Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON ATRAX FRAUDE. ÏUSLÜL) Bezuinig in gshoekje Een éénig goede hulp NUMMER 23. ZATERDAG 17 MAART 1934. 67e JAARGANG Dit blad verschijnt UITGA VEi Prijs der Advertentiën WOENSDAG en ZATERDAG 20 cent per regel; minimum 1.50. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*, franco te zenden aan den Uitgever. waalwijksche STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regil, Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Advertentiën moeten Woensdag en Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. Telefoon No. IS. Telegr.-adres: ECHO. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. Zwerven de hyena's van het slag veld weer rond Dat teren op de ellende van an deren is een treurig bedrijf. We kennen het uit de oorlogsjaren, toen het luchthartig »handel« heette, wanneer goederen naar de oorlog voerende landen werden verkocht, van welke men wist, dat ze dienen zouden om er moordmateriaal uit te vervaardigen. »Slim« waren de genen, die levensmiddelen met enorme winsten over de grens wisten te smokkelen, terwijl die eerst onttrokken moesten worden aan verzwakte landgenooten, voor wie die artikelen een kwestie van herstel, van behoud en leven waren. Met al dien handel en al die slim migheidjes daalde het moreele peil van een groot deel der bevolking zóó ernstig, dat de gevolgen na den oorlog nog langen tijd merkbaar waren en een nieuw geslacht dreig den te vergiftigen. Laaghartig was ook het bedrijf in de oorlogsjaren van de zakenlieden en ambtenaren, die met de leiding van de nood-distributiebedrijven waren belast, daarvoor goed werden betaald, en toch nog meerder voor deel zochten ten koste van de andere reeds zoo gedupeerde landgenooten, door dezen voor het hun toekomende te bestelen. Een misdrijf is een misdrijf, hoe, waar of wanneer ook begaan, maar een misdrijf, begaan tegenover armen van „De Echo van het Zuiden". UUUd Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. HOOFDSTUK I. In de schaduw van „Big-Ben". De groote lamp in den klokkentoren van St. Stephen wierp haar signaal door de aandonkerende schemering van Londen en kondigde aan allen, die het dienden of wenschten te weten aan dat Zijner Majesteits getrouwe lager huis-leden aan den arbeid waren in 't belang van staat en volk. Een Octoberdag was bezig tot avond te verglijden. De lichten van Westmin ster twinkelden al langs de toegangs wegen tot het Huis. Glimmende luxe auto's, pretentielooze taxi's brachten de vertrouwenslieden der Britsche na tie voor zoover deze althans niet te voet kwamen, tot aan den hoofdingang. De politieagenten beambten door lange ervaring vertrouwd met deze taak die de wacht hielden aan het buitenhek, dat van den openbaren weg toegang geeft tot het binnenplein van het parlementsgebouw, beletten onbe voegden onverbiddellijk het betreden van dit heilige der heiligen. Niemand ontkwam hun monsteren den blik, zoomin de inzittenden van de en behoeftigen, een stelen van het geen voor steun aan ongelukkigen en gedupeerden is bedoeld, is de ergerlijkste wandaad, welke tegen over de samenleving te bedenken is. Het schijnt, dat we er sinds den oorlog nog niet veel beter op zijn geworden. Wederom is de maat schappij een slagveld. Bij hopen ligg- n de crisis-slachtoffers terneer, geslagen, hulpeloos, schier reddeloos. De maatschappij echter kent haar plicht. Er is een geweldig velerlei van organisaties opgericht om overal, waar dat noodig is, de behulpzame hand te bieden. De maatschappij heeft voor het reddingswerk een aantal menschen aangesteld en die worden voor hun hulp betaald, goed allha s voldoende betaald. En ziet: weer schijnen er vele individuen >e zijn, die hun handen, welke helpen moeten, niet kunnen afhouden voor wat aan de slachtoffers wordt aan gedragen. Ze verrijken zich van offers, offers voor welke honderd duizenden in den lande, die het óók niet breed hebben, moe'en bloeden. Aan wat noodig is om elkaar te helpen, dragen zelfs de minst draag- krachtigen bij, in den vorm van belastingen, accijnzen, toeslagen rechten en anderszins. En onder hen, die rondgaan om uit te deelen van de gaven, waaraan de ellende van de offerenden vaak kleeft, zijn er, die stelen... Is het niet een sinister bedrijf? Te gemeen is zulk werk, dan dat men het noemen zou, ware het niet, dat bet soms ook wel ondoor dacht dón meestal in het klein wordt gedaan. En déórom schrij ven we deze regelen. Opdat ieder den gruwel zal inzien van wat een gruwel is. auto's als de voetgangers. Verscheidene leden kwamen van de nabijgelegen clubs aangewandeld, vergezeld van secretarissen, politieke vrienden en persmenschen, zoodat