Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON BOSSCHE WIELERBAAN. poNoac PIJNENBURGR1CHARD SIAATS-KL. VAN NEK Jr. WALS-BRASPENNINX contra KILIAN-VÖPEL. 50 K.M. PLOEGKOERS. 115 APRIL Het grootste sportevenement van Nederland! ACHTERVOLGING: ACHTERVOLGING 57e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, en*. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Telefoon No. tl. Telegr-adresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per reg».l. Advertentiën moeten Woensdag en Vrüdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BUITENLAND. De Katholieken in Duilschland. Rosenberg en de Duitsche Katholieken. Dr. Rosenberg, de beruchte cul- tureele leider van het huidige Duitschland, heeft in de »Völkische Beobachter« een artikel geschreven waarin hij zich keert tegen uitingen van kerkelijke overheden aangaande de jongste maatregelen. Hij heeft o.m. gezegd: »Wij gelooven, dat met de ge noemde aanvallen van voormalige centrumleiders een stemming moet worden gemaakt om eventueel mar telaren te voorschijn te brengen. Waar het voormalige Centrum in feite zijn aanhangers tegenwoordig voor het grootste gedeelte ook in nerlijk in het nationaal socialistische kamp ziet, lijkt het martelaars maken het laatste middel om reli gieuze vervolgingen te markeeren en met deze vertoogen de nog aan wezige reserves te mobiliseeren door een beroep op eeuwenoude religieuze begrippen. De nationaal socialistische staat heeft de vrijheid van het religieuze leven van oudsher erkend en zal die niet aantasten, maar hij zal nu als tevoren, zoo noodig met krach- tigen nadruk, moeten eischen, dat, nadat de parlementstribune van het Centrum verlaten werd, niet de kansel in de kerk verwisseld wordt met het spreekgestoelte in den Rijksdag«. Zelfs het woord van den Paus is verboden De nationaal-socialistische regee- van „De Echo van het Zuiden". ring in Duitschland heeft voor de bladen een verbod uitgevaardigd om het bekende bericht van de »Kölnische Volkszeitungcc over te nemen, waarin een eigenhandig schrijven van den H. Vader werd gepubliceerd, dat een Paaschgroet bevatte aan de Katholieke Jeugd van Duitschland. In Katholieke kringen heeft dit verbod zeer groote verontwaardiging verwekt, welke merkbaar is on danks het feit, dat de Katholieke pers geen woord van protest mag laten hooren. Geen Katholiekendag. Naar de »Köln. Volksztg.« meldt, heeft op 4 April j.l. te Mainz een zitting plaats gehad van het centraal- comité tot voorbereiding van den Duitschen Katholiekendag. Besloten werd, dit jaar geen »algemeene vergadering der Duitsche Katholieken« (Katholiekendag) te houden. Gemachtigde van Hitier te Rome. Voor onderhandelingen over de jeugdorganisaties. Volgens een bericht uit Rome is aldaar gearriveerd dr. Buttmann, van het Duitsche ministerie van Binnenlandsche Zaken, om in on derhandeling te treden met het Vaticaan, ten einde tot de oplossing te komen van het conflict, gerezen naar aanleiding van de vervolgingen, waaraan de leden der katholieke jeugdorganisaties in Duitschland blootstaan. De Smokkelhandel naar België. Uit de tusschen Nederland en België gewisselde statistieken betref fende den handel van heide landen blijkt, dat de Belgische fiscus ten gevolge der botersmokkelarij vanuit Nederland een aanzienlijke schade PLOEGACHTERVOLGING ALS PIJNENBURGRICHARD ACHTERVOLGT LOOPT HET STORM! Haalt nu reeds uw kaarten in voorverkoop bij VERDURMEN, Stationsstraat WAALWIJK. heeft geleden. Er wordt zelfs een Naar het Engelsch van LOUIS TRACY. Nadruk verboden. Een ander type meisje als zij, zou mis schien ineengekrompen zijn onder dezen genadeslag. Maar Winifred Bartlett was van ander hout