trienen, taarten en Enueioppen Dames-corresDoadeiiile. H. de Bont-v. Huiten De werkloosheid in Waalwijk vermindert. Blijkens de per 1 Maart opge maakte lijst van geheel of gedeelte lijk werkloozen ingeschreven bij 't Agentschap der Openbare Arbeids bemiddeling alhier, is het aantal werkloozen in Februari terugge loopen van 262 tot 229, dus met 33. De stand der werkloozen is per 1 Maart per 1 Febr. geh. ged. geh. ged. Bouwvakarbeiders 27 6 37 Houtbewerkers 11 3 12 2 Kleermakers 23 20 6 Lederbewerkers 104 24 114 36 Leerlooiers 6—42 Metaalbewerkers 3 6 3 1 Div. werkkrachten 13 3 14 2 Totaal 187 Grootestraat Telefoon 109. HET ADRES voor een 364 BETERE HEERENKLEEDING. Aanbesteding. Het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Burg. Smeelelaan, voor rekening van den heer O. Ver meers te Antwerpen, is bij onder- handsche aanbesteding gegund aan de fa. Mahieu en van Hilst alhier. Verlaging kolenprijzen. I)e Waalwijksche Vereeniging van Kolenhandelaars vergaderde gister avond in café v. d. Pluijm. Besloten werd met ingang van Maandag a.s. de kolenprijzen te verlagen, de eierkolen met 10 cent en anthraciet met 20 ct. per H.L. Botsing. Een vrachtauto uit Haarsteeg wilde gisteren aan het Hoekeinde wat al te sierlijk draaien en reed zoodoende te gen het houten hek naast de woning van den heer Slaats. Het hek werd grondig in elkaar gereden. Aantal leden der Centrale H. L. S. per 28 Februari 1934 Looistoffenhandelaren en -fabrikanten 24 lnlandsche Huidenhandel 68 Importeurs van Overzeesche Huiden 15 Lederimporteurs en Agenten in Leder 54 Lederhandelaren 635 Lederfabrikanten 153 Schoenfabrikanten 298 Lederwarenfabrikanten 124 Importeurs van en Grossiers en Agenten in Schoenen 72 SchoenwinkelicTs 1713 Schoenmakers 6570 Importeurs en Agenten in Leder- en Schoenfournituren 10 Drijfriemenfabrikanten 32 Zadelmakers 4 Totaal 9772 Nederlandsche Lederindustrie. Een aanmerkelijke verbetering in 19341 Aan het jaarverslag over 1933 der Fe deratie van Vereenigingen van Neder- landsche Lederfabrikanten, ontleenen wij het volgende: Moesten wij het jaarverslag over 1932 over het geheel genomen in mi neurtoon uitbrengen; het lijkt ons dat hoewel het jaar 1933 weinig gunstiger resultaten dan 1932 gebracht heeft, zich toch teekenen voordoen, waardoor* het mogelijk is, eenige verlichting te bespeu ren uit de ernstige moeilijkheden, waar mede de Nederlandsche Lederindustrie het voorgaande jaar te kampen had. Er zijn hoopvolle teekenen en er zya mogelijkheden geschapen, die maar op werkelijk aangrijpen wachten om tot een gezond herstel van de Nederlandsche le- dermarkt te komen. Vooral hebben wij hier op het oog de in den loop van het verslagjaar opgerichte „Centrale Veree niging ter Behartiging van de belangen van de huiden-, leder-, schoen- en aan verwante branches" en de per 1 Octo ber 1933 ingegane contingenteering van den invoer van leder in Nederland. De by de Federatie aangesloten leden hadden in dienst per 31 December 1933: 2391 arbeiders (v. j. 2296). Doordat de export naar een aantal lau den steeds moeilijker werd, waren de lederfabrikanten wel gedwongen zich op de Nederlandsche markt te concentree- ren, waardoor de concurrentie ondrage lijk was. De prijsdaling, die in 1932 begonnen was, zette zich in het begin van 1933 voort, zoodat in Maart de laagste prijzen genoteerd werden die bij menschenheu- genis bestaan hebben. De verhouding van import en export werd iets gunstiger. Vooreerst valt dit uit te drukken door het navolgende staat- ie: Exportsaldo 1930 f 5.711.483 Exportsaldo 1931 5.055.345 Import-saldo 1932 1.331.673 Exportsaldo 1933 529.000 De export nam weer toe. In aanmer king genomen, dat de moeilijkheden, door het buitenland aan onzen export in den weg gelegd, er niet minder op worden, kan geen andere conclusie worden ge trokken, dan dat de Nederlandsche leder industrie een buitengewoon weerstands krachtige industrie is. Behalve de steeds voortschrijdende be moeilijkingen, die voor den export reeds bestonden, kwam in den loop van het verslagjaar nog de val van den dollar, die, behalve stimuleering van den im port, ook bezwaren van den export ten gevolge had. De behaalde prijzen waren bedroevend. Voor afval werd in Enge land weder een nieuwe markt gevonden. Terwijl in dat land in 1932 slechts 193.000 K.g. kon worden