lieuvs oil Kaalsbsotsl. fattenH Waalwijk dt afbraak vat eet Sehuor vat bout. een S chriifburean Gratis ui» cosiuwn op talen persen t H. KLUMPERS 'sV&tdess Notaris CHRIST Profiteert alvorens de tijd is verstreken. TE KOOP TE KOOP EEN WEERGALI TOESTEL GULDEN CADEAU! BBBBBBBBBBBB WAALWIJK Groote,traat 252 EEN BON I ernstig geblesseerd werd. In bewuste- looze toestand is hij per brancard naar het R.K. Ziekenhuis alhier ver- voerd. Naar we vernemen is zijn toestand ernstig, levensgevaar is niet uitgesloten. RAAMSDONKSVEER. Wat was het geweldig druk op het Jaarfeest van den Chr. Werkmansbond Vrijdag 1.1. 290 personen waren tegenwoordig. Na opening op gebruikelijke wijze door den Voorz. dhr. Sneep, hield Ds. Guittart de feestrede. Verschillende afgevaardigden brachten hun beste wenschen over. Alle afdeelingen Werkmansbond in het Land van Heusden en Altena waren vertegen woordigd, behalve Andel. Dhr. Broen uit Enschedé was eveneens present, alsmede dhr. de Wilt van Almkerk, voorz. van het Prov. Comité. Breda had 2 afgevaardigden gezonden. Een drietal samenspraken werden gehou den, alsmede een paar voordrachten Een koor van plm 50 personen, zong het bondslied: De hand aan der. ploeg, het oog naar omhoog, de eeuwigheid gaat voor den tijd, alsmede het Wil helmus. Ons jongste lid vriend W Dank Hz. heelaas blind, speelde op de piano: „Het is plicht, dat iedere jongen enz, en „In naam van Oranje doe open de poort Het was Iaat ge worden, ongeveer kwart voor twaalf eer de vergadering met dankzegging door Ds. Guittart gesloten werd Dhr. G. Vink behaalde aan de Ambachtschool te Oosterhout het Teeken diploma. Tot Bestuurslid van de afd. Het Groene Kruis werd gekozen dhr. Sneep. L Donderdag zal op uitnoodi ging van het comité voor Winter lezingen alhier optreden Ds. v. d. Loos uit Lage—Zwaluwe. - Naar wij vernamen houdt de Herv. Mannenvereeniging Vrijdag in dit seizoen baar laatste verga dering, \j GEERTRUI DEN BERG 20 Maart Maandag 19 Maart j 1 werd in het r.k parochiehuis alhier voor deleden der r.k. middenstandsvereeniging de laatste les gegeven van de cursus in boekhouden door den heer Frans Verhoeven, belasting consulent te Breda. Bij deze gelegenheid was het ge heele bestuur der vereeniging aanwe zig Nadat de cursus beëindigd was, bracht de heer Verhoeven allen dank voor de prettige samenwerking welke hij tijdens deze cursus ondervonden had. Speciaal bracht hij dank aan het bestuur dat hem in staat heeft gesteld deze cursus te geven. Dank werd te vens gebracht aan den secretaris der vereeniging voor het vele werk dat hij met deze cursu9 heeft gehad als- mede aan de enkele dames die het hadden aangedurfd, ondanks de sterke vertegenwoordiging van de heeren toch deze cursus te volgen. Hierna nam de voorzitter, de heer W Sassen het woord en meende de tolk der vereeniging te zijn als hij den heer Verhoeven dank bracht voor de kundige en klare wijze waarop hij heeft aangetoond dat het zeer zeker in dezen tijd voor de middenstanders noodig is boek te houden en de leden in staat heeft gesteld door deze cursus de administratie van hun bedrijf op eenvojdige wijze te voeren. De heer Verhoeven kan er van overtuigd zijn dat hij hem ten allen tijde bij een ieder warm zal aanbe. velen. Het bestuur heeft gemeend bij wijze van herinnering een stoftelijken blijk van waardeering, in den vorm van een bureau lamp, niet te mogen ach tervege laten welker overhandiging onder luid applaus plaats vond. Nogmaals bracht de heer Verhoe ven dank voor al hetgeen heeft plaats gevonden en gaf de overtuiging dat de Geertruidenbergsche middenstands, vereeniging steeds bij hem in aange name herinnering zal blijven. Uit naam van de cursisten bracht de heer A Bellard de heer Verhoeven en het bestuur dank voor de gevolgde cursus tegen een zoo'n laag bedrag, waarna de bijeenbomst werd gesloten GEERTRUIDENBERG. Zaterdag j.l. was het 17 jaar geleden dat de afdeeling van den R.K. Metaalbe— werkersbond alhier is opgericht. In verband hiermede zal Woensdag a.s. des avonds half acht in het parochiehuis de jaarvergadering worden gehouden. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat onze stadgenoot de heer P. J. Snijers oprichter is van deze afdeeling en gedurende het 17jarig bestaan onafgebroken zijn functie als penningmeester heeft waarge nomen. Het is te hopen dat het hem ge geven moge zijn nog vele jaren te werken tot groei en bloei van de R.K. Metaalbewerkersbond. Vrijdag j.l. had ten gemeenfehuize de aanbesteding plaats van het doen van voor zieningen aan gemeentegebouwen en werken voor het jaar 1934. Ingeschreven werd als volgt: Wed. A. C. Krols J. Waalwijk f 225.— f 384.— vriendschappelijk tegen Wilhelmina G. den Reijer f 252.— f 410.— en verloor met 43. Het verfwerk werd niet gegund. Juliana II verloor te 's Bosch Tegen een tweetal personen is tegen BW G met 1—6. door de gemeente—veldwachter procesverbaal opgemaakt wegens beleediging van een persoon die daarvan aangifte had gedaan. Voor de R.K. Kies vereeniging ward in het parochiehuis een ver gadering gehouden waar als spreker optrad de heer P. J. S. Serrarens uit Utrecht, lid van de Eerste Kamer, met als onderwerp »Fascisme en Nationaal—Socialisme. In duidelijke en klare trekken schetste spr. qet ontslaan van beide stroomingea speciaal de hier te lande in wording zijnde Mussertbeweging als zijnde zonder eenige grond en holle phrasen, die nimmer konden verwezenlijkt worden. Voor de katholieken absoluut on aanvaardbaar, omdat de voorbeelden in Duilschland voldoende leeren dat hun begrippen regelrecht indrui schen tegenover de christelijke leer. Aan het einde van zijn schitterend betoog werden er nog enkele vragen gesteld welke tot in de kleinste bij-- zonderheden werden beantwoord. De voorzitter bracht den spreker dan ook namens allen dank voor zijn prachtige rede, hem de verze kering gevend, de wijze lessen van dezen avond ter harte te zullen nemen, waarna de vergadering met den gebruikelijken groet werd ge sloten. Aan 10 ingeschrevenen der lichting 1935 is in deze gemeente vrijstelling verieend van den dienst plicht wegens broederdienst. Predikbeurten op Zondag 25 Maart 1934. Evangelisatie Immanuel des n.m. half zes Ds. Guittart uit Raams donksveer. Ncd. Herv. kerk des v.m. 10 uur Ds. Zuurdeeg. HANK. Vrijdag n.m. j.l. had he' 8 jarig zoontje van P. W. alhier, het ongeluk bij 't spelen in een vuile moddersloot te vallen. Door kame raadjes werd hij er spoedig uitge trokken, zoodat hij er met een modderpak en de schrik af kwam. Zondag werd door de Rijks- veldwacht procesverbaal opgemaakt tegen P. v. d. P.,"^alhier, voor het vervoeren van een jachtgeweer in een roeiboot. Het geweer is in beslag genomen. DUSSEN. De werkloosheid is alhier de laatste dagen sterk afge nomen. Verschillende arbeiders zijn tewei kgesteld bij de aan te leggen waterleiding en hij het leggen van electrische kabels, benevens op baggermachines in de Maas bij de brug Keizersveer. ALMKERK. Ter herdenking van haar eerste lustrum hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. Hallelujah alhier op 15 Aug. a s. een groot nationaal zangen muziekconcours te orga- niseeren. Een uitvoerend comité werd be reids gevormd, terwijl door ver schillende vooraanstaande personen uit deze gemeente medewerking werd toegezegd. De jury zal bestaan uit mannen van naam. Het uitvoerend comité stelt zich voor zoowel voor deelnemende vereenigingen als voor ieder ander belanghebbende dit concours zoo