half jaar aan te slaan. De heer de Jong vraagt welke perceelen onder de rioolhelasting vallen. De Voorzitter zegt dat worden aangeslagen die perceelen die gren zen aan een gerioleerden weg of in de onmiddellijke nabijheid daarvan liggen. Ten aanzien van een bezwaar schrift van den deer Broeders zegt de heer Elemans dat deze persoon ten onrechte is aangeslagen. De Voorzitter zegt dat diens bezwaarschrift te laat is ingekomen. De betreffende persoon kan echter nog reclameeren en blijkt zijn klacht juist, dan zal hij van de belasting ontheven worden. De overige bezwaarschriften wor den behandeld conform 't voorstel van B. en W. De heer van Woerden vraagt of het juist is dat schoolgeld ook geheven wordt van menschen die niet in de Inkomstenbelasting vallen De Voorzitter antwoordt be vestigend. Spr. vindt dit ook billijk daar de gezinsinkomslen dikwijls hoog kun nen zijn hoewel het gezinshoofd met verdient. Echter moet volgens de wet aan deze menschen vrij-.telling worden gegeven als zij daarom vragen De heer van Woerden vindt hel niet billijk dat sommige menschen, die met de bepalingen op de hoogte zijn, niet hoeven te behalen en de andere wel. Rondvraag. De heer van Woerden zou graag zien dat de verpachting der lande rijen in de Dom bos zoo spoedig mogelijk geschiedde. Het is het laatste jaar dat de huurders het land in pacht hebben en zijn zij er niet zeker van dat zij de per ceelen opnieuw kunnen inhuren, dan kunnen ze het land niet be werken. Weill. Schoenmakers zegt dat de pachllermijn korter is gesteld omdat het er in het landbouwbedrijf niet rooskleurig uitziet. Vroeger werd het land voor 4 5 6 jaar verpacht, thans voor 1 2 jaar. Daarom meent spr. dat het in den zomer, voor den oogst, nog altijd tijd ge noeg is om de verpachting te houden. De heer van Woerden zegt dat het Armbestuur de traditie gehand haafd heeft, door 15 maanden voor het einde van den pachllermijn de peiceelen te verpachten. Spr. vindt dit ook voor de gemeenle-landerijen gewenscht en verzoekt de commissie zijn wenscli in overweging te nemen. De heer Lankhuijzen is het met den heer van Woerden eens. Juist omdat de termijnen korter zijn had z.i. de verpachting op lijd moeten plaats hebben. Hoe vlugger de verpachting plaats heeft hoe beter. VVeth. Mr. Heere merkt nog op dat men de gemeente niet kan vergelijken met particuliere land eigenaren, daar de landerijen der gemeente publiek verpacht moeten worden. Welli. Schoenmakers zegt dat de commissie de zaak zal bespreken. Spr. kan echter niet de verzekering geven dat aan den wensch van den heer van Woerden zal worden gevolg gegeven. De vergadering wordt daarna gesloten. met het oog op de economische schade. Frankrijk en Dnilschland. Vogens den Parijschen corres pondent van de «Times» zou Frank rijk thans bereid zijn aan Duilsch- land een zekere mate van bewape ning toe te staan. Heiligverklaring Don Bosco. Op Eersten Paaschdag heeft in de St. Pieler te Rome onder enorme belangstelling de heiligverklaring van den zaligen Don Bosco plaats gehad. Het H. Jaar plechtig gesloten. De Paus heeft Maandag het buitengewone H. Jaar op plechiige wijze gesloten. Bij deze gelegenheid is de Heilige Deur met 3 gouden sleenen dichtgemetseld. Z. H. de Paus heeft een Bul uitgevaardigd, waarin wordt aange kondigd, dat van 8 April 1934 tot 28 April 193» de jiibilé-allaat als nog, onder zekere voorwaarden, verdiend kan worden door alle katholieken der wereld, in eigeu land. gaarne bij On9 en om Ons zagen, bi ij ft het belangrijkste, Zij en Haar liefde. On9 omringen. Zij irachite steeds een zegen te zijn voor ons allen. Ik besluit met den wensch, dat deze zegen zich voor U en Mij moge uit- i strekken tot ver over Hare groeve. Ik heb gezegd. De Paus steunt Katholieke jeugd in Duitschtand. Het blijkt, dat een scherpe tegen stelling is ontstaan tusschen het Vaticaan en de Duitsche regeering. Onder leiding van de Curie is de katholieke kerk overgegaan tot een scherpen aanval op het Hilleriaan- sche régime. De inzet van den strijd zijn de katholieke jeugd vereenigingen, welke de