gesneden. Ze begreep, dat het doelloos was, iets tegen den be diende te zeggen, dus verzocht ze ener giek een onderhoud met den directeur- generaal in eigen persoon. De bediende kwam na eenige oogen- blikken terug met een afwijzend ant woord. Maar de ondernemende Winifred liet zich niet zoo gauw uit het veld slaan. Ze stuurde den boodschapper naar het heilige der heiligen terug met de schrif telijke verklaring van Mr. Marshall, want ze meende te mogen veronderstellen, dat haar ontslag een gevolg was van haar be zoek aan Scotland Yard. Nogmaals keerde de bediende terug; met het briefje en een verschrikkelijk of ficieel klinkende mededecling: „De di rectie draagt mij op U te zeggen, dat zij Uw opheldering volkomen accepteert, maar dat zij Uw diensten niet verder noodig heeft. Hoe kon het eigenlijk ook anders. Als of de verklaring zelfs van een hoogge plaatst en gerespecteert politie-ambtenaar als Mr. Marshall het ontzettende feit zou kunnen uitwisschen, dat een smet was geworpen op de achtenswaardige firma Page, doordat in de avondbladen haar ongerepte naam in verband was gebracht in een zeer verwijderd verband overi gens en door toedoen van een van haar allernederigste employé's met het schandelijke misdrijf, waarvan Londen op hel oogenblik vol was. Het jonge meisje stapte resoluut de straat op. Maar er was iets in haar ge zicht, dat haar wachtenden collega's waarschuwde uit haar buurt te blijven, ofschoon zij vergingen van nieuwsgierig heid. Ze zagen haar vlug naar Blackfriars loopen en daar de betrekkelijke afzonde ring van een bus opzoeken. Maar ze za gen ook nog wat anders: namelijk Mr. Fowle, die uit de portiek van een café te voorschijn schoot, een taxi aanriep, en wegreed in dezelfde richting als de bus waarin Winifred had plaats ge nomen. Hij woont anders niet in „De Ele phant", merkte een van de meisjes op. Hij heeft kamers in Kilburn. Ik wil er wat onder verwedden, dat hij Winifred achterna gaat. Ja, voegde een ander er bij, het is zoo duidelijk als iets, dat hij stapeldol op haar is. Als je alleen maar bedenkt, hoe hij zich er vanmorgen mee bemoeide, toen die oude kat haar te pakken nam omdat ze te laat was. Dan heeft hy toch een rare manier om zijn liefde te verklaren, meende de eerste spreekster; want het is zijn werk dat ze ontslagen is. Kom nou, daar heeft hij toch geen schuld aan? Tk vertel je, dat het wel zoo is. Ik was toevallig even in de groote kantoor hall; ik moest aan een van de loketten wat vragen voor juffrouw Sugg en ik hoorde dat hij een loopjongen naar de „Evening Post" stuurde. Ik zou er een eed op durven doen, dat daar een be richtje inzat, dat Winnie op Scotland Yard is geweest, want hy stond op den uitkijk tegen dat de jongens met de kran ten moesten komen. Hij kocht een „Evening Post" en ging er direct mee naar het directie-kantoor. Ik weet het van den loopjongen dien hij met den brief had weggestuurd. De theorie van het meisje was juist. Fowle, die meende daarmede zijn eigen doeleinden te kunnen dienen, had Wini- bedrag van 15 millioen francs ge noemd. Op clandestiene wijze zou in 1933 niet minder dan 11 /2 millioen kilo boter in België zijn ingevoerd. Licht in de moordzaak Prince? De inspecteur van politie Bony, die belast is met het onderzoek van den moord op raadsheer Prince, is er meer dan ooit van overtuigd, dat de gearresteerde bandieten, baron Lussats, Carhone en Spirito, de moordenaars van raadsheer Prince zijn. De belangrijkste vraag is slechts, op wiens bevel de moord gepleegd is. De inspecteur zeide te hopen, deze vraag spoedig te kunnen be antwoorden. Hij hoopt zijn onderzoek binnen twee weken beëindigd te hebben en dan het onweerlegbare bewijs