Keer op keer bewijst landen waren Duitschland, Engeland en Tsjecho Slowakije. Rubberschoenen werden in Febr. ingevoerd 145 785 p. (v. j. 180.818) en in Jan.-Febr. 275.131 p. (v. j. 274.171). Deze kwamen voornamelijk uit Duitschland en Japan. De uitvoer van schoenen liep opnieuw terug. In Februari werden nog slechts 1777 paar uitgevoerd en in Jan.-Fehr. 4943 paren (v. j. resp. 7776 en 12245 p.) Biljart-tburnooi W.B.C. Onder enorme belangstelling speel de Maandagavond de W.B.C. den aan gekondigden biljartwedstrijd tegen „Ons Genoegen", welke door laatstge noemde vereeniging werd gewonnen. Het was vooral de partij Fr. Slaats Schoelitz welke in de algemeene be langstelling stond en door Fr. Slaats van Ons Genoegen in 10 beurten werd uitgemaakt, waaronder een pracht- serie van 59 punten. De totale uitslag is: Ons Genoegen: Fr. Slaats 100 J de Graaff 100 Th. van Weert 100 Dijkstra 87 Pulles 97 S. Klerks 100 W.B.C.: Fr. Schoelitz Fr. Slaats G. Pulles M. Slaats P. Danckaert M. de Folter 584 56 68 44 100 100 93 461 Hoogste serie W.B.C.: M. Slaats 20. Hoogste serie Ons Genoegen: Fr. Slaats 59. Gem. W.B.C.: 3.13. Gem. Ons Genoegen 3.87. Zaterdag a.s. sluiting van het tour- uooi inet den wedstrijd tegen Volhou den uit Sprang. Ongeval. De heer v. d. P. alhier vond bjj zyn thuiskomst zijn woning gesloten. Toen hij probeerde zich door het opschuiven van een raam toegang te verschaffen, had hij het ongeluk de ruit door te stooten, met het gevolg dat hij zich bloedig verwonde en zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Keuring van springstieren. Op de gisteren gehouden Provinciale voorjaarskeuring voor springstieren, werden de aangeboden stieren van de volgende veehouders goedgekeurd: M. Mimpen te Drunen, W. Hamers te Loon-op-Zand, M. Nieuwenhuizen te Sprang-Capelle, A. van Delft te Dru nen, E. van den Hoven te Loon-op- Zand, J. Pruisen te jSprang-Capelle, Wed. A. van Huiten te Drunen, Kind. M. Klijn te Drunen, P. C. van den Ho ven te Loon-op-Zand, N. de Jong te Waspik, J. Werther te Sprang-Capelle, J. Verschure te Waspik, G. Zijlmans te Waspik, J. de Bie te Sprang-Capelle, C. A. Baaijens, Wed. P. Klerks, J. IJpe- laar allen te Waalwijk. Vergadering van Kolenhandelaars. In café Wed. v. Helvoirt werd gis teravond een vergadering gehouden van kolenhandelaars, teneinde te ko men tot oprichting van een vereeni ging als afdeeling van den R.K. Hanze- bond. O.m. waren aanwezig de heer van Liempt, voorzitter der R.K. Midden- standsvereeniging en enkele hoofdbe stuursleden. Wegens de geringe op komst kon echter nog niet tot oprich ting worden overgegaan. Het ernstige auto-ongeluk te Dongen. De beide kinderen, die bij het auto ongeval van j.l. Vrijdag te Dongen ge wond werden, zijn nog steeds in le vensgevaar. De chauffeur Nagel is in arrest ge steld. Algemeen wordt aangenomen dat Nagel veel te hard is gestart en daar door onmogelijk de bocht op den Heu vel kon nemen. Hij staat algemeen als een harde rijder bekend. De vader was eerst zoodanig onder den indruk, dat hij den chauffeur te lijf wilde gaan. De deelneming der bevolking met dit groote gezin is uitermate groot. Paardenfokkerij. Blijkens het goedgekeurde beste dingsplan 1934 worden vanwege de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Brabant de volgende keuringen gehouden: Keuringen van merriën van 23 en 48 jaar en van