het al de oplet tendheid der agenten eischte om nieuwsgierigen, die hier niets te maken hadden, te weren, zonder iemand, wiens recht om hier binnen te gaan onbetwistbaar was, door een ongepaste vraag te grieven. Een heer naderde uit de richting van Whitehall. Een rijzig man, onberispe lijk gekleed; energie en autoriteit in zijn heele houding, in eiken trek van zijn gezicht; het type van den vermo genden, aanzienlijken, invloedrijken afgevaardigde. Hij ging het hek binnen, den groet van een der politieagenten beleefd be antwoordend. Maar te oordeelen naar de sombere, verstoorde uitdrukking van zijn krach tig gezicht, was zijn geest niet zoo rus tig en welbeheerscht als zijn optreden. Zoo kwam het, dat hij geen aandacht schonk aan een broodmagere, hoekige vrouw, wier houding en uiterlijk di rect verrieden, dat zij betere dagen moest hebben gekend, die echter on herroepelijk tot een ververleden be hoorden en die met een paar scherpe, stekende oogen elkeen monsterde, die het hek passeerde. Toen de rijzige, goedgekleede man langs haar heen ging, deed ze een paar onstuimige pas sen naar voren om hem aan te spreken, maar een agent sneed haar onmiddel lijk den pas af. De vrouw opende haar mond, of om het in gedachten verzon ken parlementslid na te roepen, of om een venijnige discussie met den politie beambte te beginnen, maar wat ze ook van plan geweest mocht zijn, ze liet haar voornemen onuitgevoerd, door Maar er moet ons ook een waar schuwing uit de pen tegen overdrij ving. In de laatste dagen worden plots ontzaglijk veel berichten over fraudes gepubliceerd en onderzoekingen hebben reeds uitgewezen, d it daar bij mateloos wordt overdreven. Dat is eveneens een groote fout jegens de maatschappij. Eerstens omdat daardoor een blaam, onverdiend, geworpen wordt op verdienstelijke burgers en amb tenaren en tweedens, omdat de massa op onjuiste gronden tot on- tevredenheid wordt gestemd. Die ontevredenheid kan op zich weer leiden tot een verminderde mede werking aan de uitvoeiing van ove rigens toch zoo noodzakelijke crisis maatregelen. He naijverig speuren naar ver meende gevallen van fraude, het hetgeen zich in het volgend oogenblik afspeelde. Een kostbare zes-cylinder limousine kwam het binnenplein af. De inzitten de was een stijlvolle „grande dame" in een modieuzen bontmantel, een van die vrouwen uit de groote wereld aan wie men direct ziet, dat hun hoogste ideaal is voor jong door te gaan, ook wanneer hun jeugd over de middag hoogte heen en zelfs als zij sinds lang „passé" is. De dame in het bont kreeg den slanken voorbijganger in het oog, knikte in de richting van den niets- zienden Mr. William Meiklejohn, af gevaardigde voor North Loamshire, boog zich vervolgens uit het snel-neer- gelaten portierraampje en riep op hoo- ge stem zijn naam, juist toen de auto door het hek reed. Hij hoorde den roep en keerde op zijn schreden terug. De wagen stopte bij het trottoir. Mr. Meiklejohn kwam aan het portier, nam den hoed af met de rustige gratie van man-van-de-we reld en verontschuldigde zich over zijn gebrek aan opmerkzaamheid. Ik heb juist Ronald naar het Huis gebracht, vertelde de dame. Ik zal U maar een moment ophouden; alleen om U te herinneren aan onze lunch afspraak voor morgen. Het is natuurlijk een buitenge woon genoegen om U even te spreken, antwoordde hij hoffelijk, zelfs in deze gehaaste omstandigheden, maar mijn geheugen had met betrekking tot onze afspraak werkelijk geen opfrissching noodig. Nog geen uur geleden heb ik een conferentie in de City afgezegd met het oog op Uw invitatie. Dat is heel vriendelijk van U, Mr. Meiklejohn, klonk het minzaam. Er is mij heel veel aan gelegen, dat Uw ont moeting met Mr. Jacob voordeelen zal overdrijven of veralgemeenen van die gevallen, is op zich zelf even zeer... fraude. Het betreft een frau duleuze voorlichting en bederving van de openbare meening met het doel, het productieve oogmerk, om te speculeeren op de lagere volks instincten. Zoo goed als degene fraude pleegt, die zich op directe wijze ten koste der crisisslachtoffers verrijkt, zoo ook benadeelen zij de gemeenschap, die op onbillijke, overdreven wijze, fouten en misstanden bij de leniging van den crisisnood uitdijen. BINNENLAND. De verruiming van den Zot. dag sue/ koop. Betreffende het ontwerp-Verschuur tot wijziging der Winkelsluitingswet wordt meegedeeld dat de A. R. Kamerfractie zich zal verzetten tegen de verruiming van de verkoop gelegenheid op Zondag. De fractie acht dit ontwerp niet alleen strijdig met haar beginsilen, maar beschouwt het ook als een inbreuk op den «godsvrede» bij het optreden van het kabinet-Colijn gesloten. De besloten