CllQQ m van de uitgave van de nationale schuld, ter aflossing van de 5 pet. tweede leening 1932, de 4 procent leening 1916, benevens de 4'/2 pet leeningen 1916, 1917 en 1928. De voorgestelde conversieleening is grooter dan er ooit een were aangegaan. De Staatkundige Vernieuwing. De Chr. Hist. Unie heeft een manifest gepubliceerd waarin gewe zen wordt op den drang naar Staatkundige vernieuwing en natio nale opleving. Wij ontleenen er de volgende passage aan Tegelijk dringt ook in kringen die tot nu toe daarvoor minder oog hadden, de erkenning door, dat de christelijke grondslagen van ons volksleven, waaronder een door positieve beginselen beheerscht hu welijks- en gezinsleven, de kracht der natie uitmaken en dat tegenover dergelijke wajrden aan deoverheic geen neutraliteit past. Eindelijk openbaart zich ook op maatschappelijk terrein de drang tot meer saambinding, waar mogelijk en noodig door het scheppen van nieuwe publiekrechterlijke organen opdat de sociale vrede, die eisch is van een christelijke maatschappij, worde bevorderd. De dankbaarheid voor de ritseling van dit nieuwe leven, dut niet het minst ook onder het opkomend ge slacht zich afteekent, moge niet worden getemperd door de betreu renswaardige uitwassen, die zich daarbij voordoen De geschiedenis leert, dat elke geestelijke verjonging onevenwichtige nevenverschijnselen uitlokt. Iedere Hervorming kent haar Wederdoopers. Het revoluti- onnair beginsel werkt ontwrichtend ook in tijden van ontwaking en bezinning Geen wonder is het derhalve, dat ook thans stroomingen zich baan breken, die als de cari- catuur moeten worden gezien van wat in het nationale leven opbloeit. Wat die stroomingen precies be doelen, is hier te lande nog niet zeer duidelijk. Indien men mag afgaan op de buitenlandsche voor beelden, die zij in naam en methodes eeren, dan is die bedoeling een aantasting van de volksvrijheden, een loochening van de rechtsstaats- gedachte, een huldiging van het Staatsabsolutisme, als waaraan een volk, staande op de schouders van ons voorgeslacht, zich nimmer zal overleveren. Bovendien een prijs geven van den geestelijken inslag van onze natie, als door hen, die het verband lusschen het christen dom en onze rechts- en staatsin stellingen willen handhaven, nooit zal kunnen worden aanvaard. De corruptie bij het Hotterdamsche abattoir. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een achttal keurmeesters, die verdacht werden betrokken te zijn bij gebleken frauduleuze han delingen aan het abattoir te Rotter dam, zijn gearresteerd. In verband met deze affaire zijn thans ook een tweetal grossiers in vleeschwaren aangehouden, G B. en D. S. E i n de.ra men Gg m na sin m Bij Kon. besluit zijn eenige be langrijke wijzigingen gebracht in de regeling van het eindexamen gym nasium. Hierbij wordt n.l. een een traal schriftelijk examen ingevoerd voor alle vakken, waarvoor op het oogenblik schriftelijk examen wordt afgenomen met uitzondering van het schriftelijk deel van het examen in Latijn en Grieksch. De Diesel Electrische trein. Om het personenvervoer op onze spoorwegen onder betere voorwaar den te kunnen bewerkstelligen is de directie der Nederlandsche spoor wegen er natuurlijk op uit, zoowel voor de locomotieven als voor de wagens te zoeken naar de modernste en bruikbaarste typen. Dit heeft er toe geleid, dat Diesel electrische treinen zijn ontworpen en de eerste trein van die nieuwe constructie is thans, bij Werkspoor gereed ge komen. MULO—Examens 193fa. Het schriftelijk gedeelte van het M.U.L.O. examen zal dit jaar ge - houden op 31 Mei en 1 Juni op 5fj plaatsen in het land voor ongeveer 6000 candidaten. De mondelinge