Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. H.M. KONINGIN-MOEDER EMMA OVERLEDEN. Onze Koningin-Moeder. Een leven van groote werkzaamheid. Na een ziekbed wan slechts weinige dagen is H.M. Koningin Moeder Dinsdag morgen te kwart voor acht, in haar paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag overleden. mmm 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. SS Telegr.-adrea: ECHO Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regsl. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Bijna even geruischloos als zij te leven placht, zoo is zij ons, haar volk, ook ontvallen. Zij was zoo één geworden met haar volk, dat wij ons he leven bijna niet denken kun nen zonder de waardige fijne figuur van de Koningin-Moeder. Nog een dag of tien geleden had zij als ge woonlijk haar dagelijkschen tocht door de Residentie gemaakt. Bijna overmoedig voor een zoo hoog-be- jaarde vrouw van zoo teere gestel tenis om in een open wagen de grillige temperatuur van den guren winterdag te durven trotseeren. Maar zij was even vertrouwd geraakt met het llollandsch klimaat als met haar Hollandsche volk, zoodat zij wel meenen mocht, dat de ongunst van tijd en weersgesteltenis haar niet meer kon deren nog schaden. Toen kwam het bericht, de Ko ningin-Moeder ongesteld. Men dacht aan haar leeftijd, had zij dezen zomer niet haar vijfenze ventigsten verjaardag gevierd? Maar toch zorg drukte ons niet. 't Kon niet mogelijk zijn dat de Koningin- Moeder ons zou kunnen ontvallen. Aan moeders denkt men altijd de onsterfelijkheid toe. En dan deze, die de Koningin- Moeder was en altijd waarlijk de Moeder des volks. Haar naam en haar verschijning zijn ons zoo vertrouwd geraakt, dat wij ons nationale leven bijna niet kunnen denken zonder haar waar dige persoonlijkheid. Een heel menschengeslacht is zij onze vorstin geweest. Als jonge stralende bruid van amper twintig jaren, als vreemde linge over onze grenzen gekomen, maar dadelijk begroet en vereerd als Neerlands Eerste Burgeres. Die de eerste drie maanden de taal des lands reeds machtig was, maar meteen ook de ziel van haar nieuwe volk had begrepen. Als de zorgzame gade van den ouden Koning, die zij nog een tien tal gelukkige levensjaren schonk. Als de gelukkige moeder van het prinsesje klein, dat de hoop des vaderlands werd. Als de wijze Koningin-Regentes, die acht jaren achtereen als jong- verweduwde vrouw ons land be stierde in de moeilijke jaren met een gezag en beleid, die haar voor het kleinste verzuim ook behoedde, en haar nooit deed schuldig staan tegenover land en volk. Als de kloeke opvoedster van haar eenige, nog zoo jonge dochter, wier vlek keloos leven haar trots en 1 glorie zou zijn. Als Koningin-Moeder 't langst, bescheiden terug getreden uit het openbaar leven, maar meer dan ooit geworden de moeder, wier glans van wijsheid en zorg zacht bleef schaduwen over de Koninklijke.Doch- ter bij haar zware en verantwoordelijke taak, en wier genegenheid in wel doen en belangstelling du rend bleef uitgaan naar haar volk. Als «the loviest old lady of Europe» die in haar waardigen eenvoud en statie en door een altijd gelijke minzaamheid den eerbied won van heel een volk en wereld. Een vorstin als 't ware om wier edele en nobele figuur als van geen ander de hechte liefde en aan hankelijkheid van haar volk stralen als een nim bus van steeds inniger licht. Als een schok van schrik en ont roering ging nu de mare door het land, dat wij haar verloren hadden. Nog eenmaal zet het Hollandsche volk zich in beweging, zooals het zoo dikwijls op de blijde momenten van haar gelukkig leven altijd spon taan is opgegaan om Koningin Em ma, onze Koningin-Moeder, zijn liefde en aanhankelijkheid te betui- gen. Thans heeft «le dreigende dood toegeslagen. 't Is alsof dichte wallen van wach ters en wakers die uit haar volk te hoop waren geloopen voor 't geliefde Paleis door hun laatste trouw en aanhankelijkheid den grimmigen vijand nog hoopten te doen terug deinzen. Meer dan ooit heeft op de zorge lijke dagen, die aan het sterven voorafgingen, weer in aller harten, het oude trouwe gehed geleefd: «Domine salvam fac Reginam nos tra m!» Het heeft niet mogen baten, de Koninklijke Moeder, de moeder des volks is heengegaan en met Haar, de vrouw van zoo groote goedheid, Het ouderlijk paleis te Arolsen. KONINGIN-MOEDER EMMA f. betooverendelieftalligheid, symboliek van opoffering en weldadigheid een halve eeuw lang. Toen op den 3den Juni 1877 Koningin Sophie van Wurtemberg overleed en Koning