vennootschappen. De Kamer van Koophandel van Amsterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer opgesteld over hel wetsontwerp inzake h< ffi >g van belas ting op besloten vennootschappen, vereenigingen en haar aandeelhouders Het adres zegt, dat het wetsontwerp uitgaat boven de bedoeling om den fiscus aan middelen te helpen en da' het ho >gst bedenkelijke gevolgen voor het economisch leven zoj hebben. Massa ontslag bij de mijnen. afwerpen voor ons allen, en speciaal voor U-zelf. Mr. Meiklejohn keek snel om zich heen, als om zich te vergewissen dat geen ongewenschte ooren den onvoor- zichtig-uitgesproken naam hadden op gevangen. j De magere, armoedige vrouw stond nu naast den politie-agent en volgde het tooneel met haast hongerige blik ken. Maar nog nam het zelfbewuste, deftige parlementsTTïl geen notitie van liaar. Wanneer het Hooger- of Lager huis zitting houdt, staan er immers al tijd van die leegloopers bij de verschil lende ingangen! Maar hij was er niet op gesteld dat de naain van Lady To wer's lunchgast door een van zijn me deleden zou worden gehoord. Het zal mij bijzonder aancenaam zijn hem te ontmoeten, antwoordde hij met gedempte stem, en ik beschouw het als een voorrecht hem alle diensten te kunnen bewijzen, die mij binnen de grenzen van mijn positie mogelijk ziin. Wat een omhaal van woorden! lachte lady Tower. Wat zijn jullie mannen toch altijd verschrikkelijk zwaar op de hand! Enfin, ik verwacht U om half twee op Lowndes Square. En wilt U nu den chauffeur vragen mij naar huis te rijden? Mr. Meiklejohn voldeed aan het ver zoek en na nogmaals een groet, wilde hij opnieuw het binnenplein betreden. Maar ditmaal nam de vrouw haar kans zoo snel waar, dat ze de waak- zaamheid van den agent verschalkte, en voor deze er op verdacht was naast het parlementslid stond, zich zelfs ver stoutte hem op den arm te tikken. Een oogenblik, zei ze stroef. Ik heb U iets te zeggen. Als voor Mr. Meiklejohn's voeten een bom ontploft was, zou hij niet Tijdelijke reclame: gedwongen bij zeer toenemende moei lijkheden om tot massa-ontslag der mijnwerkers over te gaan Hij de Laura en Vereeniging zullen 200 man worden ontslagen en bij de Domaniale Mijn Mij. 150 man. Ook bij de Oranje Nassau mijnen zijn de directies voornemens een aantal mijnwerkers te ontslaan. Besmelting op scholen. Te 's-Gravenhage hebben zich bij verschillerideleerlingen van Katholieke scholen ziekteverschijnselen voorge daan, die zich openbaarden is buik. aandoening. Een onderzoek wordt ingesteld. Fraude bij de Rundvee-cenlrale. Bij de C'isis Rundvee-Ctn'rale is fraude op het spoor gekomen. De op. •■poringsdienst onderzotkt de zaak. Er worden maatrt gelen beraamd om een en ander in de toekomst te voor komen. meer verbijsterd kunnen zijn geweest. Rachel! Jij!, hijgde hij onthutst. Maar dat kan toch niet... De agent, die de vrouw even te voren had tegen gehouden, schoot toe met de kennelijke bedoeling de brutale in dringster te verwijderen. Maar Mr. Meiklejohn voorkwam hem. Het is in orde, agent, stamelde hij verward. Deze dame is een oude be kende van mij. De man salueerde en keerde naar zijn post terug. Maar de ontmoeting van dit weinig bijeenpassende paar leek hem toch zonderling en onwille keurig bleef zijn aandacht op hen ge vestigd. Zoo hoorde hij het een en an der van hetgeen tusschen hen verhan deld werd, want de vrouw scheen zich weinig om eventueele onbescheiden luisteraars te bekommeren. Hij is hier, ging ze bruuks voort, en heeft je hulp noodig. Je moet een samenkomst met hem hebben, Dat is absoluut uitgesloten, was het bescheid. De lippen van den spre ker trilden in de bovenmenschelijkc poging om een koelen, rustigen indruk te maken. Ik kan niets voor hem doen; ik ben in elk opzicht machteloos. Er was geen enkele reden voor hem om in het land terug te keeren. Hij is hier, herhaalde ze op een toon van taaie beslistheid, en je moet hem helpen. Maar hoe heeft hij jou in vredes naam ontdekt en waar kom jij van daan? vroeg Meiklejohn nerveus en terwijl hij sprak, ging hij een weinig terzijde. Er bewoog zich nu een onaf gebroken stroom van leden en offici- eele personen naar den ingang. Dat kan ik je allemaal later uit leggen. '(Wordt vervolgd). Waalwpschc en Langstraatsche Conrant, De mijndirecties zi n zich opnieuw 1 pakje Alrax Maïzena 0.09 Hel tweede pakje voor haive geld 0.04'/z U moet die Atrax-Artlkelen toch ook eens een keer probeerent Iedere winkelier kan ze II leveren- Als tii| ze nog niet verkoopt bestelt hij ze gaarne voor IJ! bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke hai.den weer spoedig gaaf, zacht en blai.k.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1