Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. leppan tan Lediggang. FEUILLETON i DE S.D.A.P. IN HET GAREEL. Dit blad verschijnt UITGAVE Prijs der Advertentiën WOENSDAG en ZATERDAG 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enx. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ antoon tielen Reclames. 40 cent per reg<;l. franco te zenden aan den Uitgever. 1 Advertentiën moeten Woensdag en Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Franco p. post door 't geheele rijk 1.40, Telefoon No. M. Telegr.-adre#ECHO in ons besit zijn. Wat de Minister van Binnenl. Zaken ten opzichte van de Vara eens betoogde, n.l. dat deze moest leeren om in het gareel te loopen, heeft zeer zeker ook gegolden voor de S.D.A.P., al zijn aan deze de waarschuwingen dan niet zoo open lijk gegeven. Ook stille wenken wor den verslaan en Ir. Albarda, de parlementaire socialistische leider, heeft het niet onduidelijk te kennen gegeven, dat de partij zich in zuiver democratischen zin zou hebben te herzien, wilde ze haar bestaans— vrijheid behouden en niet tot onder gang worden gedoemd, gelijk dat met haar zusterorganisaties in Italië, Duitschland en Oostenrijk het geval is geweest. Op het Paaschcongres is deze herziening tot stand gekomen, maar gelet op de omstandigheden kan men begrijpen, dat de frontwijziging niet con amore is voltrokken. Er was oppositie en daarnaast een stemming van laat dan maar gebeuren, wat gebeuren moet, er is toch niets aan te doen. Officieel, d.w.z. beoordeeld naar haar program, is de S.D.A.P. ten onzent thans een democratische partij geworden, eene, welke alle onwettige middelen ter bereiking van haar doel, dus ook de revolutie, heeft afgezworen en slechts langs legale wegen haar doelstellingen zal trachten te bereiken. Het algemeene politieke leven is daarmee sterk vereenvoudigd, want voor de demo cratie is er thans zoowel in het volk als in het parlement een stevige meerderheid. Wel komt het ons voor, dat de Waar trouw werd gezworen aan de democratie en middelen van ge weld ter bereiking der socialistische doelstellingen werden afgewezen, daar werd mede de reserve vast gelegd, dat een en ander slechts zou gelden, zoolang de overheid zelf wet en recht zou eerbiedigen, eene restrictie, welke toch eigenlijk van zelfsprekend is. De vroegere congresresoluties, welke neerkwamen op een verzet tegen een eventueele mobilisatie, althans een sabotage daarvan, wer den eveneens ingetrokken. Erkend werd de noodzaak van handhaving van een politieleger, het nut van militaire afweer tegen gasaanvallen, de plicht om te mobiliseeren tegen b.v. een Duitschen inval, maar naast dat alles bleef de eisch van nationale ontwapening gehandhaafd, al wilde men wel erkennen, dat in den ver volge de propaganda voor internatio nale ontwapening op den voorgrond diende te staan. Ja, de militaire reso lutie is buitengewoon tweeslachtig. Men kan zeggen, dat de verantwoor delijke leiding een zekeren bewape ningsplicht, bewapening tot afweer, heeft willen laten erkennen, doch daarnevens het standpunt van de absolute antimilitairisten heeft willen ontzien. Ds. Banning o m. dreigde met zijn uittreden, wanneer de eisch van nationale ontwapening werd ^losgelaten en daarom is die blijven paradeeren naast de erken ning van een zekere bewapenings- noodzaak Resoluties schijnen trouwens ge rechten te zijn, welke de partij voor eventueele gasten van buiten serveert. Vliegen b.v. hielp mee aan de bereiding van de militaire resolutie, maar hij eet er niet van. Hij verklaarde het zoo duidelijk als het maar kon, dat hij tegen eenzijdige ontwapening was niet alleen, maar en nu citeeren we Het