dh Als men U zegt, afkomstig van onteigend gebied van de grandes van Spanje. Aan deze kolonisten zal de staat geld op lan gen termijn leenen, waarvoor zij geen interest behoeven te betalen. compromis nogal mee moet vallen en de nieuwe spelling ook de meer conservatieven zal kunnen voldoen. Intusschen is het nog altijd mo gelijk, dat de ministerraad zich met Er zal ook door groepen collectief de voorstellen niet zal kunnen worden gearbeid. vereenigen of wijzigingen zal eischen, Zwitserland houdt aan den gouden d'e nieuwe besprekingen noodig standaard vast. Op de Algemeene vergadering van aandeelhouders der Zwitsersche Nationale Bank, heeft de directeur- generaal in een rede gesproken over het monetaire probleem. Hij verklaarde dat er voor Zwit serland geen sprake van is tot de valuatie van den franc over te gaan of den gouden standaard af te schaffen. De regeering is vast besloten, den gouden standaard op de huidige pariteit te handhaven. Vermindering der werkloosheid in Duitschland. Naar het D.N.B. verklaart, is het aantal werkloozen in het Duitsche rijk in het tijdvak Februari 1933 tot Februari ly34 met 2.600.000 ver maken. Van welingelichte zijde verneemt het blad echter, dat het compromis een goede kans heeft. Aansluiting N.-Brabant bij Luchtvaartnel Te 's Hertogenbosch had onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin van Noord-Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel, een bijeenkomst plaats van het bestuur van de provincie met vertegenwoor digers van gemeenten, afgevaardig den van Kamers van Koophandel, Luchtvaartautoriteiten, leiders van verkeersvereenigingen en andere be langstellenden ter zake van de bevordering der luchtvaait in het midden en westen van Noord- Brabant. De voorzitter vond het noodza- omwoners zyn er tevens zeer door gebaat. De vereeniging liet een duidelijke wan- delkaart maken van deze mooie streek, welke door de advertenties er omheen geen kosten voor de vereeniging mede bracht en zeer bijdroegen tot de meer dere bekendheid; de aanvragen waren zeer talrijk, zelfs de groote pers heeft ar tikelen gewijd aan dit bijzondere natuur schoon. De vereeniging organiseerde dit jaar in den zomer een grootsch volksfeest. Na eenige middag- en avondconcerten werd voor de eerste maal in onze gemeente 'n bal-champêtre gegeven, dat een enorm succes had en zeer vele vreemdelingen herwaarts trok. Een der grootste werken van dit jaar, maar ook sinds 't bestaan der vereeniging is het initiatief dat W.B. nam tot uitgave van een speciaal „Waalwijk-nummer" van Ons Nederland, officieel orgaan van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer. Door algemeene medewerking en steun, zoowel van gemeente, W.B., fa brikanten en handelaren is een nummer lot stand gekomen, dat, wat inhoud, ver zorging, foto's, alsook uit reclame-oog punt, een der beste is geweest, die zijn verschenen. In de geheele pers en over al werd dit nummer zeer geroemd en wij mogen hier zeker een woord van hulde en dank brengen aan al degenen, die door het schrijven van artikelen, afstaan van foto's, het plaatsen van advertenties, dit grootsche werk hebben mogelijk ge- <!at few „éven goed" is als* Aspiring ter* wijl het geen Aspirin Is - stel U daar niet mee tevreden 1 Alleen de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band helpt U zeker, zonder ge- Vaar voor hart, maag en nieren! en Arn. v. d. Broek elk 1. De heer W. Eibers verklaarde zich niet voor een bestuursfunctie beschikbaar te kunnen stellen. De heer Spapens werd daarop bij herstemming met bijna algemeene stemmen gekozen en nam onder dankzegging voor het in hem ge stelde vertrouwen deze benoeming aan. De voorzitter meende dat de ver gadering in den heer Spapens een minderd. De beroepen in de open kelijk, dat de steeds toenemende heaetV^dadaaimeea?ra soede'beurt «I gelukkige keuze gedaan had en hij vermindering met verkeersbehoetten van N.