rw r ^rTTnn Ons Weekpraatje. Noi-21- Zaterdag 144 Maart 1934. 57e Jrg. TWEEDE BLAD. ZIJ DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL OP 1)IT BLAD ABONNEE- REN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. We hebben van ons leven wel eens een reisje naar Marken gemaakt. Dan moest het mooi weer zijn en vacantie wezen, anders prakkezeer- den we er niet over. Zijn alle om standigheden gunstig, dan kan zoo'n tochtje heel aardig zijn. Er zijn ook dappere journalisten. We moesten dat toegeven, toen we dezer dagen een nummer van het Volksblad -opsloegen en een artikel aantroffen «Hoe men leeft op het eiland Marken». Onze collega schijnt op het eiland geweest te zijn in deze Maartsche dagen, nu gure winden waaien, sneeuw en hagel verrassen en het zonnetje slechts een oogenblik om het hoekje komt kijken om de bibberende menschheid uit te lachen. Wij voor ons, we hebben 't altijd aantrekkelijker gevonden om het in den zomerdag te gaan zien, hoe de menschen op Marken leven, maar onze moedige collega is voor de vrijwillig aanvaarde ontberingen be loond geworden hij heeft ontdek kingen gedaan op Marken. IIij heeft er toestanden gevonden, welke bepaald opzienbarend van aard moeten worden geheeten, nu ze bekend zijn geworden. Hij heeft ervaren, dat de menschen op Marken.... tevreden zijn. Ver beeld je: tevreden! In de volgende bewoordingen geeft hij de Marken- sche gemoedsgesteldheid weer: «Want... het is heusch niet «slecht op Marken. Er zijn een «aantal gezinnen, die wel veertien «gulden krijgen van deZuiderzee- «steunwet. Vast in de hand, voor «man, vrouw en de kinderen. «Wat wilt u nou De schrijver vindt zulke tevreden heid blijkbaar een mal geval, want, zoo zegt hij «Al heeft Marken geen behoeften, «geen ander maatschappelijk ver- «keer dan dat onder een kopje «thee en misschien van tijd tot lijd «een glaasje; al gaat er, gelooven «we graag, in deze middeleeuwsche «gemeenschap nooit iemand hon- «gerig naar bed het is een arm «eiland, vergeten door den mo- «dernen tijd. «Een. eiland, dat zelf niet weet «hoe donker de tijden enzijntoe- «komst zijn». Is dat niet een opzienbarende ont dekking? Een eiland met een tevre den bevolking; menschen, die ge lukkig zijn met 14 gulden inkomen per week menschen, die zich niet behoorlijk bewust zijn, dat de tijd slecht is en dat ze een toekomst tegemoet gaan, welke nog zwarter zal wezen Het mos nie magge Er dienen aanstonds enkele apos telen naar Marken te worden ge zonden, die daar die stomme bevol king trachten duidelijk te maken, dat ze nog zoo ontzaglijk veel te kort komen, dat er geen enkele reden is om tevreden te zijn, dat een in komen van 14 gld. per week in de beschaafde maatschappij een honger loon wordt geheeten, dat een regee ring, welke zulke steunnoimen vast stelt, een uitbuiterspolitiek volgt, enz. Aan die Markers moet worden duidelijk gemaakt, dat het veel schoo ner is en van den modernen tijd om met 20 gld. inkomen p. week te morren en te kankeren, dan met 14 gld. in de week een tevreden en genoegzaam leven te leiden. Beslist, er moeten wat goede po litieke zendelingen naar Marken Dat stukje over Marken stond nu toevallig in het Volksblad. Het had ook in een andere krant kunnen staan, want o, er zijn zooveel men schen tegenwooidig, die het geluk nog slechts afmeten naar de mate van inkomen, hetzij loon of steun. We ontkennen niet dat geld en