stamvaders met af stammelingen en wel: te Helmond 3 Juli 10 uur merriën- keuring, 1.30 uur stamv. trekpaard. te Eindhoven 4 Juli 10 uur merriën keuring, 1.30 uur stamv. trekpaard. te Haps 5 Juli 10 uur merriënkeu- ring, 1.30 uur stamv. trek- en tuig- panrd. Ie Oss 6 Juli 10 uur merriënkeuring 1 uur stamv. trekpaard. te Ossendrecht 9 Juli 3 uur merriën keuring, 5 uur stamv. trekpaard. te Steenbergen 10 Juli 9 uur mer riënkeuring, 1.30 u. stamv. trekpaard. te Breda 11 Juli 9 uur merriënkeu ring, 1.30 uur stamv. trekpaard. te Zevenbergen 12 Juli 9 uur mer riënkeuring. 1.30 uur stamv. trek- en tuigpaard; te Meeuwen 13 Juli 10 uur merriën keuring, 1 uur stamv. tuigpaard. De 2-jarige merriën moeten afstam men van stamboekouders, terwijl de 3-jarige en oudere merriën moeten zijn ingeschreven in 't Stamboek voor liet Nederlandsche trekpaard voor wat het trekpaardtype betreft en in het Stamboek voor het landbouwtuigpanrd der Nationale Vereeniging voor wat 't tuigpaardtype betreft. Aangifte moet geschieden voor 12 Juni a.s. bij den heer Wagenaar te I Dinther, bij wien aangiftebiljetten ver- krijgbaar zijn. I Voor de hengsten met afstammelin gen tevens het aantal voor te brengen afstammelingen met de namen en woonplaatsen der respectieve eige naars te vermelden. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat aanvragen om subsidie voor te houden fokpaardendagen moe ten worden ingediend voor 15 Mei a.s. Het 750-jarig bestaan van 's-Bosch. Het feest van Den Bosch is het feest der Meyery. De bazuinstoet heeft geklonken. 's-Hertogenbosch maakt zich op voor de grandiose herdenking van het 750-jarig bestaan der stad op 1 Juli 1935. In de raadzaal van het Stadhuis, waar al zoo menige plechtige jubilea- wering werd voorbereid, wilde Bur gemeester Van Lanschot een illuster gezelschap uit de burgerij verzamelen om de jubchveek van 1935 te bespre ken. De opkomst in de vergadering van Dinsdagavond was zeer groot en de stemming was die van een groote blijdschap en eensgezindheid, welke als vr'endelijke voorboden van het wel slagen, er de juiste sfeer brachten. De burgemeester heette bijzonder welkom de eereburger der stad Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt. De vergadering applaudisseerde toen daar in de deftige raadzaal binnentrad Jhr. Mr. F. van Rijckevorsel, uit Berlicum, de oud-Bosschenaar, die 50 jaren ge leden, bij de viering van het 7e eeuw feest van 's-Hertogenbosch, in den feeststoet keizer Maximiliaan van Oostenrijk voorstelde. En toen vervol gens verschenen tal van Bosschenaren die een halve eeuw geleden als jonge mannen het hunne hebben hijgedra gen om het feest schitterend te doen slagen, leek ons het succes voor het komende feest verzekerd. De burge meester trad terug in de rijke historie van 's-Hertogenbosch, de hoofdstad van Noord-Brabant, die haar jubilé niet voor zich alleen wenscht. Het feest van Den Bosch is het feest der geheele Meyery! En wie met ons mee doet, op welke wijze ook, aldus burgemeester Van Lanschot, bewijst ons eer en doet ons een groot genoe gen. Dan ontvouwde de burgemeester een schema van feestviering, zooals hij het zich gedacht had, maar welk ex- iosé toch ook voor beter gegeven wordt. Een historische optocht, een groote landbouwtentoonstelling, met tentoonstelling van paarden, sport- feesten, een historisch schaakspel met levende koningen