Uui Zemiuisn De kwestie—Bock begint spr. de keel uit te hangen. Al het mogelijke is gedaan om den man er weer bovenop te helpen, maar hij werkt zelf niet mee. Had Bock zijn best gedaan, dan had hij er goed kunnen komen. Spr. stelt de leden vervolgens in de gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer Roestenberg zegt te kunnen begriji en dat B. en \V. behoefte hebb.en gevoeld zich volledig te uilen. Waar de geruchten, waarover in de geheime vergadering van vorige week is gesproken, op geen positieven grond berustten, sp t het spr. dat de raad alleen op deze praatjes al besloten heeft een accountants onderzoek te doen instellen. Was dat ni. t gebeurd, dan zou men minder opspraak verwekt hebben. Zoolang niets positiefs beweerd kan worden moet <le gemeenteraad, naar spr. meent, geen waarde hechten aan «praatjes». Wat de kwestie Bock betreft, zegt spr., ben ik het niet met B. en \V. eens. De Voorzitter zegt wel dat hij er niets mee te maken heeft, maar hij is toch lid van het college. Het lijkt mij onjuist dat B. en \V. ook in tweede instantie voor de/en oud- ambtenaar nog klaar stonden om zijn achterstallige gelden aan te zui veren. B. en W. hadden veel beter kunnen vasihouden aan de eenmaal getroffen regeling voor het inhouden van pensioen, temeer gezien de men taliteit van den betrokkene. Zijn houding g' eft zeker geen reden om de gemeente maar steeds achter hem te laten staan. Of men persoonlijk zoo iemand wil blijven steunen, moet men voor zichzelf weten, maar als vertegenwoordiger der gemeentena ren heeft men daartoe niet het recht. De Voorzitter merkt op dat het niet aangenaam is als men voort durend wordt aangevallen. Daarom heeft spr. ook deze kwestie in den raad willen bespreken, al hoort ze er feitelijk niet thuis. De gemeente heeft er op het oogenblik niets meer mee te maken. Het geld dat de ge meente te kort kwam, heelt de amb tenaar onmiddellijk moeten bijpas sen. Spr. zelf heeft indertijd dien eisch gesteld. De lieer BeerensIk begrijp niet waarom het gemeentebestuur zich zoo druk gemaakt heeft over de kwestie Bock. De VoorzitterIk well De heer BeerensDe persoon in kwestie was feitelijk niet waard om zoo behandeld te worden. Naar verteld wordt, komt hij geregeld in café's en vei telt daar lasterpraatjes. Als wij tegenover een dergelijk per soon een uiterst clemente houding aannemen, spelen wij juist in zijn kaart. Het gemeentebestuur had een resoluut standpunt moeten innemen en Bock bij den kraag moeten pak ken en buiten zetten I De VoorzitterWat u nu bedoelt, dateert pas van den laatsten tijd, maar niet van vorigen zomer. De heer Beerens: Ik vind het jammer dal U gezegd hebt dat B. en W. desnoods wdlen trachten 75 pCt. van zijn pensioen voor hem los te krijgen. Een dergelijke houding moet toch' bij het punliek den indruk wekken dat het gemeentebestuur niet vrijuit gaat De Voorzitter: Daar hebt u gelijk in. Men kan zeggen dat wij tegoed- gunstig zijn geweest tegenover Bock, maar wij hebben hem willen helpen om hem er weer bovenop te brengen. Men moet ook bedenken dat B. heel dikwijls het achter gehouden geld gebruikte om arme menschen vooruit te helpen. Hij was een zwakkeling en had nooit gelden in handen t 2. Er gingen heelemaal geen pooten over de brug; want de man heeft voeten. 3. Boor, bis, nis, nat, tor, contra; boa, constrictor. 4. N de pop voet adieu blozen paraplu Neptunus EEN NIEUW PRIJSRAADSEL. Het actieve K.E.M.I.