ZWANENBERG'S HAM De Schoenmakersvakschool. Rapport over de Schoen— 12. Rapport over makersvakschool. Aan het uitvoerige rapport van B. en W. ontleenen wij 't volgende Financieele laslen. Voor het jaar 1932, toen de school dus nog niet aan de gemeente was overgegaan, had de gemeente in de lasten een aandeel van f 1457,33. Ten aanzien van de lasten der gemeente over 1934, nu de exploi tatie der vakschool op de gemeente- begrooting wordt verantwoord, blijkt, dat voor dat jaar de geraamde werkelijke lasten voor de gemeente bedragen f 1367.59. Uit het bovenstaande blijkt, dat de overname van de school voor de gemeente geen grootere lasten medebrengt. Men kan aannemen, dat de gemeente jaarlijks maximaal rond f 1400,heeft bij te dragen in de exploitatiekosten der school. Waar uit onze gemeente de laatste jaren gemiddeld 20 leerlingen de school bezochten, zijn naar onze meening deze kosten zeer zeker aan den lagen kant. Het is intusschen aan zeer ernstige twijfel onderhevig, of opheffing wel finantieel voordeel zal beteekenen. Indien n.l. een groot deel van de Drunensche leerlingen der Vakschool na opheffing elders het handwerk zouden gaan leeren, beteekent opheffing ongetwijfeld een groote schadepost voor de ge meente. Conclusie van dit overzicht is derh dve, dat opheffing der schooi, afgezien van haar nut voor de voor onze industrie vereischte vakkennis, voor de gemeente uit finantieel oogpunt vermoedelijk geen voordeel zal beteekenen, integendeel bestaat er alle kans, dat de uitgaven voor de gemeente grooter zullen worden. Aantal leerlingen. Thans bezoeken nog 32 leerlingen de school, zoodat in totaal in 10 jaren 275 leerlingen werden inge schreven of gemiddeld 27 leerlingen per jaar. De tegenwoordige bezetting der school overtreft het gemiddelde derhalve nog met 5 leerlingen, wat beteekent dat de school zich ten opzichte van het leerlingen—bezoek volledig heeft kunnen handhaven, zelfs eenige toename toont. Wat de appreciatie van het onder wijs betreft, valt het op, dat slechts ruim 18 pCt. voor het beëindigen van het eerste jaar de school heeft verlaten. Hoewel jammer dal dit percentage nog niet kleiner is, mag het toch tot tevredenheid stemmen. Intusschen zij opgemerkt, dat de volledige cursus een leertijd van 3 jaren omvat. Voor hen, die de nedoeling hebben in de machinale schoenmakerij hun bestaan te zoeken, mag een cursus van twee jaren reeds een voldoende grondslag beteekenen. Tenslotte zal 't bezoeken der school gedurende slechts één jaar den lateren arbeider in de schoenfabriek reeds een beduiden den voorsprong geven op zijn niet onderlegden collega. Prestaties der leerlingen. Merkwaardig is het intusschen, dat van de 275 leerlingen der laatste 10 jaren 109 leerlingen of 40 pCt. afkomstig was uit Drunen, terwijl het laatste jaar het percentage der Drunensche leerlingen is gestegen tot ruim 62 pCt. Waar het totaal aantal leerlingen per jaar eer toe- dan afneemt, beteekent dit derhalve, dat in onze gemeente zei 1 de be langstelling voor de school steeds grooter wordt. Van de leerlingen, die de school verlaten hebben, is het ons gelukt van 126 leerlingen te achterhalen, wat er van hen geworden is. Enkele mededeelingen hierover zijn belang wekkend zoo zijn er van de 126 een aantal van 31 of 25 pCt. thans patroon, 33 of ongeveer 27 pCt. schoenwinkelier of werkmeester, modelleur, zwikker, stanzer of snijder op een schoenfabriek, terwijl er 44 of 35 pCt. arbeider (zonder nadere aanduiding) op een schoen fabriek zijn. Gezien het hierboven weerge- gevene is ons College de meening toegedaan, dat behoud der Vakschool voor onze gemeente niet alleen geen finantieel nadeel oplevert, doch integendeel, dat deze school een onberekenbaar nut kan af werpen voor de bevolking onzer gemeente. Het behoeft immers geen betoog, dat een goed vakman, ook in de machinale schoenbedrijven, veel