ook Konin gin Elisabeth heeft plaats genomen. Hier defileerden de vaandels voor de laatste maal langs de koninklijke I aar. Daarna heelt de laatste absoute en de bijzetting plaats, waarmede de plechtigheid ten einde is. Pontificale uitvaartdienst in Den Haag. Gisterochtend heeft in de kerk van de H.H, Antonius en Lodewijk aan de Princessegracht de Pontifi cale uitvaartdienst plaast gehad ter gelegenheid van de teraardebestel- ing van het stoffelijk overschot van Koning Albert I van België. Ook in de andere hoofdsteden zijn plechtige uitvaaildiensten gehouden. In de St. Goedele. betalen. Naar verluidt, is Mussolini voor nemens nieuwe maatregelen te ne men tot vermeerdering van 't aantal huwelijken. BUITENLAND. Uitbreiding van de Oosten rijksche en Hongaarsche legers Een D.N.B.-telegram uit Weenen meldde In politieke kringen verluidt, dat er internationale onderhandelingen gaande zijn tot versterking van hel Jostenrijksche bondsleger. Dit zou van de in het verdrag van St. Ger main vastgestelde sterkte van 30.000 man op 60.000 man gebracht worden. Ook op het gebied van het materiaal zou de Oostenrijksche regeering toezeggingen gedaan worden. Deze onderhandelingen worden in verband gebracht met de jongste gebeurte nissen te Weenen. Volgens de Oostenrijksche regee- ing is uit de jongste onlusten ge bleken, dat de sterkte van leger en jolitie onvoldoende is De uitbreiding van de Oostenrijksche bewapening zou in zekeren zin al in de jongste Engelsche ontwapeningsnota voor zien zijn. Ook voor Hongarije zou uitbrei ding van de bewapening voorgeno men zijn en wel van 35.000 man op 70.000 man. Bevordering van het huwelijk in Italië. Ondanks alle krachtige pogingen om de vrijgezellen te bewegen in het ïuwelijk te treden, geven nog talrijke ongemannen er de voorkeur aan ongehuwd teblijven. In Romealleen zijn er ruim 160.000 meer vrijgezellen dan gehuwde mannen. De fascistische regi ering heeft reeds veel gedaan om het tol stand komen van de huwelijken aan te moedigen. Vrijgezellen moeten behalve hun inkomstenbelasting nog een vrij ïooge extra belasting betalen. Voor de betrekkingen bij de bestuursli chamen wordt aan de gehuwde mannen de voorkeur gegeven. Als een man zeven of meer kinderen ïeeft, behoeft hij geen belasting te Een Prins trouwt met een filmster. Pi ins Sigvard, de tweede zoon van den Zweedschen kroonprins, die het voornemen heeft, om, on danks den tegenstand van den Koning van Zweden en den kroon prins, te trouwen met de Berlijnsche jongedame Erika Patzek, is in een hotel in het centrum van Londen. Sigvard heeft nog geen licence om te trouwen aangevraagd, maai volgens een zijner intieme vrienden zou hij op 8 Maart in Gaxton Hall te Londen in het huwelijk treden. In Zweden acht men de zaak van ernstigen aard, daar de prins de tweede troonopvolger is. Sigvard zal waarschijnlijk van zijn konink lijke rechten afstand doen, evenals zijn neef prins Lennard, die in 1931 te Londen met het niet-adellijke meisje Karin N'issvandl is getrouwd. Spanje, en d". H. Stoel. Naar de Fransche bladen melden, is de verhouding tusschen Spanje en den H. Stoel op het oogenblik zeer gespannen De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Pita Romero, die zooals men weet, eenige weken geleden werd aange wezen als buitengewoon gezant bij het Vaticaan om onderhandelingen te voeren over het sluiten van een modus vivendi, heeft zich nog steeds niet naar zijn p st begeven. De reden hiervan zou zijn dat de Spaansche regeering zich gegriefd voelt door den toon van een van den H. Sioel ontvangen nota. Nieuwe opstand te Havana. In de onrustige hoofdstad van het eiland Cuba brak deze week opnieuw een opstand uit. De re- geeringstroepen waien echter spoedig den toeitand meester. 22 Officieren, die aan den opstand deelnamen, zijn uit het leger verwijderd. De toestand in Oostenrijk. De Oostenrijksche regeering heeft de vroegere Soc.-dem. Arbeiter- zritung tot regeeringsorgaan gepro moveerd. Via dit blad zal de regeering zich voortaan speciaal tot de arbei dende klasse richten. Tolunie tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. De Italiaansche onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken Suvich, heeft belangrijke politieke en economische kwesties met den Hon- «aaischen premier Gömbös en zijn medewerkers besproken. De grondslag van alle verdere be sluiten zal naar verluidt zijn, dat absoluut wordt vastgehouden aan de voorgenomen Italiaansch Hon gaarsch—Oostenrijksche tol-unie. Gezien de huidige technische, doch vooral economische en politieke moeilijkheden zou echter de defini tieve verwezenlijking der tolunie tot een later tijdstip worden uitgesteld, Siarhemberg antwoordt Habicht, In verband met het ultimatum van de Oostenrijksche nationaal socialis ten, hij monde van den Nazi-leider Habicht, heft prins Siarhemberg, de leider der Heimwehr, verklaard, dat zoolang Oostenrijk een regeering heeft, aan welker hoofd hondskanse lier Dollfuss staat, gesteund door de Heimwehr, het land zal vechten tegen het Nazi-gevaar. Onlwapeningsmemorandum. Volgens de Parijsche Matin zou rijkskanselier Hitier zich in zijn onderhoud met Lord Eden in be ginsel hebben v»reenigd met het laatste Engelsche