aangenaam en gezellig mogelijk te maken. De inschrijving voor vereenigingen die wenschen deel te nemen is opengesteld tot 20 April a.s. Inlichtingen, reglementen en in schrijvingsformulieren worden ver strekt door het Secretariaat van het Zang— en Muziekconcours alhier. :t en 1934. Door den heer J. \an Vlijmen, architect te Vlijmen, is hier aanbe steed het bouwen van een heeren huis voor den heer Ant. van Delft, waarvan het metselwerk werd aangenomen door den heer Jac. van Wijk en de verdere werkzaamheden door de heeren Gebr. Dan kers. j De Héusdensche Hengelsport- vereeniging organiseert tegen Zater dag 24 Maart een hengelconcours voor de kinderen van de leden van 8—16 jaar. Hiervoor kunnen zij zich tot en met Donderdag a.s. aanmelden bij de fa. van Eeuwijk of in hotel »L)e Gouden Leeuw«. Juist op half Maart (Donderdag 16 Maart) den traditioneelen tijd, kwamen hier de eerste ooievaars aan en wel op de Herv. Kerk. Die bij de brouwerij zullen nu wel spoedig volgen. j In de jaarvergadering der Chr. Gem. Zangvereen. »Crescendo« werden de jaarverslagen uitgebracht door den secr. en den penningm. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jac. van Loon secretaris en M. Bax commissaris, en her kozen mej. J. Schreuder 2e secr.esse. Hierna sloot de Voorzitter de ver- gadering, na allen aangespoord te hebben zich in te spannen voor 'l j welzijn der vereeniging. De verpachting van weilanden 1 over 1934 namens de Godshuizen alhier Zaterdag alhier gehouden bracht 10 pCt. meer op dan in '33. Zaterdag speelde te Waalwijk 5. Stabilitas tegen WSC 5 en verloor met 1—3; Longa ging naar Wilha. 6. te Wijk voor de S.O.S.-comp. wat uitliep op gelijk spel 11. Zondag toog PSV naar Zwaluwen te Vught voor de R.K.-competitie 7. en verloor met 31. Juliana I speelde Zondag te Wijk i i Kaatsheuvel, 20 Maart '34. De leden van den Raad der gemeente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwo ning eener openbare vergadering, te houden op Woensdag 28 Maart 1934, des namiddags om 7 uur, ten gemeente huize. 1. c. d. e. Aan de orde: Ingekomen stukken, a. Van Gedeputeerde Staten: 1. Koninklijk goedgekeurde ver ordening op de heffing van schoolgeld voor l.o. en u.l.o., vastgesteld bij raadsbesluiten van 24 November 1933/26 Ja nuari 1934. Nota van aanmerkingen op de verordening op de heffing van slachthuisrechten, vast gesteld bij raadsbesluit van 29 December 1933. Goedgekeurde raadsbesluiten van 23 Februari 1934 tot wij ziging der begrootingen 1933 en 1934. Alsvoor tot het verstrekken eener tijdelijke geldleening van 3.000,aan de N. H. Gemeente van Waalwijk voor het uitvoeren van restauratie werkzaamheden aan de Groo te Kerk. Van de Werkcommissie uit de Moderne Arbeidersbeweging v. Bestrijding van de Werkloosheid in Noord-Brabant, Eindhoven. Toezending afdruk van een in de provinciale vergadering aange nomen motie. Van dq Commissie van Toezicht op het M.O. Alhier. Verslag over 1933. Van den Directeur van den R.K. Middelbaren Handelsavondcur sus. Alhier. Verslag over 1933. Van den Gemeentearchivaris. Verslag over 1933. Van de Besoijensche Woning- bouwvereeniging. Toezending balans en rekening van verlies en winst over 1933. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, 's-Gra- venliage. Proces-verbaal van kas-opne- ming bij den Ontvanger, gehou den op 5 Maart 1934. h. Van J. R. van Rooy en G. J. de Vries, alhier. Mededeeling aanneming hunner benoeming/herbenoeming tot lid der commissie voor de licha melijke opvoeding. i. Van C. J. J. M. Witlox, alhier. Mededeeling aanneming zijner benoeming tot regent van 't R.K. Burgerlijk Gasthuis. Voorstel tot vaststelling van 'n ge wijzigde rechtstoestandverordening voor bet gemeentepersoneel en van recht stoestandverordeningen voor den secretaris, den ontvanger en de ambtenaren van den Burgerlij ken stand, alsmede van verschil lende instructies. Voorstel lot het verleenen van eer vol ontslag aan een onderwijzer der openbare school. Voorstel tot onderhandsche ver pachting van een perceeltje grond aan de Veldsteeg aan P. M. van den Broek. Voorstel tot wijziging der begroo tingen 1933 en 1934. Voorstel tot bepaling van het aan tal opcenten, te heffen op de Ge meentefondsbelasting over het be lastingjaar 1934/1935. Behandeling rapport van den ge meente-bouwkundige inzake ver betering van wegen. PRAE-ADVIEZEN. ONDERTROUWD LOEK VAN GAALEN en JAN VAN DRUNEN, Waalwijk, Laageinde 76 Drunen, Grootestr. B 170 21 Maart 1934. 51693 Huwelijksvoltrekking Woens- dagl8 April a.s. om half 10 in de Par. Kerk v. d. H. Clemens. Toekomstig adres Laageinde 82 B. 11.50 M. lang en 5.80 M. breed. Waar zegt de Uitgever. 51694 met veel bergruimte, Ledikanten, Waschtafels, Kinderwagen en box enz. Mr. VAN COOTHSTRAAT 30. te Waalwijk, bericht, dat bij de op 8 Maart 1934 gehouden provisioneele ver- kooping van de ONROERENDE GOEDEREN, toebehoorende aan de Erven van den Weled. Heer BROEDERS te Besoijen, deze zijn ingezet als volgt KOOP 1 op f 1350,- AGENDA. WAALWIJK. Donderdag 8 uur. Vergadering R.K. Kiesvereeniging afd. St. Jan in den Gildenbond. W.G.V. Donderdag 5'/4ö'/2 u. adspiranten afd. D.van 63/4—8 u. afd. C.van 8'/a10 u. afd. leden. W.G.V. Vrijdagavond 7.15—8.30 uur en 8.45—10 uur. Zaterdag GEEN repetitie Lieder tafel Oefening en Vermaak. Zondag 12 uur repetitie voor allen Liedertafel «Oefening en Vermaak». LAATSTE BERICHTEN. Bij de gehouden aanbesteding voor bet leggen van lichtinstallatie in 10 woningen in de Baardwijksche Straat werd ingeschreven als volgt E.L.E.M., Waalwijk f764. H. Meeth, f800. Gunning aangehouden. 2 op 3 op 4 op 5 op 6 op 7 op 8 op GEMENGD NIEUWS. Auto aan paal boven water. Op de brug over de Maas bij Empel is een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is af geloopen. Een auto bestuurd door den heer Wil Tuschinski, waarin levens zaten de heeren Max Tak, Alex de Haas en de Belgische acteur Robert Timmermans, reed door slippen, tusschen de leuning van de brug en bleef zwaar beschadigd boven het water aan een paal hangen. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De wagen werd later door een kraanwagen uit Den Bosch weggesleept. Geheimzinnig drama in HardinxueUi. In den afgeloopen nacht beeft zich in de buurtschap Boven- Hardinxveld een drama afgespeeld. Groot was de ontsteltenis, toen men aan de achterzijde van het huis het lijk vond liggen van de vrouw van den sigarenmaker Vogel. De vrouw bleek met een mes zeer ernstig te zijn gewond. De man, die blijkbaar uit het raam is gesprongen, kon slechts onsamenhangende mededee- lingen doen. Bij het onderzoek is gebleken dat de sigarenhandelaar Vogel vermoe delijk in een vlaag van waanzin zijn vrouw met een mes heeft dood gestoken en het lichaam daarna van de bovenverdieping uit het raam heeft geworpen. 634 A 7^- Gebruikt de kans van Uw leven Inlichtingen bij EERSTE LANGSTRAATSCHE ELECTR1CITEITS MIJ. Grootestraat 170 A Tel. 61 WAALWIJK. Ter kennismaking geven wij gedurende het tijdvak voor Paschen iedereen die bij een Costuum koopt, onverschillig welken prijs C. A. Krols J. van Uijen en C. Kerremans Ch. P. v. d. Ploeg G. van Wietmarschen Gebrs. du Pont A. du Pont f 775.— f 770.— f 750.— f 722.— f 739.- f 685.- f 572.- Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver. Verfwerk. Perc. 2 Perc. 3 Perc. 4 B. Sperber f 340.— f 240.— f 230.— R. Heesters f 267.— f 240.— f 205.— A. C. J. Wiercx f 219.78 f 236.- f 213.50 J. Waalwijk f 230.- f 247.- f 215. G. den Reijer f 246.- f 223.