Het SI. Gaüiirip te Hupt. Haaésche Post Staalkoniné Spanera IE l\m UQOR FIN-PROM B.KOLSTEKEN-LAGAHDE Heeren Naar Moeders evenbeeld, Ons U/eekpraatje. No. 23. Zaterdag 17 Maart '34. 57e .!g. DERDE BLAD. Het gebeurt ten onzent gelukkig slecais ecu enkele (naai, dat een geval van opsluiting van iemand in een krankzinnigengesticht,opzien wcki én... twijicl. In het buiieuland staat dat anders liet schijnt in sommige landen niet zoo heel moeilijk te wezen om b.v. een lastig tamniclid in een of andere particuliere inrichting tot ver pleging van gccsieszicken opgenomen te krijgen, bums hoort men afschu welijke toestanden daaromtrent. Dal het in ons land daaromtrent beter is gesteld en een geval van op sluiting, tegen den wil van de(n) be trokkene, van meer waarborgen schijni omg-ven, behoeft op zich zelt nog niet tot een voldane genoegzaamheid te leiden. Het algemeen en persoon lijk, dus individueel belang vereischr, dat inderdaad al het mogelijke wordt gedaan om eiken missiand op dal gebied uit te sluiten. Het staat voor ons nog niet vast, dat zulks weikelijk zoo is. We hebben nu weer het geval Tonnet. De heer Tonnet is een ge pensionneerd generaal (Hij heeft ge- ruimen tijd als overste der artillerie in onze gemeente vertoeft tijdens de mobilisatie. Red). Hij heeft zich. naar het scnijntui rechtvaardigheidsgevoel, zeer ïutensief ingelaten met de „zaak Bocy.nk", van welke we ons op het moment ook niet alle mérites en bijzonderheden in finesses herinneren Boi yink is een arbeider, die gedupeerd schijnt te zijn door een of andere uitvoering van de Landarbeiderswet De genera-1 nam het sterk voor hem op, maar dat mocht niet baten, bocymk is tenslotte uit zijn huisje gezet geworden. De generaal liet het er niet bij zitten. Hij requestreerde, schreef .Open Brieven', richtte zich scheip tegen bepaalde autoriteiten, was wel eens beteedigend voor bepaalde persoon lijkheden, kortom deed al die vreemde dingen, tot welke een mensch zich soms laat verleiden, wanneer een bepaald geval hem tot een obcessie is geworden. De generaal werd alzoo „lastig" voor sommige lieden. Ook voor den Oificier bij de rechtbank te Zuiphen. Die heeft hem tenslotte eens bij zich laten komen en zonder dat de generaal het wist, wie de mede aanwezige heer wa9, heeft de Oificier een onderhoud met den heer Tonnet gehad van hetwelk een Arnhemsche p.^ychiater mede getuige en toehoorder was. De generaal begreep tenslotte, wat hem dreigde. Hij schreef een waar schuwing in een bepaald blad, dat als hij binnenkort in een krankzinnigen gesticht zou worden opgesloten, het ii. Voor ik wil beginnen met het Herpt- sche gilde te bespreken, zal ik eerst enkele dingen zeggen over de schut tersgilden in het algemeen. Vroeger, honderd jaar of langer ge leden, was ons Brabant „overdekt mei schuttersgilden. Zooals wij uit onze eigen omgeving welen, zijn de meeste in onzen omtrek verdwenen. Bloe.ende schutterijen vinden we nog in ons Bra bant, voornamelijk in het Zuidelijk ge deelte en verder naar het Zuiden, in Noord-België. De overblijfselen, enz., van de ver dwenen gilden van Drurren, Waalwijk en Cromvoirt kunnen we nog terug vinden in het museum van het Prov. Genootschap te 's-Bosch. Daar wor den de eereteekens van het gild, die onze voorouders met trots droegen, voor 'n verderen ondergang bewaard. Wanneer wij deze schutterijen zou den willen indeelen, dan zouden we het volgende resultaat krijgen a't Kruis- of voetbooggild, dat als patroon doorgaans „St. Joris" had. b. Het handbooggild met als pa troon St. Sebastiaan. e. Het kloveniers- of gewerengild, dat over het algemeen de patroon ge meen had met die der parochie. Dat deze laatste, de gewerengilden, gingen