en koninginnen en pioenen, rijwielfeesten, middenstands reclame, een Oud-'s-Hertogenbosch Er moeten tal van commissies wor den gevormd om de grootsche plan nen uit te voeren. Er is door de gemeente een fonds gevormd groot 15.000, een bedrag dat zeker zal worden aangevuld, als gevolg van de actie welke er voor op til is. Het resultaat der besprekingen was, dat een hoofd-comité werd ge vormd, bestaande uit de heeren: Jos. Meyring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, als Voorzit ter van het Comité; Mr. Wagenaar, secretaris; Van Lanschot, kassier; majoor van der Bijl, notaris Lobach en Drs. Brans. Provinciaal weggeld 1934—'35. Behalve aan het kantoor van den Ontvanger kunnen de rijkaarten worden afgehaald op de hieronder vermelde zitdagen Voor het Ontvangkantoor Wou- drichem zal zitdag worden gehou den te Almkerk Donderdag 19 Apnl 1934 en Donderdag 26 April 1934 van v.m. 9 uur tot n.m. 3 uur in het Gemeentehuis; Nieuwendijk Zaterdag 21 April 1934 en Zaterdag 28 April 1934 n.m. 12—4 uur in het Instituut; De Werken Maandag 23 April 1934 n.m. 14 uur bij C. Walraven aan den Tol Wijk c.a. Dinsdag 17 April 1934 en Dinsdag 24 April 1934 v.m. 10 uur tot n.m. 2 uur in 't Gemeentehuis Werkendam Woensdag 25 April 1934 v m. 10 uur tot n.m. 4 uur in de Nutzaal Andel Vrijdag 27 April 1934 v.m. 1012 uur in de Oude School. Aangifte op den zitdag in April voorkomt lang wachten bij latere aangifte ten kantore. De biljetten moeten ingevuld aangeboden worden. Zitting Keuringsraden. De 29ste keuringsraad zal voor de keuring der ingeschrevenen voor de lichting 1935 en voor de lijdelijk ongeschikt verklaarden der lichting 1934, zitting hebben Te Heusden op 28 Maart voorde gemeente Heusden, Drunen, Hedik- huizen, Engelen, Herpt, Nieuwkuijk, Oudheusden en Eelhen. Op 29 Maart voor de gemeenten Vlijmen, Wijk en Aalburg en Veen. Te Woudrichem op 4 April voor de gemeente Almkerk, Giessen en Werkendam. Op 5 April voor de gemeenten Werkendam, De Werken en Sleeu wijk, Woudrichem, Op en Neer Andel en Rijswijk. Te Waalwijk op 6 en 7 April voor de gemeente Waalwijk, en op 7 en 9 April voor Loon op Zand, op 9 April tevens voor Sprang-Capelle. Te R lamsdonksveer op 11 Apri. voor Raamsdonksveer en Waspik. Op 12 April voor Waspik, Geer- truidenberg en Dussen. Op 13 April voor Dussen, Made en Drimmelen. Een nieuw soort leder voor de techniek. Wij lezen in de technische rubriek van de „N. R. Ct." Het leder wordt voor technische doeleinden op twee wijzen gelooid. Ie volgens plantaardige wijze, met behulp van looischors of run (fijn gemalen eikenbast), 2e volgens mi- n era logische wijze met behulp van een chroompreparaat. Het volgens de eersle methode g looide leer kan in het algemeen slechts een tempe ratuur van 6ü° C. uithouden. Daarom gebruikt men voor hoogere tempe raturen chroomleer, hetgeen echter ook slechts 800 C. kan uithouden. Dit chroomleet' heeft echter de slechte eigenschap, dat het onder bepaalde omstandigheden zuren afscheidt, welke verchroomde voor werpen aantasten. Thans heeft men uitgevonden, gelooid leder te maken, dat volgens het rapport van den staats-maleri- aalkeuringsdienst te Dalhem negen dagen en nachten achtereen in olie tot 100° C. verhit werd, zonder dat de ledervezels werden beschadigd. Het tot nu toe bij hoogere tempe ratuur gebruikte chroomleer begint reeds na 3 uren in