Volk »Ik wil wel zeggen, zoo riep hij mede uit, dat ik blij ben, dat Frankrijk een leger heeftDaaruit blijkt, dat hij niet alleen tegen nationale ontwapening is, maar ook tegen internationale ontwapening, zoolang die nietbij Duitschland begint. Een ander belangrijk besluit op het Paaschcongres was de uitspraak, dat afgevaardigden der partij naar vertegenwoordigende lichamen niet langer aan mandaten gebonden mogen zijn. Daarmee is o.a. de houding veroordeeld van de Amster- damsche partijgangers, die van de socialistische raadsleden hadden ge- eischt, dat ze tegen loonsverlaging zouden stemmen, ongeacht eventueel aangevoerde motieven, en 't aftreden vorderden en verkregen van de drie vertegenwoordigers, die zich niet aan de gegeven opdracht hadden gehouden. Het nieuw gekozen stand punt zal ongetwijfeld een meer vruchtbaresamenwerking metandere democratische groepen en partijen kunnen bevorderen. Alles tesamen genomen kan men zeggen, dat de mogelijkheden van een goede staatsorde en de hand having van democratische en parle mentaire methoden, door de jongste besluiten der S.D.A.P. op 't Paasch congres zijn vergroot. De partij heeft zich in het democratisch en wettig gareel gevoegd, zij het nog een beetje hinkend. Dat zal beter worden, als ze zich went aan de nieuwe baan. VOORDEELIGE WONDER-CADEAUX De laatste maanden is in de pers meermalen geschreven over een proef, die, in overleg met het depar tement van sociale zaken wordt ge nomen en welke hierop neerkomt, dat, teneinde den lediggang onder de werkloozen tegen te gaan en aan den anderen kant de gemeenschap althans eenige bate te doen toekomen van de gelden, welke voor werk- loozenzorg moeten worden uitgege ven, de gesteunden als tegenprestatie voor hun steun, werk verrichten. Het Ned. Correp. Bureau heeft zich één dezer dagen tot den Minister van Sociale Zaken gewend en dezen gevraagd, of ons ten aanzien van deze aangelegenheid enkele inlich. tingen konden worden verstrekt. De Minister zeide, dat hij be sloten heeft ten aanzien van een niet onbelangrijk aantal gemeenten uit breiding aan deze proef te geven en aan de verschillende gemeentebe sturen, welke hem hierover hadden geschreven mede te deelen, dat hij bereid is er toe mede te werken, dat zij, die steun ontvangen, zoover mogelijk hiervoor aan het werk worden gezet. Bij de toepassing van dit stelsel, een bepaalden vorm van werkverschaffing dus, zullen echter de volgende regelen in acht genomen dienen te worden. Eenige regelen vastgesteld le. Voor het verrichten van arbeid voor het steunbedrag komen uitslui tend zij in aanmerking, die in de goedgekeurde steunregeling zijn op genomen. 2e. De steunregeling in vollen om vang, ook wat betreft de controle maatregelen, o.m. het stempelen, blijft tijdens de dagen, waarop geen tegenprestatie wordt geleverd, onver- (Wordt vervolgd). NUMMER 29. ZATERDAG 7 APRIL 1934. 57e JAARGANG. Waalwyfestbe en Langslraatsdie Courant; DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. Ik geloof niet, dat ik U langer hoef op te houden, Miss Bartlett, zei hij ten laatste. Ik zal U een verklaring voor de f;rma geven dat U in geen enkel opzicht iels uitstaande ,hebt met het misdrijf op het Lagerhuis-terras. Dat zal U misschien noodelooze onaangenaamheden bespa ren. Dank U wel, mijnheer. En daarop, de stoute schoenen aantrekkend: Ik hen bang, dat U mij erg vrijpostig zult vin den, maar ik zou zoo graag willen weten, waarom (U mij al die vragen over mijn tante en haar doen en laten gesteld hebt. Zoudt U mij dat willen vertellen. Mr. Marshall sprak niet direct en liet zijn oogen met onmiskenbare sym pathie op het jonge meisje rusten. Ik