examens hebben plaats in Juli in een 15—tal centra. Voor plaats en streek is ADVERTREREN in dit blad NOODZAKELIJK, maar ook VOLDOENDE! Dagelijks stijgt onze lezers kring, zoowel hier,, als buiten. KERKNIEUWS. In deze kwade tijden de Basiliek. Ons Nederlandsche volk stelt thans een daad. Het bad die daad al lang eerder kunnen stellen. Maar nu in dezen tijd nauwt het er En omdat het nauwr, bood de Regeering den aanleg voor de Basiliek, mits wij dan zelt den Basiliek zouden bouwen en 2ÓÓ werk verschaffen. Dank dus deze kwade tijden komt er de Basiliek, als getuigenis van Nederlandsch toewijding aan 't Godde lijk Hart. Zij zal haar uitwerking wel niet missen Kwade tijden hebben in de oogmerken der Goddelijke Voor zienigheid hun doel. Wij mogen er niet morrend tegenover s'aan Sint Paulus zegt dankt God in alles, want dit is Gods Wil over u in Christus Jesus. Maar dit laat niet af, dat wij ook mogen, ja dat wij zelfs verplicht zijn, uit te zien naar het middel, de kwade tijden uit te komen. Welk is dat middel? Het middel, om uit de verdrukking te komen, was in den ouden tijd vooral 't onderhouden van Gods voorschrif ten, en daarom zegt God zoo dikwijls door Mozes' mond: indien gij Mijn voorschriften onderhoudt, zult gij boven alle volkeren gezegend worden Maar zou in onzen tijd het beleven van Gods geboden óók niet den grond slag vormen van tijdelijk en eeuwig geluk? Tijdelijke zegeningen zijn toch voor ons niet uitgesloten. Waarom zou Jesus Christus anders in Zijn omgang met de H. Margaretha Maria in uitzicht gesteld hebben stoffelijke zegeningen op alle onder nemingen Wel te verstaan, i dien wij echt ingaan op Zijne Liefde, dus op Zijne geboden, want geboden zijn niet anders dan Gods noodzakelijke Hartewen- schen, verlangens van 's Heeren Liefde. Welnu, ten bewijze, dat wij zulks meer dan willen, bouwen wij de Ba siliek. Laat dus niemand onzer zuchten: kom toch niet aan met zoo n duur en kostbaar plan, al is het nog zoo mooi, het staat ten doode opgeteekend, de tijd is te slecht. De tijd wordt hoe langer hoe slechter als er geen werk is. Behooren wij dan niet te trachten allom werk te verschaffen aan de velen, die gretig naar werk uitzien? Het machtig groot plan heeft dus juist mede ten doel: uitkomst brengen in de ellende. Men juicht toe, dat er groote werken ondernomen worden als wegenaanleg, bruggenbouw enz. Waarom zou men niet toejuichen en steenen aanbrengen, om de groote nationale Basiliek te bouwen Vergeet toch niet, dat, waar de menschen geen uitkomst weten, daar s Heeren Liefde nog wel een uit tomst weet. Daarenboven, worden er aan iemand sommen gelds gevraagd Wij vragen aan ieder een beetje overeenkomstig stand en staat. Koop een boekje of koop een lot, zoo zeggen wij. En, staat daar niet tegenover, dat men de kans krijgt om met één gulden een prijs te trekken, die werkelijk de waarde heeft van duizend vijftien honderd, vijf en twintig honderd, ja tienduizend Nederlandsche guldens? Er is voor de groote Basiliek zeker enorm veel noodig. Maar de giften kunnen verdeeld worden, en hoe meer ieder van ons meedoet, hoe meer het werk in waarheid nationaal wordt De Basiliek moet er komen zonder nadeel voor iemand, met groot voor deel voor al wat arbeidt Uw offertje wordt terstond omgezet in arbeidsloon. 