goed veel aan geluk kunnen bijdra gen, maar ze zijn geen uitsluitende Lictoren. Van minstens zooveel waar de is de geschiktheid van den mensch om zich, al naar de omstandigheden zijn, aan te passen aan een meer of minder eenvoudige levenswijze. Daartoe is men echter vaak zoo weinig geneigd, dat men zich gemak kelijk verbaast, soms ergert, over den eenvoud van levenswijze van menschen, diegelukkig zijn. BUITENLAND. Wapenen zich de Belgische Socialisten De laatste gebeurtenissen in Oosten rijk hebben weer eens duidelijk bewezen, dat de sociaal-democratie ondanks al haar pacifistische de monstralies, zich waar ze maar de kans krijgt, in het geheim van wapenen voorziet, om aldus den klassenstrijd met gewapend verzet te kunnen uitvechten. De Bi usselsche Standaard komt thans met ont hullingen, waaruit allerduidelijkst Zonder schriftedjke toestemming is eeni B'e overname uit deze rubriek verbod n. blijkt, dat ook de Belgische socialis tische partij, »die zelfs een anti- oorlogsliga met quastimilitaire uniformen en rnarschoefeningen >atroneert«, thans begint met uit gesproken militaire demonstraties, waardoor zich haar vroeger reeds verdacht pacifisme ontpopt als een schijnheilige comedie. Duilsch-Poolsche handelsvrede. De Poolsche minister van Buiten- andsche Zaken en de Duitsche gezant hebben een accoord ge- teekend, waardoor definitief een einde wordt gemaakt aan den Duitsch-Poolschen tarievenoorlog en de grondslag wordt gelegd voor een normale ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen de beide landen. Het accoord heeft den vorm van een protocol en zal zoo spoedig mogelijk' worden ge ratificeerd. Onalhankelijk hiervan zullen de er in vervatte bepalingen reeds den 15den Maart van kracht worden. Weer slaking in Spanje. In Spanje blijft de politieke toe stand onrustig. Het is deze week weer tot een uitbarsting gekomen. De vakvei eenigingen hebben n.l. tegen a.s. Maandag een algemeene staking afgekondigd, juist toen de regeering besloten had maatregelen tegen politieke slakingen te treffen. Woensdag is men in Madrid al in staking gegaan. 100.000 arbeiders legden het werk neer. Daar de onrust algemeen is moest de regeering-Lerroux de alarmtoe stand afkondigen. De Habsburgers weer naar Oostenrijk In politieke kringen verluidt, dat de Oostenrijksche ministerraad zich dezer dagen met de opheffing van het verblijfsverbod der Habsburgers zal bezighouden. Door de opheffing van deze paragraaf zou den leden der familie Habsburg het verblijf in Oostenrijk weer mogelijk worden gemaakt. liudolf Hess te Weenen. Sinds Zaterdag j.l. vertoeft te Weenen de Duilscne rijksminister Hess, die zooals men weet, plaats vervanger is van rijkskanselier Hitier. De onderhandelingen, welke hij met Oostenrijksche regeerings— kringen voert, hebben ten doel een einde te maken aan het conflict tusschen de nationaal-socialisten en de regeering Dollfuss. Hess houdt vooral contact met den Chrisielijk-sociaTen partijleider. Een moeilijkheij is,dat deDuitschers blijven eischen, dat de regeering— Dollfuss nieuwe verkiezingen zal uitschrijven, welken eisch de regee ring niet wenscht in te willigen. Niettemin hebben de onderhande- Uitslag K.E.M.I.