m land wachtte, kende natuurlijk ook geen Nederlandsch. De keuze de aanstaande vorstin op de hoogte te brengen van land, volk en taal viel op Dr. Laurens Reijnhart Beijnen, die korten lijd tevoren ontslag had genomen als rector van het toenmalige gymna sium te 's Gravenhage. Aan 't einde van 1878 heeft Dr. Beijnen vrij lai gen tijd aan het hof te Arolsen vertoefd, waar hij de jonge prinses onderrichtte in de aardrijkskunde, de geschiedenis, de kunstgeschiedenis van Nederland en natuurlijk vooral ook in de Nederlandsche taal. Leven voor anderen. Twee eigenschappen hebben wel immer het leven van de Koningin- Moeder gekenmerkt: te leven voor haar plicht en te leven voor anderen. Toen hij het overlijden van Koning Willem III de gebruikelijke eere- wachten voor het paleis het Loo dienden vervuld, was het Koningin Emma, die er zorg voor droeg, dat die eerewachten van de plotseling ingevallen scherpe koude zoo weinig mogelijk te verduren zouden hebben, door den tijdsduur der wachten te beperken, veelvuldige aflossingen te gelasten en de manschappen regel matig warme kolfie te laten ver strekken. Getuigend van een diep menschkundig inzicht is ook haar persoonlijke beschikking, dat de rouw estrad», waarop 't Koninklijk overschot ter bezichtiging stond, niet toegankelijk was voorkinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar. Gedurende gansch den tijd van baar regentschap heeft Koningin Emma immer weten te accentueeren dat zij, als Koningin Regentes, niet j was de eigenlijke draagster van het II.XI. Koningin Wilhelmina onder de teedere zorg van haar moeder. gezag; slechts de vertegenwoordig ster van de Koninklijke macht be geerde zij te wezen. Bij al haar verschijnen in het openbaar heeft de KoninginMoeder deze door haar zelf gewilde verhouding, niet alleen staatsrechtelijk, maar vooral ook persoonlijk tot daadwerkelijke uiting weten te brengen. Na de uit vaart van Koning Willem III ver leende zij natuurlijk audiënties aan vreemde vorsten en afgezanten van buitenlandsche vorsten reeds bij die audiënties was de nog slechts 10— jarige Prinses Wilhelmina, de eigen lijke toekomstige Koningin van Nederland, tegenwoordig. Gehuld in zwaren rouw legde Koningin Emma op oen 8en December 1890, in de Vereenigde Vergadering van de Eerste en Tweede Kamer der StatenGeneraal, den eed af, als regentes en voogdes van bare dochter. Kalm en waardig legde de KoninginMoeder eerst de eed als Regentes af. Doch warmer klonk haar toon bij het afleggen van den eed als voogdes, vooral op 't oogen- blik toen zij den nadruk legde op de liefde die zij de jeugdige, toe komstige koningin zou inboezemen voor hit Nederlandsche volk. Dat, juist dèt, gevoelde zij als het be langrijkste deel van haar actieve taak. Hier week uitdrukkelijk de regentes op den achtergrond, ge voelde zij zich Moeder, daardoor voogdes van de minderjarige konings dochter. Ongetwijfeld is het haar gelukt het aan haar toevertrouwde kind nader te brengen lot het land, dat dit kind betrekdelijk korten tijd later zou moeten gaan regeeren Het is de wensch geweest van de Ko ningin—Moeder dat gan-ch het land, geen plek uitgezonderd, de toe komstige Koningin zou kennen van aangezicht lot aangezicht. Tijd, noch moeite heeft zij gespaard, opdat die wensch in vervulling zou gaan. Reeds in Mei van het jaar 1891 be zochten de beide vorstinnen de hoofdstad, waar het Prinses Wilhel mina was, die den eersten steen legde voor het Builen—gasthuis, dus aanstonds gewend rakende aan haar latere representatieve functie. Zoo was het de Prinses, die eigen handig op de borst van generaal Vetter het commandeurskruis dei- militaire Willemsorde hechtte, we gens het handhaven van het op Lom hok bedreigde Nederlandsche gezag. Wie de thans overleden Koningin kenden roemen om haar strijd