't Spreekt van zelf, ook de vereeni- gingen behooren allen mede te werken. Verscheidene machtige organisatie's hebben 't reeds aangevoeld, en gaven een goed voorbeeld. Van 't hoofdbestuur uit werden wij verzocht, aan alle afdeelingen in den lande een boekje te zenden, met de bedoeling, dat de afdeeling zelf dit zou bekostigen. Behalve een kans op een prijs, ontvangen die organisatie's nog het vooruitzicht, in een passend milieu 'n massa-vergadering te houden Een veemarkt kan uitkomst bieden, maar is nu niet het juiste milieu. Men be hoeft dan voortaan voor een massa vergadering geen honderden of dui zenden meer te betalen, want de Basiliek komt er zonder schuld. Daarom sprak een onzer grootste volksleiders zich zoo geestdriftig uit over de Basiliek, zeggende: waar heeft men ergens een mooiere gelegenheid, om massa-betoogingen te houden, als in de groote Basiliek op de H. L St. U ziet wel, redenen te over voor iedereen, om op te houden met klaag liederen en maar liever onmiddelijk zijn aandeel op testuren. Doch boven alles nog, 't gaat om een Hartewensch van Jesns en om de zielen, die Hij lief heeft. Dat alles zegt ons genoeg. En zou Jesus deze onze daad onbe antwoord laten Als wij ingaan op 't geen Christus' Liefde heeft gevraagd, wees er van verzekerd, dan gaat ongetwijfeld ook Jesus' gelofte in vervulling en rusi Gods zegen op 't werk onzer handen Geachte lezeres), maak u propa gandist voor 't Goddelijk Hart, help mede een groot ideaal te verwezen lijken. AI zoo dikwijls is gebleken, waar 'n godsdienstig volk iets wil, daar komt het ook, Ons godsdienstig volk wil een ge tuigenis van Neerlands toewijding aan Christus' Liefde, wil de Basiliek. De Basiliek komt er. Alom met vereende krachten aan 't werk Schrijf onmiddelijk aan de Basiliek Stichting, vraag voor u 'n boekje, 'n lot en plaats ook rondom u boekjes en loten; Basiliek.Stichting giro nummer 117385. DRUNEN. In de groote zaal der Meisjes—congregatie werd een alge- meene vergadering gehouden van de leden van den N.C.B. van Drunen en Elshout om te komen tot defi nitief oprichten van een stamboek- varkensfokvereeniging. Door den Voorzitter werd ge sproken over T doel der oprichting. Zooals verleden week door den spreker de heer Dr. Dekkers was uiteengezet, de verdelging en ver edeling van de varkensstapel. Daarna werden eenige vragen gesteld omtrent deze kwestie en werd overgegaan tot het kiezen van een voorloopig bestuur. Hierin hebben zitting: Jos. Pijnenborg en Andries v. Delft Drunen en .los. Muskens te Elshout. Daarna sluiting met de gebruikelijke groet. Op den laatsten Zaterdag der maand Februari stonden bij 't agentschap der arbeidsbemiddeling nog ingeschreven 16 georganiseerde werkloozen, waarvan 11 als geheel en 5 als gedeeltelijk werkloos. In de gemeentelijke werkverschaffing waren 20 personen werkzaam. Zondag 11 Maart wordt in de zaal der jongens—congregatie de verjaring van pastoor Goossens, directeur der congregatie feestelijk gevierd. De congreganisten worden verzocht allen tegenwoordig te zijn. Aanvang 5 uur. i/ Woensdagnamiddag had onder onze gemeente een tragisch ongeluk plaats met doodelijken afloop. Op het afgravingsterrein, waar men het zand haalt voor 't Bossche veld, was de eigenaar van dat stuk grond, de landbouwer L. de Gouw tegen den avond eenig werk aan het verrichten tusschen zandwagens, die, niet aaneen gesloten, in het veld op de rails stonden. De vaste werk lieden waren reeds vertrokken, toen een trein met ledige wagens arri veerde, die men met een vaart het veld in liet loopen naar de stil staande wagens, waar tusschen de man zich bevond, die door den sterken wind dit niet gehoo. d scheen te hebben. De machinist en de stoker wisten niet dat zich nog iemand op het terrein bevond. Zij meenden echter iets ongewoons te hooren en dachten dat een der wagens was ontspoord. Zij gingen daarom eens zien en vonden tot hun schrik, den man met verbrijzeld hoofd. De onge lukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw met 5 jeugdige kinderen achter. y/ ELSHOUT. Dezer dagen