geplaatst, be draagt dit in 1933 456.000 Kg. Ook Bel gië nam een groote kwantiteit af (131000 Kg.). Naar België en Luxemburg kon in het algemeen meer worden uitgevoerd dan het jaar tevoren. Dit moet echter groo- tendeels geweten worden aan het moei- ïyker worden van den export naar an dere landen. De export heeft, zooals steeds, den weg van den minsten weer stand gevolgd en heeft zich dus gericht naar het land, dat ons het minste nioei- lykheden in den weg legde. De gulden tijd zoo men daarvan althans kan spreken zal niet lang meer duren, daar in België zeer spoedig een contin genteering van den import te wachten is. Wat Duitschland betreft, was de ex port weer minder. Van zoolleder (huiden en croupons) werd slechts 48.000 Kg. naar dat land geëxporteerd, terwijl in 1932 dit 107.000 Kg. bedroeg en in 1931 257.000 Kg. De handel op Engeland was moeilyk door de fluctuaties van het pond ster ling. Dat niettemin een grootere hoeveel heid kon worden geëxporteerd, was voor namelijk te wijten aan het feit, dat een groote hoeveelheid afval daarheen kon worden uitgevoerd. Frankryk behield het systeem van con tingenteering. Het behoeft geen betoog, dat hiermede onzen export geen goed gedaan wordt. De toegestane kwanta werden wel steeds geëxporteerd, maar het scheppen van nieuwe handelsrelaties is geheel onmogelijk. De export naar den Balkan, Oosten rijk, Hongarije, Joego-Slavië, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Spanje, Scandinavië en Polen bleef op een laag peil. In een tijd als de huidige, is het dubbel noodig, te letten op clc afnemers, daar de beta ling niet alleen door deviezen-maatrege len, maar ook door onwil of mislukte speculatie op stijgende pryzen niet plaats heeft en verhaal op de debiteuren uitge sloten is. De import verminderde in 1933 maar weinig ten opzichte van 1932. 1932: 3.081.588 Kg. t. w. van 9.297.349 1933: 2.832.832 Kg. t. w. van 8.266.000 Verwacht mag worden, dat de contin genteering van den invoer, zooals deze per 1 October 1933 is ingegaan, de over matig gegroeide import van de laatste jaren tot normale cyfers zal weten terug te dringen. Door de opleving die bij de schoenfa brikanten hier ontstond, tengevolge van de contingenteering, welke in den loop van het verslagjaar hoewel in 1932 al ingevoerd haar invloed deed gelden, was het verbruik iets grooter. Het verbruik door de schoenmakers verminderde. In zijn geheel overzien zyn er facto ren, die tot een aanmerkelijke verbete ring in 1934 kunnen leiden. De combi natie van de contingenteering van leder en van schoenen, kan veel goeds uitwer- ken, terwijl daarby de Centrale haar nut tig werk zou kunnen verrichten, door den schoenmakers en den lederhandel de billijke vergoeding voor hun werk te geven en de lederlabrikanten zou kun nen steunen door de onnoodige concur rentie te beteugelen. Door de Nederlandsche lederfabrikan- teu werd verkocht in 1929 voor een waarde van 43.713.000, waarvan 40.56 pet. met buitenlandsche bestemming; in 1930 voor een waarde van 39.002.000, waarvan 40.73 pet. voor buitenlandsche bestemming; in 1931 voor een waarde van 30.776.000, waarvan 12.04 pet. voor buitenlandsche bestemming; in 1932 vooreen waarde van 20.313.000, waarvan 31.88 pot. voor buitenlandsche bestemming; Het contact van de federatie met de Regeering versterkte zich in het afgeloo- pen jaar'belangrijk. Door de verandering in den koers der handelspolitiek en mede ook door den uitgroei van de afdeeling Nederlandsche Industrie van het Depar tement van Economische Zaken, is de Federatie meermalen in staat geweest de Regeering oorlichting te verschaffen over maatregelen, die genomen dienden te worden. Bovendien heeft zü voortdu rend dc Regeering op de hoogte gehou den van den algemeenen toestand der lcderfabricken door het verstrekken van cijfermateriaal met dc noodige toelich ting erbij. Het resultaat der contingenteering dient voorloopig te worden afgewacht. Het duurt immers geruimen tijd voor dat hel Crisis In- en Uitvoerbureau, dat ten aanzien van de contingenteering als uit voerend orgaan optreedt, haar houding ten aanzien van den import va leder ge heel heeft bepaald en de juiste politiek gevonden heeft, die in acht moet worden genomen voor wat aangaat het verleenen van extra-consenten. Het belangrijkste feit, dat in het ver- jlagjaar