tegen woordige regeering wil supprimeeren om ze geheel te doen samensmelten met de Hitler jeugd. Thans wordt bekend, dat de paus zich ook persoonlijk in het conllict heeft gemengd en dat hij aan den jeugdbond een eigenhandig schrijven heeft gezonden waarin hij niets meer of minder zegt dan dat bij de Hiller-jeugd propaganda wordt ge maakt voor een levensopvatting, die een terugkeer naar het heiden dom beteeken t. De Vossischect overleden. De oudste Duitsche krant, de Vossische Zeilung is Zondagochtenc niet meer verschenen. Het blad hat 239 jaar bestaan. BINNENLAND. BUITENLAND. De werkeloosheid in de V.S. gedaald. De nationale industrieele raad der Ver. Stalen deelt mede, dat in Fe bruari het aantal werkloozen be droeg 8.610,099, tegen 13,209,090 in Maart 1933, een verlaging met 34,8 pCt. Alle industrieele groepen ver- toonen een vermindering van de werkeloosheid. De gevluchte bankier. Al langen tijd tracht de regeering der Ver. Staten uitlevering te krijgen van een voortvluchtige bankier, Samuel Insull. De man is uit Grie kenland, waar hij verblijf hield uit geweken en in Stamboel b«'land, waar hij echter door de Turksche autoriteiten is opgèsloten en uitge leverd zal worden. Spanje en het Vaticaan. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken zou zich 15 April a.s. naar Rome begeven om met het Vaticaan te onderhandelen over een modus vivendi. De ontwapeningsconferentie. Het verluidt, d it het bureau der ontwapeningsconferentie 10 April a.s. besluiten zal de conferentie opnieuw te verdagen. Belg ie s nationale rouw. Koning Leopold heeft den duur van den nationalcn rouw in België van zes tot drie maanden verkort Dankwoord van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heefi Zaterdag, namiddag om 1 uur door de radio de volgende toespraak gehouden tot Hare onderdanen in Nederland en in de Koloniën Mijn gedachten gaan naar u allen uit in deze dro ve dagen, en ik wensih u door dit gesprek door de radio een blijk te geven van Mijn innig mede even in heigeen voor u allen een droefenis bleek te zijn. Zij, die voor ons allen een moeder is geweest, is tot Gods heerlijkheid ngegaan Haar liefhebbend hart heef i allen omvat. Zij wist zich in te denken -in de nooden en behoefte van heel ons volk, zoowel hier te lande als in de overzeesche gewesten. Zij heeft steed9 alles gedaan wat in haar vermogen was om deze te verzachten en te lenigen. Zij verstond het ook, blijde te zijn met de blijden en in hun vreugde te deelen. Als volk in gedach ten samen te staan om dat sterfbed doet een heel bijzonderen en hechten onderlingen band ontslaan en ver evendigi op zoo bijzondere wijze ons aller saamhoorigheidsgevoel Diep oniroerd dank ik U daarvoor en voor uw liefde en trouw Haar ge durende Haar lang en zegenrijk leven betoond; voor het geluk en voor de zonneschijn die gij daarin hebt ge. bracht, voor uw warme belangstelling en medeleven tijdens Haar ziekbed en voor de laatste hulde zoo in bloemen als op andere wijze tot uiting gebracht De ontroerende bewijzen van aan hankelijkheid aan Haar baar en bij de ter aardbestelling van Haar stoffelijk overschot betoond, hebben mij diep getroffen. Gij hebt daarmede de schoonste kroon op Haar leven gezet Innig dank k U, ook namens de Mijnen, voor Jw hartelijk medeleven en voor de ontelbare blijken van deelneming van J ontvangen Bij allen weemoed, welke door het hart gaat van 't Kind dat Haar Moeder moest afstaan, is het onvergetelijk heerlijk te ervaren de liefdevolle hand van God, Die alles zoo beschikt heeft. Zij heeft niet beseft dat Haar krach ten de hooge, sloopende koort9 niet zouden kunnen weerstaan. Zij is in de armen van f aar Heiland ingeslapen, zonder het nameloos lijden van at scheid nemen te hebben moeten onder, gaan, zich ook in de laatste dagen van Haar leven zich omringd wetende van ïen die Haar het liefste waren. Than9, waar wij Haar moeten missen, zooal9 wij Haar steeds zoo Vorige weeken met de Paaschdagen hebben meer dan 50 000 menschen het graf van H. M de Koningin Moeder te Delft bezocht. Het Crisis Pluimveebesluit. Van