haar warme en eenvoudige menschelijk- heidmet menschen van allerlei slag wist zij om te gaan zij be woog zich buitengewoon gemakke lijk: zij bezat een rustige waardig heid en eenvoudige voornaamheid. Met groole dankbaarheid en ge negenheid zal thans het Nederland sche volk een vorstin herdenken, die meer dan 45 lange jaren het openbaar leven van ons land met den zachten en innigen glans van haar pe soonlijkheid vervuld heeft, die zich waarlijk Landvrouwe heeft ge toond, die zich als zoodanig de liefde van breede lagen der bevolking heeft verworven, die gewerkt heeft zoolang het dag was I Het verloop der ziekte. Eerst Zaterdagavond werd mede gedeeld dat de toestand van H.M. Koningin Emma, die voor een bron chitis aanval al eenige dagen het bed moest houden, reden tot be zorgdheid gaf. Zondag is de toestand dermate verergerd, dat deze even na midder nacht uitermate zorgwekkend was en de kans op herstel uitgesloten geacht kon worden. Maandag had de ziekte een rustig verloop. Dinsdagmorgen, een kwartier voor het overlijden van H. M. werd een communiqué uitgegeven, luidende: »de nacht is rustig geweest, doch het laatste half uur is de toestand hard achteruitgaande, en woidt daarom hopeloos geacht.» Te kwart voor acht is H. M. de Koningin Moeder overleden. Maandagavond is de Vorst van Waldeck, broeder van Koningin Emma, in den Haag gearriveerd. Hij heelt nog 's avonds de vorstelijke patiënte bezocht. H.M. de Koningin en de Prinses hebben den geheelen nacht van Maandag op Dinsdag in het paleis van Koningin Emma doorgebracht. Bij het sterfbed vertoefden de Dochter, H.M. Koningin Wilhelmina, de Vorst van Waldeck en H. K. H. Prinses Juliana. De doodstrijd duurde slechts kort en was niet hevig. Zacht en kalm ontsliep H.M. om kwart voor acht. Koningin, Prinses en vorst van Waldeck bleven nog geruimen tijd in het Paleis. Toen reden zij naar het Paleis Noordeinde. De Koningin zag er bleek en slecht uit, maar schonk de menigte een vriendelijken glimlach. Boodschap van Koningin Wilhelmina. De weemoed over dit verscheiden wordt omgloord door den glans dei- rijke gave, die in haar geschonken werd. Wij buigen het hoofd en danken God voor wat Hij ons bestemde. Besloten werd de boodschap te beantwoorden met een adres van rouwbeklag. Deelneming van den Raad van State. In een buitengewone vergadering van den Raad van State heeft de vice-president de overleden Vorstin herdacht in hetgeen zij als Koningin, als Regentes en als Koningin-Moeder voor het vaderland geweest is. In de Tweede Kamer deed de voorzitter mededeeling van de vol gende ingekomen Kon. Boodschap; »IIet heeft God behaagd onze be minde Moeder na een kort ziekbed tot Zich te roepen. Met diepedroefheid geven Wij U daarvan kennis, Wij zijn overtuigd dat geheel Ons Volk'deel neemt in de smart die ons en de onzen vervult, en hiermede bevelen wij l in Godes Heilige bescherming, (w.g.) WILHELMINA Rede van den Voorzitter De Voorzitter bield de volgende rede De hoop van heel het land werd niet vervuld. Wat gevreesd werd dag j en nacht, is over ons gekomen. Een 1 zware slag treft het Vorstelijk Huis. Een zware slag treft ook de natie. Voortreffelijke gade, wijs bestuurster, een in waren koninklijken eenvoud! trouwe moeder, grootmoeder vol van' teere zorgen voor het beminde kleinkind, zóó zag de natie haar. Zij had haar lief. Wat zij gegeven had aan Nederland, gaf Nederland haar weer. Zij schonk ons gansch haar hai tons volk gaf haar het zijne. Een laatste groet. Dinsdagmiddag tusschen halftwei en twee uur zijn de dames en heeren van de hofhouding van wijlen H. M, de Koningin-Moeder, alsmede de leden van het personeel der hof - houding in de gelegenheid gesteld een laaisten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van de Vorstin. De zenders zwijgen. De