plaats had, was de oprichting van do Centrale. Dc oprichting der Centrale geschiedde niel door of met hulp, maar wel met voorkennis en instemming der Regeering. Het mag tot voldoening strekken, dat de overgroote meerderheid der Neder landsche lederfabrikanten waaronder allen van eenige importantie tot de Centrale is toegetreden. Eer dit verheu gend resultaat bereikt was, zijn heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden. De gemeentegrenzen in het land van Heusden en Aliena. In het Land van Heusden en Altena gaan geruchten als zouden Ged. Staten het plan hebben om de gemeenten Wijk, Veen en Eethen te vereenigen tot een gemeente Wijk. Wij gelooven er niet veel van. Contingenteering van leder. Volgens het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling van den invoer van zoolleder, drijfriemleder, tuig* en zaalleder en van overleder en ander leder, waaronder zeem leder en voeringleder, gaven som mige leden als hun meening te kennen, dat het onjuist is, in tegenstelling tot de contingenteering van het zoolleder, welke op 90 pCt. is gesteld, bij die voor het overleder een maatstaf van 100 pCt. aan te nemen. Met een contingenteering tot dit percentage wordt, naar zij meenden,de Nederlandsche industrie die slechts op een derde van haar capaciteit werkt en die in staat zou zijn in de geheele behoefte te 1 voorzien, onvoldoende geholpen, i Ook achtten deze leden het aan bedenking onderhevig, dat voor het overleder als vergelijkingsjaren wor den genomen 1931 en 1932, welke min of meer als topjaren zijn te beschouwen. Tenslotte noemden dezelfde leden het een fout, dat de berekening van het contingent plaats heeft naar het gewicht inplaats van naar de maat. Dit kan ertoe leiden, dat nog meer overleder wordt ingevoerd dan in ue vergelijkingsjaren, omdat in tegenstelling met toen thans overleder van zeei licht gewicht in trek is. Naar de leden, hier a in 't woord, opmerkten, klemt dit alles te meer, omdat uitvoer thans niet mogelijk is ten gevolge van de in Frankrijk, Belgie, Engeland, Duitschiand en Zwitserland met betrekking tot dit product genomen maatregelen. Andere leden betwijfelden, of de Nederlandsche industrie wel in slaat is in de geheele behoefte aan over leder te voorzien. Deze leden meenden te weten, dat bepaalde soorten overleder hier te lande niet kunnen worden vervaardigd. Biijaritournooi VV. B. C. Maandag a.s. komt «Amusement» bij de W. B. C. op bezoek tot het spelen van een biljart-wedstrijd voor het tournooi. Onnoodig te zeggen dat het voor de W. B. C.'ers oppassen zal worden om een nederlaag te voorkomen. Amusement met J. Reus en B. v. d. Linden aan het hoofd zullen wel een ernstige poging wagen om boven het thans gespeelde gemid delde te geraken. Voor biljartliefhebbers een mooie gelegenheid om van goede biljart- sport te genieten. Aanvang 7 uur in het café van dhr A. v. Berkel. Schadepost. Op den Winterdijk alhier verloor een Heusdenaar al fietsende een groote ronde kaas. Hij merkte het telaat, want toen hij zich keerde was de kaas verdwenen. Waarschijn lijk is er een liefhebber in de buurt geweest, die zich erover ontfermd heeft. SPRANG—CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 4 Maart '34: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9,30 uur en n.rn. 2 uur Ds. Remme van Amsterdam; des voormiddags collecte voor de Meis- jesvereeniging „Persis". Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur leesdienst. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Februari 1934. voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 3696.53 en terugbetaald 2881.75. De Geref. Jongelingsvereeniging „Timotheus" alhier komt a.s. Maan dagavond half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond, in 35e Jaarvergade ring bijeen, onder leiding van haar eere-voorzitter, Ds. J. C. Hagen. Naast dc jaarverslagen van secreta ris en penningmeester en een tweetal onderwerpen door de leden B. Dal- maijer en H. Chabot, komen op de agenda een reeks voordrachten enz. voor. Belangstellenden zijn welkom. Voor de Afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders, werd j.l. Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond, de bondsfilm: „In het kielzog van onzen bond", vertoond. De zaal Was goed bezet. De secretaris van genoemden hond, de heer J. v. d. Steen uit Den Haag, opende de bijeenkomst met gebed en sprak een kort welkomstwoord. Hierna werd de uit vijf deelen be staande film vertoond, die een zeer duidelijk beeld geeft van het honds- werk in al zijn geledingen. O.a. werd daarin voorgesteld het werk van het C.N.V. en het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten". Verder werden ook verschillende be drijven te zien gegeven. De heer van der Steen hield tenslotte nog een propaganda-rede, waarin hij de vergadering opwekte de christelijke beginselen op het terrein^van den ar beid te belijden en te beleven. CAPELLE. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid« gaf j.l. Dinsdag avond voor donateurs en begun stigers en Donderdagavond d.a v. voor niet-leden in het Stations- koffiehuis van den heer L. F. van Dongen alhier zijn jaarlijksche uitvoering, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. Na een welkomstwoord van den Voorzitter van het gezelschap, den heer J. Michaël, werd onder leiding van den directeur, den heer Alb. Christ, met de afwerking van het met zorg samengestelde programma begonnen. De verschillende nummers zoowel vóór als na de pauze, werden verdienstelijk ten gehoore gebracht en oogstten een welverdiend applaus. Ter afwisseling werd door de aan de vereeniging verbonden tooneel- vereeniging voor de pauze «Vroeger, nou, straks« en na de pauze «Joost Uilenspiegel« opgevoerd, welke nummers eveneens veel bijval oogstten. Ongeveer 12 uur werd de uitvoering met een woord van dank aan allen die op eenige wijze aan het welslagen van deze avonden hadden medegewerkt, door den Voorzitter gesloten. Het waren een paar gezellige avonden, waarop «Kunst na Arbeida met genoegen kan terugzien. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk zal a.s. Zondag morgen half tien leesdienst worden gehouden. Des namiddags geen dienst. Gedurende de maand Januari 1934 werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier inge legd f 8053,34 en terugbetaald f 9345,81. Het aantal inlagen beliep 79, dat der terugbetalingen 44. J.l. Maandagavond hield de Geref. Kerk alhier haar gewone jaarlijksche ledenvergadering, waar op door den ouderling, den heer H. Kerst, verslag werd uitgebracht omtrent den toestand der kerkelijke tinantiën en de diaken, de heer van Barneveld, een overzicht gaf van den finantieelen toestand der diaconie. Uit deze verslagen bleek, dat de gemeente zich, zoowel geestelijk als stoffelijk, in voort durenden bloei mag verheugen. Na rijp ov; rleg werd besloten de be staande vacature van 4en ouderling vooralsnog niet aan te vullen. Na afhandeling van het zakelijke gedeelte werd door Ds. P. K. Keizer een lezing gehouden over het 1UÜ0- jarig rijk. Deze lezing, welke een schitterend stuk studiewerk was, werd door de vele aanwezigen met de meeste aandacht beluisterd. Deze vergadering, welke onder leiding stond van den predikant dei Geref. Keik, Ds. Keizer, werd met dank gebed en het zingen van «Een vaste burg is onze God« gesloten. Ds. J. Cuperus alhier heeft voor de benoeming tot consulent der vacature Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk bedankt. A.s. Zondag des morgens half tien en des nam. half diie hoopt voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse op te treden Ds. Cuperus. in den namiddagdienst Doopsbediening. Onder leiding van haar Voor zitter, den heer J. van Beek, hield de Coöp. Aankoopvereeniging voor Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang w.a. Dinsdagavond j 1. in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle een algemeene ledenvergadering. Na een openingswoord van den Voorzitter bracht de secr.-penningm. de heer B. van der Hoeven, verslag uit omtrent den financieelen toe stand der vereeniging over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dal de ontvangsten f28585.995 en de uitgaven f28510,10 bedroegen, alzoo een batig saldo van f75,895. Op 1 Januari 1933 was in kas f245,435 en op l Jan. 1934 f321,33. Het ledental blijft steeds vooruitgaande. Uit het verslag der commissie, belast met het nazien der rekening over 1933, in welke commissie zitting hadden de heeren J. Ha ver hals Jac.z. commissaris van toezicht en Dirk Verhagen en Adr. Meijers, leden, alsmede uit het verslag der controle op de boekhouding der vereeniging door de Noord-Brab, Maatschappij