Él tflife lÉSSf IS P& iÜLJ Brabant's nijvere en vooruitstre vende centrum gaat een belangrijke gebeurtenis tegemoet, die weer eens opnieuw blijk geeft van de energie der Tilburgsche industrieelende internationale tentoonstelling »Stad Tilburg 1934». Dezen zomer zal Tilburg een maand lang de stad zijn waarop zich de belangstelling van industrieele en commercieele kringen in Neder land, en ook van ver over onze landsgrenzen, zal concentreeren. Het is een grootsche onderneming die het werkzame comité heeft dur ven opzetten, en daaruit blijkt dat men in Tilburg ook in perioden van tijdelijken teruggang niet moedeloos bij de pakken wil gaan neerzitten, doch in tegendeel wil trachten de moeilijkheden het hoofd te bieden. Zeggen wij teveel als wij beweren dat deze energie den Tilburgschen industrieelen altijd eigen is geweest Wij gelooven het niet, dezelfde werkkracht die Tilburg in een goede eeuw heeft uitgebouwd van een bescheiden dorp tot een industrie stad van 90.000 inwoners, slaat zich thans door een depressie heen een werkloozental van slechts 1200 is voor een stad als deze werkelijk gering. Nu de eerste werkzaamheden voor den bouw van het groole hallen complex zijn begonnen, had het tentoonstellingscomilé de Nederland- sche pers uitgenoodigd om eenige bijzonderheden betreffende de ten toonstelling te komen vernemen. Woensdagmiddag waren wij, met nog een groot aantal journalisten uit alle deelen van het land, bij het comité te gast. Dit uitvoerend comité bestaat uit de heeren S. Majoie, voorzitterH. v. d. Muysen- bergh,vice-voorzitter; Ir. J. K. \lerkx, secretaris; J. Bergmans, 2esecretaris; J. v. d. Schoot, penningmeester; E. Schut, 2e penningmeester; Mr. T. Mertens, jur. adv.L. Arts, A. Eibers, R. «ie Grood, Ir. J. de Jong, A. Mannaerts, Fred. Mulsacrts en J. v. d. Valk. Alg. technisch leider is de heer F. Hoogemans. Ineen der ruime, frissche machine zalen van de Textielschool gaf de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer S. Majoie, een uiteenzetting over ontslaan en opzet der tentoon stelling. Hoe „Venetië" er uit zal zien. bij de pakken neer te zitten, dat de energie nog niet gedoold en dat een serieuse, weldoordachte opzet om aan het Nederlandschc volk te toonen, wat de vaderiandsche in dustrie thans door moderniseering, mechaniseering, toepassing van nieuwe technische vindingen en aanpassing aan nieuwe eischen van de huidige omstandigheden, vermag aan te bieden, het hare er toe kan bijdragen om den schijnbaar vast- geloopen economischen wagen weer op gang te helpen brengen. Na ernstig en rijp beraad vestigde zich bij hen de vaste overtuiging, dat een dergelijk plan, mits goed opgezet en goed geleid, ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden kans van slagen bood En er werd aangepakt. Men wilde zelf het eerste bewijs geven, dat men den durf had in dezen tijd nog een groote zaak aan te vatten, dat er nog voldoende vertrouwen aanwezig was in de Nederlandsche zaken wereld. Het comité werd uitgebreid met eenige energieke jongeren. Een garantiefonds gevormd en wel zóó, dat geen beroep werd gedaan op de financieele medewerking van Rijk, Provincie en Gemeente. De plannen werden voorgelegd aan den burgemeester, de Kamer van Koophandel van Tilburg en de Vereeniging van Tilburgsche fabri kanten van wollen stoffen met het resultaat, dat volledige medewerking werd verkregen. Z.H.K. PrinsHendrik deed het comité de eer aan hetBeschermheerschap te de tentoonstelling zal zijn en des te meer beteekenis zij zal hebben voor iederen deelnemer afzonderlijk. Van de beschikbare expositie ruimte is thans reeds ongeveer drievierde bezet. De grootste firma's op allerlei