elkaar te krimpen en is na 2 dagen geheel vernield. De uitvindster van de nieuwe methode, de firma Rüger Mallon G.m. b. H. te Berlijn-Tegel, heeft intusschen verdere proefnemingen gedaan en gevonden dat het Oleriet- leer (zoo heet het nieuwe leder) in lucht tot 130° C. en in olie tot 180° C. kon worden verhit, zonder dat de vezels beschadigd werden. Daar men tot nu toegeen dichtings materiaal voor zulke temperaturen kende, is het gebied, waarvoor dit leer gebruikt kan worden, nog ïeelemaal niet te overzien. Het oleriet-leer wordt gebruikt in den vorm van geperste ringen tot een middellijn van 1 meter voor lydraulische persen. Men kan het vooral gebruiken als afsluit- en dichtingsmateriaal tegen olie en vooral tegen heeie olie, en ook daar, waar men een groote vastheid van iet materiaal en een langen levens duur noodig heeft, b.v. in hydrau lische persen bij diepboringen en odeboringen, enz. In verband met zijn groote vastheid en met zijn eigenschap om onder bepaalde om standigheden volkomen vetvrij Ie zijn, kan oleriet ook gebruikt wor den voor zuurstofapparaten, voor bekleeding van rembanden enkabel- schijven in mijnen, enz. Bevordering samenwerking tramwegen in Noord-Brabant. Aan het Voorloopig Verslag over de betreffende wetsontwerpen wordt het volgende ontleend Verscheidene leden verklaarden tegen deze wetsontwerpen ernstige bezwaren te hebben. De strekking dezer ontwerpen toch is het door fusie en regeeringssteun in het leven houden van een aantal tramweg maatschappijen, die over het alge meen noodlijdend zijn, en zonder steun de exploitatie niet zouden kunnen volhouden. Naar het oordeel dezer leden is het niet in het alge meen belang, het bestaan dezer maatschappijen kunstmatig te rek ken. De tramwegen in Noord Brabant zijn h.i. niet meer noodig, zij kunnen verdwijnen. De maatschappijen zou den dan ook moeten worden geliqui deerd. Noch voor het personen-, noch voor het goederenvervoer, zelfs niet voor dat van bieten, zijn deze tramwegen onmisbaar. Met de uitspraak, in de memorie van toelichting gedaan, dat hun behoud in het belang van het locale verkeer is, konden deze leden zich niet vereenigen. Deze leden betwijfelden sterk, of na concentratie, zooals de regeering zich die voorstelt, een bedrijf zal ontstaan, dat zichzelf kan bedruipen. De oorzaak van de tegenwoordige moeilijkheden, de buitengewone ontwikkeling van het autoveivoer wordt door de fusie immers niet weggenomen. Zij achten het daarom niet verantwoord, opnieuw geld uit de openbare kassen beschikbaar te stellen om voortzetting van dit bedrijf mogelijk te maken. Opheffing der tramlijnen zou bovendien een groot voordeel mee brengen voor de wegen verbetering. Verscheidene leden konden zich met de wetsontwerpen in het alge meen zeer wel vereenigen. Voorloopig kan h.i. het motor- verkeer nog niet in de geheele ver- keersbehoefte voorzien. Van de voorgenomen reorgani satie en samenvoeging der lijnen koesterden deze leden goede ver wachtingen. Gevraagd werd, of rekening is gehouden met het bestaansrecht van sommige autobuslijnen, aan welke concessies zijn verleend. Zal uit voering van deze plannen er niet toe leiden, dat particuliere auto- busdiensten zullen worden opge heven? Verscheidene leden hadden ern stige bezwaren tegen het ontbreken van een behoorlijke regeling ten gunste van het personeel. Verscheidene leden