-magazijn zendt ons een nieuwe prijsvraag, waaraan zij wederom als prijzen 5 mooie etsen verbindt voor 5 goede oplossers. Wij vertrouwen dat velen onzer lezers (kleine en groote) zullen mee doen aan dezen aardigen wedstrijd Met 21-22-1-23 wordt alles geschreven en gedrukt. 5-6-7 vindt men tegenwoordig aan elke voordeur. 8-9 ligt om eiken wagen. 11-12-2-1 zijn is niet gezond. 18-19 is een lengtemaat. 15-16-17-18-25 is een lengtemaat. 11-27-18-29-18-22 doen kinderen als ze lastig zijn. 25-26-24-23 groeit in het water. 20-19-8-9 is een onderdeel van 'n school. 7-8-9-13-14 is een herstelde breuk. 3-4-6-10 verkorte meisjesnaam. moeten krijgen, dan was hij mis schien een voorbeeldg ambtenaar gebleven. In deze overweging hebben wij hem nog willen helpen. De heer Beerens: Ik vind het tac tisch fout dat het gemeentebestuur zoo'n tegemoetkomende houding heeft aangenomen. De VoorzitterHadden wij geweten dat het zoo geloopen zou zijn, dan hadden we ons nooit meer met B. bemoeid. Het is noodzakelijk dat we de zaak openbaar maken, anders blijft Jan Publiek zeggen er zal wel iets achter zitten. De heer Beerens Kort geleden moet B. in café v. d. Assum nog gezegd hebben «Ga maar naar het gemeentehuis, daar zullen ze wel betalen U Als B. en W. hem dan nog 3/4 van zijn pensioen willen geven, wekt dat een raren indruk. Ik zou gezegd hebben trap hem buiten De Voorzitter: B. heeft niet eens bij v d. Assem gezeten, want hij is al lang ziek. Wie is de aanstoker van dit praatje? Als Kaatsheuvelsche menschen die geruchten langs de straat strooien, waardoor deambte naren in opspraak worden gebracht, moeten wij daar paal en perk aan s.tllen. B. is in geen maanden hier geweest, dus als hem dit praatje in de schoenen geschoven wordt, moe ten we dat hem niet aanrekenen. De heer Beerens. Maar daarmee wordt het prestige van B. en W. toch omlaag gehaald. Laat diegenen, die schuld hebben voor de vier schaar komen. De Voorzitter. Als we dat doen, zooals ik trouwens gedaan heb, dan weten ze van niets en staan ze met hun mond vol tanden. Ik apprecieer Uw meening en eigenlijk ben ik het ten volle met U eens. Nog deze week heb ik gezegd dat wij dom deden B. zoo lang te blijven helpen. De heer Grootzwagers. Feitelijk heeft de raad toch niets met de Bouwvereeniging te maken. De Voorzitter. Wel als het finan- cieele zaken betreft, De heer Grootzwagers. Ik had gedacht van U te vernemen hoe zich indertijd de vei duistering van legesgelden heeft afgespeeld. De Voorzitter. Die toelichting ligt feitelijk al in hetgeen ik gezegd heb. Ik heb toegegeven dat er wel eens fouten zijn gemaakt. Men heeft Bock niet op tijd laten afdragen hetgeen hij moest afdragen. Toen heb ik direct voorgesteld om den ambtenaar, die de schuld van dit verzuim was, aansprakelijk te stellen. Dat is ook gebeurd, en hij heeft de gelden moeten bijpassen. Dat neemt echter niet weg dat B. het geld, dat hij had achtergehouden nog moest terug geven. De fout van den ambtenaar was slechts dat hij het geld niet op tijd van B. had ingevorderd, maar het gaat daarom niet aan om bet bedrag niet meer van B. terug te vorderen. De heer Groolzwagers. Het is jammer dat tegen den betrokken ambtenaar niet scherper is opgetre den. Hij is mede schuldig aan den val van B. Als hij het geld steeds op tijd had ingevorderd zou het misschien nooit zoover zijn ge komen. De heer Snoeren zou afzien van alle verdere clementie ten opzichte van B. Spr. zegt dat B. in Loon ge zegd heeft: »Op het gemeentehuis zullen ze alles wel betalen, anders zal ik ze wel eens mores leeren Zoo iemand wil spr. niets toegeven, maar hij zou hem de deur uitgooien. De