uitzendingen van beide zenders zijn tot Woensdagochtend 8 uur gestaakt als teeken van rouw. Woens dagochtend 8 uur zullen de uit zendingen worden hervat uitsluitend voor het doen van mededeelingen. Tevens is aan alle radiocentrales door de regeering verzocht om, zoolang de Nederlandsche zenders hun uitzendingen staken, ook de radio distributiebedrijven geheel stop te zetten. Ook de bioscopen gesloten Ten teeken van rouw zullen alle bioscopen in Nederland gedurende drie dagen gesloten zijn. Bovendien zullen ook op den dag der begrafenis alle bioscopen in Nederland gesloten zijn. Diepe indruk in Amsterdam De droeve mare van het ver scheiden van Koningin Emma heeft zich zeer snel door de 'hoofdstad verspreid. Reeds op de trams, die tegen 9 uur druk bezet waren, werd over niets anders gesproken. Onge veer 9 uur werden van vele parti culiere huizen en kantoren de eerste vlaggen halfstok gehangen. Tegen 10 uur, toen de extra-edities der dagbladen verschenen, rukte men deze den verkoopers uit de handen. De belangstelling voor ons Ko ningshuis uitte zich hier wel zeer ondubbelzinnig. De winkelstraten waren een zee van halfstok geheschen vlaggen. Het overlijden van H. M. heeft zeer diepen indruk gemaakt op de Amstcrdamsche bevolking en al die eerbewijzen getuigden over duidelijk hoe geliefd de overleden vorstin was. Boodschap van H.Mde Koningin. Een buitengewone Staatscourant bevat de volgende kennisgeving van het overlijden van H.M. de Koningin- Moeder: „Hel heeft Gód behaagd Mijn be minde moeder na een kort ziekbed tot zich te roepen. „Zij is hedenmorgen zacht inge slapen. „Het is met diepe droefheid, dat Ik daarvan kennis geef. „Ik ben overtuigd van allen deelen in Mijn smart en die van de Mijnen eu in het verlies, dat Haar overlijden voor het gansche volk, zoo hier als over zee, beteekent. w.g. WILHELMINA. Schrijnen van het Nederlandsch Episcopaat. De Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland hebben het volgen de schrijven gepubliceerd. De Koningin-Moeder is overleden. Na de verontrustende berichten dei- laatste dagen over de ernstige onge steldheid van Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder op Wier behoud de liefde van ieder rechtgeaard Neder lander zoo gaarne bleef hopen brengt ons de vroege morgen de treu- TreJericl. ÏMisabctfv GLzrlette. t ™n^<dd£cL, f Grayinrid. Van/ ZX' V* Ortutf eaa ^Vafsau (ufemèo, rige tijding welke Ons met ontroe ring vervult dat de dood een einde gemaakt heeft aan dit kostbare en ge zegende leven. Dankbaar herdenken Wij de heer lijke gave, welke de goede God Ons in deze waardige Vorstin heeft geschon ken, Wier veelzijdige gaven van hoofd en hart voor een ieder hebben geschit terd, zoo dikwijls Zij zich in Haar le ven, zoo rijk aan verdiensten, geplaatst zag voor een nieuwe taak, welke Zij telkens opnieuw met niet te evenaren ijver heeft vervuld. In diepen rouw gedompeld staan wij thans aan Haar sterfbed en van deze Koninklijke Doo- de gaan onze gedachten het eerst uit naar Onze Geëerbiedigde Landsvorstin en de Leden van Haar Koninklijk Hu:s die het smartelijkst door dezen dooC worden getroffen. Wij troosten ons met de gedachte, dat Haar werken Haar volgen en Wij bidden, dat de goede God Haar om Haar werken reeds moge hebben beloond. Wij wekken Onze Geestelijkheid en Geloovigen op. zich met Ons in gebed te vereenigen voor Haar eeuwige rust en ter verkrijging van Gods Kracht cn troost voor de zwaarbeproefde Ko ninklijke Familie. Te dien einde bepalen Wij, dat tot op den dag der bijzetting van het stof felijk overschot na iedere H. Mis door priesters en geloovigen gezamenlijk vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroe ten zullen worden gebeden. De Ter-aarde-bestelling De ter-aarde-bestelling van H. M de Koningin-Moeder zal Dinsdag 