meerdere zijden vernamen wij, dat er tal van kippenhouders zijn, die veronderstellen, dat door de regeering9. maatregelen het houden van kippen aan banden is gelegd. Men meent, dat men niet meer vrij is zelf het aantal hoenders te bepalen, dat men wit gaan houden, maar dat de Regee ring dit doen kan. Dit is niet het geval bij de tegen woordige voorschriften. Het Crisis P.uimveebesluil is wel een regeling waarbij de totale grootte van den hoenderstapel kan worden beïnvloed door niet meer dan een z< ker aantal eieren in de broedmachines te laten uitbroeden, doch het aantal hoenders, dat ieder mag houden wordt bij de thans geldende bepalingen vrijgelaten. Daarnaast beoogt de regeling verbete ring van den pluim veestapel, waarom alleen fokkers, vermeerderaars en kuikenbroeders onder hel besluit vallen ledereen, die geen kuikens of broedeieren verkoopt of een broed machine in zijn bezit heeft, dus iedet een, die alleen kippenhouder is. valt geheel builen hei genoemde Crisis Pluimveebesluit en mag het aantal kuikens koopen, dat hij wil, zonder dat dit door de regeeringsmaatregelen wordt b<.ïuvloed. Het broeden met kloeken valt even eens geheel buiten bovengenoemd be sluit. Ook is men geheel vrij, van wien men zijn kuikens of broedeieren wil betrekken. Alleen moet men zorgen, dat bij ontvangst van kuikens een geleidebiljet aanwezig is. Dit biljet moet goed bewaard worden, opdat bij eventueele controle door den ambte naar van de Pluimveecentrale getoond kan worden, dat men zijn kuikens heeft gekocht. Het gebruikmaken van een broed machine is alleen geoorloofd, indien deze machine door den eigenaar is opgegeven aan de Pluim veecentrale te Beekbergen en door deze een mach- liging is verleend om deze machine te gebruiken. Het Paaschcongres van de S.D.A.P. Zaterdagmiddag is te Utrecht het Paaschcongres van de S. D. A. P. begonnen. Voorzitter Oudegeest sprak het openingswoord. Bij de behan deling der kwestie Duys verliet deze, wijl hem het woord werd geweigerd, de bijeenkomst. Over de partijleiding en de houding van het bestuur in zake de an li-oorlogsliga gaven zich 30 sprekers op. Mevr. De Vries- Bruins pleitte tegen verslechtering der posilie van de vrouw. Ook de Duitsche boycolt kwam ter sprake en de houding der S. D. raadsfracties bij voorstellen lot loonsverlaging van overheidspersoneel. Ir. Albarda verklaarde dat de S. D. A P. bereid is iedere regeering te steunen, die de democratie beschermt en het fascisme bestrijdt. Spreker betoogde dat wijziging van het partijslandpunt geboden is t.o v. de nationale ont wapening, welke actie zal moeten plaats maken voor een ten behoeve van internationale ontwapening. Albarda heeft ook mededeelingen gedaan over de Anti-oorlogsliga, die volgens hem op militaire leest geschoeid is en illegale wegen wil volgen. Tot partijvoorzitter werd gekozen Koos Vorrink; herkozen werden tot secr. pentn. C. Woudenberg, tot secretaresse mej. mr. Ribbins Pe- lelier. In het dag. bestuur werden herkozen dr. F. M. Wibaut en de heer E. Boekman, in de vacature van den heer J. W. Malthijssen die zich niet meer herkiesbaar stelde werd S. R. de Miranda gekozen. In het verdere partijbestuur werden herkozen de heeren: ir. J. W. Al barda, dr. W. Banning, W. Drees, mr. D. A. v. Eek, mevr. Suze Groe- ncweg, J. E. Stokvis en H. Vliegen. In de plaats van G. J. Zwerlbroek werd J. v. d. Kieft uit Bussum Ministerie van Financiën en voorts bij de Bijbank te Rotterdam en de agentschappen der Nederlandsche Bank. Het Nijenrode-proces. Nu het Nijenrode-proces voor de Amsterdamsche rechtbank al zeven weken duurt, hebben de vei dedigers van Onnes, mr. Muller Massis en mr. Kappeyne v. d. Coppello, een request ingediend, waarin op grond van den gezondheidstoestand van hun cliënt opnieuw ontslag uit de preventieve hechtenis wordt ver zocht. Het verzoek is door de rechtbank echter afgewezen. Katholiek gezinscongres. De Nederlandsche R.