-Brabant I „makt en de zeer vele kosten en moeiten I z?ide ervan overtuigd te zijn dat het lucht zijn bij deze 1.000.000 personen betrokken, de overige bedrijven met 1.600.000. BINNENLAND. Slechte vooruitzichten voor Europeesche employé's in Indie. De vooruitzichten voor de werk- looze Europeesche employé's, die na hun ontslag bij de Indische cultuurondernemingen naar het vaderland zijn teruggekeerd, laten zich somber aanzien. Een 250-tal werklooze Europee sche werknemers, zoo vernamen wij van welingelichte zijde, zit hier in Nederland reeds geheel aan den grond. Binnenkort zal dit aantal aangroeien met hen, die in April 1932 toen er een ontslag op groote schaal heeft plaats gevon den als werkloozen met twee jaar wachtgeld naar Europa zijn teruggekeerd. Gerepatrieerde werklooze em ployé's in de suiker Java's voor tijdige regeling aangaande aanslui ting aan het luchtvaartnet noodig maakten. Eindhoven had reeds in deze behoefte voorzien; thans zou zijn daardoor zeker beloond. Een gedeelte van dit jaar werd nog in genomen door onze actie voor het be houd van het Kantongerecht. Daarvoor is door onze vereeniging in samenwer- I cnKeie meclecieelinge worden benoemd en in de gids komen ook betreffende Waalwijk vele bijzonderheden. De Secretaris voegde hier noo aan toe dat het in de bedoeling ligt vreemdelingen uit te wisselen, bezoekers b.v. van den Bosch ^Urlle,n ...ook een da&je naar Waalwijk worden gestuurd en omgekeerd en zoo ook voor andere plaatsen. De Voorzitter vervolgde, na deze discussie, zijn mededeelingen met te zeggen dat ook voor de Tentoonstelling vlilburg 193b« de medewerking van W. B. gevraagd is om te bevorderen dat de Waal wijksche industrie in den uit te geven gids zou adverteeren. Het bestuur was daarvoor eenigs- zins huiverig, omdat kort te voren een dergelijke actie reeds gevoerd was voor »Ons Nederland«, doch heeft zijn steun zooveel mogelijk gegeven. De uit te geven gids zal dan ook een behoorlijk aantal Waalwijksche, advertenties en een behoorlijke aan Waalwijk gewijde redactie hebben. kioslc heeft thans een vaste plaats ge- vtë:„ig^tUzairvoortanlangCn gemee^bes^u'ur helft nQ i 5 i lin rml daarvoor gevraagd er de De voorzitter deed vervolgens I VP1;P kele mededeelingen betreffende I u.-: 5~ei\ mo8en een centraal punt moeten gevonden I king met gemeente, Kamer van Koophan-1 de activiteit van de vereeniging. De I en worden voor het overige deel van del. enz., alles gedaan, wat mogelijk is. eerste betrof den I Het bes W overige Noord-Brabant, daar hier meer gewestelijke dan plaatselijke belan gen op het spel stonden. Ten slotte werd besloten een werkcommissie te benoemen. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 Maart 1934. Jaarvergadering „Waalwijks Belang". Wat W. B. in 1933 deed. - De heer J. Spapens in 7 bestuur. Het Raadhuisgeschenk. Sterrit. Volksfeest. IJs. baankwesties. In de achterzaal van Hotel Ver- Dat dit streven jammerlijk geen succes heeft gehad, is waarlijk niet te wijten Wiel hield de vereeniging Waalwijks naamste cultuur - on,^ het algemeen aan wachtgeld, als De opkomst der leden was slechts maximum, één |aar salaris te ver- zeer .JJ en de Voorzitter, de heer deelen over twee aar. Verlofsemo- Jud Timmermans Phz., sprak lumenten c.q. vervallen od het tnd- li