herdacht de eerw. Broeder Alouisius in de wereld J. Knippels uit Drunen, den dag dat hij voor 25 jaren in het klooster trad van St. Norbertus. Tal van gelukwenschen mocht zijn eerw. in ontvangst nemen. Het feest zal in de volgende maand op feestelijke wijze gevierd worden. NIEUWKUIJK. Op het te 's Bosch gehouden examen costuumnaaien slaagden onze dorpsgenooten de dames M. Kazil en M. v. d. Oord. Zij genoten hare opleiding bij de Eerw. Zusters alhier. ■-/ Gedurende de afgeloopen maand werd aan het postkantoor alhier voor de Rijkspostspaarbank inge legd f4433.76, terugbetaald f 3314.07^ SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Predikbeurten Zondag 11 Maart 1934: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur den WelEd. heer v. d. Hoek van Capelle, n m. 2 uur Ds. Louwe Kooijmans van Baardwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m 2.30 uur Ds. J. C. Hagen. Jaarvergadering der Ger. Meis- jesvereeniging «Onze Tijd en onze Roeping» op a.s. Maandag 12 Maart, des avonds 7.30 uur in het Geref. Kerkgebouw. De agenda vermeldtOpening door Ds. J. C. Hagen, jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse, inleidingen door de dames L. Both, C. Braspenning en M. Varossieau verder voordrachten enz. De vergadering is toegankelijk voor belangstellenden. A.s. Woensdagavond half acht zal in de Geref. Kerk alhier biduur voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds.J.C. Hagen. De Ned. Herv. Jongelingsver- eeniging op G. G. komt a.s. Woens dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in 14e jaarvergadering bijeen, met afgevaardigden van zus. tervereenigingen enz. De vergadering zal een feestelijk karakter dragen. CAPELLE. In het gymnastiek lokaal der O.L. School in de Kom werd j.l. Woensdagavond een ouderavond gehouden, waarvoor, vooral van de zijde der moeders, groote belangstelling bestond. Te half acht heette het hoofd der school, de heer E. Colet, de aan wezigen namens de Oudercommissie welkom, waarna door enkele der oudste leerb'ngen, welke met Mei a.s. de school verlaten, zoowel voor als na de pauze een speciaal voor kinderen geschreven tooneelstukje of samenspraak is opgevoerd, welke beide nummers zeer in den smaak vielen, zoodat de jeugdige debu tantjes een welverdiend applaus in ontvangst hadden te nemen. Tijdens de pauze werden allen onthaald op een kop thee met versnapering, terwijl ondertusschen gelegenheid gegeven werd het werk der leerlingen te bezichtigen, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt en waarbij vooral de nuttige en fraaie handwerken de belangstelling der dames hadden. Ongeveer half tien werd deze goed geslaagde ouderavond door het hoofd der school gesloten. V De Ned. Herv. Meisjesvereen. op Ger. Gr. »Bidt en Werkt« hield j.l. Maandag en Dinsdagavond d.a.v. telkens 7 uur in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk onder leiding van Ds. J. Cuperus haar 8e jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening, gevolgd door een openingswoord van Ds. Cuperus, werd met de afwerking der uitgebreide agenda, die, behalve de huishoudelijke aangelegenheden, een viertal onder werpen, alsmede enkele voordrach ten en zangnummertjes vermeldde, begonnen. De verschillendenummers werden met ernstige aandacht be luisterd en gaven blijk van grondige studie. De verslagen van de secre taresse, Mej. I). Rijken en de penningmeesteresse, Mej. A. de Rooy, welke beide verslagen van bloeiend vereenigingsleven getuigden, werden onder dankzegging goedgekeurd. Door afgevaardigden van zuster vereenigingen uit omliggende plaat sen werd de Meisjesveteeniging met haar 8e jaarfeest gecomplimenteerd. Ds. Cuperus sloot deze bijeen komst ongeveer half elf, nadat hij nog een kort sluitingswoord had gesproken, met dankgebed. \S Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. Cuperus. Gedurende de maand Februari 1934 werden ter gemeentesecretarie van Sprang—Capelle ingevolge den Vleescnkeuringsdienst aangegeven 20 runderen, 71 varkens en 1 schaap. Op Woensdag 14 Maart a.s. des n.m. van 2 tot 4 uur zal de gemeenteontvanger van Sprang Capelle op het voormalig raadhuis in de Kom alhier zitting houden. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Cuperus, 's morgens half tien leesdienst. De Geref. Jongelingsvereen. «Prediker 12 la« hield Dinsdag avond in de Geref. Kerk aan het Bruggetje haar 65stejaarvergadering onder leiding van Ds. P K. Keizer, welke samenkomst door een flink aantal belangstellenden werd bijge woond. Na opening op gebruikelijke wijze door den leider, bracht de secretaris de heer M. Vos een uitvoerig jaar verslag uit, terwijl dhr. W. Manden makers een finantieel overzicht gaf. Uit beide verslagen bleek dat de toestand der vereeniging bevredigend kan genoemd worden. Door S. Kuipers werd 'n onderwerp ingeleid getiteld »De verheerlijking op den Berg« en het lid A. Vos hield een referaat over »Het Gezag«. Ter afwisseling werden eenige liederen gezongen en gaven verschillende leden een voordracht ten beste. Zoowel de onderwerpen ais de voordrachten getuigden van een giondige studie. De vereeniging kan met voldoening op dezen avond terugzien. Woensdagavond gaf het fanfare corps »Sirena« onder leiding van haar directeur P. B. Bisselink van Kaatsheuvel in het café van den heer J. Treffers haar tweede winter- uitvoering. De muzieknummers werden afgewisseld door voordrach ten. Opgevoerd werd een blijspel in een bedrijf >;Een Tegenvallertje«. In de Geref. Kerk aan het Bruggetje hoopt a.s. Zondag 11 Maart op te treden Ds P. K. Keizer. WASPIK. In de op 6 Maart j.l. gehouden algemeene vergadering van Hoofdingelanden van 't Waterschap »Het Zuiderafwateringskanaal» we d de rekening over het dienstjaar 1932—'33 vastgesteld met een batig saldo van f1534. De begrooting voor den dienst 1934'35 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 3UU4.60. RAAMSDONKSVEER. De onver- mengde margarine is in het volgende lijdvak voor rechthebbenden verkrijg, baar bij de volgende winkeliers F A. Canters, C. J. Peters en Adr. de Bont. Het vleesch in blik is te bekomen bij de volgende slagers C Boezer, en Wed H. van Uijen. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd dat alhier eenige dagen geleden een hond is komen aanloopen, waarvan de eigenaar tot heden nog onbekend is. et is een rasechte Cocker Spaniel zwart met witte pooten. Inlichtingen te bekomen op het bureau van de gemeente politie alhier. Op Donderdag 15 Maart a.s zal het 25 jaar geleden zijn dat Johanna van Seters, algemeen bekend als .Janske van Achten", in dienst kwam bij de Eerw Zusters alhier Er zijn menschen die weinig zeggen en veel doen, die niet opvallen, maar die toch iedereen kent. Want wie kent op het Veer Janske van het Gasthuis niet. Wie zag haar niet s'appen voor de Eerw. Zusters om boodschappen te doen, naar het Postkantoor, enz. enz Zulke menschen worden pas gemist wanneer ze ziek zijn. Kort geleden is ze eenigen tijd ziek geweest, maar nu is ze toch gelukkig weer het oude Janske van vroeger. Vol liefde en toewijding en met groote plichtsbe trachting heelt zij steeds haar werk verricht en is zij zeker velen ten voor beeld geweest. Het zal .Janske van Achten" op dezen voor haar zoo ge wichtigen dag, zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. We

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6