27 Maart in de Nieuwe Kerk te Delft plaats hebben. Zooals bekend worden aan de Nieu we Kerk momenteel groote restaura tiewerken uitgevoerd. Deze zijn on middellijk stopgezet. Hedenmorgen is men direct aangevangen met het op ruimen van het steigerwerk in het schip der kerk. Ook hel koor, waarin zich de grafkelder bevindt, en weik gedeelte van het gebouw thans wordt gebruikt voor het houden van kerk diensten, moet geheel worden ont ruimd. Deze ontruimingswerkzaamhe den zullen met bekwamen spoed wor den uitgevoerd. Tot Vrijdag geen openbare vermakelijkheden. Tot en met Donderdag 22 Maart en ook oj) den dag van de begrafenis var? H.M. de Koningin-Moeder zullen ten teeken van rouw, alle tooneelvoorstel lingen, filmvoorstellingen, muziekuit voeringen, feestelijkheden, openbare vérmakel ijk heden, sportwedstrijden, c.d. worden afgelast. Woensdag 21 Maart en op den dag der begrafenis zullen in alle gemeenten des lands de klokken driemaal daags luiden, n.l. van 8 tot 9, van 12 tot 1, en van 4 tot 5. Het Radio-programma. Van Woensdagochtend tot aan den dag van de begrafenis van H.M. de Koningin-Moeder zal het programma, dat reeds voor die dagen is vastgesteld worden gewijzigd als in verband met liet overlijden passend wordt geacht. Op den dag van de begrafenis zul len de Nederlandsche zenders zwijgen, behoudens dat uitzending van de plechtigheden, voor zooveel mogelijk, zal plaats vinden. De uitzending op den dag der be grafenis zal op beide zenders gelijk geschieden. Zij wordt onder leiding van de regeering door de vier omroep organisaties gezamenlijk verzorgd. De radio-centrales geven tot en met den dag der begrafenis geen ander pro gramma dan door de Nederlandsche zenders op die dagen wordt uitgezon den. De uitzending van de plechtighe den zal mede via de Phohi en de rijks zenders te Kotwijk geschieden. Eerste Kamer. Gisteravond heeft de Voorzitter dei- Eerste Kamer een herdenkingsrede gehouden. Buitenlandsche deelneming. Ook uit het buitenland is 'deelne ming betuigd, o.m. door den Koning en de Koningin van Engeland, Koning Leopold van België, President v. Hin denburg en President Roosevelt. In het Binnenland. Uit verschillende plaatsen in 't Bin nenland en ook uit de koloniën, wor den bijzondere bewijzen van deelne- ming gemeld. De presidenten van vele rechtbanken hielden een herdenkings rede. De colleges aan de Universiteiten zijn afgelast. Een uit de 17e eeuw dateereitdwapen-tableau, waaruit de verknochtheid van het huis Waldeck met de Nassau's blijkt. BUITENLAND. Neiuw vrijheids-aanbod aan de Philippijnen. Het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden heeft een wetsvoorstel aangenomen, dat voorziet in de onafhankelijkheid van de Philip pijnen, en deze eilanden tot den eersten October den tijd zal geven om zich tot een republiek te orga- niseeren. Het parlement van de Philippijnen heeft tot dusver steeds de Ameri kaansche ontwerpen in zake onaf hankelijkheid van de hand gewezen, omdat daaraan voorwaarden, zoowel van ecouomischen als militairen aard waren verbonden, die het parlement der Philippijnen aanleiding gaven niet lot aanvaarding over te gaanj Strijd in Amerika's auto-industrie Er zijn nog geen teekenen, die wijzen op een verbetering in de arbeidssituatie in de Ver, Staten, welke thans als kritiek wordt be schouwd. Generaal Johnson doet een laatste poging om een staking van 25U.0Ü0 arbe ders in de auto-industrie w elke Woensdag dreigt uit te breken, te vermijden. Verder verkeert een millioenspoor wegarbeiders in spanning, welk antwoord zal worden gegeven op hun eisch, dat de oude loonbasis zal worden hersteld. De zaak-Stavisky. De vroegere directeur-generaal in het ministerie van landbouw, Blan- chard, die eenige dagen geleden uit zijn functie was ontzet, daar gebleken was