- f 225.- NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden 20 Maart Perc. 3 f 240.— f 240.- f 236.- f 247.- f 223.- Perc. 5 Perc. 6 B. Sperber f 245.- f 371. R. Heesters f 230.- f 395.- A. C, J. Wiercx f 229.- f 372.— Ongeval. Een leerling-stanzer op de schoen fabriek der firma K. alhier, had het ongeluk onder een stanzmes te gera ken, waardoor hem een vinger voor ongeveer ,de helft werd afgesneden en een andere ernstig gekneusd. Aanrijding. Vrijdag reed in de Marktstraat een auto Van v. W. uit Waalwijk op een stilstaande handwagen, waardoor de voorruit van de auto verbrijzeld werd. Tooneeluitvoering. De R.K. Gymnastiekclub K.G.V. geeft op Zondag na Pa schen in 't Patronaat een groote tooneeluitvoering. Parochiaal Zangkoor. Het Parochiaal Zangkoor St. Jan neemt op den 2den Paaschdag deel aan de Gregoriusdag in Tilburg ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van den Korenbond Tilburg. Met 4 andere koren van den iKorenbond St. Gregorius voor Waalwijk en Omstreken zullen tus- schen het Paaschspel dat 's avonds wordt opgevoerd Palestijnsche Motet ten worden gezonden, i Repetitie's begonnen. Zaterdag is 't Mannenkoor Bel Canto begonnen met de repetitie voor 't con cours van Zeist. Het verplichte num mer „Bannelingen" van Jac. Hamel, stelt zware eischen aan 't koor. Na de eerste kennismaking inet 't werk, zijn deze week de partij-repetitie's begon nen. Er is veel ambitie, wat zich in 't bezoek der repetitie's uitspreekt. 2. 3. 4. b. f. g- 2. 3. 4. Ontslag van een leerkracht aan de O.L. School. B. en W. prae-adviseeren aan den Raad Volgens artikel 28, lid 1, der Lager- Onderwijswet 1920, zooals dat ingevolge art. XIII der Wet van 30 Dec. 1932 (S. 689) gedurende het tijdvak 1 Jan. 1933 tot en met 31 Dec. 1937 luidt, wordt aan elke school voor gewoon lager onderwijs het Hoofd bijgestaan door ten minste 1 onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 35, door ten minste 2 onderwijzers, zoo dra het 76, door ten minste 3 onderwij zers, zoodra het 131 bedraagt. Bij de toepassing van art. 28 moet tot grondslag worden genomen het gemid delde getal kinderen berekend naar het aantal, dat op 16 Maart, 16 Juni, 16 Sep tember en 16 December van het onmid dellijk voorafgaande kalenderjaar als werkelijk schoolgaande bekend stond. Het aantal leerlingen der Openbare school dezer gemeente bedroeg in 1933 op genoemde data respectievelijk: 124, 120, 124 en 126 of gemiddeld 1231 (over 1932 bedroeg het gemiddeld 118.1/4). Naar dit aantal leerlingen mogen er slechts 2 verplichte onderwijzers van bij stand aan de school verbonden zijn. In gevolge het bepaalde in art. XIV van ge noemde wet van 30 Dec. 1932, zooals dat thans na de wijziging bij de Wet van 29 Dec. 1933 (S. 779) luidt, wordt evenwel van 1 Jan. 1933 tot en met den dag, waarop het op 31 Dec. 1933 loopen- de schooljaar of de op 31 Dec. 1933 loo- pende schoolcursus eindigt, voor de scholen voor gewoon en uitgebreid la ger onderwijs, die over het jaar 1932 in aanmerking komen voor rijksvergoeding, deze vergoeding, indien dit ook reeds op 1 Jan. 1933 voor de school voordeeliger is, berekend naar den maatstaf, gesteld in art. 28 der Lager Onderwijswet, zoo als dat op 31 Dec. 1932 luidde. Onze school verkeert in dit geval, zoo dat tot het einde van het schooljaar '33- '34. zijnde tot en met 31 Aug. 1934, de rijksvergoeding van de jaarwedden der onderwijzers berekend wordt naar den maatstaf van art. 28 der wet, zooals dat op 31 Dcc. 1932 luidde en wel naar 4 leerkrachten (hoofd en 3 onderwijzers van bijstand), zulks omdat de school in 1932 en 1933 gemiddeld meer dan 117 leerlingen telde, welk getal minstens ver- eischt is. Vanaf 1 Sept. 1934 zal dientengevolge slechts rijksvergoeding