veronderstel, Miss Bartlett, bc antwoordde hij toen Winifred's verzoek, dat Miss Craik een zuster van Uw moe der is. Wanneer is Uw moeder gestor ven? Winifred kreeg een kleur van verle genheid. Ik weet wel, dat het verschrik kelijk idioot klinkt, maar ik weet het •-verkelfjk niet. Ik heb mijn vader en mijn socialisten voorloopig nog wel moeite zullen hebben om zich aan 't nieuwe program aan te pissen. Ook ten congresse kwam het meermalen tot uiting, dat het niet gemakkelijk te scheiden viel van leuzen en metho den, waaraan de partij in haar veeljarige bestaansstrijd was vast gegroeid. Aan hetgeen te offeren geëischt werd, trachtte het congres zooveel mogelijk te beknibbelen, met het gevolg, dat de voornaamste resoluties nog al tweeslachtig van samenstelling werden. moeder geen van beiden gekend en tante Rachel heeft altijd geweigerd met mij over familie-aangelegenheden te praten. Ik geloof, dat ze het feit, dat ik op deze wereld rondwandel als een soort onge luk, als een strop beschouwt! Dat zullen niet veel menschen met haar eens zijn, hoor! verklaarde de com missaris hartelijk. Toen werd zijn stem en zijn gelaatsuitdrukking weer ernstig. En nu heb ik U iets te zeggen, wat niet zoo heel plezierig is. Zet de tanden maar op elkaar, en houd je flink, meisjelief. Er is gisteravond een ernstige misdaad gepleegd zooals je waarschijnlijk wel ge hoord zult hebben, zooals niet vaak voor komt en de politie vindt soms sporen in de meest onverwachte richtingen. Zoo is het gebleken het doet me leed je dat te moeten meedeelen dat juffrouw Craik betrokken is in de verdwijning, als we tenminste niet moeten zeggen den j dood, van Lord Tower en dat ze zich op het oogenhlik in voorloopige bewaring bevindt. Winifred werd bleek tot de lippen Bedoelt U dat ze in de gevangenis zit?, hijgde ze. y— Zoo is het tot mijn spijt, maar dal is nog geen reden om U zoo overstuur te maken. Haar connectie met de bed rij- j vers van de brutale ontvoering, kan bij nader onderzoek net zoo onschuldig blij- j kenfnls die van U-zelf Van mijzelf?, viel ze den commis- savis verschrikt in de rede. Ja. Maar hij voegde er direct ge- I rnstslellend bijIk heb U toch al gezegd, dat ik absgluut van Uw onschuld over- 1 tuigd ben^.dus is er geen enkele reden om U op te 'winden. Maar het is aan het licht gekomen dal twee mannen, die on der ernstige verdenking staan, de daders Aantal Wonder- Spaarbons 1 china-matje 40 x 70 1 1 groote china-mat 140 x 180 4 160 x 230 7 met naad 230 x 280 .12 2 Japan-matjes 40 x 70 3 1 Groote Japan-mat 140 x 180 6 160 x 230 10 (met naad) 230 x 280 16 De echte, zware Japan-matting p. el 3 IEDER: die voor 20 Wonder-Spaarbona aan matten ineena bestelt ontvangt bovendien; 2 mooie witte fantasie-kleedjes (1 groot en 1 klein.) Deze aanbieding geldt alléén gedurende April. zijn, en die nu opgespoord worden, zon der dat U daar,iets van weet, in den af- geloopen nacht een schuilplaats hebben gevonden in het huis van Uw tante. Twee mannen! In ons huis!, riep het meisje onthutst. Ja. Maar laat ik U op het hart druk ken, dat U tegen niemand daar iets van zegt. Bewaar een absoluut stilzwijgen over alles wat wij hier besproken heb ben. Ik verzoek U dat niet alleen in het belang van ,het onderzoek, maar ook in Uw eigen belang en dat van ,Uw tante. En vóór alles, wees niet bang en blijf kalm. Hebt II niemand bij jwié U zoolang onderdak kunt krijgen tot juffrouw Craik.Mr. Marshall zocht naar \voor- c'en, om wat hij bedoelde, zoo zacht en verschoonend mogelijk te zeggen, tot er wat licht in de zaak gekomen is? 1 N-neen, snikte Winifred. Het was plotseling gedaan met haar zelfbeheer- scliing en ze