verdwijnen, kwam ook, omdat hun bestaan van rijkswege werd be moeilijkt door de strengere wetten op de vuurwapens. Maar daar kon door de gemeentebesturen soms heel wat aan veranderd worden, zoodat het be staan toch nog mogelijk bleef en zij zich tot nu toe handhaven. In het vorige artikeltje heb ik al ge wezen op gebrek aan belangstelling van de jongeren voor het gild. Zeker is „de sport" de groote con current van het oude gilde. Dat trekt dc jongelui en jammer is het, dat zij, publiek zou weten, dat zulk9 was om i de zaak-Bocyii.k, Inderdaad: enkele dagen later geschiedde, wat de heer Tonnet voorzien had. Sommige bladen protesteerden en ook de familie van den generaal pro testeert heftig. Er is geen sprake van, beweert deze laai9ie, dat de generaal krankzinnig i9. De Maasbode meent, dat er voor een publiek protest geen reden is. Het blad schrijit: dat zulk een opneming niet geschiedt dan omringd n.et allerlei voorwaarden Zij had in dit geval plaat9 na machtiging van den presi dent der rechibank, op vordering van het Openbaar Ministerie en nadat een p yehiater den patiënt had onderzocht Men houde or»9 ten goede: daarmee zijn d.in ook alle waarborgen genoemd De president van de rechtbank en de O ficier van Justitie zijn terzake ziels ziekten leeken, zooals wij en anderen Het spreekt vanzelf, dat ze zieti be hooren te laten leiden door het advies van den, let wel; één, psychiater. Noemt men dal voldoende waar borgen? Uit hoofde van on9 beroep nemen we noia van alle belangrijke strafzaken, welnu, we herinneren ons nauwelijks een geval, dat er voor een rechibank twee psychiaters werden gehoord, die... het met elkaar eens waren Zeer dikwijls staan hun meeningen pyramidaal tegenover elkaar. Als een waarborg voor een juisten gang van zaken kunnen we het ook niet aanmerken, dat het geval werd afgedaan door een rechibank, welker leden .last* hadden van den generaal omdat deze rechibank een deel der zaakBotymkte behandelen heeft gehad We zouden niet graag beweren, dat de generaal ten onrechte is opgesloten maar we achten de waarborgen, dat er juist is gehandeld, te gering in zoo n geval. De halve wereld maakt zich van tijd tot tijd malende, wanneer ze zich voor een bijzonder geval te een ztjdig interesseert Vooral gepension neerden, die een actief leven hebben geleid, misbruiken op die manier nog al eens hun vrijen lijd. Zulke lastige lieden behoeft men daarom nog niei als gevaarlijk te beschouwen. Deed men dat, dan komen we heel wat krankzinnigen gestichten te kort. Neemt allen eens proel met onze prima sigaren bestemming en de beteekenis van het Nederlandsche Roode Kruis kort uiteenzetten, terwijl de burge meester van Waalwijk, Ecre-Voorz. der Afdeeling, de transportcolonne zal instalheren, die, dank zij de ijverige bemoeiingen van den heer A. Claasen, thans in staat kan worden geacht voldoende bedreven i te zijn in het verleenen van eerste en ngrooteenklefne verpakking Alleen verkrijgbaar bij Grooteslraat WAALWIJK. medewerking verleenen in den vorm van een adverlenlie in vraag- P'Ogramma of catalogus en dit geldt zeker voor hen, die er steeds het meeste profijt trekken van 't werk en de risico van anderen. Tegelijk met deze tentoonstelling wordt een Clubtentoonstelling ge houden van de Nederlandsche Herdershondenclub en van de Kring groep V. D. H. «Eindhoven en Om streken«. Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. TEL. 216 En detail. ED. VAN TILBURG - Grootestr. 142 Huisbrand. Wilhelmina Antr. I 5%o f 1 -60 p. H.L. WllhelminaAntr.il f2.