- prijsvraag. De oplossing van het prijsraadsel van magazijn K.E.M.I. waarvoor deze als prijs etsen beschikbaar stelde is K.E.M.I. belast zich wet elk interieur. Voor prijs komen in aanmerking, na loting tusschen een groot aantal inzenders(sters) M. van Daelen, Grootestraat 189b. Corry Spapens Mr. v. Coothstraat 18 Waalwijk. A. Rutten p/a Wed. A. Yugt, Sta tionskoffiehuis Waalwijk. Hetty van Kempen, Mr. v. Cooth straat 30 Waal wij k. J. Klootwijk, Grootestraat 72c Waalwijk. P. van Herpen, Putstraat 23 Waalwijk. De prijzen kunnen aan ons bureau worden afgehaald. DE VIER PUDDINGEN. «Zijn de puddingen al klaar, Johanna »Dadelijk, ze staan in den oven «Hoeveel heb je er gemaakt?» «Vier, en flinke groote, dat kan ik jullie verzekeren «Wat zullen we dan veel krijgen 1» «Snoepers! Als we met z'n drieën die vier puddingen zouden opeten waren we waarschijnlijk morgen allemaal ziek «Voor wie zijn ze dan?» vraagt blond Elsje. «Een voor tante Marie' die ziek is« «En voor wie nog meer?» «De tweede voor nicht Christien Die is altijd zoo goed voor ons en helpt ons, waar ze kan. En de derde is voor buurvrouw. Die is zoo arm dat ik geloof, dat ze niet eens iederen dag genoeg te eten heeft. En het doet ons een groot pleizitr om hen te helpen, niet waar, kleintjes 1?» Han en Elsje durven niet tegen te spreken. Ze knikten ja. Misschien diep in hun hart|es vinden ze, dat een pudding te weinig is, om den verjaardag van hun groote zus te vieren, die sedert den dood van hun ouders, vader en moeder tegelijk is geworden. «Zullen we nog wat gaan spelen Han vraagt Elsje. «Ik zal jullie met eten wel roe pen,» zegt Johanna. Ze kijken nog eens naar het fornuis, waar de pud dingen staan en rennen naar buiten Het is warm in de keuken. Jo hanna zet het raam wijd open «Wat ruikt het hier lekker zegt plotse ling een stemmetje. Johanna keert zich om en ziet voor het open raam een klein mager ventje staan. Ze lingen een zoodanig verloop, dat men verwachten mag binnen een of twee weken een positief resultaat te bereiken. President Masaryk. Deze week vierde de president van de Tsjechoslowaksche republiek zijn 84sten verjaardag. Masaryk, die met Benesj, wijlen Stefanik en wijlen Sjvehle de stichter is geweest van het zelfstandig Tsjechoslowakije, is de eerste en tot dusver eenige president van de republiek. Voor den oorlog was hij al een groot strijder voor de Tsjechische zaak en toen eenmaal de strijd ontbrand was, zag hij in, dat nu of nooit de kans voor een wederopstanding van zijn volk gekomen was. Dadelijk zocht hij voeling met zijn vrienden in het kamp der geallieerden en onvermoeid streed hij bij de entente voor de erkenning der Tsjechische eischen. In 1916 reeds zag hij zijn streven beloond en de voorloopige regeering van zijn land, op vr» ein den bodem gevestigd, erkend. Door dat hij ook met zijn vrienden in het land zelf voeling had gehouden, stond bij de ineenstorting van de Donaumonarchie alles gereed om het bewind over te nemen. Den 13en November koos de nationale ver gadering Masaryk met algemeene stemmen tot Tsjechoslowakije's president. In 1920 en in 1927 is hij herkozen, zij het niet meer met algemeene stemmen. Masaryk mag met recht de vader van zijn volk geheeten worden. Zoowel om zijn werk tot stichting van den staat als om zijn persoon lijkheid. Deze geleerde en hart tochtelijke patriot is tevens een bezadigd en wijstaatsman. Zijn grootheid Romain Rolland heeft het eens geschreven ligt in zijn harmonische persoonlijkheid. De gestalte van Masaryk, zoo schreef Rolland, komt mij voor als die van de meesters der