te hebben van de schuld der drie fred's ontslag bewerkt en haastte zich nu in een taxi naar de straat waar zij woon de. Zijn plan was haar op te vangen vóór zij haar huis bereikte. De wijk, in de wandeling „The Ele phant" genaamd, is een van de drukste, dichtst-bevolkste centra van Londen. Maar zoo slecht kennen de bewoners van zoo'n enorme metropolis dikwijls hun eigen stad, dat er in het West End tienduizenden goed-gesitueerde Londe- naars wonen, die nooit van hun leven een stap hebben gezet in de „Elephant" of de „Obelisk" of die zouden weten te vertellen hoe deze volkrijke buurten aan hun eigenaardige namen komen. Een van deze West-End-bewoners stond thans met oogen vol verbazing te kijken naar het levendige schouwspel op een knooppunt waar zes wegen samen kwamen. Het was een modieus gekleede jonge man, wiens elegante verschijning ter stond verried, dat hij zich beter thuis- voelde in Piccadilly, dan op Newington Causeway. En inderdaad, die verbaasde oogen hadden nooit tevoren gerust op het bekende café, waaraan de omgeving naar naam ontleent. Een toeval had hem hier gebracht. Op weg naar huis had zyn magniefieke Essex dienstweigeringsneigingen ver toond en er had niets anders opgezeten, dan hem naar.de dichtstbijzijnde garage Ie brengen om het euvel te laten verhel pen. Daar dit niet in een vloek en een zucht bleek te kunnen geschieden, had de onfortuinlijke autorijder besloten ge bruik te maken van de gelegenheid om een deel van Lonrlen te leeren kennen, dat nieuw voor hem was en te voet den tocht huiswaarts te vervolgen. Geïnteresseerd stond hij op een rustig eilandje in de woelige baren van het ver keer enkele oogenblikken de drukte aan te zien. Op enkele meters van hem af stopte een taxi; een als heer gekleed per soon stapte uit, betaalde den chauffeur en stak den rijweg over. Sir Reginald Carshaw, de eigenaar van den defecten auto, vroeg een politie agent den kortsten weg naar Westmin ster Bridge. Hij volgde de aanwijzingen die arrestanten en der mannen achter dezen moord staan. De Noordelijkste haven der wereld. In het Aziatisch deel van sovjet- Rusland, aan de monding van de rivier Lena, wordt de noordelijkste haven ter weield aangelegd op een breedte van bijna 72 gr. De nieuwe haven heeft nog geen naam en vormt onderdeel van uit gebreide plannen, om de republiek Jakoeta te ontsluiten, welke een oppervlakte heeft van 2/5 deel van Europa en grootendeels binnen den poolcircel gelegen is. De hoofdstad Jakoetsk ligt ruim 1000 K.M. van den meest nabij zijnden spoorweg. De plannen omvatten o.m. nog: geregelde luchtdiensten, den aanleg van wegen, een scheepvaartverbin ding, ontginning van het delfstoffen- gebied en aanleg van collectieve en merkte al spoedig, dat die hem in de zelfde richting voerde als den man, die zooeven de taxi had verlaten. Hy sloeg een naar verhouding stille siraat in, waar de ander met langzamen pas voor hem uit wandelde, toen opeens ten jong meisje langs hem heen ging, een opmerkelijk mooi meisje, zooals hij snel vaststelde, bleek en geagiteerd, tie (•ogen verduisterd door ingehouden ira- nen. Sir Reginald Carshaw was hoogeiijk erbaasd een dergelijke verschijning ldsr te vindenen tevens aangenaam ge- trol fen. Hij was jong, knap en levenslus tig allerminst.de man er naar om zich een tweeden steelschen blik op zoo'n aantrekkelijk wezen te ontzeggen, of schoon dit in de snel-toenemende sche mering en bij het tempo waarin zij zich voortspoedde, eenige moeilijkheden met zich bracht. Daarbij, alles wees er op, dat het mooie kind verdriet had, mis schien in ernstige moeilijkheden ver keerde en Sir Heginald's hersens werk ten koortsachtig om iets aannemelijks