hetere tesultaten zoowel voor de betrokken fabriek als voor eigen levensonderhoud bereiken kan. B. en W. hebben op mondelinge informaties bij schoenfabrikanten elders steeds als antwoord ont vangen, dat de beste fabrieksarbeider op de schoenfabriek voortkomt uit degenen, die eenigen tijd een vak school voor handwerk hebben ge volgd. Daarenboven hebben zonen van meerdere grootfabrikanten uit andere gemeenten de school in Drunen bezocht. Wel een bewijs dat deze fabrikanten het nut der school hebben ingezien. Een bewijs voor de waardeering van den vakman-handwerkschoen- maker is wel, dat uit de gemeente Waalwijk, alwaar de gelegenheid bestaat een cursus in de machinale schoenbewerking te volgen, in de laatste 10 jaren niet minder dan 86 leerlingen op onze Vakschool het handwerk kwamen leeren. Tenslotte deelen B. en W. nog mede, dat een onderzoek is inge steld naar de beweerde onjuiste handelwijze, die volgens in den raad gemaakte opmerkingen door het toenmalig bestuur zou zijn gevolgd bij den aankoop van werk stoelen. Tot den aankoop van deze stoelen is besloten in de algemeene fluit. Ditmaal waren het echter geen ratten en muizen, die hem volgden, maar een lange stoet kinderen van 4 tot 15 jaar, er waren er in het geheel honderddertig, danste vroolijk achter den man naar buiten De rattenvanger verdween met alle kinderen in den nabij Hameln gelegen Koppenberg Slechts twee kinderen keerden terug daar zij te laat waren gekomen, maar het eene kind was blind, het andere doof, zoodat zij niets nauwkeurigs aangaande het gebeurde konden be- richten. Hameln is nog heden rijk aan inte ressante Renaissance huizen. Aan de wraak van den bedrogen rattenvanger herinnert het „Rattenvangershuis*, een prachtig staal van Duitsche Renais. sance. Het is gebouwd in de jaren 16021603 als bruidsschat voor een adellijke dame. Een kant van het huis grenst aan de „Bungelosenstrasse", dit beteekent „trommellooze straat' Se dert het verdwijnen der kinderen mag in deze straat namelijk geen trommel, geroffel ol fluitspel meer weerklinken. Aan de andere zijde van het huis staat een inscriptie, waaraan het huis den naam van .Rattenvangershuis" te danken heeft. Deze inscriptie luidt aldus: „Anno 1284 am Tage Johannis und Pauli war der 26 Juni dorch einen Piper mit allerly Farbe bekleidet gewesen 130 Kinder verledet binnen Hameln geborn to Calvari bi den Koppen verloren". Een gedenksteen in de crypt van het Romaansch Gothische Munster der stad herinnert eveneens aan de sage. De steen is afkomstig uit de stadspoort van Ha meln. Deze poort werd aldus een inscriptie, gebouwd .272 jaar, nadat de toovenaar de 130 kinderen uit de stad had ontvoerd". Een derde ge denksteen vindt men in den gevel van het in 1610 in rijke Renaissance vormen opgerichte ochzeitshaus", waarin tot 1721 bruiloften werden gevierd. In 1631 had hier de keizerlijke generaal Tilly zijn kwartier opgeslagen. Hier nam hij het besluit de stad Maagdenburg te verwoesten, een be sluit, hetwelk aan 30.000 menschen het leven kostte In den gevel van het .Hochzeitshaus" wordt een aan de sage van den rattenvanger gewijde klok geplaatst In den aanstaanden zomer zal zij worden ingewijd. Op bepaalde uren zal men, op deze klok, den rattenvanger zien verschijnen Opzijn fluit speelt hij het traditioneele ratten vangerslied. Tevens trekken de kinde. ren en de ratten van Hameln voorbij 3 Oplossingen. d bal lager dagblad malen aal d Mat, gram, tram, ma, raam, graat grammatica. Verborgen vogelnamen Mees, lijster, kraai. H ja s 1 a leer zwoel s c h r e e Haarlem 1. 2. 