Voorzitter zegt dat B. en W. nu met B. geen verdere clementie zullen betrachien. Invordering Schoolgeld en Straolbelasling. De heer Roestenberg vraagt in lichtingen over de inning van school gelden en straat belasting! Ook daar over gaan geruchten. Men heeft spr. aanmaningen voor deze belastingen overgelegd, die sommige ingezetenen ontvangen hebben, terwijl zij het verschuldigde bedrag al hadden vol daan. Het ware volgens spr. ge- wenscht geweest indien deze voor lichting niet achteraf, doch in eerste instantie gekomen was. Doordat dit niet gebeurd is zijn de praatjes weer in de hand gewerkt. De Voorzitter. Moet ik daarop antwoorden, terwijl, ik er niets mee te maken heb. Voor hetgeen in den loop der jaren gebeurd is ben ik toch niet aansprakelijk. De heer Roestenberg. U moet toch den raad kenbaar maken hoe dit zit, het raakt toch B. en W. in zijn geheel. De Voorzitter. Voor zoover als ik waarnemend burgemeester ben ge weest heb ik alles onder oogen ge zien. Met evenveel recht kan ik zeggen Er is nog nooit een vraag gesteld over het schoolgeld. Ik weet zeer goed van de schoolgeld kwestie af en die zaak heb ik al met den ontvanger besproken' Als er nalatig heden zijn geweest van een persoon, die niet meer tot onze gemeenschap behoort, de oudontvanger, "dan heb ik gezegd laten we een en ander langs geleidelijken weg oplossen. Over deze kwestie is mij echter geen enkele vraag gesteld, anders zou ik daarop geantwoord hebben. We zijn nu al zoover dat we een groote som hebben binnen gekregen. De heer Roestenberg. Ik heb geen bemerkingen, maar vraag alleen Licht den raad in over hetgeen ge beurd is. Er zijn toch ook bewij/.en dat nog in September 1933 aanma ningen zijn gestuurd voor belasting die al betaald was. Ik denk aan geen fiaude, maar als ik dergelijke dingen constateer, dan meen ik dat B en W. verplicht zijn mede te deelen wat er gaande is. De heer M. Dingemans zegt de zelfde ervaring te hebben opgedaan als de heer Roestenberg. Z. i. had de Voorzitter ook van deze kwestie in de geheime vergadering wel me dedeeling kunnen doen. De Voorzitter. U wilt trachten mij iets voor de voeten te gooien. Als mij in de geheime vergadering hierover een vraag was gesteld, dan zou ik daarop geantwoord hebben. De vergadering ging echter niet over de schoolgeldkwestie. Waarom moest die voorlichting dan juist van mij uilgaan Waarom heeft noch de andere wethouder, noch de secretaris er aan gedacht Had ik geweten dat er ook over het schoolgeld praatjes gingen, dan zou ik daarover gesproken hebben. De heer Beerens vraagt over hoe lang zich het accountantsonderzoek uit trekt. De Voorzitter zegt dat dit zich tot de laatste jaren bepaalt. Naar aanleiding der opmerking van den heer Roestenberg zegt spr. nog dat de tegenwoordige ontvanger bij zijn benoeming voor een groot stuk werk stond. De ontvanger zelf heeft aanstonds opgemerkt dat de groote achterstand moest worden ingehaald Spr. vindt het jammer dat de secretarie indertijd niet onder voort durende accountants-controle is ge steld. De lasteraar. De heer Grootzwagers vraagt welke maatregelen genomen zullen worden tegen dengene, die de lasterpraatjes heeft rondgestrooid. De Voorzitter heeft deze persoon reeds ter verantwoording geroepen. Hij had openlijk verklaard dal het op het stadhuis »een dievenbende» was. Na de reprimade is hij niet meer ter secretarie* verschenen, en thans hebben B' en W. een brief ontvangen waarin hij om eervol ontslag vraagt. De heer C. Dingemans. De ge heime vergadering wordt nu eigen lijk