worden genoten voor 3 onderwijzers (hoofd en 2 onder wijzers van bijstand). De 4e leerkracht kan gehandhaafd worden als z.g. boven tallige leerkracht. De jaarwedde van zulk een onderwijzer komt geheel ten laste der gemeente. Bovendien ontleenen de bijzondere scholen hieraan recht op vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedden en wedden van een, met be trekking tol het aantal leerlingen aan elke dier scholen evenredig aantal aan die scholen verbonden boventallige on derwijzers. Wij kunnen om die reden geen termen vinden om U voor te stellen een boven talligen onderwijzer in dienst te houden. Dientengevolge stellen wij U voor met ingang van 1 September 1934 aan één der onderwijzers van bijstand eervol ont slag te verleenen wegens opheffing der betrekking. Dt laatst aangestelde leerkracht is mcj. W. P. Kluvtmans, de eenige vrouwelijke leerkracht der school. Van de beide man nelijke onderwijzers van bijstand is de liter H. A. Horst de laatst aangestelde. Wij stellen U voor met ingang van den zoo juist genoemden datum eervol ont slag te verleenen aan den heer Horst en wel op grond van de volgende overwe- gingen: le. Achten wi.i het zeer gewenscht, dat aan de school een vrouwelijke leer kracht verbonden blijft voor het onder wijs in de eerste leerjaren, hetwelk ook is in den geest der wet (blijkende o.a. uit het bepaalde in art. 29) en voorts voor het onderwijs in nuttige handwerken. Indien aan de school geen onderwijze res is verbonden, zal bedoeld onderwijs moeten worden opgedragen aan een vak- onderwijzeres. Aanstelling van een vak- onderwijzeres brengt evenwel, behalve de kosten harer bclooning en van pen- sioens-bijdrage mede de verplichting tot vergoeding van kosten van vak-onder wijzers aan de bijzondere scholen inge volge art. 101, 9e lid. der wet. Dit zou van de gemeente belangrijke geldelijke offers vragen, hetgeen in dezen tijd van bezuiniging allerminst verantwoord moet worden geacht, temeer daar een andere oplossing mogelijk is; 2e. Is het naar onze meening billijk, dat degene van de beide mannelijke on derwijzers van bijstand, die het langst aan de school verbonden is geweest, gehand haafd blijft, temeer, daar diens onder wijs, ijver, enz., reden geven tot tevre denheid. Wij meenen voor onze opvatting om trent een en ander steun te vinden in verschillende bij Kon. Besluit gevallen beslissingen, o.a. in die, genomen bij K.B. van 9 Nov. 1933, no. 29 (biz. 26 der „MP- dedeelingen van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen" No. 1. 1934), bij K.B. van 31 Oct. 1928, no. 38, 26 Juni 1933 no. 25 en 25 Maart 1933, no. 12. De heer Horst is niet alleen van de beide mannelijke onderwijzers van bijstand het kortst aan de school ver bonden, doch heeft ook het minste aan tal dienstjaren bij het onderwijs en de minste bevoegdheden. De inspectrice van het Lager Onder wijs kan zich, blijkens haar schrijven van 26 Februari 1934, no. 179, dat ter inzage ligt, met onze zienswijze vereenigen. Een ontwerp-besluit bieden wij U hier bij ter vaststelling aan. Opcenten op de Gemeentefonds-belasting. B. en W. schrijven aan den Raad: In de Memorie van Antwoord (bladz. 3) op het verslag der Commissie, belast met het onderzoek der begrooting over 1934, zegden wij U toe. zulks in verband met het voorstel der Commissie om tot verlaging der te heffen opcenten op de pcrsoneele Belasting over te gaan, in Maart 1934 bij het doen van ons defini tief voorstel met betrekking tot het te heffen aantal opcenten op de G.F.B. voor 1934-1935 nader te zullen overwegen, en zoo ja, tot welk aantal de te heffen op centen op die belasting eventueel be perkt zouden kunnen worden. Tn verband hiermede hebben wij na gegaan of met de heffing van