4. van Rekensommetjes. Hoe kan men het getal 22 20 aftrekken en 88 overhouden. Welk getal D is dit? ÏT Welke stad in Holland is dit? D t t t t t t t t t t t b d s s s m m 1 1 1 P P P z z z m Dat was geen alledaagsche schrijf kunst. Toch konden ze 't lezen. bestuursvergadering van 23 Juni 1933, tot staving waarvan een door alle bestuursleden onderteekende verklaring is overgelegd. De levering van 10 werkstoelen heeft niet bij inschrijving plaats gehad, omdat bij een vorige levering de ervaring is opgedaan, dat de kwaliteit van het geleverde ver beneden peil was. Bovendien is het prijsverschil zeer miniem de in 1925 bij inschrij ving aanbesteede werkstoelen die in 1933 reeds versleten waren kosten f6.10 per stuk, terwijl de in 1933 geleverde werkstoelen, welke wat hun kwaliteit betreft 15 k 20 jaar kunnen meegaan, f6,25 per stuk kosten. Daar de aankoop der 10 werk stoelen tot een totaal bedrag van f62.50 is geschied binnen de raming der door den Minister van Onder wijs goedgekeurde begrooting 1933, is op dezen aankoop door 't voor malige Bestuur der Vakschool geen aanmerking te maken. Het Bestuur gaat naar de meening van B. en W. vrij uit. De heer de Wijs vraagt een spe cificatie van de post salarissen, onderhoud enz. van f7806.70. Het woord enz. is voor spr. zoo rekbaar dat het eind ervan verloren is. Voorzitter. Het bevreemdt mij dat er herhaaldelijk in de vergadering vragen gesteld worden die blijk geven dat sommige raadsleden nooit de noodige aandacht aan de stukken schenken. Als u de begrooting goed hekeken had zoudt ugezien hebben waaruit deze post bestaat, en dan zou u nu geen vraag behoeven te stellen. Deze póst hebt u zelf indertijd mee goedgekeurd. de Wijs. Bij welke fabrikanten hebt u geinforineerd naar de pres taties der jongens die van de school komen? Ik heb alle fabrikanten gevraagd maar daarvan heb ik niets gehoora. Voorzitter. Dan hebt u weer niet goed gelezen, want in het rapport staat dat B. en W. elders hebben geinformeerd. In Waalwijk en Don gen heb ik geirtformeerd naar vaklui op de fabriekéri, die hier hun vak geleerd hebben. de Wijs. Dus de Drunensche fabrikanten komen voor die infor matie niet in aanmerking. Toch gelooi ik dat de Drunensche fabri kanten hun vak voldoende Verstaan. U had hij den-fabrikantenbond van Drunen moeten informeeren Voorzitter. Uw woorden raken kant noch wal. U heeft zelf beweerd dat er buiten de gemeente geen belangstelling bestaat voor de Vak school. Juist daarom heb ik mijn licht opgestoken bij groot-fabrikanten buiten de gemeente. De fabrikanten van Drunen zijn immers geen groot- fabrikanten, al waardeer ik hun capaciteiten ten volle. de Wijs. Als u bij Drunensche fabrikanten had geinformeerd had u den kous op den kop gekregen, daarom bent u naar buiten gegaan. Voorzitter. Ik ben naar buiten gegaan omdat, uzelf geinsinueerd hebt dat er elders geen belang in de school gesteld wordt. Ook van twee Drunensche fabrikanten, dhr. v. Drunen en IJpelaar, heb ik een verklaring dat zij de school van belang achten. de Wijs. U moet niet informeeren bij IJpelaar, die heeft slechts één knecht, dat noem ik geen fabrikant. Voorzitter. Ik geloof dat het uwe bedoeling is allerlei kleine futiliteiten naar voren te brengen om de vak school in discrediet te brengen. de Wijs. U wordt misleid dooi personen die geen moraal bezitten. Als u beter wist zoudi u daarmee niet in zee gaan. En als u denkt dat ik hier zit te liegen, dan zal ik die moraliteit wel nader aanduiden. Voorzitter. Dat doet niets terzake. Ik geef onze informaties weer. de Wijs. Die zijn niet goed.... Voorzitter. Dat zullen we toetsen aan het oordeel van den raad, maar niet aan uw oordeel. de Wijs. En dan die kwestie met die werkstoelen daar zit een groote vuiligheid in.... Voorzitter. Ik raad u aan wat op uw woorden te passen. Dhr. de Wijs: Ik kom voor mijn eerlijk recht 'uit. In het rapport staat dat in de vergadering van 23 Juli besloten is de stoelen aan te schaffen. Maar waar staat dat. Ik wensch dat de secretaris der school onmiddellijk wordt verzocht de notulen dier vergadering te toonen. Dat kan hij niet want hij heeft absoluut geen hoeken! Dat is nu het bestuur