te bedenken, waardoor hij zijn goede dien sten zou kunnen aanbieden. Maar geen enkel geschikt excuus, bruikbaar voor een gentleman, lichtte in zyn geest, on danks zijn inspanning. Toen kwam het noodlot tusschenbeide ten behoeve van hem, leek het haast! Het meisje was plotseling aangesproken door den man-uit-de-taxi, die beleefd z'n hoed afnam en vroeg: Zou ik U een oogenblikjc mogen spreken, juffrouw Bartlett? Onwillekeurig deed ze een stap ach terwaarts. Wat wilt U, Mr. Fowle, sliet ze ontsteld uit en noch haar woorden, noch de manier waarop zy op de ont moeting reageerde, ontgingen Sir Regi nald, die nu vlak by het tweetal was. Ik wou U zeggen, hernam Fowle r.iet gedempte stem en wat dichter op haar toekomend, dat het mij erg spijt wat van daag gebeurd is. Ik heb gedaan wat ik kon om het te verhinderen, ik heb er zelfs groote onaangenaamheden met den directeur-generaal voor geriskeerd. Hy wachtte een seconde en ging toen voort op vertrouwelijk-overredenden toon Ik zou zoo graag willen, dat je goede \rienden met me werd, Winnie boerderijen. Ziekenhuizen en scholen zijn reeds gebouwd. Eenige jaren geleden had het land geen geschre ven taal. Thans, is een Jakoelisch alfabet opgesteld en verschijnen er verscheidene couranten. Vijf man van de 1 sjeljoeskin gered. Naar uit Wankarem gemeld wordt, zijn de vliegers Slepnef, Kamanin en Molokof opgestegen om een deel van de bemanning der Tsjeljoeskin te redden. Bij de landing op het vliegveld, dat de mannen der Tsjel joeskin op het ijs hadden ingericht, is de rechteras van het onderstel van het vliegtuig vau Slepnef ge broken. Het vliegtuig zal ter plaatse hersteld worden. De beide andel'e vliegtuigen landden vlot. Zij namen vijf man van de Tsjeljoeskin aan boord en zijn naar Wankarem teruggekeerd. hel zal me weinig moeite kosten, je een prettige betrekking le bezorgen, inplaats van het geestdoodende, slecht betaalde werk dat je tot nu toe gedaan hebt. Kom, ten meisje als jij hoeft zich toch niet den eenen avond na den anderen in haar eentje thuis te zitten verkniezen er zijn zooveel gezellige theaters en dan cings in Londen ik kan je overal mee nemen, waar je heen wilt. Heb je geen zin om vanavond met me uit te gaan? Dat zal je opmonteren na die onaange naamheden van vandaag. Fowle had er geen gras over laten groeien om zijn kaarten open te leggen. Maar of zijn motieven eerbaar waren of niet, Winifred deed geen moeite om het Ie onderzoeken. Met oogen die gloeiden van verontwaardiging en met trillende lippen, beet ze hem toe: Hoe krygt U het in Uw hoofd mij op die manier te volgen en lastig te vallen hoe durft U met zulke praatjes by my aan te komen? De toorn brak.in haar toon en er lag een wereld van hulpeloos leed in toen ze vervolgde: O, als ik maar iemand had cm me te verdedigen, een broer of sen vader, dan zoudt F het niet wagen me zoo te behandelen. Wees maar niet bang, kleine meid, klonk onverwacht een pittige manne lijke stem vlakbij, als die onhebbelijke kerel U hindert, zullen we daar in den korist mogelijken tijd een stokje voor steken. Met een grauw als van een nydigen hond, draaide Fowle zich om. Hoofdstuk VII. Hardhandig intermezzo. In één oogopslag had Fowle dc athlo- tische figuur getaxeerd van den jongen man, die zoo onverwacht zijn weinig- nobele hofmakery stoorde en het resul taat van die schatting viel helaas in zijn eigen nadeel uit. Maar op hetzelfde oogenblik zag hij aan den anderen kant van de straat een agent komen aanslen teren. Dat gaf hem wat zelfvertrouwen. Wordt vervolgd. NIMMER 30. WOENSDAG 11 APRIL 1934. e Echo van het Zuiden, Waalwgksclie en Langstraatsche Courant* X.

Echo van het Zuiden | 1934 | | pagina 1