i i .tin van hm, ,i. F„S¥ daarover dan ook in zijn openings- stip van hun vertrek uit lndië. In de suiker-industrie, waar vóór 1930 nog ongeveer 5000 employ'és werkzaam waren, zijn er momenteel nog slechts ongeveer 1000 in functie. Weg naar RoestelbergI de gemeente over de kiosk kan aan de actie die allerzijds is gevoerd. Po-1 waarvoor spr. weer de medewerking I beschikken voor alle gemeentelijke od„ergS van fabrikanten vroeg voor de leve8 feesten, doch het heeft8gemeend te 'ring van sintels, die dan door de condltie te moeten stellen dat W.B. tegenover particuliere vereenigingen volle vrijheid behoudt. Dat dit natuurlijk niet wil zeggen dat de kiosk niet zal worden afgestaan heelt het verleden, naar spreker meende, voldoende bewezen. De heer Spapens informeerde naar de onderhoudskosten der kiosk. Zijn deze hoog dan zou spr. liever zien dat de gemeente de kiosk overnam. De Voorzitter zeide dat de kosten beduidend minder zullen worden nu de kiosk niet meer jaarlijks behoeft te worden afgebroken. Even- tueele overgave der kiosk aan de gemeente mag niet geschieden zonder dat hieromtrent door de aandeel houders een besluit genomen zou zijn. De Voorzitter zeide voorts dat het bestuur zijn medewerking heeft woord zijn spijt uit. Hij merkte daarbij op dat het bestuur graag ziet dat de leden zooveel mogelijk de vergaderingen bezoeken, omdat zij daardoor een moreelen steun onder vele grootere plaatsen een goed figuur geslagen. Spr. dankte de leden van het huldigingscomité en de vereenigingen en personen die - |g.,Cu ntl „cxkv l PC.UU! ro~,,fen bijdrage hebben geschonken, in vele Indo-Europeanen, zijn er onge-I en omdat dan over de verschillende I minder dan 176 brieven en briefkaarten 1 het bijzonder de firma's vanSchijndel te krijgen. Met de Motor-vereeniging Waalwijk en Omstreken in samenwer king, worden plannen beraamd om Waal wijk een bijzonderen dag te bezorgen. Het onderwerp „Geschenk Raadhuis'' behield de volle aandacht en we mogen gerust zeggen;- dat ook deze aangelegen heid een uitstekend resultaat belooft te hebben. Voegen we daar nog bij, dat onze ver eeniging ook dit jaar bij tal van gelegen- beden gezelschappen huldigde, dat het jnarlijksche St. Nicolaasfeest een uitste kend verloop had, dat de collecte ruim door de ingezetenen werd bedacht en de behoeftigen flink konden worden be dacht, dat onze zomer-concerten steeds veel belangstelling trokken, hoewel bij meer steun voor dit doel, dit gedeelte onzer werkzaamheid zeker tot aller vol doening kan worden uitgebreid, en dat de vereeniging ten slotte het initiatief nam tot huldiging van Mevr. de Boer-van Rijk, waarvoor zich op ons verzoek een comité vormde. Deze hulde had, mede door de bijdragen van velen, een uitste kend verloop en slaagde volkomen. Wij verstrekten adviezen op talrijk ge bied onze gemeente betreffende en hiel den een waakzaam oog waar het ging om onze gemeente, haar industrie en handel, naar voren te brengen. Wij behoeven niet te zeggen, dat al deze aangelegenheden heel wat werk van gemeente Loonopzand ter verbete ring van den weg zullen worden aangewend. Ook het Wegenfonds bleef spr. in aller gunst aanbevelen. Spr. wees erop dat het Waalwijk-nummer van »üns Nederlanden gebleken is van groote beteekenis voor de gemeente te zijn. Hij bracht dan ook dank aan allen die aan deze uitgaven hebben medegewerkt, hetzij door het leveren van een bijdrage, hetzij door het plaatsen van een advertentie. De huldiging van Mevr. De Boer-van Rijk waarvoor W. B. het initiaiief nam, noemde spr. op uitstekende wijze geslaagd. Waalwijk heeft daarmede I