— p. H.L. Wilhelmina Antr. 20/3o f2 10 p. Wilhelmina Antr. 12/M f 1 60 p. Hendriknootjes 2%o f 1.30 p Eierkolen f 1.20 p Bestellingen worden aangenomen bij EO. VAN TILBURG GR. STRAAT 142 en GR. STRAAT 154 TEL. 216. H.L. H.L. H.L. H.L. Alle kolen en cokes worden prima gezeefd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. hulp bij ongelukken. Voorts zal door het vertoonen van de bekende Nederlandsche Roode Kruis-film aan de aanwezigen een juist denkbeeld worden gegeven van het werken en streven van 't Nederlandsche Roode Kruis ook buiten tijden van oorlog of oorlogs gevaar. Zoo zal op het doek aan schouwelijk worden voorgesteld, ho3 de dagelijksche werkzaamheden ter plaatse van het Hoofdbestuur verloopen, hoe zieken of gewonde slachtoffers van een ramp worden vervoerd en verpleegd, welke mid delen te land en te water daarvoor worden gebruikt enz. enz. Het komen ter vergadering wordt met warmte aanbevolen. Men ver zuime deze gelegenheid niet om een juist denkbeeld te verkrijgen van het ware karakler van 't Roode Kruis, dat reeds gedurende tal van jaren belangrijke diensten aan de lijdende menschheid heeft bewezen en om deze reden aller belang stelling en waardeering verdient. Excursie. Woensdag 1.1. hebben de leer lingen der hoogste klasse der R.K. H.H.S. alhier, onder leiding der heeren Th. van Delft en L. v. d. Linden, een excursie gemaakt naar Amsterdam. In de hoofdstad werd een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, waar in de afdeeling schilderwerken in het hijzonder de werken van Rembrandt, Frans Hals, Rubens en El Greco werden aanschouwd. Ook in de afdeeling Beeldhouwkunst brachten de leerl. eenigen tijd door. Voorts werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van moderne kunst en aan vele der beziens waardigheden der slad. Onze nieuwe feuilleton. Wij maken in dit nummer een begin met onze nieuwe Feuilleton, getiteld naar 't Engelsch, van Louis Tracy. Wij vesligen speciaal de aandacht onzer lezeressen en lezers op deze prachtige roman, boeiend, spannend en onderhoudend van 't begin tot het einde. Zij die zich thans abonneeren krijgen 't blad tot I April gratis, en kunnen dus dit schitterende werk van 't begin af volgen. Ze zullen er geen spijt van hebben. De Adminietratie. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 Maart 1934 Intern. Hondentenloonstelling. De voorbereidingen voor de groote Hondententoonstelling op 29 April a.s. zijn in vollen gang. De vraag programma's zullen weldra worden uitgezonden en de belangstelling begint zich allerwegen te uiten. Tal van vereenigingen en clubs stellen prijzen beschikbaar en ook tal van Waal wij kers loofden me dailles uit, zoodat een beroep op onze ingezetenen ook thans weer niet tevergeefs was, al konden nog velen die geen medaille geven, toch hun die jongeren, zoo minachtend neer zien op het „armzalig stelletje" (door hen dikwijls zoo genoemd), die daar nog over de straat trekken en probee- ren het eens zoo strenge reglement, zoo goed zij dit kunnen nog tot zijn recht te doen komen. Toen burgemeester, notaris, winke lier en bakker als gildebroeders naast elkaar stonden, toen bloeide het gild. Maar nu, nu 't standenverschil ook hier zijn afbrekende kracht laat voe len. nu ziet men minachtend neer op 't „volk", dat nog lid is van het gild. Het bestuur der meeste wegkwijnen de gilden is heel zwak en gaat heel onoordeelkundig te werk. Soms ken nen zij hun eigen reglement niet eens lezen. Wanneer een gilde goed be stuurd wordt, dus een degelijke lei ding heeft, die de geest van het oude gildewezen kan terugroepen, dan be hoeft het gilde niet onder te doen voor de nieuwere vereenigingen. Even zoo goed als 't vroeger de toon aangevende vereen!ging van de ge meente was, zal zij 't ook nu kunnen zijn. Zeker zal bij de lezers de vraag op komen: Waaraan danken