een lager aantal opcenten op de G.F.B. dan 65, waarbij met de ontwerp-begrooting voor 1934 werd rekening gehouden, voor '34- '35 zou kunnen worden volstaan. Zooals bekend, sloot de ontwerp-be grooting voor 1934 met een post voor onvoorziene uitgaven van 17.890.52. Tengevolge van de door ons bij nota van wijziging nog voorgedragen veranderin gen, werd deze post tijdens de behande ling der begrooting verminderd met 1338.40 en teruggebracht op 16552.12. Ook dit bedrag heeft later nog wijziging ondergaan. Tengevolge toch van 't feit dat, zooals wij destijds reeds meenden te voorzien, in het oorspronkelijke wets ontwerp tot toepasing van een korting op de aan de gemeente krachtens de wet van 15 Juli 1929, Sts.bl. 388, toekomende uitkeering een wijziging werd aange bracht, tengevolge waarvan de oorspron kelijk op 4 pet. berekende korting zal worden verhoogd tot 6 pet. en bovendien de rijksbijdrage in de kosten der steun- verlecning aan werkloozen, als gevolg van de na de vaststelling der begrooting door het Bijk getroffen regeling, voor onze gemeente van 13.500 behoorde te worden teruggebracht op f 4.600.res teert van den post voor onvoorziene uit gaven nog slechts een bedrag van 6.351.52. Het zal U duidelijk zijn, dat, daar slechts dit bedrag meer voor het doen van onvoorziene uitgaven beschikbaar is, wij geen vrijheid kunnen vinden If voor te stellen de te heffen opcenten op de G.F.B. voor 1934-1935 op een lager aan tal te stellen dan dat, waarmede bij de samenstelling der begrooting is rekening gehouden. Bij de raming van den post a van volg nummer 363 der begrooting voor 1934 is uitgegaan van de heffing van 65 opcen ten op de hoofdsom der G.F.B. Het op dat onderdeel van dien post uitgetrokken bedrag vertegenwoordigt 2/3 van de opbrengst van 65 opcenten, berekend naar een opbrengst in hoofd som dezer belasting bij handhaving der indeeling van de gemeente voor de hef fing dier belasting in de 2e klasse van 72.000.—. Voor lietbelastingjaar 1933-1934 te heffen naar het inkomen over 1932 is de opbrengst dezer belasting in hoofd som door den betrokken Inspecteur laat stelijk geschat op 72.800. Voor het belastingjaar 1934-1935, te heffen naar het inkomen over 1933 schatte hij de opbrengst op f 70.000. Naar onze meening is de gang van za ken in de plaatselijke industrie in het afgeloopen jaar niet slechter geweest dan in 1932, waarom wij dan ook van mee ning zijn, dat de opbrengst dezer belas ting in hoofdsom voor 1934-1935 veilig is te schatten op 72.000. B(j heffing van 65 opcenten, waartoe wij U voorstellen te besluiten, brengen deze op 65 x 720.is 46.800.Vol gens de rekeningvoorschriften mag hier van slechts 2/3 gedeelte of 31.200, worden verantwoord op den dienst 1934. Dit bedrag is ook op de begrooting on der volgnummer 363 geraamd. Het restant van de geraamde opbrengst, of 15.600, behóórt te worden verantwoord op den dienst 1935. ADVERTENTIëN. bedaart spoedig met "'er stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist e Aanbesteding. f 1550, f 1650,- f 3700, f 3400,— f 3400, - f 7000,- f 6600,— Toeslag heeft plaats op Donder dag 22 Maart 1934, des avonds 7 uur in het café VAN DER MEIJS te Besoijen. 51519 Het schitterende toestel leveren wij U met een premie van f 60 als U voor 13 April dit toestel bij ons koopt en uw oud toestel, onver schillig welk merk, bij ons inlevert. Werd U ooit een voor deeliger ruil geboden? Bij aankoop van het toestel 824a met luidspreker 2312, is de inruilpremie f 35, van 834a f 35, van 874a f 50 en van 636a f 75. Dit aanbod is slechts één maand van kracht. voor het 1 maal GRATIS OPPERSEN van dat COStuum. Men kan dat laten doen wanneer men zelf wil.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6