gothiek, die een kathedraal, aan weerszijden door krachtige pijlers geschut, bouwden boven een diepen afgrond. «Masaryk heeft het nieuwgeboren Tsjecho slowakije zijn oude Hussietenziel ingeblazen, een ziel. opgebouwd uit onverschrokken nauwgezetheid van geweten en uit onbuigzaam verstand. Tsjechoslowakije heeft zich in hem geïncarneerd. De repu bliek en hij zijn een voor het oog van de toekomst. Geen tweede man in Europa is een dergelijk lot ge worden en wat het verhevenste is, gei n fee heeft dat voor ln ni in de wieg gelegd. De leerjongen van den hoefsmid van Cejc heeft zeif zijn lot gesmeed". Moge Thomas Garrigue Masaryk nog lang voor zijn volk gespaard blijven BINNENLAND. De verbetering van belasting aangiften. Nog steeds blijven de millioenen- aangiften binnen komen. Wij laten hier een lijstje volgen van de in verschillenoe inspecties opgegeven bedragen van verzwegen vermogens Alkmaar f 1.500.000 Amersfoort 923.000 12.000.000 1.500.000 1.500.000 1.500.000 150.000 450.000 1.500.000 2.000.000 l.lüO.OOO Amsterdam Apeldoorn Baarn Bergen op Zoom Berlicum Beverwijk Drachten c.a. Eindhoven Gouda 'sGravenhage Groningen Helmond Hoogeveen Hoogezand Middelburg N.-Beveland Nijmegen Roermond Roosendaal Rotterdam Tilburg Venlo Waalwijk Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zevenbergen Z.-Limburg Zutfen kent hem welhet is een van de kindertjes uit het circus, dat niet zoo ver van haar huis opgesteld is. Het is een heel armoedig circus. Het ventje, dat voor haar staat, is 's avonds clown en slaat op een grooten trommel om menschen te trekken. «Wat ruikt het hier lekker 1» De kleine jongen verslindt met zijn oogen de puddingen, die Johanna van de kachel op tafel heeft gezet. «Zou je een stukje lusten De kleine jongen wil verheugd «ja» knikkenmaar dan betrekt zijn gezichtje. »Nee, ik wil niet alleen eten. Dat zou ik zoo naar vinden voor mijn andere broertjes cn zusjes. En ook voor mijn andere broertjes en zus jes. En ook voor mijn Moeder. Dank U wel, in ieder gevalMoedig wil hij wegloopen. «Vent?» De kleine keert zich om. «Wat blieft U «Hier, neem den grootsten maar mee. Dan hebben jullie allemaal wat 1» Dat laat het jongetje zich geen tweemaal zeggen. Met zijn magere handjes grijpt hij den grooten pud ding. «Dank U wel, hoor en loopt zoo hard hij kan naar huis Johanna kijkt hem na en als hij uit het gezicht verdwenen is, zet ze de drie andere puddingen in het mandje, dekt er een schoone doek over en roept «Elsje... Han...!» Daar komen de kinderen al aan hollen. «Wat is er, Johanna?» «Gaan jullie even naar tante Marie, naar nicht Christien en naar de buurvrouw. En geef ieder een pudding». «Heb je voor ons deu grootste bewaard «En den lekkerste? «Gaan jullie nu eerst even weg; vlug kindertjes Het geklos van hun klompjes op de steenen wordt zachter en zachter en Johanna radeloos, gaat op een krukje zitten. Begrooting Sociale Zaken. De Eerste Kamer heeft de begroo ting van Sociale Zaken aangenomen. ir is daarbij vooral gesproken over iet vraagstuk der jeugdige werk- oozen. Men schatte het aantal dezer op 1U0.000. Staatscirculatiebank. De motiev. d. Waarden aan gaande de Staatscirculatiebank, is loor de Tweede Kamer verworpen. Je socialisten, Sneevliet en Arts stemden er voor. De Zuiderzee-werken. De Tweede Kamer heeft de be grooting voor de Zuiderzeewerken aangenomen. De regeering is voor nemens de inpoldering voort te zetten, zoolang de middelen het toelaten. De kosten van drooglegging van den N.