was in een krampachtige huilbui uitgebarsten. Ikik sta heele- maal alleen.... ik heb niemand in de wereld als tante Rachel. De commissaris kwam uit z'n stoel en klopte haar bemoedigend op den schou- i der. Kom, kom, troostte hij, je hebt je ferm gehouden blijf nu verder ook dapper! Het is heel goed mogelijk, dat deze onaangename toestand niet langer dan een paar dagen duurt. U zelf zult niet meer met verhooren lastig gevallen worden en om te zorgen, dat U zich niet angstig hoeft te voelen als U 's avonds en 's nachts alleen in huis bent, zal ik du politie in Southwark opdracht geven 'n oogje in het zeil te houden. Wees nu een flinke meid en laat je niet door de moeilijke omstandigheden neerdrukken. Afgezien van de door den commissa ris genoemde reden zou de politie toch in 'de komende dagen speciale oplettend heid wijden aan perceel Henry Street 7, maar dat nam niet weg dat zijn welge meende vriendelijkheid haar kalmeeren- de uitwerking niet miste en Winifred's tranenvloed begon te verminderen. Hier is een briefje voor de Firma Page, ging Mr. Marshall voort, en als ik U een goeden raad mag geven, zoek dan zooveel mogelijk afleiding in Uw werk, dat is de beste manier om tijdelijke moei lijkheden te vergeten. Hij stak haar de hand toe. Dag Miss Bartlett, het beste hoor Wilt U naar Whitefriars terugwan- celen of zal ik U met een auto laten brengen? Ik.ik ga liever loopen, hakkelde Winifred. Ze snakte er naar om alleen te zijn, om de orde te kunnen herstellen in het losgebroken tumult van haar gedachten. En enkele minuten later was ze opnieuw in den helderen zonneschijn van het Em- bankement. HOOFDSTUK VI. De Ridder uil hel sprookje. Maar hoe ze haar hersens ook inspan de, het gelukte de arme Winifred niet een weg te vinden uit den doolhof van angst en geheimzinnigheid, waarin Mr. Marshall's onthullingen haar zoo plotse ling hadden neergezet. Vergeefs probeer de ze een aanknoopingspunt met betrek king tot haar tante te zoeken in de laat ste courantenberichten over de misdaad het blad, dat ze in de middagpauze gekocht had en dat ze in de hand had gehouden, toen ze in het directiekantoor entboden was, hield ze ook nu nog werk tuigelijk in de hand en toen ze het blad openvouwde, dansten de letters haar voor de oogen. Neen, dat gaf ook niets; en met een moedeloos gebaar liet ze de krant op straat vallen en dwong zich den raad van den vriendelijken commissaris op te volgen: flink aan het /werk te gaan en op die manier ontspanning voor haar verwarde, stormachtige gedachten te vinden. Toen ze de expeditie-afdeeling binnen kwam, drong het direct tot haar door, dat ze het voorwerp van veelbeteekenen- de blikken en schichtig-gefluisterde op merkingen was. Maar ze negeerde dat. Miss Snugg en Mr. Fowle, die hier na tuurlijk weer rondzwierf, zeiden an ders dan ze had verwacht geen van beiden wat tegen haar; alleen meende Winifred een boosaardig lachje op het gezicht van de gehate slavendrijfster te ontdekken. Ze slaagde er in haar volle aandacht bij haar werk te houden en de uren gin gen voorbij, vlugger dan ze had durven hopen. Zoo werd het zes uur en ze stond op het punt met een troepje andere meis jes het gebouw te verlaten meisjes, op wier lippen den heelen middag bijna on bedwingbare vragen gebrand hadden toen haar voor de tweede maal verzocht werd op kantoor te komen. Een bediende overhandigde haar een groote enveloppe en ze voelde direct, dat er geld in zat. Uw loon tot vandaag en een week salaris als schadevergoeding voor het niet in acht nemen van den opzeggings termijn, legde de jonge man uit. Ze was dus ontslagen.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1