dat hij bij de Stavisky-affaire betrokken was, en die Zaterdag een poging tot zelfmoord deed, is heden aan de wonde, welke hij zich heeft toegebracht, overleden. Zijn wanhoopsdaad was ingegeven door de vrees voor de gerechtelijke vervolging, die niet meer uit kon blijven na zijn bekentenissen voor de onderzoeking-jcommissie in de Stavisky-zaken, waarbij gebleken is, dat deze hooge ambtenaar van land bouw van zijn positie misbruik had gemaakt, om do landbouwers tot geldbeleggingen te brengen in twijfel achtige ondernemingen, waarin hij commissaris was en ook dat hij Stavisky-chèques had ontvangen. Dit geval doet weer eens zien, dat allen, die in de Stavisky-atfaire gecompromitteerd zijn en samen spannen om de zaken in het duister te houden, volstrekt niet meester van den toestand zijn. Intusschen hebben anonieme brie ven plotseling tot nieuwe geheime nasporingen aanleiding gegeven. Een accoord te Rome. Zaterdagavond zijn te besprekingen tusschen Mussolini, Dollfussen Göm- bös te Rome beëindigd, met de 011- derteekening van een drietal proto collen. De resultaten, die de bespre kingen tot nu toe gehad hebben, liggen voornamelijk op enonomisch terrein. De drie regeeringen verplichten zich de draagwijdte der thans be staande handelsaccoorden uit te breiden en wel door vergemakkelij king van den wederzijdschen uitvoer, üp deze wijze willen zij steeds meer profijt trekken van de mogelijkheden, die de verschillende landen bezitten om eikaars nationale economie aan te vullen. Te dien einde zullen vóór 15 Mei 1934 tweezijdige accoorden worden gesloten. Voorts zijn maatregelen beraamd tot steun aan Hongarije's graanbouw, die door de lage prijzen ernstig be dreigd wordt. Ook het transito- verkeer via de Italiaansche havens aan de Adriatische zee zal worden vergemakkelijkt. Om het voortdurend economisch contact tusschen de drie landen te behouden en in goede banen te leiden zal een permanente deskun dige commissie worden benoemd. Er is bovendien een nieuwe be spreking in uitzicht gesteld tusschen Italië en Oostenrijk. Italië wil Oos tenrijk n.l. een preferentie verleenen ten gunste van een zoo groot moge lijk aantal oorspronkilijkeproducten, die uit Oostenrijk komen en naar Italië worden ingevoerd, om zoo doende Oostenrijk uit zijn econo misch isolement te verlossen. Dit over hetgeen op economisch terrein bereikt is. Doch ook over politieke zaken schijnt men gesproken te hebben. In een apait protocol deelen de regeeringen tenminste mede, dat zij alle problemen die hen interesseeren gezamenlijk zullen bespreken, telkens als een der drie dit noodig acht. Een grondslag dus voor eventueele toe komstige politieke samenweiking. Italië heeft zijn positie in Midden Europa, dank zij dit accoord, zeer beduidend weten te versterken. Vooral ten opzichte van Duitschland, dat met zijn onbesuisde Oostenrijk- sche politiek een gevoelig echec geleden heeft. Frankrijk zal deze zijde van het accoord zeker aanstaan, doch anderzijds moet het met be zorgdheid de vergrooting van den Italiaanschen invloed zien, ook al behoudt het in de landen der Kleine Entente nog een sterk tegenwicht. Religieuze Radio-uitzendingen in Frankrijk. De Fran«che Kamercommissie van P.T.T. heeft besloten hel uit zenden van religieuze voordrachten voor de radio weer toe te staan. De regeering zal het besluit bekrachtigen. In woelig China. In Ghineesch—Turkestan is het weer eens tot bloedige gevechten gekomen. De stad Kasjgar is bezet en daarbij zijn 2000 inwoners ter dood gebracht. Treedt Rusland toe tot Genève De »0uevre» zegt te hebben ver nomen, dat over het toetreden van Rusland tot den Volkenbond vol komen overeenstemming bestaat tusschen Frankrijk en Rusland. Frankrijk zou op 10 April voor- 11

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2