der vakschool! Voorzitter. U hebt er een ver keerd begrip van. Ik heb een ver klaring van alle leden van het bestuur dat dit besluit in bedoelde vergadering genomen is. de Wijs. Daar hecht ik geen waarde aan. Voorzitter. Dan ben ik met u uitgepraat! de Wijs. Dan zal ik mij tot den minister wenden. Die vuiligheid gaat niet door. Er mocht geen opdracht worden gegeven aan een persoon, daar zit de vuiligheid Voorzitter. Ten aanzien van.het bestellen der stoelen is niet de minste ongeregeldheid gebeurd. Binnen het raam van de door den minister goedgekeurde begrooting zijn de stoelen gekocht. Het bestuur heeft vorige maal ondervonden wat met aanbesteding bereikt werd. Daarom heeft het bestuur een proefstoel laten maken en opdracht gegeven om de stoelen voor een vastgesteld bedrag te leveren. de Wijs. Ik weet dat de secre taris niet eens notulen maakt. Zoo'n zootje is het! De Voorzitter waarschuwt dhr. de Wijs en zegt dat hij zich moet matigen. A. v. d. Wiel. Ik vind het nogal erg. de Wijs. Dat kan me niets schelen. Voorzitter (hamerend). De ver daring der bestuursleden vervangt ten volle de notulen der vergadering Jw aanmerkingen zijnlouterzoekerij. Jeelt nog iemand iets over dit punt te zeggen W. v. d. Wiel. De Wijs heeft inder- lijd gezegd dat de school aan de gemeente jaarlijks f3000 kostte. Nu blijkt het f1400 te zijn, en als de jongens naar elders gingen betaalden we dat bedrag ook. Dhr. de Wijs valt dhr. W. v. d. Wiel in de rede. Voorzitter (hamerend). U is niet aan het woord W. v. d. Wiel. De Wijs kan nogal wat zeggen. Hij zegt wat hij wil om de school af te breken. Het is een voudig schande.... Dhr. de Wijs interrumpeert weer. De Voorzitter (heftig hamerend) dreigt dhr. de Wijs de deur uit te zetten als hij zich niet matigt. W. v. d. Wiel. Ik geef den Voor zitter ten volle gelijk dat hij buiten de gemeente informaties ingewonnen heeft, want de Wijs heeft alle Dru nensche fabrikanten opgestookt. Ik heb de Wijs indertijd in het bestuur willen benoemen, opdat hij daar zijn bezwaren naai voren zou kun nen brengen. Maar dat wilde hij niethij moest en zou er andere heeren in hebben, om die dan hier Ie kunnen afbreken. Voorzitter. Het rapport is uitvoerig genoeg geweest. Dhr. de Wijs heeft zijn hart kunnen uitstorten en ik had van hem verwacht dat hij dat op een andere wijze zou doenik had hem hooger staan. Ik meen dat het niet noodig is nog meer heftige woorden te spreken en stel voor over te gaan tot 't volgende agenda punt. Dhr. de Wijs wil nog het woord voeren, doch de Voorzitter laat eerst over zijn voorstel stemmen. Met 9—1 stein wordt besloten de besprekingen over dit punt te staken. Tegen dhr. de Wijs. Rondvraag. Dhr. v. Drunen vraagt hoe groot het tekort der tentoonstelling van den Jonge Boerenstand geweest is, waarvoor de gemeente garant was. De Voorzitter zegt dat de gemeente f 100 heeft bijgepast. Het tekort be droeg 1199, doch f99 was reeds door particulieren hijgedragen. De Konijnenpluag. Dhr. v. Drunen vraagt of er van A. v. Wezel niet een verzoek is ingekomen om vergoeding van schade aangebracht door konijnen. De Voorzitter herinnert zich dat het verzoek is doorgezonden aan den houder van de jachtvergunning, den heer v. Schijndel te Waalwijk. Deze heeft zich bereid verklaard de schade te vergoeden, mits deze niet te hoog was. Spr. zegt toe de kwestie te zullen onderzoeken. v. Drunen. Is het waar dat B. en W. de Pessaert willen afrasteren om wildschade te voorkomen De Voorzitter zegt dat gaas is aangekocht om het terrein gedeel telijk af te rasteren. Alle konijnen die er waren zijn opgeruimd, doch geregeld kwamen zij terug van de zijde der Hoeve, n overleg met het Staatsboschbe- heer is daarom besloten aan de westzijde een gaasversperring aan te brengen. In het Loonsch Hoekje zitten dit jaar zeer veel konijnen. De heer v. Drunen. Ik begrijp weth. Muskens