een publieke. De laatste woorden die hier gesproken zijn wijzen duide lijk aan wie de betrokken persoon is. De heer Roestenberg. Het is er voor de ambtenaren niet gezelliger op geworden. Het was beter dat de zaak anders was afgewerkt en dat de raad niet op de praatjes was ingegaan. De heer Nijkamp. Het is een groot verschil of die praatjes worden ver spreid door iemand van de straat of door iemand van de secretarie zelf. De Voorzitter. Anders had men gezegdze durven geen onderzoek in te stellen. Spr. betoogt dat het ook voor het gemeentebestuur zelf geruststellend is om te weten dat de zaken in orde zijn. De heer Roestenberg verzoekt ten slotte den raad voortaan tijdig voor te lichten. De besprekingen over dit punt worden gesloten. Weg verbetering. De Voorzitter doet nog het voorstel tot aankoop van een perceel grond langs den weg Vaartstr.-Wilhelmina- plein voor f50. Dit voorstel wordt gedaan namens de Wegencommissie. Men is nu met verbetering van dezen weg be/ig. Wil hij afdoende verbreed worden dan moet dit stuk grond worden aange kocht. Het voorstel wordt aangenomen De heer Roestenberg zegt dat de aanleg der nieuwe straat hem zeer is tegengevallen Vooral vanaf de Gasthuisstraat maakt de entrée een slechten indruk. In de toekomst wil spr. de straten ruimer zien aan gelegd. De Voorzitter is het met deze op merking eens, maar zegt dat de grondeigenaren niet meer willen afstaan. Koopen op afbetaling De Voorzitter zegt van de Velo waschmachine Mij. een aanschrijving te hebben gekregen om afbetalings termijnen in te houden op de loonen die in de werkverschaffing verdiend zijn. De deurwaarder heeft thans exploiten beteekend en B. en W. aangezegd dat het geld moet worden afgehouden. B. en W. willen nu onderzoeken of de gemeente verplicht is de bedragen in te houden. Men eischt 20 pCt. van het loon. Spr. meent dat de gemeente niet daartoe verplicht kan worden. Spr. waarschuwt de menschen goed uit te zien bij het koopen op afbe taling en de contracten goed na te lezen, al zijn da voorspiegelingen nog zoo aanlokkelijk. De heer Dingemans waarschuwt tegen het huurkoop-sys'eem en zegt dat sommige maatschappijen er be- driegelijke practijken op na houden. De heer Roestenberg vraagt B. en W. te trachten, indien de termijnen moeten worden afgehouden, niet 20 pCt. maar b.v. 5 pCt. van het loon af te houden. De Voorzitter zegt dat dit in de bedoeling ligt. De vergadering wordt hierna ge sloten. HERPT. Vergadering van den Raad der ge meente Herpt c.a. Afwezig Wethouder van Bokhoven. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. Hieronder is een besluit van Ged. Staten betreffende goedkeuring der gemeentebegrooting voor het jaar 1934. 2. Verpachting land aan den Bern- schen Dijk. Hiervoor is een bod gedaan van 91, voor een gedeelte heeft men de be voegdheid om dit te bebouwen, doch op het einde van den huurtijd moet het als grasland opgeleverd worden, terwijl de gemeente de bevoegdheid behoudt verbeteringen aan te brengen. Besloten wordt het perceel voor drie jaren te verhuren aan Ant. Buys voor de som van 91. 