Willem III weduwnaar was geworden, was het uitermate droef gesteld met de toe komst van het aloude stamhuis van Oranje-Nassau. De dynastie dei Oranje's voor ondergang behoed. Het is aan Prinses Adelheid Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck en Pyrmont, dochter van den regee renden Vorst George van Waldeck en Pyrmont en van Helena Prinses van Nassau voorbehouden geweest de dynastie der Oranje's voor on dergang te hebhen behoed. Op den 7den Januari 1879 is de Koningin- Moeder op het stamslot te Arolsen met Koning Willem III in het huwelijk getreden, waaruit den 31sten Augustus 1880 de tegenwoordige Landsvrouwe is gesproten. Koningin Emma neemt de regeering in handen. Den 23sten November 1890 ontsliep Koning Wil lem III en drukte de last van opvoedster voor het tienjarig Koningskind op de schouders der alleen staande, pas 32-jarige vor stin, in volle zwaarte. Acht lange jaren heeft Nederland toen een Hoofd van Staat gehad, dat ons land heeft weten te bestu ren op een wijze, die den republikeinschen legen- stander van het huis van Oranje eerbied afdwong, iedere aanhanger van het regeerende vorstenhuis met liefdevolle dankbaarheid wist te vervul len. Op politiek terrein maakte de Koningin- Regentes al da delijk de groot ste moeilijk heden mede, door de snelle wisselingen der kabinetten in die dagen en niet minder door de intrede der soc.-dem. in de Kamer. Overzeesche moeilijkheden. Scherpe voetangels en klemmen bleven haar bui ten de grenzen evenmin bespaard. In Nederlandsch Oost-Indië had het Opper bestuur twee opstanden le onderdrukken, in Atjeh, op Lombok. Een der meest tactvolle, nu wellicht reeds weer vergeten daden van de Koningin-Regentes is wel geweest haar houding tijdens den inval van Jameson in Transvaal in het begin van Jan. 1896, waardoor hier te lande een ontstemming tegen Engeland tot uiting kwam, die het ergste deed vreezen, Volkomen onverwacht ver scheen de Koningin-Regentes toen op een avondfeest bij den Engelschen gezant in het gebouw van het En- gelsche gezantschap in het Hooge Westeinde te 's-Gravenhage, waar door de goede verstandhouding tusschen Nederland en Engeland bleef bewaard. De opvoeding van Haar dochter Wilhelmina. Hoe de nu overleden vorstin haar eenig kind heeft opgevoed, komt wellicht het best tot uiting door de woorden aan te halen, die Koningin Wilhelmina in haar proclamatie op den 31sten Augustus 1898 tot het Nederlandsche volk gericht, heeft gebruikt, de woorden »Mijne innig geliefde Moeder, aan wie ik onuit sprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren zooals van een vorstin uit het huis van Oranje wordt verwacht«. Koningin Emma in 1881. Vorstin der Weldadigheid. Beoefening der weldadigheid, be scherming van kunsten en weten schappen, deze aloude twee eenheid aan alle vorstenhoven, teruggaande tot in het stof der vervlogen eeuwen, dubbele uiting van waarlijken vor- stenzin, heeft in de vriendelijke oude vorstin een harer beste handhavers van eerwaardige traditie gevonden. Een enkel voorbeeld moge hier volstaan. Den 27en April 1892 bracht de Koningin—Moeder een hezoek aan het kinder—ziekenhuis te Am sterdam. Den 29en April 1897 kwa men de beide Koninginnen daar de zieke Amsterdamsche kinderen ver blijden. In 1899 kreeg dit ziekenhuis het recht den naam der Koningin- Moeder als Beschermvrouw te voe ren en droeg het voortaan den naam Emma—KinderZiekenhuis. Wie zal tellen, natuurlijk nog minder begrooten, de giften door Koningin Emma geschonken bij nationale rampen, bij alle mogelijke gelegenheden, waar leed en nood te lenigen viel Zoo arbeiden de com missies van weldadigheid te Baarn en te Soest geheel voor haar rekening. Toen het landgoed Oranje Nassau's Oord bij aanbouw verre de beschik baar gestelde som van 't Nationaal Huldeblijk had overschreden, aarzel de de Koningin—Moeder niet de garantie voor rente en aflossing van het ontbrekende bedrag van f 150.000 te verleenen en ten overvloede nog een renteloos voorschot van f 40.000 ter aanschaffing van meubilair en inventaris ter beschikking te stellen. De jeugd van Koningin Emma. Wij zullen nu nog iets vertellen over de opvoeding, die Koningin Emma zeil kreeg, om haar te be kwamen voor de taak, die haar hier te lande zou wachten. Dein 1878 pas twintigjarige prinses diende uiteraaird voorbereid te wor den voor de taak, die haar in Neder- NI MMER 24. WOENSDAG 21 MAART 1934. De Echo van het Zuiden, Waalwytsche en Langstraatsebe Courant,

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1