de gilden hun oprichting en hun bestaan? Waarom de gilden eigenlijk zijn op gericht, valt moeilijk zoo maar in een, twee, drie te zeggen. Zij staan of ston den alle in verbinding met de Kerk en de Geestelijkheid. Dat is zeker. Misschien zijn zij daaruit ontstaan? Zij hadden hun altaar, beeld van hun patroon of luchter in de Kerk. De Pastoor stond als nummer één op de ledenlijst en ook kwam het voor, dat deze zich koning schoot. Men verklaart het ontstaan soms als volgt: De geestelijke vereeniging he- stond al langer en trok mee in de pro cessie, enz. Zij diende tot opluistering der Kerkelijke feesten en plechtig heden. Maar als middel om zich gezamen lijk te vermaken, werden de wapens Er zijn reeds een 17-tal keur meesteressen) aangewezen, waar onder drie dames en ook de leden der regelings commissie, een 18-tal, hebben hen of'i haar benoeming aanvaard. De sluiting der inschrijving is bepaald op 23 April 1934. Roode Kruis-auond. Zaterdag 24 Maart a.s. zal in Musis Sacrumte Waalwijk een bijeenkomst worden gehouden van de afdeeling Waalwijk van 't Ned. Roode Kruis. In deze bijeenkomst zal o.m. de Legercommissaris, de Luitenant- Generaal P. J. van Munnekrede, de Ier hand genomen en ontstonden dus zoo de schuttersgilden. Mogelijk is ook, dat door een poli tieke verandering de gildebroeders zich voor de veiligheid van hun dorp en Kerk gingen oefenen in den wapen handel en wat daar aan vast zat. Er zijn ons van hen evenwel geen groote verdiensten bekend op politiek gebied. De gilden in ons Brabant stel den zich vooral tot taakde regeling en de verpachtingen in het boerenbe drijf in het algemeen; de opluistering van Kerkelijke en wereldlijke feeste lijkheden in 't dorp; de bebouwing van het gemeenschappelijk bezit. De gilden hebben bezittingen. Hoe zij die kregen is moeilijk na te gaan, tenminste voor zoover het landerijen en huizen betreft. Deze werden soms weer spoedig goedkoop of onverant woordelijk van de hand gedaan. Men kocht er renten of cijnzen mee af en van de huur van het overgeblevene kwam dikwijls niet veel terecht. Opvallend is, dat de Brabantschc gilden zich heelemaaal niet bemoeiden met publieke zaken, 't Werd soms ver boden in 't reglement. In tegenstelling met de Geldersche gilden, waarvan een of meer leden in het gemeentebe stuur zaten. Werkzaamheden, die gezamenlijk verricht konden worden in het boeren bedrijf, stonden ook onder toezicht van het gilde en vormden als 't ware een onder-afdeeling. Dit gebeurde o.a. met schapen- en bijenteelt. Zou de bijenbond „St. Ambrosius" te Drunen nog een overblijfsel zijn van het verdwenen „St. Lambertus- gild"? Dit zullen we ook trachten na te gaan. Zooals begrijpelijk, had ook het gild een reglement. Men noemde dit de kaart of charter. Dit werd meestal ge geven door den graaf der streek. De reglementen, die we aantreffen in de heerlijkheden der Oranjes, lijken alle veel op elkaar. Deze zijn dus alle Waalwijksche Steenkolenhandel Engros. TEL. 216 En detail. ED. VAN TILBURG - Grootestr. 142 Centrale Verwarming. Breckcokes 80 ct. p. H.L. Breckcokes 4%o 80 ct. p. H.L. Breckcokes 80 ct. p. H.L. Voor Huisbrand en fetenkenkachels. Parelcokes 80 ct. p. H.L. Bestellingen worden aangenomen bij; ED. VAN TILBUUG GROOTESTRAAT 142. TEL. 216. Alle kolen en cokesworden prima gezee'd en franco berghokken bij elke hoeveelheid geleverd. Het was een prellige en vooral leerzame dag voor de excursisten. Wijziging Ambtenarenreglement. B. en W. hebben den raad ter vast stelling aangeboden een nieuw ont werp van de Algemeene Rechtstoe stand-verordening der gemeente Waal wijk. De voornaamste wijzigingen die in het oude reglement zijn gebracht zijn de volgende: Opgenomen