wezen erop, dat in art. 2 van de algemeene over eenkomst, tot welker sluiting bij dit wetsontwerp machtiging wordt ge vraagd, wèl een limiet is gesteld voor den tijdsduur, voor welken de garantie van het rijk en provincie zal gelden, doch geen grenzen wor den gesteld voor het bedrag, dat zal worden bijgepast. Een verplichting tot het uitkeeren gedurende vijf jaar van een zoodanig bedrag, dat de vennootschap in staat gesteld wordt aan al haar verplichtingen tegenover de maatschappijen te voldoen, gaat naar de meening dezer leden veel te ver. »De Stille Omgang De eerste nacht van »De Stille Omgang« te Amsterdam is van Zaterdag op Zondag gehouden. Dit maal waren er deelnemers uit de verst afgelegen steden en dorpen van ons land. Tusschen elf en 1 uur Zaterdagnacht kwamen aan het Centraalstation talrijke extra treinen aan, die de pelgrims aanvoerden. Op het Stationsplein werden de eindelooze stoeten gevormd en langs verschillende wegen begaven de pelgrims zich naar de hun aange wezen kerken, om daar, alvorens de »Omgang« te beginnen, een kort Lof bij te wonen. Talrijke auto bussen en trams van de N. Z. H. voerden in andere wijken der stad pelgrims aan. De trein uit Friesland tel le ruim 1100 en die uit Groningen 800 deelnemers. Arnhem alleen leverde 1400 pelgrims op en Venlo en omstreken brachten 2200 deel nemers. De Waalwijksche bedevaart telde 2()0 deelnemers. Den Haag zelf kwam met 2500 pelgrims. Een g'oote groep van hen had den tocht naar Amsterdam te voet gemaakt. Deze groep werd vergezeld door eenige leden van den R.K. eersten hulpdienst »Sint Raphael«. Tegen één uur des nachts kwamen ze te Amsterdam aan. Ook dit jaar mochten de verschillende café's des I ochtens om vier uur geopend wor- den en de pelgrims, die hun »Om- jang« hadden volbracht en ter kerke waren geweest vonden liiergelegen- ïeid tot het versterken van den inwendigen mensch. Het weer van dezen nacht was joed, niet te koud en weinig wind, wat vooral voor de menschen, die oopende of per rijwiel naar A'dam kwamen, een meevaller was. Tegen zes uur gingen de duizenden weer op weg naar de stations. De lange extra treinen stonden weer over de verschillende perrons verdeeld ge reed en ook het vertrek had in volmaakte orde plaats. Onder de pelgrims bevonden zich vele pastoors en kapelaans en vooral uit Brabant en Limburg waren ze in een groot aantal opgekomen. De volgende week komen de bede vaartgangers uit Utrecht, het Gooi, Haarlem en NoordHolland, terwijl het tevens dan de historische nacht is voor de Volendammers en A'dam. DRUNEN. De raad vergaderde gisteren ten Raadhuize Tot lid der Comm. t. wering v. schoolverzuim werd benoemd de heer M. v. Dommelen; de heer H, v. Delft had bedankt. Het verzoek van C. v. Wezel c.9, tot verharding der Torenstraat werd voor kennisgeving aangenomen nadat de voorzitter had uiteengezet dat B en W de buitenwegen regelmatig willen verbeteren, doch dat hiervoor geen kapitaalsuitgaven verantwoord waren, zoolang er binnen de kom dergemeente nog slechte wegen zijn Verkocht werden enkele perceelen bouwgrond in de Stationsstraat aan dhr. v Oers en Doremans Naar aanleiding van het rapport over de Schoenmakersvakschool ont. stond een heftige discussie tusschen de heeren de Wijs, W. v. d Wielen den voorzitter Bij de rondvraag sprak dhr. v, Orunen weer over de konijnenplaag op Pe9saert. (Uitvoerig