onlwapenings memorandum. Het eenige punt waarop hij niet zou hebben toege geven, betreft Duitschland's terug keer naar Genève, De sneeuwstormen in New-York. De sneeuwstormen die in de omgeving van New York gewoed heeft en die meer dan 20 dooden gemaakt heeft, was de hevigste die de Ver. Staten lot nog toe hadden meegemaakt. Nog steeds zijn op Long Island dozijnen dorpen door^ den hevigen sneeuwval geïsoleerd. Een aantal groote verkeerswegen, die New York met zijn omgeving verbinden, zijn op enkele plaatsen met een laag sneeuw van twee meter dikte bedekt. Men maakt zich bezorgd, dat er een ernstig tekort zal ontstaan aan brood, vleesch en andere levens middelen, welke gewoonlijk per as naar New York worden vervoerd. De Niagara waterval is vrijwel geheel bevroren en van het anders zoo geweldige gedonder van het neerstortende water is aan de Amerikaansche zijde nu nog slechts een zwak gemurmel over. Het Stavisky—schandaal weer op den voorgrond. Een moord op een magistraat heeft plotseling de Stavisky affaire weer op den voorgrond gebracht. In de nabijheid van Dyon is langs de spoorlijn het geheel verminkte lijk gevonden van den heer Prince, raadsheer van het hof van beroep te Parijs. De heer Prince was door een dringend telegram naar Dyon geroe pen, omdat zijn moeder ernstig ziek zou zijn. Later is gel-leken dut dit telegram vervalscht was. Er is alle reden aan te nemen dat hier mis daad in het spel is. De heer Prince behoorde tot de financieele afdeeling van het parket van het Seinedepartement. De moord op den raadsheer van het hof van beroep Prince heeft een ontz glijken indruk gemaakt. De vermoorde magistraat had juist den ocLtend van den moord gehoord moeten worden als een der voor naamste getuigen in het administra tief onderzoek naar het uitstellen van de vervolgingen van Stavisky. Alle bladen zijn het er over eens, dat de heer Prince in een hinderlaag wt rd gelokt, toen men hem naar Dyon riep, waar zijn moeder volstrekt niet ziek was. Eden in Berlijn. De besprekingen die Eden te Ber lijn met Hitier gevoerd heeft, schij nen, naar de berichten melden, van zeer vriendschapp lijken aard te zijn geweest. Van Duilsche zijde schijnt men de verwachting te hebben dat Eden een gunstigen indruk zal me- dencmen ten aanzien der Duilsche bewapen ingseischen. Volgens geruchten uit Genève zou Frankrijk bereid gevonden /ijn lot het voeren van ontwapeningsbe sprekingen buiten Genève. LAND- EN TUINBOUW. De belangrijkheid van kali in hel land- en tuinbouwbedrijf. Dat de kali eea onontbeerlijke plantenvoedingsstof is, en het dus uuodig is dat dezt zich in voldoende hoeveelheid in den bouwgrond bevindt om volledige oogsten le verkrijgen is ^an algemeene bekendheid. Meer en meer echier komt men tot de over tuiging dat de ka'imtsisioffcn. welke hoofdzakelijk in de behoelie aan kali onzer gewassen voorzien, nog een nog een andere rol kunnen spelen in het land. en tuinbouwbedrijf Uat zij nog andere eigenschappen bevallen dan direct voedende. Eigenschappen welke eveneens van groote invloed zijn op het gedijen ervan. Al siaan wij nog slechts aan het begin der onderzoekingen, toch kan 'eeds niet grooie zekerheid gezegd worden, dat de kaiimtsisiofi n eigen* schappen beziilen van gunsiigen in vloed bij de bestrijding van sommige plantenziekten, besnijding van schade, lijk gedierte, verdelging van onkruid, verbetering der kwaliteit onzer ge wassen, enz. De kalimesistoffen zijn dus niet alleen uit bemesiingsoogpunt belangrijk in het land en tuinbouwbedrijf. Als wij dan zoo eens nagaan de gunstige werking der kalimesistoffen, dan denken wij in de eerste plaais aan het blauw worden der aardappelen. Wat een last, wat een schade heeft dit euvel reeds veroorzaakt 1 Wat een geruststelling te weten dat bij voldoende kalibemesting het blauw zich niet meer vertoont. Bij de uien kreeg men eveneens een eigenaardig groeigebrek bij onvoldoen- de kali in den bodem. De gevolgen hiervan waren niet zoozeer ten minderwaardigheid van het product zelf. maar de opbrengst was aan den zeer lagen kant Zoo zouden wij meer voorbeelden op kunnen noemen, bijv. de randjes, zickie der bessen enz. Wat beireft de bestrijding van schadelijk gedierte, heeft men prachtige resultaten verkregen bij br-strijding van slakken met Kainiet of 20° 0 kalizout vermengd met kopersullaat. Volgens de jongste onderzoekingen is kainiet een goed verdelgingsmiddel van engerlingen in winterrogge, haver, zomeriarwe en zomergerst. In verband met de te verwachten vreterij in deze gewassen, vooral als deze verbouwd worden op gescheurd grasland, vestigen wij de aandacht op een artikel in .De voeding der Plan. ten* getiteld: De bestrijding van engerlingen met chemische middelenr Hij genoemde korensoorten werd in 1933 op sterk door engerlingen aan getaste pcceelen kainiet aangewend, in hoeveelheden van resp 800 - 1200 K G. De lijd van aanwending was omstreeks het midden van Mei. terwijl de resultaten werden opgenomen om. streeks een en drie maanden later. Hierbij bleek dat kainiet de engerlingen verdrijft wanneer een strock grond, naast de bestrooide, vrijlaat en doodt cam i»*i iii—i iintuw—ca——an—

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6