-K. bond oor groote gezinnen heeft op den Tweeden Paaschdag te 's Hertogen bosch een gezinscongres gehouden, waarop behandeld is het onderwerp: Familie en maatschappij. Als con- gresvoorzitler fungeerde de heer H. Wijffels, te 's Herlogcnbosch, lid van het hoofdbestuur. Pater dr. F. A. A. Schweigman O. P., professor aan het Albertinum te Nijmegen, heeft op dit congres in geleid: het gezin beschouwd in het stelsel van het individualisme en van het collectivisme. Prof. dr. Heijmeijer S. J., Maastricht, hield een beschouwing over den kinderzegen en de bondsvoorzitter, de heer J. van Meegeren, Venlo, belich'te in een practisch betoog de moeilijk heden voor het gezin in de huidige maatschappij en de vraag hoe deze op te losst-n zijn. Het cong»cs vereenigde zich ten slotte met eenige conclusies. gekozen. Uitgifte der nieuwe Slaatsleening. De minister van Financiën heeft besloten tot uitgifte van een Staats- eening, welke f 990 millioen groot zal zijn. De rentevoet is bepaald op 4 pet. terwijl de uitgifte tegen den pari- toers zal geschieden. De inschrijving zal worden open gesteld op 12 April a.s. te Amster dam bij het agentschap van het GEMENGD NIEUWS. Ontploffing in een steengroeve. Een noodlottig ongeluk heeft plaats gehad in een steengroeve te Sailles (bij Andenne, prov. Luik). Door het ontijdig ontploffen van een lading dy namiet, werden verschillende arbei ders onder tie neerkomende rotsblok ken bedolven. Vier werklieden zijn gedood, terwijl tie vijfde in zorgwek- kenden toestand naar een ziekenhuis is overgebracht. Kind door auto overreden en op slag gedood. Paasch-Maandng omstreeks het middaguur reed een meisje met haar rijwiel over den rijksweg onder Neder- weert. Achter op haar rijwiel voerde zij het 8-jarig dochtertje van den heer P., bakker te Nederweert mede. De wielrijdster kwam met haar fiets in botsing met. een met varkens bela den vrachtauto uit Maarheeze. Het rij wiel werd gedeeltelijk vernield. Het dochtertje van P. werd met ingedruk te borstkas opgenomen. Direct inge roepen geneeskundige hulp kon niet baten. Het meisje was op slag dood. Doodelijk ongeluk te Tilburg. In Tilburg heeft op den Korvelsche- weg een ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop. Een 3-tal meisjes, komende van hel Korvelplein, reden per fiets in de richting van de stad. Op een gegeven oogenldik moesten zij een aan den rechterkant van den weg staande auto passeeren en gingen, aangezien er van den kant van de stad een auto aankwam, achter elkaar rij den. Een van de meisjes, genaamd J. Sweep, oud 10 jaar en wonende in de Korenbloemstraat, raakte met haar voorwiel het achterwiel van het meis je dat voor haar reed. Zij maakte een slingering en kwam daardoor met bei de wielen in de tramrails terecht, waardoor zij kwam te vallen, vlak voor de auto, die intusschen genaderd was. Deze werd bestuurd door een ze kere Terwolbeek, wonende Korvel- scheweg. Daar de afstand te kort was, was de aanrijding onvermijdelijk. Zeer zwaar gewond werd het onge lukkige meisje opgenomen door den G.G.D. en naar hel ziekenhuis ver voerd, waar het bij aankomst reeds overleden bleek te zijn. Moordaanslag om een vrouw. Zaterdagavond ongeveer 10 uur be gaf het nog jeugdige echtpaar v. O. te Princenhage, zich huiswaarts. Terwijl de man de deur achter zich sloot, begaf de vrouw zich langs den kinderwagen naar de aan het eind der gang zich bevindende huiskamer, waar zij het electrisch licht wilde ont steken. Vóór dit echter kon geschie den ontving zij van den zich reeds in de woning bevindende ongehuwde S. een slag op het hoofd met een hard voorwerp, dat later een soldeerbout bleek te zijn. Hevig gillende stortte de vrouw neer met een 5 c.M. lange en 2 c.M. diepe hevig bloedende wond aan het hoofd en bleef bewusteloos liggen. Op het gillen van zijn vrouw ontstak v. O. het licht in de gang en zag in de deuropening S., die met een mes in de i opgeheven hand op hem af kwam. Een worsteling ontstond tusschen v. O. en S., waarop v. O. een 5-tal ste ken opliep op het hoofd en 1 in een zij ner beenen. S. wist te ontvluchten. Ongeveer 12 uur middernacht meld de hij zich echter aan de Bredasche politiepost aan het Dr. Jan Ingen Houszplein, zeggende: Ik heb er