gegeven aan de tentoonstelling van Van de 400U ontslagenen, waaronder I geyen aan ^et werk van »t bestuur I het secretariaat vroegen; er werden niet veer 1200 gerepatrieerd. En al zal het dan ook wel weer eens gaan dagen in het Oosten niemand heeft er eenig idee van, wanneer dat zal zijn in de toekomst zal het aantal geëmployeerden, die in de suiker een bestaan zullen vinden, zich beperken tot ongeveer 2500. En dat het aantal Europeanen dan bovendien zal gedrukt worden door de z.g. indianisatie mag men wel als zeker aannemen. Voor de thans werklooze employé's ziet de toekomst er dus allesbehalve hoopvol uit, te meer daar zij bijua allen een speciale opleiding hebben genoten, geheel met hun bedrijf zijn punten die ter tafel gebracht wor den een vruchtdragende bespreking kan plaats vinden. Als mogelijk motief voor het niet drukke bezoek meende spr. het uitstel der ver gadering te mogen laten gelden. Tot de aanwezigen richtte spr. een woord van welkom. Ee notulen der najaarsvergadering, voorgelezen door den Secretaris, den heer Jan Tielen, werden onder dankzegging goedgekeurd, Jaarverslag. De Secretaris kreeg vervolgens het woord voor het uitbrengen van het jaarverslag overslag over 1933, en 180 kaarten, gidsen, enz., verzonden. En hiermede hen ik gekomen aan het einde van mijn beknopt overzicht over de voornaamste werkzaamheden der ver eeniging Waalwijks Belang, in haar 27e levensjaar. U zult me excuseeren, dat ik het vele kleinere werk, dat alles tesaam toch wel van belang is, voorbij ga en dat ik mij ten slotte kwijt van een droeven plicht, n.l. een woord van weemoedige en dankbare hulde te brengen aan de na gedachtenis van ons oud-bestuurslid- den heer Bernard Timmermans-Verschu- re, die zoo intiem meeleefde met Waal wijks Belang en de belangen van Waal wijk. Zijn naam zal als die van een op recht vriend en groot Waalwijker zeker in dankbare herinnering blijven voort leven en ons ten voorbeeld zijn, om steeds en Timtur, die voor een zoo mooie extra-verrassing zorgden. het Nederl. Fabrikatenhuis, die alhier gehouden is. Inzake de Tramkwestie is door de K. v. K. en F. het advies van de vereeniging gevraagd. Het bestuur heeft geantwoord, dat het geen heil ziet in het verder doen van een ouderwetsch De Voorzifter deed vrij uitvoerige Soortbestaan mededeelingen over de actie van 's-Bosch' Belang tot oprichting van een comité ter I «Waalwijk en Omstreken» is steun bevordering van het vreemdelingen-1 toegezegd voor de te houden vervoermiddel als de stoomtram. Aan de Kynologenvereeniging verkeer in Oost. N.-Brabant. Op de laatste vergadering van het klein- comité, waarin zitting hebben de V. V. V. te Eindhoven, Helmond, Tilburg, Oisterwijk, 's-Bosch en Waalwijk en de burgemeesters van Dinther, Oirschot en Oss, is besloten samengegroeid en nu zeer moeilijk, da* w9 hier in extenso laten volgen vooral in dezen tijd, werk zullen vinden. (Tel.) De nieuwe spelling. Zooals men weet, heeft minister Marchant Donderdag in de Kamer meegedeeld, dat een door hem ingestelde commissie tot een com- Ieven en ons ten voorbeeld zijn, om steeds een krachlige samenwerking te be- daden te blijven stellen in het belang on-1 6 zer gemeente, waarvoor ik U allen bij I ordei en, b. v. door het uitgeven van M. H. Het 27ste jaarverslag, dat ik het voor recht heb in deze algemeene vergadering voor U uit te brengen, moge wel niet ge geven worden onder gunstige omstandig- neden in de wereldconstellatie, waardoor cok onze gemeente, zij het in niet zoo hevige mate als andere, wordt getroffen, op onze vereeniging zelf heeft dit geluk- promis is