zijn bepalingen omtrent hel niet in aanmerking komen van ge huwde vrouwen bij benoemingen, om trent ontslag van vrouwelijke ambte naren bij huwelijk enz. Geheel gewijzigd zijn de bepalingen van Hoofdstuk VIII 2 (aanspraken bij het vervullen van militaire verplich tingen). Deze bepalingen zijn ontleend aan het Rijksambtenaren-reglement. De positie van de bekleeders van bij betrekkingen is scherper omlijnd. Het ontwerp bevat nieuwe bepalin gen omtrent het ontslag wegens revolu- tionnaire gezindheid, gelijkluidend aan die van het Rijksambtenaren-regle ment. Opgenomen is een nieuwe bepaling omtrent het verbod van het dragen van uniformkleeding, insignes enz., overeenkomende met het Rijksambte naren-reglement. Alsvoor omtrent het uiterlijk aanzien van ambts- of dienstwoningen en een verbod betreffende het uitsteken van andere dan nationale of oranje vlaggen op die woningen. De bepalingen omtrent het zieken geld zijn gewijzigd. Het begrip kostwinner is uitgebreid tot ongehuwden, die kostwinner zijn voor broers en/of zusters onder 18 jaar. Uitgebreid is de bepaling omtrent het toekennen van schadevergoeding bij het opleggen der verplichting tot het betrekken van een ambts- of dienst woning of tot het wonen in de onmid dellijke nabijheid van de plaats zijner werkzaamheden. Hoofdstuk XII (Indienstneming op overeenkomst naar burgerlijk recht) is afkomstig van de Oranjes. Herpt be- dim opgeteekenën™"£r£ït men ook de klacht aan, dat zooveel werd uitgege ven aan bier, enz. Het is ook voorgeko men dat voor dit doel eigendommen van het gild werden verkocht. De vrouw van den gildebroeder was ook lid van het gild en by de feesten zooals koning- en prijsschieten, teer- dagen (soms drie), of jubileums van het gild, moest ook zij van de partij zijn. Tegenwoordig zijn er nog gilden die dit gebruik in eere houden en dus naast den koning een koningin heb ben. Laten we nog in het kort nagaan, hoe zoo'n gilde is ingericht. Het gild heeft een gildekamer, waar zij op be paalde tijden bijeen komen. De leiding heeft de hoofdman. De koning, diw jaarlyks zijn titel moet verdienen met schieten, bekleedt ook een hooge post. Wanneer hij drie maal achtereen zich koning schiet, dan wordt hij kei zer en behoudt deze titel voor zijn ge- ïeele leven. Bij enkele gilden bestaat ie bepaling, dat hij door geen tweede <an vervangen worden, vóór de kei- er overleden is. Het keizerschap gaat ij sommige ook over op de weduwe an den overleden keizer. Officieren; meest eerepostjes, die ms duur verpacht werden. De gildenmeesters of dekens; ook den van het bestuur. De cornet- of standaardrijder. Deze (jdt met een standaard (een kleiti3 an of wimpel) voorop, als het gild ttrekt en moet den weg vrij maken, arom rijdt hij zig-zag over de weg. rnet is een verheven post. De vaandrig, de drager van het gtl- -vaan. Meestal is hij geen lid van 't stuur. Bij feesten demonstreert hij t vendelzwaaien. Hiermee wil hij en zien, dat hem in den strijd zoo ar het vaandel niet zal ontnomen rden. Hij maakt toeren met 't vaan, de buitenstaanders verstomd doen an en zeggen doen: „Hoe is dat gelijk?" Een eigenaardige bepaling is hij sommige gilden, dat de vaandrig niet gehuwd mag zijn. Op het zilver enz., zal ik terugko men bij de bespreking van het Herpt- sche gild. Hiervoor heb ik getracht de voor naamste feiten uit het gildenwezen even aan te geven, 't Zijn enkele hoofd zaken, die natuurlijk niet geheel vol ledig zijn uitgewerkt. Al het bovenstaande is misschien niet van toepassing op het Herptsche gild, maar bedoeld is een overzichtje in groote lijnen over de Brabantsche gilden in het algemeen. TONNIE DUIN.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 9