gebied nemen deel en ook het buitenland toont vooral op het gebied van machines, welke hier te lande niet vervaardigd worden, groote belangstelling te hebben voor deze tentoonstelling. De. Textielindustrie. Dit komt sterk uit in de Textiel fabriek, welke geprojecteerd is en die in volle werking 'alle fasen van het wollenstoffen productieproces zal toonen. Voor deze fabriek wordt een afzonderlijk gebouw van ca. 2500 M2 opgericht. Bij het binnenkomen zal een prachtig diorama den bezoeker de winplaatsen doen kennen van de grondstof, wolNederland met Texel en Drenthe. Zuid-Afrika met de Kaap, Australië en Zuid-Amerika. De aanvragen om in de fabriek te exposeeren zijn zoo talrijk, dat daaraan niet kan worden voldaan, zoodat deze in een der overige machinehallen moeten worden ondergebracht. Inderdaad belooft deze volledige wollenstoffen fabriekinwerking een zeer groote aantrekkelijkheid te wor den voor deze tentoonstelling, waai de bezoeker met het geheele fabri cageproces, vanaf de ruwe wol tot dames— en heerenkleeding, zal kunnen kennismaken, hetgeen tot dusverre nog op geen enkele ten- Roode Kruis niet zullen ontbreken. Restauratie en attractie Het spreekt vanzelf, dat 't comité zorg heeft gedragen voor voldoende gelegenheid tot restauratie van den inwendigen mensch. De verzorging van de buffetten in de restaurants, ter oppervlakte van 812 M2 is toe vertrouwd aan de heeren Gielisse, pachter van den Haagschen Dieren tuin en van Woerkom, oud-directeur van het Haagsche Hotel Restaurant Victoria. Deze belangrijke aangele genheid is daarmede in goede handen. Daar het comité uit ervaring weet, dat een juist gekozen attractie het bezoek aan de tentoonstelling zeel ten goede komt, zal groote zorg besteed worden aan het op het attractieterrein geprojecteerde »Venetië», waar zoowel bezoeker als exposant na een vermoeienden dag een verkwikkende verpoozing en ontspanning zullen kunnen vinden. Men heeft weer een «Venetië» gekozen, omdat dit in 1909 zoo uitstekend geslaagd is. De opzet zal nu echter veel grootscher zijn. Ver schillende paleizen zullen 'worden nagebootst, de bewoonsters zullen in Venetiaansche kleederdracht zijn, men zal er kunnen gondelen en de schoone Venetiaansche nachten kunnen belevenHet belooft heel wat. af men dus gemakkelijk de machines in werking kan zien. Het zal een volledige fabriek worden waarin een 00-tal arbeiders en arbeidsters werk zaam zullen zijn. Ook de groote Machinehal krijgt een vloer van beton. Vrijwel alle tentoonstellings gebouwen worden naar een speciale Duitsche methode opgetrokken en afgedekt met lichtdoorlatend, water dicht zeil, zoodat geen ramen noodig zijn. De indeeling is zeer practisch. In de zalen zal een-richtingsverkeer worden ingesteld, hetgeen hel rustig bezien der stands bevordert. Vanuit de Centralehal kan men steeds direct zien welke richting men in moet slaan om een speciale afdeeling te bereiken, zoodat verkeerd loopen uitgesloten is. De Centrale hal is achtkantig van vorm, met een middellijn van 20 M en een hoogte van 13.08 M. Electrisch aangedreven ventilatoren zullen voor een voortdurende lucht- verversching zorgen. De in het oog liggende zijden dei- gebouwen en de geheele toren zullen worden bekleed metzgn «Heraklith- platen» van het Nederlandsche fa brikaat «Dempo.» Niet minder dan 7000 M2 van deze platen zullen ver werkt worden, waarbij dan nog 4000 Het Diorama dat in de Textielfabriek zal geplaatst worden. lllfii Het gebouwencomplex der tentoonstelling. Het ontstaan der Tentoonstelling. In "1909 werd te Tilburg, op initiatief van eenige vooruitstrevende personen, een tentoonstelling ge organiseerd, ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat koning Lodewijk Napoleon honderd jaar geleden aan Tilburg stedelijke rech ten verleende. In het voorjaar van 1933 waren de nog in Tilburg woonachtige leden van het toenmalige comité bijeen en werd de idee geopperd, dat er, nu 25 jaar na deze schitterend geslaagde tentoonstelling, aanleiding bestond om de herdenking van het 125-jarig bestaan van Tilburg als stad even eens te doen plaats hebben in den vorm van een internationale ten toonstelling voor Handel en Nijver heid. Ofschoon het economisch leven zich bevindt in een economischen crisis, die zijn invloed op alle zaken en bedrijven op gevoelige wijze doet gelden, waren zij van oordeel, dat juist in tijden van depressie velen een hun daartoe aangeboden goede gelegenheid zouden aangrijpen om te toonen, dat de Nederlandsche zakeninenschen niet gewoon zijn om aanvaarden, de Commissaris dei- Koningin in de provincie Noord- Brabant nam het voorzitterschap van het Eere-Comité, terwijl na een gunstig advies van den Nijverheids- raad de Ministers van Economische Zaken, van Binnenlandsche Zaken en van Defensie tot het Bescherm- Comité en een 80-tal daarloe aan gezochte burgemeesters, vooraan staande industrieelen, voorzitters van Kamers van Koophandel, van Werkgeversorganisaties en van de groote Verkeersvereenigingen, als: K.N.A.C., A.N.W.B., K.L M. en A.N.V.V.V. het lidmaatschap van het Eere-Comité aanvaardden. Groote deelname. Het vertrouwen, dat de Neder landsche handel en industrie deze ernstige poging, uitsluitend in hun belang en ten hunnen behoeve ge daan, zal weten te waardeeren en krachtdadig zal willen medewerken tot het welslagen van deze grootsche geheel belangeloos opgezette onder neming, wordt niet teleurgesteld, integendeel. Maar hoe algemeener en hoe vollediger alle takken van handel en nijverheid vertegenwoor digd zullen zijn, des te belangrijker toonstelling in Nederland, zelfs op geen wereldtentoonstelling elders, vertoond werd. Dit teil alleen reeds stempelt deze tentoonstelling tot een zeer bizondere. De Schoen-industrie. Ook de .Nederlandsche schoen industrie zal eveneens ruim ver tegenwoordigd zijn en aan het Nederlandsche publiek toonen, dat zij kan voldoen aan de hoogste eischen van smaak en degelijkheid. Een 40-tal schoenfabrikanten nemen reeds deel. Andere bedrijven. Verder zal men er aantreffen de chocolade— en suikerwerkindustrie, motoren en machines voor elk bedrijf, toepassing van gas voor huishouden en bedrijf, metaal— en staalwaren in den uitgebreidsten zin, kantoormachines— en benoodigd- heden, automobielen, motorrijwielen, rijwielen, edelmetalen, levensmidde len en genotmiddelen, enz. enz. Een afdeeling «Toerisme», waar ook het buitenland aan deelneemt zal in een der zalen worden onder gebracht, waar ook de Nederl. Heidemaatschappij en het Nederl. Terrein en heoouwem Architect Jan van der Valk, de ontwerper van het gebouwen com plex, deed aan de hand van een serie teekeningen mededeelingen omtrent de inrichting van het terrein en de gebouwen. Het terrein, dat gelegen is aan de Enschotsche Straat, bij de Tilburg sche Wielerbaan, en een totale oppervlakte heeft van 48000 M2, is zeer onregelmatig en juist hierom was het hem mogelijk een goed om sloten en tegelijk afwisselend geheel te verkrijgen. De bebouwde oppervlakte, waarbij niet inbegrepen liet attractieterrein «Venetië», is 13914 M2. Het geheel van het gebouwen complex wordt beheerscht door een toren van 45 M. hoogte, een kleine kerktoren dus, die verrijzen zal boven de Centrale hal, welke een middellijn van 20 M. zal hebben. Op deze centrale hal komen 6 zalen uit die elk een breedte hebben van 17 M. en een lengte varieerend van 