3. Wijziging der gemeente-begroo ting voor 1933. Enkele posten zijn overschreden tot een gezamenlijk bedrag van pl.in. 37. Wordt overeenkomstig voorstel B. en W. besloten. Bij de rondvraag dringt het lid van Herpt er op aan te trachten op de hand wijzers van den A.N.W.B. in deze om geving ook Herpt te doen vermelden; in Heusden zijn er enkele geplaatst waarop wederom Herpt is vergeten. Hiermede zal rekening worden ge houden. Ontslag Burgemeester. De voorzitter doet dan de mededee- ling dat hij tegen 15 April a.s. eervol ontslag heeft aangevraagd; hij zegt reeds de 70 jaren gepasseerd te zijn en nog gaarne enkele jaren in goede ge zondheid van zijne rust te willen ge nieten. Wat het laatste betreft kunnen de raadsleden den burgemeester geen on gelijk geven; algemeen betreurt men het echter dat de burgemeester heen gaat; steeds heeft men veel sympathie voor hem gehad en respect voor de wijze waarop hij zijn ambt heelt waar genomen. Er zal nog gelegenheid zijn in een raadsvergadering afscheid te nemen, waarom bij afwezigheid van den oud sten wethouder, hierop thans niet ver der werd ingegaan. Hierna sluiting. HEUSDEN. Wegens ongesteldheid van wethou der Verhoeven was de Raad niet vol tallig. 1. De Notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen waren de volgenoe stuk ken: Schrijven van Ged. Staten, Hou dende goedkeuring der vastgestelde bouwverordening idem van de gewijzigde Gem.-be- grooting 1933; idem van de verdaging van het be sluit tot goedkeuring der Gem.-begroo- ting 1934; kon. besluit goedkeurende de hef fing van 100 Opcenten op de Gem.- fondsbelasting; motie van de moderne arbeiders- vereeniging inzake bestrijding van de werkloosheid schrijven van de R.K. Loodgieters- vereeniging om de regeling van de er kenning van gas- en waterfitters zoo spoedig mogelijk in te voeren; alles werd voor kennisgeving aan genomen. Medegedeeld werd, dat ingekomen waren de verslagen van den Keurings dienst; van het agentschap der Ar beidsbemiddeling en het beredeneerd verslag over de volkshuisvesting, alle over 1933. Voorts was ingekomen een verzoek van L. van der Staak om van gemeen tewege een bijdrage te ontvangen in de meerdere kosten van aansluiting aan het gemeente-riool. Na toelichting van den Voorzitter werd daartoe besloten. 2. Vaststelling vergoeding art. 101 L.O. Wet 1920 over 1932, met voor stel van B. en W. om die vergoeding aan het R.K. Kerkbestuur te bepalen cp 3.98 per leerling. Conform het voorstel werd dit punt aangenomen. 3. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur ora toekenning van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 L.O.-Wet 1920 over 1934 met voorstel van B. en W. cm het voorschot te bepalen op 80% van de vergoeding over 1932. Dit wordt evenzoo aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. inzake verschuldigde couponbelasting van 'n gemeenteleening. B. en W. stellen voor 2% te verha len, waarmee de raad accoord gaat. 5. Verzoek van den heer W. Knoop tot gebruik van een stukje gemeente grond nabij de scheepswerf vrtor het plaatsen van zijn auto, met voorstel van B. en W. Deze stellen voor het ge vraagde tot wederopzeggens toe te ver- daaibij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardi's Zenuwtabletlen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. leenen tegen een jaarlijksche recogni tie van 50 cent. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. 6. Verzoek van de N.V. Gasfabriek Heusden, inzake de verlenging van de gasconcessie, met voorstel van B. en W. Deze stelden voor, voor den verde ren duur der concessie gedurende 5 jaren een jaarlijksche vergoeding toe te kennen, omdat de fabriek thans de straatverlichting niet meer voorziet van gas. Tevens werd de kolenclau- sule gewijzigd in dier voege, dat de minimumprijs van het gas wordt vast gesteld op 10 cent per M3. voorloopig voor den tijd van l jaar. VII. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het ambtenaren-reglement. De Raad keurt het voorstel van B. en W. goed. 8. Benoeming van een lid van het college van Regenten der Godshuizen, wegens periodieke aftreding van den heer J. C. van Laarhoven Sr. Aanbevolen werden: 1. J. C. van Laarhoven Sr. 2. P. Engelen. No. 1 wordt met 5 stemmen verko zen; 1 stem verwierf de heer P. Engelen. 9. Brief van J. de Kok inzake het door hem in koop gevraagde gedeelte van het Wilhelminaplein. In de vorige vergadering was in af wijking van het voorstel van B. en W. de prijs per M2 bepaald op 3. De kok wenscht den grond voor 2. r M2. Het lid Stap acht dien prijs voldoen de. Er wordt gestemd en de stemmen staken, waarna het lid Meijer het voor stel doet den grond langs de straat zijde te verkoopen voor 2.50 per M2, den overigen voor 2.per M2. De Voorzitter zegt, dat dit thans niet rnag, nu de stemmen staken. 10. Vaststelling kohier Rioolbelas- ting 1934. Dit wordt vastgesteld op een ont vangst van 1021. 11. Vaststelling suppletoir kohier Hondenbelasting. Dit wordt vastgesteld op 3.50. 12. Verzoeken om restitutie Riool belasting 1933. Ontheffing wordt verleend voor per ceel Z 103 (Stap) en Z 13 (fa. De Haan en Oerlemans). 13. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der gem.-begrooting en der be grooting voor het Vleeschkeuringsbe- drijf, beide over 1933. Conform het voorstel van B. en W. worden die begrootingen gewijzigd. 14. Nota van Ged. Staten, houden de aanmerkingen op de gem.-begroo- ting 1934. De Voorzitter deelt mede, dat geen voldoende bedrag wegens werkloozen- zorg kon worden uitgetrokken, waar om de gemeente beschouwd is als noodlijdend en de begrooting eens ex tra is nagegaan. Bepaald is, dat de kosten voor werkloozenzorg niet hoo- ger mogen zijn dan het bedrag in '32. Sommige posten zijn nu belangrijk veranderd. B. en W. stellen voor te voldoen aan het verlangen van Ged. Staten, doch den post: onderhoud Stadhuis, die eerst bedroeg 400.te brengen op 300.in plaats van 200.zoo als Ged. St. wenschen, omreden dat dit gemeentehuis dit jaar moet wor den geverfd, wat in jaren niet ge schiedde. Verder maakten Ged. Staten aanmerking op vele subsidies. Daar om stellen B. en W. voor te schrap pen subsidie voor de Ned. Ver. van Gem.-belangen 10.idem Politie bond St. Michaël 10.idem com missie Politie-vakschool 10. subsidie Sportver. (ƒ10.Proef- tuinbedrijf Gorkum (ƒ10.De sub sidies voor de beide fanfares stellen B. en W. voor, van 75.te brengen 'op 50.en dat van de Oranjever- eeniging van 50.op 25. Het subsidie voor het Groene Kruis wenschen B. en W. te handhaven, evenals de bijdrage ad 100.per leerling van de Hoogere Handelsschool te Waalwijk, uit vrees, dat deze an ders een H.B.S. bezoeken, wat nog duurder uitkomt. Tegen deze subsidie hadden be zwaar de leden Stap en Meijer. Ook werd gehandhaafd de subsidie voor Blindenzorg (H. Antonius van Padua) te 's-Bosch. Voorts hadden Ged. Staten bezwaar tegen het stofvrij maken van het Burchtplein en wenschten het uit te siellen tot betere tijden. De Voorzitter stelde voor, de op brengst der verkochte iepen ad. 9 te besteden voor gedeeltelijke dekking der onkosten en verwacht, dat zulks zal lukken, mits het bedrag van 689 in 4 jaren wordt herbelegd. Hierna werd besloten de begrooting te wijzigen en de nota te beantwoor den. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. in onderhandeling zyn getreden met den Rentmeester van het Kroon domein over den aankoop van den grond bij het Burchtplein. De Rent meester is voor zelf taxeeren, terwyl

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6