—O. polder zijn terug gebracht van 144 tot 110 millioen. Groote Conversieleening. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten aste van het rijk, tot het te gelde maken van schuldbewijzen ter ver krijging van een som van ten hoogste •900.0U0.0U0. Dit is wenschelijk ter vermindering Wat zal zij direct aan haar kleine broer en zus zeggen Ze heeft zich weer, zooals altijd mee laten sleepen door haar goede hart. Ze heeft geen spijt, dat ze den pudding gegeven heeft; maar ze ziet tegen tie tranen van haar broer en zusje op. «Johanna, tante Marie heeft ge zegd, dat je een schat bi nt «Nicht Christien wilde den pud ding niet aannemen. Met de grootste moeite hebben we hem haar gege ven». «De buurvrouw heeft gezegd «Voor mijheelemaal alleen voor mij? Jullie zuster is een engel!» «Waaris onze pudding, Johanna «Dat zal ik jullie strakjes zeggen Eerst aan tafel Het eten, ter eere van Johanna's verjaardag is heerlijk. «Nu is de pudding, de pudding.» «De pudding, Johanna «Lieverts, jullie moeten niet boos zijn.... ik heb...» «Hem in den oven laten staan en hij is aangebrand 1» vult Elsje aan «Hij is gestolen,» roept Han. «Nee kinderen ik heb den pudding weggeveven «Weggegeven Onzen pudding Ondertusschen is heel zachtjes de deur opengegaan en een gezellige ronde vrouw is in de opening ver schenen. Ze blijft stil staan om be ter te kunnen luistereu. Nu komt ze naar voren: »Zoo, dus je hebt die pudding van die arme kinderen weggegeven? Gelukkig dat nicht Christien er nog is. Nicht Christien die liever haar pudding bij jullie o kwam peuzelen. Els maak mijn manc eens leeg Elsje doet wat haar gevraagd wordt; behalve de pudding zijn er j nog een heeleboel andere lekkere dingen in. Nicht Christien begint te verdeelen «Dit is voor jou. Els en dit voor jou, Han!» En dan plagend; «Johanna krijgt niets, want ze heeft onzen lekkeren pudding weg gegeven Maar tegelijk staan Han en Elsje op en doen wat zij, op hun bordje heb- 18.UU0ÜU0 4.750.ÜU0 1.UUU.UU0 1.UUU.UU0 2.U0U.U00 200.000 850.000 I.100.000 3.500.000 3.081 000 II.00.000 6.000.000 2.200.000 8U0.000 142.U00 2.500.000 1.250.000 2.000.000 1.500.000 ben gekregen, op dat van hun groote zuster En dan zegt Elsje «We zijn niet boos op Johanna. Als ze onzen pud ding weggegeven heeft, zal ze- dat wel aan iemand gegeven hebben, die het meer noodig had dan wij «Goed zoo kleinijes, neem het maar voor je zuster op. Ze is de goedheid zelve. Ik zei het maar, om jullie eens op de proef te stellen en ik merk, dat ik me niet in jullie vergist heb DINA VAN Z. Raadsels. 1. x medeklinker .x. feest, speelgoed ..x.. vergrootende trap van laag xxxxxxx courant ,.x.. fijn wrijven .x. slangachtige visch x medeklinker Op de kruisjeslijnen komt het zelfde woord. 2. 4 3 5 vloerbedekking 1 2 3 4 gewicht 5 2 3 4 vervoermiddel in de groote steden 4 3 moeder 2 3 3 4 venster 1 2 3 3 5 vischbeen. Mijn geheel 123443 5 673 is een ander woord voor spraakkunst. 3. Verborgen vogelnamen a. «Ga je mee sprokkelen b. «Vind je de lijst er niet mooi om staan c. «Kraaien die hanen altijd zoo vroeg 4. x medeklinker .x bevestiging ..x salade ...x ladder ....x drukkend warm x schrede xxxxxxx hoofdstad van Noord- Holland. Op de kruisjeslijnen komt hetzelfde woord te staan.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 5