niet. Toen een jaar geleden in den raad over de wild- schade gesproken werd heeft Muskens gezegd dat er geen sprake was van schade. En nu heeft hij zelf mee besloten om een terrein van 80 K.M. af te rasteren. Moet men in zulk een wethouder nog vertrouwen heb ben Ik zeg mijn vertrouwen in weth. Muskens totaal op. Weth. Muskens. Ik heb nooit be weerd dat er geen schade was aan gericht. De heer v. Drunen. Dat hebt u wel gezegd, daar heb ik getuigen van. De Voorzitter zegt dat tot de af rastering besloten is omdat er dit jaar zeer veel konijnen in het Loonsch Hoekje zijn. Dat heeft vol gens spr. niets met het besluit van vroeger te maken. Spr. onderschrijft ten volle wat weth. Muskens vroeger gezegd heeft en tevens onderschrijft hij ten volle dat nu de afrastering noodig is. Spr. begrijpt trouwens niet wat dhr. van Drunen verkeerd vindt, z.i. moest hij blij zijn dat B. en W. de schade willen voor komen. De heer van Drunen. Als ik als raadslid hier in het belang oer ge meente met motieven kom, dan worden die gewoon verkracht. Dat is geen samenwerken, Mijnheer de Voorzitter, dat is iemand verkrach ten De Voorzitter. Ik twijfel er geen moment aan dat U het belang der gemeente op het oog had. Maar verleden jaar waren B. en W. van meening dat u de schade te zwaar opnam, omdat die slechts tot blok 2 beperkt bleef. De heer van Drunen. U doet het vertrouwen niet stijgen. De heer W. v. d. Wiel merkt nog op dat iemand, die in aanmerking komt voor een bouwvergoeding, deze nog niet ontvangen heeft. De Voorzitter zegt toe dit te zullen onderzoeken. Geen der leden verlangt hierna nog het woord. De vergadering wordt gesloten en de raad gaat in geheim comité ter behandeling van aanvragen om hy pothecair bouwcrediet en ontheffing van schoolgeld. GEMENGD NIEUWS. Doodelijke aanrijding. De chauffeur reed door. Te Venlo heelt een doodelijke aan rijding plaats gehad, waarbij mevr. Bedeaux het leven verloor. De chauffeur die was doorgereden is in den nacht gearresteerd. In den laten avond stelden de po litie. rijkspolitie en gemeente.politie van Venlo en Tegelen gezamenlijk een onderzoek in en men slaagde er nog in den auto te achterhalen. De chauffeur verklaarde van de aanrijding niets te hebben bemerkt. Het is mogelijk, dat de chauffeur niets van de aanrijding heeft bemei kt, aangezien de laadbak van den wagen eenigzins uitsteekt. De punt van den laadbak, waardoor de vrouw moet zijn gegrepen, is van de zitplaats van den bestuurder niet te zien. De weg is ter plaatse bovendien slecht verlicht. Doodelijk ongeluk Te Roggel keerde gisteren de 25- jarige landbouwer W. D. met paard en kar uit het veld huiswaarts Doordat een band van een der karwielen viel schrok het paard. D., die naast het paard liep kwam, toen hij de leidsels wilde grijpen te vallen en geraakte onder de kar, die hem over het onder lijf reed. Zwaar inwendig gekneusd werd hij opgenomen. Enkele uren later is hij overleden. Huisinstorting te Beiroeth. Te Beiroeth in Syrië is een oud gebouw ingestort, waarin o a een calé en een restaurant zich bevonden Talrijke personen werden onder de puinen begraven. Tot nu toe zijn 27 lijken onder de ruïnes vandaan ge haald. Men vreest dat zich nog vele slachtoffers onder de puinhoopen be- vinden Door een trein overreden en gedood. Vanmorgen omstreeks half zeven is op den spoorwegovergang nabij het siation Hoensbroek zekere Luy en te Klimmen door een passeerenden trein overreden en gedood. Lijk opgehaald. Uit een blauwsloot in het Juliana- park te Tilburg js het lijk opgehaald van den 59-jarigen v. d V., die ver. moedelijk door de duisternis misleid, te water is geraakt en verdronken. ABONNEERT U OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Een délicatesse van den eer sten rang. Vraag hef merk. Alle goede zaken verkoopen Zwanenberg's ham.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6