twee van kant gemaakt. Beide slachtoffers werden door dr. Jolingh verb'onden. Hunne verwondin gen bleken gelukkig niet levensgevaar lijk. S. werd nog denzelfden nacht door de politie te Princenhage in de Bredasche politiepost bovengenoemd, gearresteerd. S. zou ongeoorloofde betrekkingen met de vrouw van v. O. hebben onder houden en was in het bezit van een huissleutel, zoodat het hem gemakke lijk viel v. O. in diens woning op te wachten. S. zou hebben bekend naar de wo ning te zijn gegaan met het doel v. O. uiLden weg te ruimen. Het wakende kommiezenoog. Het gebeurde te Tilburg. Twee rijksambtenaren waren op liun gewone surveillance door de stad, toen hun aandacht werd getrokken door een kinderwagen, die door een Tilburgsche huismoeder werd voort geduwd. Tegenwoordig, nu de smokkelwaar in allerlei verpakkingen en „vermom- min gen" vervoerd wordt, staan de kommiezen voor niets en zien ze als het ware de halve wereld met verdach te oogen aan. Vandaar hun belangstelling voor dezen simpelen kinderwagen. Noch tans: er was iets vreemds, minder aan den wagen zelf, dan wel aan ziin de- ken- en kussen-inhoud. Het kindje in den wagen stak namelijk verdacht ver boven den rand uit. De kommiezen traden minzaam op de vrouw toe. Ze zeiden beleefd, wel graag te willen weten hoeveel kussens de kleine onder zich had. De moeder kreeg een hoogroode kleur over de be langstelling der heeren. Na eenige aarzeling nam ze het kindje uit den wagen en toen bleek dat onder het kussen 24 K.G. marga rine in doozen verpakt, verborgen was. De vrouw kreeg een bekeuring en de boter en de kinderwagen werden in beslag genomen. Gefingeerde juweelendiefstal. Zooals men zich herinneren zaj was bij de politie van het bureau War- moesstraat te Amsterdam kort gele den aangifte gedaan van de vermis sing van een pakket juweelen, het welk, met een verzekerde waarde van meer dan een ton, van Amsterdam naar Weenen verzonden was. Naar V.D. verneemt, is de koopman en industrieel K., die het pakket ver zond, op aanwijzing van een Oosïen- rijkschen commissaris van politie, die zich op hel oogenblik te Amsterdam bevindt, gearresteerd. Op den 12en Februari j.l. had de industreel K., wonende te Antwerpen, uit Amsterdam 'n aangeteekend post pakket naar Weenen, poste restante verzonden. In dit pakket zouden zich diamanten hebben bevonden tot een waarde van 105.000 tegen welk be drag dit pakket dan ook verzekerd werd. Dit pakket was, zooals men zich herinneren zal, geadresseerd aan K. zelf. Hij reisde naar Weenen om het persoonlijk in ontvangst te nemen. Toen hij in de Oostenrijksche hoofd stad aankwam, bleek het .pakje reeds door een ander te zijn afgehaald. K. keerde daarop naar Amsterdam terug en gaf aan de maatschappij, waar hjj het pakket voor meer dan een ton had laten verzekeren, kennis dat het pak ket niet was terechtgekomen. Intusschen was ook in Weenen ken nis gegeven van de vermissing van de diamanten. Ook daar is een onder zoek ingesteld en men heeft klaarheid in deze zaak gebracht. Het is namelijk gebleken, dat het pakket aan de Oos tenrijksche grens door de douane is geopend. Hierbij is gebleken dat het bewuste pakket geen diamanten maar druk werken inhield. Het pakket is intus schen weer dichtgemaakt en doorge zonden naar Wiener Neustadt. Familiedrama te Den Haag. Vrijdagavond laat heeft de Haag- sche politie een afschuwelijk misdrijf ontdekt. Een 23-jarige vrouw, H. V., geboren H., en haar jongetje van 4 maanden, werden gewurgd in hun bed gevonden. De echtgenoot van de ver moorde vrouw, de 26-jarige M. L. V., is voortvluchtig. Hij wordt als de ver moedelijke dader beschouwd. Toen de woning den geheelen dag gesloten bleef, waarschuwde men do politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Zij doorzochten het huis en vonden in de slaapkamer de 23-jarige vrouw van V. en haar jongetje van 4 maan den te bed liggen. Tot hun ontsteltenis ontdekten zij dat beiden dood waren. De lijken waren reeds geheel verstijfd. Overigens was de kamer geheel in or-

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 2