gekomen over de spelling, ^aT-c^nsUgcn invloe/ kun dat hem, naar hij erbij voegde, ook met het oog op de Belgen, niet slecht leek. Naar de N. R. Crt. verneemt zou dit compromis wat betreft de spel regels gaan in de richting van het indertijd door drs. A. Höweler ge dane voorstel. De dubbele o en e in open lettergrepen zou vervallen, maar daarentegen zou bijvoorbeeld de ij in slotlettergrepen enz. blijven. Wat de geslachtsregels betreft wordt het stelsel-Höweler, dat in dit opzicht nogal ingewikkeld is, niet gevolgd. De buiging-n zou voor de meeste gevallen verdwijnen. De schrijfwijze zou gaan in de richting van de Vereenvoudigers«; echter zouden de vreemde woorden on aangetast blijven, zoodat men niet zou gaan schrijven kado (cadeau) maar bijv. eventueel wel prakties (practisch). Het ligt, volgens »de Telegraaf«, in de bedoeling, dat de nieuwe voorschriften voor ambtelijke stuk ken verplicht zullen worden gesteld en dat zij op 1 September a.s. zullen worden ingevoerd op de scholen waarover de regeering zeggingschap heeft. Men verwacht, dat de andere scholen en de maatschappij dan zullen volgen, temeer daar het neii uitoefenen. Ik bedoel hiermede, dat hare werkzaamheid op verschillend ter rein in het afgeloopen jaar weer zeer le vendig was en dat wij ook tevreden mo gen zijn over het ledental; wel gaan er telken jare eenigen onze gelederen ver laten, vermoedelijk zonder daarvoor re denen te hebben of zich rekenschap te geven wat het beteekent eene vereeniging als W.B. zijn steun te onthouden, maar steeds staan anderen gereed om ons mo reel en financieel te steunen. W.B. telt op het oogenblik 264 leden, waarvan: 247 gewone leden, 12 dona teurs en 5 buitenleden. Laat ons een kort overzicht geven over de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. En dan mogen we op de eerste plaats memoreeren het tot stand komen van den weg naar Roestelberg, een aangelegen- beid, waarnaar de Waalwijkers zooveel iaren hebben verlangd. Wel is de weg nog wel niet geheel afgewerkt, maar een groot deel is keurig in orde en de rest is bij wat gunstig weer eveneens goed te noemen. Dit is bereikt door de samenwer king van de Werkeloozen-commissie der gemeente Loon op Zand en W.B., dat we derom den steun van vele ingezetenen mocht ontvangen door een bijdrage in 't Wegenfonds. Mogen zij ook vasthouden aan de gedane toezegging van een bij drage voor 10 jaren, opdat W.B. aan zijn verplichtingen kan blijven voldoen en laten we de hoop uitspreken, dat weldra de weg geheel zal worden afgewerkt. Dat de verbetering op prijs is gesteld, heeft men dezen zomer duidelijk kunnen constateeren. Er is zeer veel gebruik van gemaakt, ook door vreemdelingen, en de deze oproep. Het jaarverslag gaf den voorzitter nog eens reden om op te merken dat W. B. ook in haar 27e levens jaar weer haar bestaansrecht heeft bewezen. Er is weer naar gestreefd Waalwijk op elk gebied meer naar voren te brengen. Den secretaris bracht spr. dank en hulde voor zijn verslag. Hij voegde daaraan de opmerking toe, dat het overgroote deel van 't werk door den secretaris moest worden afgewerkt, en dat dit alles weer op de gewone keurige wijze geschied is. Spr. uitte dan ook de hoop dat de heer Tielen nog lange jaren zijn functie zal mogen vervullen, waar mede de vergadering door een har telijk applaus instemde. Verkiezing Bestuursleden. Aan de orde waren een drietal periodieke verkiezingen van be stuursleden. Aftredend waren de heeren Norb. van Loon en Jan Tielen, die zich herkiesbaar stelden, en de heer Arn. Verwiel, die had medegedeeld zijn bestuursfunctie niet langer