van Landbouw, bleek, dat een en ander keurig in orde was, waarna de secretaris onder dankzegging voor zijn gehouden beheer van zijn verantwoording over 1933 werd ontheven. Na de opgave van de benoodigde kwantums veevoeder en hulpmest- stoffen werden nog eenige crisis maatregelen besproken, omtrent welke maatregelen de vereeniging steeds voeling houdt met deNoord- Brab. Mij. van Landbouw, waarvan de vereeniging lid is. Met een woord van dank voor de belangstelling werd de vergade- ring hierna door den voorzitter gesloten. Het 2e elftal der voetbalvereen. »Capelle« speelt a.s. Zondagmiddag op eigen terrein voor de le klasse B.V.B. tegen WSC 3 uit Waalwijk. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. school te Renkum is be- noemd Mej. J. H. Cové alhier. Het fanfarecorps »Sirena« alhier zal a.s. Donderdag 8 Maart, des avonds 7 uur in het café van den heer J. Treffers, onder leiding van den directeur, den heer P. B. Bisselink van Kaatsheuvel, haar tweede winteruitvoei ing geven. De muzieknummers worden afgewisseld door voordrachten. De Koleninkoopveieeniging van den Chr. Besturenbond, houdt Vrijdag 9 Maart, des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje eene algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt: Opening, Notulen, Ingekomen stukken, Mede- deelingen, Verkiezing bestuurslid, vacature W. v. Vuuren, Verkiezing lid Controle-commissie, vacature W. van Dongen, Rondvraag en Sluiting. In de Gerei. Kerk aan het Bruggetje hoopt a.s. Zondag 4 Maart op te treden Ds. P. K. Keizer. WASPIK. Voorden vleeschkeurings- dienst werden in de afgeloopen maand ter secretarie aangegeven 30 varkens, 7 runderen en 2 kalveren. In de gehouden algemeene vergadering van de Waspiksche Tooneel- en Opereltevereeniging «Entre—Nous» werd tot voorzitter herkozen de heer G. Kaïnp, tot secretaris de heer J. van Dongen, tot commissaris de heer P. v. Dongen en lot leden de heeren A. Tahhers en B. Roovers. RAAMSDÜNKSVEER. Tot Wijk zuster van het Groene Kruis alhier, werd benoemd Zuster Willems uit 's Gravenhage. Ds. Guittart zal Zondag op treden om half tien in de Veersche kerk en om 2 uur in die op het Dorp. RAAMSDONKSVEER Bij onder, handsche aanbesteding is opgedragen aan de fhma Mertens en Weterings, aannemers alhier, het bouwen van een villa voor rekening v n Dr. Keijzer ie Tilburg, voor het bedrag van 1 31200, Het aantal steuntrekkenden van de gemeente, bedroeg in de gemeente Raamsdonk op den afgeloopen Zater dag 230. In het café van H. Boelaars aan den Keizersdijk werd dezer dagen een vergadering gehouden van de R K. Middensiandsvereeniging. De verga. Wij voeren prachtige voor eigen gebruik Bijzondere chique modellen voor Vraag U onze monsterboeken etns. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien. dering was druk bezoent. De Vooizuter der vereeniging opende de vergadering met den Christ, groet, waarna hij den Secretaris verzocht de notulen der vorige ver- gadering voor te lezen. Na voorlezing werden deze onveranderd goedgekeurd. Nadat nog enkele mededeclingen werden gedaan door den Voorzitter, werd het woord verleend aan den spreker van dezen avond de heer F. Verhoeven, Belasting Consulent te Breda, die zou spreken over het Nederlandsch Belastingrecht. Spreker zeide, dat het onmogelijk was in eenen avond al de belasting, wetten te bespreken. Hij zou daarom in korte trekken de voornaamste be lastingwetten behandelen. Op duide lijke wijze gaf spreker een uiteenzet ting van de verschillende belasting- wetten. Aan het slot van deze zeer leerzame lezing, deelde de heer Verhoeven de vergadering mede, dat bij voldoende deelname te Raamsdonksveer door hem een cursus zou worden gegeven, waarin hij zal behandelen het be lastingstelsel en tevens de leden in staat zal stellen op eenvoudige wijze hun boeken bij te houden üe duur van den cursus i9 vier avonden en kost slechts f 1,50 Slaande de verga dering gaven zich reeds een 25 tal leden op die aan den cursus zullen deelnemen. Tot as Maandag is er bij het Bestuur nog gelegenheid zich op te geven voor den cursus De Voorzitter dankte den heer Verhoeven voor zijn keurige lezing, die zeer leerzaam was, en die voor iedereen goed was te begrijpen. Hierna deelde hij de vergadering nog mede 42 204 58

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 10