verslag in het volgend nummer DRUNEN. Thans nu het meer dan ooit noodig is de arbeiders te bezielen voor onze katholieke levens beschouwing, heeft de R.K. Werk- liedenvereeniging besloten het pa troonsfeest djt jaar met meer dan gewone luister te vieren, en wel op 2 April a.s. De dag wordt begonnen met een algemeene H. Communie der leden. Om li'/» uur zal in de zaal der Meisjes—Concregatie de algemeene jaarvergadering worden gehouden. De agenda is als volgt Opening, no uien, lied ter eere van de H. Joseph, jaarverslag van secretaris en penningmeester, rap port van de Commissie, verkiezing van bestuursleden wegens periodiek aftreden van Joh. Konings en J. v. Esch welke terstond herkiesbaar zijn, verder in de vacaturen ontstaan door het bedanken van W. v. d. Wiel voorzitter, en W. v. d. Sanden Pzn., welke niet meer in aanmer king wenschen te komen, verkiezing voorzitter, mededeelingen, sluiting. De leden worden dringend ver zocht aan de H. Communie en de vergadering deel te nemen. De processie naar Hakendover (België) zal dit jaar vertrekken op Zondag 1 Apiil en op 2 April wederkeeren. De verjaardag van pastoor Goossens, directeur der Jongens- congregatie, is Zondag j.l. feestelijk gevierd. De jubilaris was gezeten tusschen het voltallig bestuur, naast kapelaan v. Vellhoven en den prefect der congregatie. Voor het podium prijkte een prachtige bloemenmand. De zaal was vol belangstellenden. Met een opgewekte feeslmarsch werd de plechtigheid geopend Door den directeur der harmonie, den heer H. Brok, tevens bestuurslid, werd een toespraak gehouden als volgt: ZeerEerw. Heer Directeur. Op het verzoek van het bestuur der congregatie heb ik de eer U Eerw. namens alle leden, met de herdenking van uw geboortefeest te feliciteeren. Wij wenschen U geluk Z.Eerw. heer Directeur met de ver meerdering uwer jaren, wij hopen en bidden dat de goede God U nog vele jaren de kracht en sterkte moge geven, om voor den bloei der con gregatie en het heil der leden te kunnen werken. Zijn wij allen over tuigd dat U tijd, moeite, opoffering, ja alles over hebt voor het welzijn der congregatie in het algemeen, meer bijzonder ondervinden dit de afdeelingen en bovenal het bestuur der congregatie. ZeerEerw. heer directeur, wij zijn U hiervoor zeer dankbaar en beloven U naar best vermogen uwe wijze lessen en raad gevingen op te volgen. Uwe weldaden beloonen kunnen wij niet, doch als een blijk van erkentelijkheid, hoogachting en waardeering bieden wij U deze bloemen aan. Ofschoon zij thans mooi en frisch zijn, zullen zij weldra verwelken, doch eenmaal zult U voor alles wat gij voor de congre gatie en in het bijzonder voor de kleine congregatie hebt gedaan van O. L. Heer onvergankelijke bloemen ontvangen, veel schooner dan deze, die voor U zullen bloeien in eeuwig heid. Z.Eerw. heer Directeur aanvaard nogmaals onze welgemeende geluk- wenschen, wij horen U nog zeer lang als Directeur in ons midden te hebben. Hierna speelde de harmonie het driewerf »Hij leve lang», gevolgd door een paar prachtige muziek nummers. Pastoor Goossens dankte den spr. voor de mooie bloemen, voor de goede wensehen en de woorden van IVOROL-tandpasta dat het de natuurlijke schoonheid van het tandglazuur weer ie voor schijn brengt, zelfs bij tanden, waar dit niet meer mogelijk schijnt.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6