te kunnen waarnemen. De voorzitter bracht den heer Verwiel dank voor hetgeen hij, zoo lang als hij in het bestuur zitting had, voor de vereeniging gedaan heeft. De heeren van Loon en Tielen werden met bijna algemeene stem men herkozen. Voor de vervulling der vacature Verwiel kreeg de heer J. Spapens bij eerste stemming 9 stemmen, de heer W. Eibers 6, de heer Th. v. Delft 2 en de heeren H. Driessen Hondententoonstelling. Pogingen zijn aangewend om in Waalwijk een Landstormdag te doen houden. Geschenk Raadhuis. Omtrent dit punt zeide de Voor zitter dat de financien voor het ge- een brochure, het gezamenlijk ver-1 schenk nog niet zoo groot zijn, dat strekken van inlichtingen over de I de fontein kan worden aangeboden. streek, door systematisch over te gaan tot het aanleggen van fietspaden en het plaatsen van wegwijzers. Oost-Brabant zal in verschillende rayons worden verdeeld. Namens W. B. hebben de voorzitter en de secretaris zitting in deze commissie, zoodat zij de belangen van Waalwijk in het bijzonder naar voren kunnen brengen. De heer Spapens vroeg of deze actie de vereeniging geld zou kosten. Op het oogenblijk heeft de collecte f 100.opgeleverd, doch enkele straten hebben hun bijdrage nog niet gegeven; de kas van W. B. geeft zelf f50.— en f 16,is ge plaatst op de inteekenlijst. Het bestuur denkt een bedrag van 1300,bijeen te kunnen krijgen, heigeen voor een geschenk van de Waalwijksche burgerij nog slechts gering is. Het bestuur blijft actief en zal ook door persoonlijk bezoek De Voorzitter kon hieromtrent I bijdragen trachten te krijgen. Mocht nog geen definitieve mededeeling I echter blijken dat met de beschik- doen, doch hij verwachtte dat de uit te geven gids en de te maken reclame wel geld zouden vragen. Spr. merkte op dat deze kosten redelijk verdeeld bare bedrag geen behoorlijke fontein kan worden geschonken, dan acht spr. het beter naar een ander ge schenk uit te zien. Als de vereeni- behooren te worden, daar niet alle I ging iets doet, wil zij het ook goed plaatsen er evenzeer door gebaat I doen. Overleg is gepleegd met den heer Theo v. Delft. De Voorzitter bracht vervolgens de plannen voor het zomerseizoen ter sprake. Op de eerste plaats de Sterrit en Vossenjacht, die door de Motorclub «Waalwijk en Omstreken georganiseerd zal worden. Deze sterrit zal op 6 Mei plaats hebben, naar verwacht wordt zullen 200 motorrijders uit geheel Nederland naar Waalwijk komen, 's Middags wordt dan een »Vossen- zullen zijn. De heer Gruppelaar stelde de vraag of de commissie inzake wegenaanleg zal samenwerken met K.N.A.C. en A.N.W.B. De Voorzitter antwoordde hierop dat Brabant door K.N.A.C., A.N.W.B. en A.N.V.V. nogal stiefmoederlijk bedeeld wordt, waarom van een onderlinge samenwerking meer kracht zal uitgaan. Wel kan de commissie zich natuurlijk in ver binding stellen met K.N.A.C. en|jacht« gehouden, een rit met onbe- A.N.W.B. De heer H. Maas vroeg of de profijten van de samenwerking be-1 gegeven en op de Markt een concert. duidend zullen zijn. De Voorzitter verwachtte er van dat Waalwijk en omgeving weer eens onder de aandacht worden gebracht. Er zal hier een consul Op het bal zullen de prijzen worden uitgereikt. De eerste prijs is een motorrijwiel, de andere zijn me dailles. Spr. wekte de leden op hun Ult»lulHndw i krllgbaar in da oran|aband- I bulalaa van 20 tabl. 70 eta. an oranjazaklia van 2 tabl. i 10 cti. \T j„ in/m iI*-' uaaiuuui uiuitcicu oicun ui-ze cUtiiKeietJeiiiieuuii ïiuei wai wem van vixlo nim- H iirnTXII'1 nim '.1,,-, I O I1-i nry i1r 11

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2