80 tot 150 M. De Nijveiheids- zaal beslaat 2092 M2., die voor Kunst en Kunstnijverheid 1993 M2 de Ma chinehallen 2891 M2, toerisme 1295 M2 de Centralehal met toebehooren 1401 M2 en de Textielfabriek 2485 M2. De gemeente zal de Ringbaan- Oost over een lengte van 100 M. doortrekken tot op 't tentoonstellings terrein. De textielfabriek, waar men het fabricage-proces vanaf den vezel tot het confectie-pakje zal kunnen volgen krijgt een betonvloer, welke omsloten wordt door een houten omranding, die 20 c.M. hooger ligt, en van waar M2 niet met dit materiaal behoeft bekleed te worden. Een speciale verlichting wordt op het terrein niet aangebracht, de lichtreclames die aan de daklijsten worden aangebracht zullen een fan tastische en meer dan voldoende verlichting geven. Geweldige cijfers noemde de heer v. d. Valk ons. Alleen voor de torenconstructie, die is opgedragen aan de N.V. N. E. M. A. H. O. te Doetinchem, moet 300 M3 hout ver werkt worden en 103 M3 beton voor de fundeering, welke fundeering niet zoozeer het gewicht van den toren moet opvangen als wel een tegen wicht moet vormen, om te voor.^ komen, dat de toren bij stormweer neiging zou krijgen om te kapsijzen. Aan den ruwbouw zal verwerkt worden: 32 Kilometer baddingvoor balkhout; 12 kilomelerhalve badding voor stijl werk; 10 kilometer stroken en latten; 12000 M2 vloerplanken; 1000 M2 kraalhout, enz. enz. alles te samen vormende ruim 825 M3. Tot zoover deze mededeelingen, waaruit wel blijkt welk een grootsch opgezette onderneming de tentoon stelling gaat worden. Na het verlaten der zakelijke sfeer der Textielschool toonde het Comité zich een uitstekend gastheer aan een maaltijd in Hotel »Riche», waarbij nog vele enthousiaste woorden ge sproken werden en toasten werden uitgebracht op het welslagen der tentoonstelling «Stad Tilburg 1934 Moge aan dit welslagen ook de streek der Schoenindustrie mede werken. DRUNEN. Woensdagmiddag werd in het Veilingsgebouw te Drunen een buitengewone vergadering gehouden van de afgevaardigden der Veiling— vereeniging, onder Voorzitterschap van den heer G. Gijsman te Waspik. Deze vergadering was uitsluitend belegd voor de algemeene Statuten, wijzigingen. De veranderingen kwamen hierop neer dat voortaan ieder die lid is van de veiling op de jaarvergadering van elke plaats zijn stem mag uit brengen mits hij daarloe de volmacht heeft. Er werd gevraagd of iemand die geen lid is ook mag leveren, waarop bevestigend werd geantwoord doch zij moeten iets meer betalen en hebben geen rechten, daarom is het gewenscht dat alle leveranciers lid worden. Daar meer dan 2/3 der afgevaar- digen aanwezig was en niemand stemming verlangde werden de wij zigingen bij acclamatie aangenomen. In het Veilingsgebouw alhier werd Woensdagmiddag de algemeene Jaarvergadering gehouden van de afgevaardigde der afdeelingen van de Veilingvereeniging »De Langstraat.» Aanwezig waren alle bestuursleden met den Geestelijken Adviseur en Directeur benevens de Commissa rissen; bijna alle afgevaardigden waren aanwezig. De Voorzitter de heer G. Gijsman heette allen welkom en vyërtSólltè allen een voorspoedig jaar en hoopte dat de goede verstandhouding tus- schen bestuur en leden zal blijven duren. Spr. bracht dank aan Directeur en Personeel. Daarna bracht de secretaiis M. va.» Wijk verslag uit over de toestand der veiling. Spr, wees op de crisis in den landbouw en gat met enkele cijfers aan den verminderden uitvoer van ons land. Toch wilde spr. nog tevreden zijn over den afzet. Spr. wilde hopen dat de export zoo blijft, want als wij Intern. Tentoonstelling „Stad Tilburg 1934". 4 - v-ai: - t X*

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 6